سیکلید جواهری (جوئل فیش)

در این قسمت به معرفی یکی از گونه های سکلید با نام سیچلاید جواهری میپردازیم این ماهی گونه ای درنده خوست که حتی به همنوع خودش هم حمله می کند. بنابراین برای مخازن اجتماعی مناسب نیست و در صورت نگهداری در مخازن تک گونه ای نیز باید از لحاظ جثه با همدیگر یکسان باشد. گونه دیگری از همین جنس به نام h.fasciatus وجود دارد که خیلی بزرگتر و مهاجمتر بوده و محبوبیت کمتری نسبت به جوئل فیش دارد. رنگ آن سبز مایل به زرد با درخشندگی برنزی و ۵ خال بزرگ و سیاه و براق بر هر طرف آن است. این ماهی به سیچیلاید ۵ خال یا جوئل راه راه banded jewel معروف است.

به ادامه متن توجه کنید

سیکلید جواهری

نام عمومی: جوئل فیش (سیکلید جواهری)

نام علمی : hemichromis bimaculatus

خانواده : Cichlidae

زیستگاه اصلی: دریاچه های آفریقا

دمای مناسب نگهداری: ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتی گراد

اندازه : تا ۱۵ سانتی متر رشد می کند .

نوع دیگری که به نام جوئل راه راه یا سیکلید ۵ خال معروف است 

شناخت: سیکلید جواهری بومی مناطق گرمسیری و در کل بومی آفریقاست. انها بسیار خشن و تند خو هستند و حتی به همنوعان خود هم رحم نمیکنند. انها بیشتر مناسب تانک های تگ گونه میباشند و نگهداری از انها به صورت تک گونه در کنار هم هم خالی از دردسر نیست. جثه انها به طور معمول کوچکتر از ان چیزیست که فکرش را بکنید ولی در رده ماهیان جثه متوسط حساب امده و در جنس نر بالغ به ۱۵ سانت میرسد که در اکواریوم های کوچک شاید تا این اندازه هم رشد نکنند.

سیکلید جواهری

نگهداری: انها بسیار خشنند بنابراین قید هم تانکی برای انها را بزنید یا از ماهیان خشن و بزرگ جثه ای در کنار انها استفاده کنید که در نهایت دعواهای پی در پی و خونینی را شاهد خواهید بود که در اینصورت میتوانید با گنجایش طولی و عرضی تانک خود به بزرگترین حد ممکن و قرار دادن صخره ها و مخفیگاه های متعدد تا حدودی جلو این مجادله ها را بگیرید. بهتر است در تانک انها از گیاه استفاده نکنید و به صخره ها و دکرهای سنگی بسنده کنید زیرا گیاهان طبیعی که به سرعت توسط این ماهی از بین میروند و گیاهان مصنوعی هم یک جا نمیمانند و دائما توسط این ماهی جابجا میشوند.

سیکلید جواهری

تغذیه: این ماهی در طبیعت گوشتخوار بوده و تغذیه در آکواریوم باید با غذاهای زنده و یا خشک ماهی همراه با حشرات ، کرم ها، ماهی و دل و جگر بدون چربی صورت گیرد.

تولید مثل: وقتی نر و ماده در موقعیت تخم ریزی نیستند رنگشان نسبتا تیره با بدنی دارای خطوط آبی جواهری است. در موقع تخم ریزی بدن ماهی ها به قرمز یاقوتی تغییر رنگ داده. و مجددا همان خطوط آبی جواهری دیده می شود. بر خلاف معمول در این موقع جنس ماده زیبا تر است. به هر حال در وضعیت معمولی ظاهرا جنسها مشابه اند ولی جنس نر دارای خال های متالیک بزرگتر در سر پوش آبششی و یک شکل حلالی از خالها در باله دمی است. همسر گزینی در این ماهی به روش خشنی صورت می پذیرد و اگر جنس ماده نر را رد کند احتمالا کشته خواهد شد. تخمریزی روی یک قطعه سنگ یا در یک کوزه به پهلو قرار گرفته شده که توسط جنس ماده خوب تمیز خواهد شد صورت می پذیرد. تخم ها در طول ۲تا۳ روز هچ می شوند. لاروهای حاصله با دهان به شکافی انتقال داده شده و به وسیله هر دو والد تا رسیدن به طول ۱ سانت یا بیشتر نگهداری می شوند.آنها پس از ۳ تا ۵ روز شروع به شنای آزاد و تغذیه میکنند.

سیکلید جواهری

نگهداری از نوزادان مشکلات غیر معمولی ندارد اما یکی از ماهیانی است که عمدتا متخصصین و ماهیداران با تجربه به آن می پردازند. به هر حال تغذیه نوزادان با آرتمیا آغاز گشته و رفته رفته دل چرخ کرده و رنده شده را نیز به آن می افزایند. در برخی منابع ،روش دیگری را برای پرورش نوزادان ارایه داده اند بدین ترتیب که هر دو والد پس از تخم ریزی انتقال می یابند و لاروها پس از خروج از تخم و آغاز به شنای فعال توسط آکواریوم دار با آرتمیا تغذیه میشوند. اما در برخی منابع دیگر پیشنهاد فقط بر انتقال جنس نر است، ماده همراه تخم ها تا هچ شدنشان و سپس تا آغاز به شنا و تغذیه فعال باقی می ماند. به هر حال آنچه که مشهود است این است که هر کدام ار این روشها محاسن و معایبی دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


637 دیدگاه در “سیکلید جواهری (جوئل فیش)

 1. سامی

  سلام وقت بخیر ممنون از سایت بینظرتون اقا من افریقایی با ماکرو دارم به دلیل نداشتن اطلاعات و راهنمایی غلط فروشنده یدونه از این جوئل فیش ها خریدم اندازش تقریبا کوچیکتر از بقیه ماهی ها هم هس بیشتر وقتا هم یه گوشه قایم میشه اما متاسفانه دیشب موقع سیفون از یه دونه ماکرو فقط استخونش باقی مونده باله های کت فیشم هم زده شده باله های دو تا از ماکروهای کوچیکترم هم کلا خورده شده منکه نگاه میکنم این جوئل فیش یه گوشه همش قایم میشه اما فک کنم مث خفاش شب شبا میفته به جون ماهی هام ه نظرتون مقصر خوده نامردشه؟ اخه تا قبل از ورود این ماهی ماکرو با افریقایی هام مشکلی نداشتن دکور تانکم هم مخفی گاه زیاد داره یه چیزی دیه که بگم دو تا ماکروی کوچیکم فقط واسه غذا خوردن بیرون میان بقیه وقتا مخفی میشن خخخخ

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب جوئل فیش با ماکرو قابل نگهداریه و مشکلی نداره اما نکته نگهداری از سیچلایدهای آفریقایی اینه که همگی باید تقریبا در یک سایز باشن و به تعداد ماهی هاتون باید دکور و مخفیگاه داشته باشید ممکنه مشکل تانک شما اختلاف سایز ماهی ها باشه ضمنا جوئل فیش بهتره جفت داشته باشه.

   پاسخ
 2. Vampire

  با سلام چند تا سوال داشتم که یکم فکرم رو مشغول کرده ممنون میشم جواب بدیدالبته میدونم مطلب دارید دربارش ولی خواستم خودتون بطور خلاصه و مفید برام بگید.
  ۱. برای داشتن اکواریوم که هم ابش تمیز باشه هم ماهی ها دچار بیماری و انگل نشن چیکار باید کرد.
  ۲.p.h اب رو چطور تشخیص بدیم بدون کیت و چطور کاهش بدیم.
  ۳.برای تکثیر ماهی ها هم بدجور ذهنم درگیره چیکار کنیم ماهی ها تخم هاشون قارچ نزنه متیلن بریزم قبل از ورود ماهی جدیدبه اکواریوم و وقتی زمان تخم ریزی ماهی ماده رو به تانک جدا انتقال دادم اونوقت هم متیلن اضافه کنیم و مارکش چی باش و از کجا ها میشه تهیه کردچون بیشتر شنیدم تقلبین.
  ۴. محلول prime برای حذف کلر و مواد مضر داخل اب خوبه .
  ۵. میشه مارک چسب خوبی معرفی کنید تا بتونم تهیه کنم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در مورد هر موضوعی مطلب داریم مفصل مطالعه کنید نمیشه همه دوباره توضیح بدیم.
   ۱ – تراکم ماهی باید کم باشه – سایز ماهی ها مناسب با حجم آب باشه – تغذیه به اندازه و فیلتر مناسب داشته باشید و سیکل آب رو طی کنید و ….
   ۲ – با استفاده از کیت تست و مکمل هایی که برای کاهش و یا افزایش ph وجود داره.
   ۳ – در مورد تکثیر هر ماهی باید قلق اون ماهی رو بدونید و مطالعه کنید اما متیلن بلو و یا هر داروی دیگه ای رو نباید همینطوری الکی استفاده کنید هر زمان ماهی ها تخم ریزی کردن شما متیلن بلو به آب بزنید.
   ۴ – بهتره برای رفتن کلر آب فقط آب رو دپو کنید تا کلرش بره نهایتا بست هبه حجم آب بین ۱۲ الی ۲۴ ساعت آب رو در ظرفی درب باز نگهداری کنید تا کلرش بره اینطوری خیلی بهتره و هزینه کمتری هم داره.
   ۵ – سیستا اگر پیدا بشه بهترینه.
   خواهشا هر سوالی رو جای خودش بپرسد.
   خواهشا به حقوق دیگران احترام بذارید اینجا مربوط به جوئل فیش هست دو تا سوال بعدی شما رو بنده حذف کردم تا در جای خودش مطرح کنید در خدمتتون هستیم.

   پاسخ
   1. Vampire

    ببخشید سوال برام پیش اومد دپو رو میشه توضیح بدید بعد این زه چطوریه قضیه اش ممنون از پاسخگوییتون فقط این سیکل نگفتید چند وقت نیاز هست تا چرخه طی بشه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     به طور ساده یعنی کنار گذاشتن اب در یه مخزن مجزا برای رفتن کلر و هم دما کردنش با اب اکواریوم. به عبارت دیگه اب رو در یه مخزن مجزا اماده سازی میکنیم برای انتقال به اکواریوم اصلی.
     معنی کلمه دپو هم انبار کردنه، باز بنده کامل توضیح دادم تا متوجه بشید منظورمون دقیقا چی بوده.

     پاسخ
     1. Vampire

      ممنون از پاسخگویی ولی مدت زمان سیکل چرخه اک رو بهم نگفتید اگه بگید تا چه زمانی نیاز داره ممنون میشم
      شرمنده یادم رفت یک سوال داشتم برام یکم سوال شده برای تکثیر ماهی ها چند تا ماهی و چند وقت نیاز هست تا ماهی ها تبدیل به ماهی مولد بشن ممنون میشم جواب بدید بازم ممنون از شما اساتید

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       سلام
       برای سکیل کردن اکواریوم باید از باکتری ساز استفاده کنید و طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت طی میشه. بخش زیر رو مطالعه کنید.
       https://www.onlypet.ir/post-15/%D8%B3%DB%8C%DA%A9%D9%84-%DB%8C%D8%A7-%DA%86%D8%B1%D8%AE%D9%87-%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85-%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86/
       در مورد تکثیر هم بستگی به ماهی داره. مثلا همین سیکلید جواهری یک جفت نر و ماده داشته باشید و بالغ شده باشن به راحتی تکثیر میشن. بهتره برای تکثیر هر ماهی جستجو کنید مطالبش هست.

       پاسخ
 3. محمد

  من میخواهم جول بخرم نمی دونم میتونم انهارو جفت کنم یکم دل هوره دارم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   میتونید بخرید فقط به تعداد اونها بادی دکور و مخفیگاه داشته باشید.

   پاسخ
 4. محمد

  دوستا اکواریومم خوبه دماش همیشه ۲۸ یک هفته یک بار ابو سیفون میکنم فقط ممنون میشم بهم بگید چنتا بخرم و چیکار کنم جفت بشن وتخم هارو به لاور تبدیل کنم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به تعداد دکور و مخفیگاه میتونید سیچلاید بخرید البته حجم آب هم مهمه.

   پاسخ
 5. Daniel

  من دو تا جولد فیش دارم تخم هم میکنن ولی جوجه ای ازشون نمیبینم تا حالا ۵. ۶ بار تخم کردن ولی هیچی جوجه نمیبینم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   باید ببینید تخم ها چی میشن؟ اگه قارچ میزنن یعنی تخم ها سفید میشن در اینصورت باید از متیلن بلو استفاده کنید که تخم ها قارچ نزنن تا اینکه هچ بشن. اگه تخم ها خورده میشن باید ببینید دلیلش چی هست و عوامل استرس زا رو از بین ببرید تا مولدها در ارامش تا هچ شدن تخم ها از اونها نگهداری کنن.

   پاسخ
 6. Daniel

  من دوتا جولد فیش دارم نره یکم بی حال شده و رنگش تیره علت چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شرایط نگهداری رو توضیح بدین و اطلاعات بیشتری بدین در خدمتتون هستیم با این اطلاعات کم نمیشه نظر درستی داد.
   شاید کتک میخوره – شاید غذا بهش نمیرسه – شاید کیفیت آب پایینه – و …..

   پاسخ
 7. Daniel

  سلام من یه جولد فیش ماده دارم خیلی بد اخلاقه با هیچ نری نمی سازه اونا رو میزنه و باله هاشونو می خوره تا حالا یه نر دو برابر هیکلش رو کشته یکی جدید گرفتم اونم داره میزنه

  پاسخ
  1. PARSAAd79

   جوعل قیش ماهی خشمگینیی هست و متاسفانه ماهی ها زمانی که تو یه تانک میمونند و به ان عادت میکنند چشم حضور ماهی دیگه ای رو ندارند به خواظر همین هست که به بقیه حمله ور میشه بهتره ماهی که میخواید اضافه کنید رو با شیشه ای یا توری بین اکواریوم جدا کنید تا باهم اشنا بشن عادت کنند و سپس شیشه رو بردارید .

   پاسخ
 8. محمد

  سلام .جوئل هام هر دو دارن تخم میزارن.الان چیکارشون کنم؟سورم سبز.ماکرو هم دارم تو اکواریمم.جداشون کنم؟بعد برای تخم ها بخاریم لازمه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره در همین تانک اصلی تخم ها رو با شیشه از بقیه جدا کنید و از متیلن بلو هم استفاده کنید تا تخم ها قارچ نزنه اما اگر قصد جابجایی تخم ها رو داشته باشید باید کمترین شوکی به اونها وارد نشه و با همین آب منتقل بشن و دما و شرایط اب ثابت بمونه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code