سر سوسماری (گار)

گار فیش یا ماهی گار جزو بزرگترین ماهیان اب شیرین محسوب می‌شود و برای نگهداری نیاز به یک اکواریم بسیار بزرگ دارد. من به شخصه نگهداری این ماهی را با ماهیای دیگر به هیچ عنوان توصیه نمیکنم زیرا تغذیه و نگهداری نسبتا سختی دارد که در کنار سایر ماهی ها این امر سختر و سختر هم خواهد شد. در ادامه با شناخت و نگهداری این ماهی بیشتر آشنا خواهیم شد.

نگهداری،تغذیه ونکات لازم در ادامه متن

ماهی گار ، سرسوسماری

شناخت ماهی گار یا سرسوسماری

نام علمی : Lepisosteus osseus

خانواده:  Lepisosteidae

نام های رایج: گار، سرسوسماری ، نسبت به نوع گار الیگیتور و گار معمولی

زیستگاه: آمریکای جنوبی

دمای مناسب: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۵  الی  ۷.۵

شناخت:ماهی سرسوسماری یکی از بزرگترین ماهی های خانواده Lepisosteidae است. آنها به طور معمول در آب شیرین و در نیمه شرقی ایالات متحده یافت می شوند با این حال به طور کلی گارها را می توان در اب های شیرین و حتی آب شور در نزدیکی مناطق ساحلی، باتلاق ها، رودخانه‌ها و جویبارها در مناطق گسترده ای از امریکا یافت. آنها می توانند هوا را نیز تنفس کنند که به آنها امکان می دهد در محیط های آبی که اکسیژن کمی دارند زندگی کنند.

این ماهی در طبیعت می تواند به بیش از یک متر برسد و نسبت به منطقه زیستی رژیم غذایی متنوع و متفاوتی دارد. انها عموما در شب شکار می کنند و از حشرات، سخت پوستان، حتی پرندگان و هر چیزی را که بتوانند تغذیه میکنند.

در ایران دو نوع از این ماهی را که تقریبا شکل و شمایل نسبتا یکسانی با هم دارند را دیده ام که یکی چاق تر و پوزه پهن تر و کوچکتری دارد و به عنوان الیگیتور معروف است و دیگری بدنی کشیده تر با پوزه باریکتر و به عنوان گار معمولی یا سرسوسماری معمولی معروف است از این خانواده ماهیان دیگری هم بعضی اوقات در بازار ایران دیده میشود که در مبحثی دیگر در مورد انها بحث خواهیم کرد.

سرسوسماری معمولی

زمانی که شما به ماهی نگاه می کنید اولین چیزی که شما ملاحظه خواهید کرد یک پوزه بزرگ است  که دو برابر بزرگتر از سر ماهی میباشد. بدن استوانه ای شکلی که پوشیده شده از پولکهای لوزی که بصورت یک زره تمام بدن ماهی را پوشانده است.

ماهی بالغ دارای یک رنگ کرم با خال های بزرگ تیره که از سر تا دم ماهی کشیده شده طرح بندی شده است. این نقاط بزرگ در باله ها هم وجود دارد، البته ماهیان جوان و کوچک رنگ پررنگ‌تری داشته و به صورت خط های سیاه افقی طرح بندی شده اند ولی با بزرگ شدنشان خط ها از هم باز شده و به شکل خال خال نقش میگیرند.

اگر دهان انها را باز کنید ردیف دندان های تیز و ریزی را همانند یک تمساح مشاهده میکنید.! از دندان های این ماهی همه چیز روشن است که ماهی گار یک ماهی صلح جو نیست و یک شکارچی درنده محسوب می‌شود.

ماهی گار بیشتر در قسمت سطح اب دیده میشود ولی لزوما ماهی سطح زی هم نیست و در کف اب هم در کمین شکار میماند. حتی ممکن است ساعت ها بدون تحرک در یک گوشه خوابیده باشد و منتظر شکار بماند.

گارها دارای عضو تنفسی اضافی نیز هستند که در هنگام کمبود اکسیژن این عضو از بدن فعال شده و اکسیژن مورد نیاز ماهی را تامین میکند.

نگهداری ماهی گار در اکواریوم:

گارهای جوان، ماهیان جذاب و کوچکی هستند که برای فروش عرضه میشوند. اما واقعا با یک ماهی کوچک روبرو نیستیم و این ماهی میتواند طولی بیش از یک متر را بدست اورد. بنابراین اکواریوم نگهداری انها باید بسیار بزرگ باشد. گونه های جوان کمی عصبی هستند و لازم است اکواریوم انها از گیاهان مصنوعی و جاهایی برای مخفی شدن دکوربندی شده باشد.

نگهداری این ماهی در اکواریوم تا زمانی که سایز کوچکی دارد بسیار لذت بخش است. مخصوصا اگر به صورت انفرادی یا اختصاصی از انها نگهداری کنید. تا زمانی که کوچک هستند به راحتی می‌توان به صورت انفرادی در یک اکواریم نه چندان بزرگ نگهداری شود ولی دیر یا زود باید به فکر یک اکواریوم بزرگ برای نگهداری این ماهی غول پیکر باشید.

در مورد همزیستی این ماهی با سایرین شاید برخی از افراد پیشنهاد کنند که می‌توان انها را با ماهیانی همچون اسکار ،نایف، ردتیل و….. نگهداری کرد که توصیه اشتباهی نیست ولی خالی از دردسر هم نیست. حداقل توصیه می شود تا زمانی که این ماهی کوچک است به صورت انفرادی نگهداری شود چرا که در صورتی که ماهی گار کوچک را با ماهیان مهاجم نگهداری کنید نه تنها مجال غذا خوردن پیدا نخواهد کرد حتی ممکن است از طرف ماهیان دیگر صدمه ببیند! پس بهتر است حداقل تا زمانی که به سایز ۲۰-۱۵ سانتی برسد انفرادی نگهداری شود.

تغذیه ماهی گار و غذاخور کردن این ماهی:

این ماهی از دسته ماهیان گوشتخوار و زنده خوار است که غذای اصلی این ماهی باید منبع پروتئینی داشته باشد. میتوان برای تغذیه این ماهی در زمان جوانی از ماهیان رودخانه ای ، گوپی، میگو و…. در سایز کوچک  استفاده کرد، شاید الان  متوجه شده باشید که چرا نگهداری انفرادی این ماهی توصیه می‌شود؟! زیرا تا جناب گار شکار خود را شناسایی و با احتیاط و ارامش شکار کند ماهیان دیگری نظیر اسکار و سایر ماهیان مهاجم حتی مجال به دیدن ان هم نمیدهند و در یک چشم به هم زدن غذای زنده را خواهند خورد و سر گار بی کلاه خواهد ماند!

به طور کلی میتوانید این ماهی را با دل گاو یا گوسفند هم تغذیه کنید اما بهتر است تا حد امکان این نوع غذاها را به صورت میکس شده استفاد نمایید ماهی دچار مشکلات گوارشی نگردد.

تغذیه این ماهی در اوایل کمی دشوار است چون ماهی زنده خوار است و هر غذایی را نمیخورد، «من به شخصه برای غذا دادن به ماهی در اوایلی که غذا نمیخورد به این صورت عمل میکردم که یک تکه دل یا بهتر کیلکا را به صورت رشته ای میبریدم و ته ان را با یک نخ بیرنگ به ارامی میبستم طوری که در صورت کشیده شدن غذا نخ باز شود! غذا را با استفاده از نخ در اب تکان میدادم تا  سرسوسماری با هزار ناز و اشوه ان را شکار کند. البته با تکرار این کار و عادت کردن ماهی به غذا دیگر نیازی به نخ و صرف وقت نیست و حتی شما زمانی که با دست قسمتی از دل را داخل اب ببرید ماهی سریعا به طرف ان امده و ان را از دست شما خواهد گرفت. شما همچنین میتوانید قسمتی از غذای گوشتی مانند کیلکا را به شیشه بچسبانید طوری که قسمت دیگر ان در اب قرار بگیرد و ماهی باز به سرعت ان را خواهد خورد و به قول معروف ماهی در این شرایط دستی و غذاخور شده است»

کلام اخر و نکات پایانی در مورد شناخت و نگهداری ماهی گار یا سرسوسماری:

نگهداری این ماهی به صورت انفرادی بسیار اسان و لذت بحش است، مخصوصا زمانی که یک طعمه زنده را شکار میکنید یا به ارامی به غذا نزدیک شده و ان را شکار میکند.

رشد سریع این ماهی شما را وادار به فروش و یا انتقال ان به اکواریومی بزرگ خواهد کرد.

این ماهی یک شکارچی مطلق است و با وجود اینکه ممکن است به ماهیان بزرگتر از خود اسیب نرساند ولی در صورتی که جنبنده ای در اکواریوم دارید که در دهان این ماهی جای میگیرد ان را حتما شکار میکند. ( برخی اوقات ماهیان دیگری که تصور نمیکنید را شکار میکند و به طور عجیبی خواهد خورد)

این ماهی گاهی بر اثر استرسی شدن و ترس و یا شیطنت سایر ماهیان هم تانکی ممکن است با پوزه خود به طرف بالا حرکت شدیدی را داشته باشد که باید درپوش مناسبی برای درب اکواریوم خود در نظر بگیرید «اگر درپوش مناسبی برای تانک در نظر نگرفته باشید یا به بیرون خواهد پرید یا درپوش های ضعیف را خواهد شکست یا به درپوش های سخت برخورد کرده و پوزه اش خواهد شکست!»

این مطلب توسط onlypet.ir ارائه شده در صورت کپی برداری آن لینک سایت ( onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

858 دیدگاه در “سر سوسماری (گار)

 1. محمد امیر

  سلام مجدد همونطور که آقا پوریا گفت و ممنون بابت راهنماییشون🙏
  من چون ۳تا اکواریوم دارم یکیش مال ماهی های بزرگ جثه هس فعلا اونو انداختم توی تانک۷۰. ۴۰.۳۰ ماهی های داخلشم یه پولی ۱۳ سانتی ساده یه پولی البینو۸سانتی. پرو کیموس۷سانتی کت دراگون۳ ویه اسکار۳ سانتی و اینکه کل اکواریومو که میگرده به کنار. بیشتر اوقات بی تحرک روی سطح آب شنا ور میمونه ماهی هایی هم که کنارش هستن اصلا کاری هسش ندارن و خیلی ساکت هستن)) ویه سوال دیگه که داشتم

  موقعی که به طول۲۰ سانت رسید میتونم با ماهی های پرت. سیچلاید دیمدیوکرومیسم. سیچلاید ماکرو آبی. اسفرانوس. نایف.اسکار. کت چوبی کت خرگوشی. اسکات. گرین ترور. تگزاس باکس نگهداری کرد؟؟ این یکی تانکو که میگم جدا از بقیه هس و ماهی های بزرگ جثه ای هم داخلشون هس خیلی هم اروم هستن و به هم هم سازگار هستن هیچ دعوایی هم باهم ندارن اندازه اکواریوم هم۱۳۰. ۷۰.۵۰هس؟خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین🙏🙏

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب میتونه الیگیتورتون کتک بخوره. یا الان حداقل غذا گیرش نمیاد و میترسه از سایرین. بهتره یه مدت با شیشه از سایرین جداش کنید و اختصاصی تغذیش کنید و خوب که غذا خور شد و جا افتاد شیشه رو بردارید.
   کلا نگهداری این ماهی رو کنار سیکلیدها ایده ال نمیدونم. به هر حال هم میتونه کتک بخوره و هم اصلا غذا راحت گیرش نیاد.

   پاسخ
   1. محمد امیر

    سلام وقت به خیر👋
    از ماهی های دیگه جداشون کردم بازم نمیخوره
    غذا هم از دل مرغ گرفته تا جیگر گوسفند و گاو و میگو هرچی رشته میکنم و میچسبونم کنار شیشه اکواریوم نمیخوره میخاستم بدونم کرم خونی زنده یا خشک شده میتونم بدم؟؟ ممنون🙏

    پاسخ
    1. saj!jad

     سلام دوست عزیز
     از بچه گوپی یا پلاتی استفاده کن طوری که سایز دهانش باشه
     یک نایف۸سانتی گرفتم ۱ماه ههچی نخورد طوری شده بود که کمرش کج شده بود از زبرا طعمه استفاده کردم اوایلش امتناع میکنه ولی صبح که پا میشدم میدیدم زبرا رو خورده خلاصه با این روش نایفم و غذا خور کردم الانم حدود۱۴/۱۵سانتی هست و تو اک جمعی نگهش میدارم…
     و اینکه همیشه از دل استفاده کنین نه جگر موفق باشین💚

     پاسخ
 2. saj!jad

  سلام
  اقا شهریار و دوستان گلم نوروزتون مبارک💝
  سه تا سوال داشتم
  ۱سرسوسماری با گار فرق داره?
  ۲سرسوسماری همون الیگایتور هست?
  ۳نژاد بندیشون به این ترتیب دیگه…
  سرسوسماری یا همون الیگایتور
  گار
  اسپاتد
  راستی من یکی گرفتم از ابتدای صفحه دقیقا شبیه عکس چهارم
  به نظر من گار نظر شما چیه/?

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   وقتی میگین گار دارید به اعضای خانواده Lepisosteidae اشاره میکنید که چند جنس ازشون وجود داره. مثل همینایی که اسم بردید. گار پوزه بلند، گار پوزه کوتاه، گار خالخالی، گار فلوریدا، گار الیگیتور و.. همه هم باهم تفاوت هایی دارن و دقیقا یکی نیستن.

   پاسخ
 3. محمد صالح حسینی

  سرسوسماری و گار یکی اند و الگتور یکی از نژاد های گاره
  و بزارید یه نسیهتی درباره نگهداری سرسوسماری بهتون بکنم آقا سجاد هیچ وقت سرسوسماری رو زیادی گرسنه نزارید چون اونطوری هر ماهی رو به چشم غذا ببینه خودم یه بار تو آکواریومی(چون اونجا همیشه ماهیا رو گرسنه میزارن) دیدم سرسوسماری رو گذاشته بود با یه آروانا یه ردتیل دراگون و دو تا نایف من همون جا ایستاده بودم داشتم تماشا میکردم که 😲😲😲 یه دفعه سرسوسماری یکی از نایف ها رو از گردن گرفت😲😲😲 البته نایفه زنده موند ولی خیلی گوشه گیر شد و بعد یه مدت که دوباره رفتم اونجا هر دو تا نایف ها رو از داخل تانک برداشته بود و به یه تانک دیگه منتقل کرده بود و قشنگ مشخص بود نایفی که مورد حمله قرار گرفته کدومه چون تمام بدنش زخمی بود و روی سطح آب بود به هر حال مبارکتون باشه
  سال نو مبارک

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code