سر سوسماری (گار)

گونه ای که در زیر مشاهده میکنید جزو بزرگترین ماهیان اب شیرین محسوب میشود که برای نگهداری نیاز به یک اکواریم بزرگ دارید. من به شخصه نگهداری این ماهی را با ماهیای دیگر به هیچ عنوان توصیه نخواهم کرد زیرا تغذیه و نگهداری نسبتا سختی داشته که در کنار سایرین این امر سختر و سختر هم خواهد شد، در ضمن بهتر است برای تغذیه انها به غذاهای زنده اکتفا نکنید و از همان کوچکی غذاهای گوشتی مانند دل گاو را هم در رژیم غذاییشان بگنجانید تا در اینده مجبور نباشید فقط از غذای زنده استفاده نمایید زیرا هم گران است و هم  پردردسر

نگهداری،تغذیه ونکات لازم در ادامه متن

ماهی گار ، سرسوسماری

نام علمی : Lepisosteus osseus

خانواده:  Lepisosteidae

نام های رایج: گار، سرسوسماری ، نسبت به نوع الیگیتور و معمولی

زیستگاه: آمریکای جنوبی

دمای مناسب: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۵  الی  ۷.۵

شناخت:ماهی سرسمار ی یکی از بزرگترین ماهی های خانواده Lepisosteidae است. در ایران دو نوع از این ماهی را که تقریبا شکل و شمایل نسبتا یکسانی با هم دارند را دیده ام که یکی چاق تر و پوزه پهن تر و کوچکتری دارد و به عنوان الیگیتور معروف است و دیگری بدنی کشیده تر با پوزه باریکتر و به عنوان گار معمولی یا سرسوسماری معمولی معروف است از این خانواده ماهیان دیگری هم بعضی اوقات در بازار ایران دیده میشود که در مبحثی دیگر در مورد انها بحث خواهیم کرد.

سرسوسماری معمولی

زمانی که شما به ماهی نگاه می کنید اولین چیزی که شما ملاحظه خواهید کرد یک پوزه بزرگ است  که دو برابر بزرگتر از سر ماهی میباشد. بدن استوانه ای شکلی که پوشیده شده از پولکهای لوزی شکل که بصورت یک زره تمام بدن ماهی را پوشانده است . ماهی بالغ دارای یک رنگ کرم با خال های بزرگ تیره که از سر تا دم ماهی کشیده شده طرح بندی شده است. این نقاط بزرگ در باله ها هم وجود دارد البته ماهیان جوان و کوچک رنگ پرنگتری داشته و به صورت خط های سیاه افقی طرح بندی شده اند ولی با بزرگ شدن خط ها از هم باز شده و به شکل خال خال در می ایند. اگر دهان انها را باز کنید ردیف دندان های تیز و ریزی را همانند یک تمساح مشاهده میکنید . از دندان های این ماهی همه چیز روشن است که ماهی گار یک ماهی صلح جو نیست و یک شکارچی درنده به حساب میاید. انها بیشتر در قسمت های سطح اب دیده میشوند ولی در بعضی اوقات در کف هم به صورت خابیده دیده میشوند و ممکن است ساعت ها بدون تحرک در یک گوشه خوابیده باشند. انها همانند بعضی ماهیان دارای عضو تنفسی اضافی هستند که در هنگام کمبود اکسیژن این عضو از بدن فعال شده و اکسیژن مورد نیاز ماهی را تامین میکند

نگهداری:ماهیان جوان, ماهیان جذاب ولی عصبی هستند . گیاهان و جاهایی برای مخفی شدن , برای این ماهی آرام پیشنهاد می شود .با وجود اینکه این ماهی در اکواریم مانند طبیعت رشد نمیکند ولی  یک تانک بسیار بزرگ برای نگهداری این ماهی بزرگ شکارچی نیاز است. نگهداری این ماهی از نظر بنده تا زمانی که سایز کوچکی دارد بهتر است به صورت انفرادی در یک اکواریم نه چندان بزرگ نگهداری شود. شاید بعضی ها پیشنهاد کنند این ماهی را میتوانید با ماهیانی همچون اسکار ،نایف،ردتیل و….. نگهداری کنید ولی از نظر من این پیشنهادات غلط است زیرا در صورتی که ماهی گار کوچک را با این ماهیها وحتی ماهیهای دیگر نظیر سورم ،اسکات و…..نگهداری کنید نه تنها مجال غذا خوردن پیدا نخواهد کرد حتی ممکن است از طرف ماهیهای دیگر صدمه ببیند! پس بهتر است تا زمانی که به سایز ۲۰-۱۵ سانتی برسد انفرادی نگهداری شود. یکی از دلایل دیگری که  شخصا عرض میکنم انفرادی نگهداری شود مشکل تغذیه و غذا خوردن این ماهی میباشد که در قسمت تغذیه به ان اشاره میشود.

تغذیه: این ماهی از دسته ماهیان گوشتخوار و زنده خوار است که غذای اصلی این ماهی باید منبع کوشتی داشته باشد. میتوان برای تغذیه این ماهی در زمان جوانی از ماهیان رودخانه ای ، گوپی و…. در سایز کوچک  استفاده کرد، شاید الان  متوجه شده باشید که چرا عرض کردم انفرادی نگهداری شود زیرا تا جناب گار شکار خود را شناسایی و با احتیاط و ارامش شکار کند ماهیان دیگری نظیر اسکار و سایر گوشتخواران حتی مجال به دیدن ان هم نمیدهند و در یک چشم به هم زدن ماهی طعمه را خواهند خورد و سر گار بی کلاه خواهد ماند، میتوان این ماهی را با دل گاو یا گوسفند هم تغذیه کرد که در اوایل کمی دشوار است چون ماهی زنده خوار است و هر غذایی را نمیخورد،  من به شخصه برای خوراندن دل به ماهی به این صورت عمل میکردم که یک تکه دل را به صورت رشته ای میبریدم و ته ان را با یک نخ بیرنگ به ارامی میبستم طوری که در صورت کشیده شدن دل نخ باز شود و در اب تکان میدادم تا  سرسوسماری با هزار ناز و اشوه ان را شکار کند. البته با تکرار این کار و عادت کردن ماهی به دل دیگر نیازی به نخ و صرف وقت نیست و حتی شما زمانی که با دست قسمتی از دل را داخل اب ببرید ماهی سریعا به طرف ان امده و ان را از دست شما خواهد گرفت. حتی شما میتوانید قسمتی از دل را به شیشه بچسبانید طوری که قسمت دیگر ان در اب قرار بگیرد و ماهی باز به سرعت ان را خواهد خورد. و به قول معروف ماهی دستی شده است بنابراین از این قسمت هم شاید فهمیده باشید که چرا در ابتدا عرض کردن این ماهی را در ابتدا و تا زمانی که کوچک است انفرادی نگهداری کنید.

کلام اخر:نگهداری این ماهی به صورت انفرادی بسیار اسان و دلچسب است ولی به صورت مخلوط با ماهیان دیگر مخصوصا در تغذیه خالی از دردسر نیست. رشد سریع این ماهی شما را وادار به فروش و یا انتقال ان به اکواریومی بزرگ میکند. این ماهی یک شکارچی مطلق است و با وجود اینکه هیچگاه به ماهیان دیگر شما اسیب نمیرساند ولی در صورتی که ماهیی در اکواریوم دارید که در دهان ان جای میگیرد ان را حتما شکار میکند. ( برخی اوقات ماهیان دیگری که تصور نمیکنید را شکار میکند و به طور عجیبی خواهد خورد) این ماهی گاهی بر اثر استرسی شدن و ترس و یا شیطنت سایر ماهیان هم تانکی ممکن است با پوزه خود به طرف بالا حرکت شدیدی را داشته باشد که باید درپوش مناسبی برای درب اکواریوم خود در نظر بگیرید و اگر درپوش مناسبی برای تانک در نظر نگرفته باشید یا به بیرون خواهد پرید یا درپوش های ضعیف را خواهد شکست.

این مطلب توسط onlypet.ir ارائه شده در صورت کپی برداری آن لینک سایت ( onlypet.ir) را ذکر کنید

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

790 دیدگاه در “سر سوسماری (گار)

 1. Abbas_m

  سلام دوست عزیز پیش کوی ها اصلا امکانش نیست اما پیش سرماری فک نمیکنم مشکلی پیش بیاره

  پاسخ
 2. نیما

  سلام مجدد و عرض ادب ممنونم از پاسختون و وقتی که گذاشتین راستش هنوز داخل سطل هستن میترسم سرماری ها تیکه پارشون کنن از طرفی میترسم اینا به کوی ها اسیب بزنن چون کوی ها نژاد دار باله بلندن.یه اک اختصاصی فرانتوزا دارم ۵۰۰ لیتر ۸ تا فرانتوزا ۴ بندی داخلشه اونجا میشه انداختشون؟

  پاسخ
  1. A.Soltani

   سلام.کوی از نظر دما با ماهیان گرمابی سازگار نیست.کوی فقط با کوی قابل نگهداریه نهایت گلدفیش های معمولی و بزرگتر.مطمئن باشید سرماری تیکه تیکش میکنه.

   پاسخ
 3. نیما

  دوستان میدونم همتون خیلی مشغله دارین و گرفتارین ولی ممنون میشم پاسخ بنده حقیر رو بدین این زبون بسته ها خیلی وقته داخل سطل هستن.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در صفحه قبل پاسخ دادم خدمتتون. با هیچکدوم از ماهی های شما قابل نگهداری نیست.

   پاسخ
 4. Farhad

  سلام نیما جان بزار خیالتو راحت کنم این ماهیا رو اگه به تانک سرماری ها انتقال بدین بعد چند روز به همون تعداد جنازه تحویل میگیری تانک کوی هم سردابی هست و هم ممکنه به کوی ها صدمه بزنن تازه وارد ها به نظر بنده باید قید نگهداری یکی از این چند مورد رو بزنید و رد کنید بره یا نهایتا تانک ۵۰۰ لیتری ک فرمودین رو با شیشه جدا کنید و ماهیا رو فعلا انتقال بدین اونجا تا تلف نشن ولی در دراز مدت واستون دردسر ساز میشه چون هیچیک باهم قابل نگهداری نیستن موفق باشین

  پاسخ
 5. amirhosein

  والا من فقط میدونم این ماهیا اگه پیش الیگاتور بمونن صبح که از خواب بیدار شی نصفشون تو شکم الیگاتور ها هستن بقیه روهم کف سنگ ها جنازه هاشون رو میتونی پیدا کنی.

  پاسخ
 6. محمد

  سلام و عرض ادب سرسوسماری با چه ماهیانی قابل نگهداری هست ؟ از خانواده گربه ماهیان نباشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره سرسوسماری رو گله ای و اختصاصی نگهداری کنید اما با پولی هم اگر فضای کافی داشته باشند و سایزبندی ماهی ها رو رعایت کنید سازگاری داره.

   پاسخ
 7. مهدی

  با سلام دوستان مزاحمتون شدم یه موضوعی است لطفا جواب سریع وکامل بدین ممنون میشم راستش من یه نایف دوتا اسکار یک پرت ویک لجن خواردارم نایف ازهمشون بزرگ تره .
  سوال اول:ترکیبم چطوره خوبه یا بد اگه بده اشکالاتشو بگین.
  وسوال دوم:میخوای یه سرسوسماری بگیرم بندازم کنارشون چطور میشه؟ونگران تغذیش هم نباشین من میدم لطفا از لحاظ سازگاری یه نظری بدین لطفا

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   ترکیب خوبیه اما اگه نایف بزرگ باشه ممکنه اذیت کنه
   با سرسوسماری خیر نمیشه نگهداشت

   پاسخ
   1. مهدی

    سلام
    اگه هم اندازه باشن چی چون من خیلی سرسوسماری رودوست دارم یا بزگتر از همشون باشه چی؟

    پاسخ
 8. Abbas_m

  سلام… دوست عزیز همون طور که اقا پارسا فرمودند خیر نمیشه نگهداشت و سازگار نیستند

  پاسخ
 9. مهدی

  باسلام
  ممنون ازپاسختون ولی اگه چندتا ازماهی هام روحزف کنم چی مثلا اسکارهارو اون وقت میشه نگه داشت؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا سوال تکراری نپرسید در بخش دیگه ای هم پرسیده بودین گفتم خدمتتو نسرسوسماری با این ماهی ها سازگاری نداره نهایتا با رعایت سایزبندی ماهی ها و داشتن فضای کافی سرسوسماری و پولی رو بتونید در کنار هم نگهداری کنید.

   پاسخ
 10. جواد

  سلام و عرض ادب من یه ردتیل ۴۰ سانتی دارم می تونم یه سرسرسماری ۳۰ سانتی بگیرم؟ و با دل مرغ و گاو و میگو می تونم برای تغذیه اش استفاده کنم؟ و در اخر سرسوسماری ۳۰ سانتی در برابر مریضی ها مقاوم هست یا نه؟ با تشکر از سایت بسیار خوبتون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا دوستان راهنمایی اشتباه نکنند.
   اینکه یکی کف زی هست و دیگری روی اب دلیل نمیشه با هم سازگاری داشته باشند.
   ردتیل با سرسوسماری سازگاری نداره و غذا به سرسوسماری نمیرسه حتی در طول شب سرسوسماری کتک میخوره.

   پاسخ
 11. mahd...i

  سلام دوست من.
  بله میتونید چون یکیشون کف اکه ودیگری بالای اک.
  امابه این موضوع خیلی توجه کنیدکه سرعت رشدردتیل ازسرسوسماری زیاده واگه بخواین نگهداری کنیدحداقل بایدردتیل کوچک ترازسرسوسماری باشه که دراینده به مشکل نخورید(البته نه درحدی که سرسوسماری بخورتش).
  بهتره بجای دل مرغ ازدل گاواستفاده کنید.وهمیشه نمی تونیدازدل وکرم استفاده کنیداین غذاهاتقریبادرحدهفته ی دوباراستفاده میشه اونم به انوان پروتعین است وبرای تغذیه ی این ماهی هابایدازغذاهای شرکتی که دراکواریوم فروشی هامیفروشن استفاده کنید.
  خوب بیشترماهی های گوشت خواردربرابرمریضی هامقومن والبته ماهی به این اندازه حتی بیشترهم مقاومه ولی ماهی هرچقدرهم مقاوم باشه قرار نیست هرکاری بکنیم نمی ره ممکنه ازکیفیت بداب بمیره یاتغذیه نشه یابیماری های سخت بگیره بمیره ونمی تونم بگیم چون ماهی مقاومی است یندازیمش توی یه تشت ازش مراقبت کنیم(مثال)
  موفق باشید.

  پاسخ
 12. مجتبی

  سلام خواستم بپرسم سر سوسماری با آروانا سازگاری داره یا نه؟
  باتشکر

  پاسخ
 13. mahd...i

  سلام
  اروانابهتره تکی نگه داری بشه.ودلیل اینکه نمی شه باسرسوسماری نگه داشت اینکه هردوماهی درسطح اب شنامیکنن وزیادباهم دیگه روبرومیشن واین ممکنه بین اون هادرگیری بندازه وماهی ضعیف ترکشته بشه!.

  پاسخ
 14. Mohammad ۲۰۲۰

  با سلام من امروز یک سر سوسماری الیگیتور خریدم تقریبا ۱۸ سانت الانم با شیشه از بقیه جداش کردم و پیشش یک مولی انداختم اما ماهی شکمش خیلی لاغره ولی اونجا مغازه دار یک میگو پیشش انداخت و اونم خورد ولی درش آورد الانم هیچ کاری نمی کنه رفته زمین خوابیده آروم آروم نفس می کشه و ترکیبم اینه اسکار ،سورم ،اسفرانوس ،ردتیل ،نایف ،پولی ،رافائل ،کت چوبی ، لجنخوار و کت خرگوشی ولی میخوام اسکار و سوروم را رد کنم و به جای اونها پرکسیموس و به جای پلی ساده پلی اندیچری بگیرم و یک تانک مانستر راه اندازی کنم خب آیا این ترکیب خوبه اگه اسکار و سوروم را رد کنم؟؟ آیا این سرسوسماری بعد چند روز غذا میخوره ؟؟یا باید کاری کنم؟؟ این ماهی مثل ردتیل ماهی مقاومی هست؟؟ آیا خوابیدنش طبیعیه؟؟ ممنون میشم جواب بدید.

  پاسخ
 15. mahd...i

  سلام
  خوب خودتون میدونیدکه ماهی تازه وارده واسترس:رفتن توی کیسه واومدن به اکواریوم جدیدبادمای متفاوت ومحیط متفاوت و…خیلی چیزهاباعث میشه ماهی تازه وارداینطوری بشه.اگه کنارش ماهی مولی انداختید(به عنوان غذای زنده)که بله حتماازش استقبال میگنه البته وقتی گرسنه شدویکم ازاسترسش کم شد.وبایدبگم این ماهی کمی بدغذاهست!!.
  وبه پای ردتیل درمقاومت نمی ریه ولی ماهی مقاومی هست!ودلیل خوابیدنش هم دربالا گفتم(البته اگه نشانه های بیماری درماهی وجودنداشته باشد)
  موفق باشید.

  پاسخ
  1. Mohammad ۲۰۲۰

   با ترکیبم سازگاری داره؟فکر کنم خوابیدن گار از استرس باشه.

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    خیر سرسوسماری با نایف و ردتیل و اسکار و اسفرانوس سازگاری نداره.
    ضمنا پولی هم با اینها سازگاری نداره و فقط پولی و سرسوسماری با همدیگه سازگاری نسبی دارند البته با رعایت سایزبندی.

    پاسخ
 16. mahd...i

  خوب دادا تاجایی که میدونم راهنماییت میکنم امیدوارم برات مفیدباشه!!.
  بانایف-پولی-اسفرانموس-ردتیل سازگاری نسبی داره(نمس گم حتماسازگاره.ودرموردبقیه ی ماهی هامتاسفانه عطلاعات مفیدی براتون ندارم.ویه مشگلی که درترکیب شمابه وضوح دیده میشه اینه که دراین ترکیب باوجوداین ماهی ها(که مثل گرگ گرسنه هستن)تاپولی وسرسوسماریتون بخوادحتی غذاروتشخیص بده!دیگه غذایی نمی مونه!ودقت کنیدکه سرسوسماری هم کمی بدغذاهست وممکنه براتون دردسردرت کنه.
  درموردخوابیدن ماهی هم گفتم اگه در ماهی علاعم بیماری نمی تونیدببینیدصددرصدازتازه واردی هست.
  موفق باشید.

  پاسخ
 17. Mohammad ۲۰۲۰

  من پیش الیگیتورم یک مولی انداخته بودم امروز دیدم اونو گرفته دهنش سرشو به راست و به چپ تکون میداد ولی یکدفعه مولی از دهنش فرار کرد و کنار شکمش پاره شده بود و بلافاصله مرد ولی الیگیتورم اصلا دیگه به اون نگاهم نمی کنه چند تا کرم خاکی هم انداختم پیشش گفتم شاید بخوره ولی بیست بار از روی همشون رد شده و دماغشو به اونا زده ولی هیچ کدومو نخورده یعنی من باید به این همش ماهی زنده بدم بخوره؟؟الانم خوابیده زمین هیچ کاری نمی کنه.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب ماهی شما استرس زیادی داره اگر اشتباه نکنم گفتین فروشند هبهش مولی داده و بعد از شکار ماهی رو از دهان سرسوسماری گرفته خب این خودش باعث آزار ماهی شما شده از یک طرف ماهی تازه وارد هست و احتمالا شما هم زیاد نگاهش میکنید و استرس بیشتری بهش وارد میکنید زیاد طرف آک نرید و حتی نور آک رو هم روشن نکنید ضمنا در مور دترکیب به سوال قبلی شما پاسخ دادم مطالعه کنید.

   پاسخ
   1. Mohammad 2020

    نه ماهی رو از دهنش فروشنده نگرفت من پیش الیگیتور یک مولی انداختم بعد دیدم اونو میخوره ولی مولی از دهنش فرار کرد و شکمش پاره شد ولی دیگه اونو نخورد تا وقتی که به او با سیخ مولی رو بدم خلاصه الان الیگیتورم غذا خور شده و با سیخ بهش ماهی کیلکا و دل میدم به راحتی میخوره باز از پاسخ هایتان سپاسگزارم.

    پاسخ
 18. مهدی

  نه این ماهی تازه وارده وکمی بدغذاشماازدل وکرم خونی استفاده کنیداستقبال میگنه اگرهم نخوردوایسیدچندروزی بگذره خودش گرسنه میشه میادمیخوره(ازغذای زنده یاکم یاهمیشه استفاده کنیدچون ممکنه باچندبازغذای زنده خوردن مزش بره زیرزبونش ودیگه چیزدیگه ای نخوره!

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code