سر سوسماری (گار)

گونه ای که در زیر مشاهده میکنید جزو بزرگترین ماهیان اب شیرین محسوب میشود که برای نگهداری نیاز به یک اکواریم بزرگ دارید. من به شخصه نگهداری این ماهی را با ماهیای دیگر به هیچ عنوان توصیه نخواهم کرد زیرا تغذیه و نگهداری نسبتا سختی داشته که در کنار سایرین این امر سختر و سختر هم خواهد شد، در ضمن بهتر است برای تغذیه انها به غذاهای زنده اکتفا نکنید و از همان کوچکی غذاهای گوشتی مانند دل گاو را هم در رژیم غذاییشان بگنجانید تا در اینده مجبور نباشید فقط از غذای زنده استفاده نمایید زیرا هم گران است و هم  پردردسر

نگهداری،تغذیه ونکات لازم در ادامه متن

ماهی گار ، سرسوسماری

نام علمی : Lepisosteus osseus

خانواده:  Lepisosteidae

نام های رایج: گار، سرسوسماری ، نسبت به نوع الیگیتور و معمولی

زیستگاه: آمریکای جنوبی

دمای مناسب: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۵  الی  ۷.۵

شناخت:ماهی سرسمار ی یکی از بزرگترین ماهی های خانواده Lepisosteidae است. در ایران دو نوع از این ماهی را که تقریبا شکل و شمایل نسبتا یکسانی با هم دارند را دیده ام که یکی چاق تر و پوزه پهن تر و کوچکتری دارد و به عنوان الیگیتور معروف است و دیگری بدنی کشیده تر با پوزه باریکتر و به عنوان گار معمولی یا سرسوسماری معمولی معروف است از این خانواده ماهیان دیگری هم بعضی اوقات در بازار ایران دیده میشود که در مبحثی دیگر در مورد انها بحث خواهیم کرد.

سرسوسماری معمولی

زمانی که شما به ماهی نگاه می کنید اولین چیزی که شما ملاحظه خواهید کرد یک پوزه بزرگ است  که دو برابر بزرگتر از سر ماهی میباشد. بدن استوانه ای شکلی که پوشیده شده از پولکهای لوزی شکل که بصورت یک زره تمام بدن ماهی را پوشانده است . ماهی بالغ دارای یک رنگ کرم با خال های بزرگ تیره که از سر تا دم ماهی کشیده شده طرح بندی شده است. این نقاط بزرگ در باله ها هم وجود دارد البته ماهیان جوان و کوچک رنگ پرنگتری داشته و به صورت خط های سیاه افقی طرح بندی شده اند ولی با بزرگ شدن خط ها از هم باز شده و به شکل خال خال در می ایند. اگر دهان انها را باز کنید ردیف دندان های تیز و ریزی را همانند یک تمساح مشاهده میکنید . از دندان های این ماهی همه چیز روشن است که ماهی گار یک ماهی صلح جو نیست و یک شکارچی درنده به حساب میاید. انها بیشتر در قسمت های سطح اب دیده میشوند ولی در بعضی اوقات در کف هم به صورت خابیده دیده میشوند و ممکن است ساعت ها بدون تحرک در یک گوشه خوابیده باشند. انها همانند بعضی ماهیان دارای عضو تنفسی اضافی هستند که در هنگام کمبود اکسیژن این عضو از بدن فعال شده و اکسیژن مورد نیاز ماهی را تامین میکند

نگهداری:ماهیان جوان, ماهیان جذاب ولی عصبی هستند . گیاهان و جاهایی برای مخفی شدن , برای این ماهی آرام پیشنهاد می شود .با وجود اینکه این ماهی در اکواریم مانند طبیعت رشد نمیکند ولی  یک تانک بسیار بزرگ برای نگهداری این ماهی بزرگ شکارچی نیاز است. نگهداری این ماهی از نظر بنده تا زمانی که سایز کوچکی دارد بهتر است به صورت انفرادی در یک اکواریم نه چندان بزرگ نگهداری شود. شاید بعضی ها پیشنهاد کنند این ماهی را میتوانید با ماهیانی همچون اسکار ،نایف،ردتیل و….. نگهداری کنید ولی از نظر من این پیشنهادات غلط است زیرا در صورتی که ماهی گار کوچک را با این ماهیها وحتی ماهیهای دیگر نظیر سورم ،اسکات و…..نگهداری کنید نه تنها مجال غذا خوردن پیدا نخواهد کرد حتی ممکن است از طرف ماهیهای دیگر صدمه ببیند! پس بهتر است تا زمانی که به سایز ۲۰-۱۵ سانتی برسد انفرادی نگهداری شود. یکی از دلایل دیگری که  شخصا عرض میکنم انفرادی نگهداری شود مشکل تغذیه و غذا خوردن این ماهی میباشد که در قسمت تغذیه به ان اشاره میشود.

تغذیه: این ماهی از دسته ماهیان گوشتخوار و زنده خوار است که غذای اصلی این ماهی باید منبع کوشتی داشته باشد. میتوان برای تغذیه این ماهی در زمان جوانی از ماهیان رودخانه ای ، گوپی و…. در سایز کوچک  استفاده کرد، شاید الان  متوجه شده باشید که چرا عرض کردم انفرادی نگهداری شود زیرا تا جناب گار شکار خود را شناسایی و با احتیاط و ارامش شکار کند ماهیان دیگری نظیر اسکار و سایر گوشتخواران حتی مجال به دیدن ان هم نمیدهند و در یک چشم به هم زدن ماهی طعمه را خواهند خورد و سر گار بی کلاه خواهد ماند، میتوان این ماهی را با دل گاو یا گوسفند هم تغذیه کرد که در اوایل کمی دشوار است چون ماهی زنده خوار است و هر غذایی را نمیخورد،  من به شخصه برای خوراندن دل به ماهی به این صورت عمل میکردم که یک تکه دل را به صورت رشته ای میبریدم و ته ان را با یک نخ بیرنگ به ارامی میبستم طوری که در صورت کشیده شدن دل نخ باز شود و در اب تکان میدادم تا  سرسوسماری با هزار ناز و اشوه ان را شکار کند. البته با تکرار این کار و عادت کردن ماهی به دل دیگر نیازی به نخ و صرف وقت نیست و حتی شما زمانی که با دست قسمتی از دل را داخل اب ببرید ماهی سریعا به طرف ان امده و ان را از دست شما خواهد گرفت. حتی شما میتوانید قسمتی از دل را به شیشه بچسبانید طوری که قسمت دیگر ان در اب قرار بگیرد و ماهی باز به سرعت ان را خواهد خورد. و به قول معروف ماهی دستی شده است بنابراین از این قسمت هم شاید فهمیده باشید که چرا در ابتدا عرض کردن این ماهی را در ابتدا و تا زمانی که کوچک است انفرادی نگهداری کنید.

کلام اخر:نگهداری این ماهی به صورت انفرادی بسیار اسان و دلچسب است ولی به صورت مخلوط با ماهیان دیگر مخصوصا در تغذیه خالی از دردسر نیست. رشد سریع این ماهی شما را وادار به فروش و یا انتقال ان به اکواریومی بزرگ میکند. این ماهی یک شکارچی مطلق است و با وجود اینکه هیچگاه به ماهیان دیگر شما اسیب نمیرساند ولی در صورتی که ماهیی در اکواریوم دارید که در دهان ان جای میگیرد ان را حتما شکار میکند. ( برخی اوقات ماهیان دیگری که تصور نمیکنید را شکار میکند و به طور عجیبی خواهد خورد) این ماهی گاهی بر اثر استرسی شدن و ترس و یا شیطنت سایر ماهیان هم تانکی ممکن است با پوزه خود به طرف بالا حرکت شدیدی را داشته باشد که باید درپوش مناسبی برای درب اکواریوم خود در نظر بگیرید و اگر درپوش مناسبی برای تانک در نظر نگرفته باشید یا به بیرون خواهد پرید یا درپوش های ضعیف را خواهد شکست.

این مطلب توسط onlypet.ir ارائه شده در صورت کپی برداری آن لینک سایت ( onlypet.ir) را ذکر کنید

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

752 دیدگاه در “سر سوسماری (گار)

 1. Abbas_m

  سلام دوست عزیز پیش کوی ها اصلا امکانش نیست اما پیش سرماری فک نمیکنم مشکلی پیش بیاره

  پاسخ
 2. نیما

  سلام مجدد و عرض ادب ممنونم از پاسختون و وقتی که گذاشتین راستش هنوز داخل سطل هستن میترسم سرماری ها تیکه پارشون کنن از طرفی میترسم اینا به کوی ها اسیب بزنن چون کوی ها نژاد دار باله بلندن.یه اک اختصاصی فرانتوزا دارم ۵۰۰ لیتر ۸ تا فرانتوزا ۴ بندی داخلشه اونجا میشه انداختشون؟

  پاسخ
  1. A.Soltani

   سلام.کوی از نظر دما با ماهیان گرمابی سازگار نیست.کوی فقط با کوی قابل نگهداریه نهایت گلدفیش های معمولی و بزرگتر.مطمئن باشید سرماری تیکه تیکش میکنه.

   پاسخ
 3. نیما

  دوستان میدونم همتون خیلی مشغله دارین و گرفتارین ولی ممنون میشم پاسخ بنده حقیر رو بدین این زبون بسته ها خیلی وقته داخل سطل هستن.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در صفحه قبل پاسخ دادم خدمتتون. با هیچکدوم از ماهی های شما قابل نگهداری نیست.

   پاسخ
 4. Farhad

  سلام نیما جان بزار خیالتو راحت کنم این ماهیا رو اگه به تانک سرماری ها انتقال بدین بعد چند روز به همون تعداد جنازه تحویل میگیری تانک کوی هم سردابی هست و هم ممکنه به کوی ها صدمه بزنن تازه وارد ها به نظر بنده باید قید نگهداری یکی از این چند مورد رو بزنید و رد کنید بره یا نهایتا تانک ۵۰۰ لیتری ک فرمودین رو با شیشه جدا کنید و ماهیا رو فعلا انتقال بدین اونجا تا تلف نشن ولی در دراز مدت واستون دردسر ساز میشه چون هیچیک باهم قابل نگهداری نیستن موفق باشین

  پاسخ
 5. amirhosein

  والا من فقط میدونم این ماهیا اگه پیش الیگاتور بمونن صبح که از خواب بیدار شی نصفشون تو شکم الیگاتور ها هستن بقیه روهم کف سنگ ها جنازه هاشون رو میتونی پیدا کنی.

  پاسخ
 6. محمد

  سلام و عرض ادب سرسوسماری با چه ماهیانی قابل نگهداری هست ؟ از خانواده گربه ماهیان نباشه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره سرسوسماری رو گله ای و اختصاصی نگهداری کنید اما با پولی هم اگر فضای کافی داشته باشند و سایزبندی ماهی ها رو رعایت کنید سازگاری داره.

   پاسخ
 7. مهدی

  با سلام دوستان مزاحمتون شدم یه موضوعی است لطفا جواب سریع وکامل بدین ممنون میشم راستش من یه نایف دوتا اسکار یک پرت ویک لجن خواردارم نایف ازهمشون بزرگ تره .
  سوال اول:ترکیبم چطوره خوبه یا بد اگه بده اشکالاتشو بگین.
  وسوال دوم:میخوای یه سرسوسماری بگیرم بندازم کنارشون چطور میشه؟ونگران تغذیش هم نباشین من میدم لطفا از لحاظ سازگاری یه نظری بدین لطفا

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   ترکیب خوبیه اما اگه نایف بزرگ باشه ممکنه اذیت کنه
   با سرسوسماری خیر نمیشه نگهداشت

   پاسخ
   1. مهدی

    سلام
    اگه هم اندازه باشن چی چون من خیلی سرسوسماری رودوست دارم یا بزگتر از همشون باشه چی؟

    پاسخ
 8. Abbas_m

  سلام… دوست عزیز همون طور که اقا پارسا فرمودند خیر نمیشه نگهداشت و سازگار نیستند

  پاسخ
 9. مهدی

  باسلام
  ممنون ازپاسختون ولی اگه چندتا ازماهی هام روحزف کنم چی مثلا اسکارهارو اون وقت میشه نگه داشت؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا سوال تکراری نپرسید در بخش دیگه ای هم پرسیده بودین گفتم خدمتتو نسرسوسماری با این ماهی ها سازگاری نداره نهایتا با رعایت سایزبندی ماهی ها و داشتن فضای کافی سرسوسماری و پولی رو بتونید در کنار هم نگهداری کنید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code