سر سوسماری (گار)

گونه ای که در زیر مشاهده میکنید جزو بزرگترین ماهیان اب شیرین محسوب میشود که برای نگهداری نیاز به یک اکواریم بزرگ دارید. من به شخصه نگهداری این ماهی را با ماهیای دیگر به هیچ عنوان توصیه نخواهم کرد زیرا تغذیه و نگهداری نسبتا سختی داشته که در کنار سایرین این امر سختر و سختر هم خواهد شد، در ضمن بهتر است برای تغذیه انها به غذاهای زنده اکتفا نکنید و از همان کوچکی غذاهای گوشتی مانند دل گاو را هم در رژیم غذاییشان بگنجانید تا در اینده مجبور نباشید فقط از غذای زنده استفاده نمایید زیرا هم گران است و هم  پردردسر

نگهداری،تغذیه ونکات لازم در ادامه متن

ماهی گار ، سرسوسماری

نام علمی : Lepisosteus osseus

خانواده:  Lepisosteidae

نام های رایج: گار، سرسوسماری ، نسبت به نوع الیگیتور و معمولی

زیستگاه: آمریکای جنوبی

دمای مناسب: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶.۵  الی  ۷.۵

شناخت:ماهی سرسمار ی یکی از بزرگترین ماهی های خانواده Lepisosteidae است. در ایران دو نوع از این ماهی را که تقریبا شکل و شمایل نسبتا یکسانی با هم دارند را دیده ام که یکی چاق تر و پوزه پهن تر و کوچکتری دارد و به عنوان الیگیتور معروف است و دیگری بدنی کشیده تر با پوزه باریکتر و به عنوان گار معمولی یا سرسوسماری معمولی معروف است از این خانواده ماهیان دیگری هم بعضی اوقات در بازار ایران دیده میشود که در مبحثی دیگر در مورد انها بحث خواهیم کرد.

سرسوسماری معمولی

زمانی که شما به ماهی نگاه می کنید اولین چیزی که شما ملاحظه خواهید کرد یک پوزه بزرگ است  که دو برابر بزرگتر از سر ماهی میباشد. بدن استوانه ای شکلی که پوشیده شده از پولکهای لوزی شکل که بصورت یک زره تمام بدن ماهی را پوشانده است . ماهی بالغ دارای یک رنگ کرم با خال های بزرگ تیره که از سر تا دم ماهی کشیده شده طرح بندی شده است. این نقاط بزرگ در باله ها هم وجود دارد البته ماهیان جوان و کوچک رنگ پرنگتری داشته و به صورت خط های سیاه افقی طرح بندی شده اند ولی با بزرگ شدن خط ها از هم باز شده و به شکل خال خال در می ایند. اگر دهان انها را باز کنید ردیف دندان های تیز و ریزی را همانند یک تمساح مشاهده میکنید . از دندان های این ماهی همه چیز روشن است که ماهی گار یک ماهی صلح جو نیست و یک شکارچی درنده به حساب میاید. انها بیشتر در قسمت های سطح اب دیده میشوند ولی در بعضی اوقات در کف هم به صورت خابیده دیده میشوند و ممکن است ساعت ها بدون تحرک در یک گوشه خوابیده باشند. انها همانند بعضی ماهیان دارای عضو تنفسی اضافی هستند که در هنگام کمبود اکسیژن این عضو از بدن فعال شده و اکسیژن مورد نیاز ماهی را تامین میکند

نگهداری:ماهیان جوان, ماهیان جذاب ولی عصبی هستند . گیاهان و جاهایی برای مخفی شدن , برای این ماهی آرام پیشنهاد می شود .با وجود اینکه این ماهی در اکواریم مانند طبیعت رشد نمیکند ولی  یک تانک بسیار بزرگ برای نگهداری این ماهی بزرگ شکارچی نیاز است. نگهداری این ماهی از نظر بنده تا زمانی که سایز کوچکی دارد بهتر است به صورت انفرادی در یک اکواریم نه چندان بزرگ نگهداری شود. شاید بعضی ها پیشنهاد کنند این ماهی را میتوانید با ماهیانی همچون اسکار ،نایف،ردتیل و….. نگهداری کنید ولی از نظر من این پیشنهادات غلط است زیرا در صورتی که ماهی گار کوچک را با این ماهیها وحتی ماهیهای دیگر نظیر سورم ،اسکات و…..نگهداری کنید نه تنها مجال غذا خوردن پیدا نخواهد کرد حتی ممکن است از طرف ماهیهای دیگر صدمه ببیند! پس بهتر است تا زمانی که به سایز ۲۰-۱۵ سانتی برسد انفرادی نگهداری شود. یکی از دلایل دیگری که  شخصا عرض میکنم انفرادی نگهداری شود مشکل تغذیه و غذا خوردن این ماهی میباشد که در قسمت تغذیه به ان اشاره میشود.

تغذیه: این ماهی از دسته ماهیان گوشتخوار و زنده خوار است که غذای اصلی این ماهی باید منبع کوشتی داشته باشد. میتوان برای تغذیه این ماهی در زمان جوانی از ماهیان رودخانه ای ، گوپی و…. در سایز کوچک  استفاده کرد، شاید الان  متوجه شده باشید که چرا عرض کردم انفرادی نگهداری شود زیرا تا جناب گار شکار خود را شناسایی و با احتیاط و ارامش شکار کند ماهیان دیگری نظیر اسکار و سایر گوشتخواران حتی مجال به دیدن ان هم نمیدهند و در یک چشم به هم زدن ماهی طعمه را خواهند خورد و سر گار بی کلاه خواهد ماند، میتوان این ماهی را با دل گاو یا گوسفند هم تغذیه کرد که در اوایل کمی دشوار است چون ماهی زنده خوار است و هر غذایی را نمیخورد،  من به شخصه برای خوراندن دل به ماهی به این صورت عمل میکردم که یک تکه دل را به صورت رشته ای میبریدم و ته ان را با یک نخ بیرنگ به ارامی میبستم طوری که در صورت کشیده شدن دل نخ باز شود و در اب تکان میدادم تا  سرسوسماری با هزار ناز و اشوه ان را شکار کند. البته با تکرار این کار و عادت کردن ماهی به دل دیگر نیازی به نخ و صرف وقت نیست و حتی شما زمانی که با دست قسمتی از دل را داخل اب ببرید ماهی سریعا به طرف ان امده و ان را از دست شما خواهد گرفت. حتی شما میتوانید قسمتی از دل را به شیشه بچسبانید طوری که قسمت دیگر ان در اب قرار بگیرد و ماهی باز به سرعت ان را خواهد خورد. و به قول معروف ماهی دستی شده است بنابراین از این قسمت هم شاید فهمیده باشید که چرا در ابتدا عرض کردن این ماهی را در ابتدا و تا زمانی که کوچک است انفرادی نگهداری کنید.

کلام اخر:نگهداری این ماهی به صورت انفرادی بسیار اسان و دلچسب است ولی به صورت مخلوط با ماهیان دیگر مخصوصا در تغذیه خالی از دردسر نیست. رشد سریع این ماهی شما را وادار به فروش و یا انتقال ان به اکواریومی بزرگ میکند. این ماهی یک شکارچی مطلق است و با وجود اینکه هیچگاه به ماهیان دیگر شما اسیب نمیرساند ولی در صورتی که ماهیی در اکواریوم دارید که در دهان ان جای میگیرد ان را حتما شکار میکند. ( برخی اوقات ماهیان دیگری که تصور نمیکنید را شکار میکند و به طور عجیبی خواهد خورد) این ماهی گاهی بر اثر استرسی شدن و ترس و یا شیطنت سایر ماهیان هم تانکی ممکن است با پوزه خود به طرف بالا حرکت شدیدی را داشته باشد که باید درپوش مناسبی برای درب اکواریوم خود در نظر بگیرید و اگر درپوش مناسبی برای تانک در نظر نگرفته باشید یا به بیرون خواهد پرید یا درپوش های ضعیف را خواهد شکست.

این مطلب توسط onlypet.ir ارائه شده در صورت کپی برداری آن لینک سایت ( onlypet.ir) را ذکر کنید

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


714 دیدگاه در “سر سوسماری (گار)

 1. reza

  با سلام یه گیتور ۲۰ سانتی دارم میشه یه سیلور مونو شش سانتی کنارش بندازم ؟ عادت داره به دل خوردن فقط نمیدونم بلایی سر سیلور مونو بیاره یا نه.
  ممنون

  پاسخ
  1. sims

   مونو ماهی لب شوره و بهتره کنار الیگیتور نگهداری نکنید، کنارش ماهیای بزرگ مثل پاکو نگهداری کنید

   پاسخ
   1. reza

    یعنی امکانش هست خورده بشه توسط الیگیتور؟؟

    پاسخ
    1. بنیامین

     شاید الان کوچیک باشه اما یه خورده بزرگتر بشه شک نکنید مونو رو می کشه

     پاسخ
 2. reza

  دوستان پیشنهاد میدین چی کنارش بزارم اکواریوم خالیه یه الیگیتور حدودا ۲۵ سانتی دارم فقط داخلش

  پاسخ
  1. ناشناس

   مونو که نه نگه ندار، ماهی بزرگ مثل پاروت، سورم، نایف، کت فیش دراگون و اینا بریز کنارش

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   سرسوسماری از جمله ماهی هایی هست که بهتره تکی و یا به صورت اختصاصی و تک گونه نگهداری بشه و نه در کنار سایر ماهی ها نهایتا یکی همسایز خودش بخرید و یا پولی پتروس بزرگ تر از خودش بخرید.

   پاسخ
 3. رسول

  با سلام خدمت دوستان محترم میشه من و راهنمای کنید یک گار گرفتم دو تا بال جلوییشو تو آکواریوم فروشی از دست داده کوچیکه حدود ۱۰ سانت تاآوردمش خونه روز اول غذا خورد به راحتی شکار کرد ،سوال آیا باله هاش درمیاد خوب میشه ،کاری باید انجام بدم یا نه ببرم پس بدم ؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر تغذیه کنه و تنها باشه و ماهی مهاجمی کنارش نباشه بله باله های اون ترمیم میشه.

   پاسخ
 4. رسول

  سلام مجدد خدمت تمامی دوستان سال نو مبارک ،من چندتا گیتور و کار چند سال قبل بزرگ کردم ولی با این مشکل مواجه نشدم لطفاً کمکم کنید آیا باله های جلویی سر سوسماری من در میاد تقریبا از ته کنده شده اگه درمیاد و ترمیم میشه چقدر زمان میبره ،؟بغیر از تمیز و تازه نگه داشتن آب ودادن غذای خوب و کافی کار دیگه ای از دستم بر میاد ضمنا ماهی رو بصورت تکی توی تانک بهمراه چند تا ماهی زنده بعنوان شکار نگهداری میکنم اگه امکانش هست اساتید بزرگوار در این مورد کمکم کنید ،آیا میشه ماهی رو برد پس داد تو ماهی فروشی دقت نکردم و فکر کردم ماهی کاملا سالمه بعد از اینکه آوردم خانه متوجه شدم بعدش چند روزیه خوردم به تعطیلات

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آهان اگر از ته و ریشه باله کنده شده باشه که خیر ترمیم نمیشه ولی اگر از ریشه مشکلی نداشته باشه به مرور زمان ترمیم میشه.
   احتمالا بعد از چند روز ماهی فروشی پس بر نمیداره و بهتره ازش نگهداری کنید و شاید تا یکی دو ماه آینده باله هاش ترمیم بشه بستگی به شدت جراحت داره.

   پاسخ
 5. رسول

  ممنون از نظرتون آقا مجتبی عزیز امروز دقت کردم دیدم انتهای باله ها بهتر شده و اومده بیرون از غذای زنده هم دارم بهش میدم هر روز هم شکمش باد کرده فکر کنم روزی یکی دو تا میخوره البته تا امروز شکار کردنش و ندیدم ولی سر حاله و هیچ ماهی مهاجمی به غیر از شکار کوچک پیشش نیست امیدوارم خوب بشه از نظر شما زمان بهبودی چند روز می‌باشد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بستگی به شرایط بدنی خود ماهی و شرایط نگهداری داره و اصلا نمیشه زمان دقیقی برای بهبودی اون حدس زد.

   پاسخ
 6. رسول

  با تشکر از راهنماییتون آقا مجتبی عزیز،البته امروز علی رغم غذای خوبی که خورده و شکمش حسابی باد کرده زیاد سر حال به نظر نمیرسه حالا شاید بعلت نداشتن باله های جلو باشه به سر حالی چند روز قبل نیست و حسابی گوشه گیری می‌کنه و در سطح آب و کف آب آرام می‌خوابه ،راستی دنبال یه گیتور و و نیدل فیش هم میکردم به نظرتون میشه و با هم سازگاری دارند

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   شاید زیادی غذا خورده و سنگین شده.
   اینها رو با همدیگه نگهداری نکردم منتظر نظر سایر دوستان باشید.

   پاسخ
 7. محمد

  سلام
  یه گار حدودا ۲۷ سانتی گرفتم با یه پولی ۲۲سانتی،حدودا یک ماه . سرسوسماری رو از وقتی گرفتم همش چسبیده به کف،من انتظار داشتم که روی سطح آب شنا کنه ، ولی تو روز همش کف آکواریومه فقط ساعتی دو سه بار میاد رو اب با پوزش یه هوایی میگیره دوباره میره کف.
  فقط شبا که لامپا خاموش میشه میاد رو آب
  مشکلی داره ، یا طبیعیه؟

  پاسخ
 8. Mohammadnori

  سلام دوست عزیز
  احتمالا چراغ تانک و زیاد روشن میکنین و یا شدتش بالاست و چشش رو میزنه
  نباید بالا بیاد برای هوا گرفتن احتمالا اکسیژن رسانی خوب نیست
  از نحوه شناکردنش و مشخصات تانک و غذاش و … بگین
  درضمن گار یا کف تانک هست یا سطح و شاید هم طبیعی باشه

  پاسخ
 9. محمد

  نه بیشتر وقتا هم که چراغ خاموشه بازم گوشه آکواریوم میشینه تو کف ،
  آکواریوم هم از این آک آماده هاست(لبه منحنی ها )فکر کنم استاندارد هستن، یه درپوش پلاستیکی داره ، برای اینکه بیرون نپرن مخصوصا پولی ،همیشه بسته است.
  ولی وقتایی که اتاق خیلی خلوته مثل صبح بازم یه مقدار بیشتر شنا میکنه ، ولی تحرکش روزا دیگه خیلی کمه
  غذاشون گوشت و دله ،که از این غذاهای انرژی سیچلاید هم قایم میکنم تو لقمشون که کمبود ویتامین و… نگیرن، چند دفعه هم غذای زنده خورده ، دو سه بار هم به لجن خوارم سوء قصد کرده ، از پوست کلفتی لجن خواره که جون سالم به در میبره ،البته الآن دیگه بیخیالش شده ، لجن خوار بزرگه سایز دهنش نیست

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   برای این ماهی ها بهتر نور رو روشن نکنید.
   غذای انرزی فقط اسمش انرزی هست و کیفیت چندانی نداره.
   سرسوسماری بهتره تنها نباشه و دو سه تا همسایز باشن.

   پاسخ
   1. فریدون

    مجتبی جان مگه نگفتی سرسوسماری بهتره تک گونه و تنهایی نگهداری بشه . الان چطور میگی بهتره تنها نباشه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     تک گونه فرق داره با تنهایی نگهداری کردن.
     تک گونه یعنی فقط از همون گونه مثلا چند تا سرسوسماری .
     اما اگر جایی گفته باشم تکی خب اون فرق میکنه و باید ببینید سوال چی بوده و شرایط تانک اون دوستمون چی بوده شاید تانک کوچک بوده و گفتم تکی نگهداری کنید و دیگه جا نداشتن اما به صورت کلی همون تک گونه هست و اگر جا داشته باشید بهتر سرسوسماری تنها نباشه چون اگر تنها باشه خوب تغذیه نمیکنه.
     به هر حال اگر هم جایی اشتباهی توضیح دادم عذرخواهی میکنم.

     پاسخ
 10. علی

  سلام من تو اکواریوم ۱۲۰ لیتری دو گار حدودا ۲۰ سانتی۲پنگوسی ۱۱سانتی ۲اسکار باله بلند{تایگر}۱۰سانتی۲اسکار البینو۱۰سانتی و۲اسکارتایگر ۱۰سانتی دارم.الان یکی از گار هام عمودی یگوشه بی حرکت ایستاده چکارکنم خوب شه ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   احتمالا زدنش و کیسه هواش اسیب دیده. کار خاصی نمیشه واسش کرد. میتونید راحتش کنید متاسفانه.
   ترکیبتون با هم سازگاری خوبی نداره.

   پاسخ
 11. سامان تیموری

  با سلام
  ببخشید من چنتا ماهی خریدم یکیشون الیگیتور.دو سه روز بعد از خریدنش باله پشتش داره ریش ریش می شود وباله همه ماهی های دیگرم سالم می خواستم ببینم چیکار کنم درستشه

  پاسخ
   1. سامان تیموری

    نه دراگون و ماکرو و پیرانا

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     به نظرم این ماهیا بغیر از دراگون با گار سازگار نیستن. ماکرو که نهایتا خورده میشه یا کشته میشه. پیرانا هم از زیر گار رو میزنه مگر اینکه پیرانا نباشه و مثلا پاکوی باشه.

     پاسخ
 12. سعید

  سلام دوستان خواهشا فوری راهنماییم‌کنید
  من یه گار۲۳سانتی دارم چند روزیه دهنش باز مونده و ب زور میگو میخوره یعنی اون جهش قبل رو توشکارش نداره
  یکی هم اینکه گاها دهنش رو کلا باز میکنه و یه جهش فوری میکنه و بعد اروم‌میشه
  انگاری مثلا ی چیزی تو گلوش گیر کرده یا مثلا حالت استفراغ داره ک اونجوری دهنشو باز میکنه و سعی میکنه استفراغ کنه
  بنظدتون درش بیارم دهتشو بازکنم‌نیگا کنم
  در صمن از جلوی شیشه چن باری داخل دهانشو دیدم‌چیزی نیس تو‌گلوش چون اگثرا دهنش نیم بازه
  درمونش چیه
  میشه زود راهنماییم‌کنین‌چون‌میترسم دیربشه ماهی تلف شه

  پاسخ
  1. my_ac

   اسیب فیزیکی ندیده؟ شایدم اکسیژن اب کمه؟

   پاسخ
   1. سعید

    نه دوست عزیز
    اسیب ندیده چون تنها واختصاصی نگهش میدارم
    اخه چرا قبلا اینطوری نبود الان اکسیژن کم شد

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     خب ماهی هم هر چقدر بزرگتر بشه به اکسیژن بیشتری نیاز داره و قرار نیست مقدار اکسیژن مورد نیاز ثابت بمونه البته فکر نمیکنم مشکل ماهیتون اکسیژن باشه. در مورد اسیب فیزیکی هم ممکنه منقارش به شیشه یا دکور یا جایی برخورد کرده باشه و حتما نگهداری انفرادی دلیل بر این نیست که ماهی دیگه اسیب نبینه. باز داخل دهان و منقارش رو نگاه کنید. مخصوصا دندان ها که اسیبی ندیده باشه یا چیزی داخل منقار و دهانش گیر نکرده باشه.

     پاسخ
 13. كامران

  سلام
  من براى غذا خور کردن این ماهى کمتر از ١ ماه با ماهى زنده (مولى و زبرا) تغذیش کردم الان از بین ۴ تا اسکار ١پرت و ٢تا اروانا و ١ردتیل ١پنگوسى شکارى بزرگ اولین شکارو خودش انجام میده به شدت زبل شده.(میدونم ترکیب فاجعه و غیر اصولیه ولى با هم مشکلى ندارن خیلى وقته با هم دوستن?)
  فقط یه سوال من دیروز یه سر سوسمارى تقریبا ۴٠ سانتى دیگه خریدم با سرسوسمار خودم فرق داره سبز تیره با پوز پهن و کوتاه جرات نکردم اضافه کنم به تانک احتمال داره آروانا ٢٠ سانتى یا سرسوسمارى ٢٠ سانتى رو بخوره ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اون پوزه پهنه رو بیشتر بهش میگن گار الیگیتور و اون پوزه درازه رو میگن سرسوسماری معمولی. البته به صورت رایج و بین فروشنده ها.
   ترکیب که خیلی وحشتناکه. اینم بگم این پوزه پهن ها رو خودم داشتم و نسبت به سرسوسماری معمولی خیلی وحشی ترن و شکار بزرگتر از دهنشون رو هم میکشن و اینو خودم تجربه کردم. دندوناشون رو مقایسه کنید پت و پهن تره. کلا به نظرم تا الان هم ترکیبتون یکم ترسناک و ریسکیه دیگه اینم اضافه کنید خدا میدونه چی میشه!

   پاسخ
 14. Mohammadnori

  سلام دوست عزیز
  اون ماهی چهل سانتی الیگیتور هستش
  ترکیبتون جنگ جهانیه
  اسکار با اروانا و پنگوسی سازگار نیست
  رد تیلم سایز بگیره اروانا رو میخوره
  اروانام باید یا تک یا بیشتر۵تا نگه داشته شه
  ترکیبو حتما درست کنید
  اون الیگیتورم اضافه نشه

  پاسخ
 15. كامران

  ممنون بابت پاسخ دوستان
  اره خیلى وحشیه ماهى که هیچى دست و تورم میگیره ول کنم نیست خیلىم زورش زیاده دیشب پرید در تانکو شکوند مجبور شدم بفروشمش??‍♂️
  بازم ممنون

  پاسخ
 16. شايان

  سلام
  دوستان دقایقى پیش سرسوسمارى ٢۵ سانتى من یه حرکات تند انجام داد و در عرض کمتر از ١٠ ثانیه مرد!!!
  قبل مرگ انگار ٢ثانیه مثل اینکه فلج بود تاب خورد و اومد روى اب
  شرایط اب خیلى خوبه تانک بزرگه با سامپ و دماى مناسب غذا هم میگو میخورد کاملا سالم بود.
  هم تانکى ها هم اسکار،اروانا،گرین اسکات تقریبا ٢ بندى،ردتیل،پنگوسى،فلاور باکس ٢بندى،سیچلاید بلو الکتریک و زرافه ایى،سیچلاید زبرا،سیلور دالر،پرت.به نظرتون سم اسکات میتونه از پا درش بیاره؟

  پاسخ
  1. محمد

   سلام
   رفیق جان این موضوع ممکنه دلایل قبلی داشته باشه که یهو گار مرده آیا این ماهیو تازه خریدی و اضافه کردی ؟؟
   مورد بعدی اینکه ترکیب شما یکم زیادی ناسازگاره ، حجم آک رو نگفتید اما درکل این ماهیا مثل اسکار ، تگزاس سیچیلاید های آمریکایی هستن بلو الکتریک و امثالهم آفریقایی و ترکیب همه اینها با فلاور باکس و رد تیل زیاد اوکی نیس و اگه دکور بندی و مخفیگاه خیلی زیادی نداشته باشین و نتونین ماهیای کوچیکترو تغذیه کنید تلفات بیشتری هم میدید
   نظر من رو بخواید تعدادی از این ماهیارو حذف کنید خیلی بهتره

   پاسخ
   1. شايان

    سلام ممنون بابت پاسخ
    نه تازه نخریده بودم خودم بزرگش کرده بودم?اکواریم نزدیک ١٠٠٠ لیتره و ٢برابر ماهیا مخفى گاه داره،همشونم خوب غذا میخورن.ار ترکیب که ایراد داره چون ردتیل و پنگوسى بزرگن و تا حالا ۵ تا سیچلایدو خوردن باید عوضشون کنم.
    ولى من خیلى به اسکات مشکوکم چون مرحوم گار قبل مرگ مثل اینکه دچار برق گرفتگى شده بود یا مثلا سکته کرده بود منظورم اینه خیلى سریع و تمیز بدون خون و خونریزى و جراحت یا تقلاى اضافه.قبلش حتى بى حال هم نبود تا حالا ندیده بودم ماهى به این سرعت بمیره اونم یه همچین ماهى بزرگى؟
    امکانش هست کار اسکات باشه و دوباره یکى دیگه از ماهى رو از بین ببره؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     به احتمال قوی یکی از ماهیا به گار ضربه زدن و با پرش یا ضربه خوردن به دیواره های اکواریوم یا دکور ضربه مغزی چیزی شده یا اسیب فیزیکی داخلی دیده و مرده. چون گار ماهی ای نیست که به راحتی مریض بشه یا اگه هم مریض بشه قرار نیست به این سادگی و سرعت تلف بشه و حتما قبلش علائمی رو از خودش بروز میده.

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code