سیکلید شکلاتی

سیکلید شکلاتی یکی از سیکلیدهای امریکایی جنوبی است که کمتر بین علاقه مندان به ماهی و اکواریوم در ایران شناخته شده میباشد. کمیاب بودن این ماهی در ایران به معنی قیمت بالای آنها یا تکثیر سخت این ماهی نیست و تنها به دلیل ناشناس بودن و عدم محبوبیت داخلی توسط بیشتر فروشندگان اکواریومی عرضه نمیشوند. ما سعی میکنیم این گونه ی زیبا و نسبتا آرام را به طرفداران و علاقه مندان خاص سیکلیدهای امریکایی معرفی کنیم و امیدوار باشیم علاقه مندانی که از این گونه زیبا نگهداری کرده اند تجربیات خود را با ما در میان بگذارند.

نام علمی: Hypselecara temporalis

نام رایج: سیچلاید شکلاتی (Chocolate Cichlid)

خانواده: سیکلیدها (Cichlids)

زیستگاه: رودخانه آمازون – پرو، برزیل و …

دمای مناسب نگهداری: ۲۵ الی ۳۰ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۵.۲ الی ۷.۲

سختی: ۵ الی ۱۵ درجه DH

حداکثر سایز: ۳۰ سانتیمتر

طول عمر: ۳ تا ۵ سال در گزارش های مختلف

شناخت: سیکلید شکلاتی از جنس Hypselecara با دو گونه به نام های علمی Hypselecara temporalis و Hypselecara coryphaenoides شناخته میشود. توصیف اصلی از هر دو گونه بیش از یک قرن پیش صورت گرفته است و هر دو گونه به عنوان ماهی اکواریومی شناخته شده بوده اند، هر دو گونه در سال ۱۹۸۶ در جنس Hypselecara طبقه بندی شده اند با این حال در بیش از یک قرن گذشته بارها طبقه بندی این دو گونه تغیر کرده است. از مهم ترین طبقه بندی های یک قرن گذشته میتوان به دو جنس Heros برای گونه coryphaenoides و acara برای گونه temporalis اشاره داشت.

گونه Hypselecara temporalis بیشتر به عنوان سیکلید شکلاتی در تجارت ماهی و اکواریوم شناخته شده میباشد. این سیکلید زیبا احتمالا نام شکلاتی را از رنگ قهوه ای و قرمز خود به دست اورده است. گونه Hypselecara coryphaenoides به ندرت در تجارت ماهیان زینتی دیده میشود و با پیشینه قدیمی تر کمتر شناخته شده است. هر دو گونه را میتوان با فرم بدن و رنگ از هم تمایز داد به نحوی که گونه H. temporalis بدنی مربع شکل و رنگ امیزی قهوه ای، قرمز-شرابی و سبز دارد و خال تیره آنها تقریبا در مرکز خط جانبی بدن وجود دارد. در صورتی که گونه H. coryphaenoides بدنی کشیده تر و رنگ امیزی تیره تری دارد و خال تیره آن بالای خط جانبی و تا ریشه باله پشتی کشیده شده است. هر دو گونه بومی امریکای مرکزی تا جنوبی و در مناطق وسیعی از رودخانه آمازون هستند و به عنوان سیکلیدهای ارام و نسبتا صلح جو شناخته میشوند.

نگهداری: سایز ۳۰ سانتی این ماهی به ما یاداوری میکنید که با گونه بزرگی روبرو خواهیم بود و قاعدتا برای نگهداری از انها به تانکی با حجم بیش از ۲۰۰ لیتر نیاز خواهیم داشت. به سبک اکواریوم با اکوسیستم رودخانه های امازون به ابی نسبتا اسیدی و سبک برای برپایی اکواریوم سیکلید شکلاتی نیاز خواهیم داشت که بهترین گزینه برای تامین این اب استفاده از فیلتر ro میباشد. همچنین استفاده از کنده های طبیعی و بستر گلی(استفاده از ماسه های نرم) برای ایجاد یک محیط هیجان انگیز و طبیعی برای این گونه تا حد زیادی میتواند توقعات سیکلید شکلاتی را از زندگی در محیط بسته اکواریوم برآورده کند. دقت داشته باشید در صورتی که از بسترهای ماسه ای استفاده نمیکنید بهتر است از سنگ ریزه های ریز و صاف برای پوشش کف استفاده نمایید تا در هنگام حفاری و چاله کنی اسیبی به سیکلید شکلاتی وارد نشود. با وجود اینکه پیشتر این ماهی را صلح جو خواندیم اما با توجه جثه بزرگ این سیکلید و شکارچی بودن انها میتوان پی برد که به بی آزار بودن مطلق انها نمیتوان دل خوش کرد و مطمئنا ابزیان کوچک را شکار خواهند کرد. بهتر است برای انتخاب هم تانکی گونه های متوسط تا بزرگ از سیکلیدهای میانه خوی امریکایی را انتخاب نمایید.

تغذیه: انها را میتوان همه چیز خوار دانست با این حال جیره اصلی غذای انها در طبیعت با شکار حشرات از سطح اب تامین میشود. انها مدت ها نزدیک سطح اب بدون حرکت منتظر میمانند و با مشاهده حشرات بر روی سطح اب انها را شکار خواهند کرد. در اسارت میتوان انها را با انواع غذاهای گوشتی و زنده تغذیه نمود. مانند اکثر سیکلیدهای امریکایی میتوان به انها دل گوساله، انواع غذاهای تجاری گلوله ای، کرم منجمد و …. داد

تشخیص جنسیت: نرها سری برامده تر نسبت به ماده ها دارند. ماده ها بزرگتر و شکم گردتری دارند. (اطلاعات زیادی در مورد تشخیص جنسیت انها پیدا نشد)

تولید مثل: با انتقال یک جفت مولد به اکواریوم تکثیر حرکات و رقص های معروف جفتگیری و تولید مثل انها که مختص سیکلیدهاست شروع میشود. انها علاقه مندند بر روی سنگ صاف یا چاله ای که در بستر ایجاد میکنند تخم گذاری نمایند. پس از تمیز سازی سنگ صاف یا کندن چاله در بستر ماده بیش از ۵۰۰ تخم خواهد گذشت. پس از بارور سازی تخم ها توسط نر سه تا پنج روز برای هچ شدن تخم ها زمان لازم است. سیکلید های مولد به شدت از بچه ها محافظت میکنند و سعی میکنند انها را در مکان هایی از تانک مخفی نمایند. پس از شنای ازاد لاروها که حدود یک هفته به طول خواهد انجامید میتوان بچه ها را با ارتمیای تازه هچ شده تغذیه نمود. یکی از تکنیک های ترغیب برای تولید مثل این گونه کاهش سطح اب و سپس افزایش سطح اب توام با جریان در اوردن اب است که این افزایش سطح اب میتواند فصل بارانی را برای این گونه شبیه سازی کند. از طرفی استفاده از غذای زنده میتواند انها را به تولید مثل ترغیب نماید.

منابع استفاده شده در نگارش این مطلب:

 http://aqualandpetsplus.com/Cichlid,%20Chocolate%20Spawn.htm استفاده از تصاویر

http://www.cichlidae.com/article.php?id=370 برداشت ازاد از پاراگراف دوم (A Bit of Natural History)

http://www.aquaticcommunity.com/cichlid/chocolate.php برداشت ازاد

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=520 (بخشی از شرایط نگهداری)

کپی برداری از این مطلب تنها با ذکر نام و دادن لینک به OnlyPet.ir مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

26 دیدگاه در “سیکلید شکلاتی

 1. ناشناس

  واقعا خیلی باماهیش حال کردم حیف توایران نیست

  پاسخ
 2. ehsan hadi

  من کلیپ این ماهی رو زیاد دیدم در یوتیوب و بیشتر با سورم های هم اندازه نگهداری میشد.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بله دوست من حق با شماست و با سورم بهترین سازگاری رو داره، حتی این ماهی با سورم هم جفت میخوره. اگه کلیپی چیزی ازش دارین و وقت و حوصله داشتین واسه بخش چند رسانه ای ارسال کنید.
   ممنون

   پاسخ
   1. کسرری

    من با سورم نگهداریش میکنم زده پرپرش کرده؟؟

    پاسخ
 3. Ashkan_Ete

  همچین هم قیمتش کم نیست. ارزون ترینی که من دیدم ۳۰ هزار تومن بود.

  پاسخ
 4. Ashkan_Ete

  سپاس بابت زحماتتون و مطالب مفیدتون

  پاسخ
 5. ehsan hadi

  امروز در حال گشت و گذار در اینترنت بودم که این ماهی رو دیدم
  پنج تا سیکلید شکلاتی شش تا سورم سه تا زرد و سه تا سبز پنج تا هم سیکلید زمین خوار.
  آکواریوم خیلی بزرگی بود فکر کنم پانصد لیتر بیشتر بود با مخفیگاه خیلی زیاد و کف ماسه ای و چوب و پشت زمینه سیمان خیلی زیبا کار شده بود .
  اصلا حرف نداشت.
  منم به هر کسی میخواهد آکواریوم بخره اینطور آکواریوم هارو پیشنهاد میدم.
  خیلی زیبا بود

  هنوز محوش موندم

  اما چون حجمش ززیاد بود در سایت نمی شد بزارم.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام اگه ویدیو شامل حق کپی رایت نیست، لینکشو واسه چند رسانه ای ارسال کنید تا ویدیو رو برای عموم اپلود کنیم.

   پاسخ
 6. Mostafa

  اگه سایت بخوصوصی نیست و تبلیغ نمیشه لینک بزار
  مشتاق شدم ببینمش

  پاسخ
 7. mohamd

  سلام من یه جفت سیویلاید گورخری دارم یه ماه پیش تخم ریختن همه بچهاشونم هستش و دارن زندگی میکنن پیش مادرشون و پدرشون ۱۵۰تا هستن من اینارو جا به جا نکردم و در بهترین شراطن شک ندارم از نظر غذا اب و دما حرف ندارع مادرشونم خیلی راحته اکواریومم یه متره همه چی حله حالا اینچند روزه نر من با اینکه خیلی سرو حال بود الان افتاده توی کونه نفس نفس میزنه بعضی موقعه ها خیلی کم بیرون میاد و میره سر جاشون میشینه کف واسم خیلی عجیبه بچهای سالم مادرشون سالم غذا خور اما پدرشون کف اکواریوم نفس نفس میزنه و شش هاشم داغونه !!!!!!کممم کنید میترسم از دستم بره
  یه سوال دیگم اینه که میتونم تا بزرگ شدن بچها در حد یه بندی پیششون نگه دارم؟؟؟؟ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اینکه کف آکواریوم و یا داخل کوزه باشه نشانه تخم ریزی مجدد ماده هست ولی اینکه آبشش هاش داغونه یعنی چطوریه احتمالا عفونت دستگاه تنفس داره شاید هم طبیعی باشه بیشتر توضیح بدین در خدمتتون هستیم.
   بنظر بنده بهتره بچه ها رو جدا کنید و حتی سورت بندیشون کنید چون اختلاف سایز پیدا میکنن و بزرگترها کوچکترها رو خواهند کشت پس باید بزرگترها رو جدا کنید.

   پاسخ
   1. محمد

    اره میدونم که تخم میخاد بریزه اما نر من پیش ماده من زیاد میرفت الان در حد یه دور زدن میره و بیشتر کف اکواریوم خوابیده مشکی مشکیه ابششاش گشاد شده فک کنم سالمه غذا هم میخوره
    مشکلم ابنه که جفت ممکنه بعدن بچه ها رو بخوره یا ترسی نداشته باشم؟؟؟؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     سیکلید گورخری والدین خیلی خوبی هستند و بچه ها رو حتی یک بندی هم بشن نمیخورن(در شرایط طبیعی) اما ببینید ریسک خورده شدن بچه ها وجود داره و بالاخره بچه ها یه روزی خورده میشن یا تیکه پاره میشن، تو فضای کوچیک اکواریوم هر اتفاقی ممکنه بیفته. امروز همه بچه ها کنار والدین صحیح و سالم زندگی میکردن و فردا هیچ اثری ازشون نیست. این مورد رو بارها هم خودمون تجربه کردیم و هم کاربران زیادی در این خصوص نظر دادن. میتونید بخش کامنت های سیکلید گورخری رو بخونید. بنابراین به نظرم ریسک نکنید و بچه ها رو جدا کنید و در بازه های زمانی مشخص هم سیکلیدها باید سایز بندی بشن و در اکواریوم های مجزا نگهداری بشن

     پاسخ
 8. تبنب

  جدا کردنش کاری ندارع اما احتمالش کمه درسته؟؟؟
  من نمیخام جدا کنم توی دهن ماهیم جا نمیشه فعلا اما ممکنه بکشه؟؟؟؟
  من فک نکنم؟؟؟؟!!!!!!
  مادرش که خیلی مهربونه اما من شک دارم که میخوره؟؟؟!!!!
  بنظرتون جدا کنم تا یه هفته دیگ هم کامل یه بندی میشن کمکممکنید ممنون

  پاسخ
  1. یاشار

   درود
   دوست عزیز ای کاش سوالتون رو در قسمت مربوطه میپرسیدید تا دوستان دیگه هم که مشکل شما رو دارن بتونن از پرسش و پاسخ ها به نتیجه برسن . با اقا شهریار کاملا” موافقم چه تو دهنش جا بشه چه نشه ، وقتی شرایط آک پر استرس بشه هم ماده و هم نر اقدام به خوردن و کشتن بچه ماهی ها میکنن !!! شما تمام بچه ها رو از والدین جدا کنید و هر ۱۰ روز هم بچه ها رو سایز کنید تا تلفات کمتری داشته باشد . دوست عزیز با اجازه شما پس از رویت پاسخ توسط شما این پرسش و پاسخ به قسمت شناخت و نگهداری ماهی گوره خری منتقل میشه .
   موفق باشید

   پاسخ
 9. مهدویان

  عالی بود
  چند صفحه از سایت رو دیدم
  کارتون عالیه
  طراحی سایت هم خیلی زیباست
  به ما هم سری بزنید..
  —————————
  سلام
  خواهشا لینک ندید، به هر حال ممنون از لطفتون.
  ویرایش توسط شهریار(OnlyPet.ir)

  پاسخ
 10. آرمان

  سلام.ممنون به خاطر برپا بودن این سایت در حالی که خیلی از سایت ها و وبلاگ های همکار در زمینه ماهی زینتی دیگه فعالیت سابق رو ندارن.
  چقدر خوبه که دیدم در مورد خیلی از ماهی هایی که زمانی هیچ اطلاعی ازشون در هیچ کجا گذاشته نمیشد مطالب کامل و علمی درج شده،جای احسنت و تشکر داره.
  در مورد این ماهی عرض کنم که من دیدم و داشتم و بر خلاف تصور برخی از دوستان چندان کمیاب نیست ولیکن به درستی شما اشاره کردین که به خاطر عدم استقبال زیاد برای فروش اورده نمیشه.این ماهی گاهی توسط برخی فروشندگان به عنوان سوروم سبز هم فروخته میشه.من این ماهی رو دوست دارم و با سورم به راحتی قابل نگهداریه و اخلاقش هم کاملا شبیه هست و از نظر ظاهر نیز بسیار به یکدیگر نزدیک هستن.فقط باید گفت که مطمئنا دوستانی هم که از روی عکس به این ماهی علاقه مند شدن ممکنه با دیدنش از نزدیک کمی مردد بشن چرا که رنگ امیزی این ماهی برای برخی زیاد جالب به نظر نمیاد و رنگ های بدن شفافیت و وضوح خوبی ندارن و نمیشه دقیقا رنگ های اون رو از هم تمیز داد. و شاید خود این علتی باشه که این ماهی مورد استقبال واقع نشده،هرچند که من خیلی هم دوست دارم.

  پاسخ
 11. امیر воо

  خوی وحشی داره ؟ بعدش میشه با انجل و اسکار و سیلور شارک و شارک رمبو و دلقک لوچ و سورم نگهداری کرد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همینطوریش آنجل در ترکیب ماهی های شما اضافه هست و باله هاش رو میزنن و کشته میشه.
   اسکار هم با شارک و سیلور شارک سازگاری نداره.
   این ماهی هم جزء ماهی های مهاجم هست.
   کلا در ترکیب ماهی هاتون تجدید نظر بفرمایید حتما تلفات شدید میدین.

   پاسخ
 12. شهرام

  سلام دوستا نمیدونم ایجا جای مناسبی برای سوالم هست یا ن ولی من ی اکواریوم ۲۷۰لیتری دارم باصخره و از این سوراخ سنبه ها میخام از سیچیلاید ها نگه داری کنم اونایم ک انتخاب کردم ایناست فقط میخاستم بدونم ک از هرکدوم چندتا بگیرم .ماکرو .الکتریک بلو.گابی راهراه.البرت شکم زرد.النگاتوس.دماسونی .دلفینی .زنبوری مارمالاد دبوسی.وسوال دوم این ک بنظرتون جای برای پروت و و سورم و لوچ دلقک جای میمونه یا اگه جا میشه ی ترکیب خوب بگید

  پاسخ
 13. مجتبی

  سلام
  خب همین ها هم نباید همه رو بخرید و خیلی شلوغ میشه.
  لوچ و سوروم و پروت رو ه مبی خیال بشید .
  باید به اندازه ماهی ها مخفیگاه داشته باشید و ماهی ها جفت باشن.

  پاسخ
 14. محمد صالح حسینی

  میشه این ماهی رو توی تانک جمعی سیچلاید های آمریکایی(به غیر از اسکار و گرگی و فلاور و جگوار و تگزاس و میداس و رد دویل) با یک نایف نگه داشت و مناسب نگهداری ترکیب زیر هست یا نه
  گرین ترور
  سورم
  بلو آکارا
  گورخری(خودم دارم)
  افرا(خودم دارم)
  پروکسیموس
  سوراخ کلیدی
  مک مستر
  اگه نایف و پولی رو میشه اضافه کرد بگید میشه بگید رشت شکلاتی سریعه یا کند رشت می کنه

  پاسخ
 15. Ali0083

  سلام
  اتفاقا باید بگم که این ماهی قیمت نسبتا بالایی داره به طوری که ۱۶ ساندیس حدود۶۰۰ تومنه

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *