ماهی قرمز عید، درست نگهداری کنیم!

متاسفانه با نزدیک شدن به عید نوروز قاتلان ماهی قرمز نیز دست به کار شده اند و در هر گوشه و کناری از شهرهای کشور در حال خرید و فروش این جانداران بیزبان هستند تا در اینده ای نزدیک انها را به قتل برسانند. قاتل؟! بلی قاتل! مگر برای قاتل شدن حتما باید جان انسانی را بگیریم؟ شاید همه خریداران و فروشندگان قاتل نباشند، اما اکثرا خواسته یا ناخواسته، دانسته یا ندانسته در قتل ماهیان قرمز شریک هستند! انگار نه انگار ماهی قرمز نیز جاندار است. بهتر است کمی روراست باشیم، باور کنید با مرگ و میرشان ککمان هم نمیگزد. چه برسد به اینکه فکر کنیم قاتل هستیم

Common_goldfish

شاید استفاده از جملات شعاری مانند “ماهی قرمز نخریم”، “بازار ماهی قرمز را تحریم کنیم” یا جملات مشابه کمی قدیمی شده باشد و گاها خنده دار به نظر برسد. هر ساله با وجود اینکه انجمن های حمایتی و نوشته های دلسوزانه برای تحریم کردن بازار ماهی عید سر به فلک میکشند و با تمام قوا داد میزنند “ماهی قرمز نخرید” باز هم با دیدن جمعیتی که برای خرید ماهیان قرمز صف کشیده اند مشخص میشود انقدرها هم تاثیری نداشته است. از فروشنده های ماهی قرمز هم اگر سوال کنید پاسخ میدهند امسال نسبت به پارسال فروش بهتری داشتیم. راست هم میگویند و باید هر ساله کسب و کارشان رونق بیشتری بگیرد چرا که مگر میشود ماهی عید را سر سفره هفت سین نذاشت! مگر میشود تفکر غلطی که سالیان سال و نسل به نسل در جامعه ایرانیان جا افتاده است را یک شبه از بین برد. کدام پدر و مادری میتواند درخواست فرزند خردسال یا کودکش که با دیدن ماهیان رنگارنگ عید فریاد میزند “ماهی میخوام” را نادیده بگیرد. برخی بزرگتر ها هم که از بچه های خردسال بدترند! فروشندگان هم که به فکر جیبشان هستند! بنابراین اگر فکر کنیم به راحتی میتوانیم از خرید و فروش ماهیان قرمز چشم پوشی کنیم و تحولی عجیب و غریب رخ دهد سخت در اشتباهیم، هر ساله تعداد زیادی ماهی قرمز(گلدفیش و کوی فیش) از یک ماه مانده به عید تا یک ماه بعد از عید به راحتی کشته میشوند، یا بهتر بگوییم به دست ما به قتل میرسند. این ماهیان بیچاره یا اسباب بازی بچه ها میشوند، یا به خاطر عدم اطلاع نگهدارنده از شرایط زیستیشان میمیرند یا اگر خیلی شانس بیاورند نهایتا در استخرها، حوض ها و مخازن اب رها میشوند که اینده ای نامشخص برای انها انتظار میرود. به هر حال ظاهرا هم چاره ای ندارند، این ماهیان محکوم به این سرنوشت هستند، سرنوشتی که ما برای انها رقم میزنیم. چه خوب میشد اگر نمیتوانیم از خرید انها چشم پوشی کنیم حداقل سرنوشت خوب و ایده الی برای انها رقم بزنیم. واقعا چه خوب میشد! چه خوب میشد اگر قبل از خرید انها کمی در مورد شرایط زیستیشان تحقیق میکردیم. واقعا چه خوب میشد!

یک توصیه دوستانه!: اگر نمیتوانید مثل من از خرید ماهی قرمز چشم پوشی کنید حداقل شرایط نگهداری مناسبی برای این ماهی فراهم کنید، حداقل قبل از خرید کمی تحقیق کنید. شاید بگوییم کمی به فکر جیبتان باشید بهتر است. باور کنید حتما لازم نیست هر ساله برای ماهی قرمز عید هزینه کنید! یک بار بخرید و ده سال استفاده کنید! چرا اینقدر ماهی میخرید؟ هنوز تا تحویل سال مدت زمان زیادی مانده است، لطفا به این زودی ماهی قرمز نخرید چرا که ممکن است مجبور شوید در این فاصله، دو  سه یا چند ماهی بخرید و همگی بمیرند و باز مجبور به خرید شوید! چه بگوییم که کمی در این خصوص فکر کنید و این زبان بسته ها را به کام مرگ نکشید.

اگر حوصله تان سر نرفته کمی دیگر تحمل کنید و چند نکته درباره نگهداری این ماهی بخوانید شاید خواسته باشید امسال برخلاف سال های گذشته این زبان بسته ها را در شرایط مناسبتری نگهداری کنید و حداقل مدت بیشتری این ماهیان زینتی را نگهداری کنید، شاید سال اینده دیگر نیازی به خرید ماهی قرمز عید نداشته باشید و ماهیان امسال را سر سفره سال اینده نیز ببینید.

حق با شماست! شاید تصمیم گیری در این مورد که “نخریم”، “نفروشیم”، “تحریم کنیم” و …. کمی سخت باشد با این حال حداقل میتوانیم شرایط مناسبی را برای نگهداری این زبان بسته ها فراهم کنید و مدت زیادی انها را در کنار خود داشته باشیم. باور کنید عمر این ماهیان یک روز، یک ماه  و یک سال نیست و میتوانند سالیان زیادی زنده بمانند.

شناخت: ماهی قرمزی که توسط دست فروش ها، گل فروش ها و جدیدا هر مغازه دار و دستفروش و فروشگاهی به فروش میرسند از خانواده کپور ماهیان هستند. همگی سردابی‌اند و در صورت فراهم کردن شرایط زیستی مناسب میتوانند تا بیش از ده سال عمر کنند. انها در ابی با محدوده دمایی ۱۸ تا ۲۲ درجه بسیار شادابند، اب سبک با پی اچ خنثی تا کمی اسیدی را میپسندند و به فضای بزرگی برای شنا نیازمندند، گونه های مختلفی از گلدفیش ها و کوی فیش های زینتی وجود دارند که بیشتر انها در سایت معرفی شده است.

نگهداری: نگهداری تخصصی گلدفیش ها نیازمند تجهیزات کامل، فضای بزرگ(اکواریوم بزرگ)، فیلترهای مکانیکی و بیولوژیکی و موراد ریز و درشت دیگریست که در مباحث تخصصی سایت به طور کامل به انها پرداخته شده است با این حال اگر قادر به تهیه این وسایل نیستید یا تمایلی به تهیه چنین وسایل و تجهیزاتی ندارید حداقل ها را فراهم کنید. ما در اینجا حداقل ها را بیان کرده ایم و افراد علاقه مند به نگهداری تخصصی تر گلدفیش ها بهتر است دیگر مطالب سایت را مطالعه نمایند.

حداقل ها برای نگهداری: یک مخزن بزرگ برایشان فراهم کنید. چه شیشه ای، چه سفالی، چه پلاستیکی و چه از جنس طلا هر چقدر بزرگتر باشد بهتر است. تنگ هایی که روی هم ۱۰ سانتیمتر مربع هم فضا ندارند مناسب نیستند. یک ماهی گلدفیش کوچک یک سانتی حداقل به ۲ تا ۳ لیتر اب نیاز دارد. حال به سایز ماهی هر یک سانتیمتر دیگری اضافه میکنید دو تا سه لیتر دیگر به حجم مخزن و اب مخزن نیز اضافه کنید

ابی که برای تنگ گلدفیش استفاده میکنید میتواند از اب لوله کشی فراهم شود. اب قابل شرب قطعا ماهی شما را نخواهد کشت با این حال اگر از دستگاه تصفیه اب به روش اسمز معکوس برای اشامیدن در منزل استفاده میکنید اب تنگ گلدفیش را نیز با همان اب پر کنید. این اب از سختی پایینی برخوردار است و بسیار مناسب تر از اب لوله کشی شهری میباشد

اب سرد که با قالب یخ یا قرار دادن تنگ در یخچال فراهم میشود را فراموش کنید. نه نیازی به استفاده از یخ دارید، نه یخچال و فریزر. اگر تا بحال چنین توصیه هایی نیز به شما شده است ان را فراموش کنید. گلدفیش ها به راحتی در دمای اتاقی که شما نه گرمتان است و نه سردتان زنده خواهند ماند. نه به یخ نیازی دارند و نه به بخاری. کافیست دمای اب انها به شکل سینوسی بالا و پایین نشود.

اکثر افراد از چرخه اولیه و باکتری های مفید یک ابزی دان که در کنترل سطح امونیاک و نیتریت دخیل هستند اطلاعی ندارند. برای یک تنگ ساده گلدفیش هم ما اسراری به فراگیری این مفاهیم نداریم و تنها به این نکته بسنده میکنیم که اگر درصدی از اب گلدفیش ها را روزانه یا یک درمیان تعویض نکنید به قدری سموم اب بالا خواهد رفت که گلدفیش ها قادر به ادامه حیات نخواهند بود. بنابراین روزانه یا یک روز در میان بیست تا سی درصد از اب گلدفیش ها را با ابی تازه که از قبل اماده کرده اید و کلر ان به طور کامل از بین رفته است تعویض نمایید. مطمئنا با اینکار هم سموم اب را کاهش میدهید و هم مقداری اکسیژن به اب می افزایید، مطمئنا تمیز ماندن اب با این روش نیز برای شما خوشایند خواهد بود

تغذیه: به گلدفیش ها غذا بدهید اما غذایشان را با نان، برنج، سوسیس و چنین مواد غذایی تامین نکنید چرا که دستگاه گوارش ماهیان قادر به هضم چنین غذاهایی نیست. غذای مناسب و مخصوص گلدفیش ها در فروشگاه های اکواریومی(تاکید میشود فروشگاه های اکواریومی) یافت میشوند. به تاریخ غذا و اینکه سایز غذا مناسب گلدفیش شماست توجه کنید. میتوانید روزانه دو تا نهایتا سه وعده به گلدفیش ها غذا بدید. یک روز در هفته هم به گلدفیش ها هیچ غذایی ندهید. سعی کنید از فروشگاه اکواریومی چند نوع غذا تهیه کنید تا تنوع غذایی نیز برای گلدفیش ها رعایت شده باشد و توانسته باشید تمام نیازهای غذاییشان را فراهم کنید

نکته خرید: هنگام خرید دقت کنید ماهیان خریداری شده از نظر جسمی، حرکتی و ظاهری سالم باشند، تمام فلس های ماهیان یکنواخت و سالم باشند. ماهی مرده در تانک گلدفیش ها وجود نداشته باشد. اب مخزن گلدفیش ها رنگی نباشد. هر چقدر فروشنده ها اسرار دارند برای قشنگی اب را رنگی کرده اند شما باور نکنید

نکته انتقال: هنگام انتقال گلدفیش ها به مخزن سعی کنید شرایط فیزیکی و شیمیایی اب کیسه را با اب تنگ یکسان نمایید و سپس ماهیان را بدون اینکه اب کیسه را به تنگ بریزید منتقل کنید.

درخواست: لطفا ماهیان قرمز عید را روز سیزدهم فروردین در استخرها و سایر مخازن ابی رها نکنید. انها را نزد خود نگه دارید یا به نزدیکترین فروشگاه اکواریومی محلتان برای فروش ببرید. حتی میتوانید انها را به رایگان به علاقه مندان به نگهداری از ماهیان زینتی واگذار کنید

در اخر سوالی در خصوص ماهی قرمز داشتید در بخش کامنت ها یا تالار گفتگوی همین سایت یا سایر منابع بپرسید. مطمئنا با بحث و تبادل نظر میتوانید پاسخ خود را دریافت کنید

قابل توجه علاقه مندان به کپی و تکثیر محتوا: کپی برداری از این مطلب با ذکر منبع و لینک سایت OnlyPet.ir بلامانع است

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

1,147 دیدگاه در “ماهی قرمز عید، درست نگهداری کنیم!

 1. Alireza.A.A

  راستش مخزن ندارم
  یه سوال دیگه داشتم ، اینکه یکی از ماهیا خیلی کم تحرکه دائم یه گوشه وان میشینه

  پاسخ
 2. Redcap97

  سلام دوستان ببخشید من به یک بیماری عجیبی سال پیش برخوردم درباره ماهی عید ولی فقط سوالات مختلف رو میخوندم اصلا بفکرم نیومد عضو سایت شم ازتون بپرسم واقعا استرس داشتم لحظه به لحظه که کاری ازم بر نمیومد میخواستم ازتون بپرسم آیا برای شما پیش اومده و چه بیماری هست که هیچ جایی نتونستم دربارش اطلاعات پیدا کنم :

  دو تا ماهی قرمز داشتم به اندازه انگشت دست بودن بعد یکی دو روز علائم خیلی وحشتناکی توشون ظاهر شد که شامل کوبیدن خودشون به دیواره ها و کف تنگم و میرفتن ته حرکتی نداشتن و سریع تنفس میکردن جوری که لب هاشون انگار میخواست در بیاد تنفس سریع و غیر عادی من هر جایی سرچ کردم این دو علائم توی بیماری های دیگه بود که اینا اون حالت ها رو نداشتن و من به فکرم میومد که پمپ هوامو بردارم برای اینا ۲۴ ساعته روشن بود و کیفیت آب رو کنترل میکردم و از انتی بیوتیکم استفاده کردم ولی متاسفانه بعد ۴ روز مردن مرگشونم طبیعی نبود ته تنگم مردن روی سطح اب نیومدن لب هاشون باز مونده بود و من ازبس ترسیدم تنگ بزرگمو هم انداختم دور بخاطر این بیماریشون شما میدونین این چه بیماریه ؟

  ببخشید یه سوال دیگم داشتم این ماهی قرمزا کوچولو چجوری بفهمم نر هستن یا ماده ؟ چون من یچیزایی خوندم که اینا نر ها از کوچکی دنبال ماده ها شنا و بازی میکنن و مقعدشون فرو رفتس ولی اینا کوچولو هستن دیده نمیشه و یک سال بلوغشونه ولی من ماهی قرمز ۳ سال داشتم اندازه انگشت دست ولی بالغ نشدن یعنی بزرگتر نشده بودن آیا شما بر اساس تجربه راهی بلدین که با نگاه کردن به این ماهی قرمز های قلمی بشه جنسیتشونو بفهمم ؟ ببخشید طولانی شد ممنونم ?

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ بیماری خاصی نبوده و مشکل از کیفیت پایین آب و طی نشدن چرخه آب بوده بخش چرخه آب رو مطالعه بفرمایید. ماهی باید به سن بلوغ برسه و سایز بگیره تا بشه جنسیت اون رو تشخیص داد اگر گلدفیش هستند نرها دو تا باله مخرجی دارن و ماده ها یکی اما اگر ماهی قرمز معمولی هستند نرها کشیده تر هستند و ماده ها تپل تر و گرد تر .

   پاسخ
 3. محمد

  سلام دوتا ماهی قرمز بالغ دارم یکی از اونا دنبال اون یکی میکنه و با سرش به شکمش میکوبه میخواستم بدونم جفت گیری میکنن؟؟اگه بله تا چند روز تخمریزی میکنه؟؟بیماری هم ندارن . و بستر هم از سنگ ریزه هست.

  پاسخ
 4. pedram76

  سلام اگه داخل اکواریوم نگه داری میکنید بله احتمال جفت گیری شون هست و در مورد اینکه کی تخم ریزی میکنن اطلاعی ندارم چون تا حالا گلدفیش تکثیر نکردم .موفق باشید

  پاسخ
 5. Sina

  سلام خسته نباشید من سه تا ماهی قرمز دارم از اول سال تا الان تو یه تنگ ۸ لیتری نگرشون داشتم،یه آکواریم هم دارم که دلقک ماهی پنکوسی روح بارب و دو نوع سیلور با لجن خوار داخلشه میخواستم بدونم میشه این ماهی قرمزارو به آکواریم اضافه کنم مشکلی برای ماهای های آکواریم به وجود نمیاد؟
  در َمن تو این مدت به ماهی قرمزا از همون غذای آکواریم دادم و تو تنگشون هفته ای یه بار دارو ضد قارچ و آنتی باکتری ریختم و الانم سرحالن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیر. ماهی قرمز با ماهیایی که فرمودید سازگار نیست و کتک میخوره. از طرفی شرایط نگهداری ماهی قرمز هم با ماهیایی که فرمودید یکی نیست.
   داروی ضد قارچ و انتی باکتریال هم نیازی نیست هفتگی استفاده کنید. فضا رو واسشون بزرگتر کنید و حتما از یه فیلتر برای مخزن نگهداریشون استفاده کنید. در مورد سیکل اکواریوم هم مطالعه کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 6. Redcap97

  سلام وقتتون بخیر
  دوستان من احتیاج به راهنمایی دارم لطفا کمکم کنین . من ماهی قرمز هامو همیشه خیلی مراقبت میکنم بخاطر همین حدود یکسال تقریبا پیشم هستن دیروز یکی از ماهی هام نمیدونم چرا مرد خیلی ترسیدم سالم بود ماهی قرمز باقی موندم خیلی تنهاس و دوستی نداره که دورش بچرخه و بازی کنه و من بعد کلی فکر کردن تصمیمم رو گرفتم که براش دوست بیارم فقط یکی.
  🐟🐟🐟
  سوالم از شما با تجربه ها اینه با توجه به اینکه تقریبا گونه های کمی با ماهی قرمز سازگاری دارن انتخاب من مولی بالن هست چون گوپی رو در نظر داشتم ولی ماهی قرمز به باله های نازش آسیب میزنه بخاطر شیطونی. از مولی ها و دم شمشیری خیلی میترسم چونکه ماهی هایی که عادت به پریدن دارن خیلی شوکه میشم حتی اندازه نصف انگشت باشن چون مرگ وحشتناکشونو دیدم وقتیکه خونه نبودم.
  من ماهی هامو توی تشت بزرگ کنار اتاقم نگه میدارم حالت پوند سنگ میزارم میرن زیرش میان بیرون دمای هوا اتاق عادی و ۳ روز یکبار یا بیشتر ابشونو عوض میکنم با توجه به جلبک ها و دفعیات و نابود شدن عجیب مدفوع ماهی ها متوجه شدم سیکل توی تشت طی شده و من با اینکه اب رو عوض میکنم سنگ هارو نمیشورم و باکتری های جدید تولید میشه. 🐳🐳
  میخوام کنار تک ماهی کوچولوم یه مولی بالن بزارم که نپره مشکل خاصی پیش نمیاد برای دما? من تجربه ندارم دوستان غیر ماهی عید و فایتر و نمیتونم ماهیمو بدم به مغازه های اکواریومی چون دیدم و بهم گفتن که لحظه ای که بری بیرون همونجا ماهیتو میندازن داخل ماهی های گوشتخوار و خودم میتونم مراقبش باشم.

  ممنون میشم با صبر و حوصله جوابمو بدید و به تنهایی یه ماهی بیچاره و استرس من پایان بدین خیلی ممنون❤❤

  پاسخ
 7. Ali

  دوست عزیز.شما ک اینقدر ب ماهی علاقه دارید ی اکواریوم کوچیک یا متوسط بخرید.هم زحمتش کم میشه هم از تشت بهترهههه.من خودم فقط گیاه خوار نگه میدارم.از دم شمشیری هم کاری مثل تللاش برای پریدن هم ندیدم.تازه بین ماهی های گیاه خوار دم شمشیری هوش بیشتری داره.البته این نظر منه و از تجربیاتی ک کسب کردم میگم.چون الان کافیه من برم کنار اک زود تر از بقیه اونا شروع ب اینور اونور میکنن و میان رو اب تا غذا بگیرن.میتونی از مولی هم نگهداری کنی.تازه مولی راحت تر از بقیه بچه دار میشه ب شرط انتخاب درس و ساخت محیط ارام براش.هر بار پنجاه تا الی صدتا بچه میزاره و دوره یک ماهه داره ینی هر ی ماه یک بار بچه میزاره.اونجوری میتونی حتی بچه ماهی هارو بزرگ کنی و بفروشی.گوپی هم مورد خوبیه ولی چون میگی تو تشت نگه میداری نمیتونی باله هاشو خوب ببینی .باید از کناره لبینی باله هاشو از بالا نمیشه.پس از گوپی صرف نظر کن.اگه بدونی ماهی قرمز عید ی نژاد از gold fish هست.میتونی از نژاد خودش بگیری تا راحت تر باشن.gold fishهم چن نوع هس ک من مرواریدی شو پیشنهاد میکنم.تو مغازه های ماهی فروشی هم پیدا میشه و از ماهی های معروف هس برا اکواریوم گیاهی.تو برو ی مغازه بگو قولد فیش میخوام.انواعشو اگه داشته باشه نشون میده از بین اونا انتخاب کن ولی حتما حتما قولد فیش مرواریدی رو هم نگاه کن شاید خوشت اومد.باز اگه سوالی داشتی در خدمتم.

  پاسخ
  1. Redcap97

   سلام علی اقا واقعا خیلی ممنونم 🌹 نگهداری آکواریوم برای من خیلی سخته با اینکه تقریبا تموم اطلاعات در مورد سیکل اب و اکواریومی رو خوندم نمیتونم بیماری ماهی ها رو کنترل کنم مخصوصا خارش پوستیشون بارها مقاله های سایت رو خوندم ولی حتی یکبار موفق نشدم حتی بدون دارو و بالا بردن کیفیت اب درون محیط شیشه ای خوبشون کنم بازم خارش پوستی جون ماهی هاموگرفت ذره ذره به مدت طولانی 😢بخاطر همین من تنها شرایط پوندی رو برای خودم مناسب دیدم و ماهی هام مریض نمیشدن یا زود خوب میشدن بخاطر فضای بسیار زیاد تشتم.
   گلدفیش هایی که گفتین یکمی توپولی هستن رو یکبار دو تا داشتم گلدفیش های نژاد دار باورتون میشه چقدر بیماری میگیرن انگار فقط گونه مقاومشون ماهی عیده ولی بخاطر خارش پوستی لعنتی مردن بعد یه مدت طولانی حتی
   نمک هم مشکلشون رو حل نکرد 😢 خیلی حساسن توی تشت مطمئنم دووم نمیارن فکر کنم بخاری آبی احتیاج دارن و اکسیژن رسانی مداوم و آب کاملا شفاف.
   دم شمشیری خیلی خوشگله ولی نمیدونم چرا ازشون میترسم واقعا خیلی علاقه به پرش دارن و مرگشون حتمیه مولی بالونی بخاطر وزنشون و کند شنا کردنشون خیلی بامزن انتخابشون کردم یدونه بخرم برای اولین بار و بزارم کنار ماهی عیدم. یبار ماهی عیدی داشتم کوچک بود خییلی شیطون بود فقط از این همه فضای تشت و مخفیگاه ها پرش رو ترجیح میداد منم همراهش از ترس میپریدم عقب همش میترسیدم موقع غذا ریختن چون این دیوونه اوج میگرفت بپره منو بترسونه اخرم یروزی که خونه نبودم پرید و مرد و چشم هاش بیرون اومده بودن و سفت شده بودن دو دفعه تونستم نجاتش بدم از اون زمان از ماهی هایی که علاقه به پرش دارن میترسم مثل دم شمشیری.

   بنظرتون مولی بالون پرش نمیکنه? و دمای اتاق رو تحمل میکنه مثل ماهی عید?

   پاسخ
   1. Ali

    خوب میتونی ی اک شصت در سی در چهل بگیری خرجش کمتر از چیزی ک فک میکنی میشه تازه اگه میخوای میتونی اک یک متری رو با لوازم کامل از فروشگاه های اینترنتی بگیری بگیر. .چون نمیتونم اسم اپ رو بگم شرمنده .ی اپ هس تو گوشی خیلی هم تبلیغش میکنن از اون برو تو قسمت ماهی بعد بزن لوازم.اونجا هست.خودم هم قسد خریدن از اونجا رو دارم.البته دس دوم هست ولی جنسای دس دوم خوبی هم داره.بخاری هم الان نیاز نیست چون هوا گرمه.کلا هیچ یک از ماهی های من سابقه پرش نداشتن ولی میدونم دلیل بعضیاشون چیه و اینو ب چشم خودم دیدم.تو خونه رفیقم داشتم ب اکش نگا میکردم ی مگس اومد نشست رو شیشه همه ماهیا جم شدن بعد وقتی پرواز کرد بره فایتر پرید بیرون😐کلا من نبودم فایترش ب فنا رفته بود.باز هم توصیه میکنم ی اک بخرید .از تشت بهتره😐باز سوالی داشتی بپرس

    پاسخ
 8. Redcap97

  سلام دوستان من یه ماهی قرمز دارم دو روزی بود رفتم براش یه دوست خریدم مولی ماده.
  اولا خیلی با هم خوب بودن هر دو دنبال هم میرفتن ولی بعد دو روز مولی ماده شروع به اذیت ماهی قرمزم کرده و به دمش اسیب زده نزدیکش میاد بهش حمله میکنه. 😭😭مولی رو کنار گذاشتم اوردمش بیرون ببرم پسش بدم.چه ماهی با گلدفیش کنار میاد? از نظر کیفیت اب پایین میارن? گوپی میتونن? یجایی خوندم کوی نیم بند و کوچک شبیه ماهی قرمزه باهاشون کنار میاد دوستان کوی توان تحمل اب گلدفیش رو داره چون خیلی دفعیات دارن?? 🙇🙏

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب مشخصه که درگیری دارن چون مولی با ماهی قرمز سازگاری نداره و باله و دم اون رو میزنه.
   گوپی هم مناسب نیست. گلدفیش و کوی با هم تقریبا سازگاری دارن.

   پاسخ
 9. آرمین

  من ماهی قرمزمو ۱۲ تا هستند ریختم تو تشت یا لگن گنده بعد هرروز ابش کثیف یعنی مات میشه تیره میتونم هرروز یا یک روز درمیون عوضش کنم؟؟؟؟

  پاسخ
  1. b.@nim

   ۱۲ تا ماهی یکم زیاد نیست برای یه تشت ؟؟؟؟
   اگه کثیف نمی شد باید تعجب میکردی برای این تعداد باید حداقل یه آک ۱۰۰ داشته باشی

   پاسخ
 10. محمود

  سلام
  من پنج تا مهی قرمز انداختم تو اکواریوم همشون رفتن ریز سنگ ها مخفی شدن بیرونم نمیان چه کارشون کنم دارم دیونه میشم کمککککک
  ماهی دیگری هم داخل اک نیس اکم بزرگه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب تازه وارد هستند و استرس دارن بعد از مدتی ج ابیوفتن خوب میشن البته این احتمال هم هست که آب به آب و هم دماشون نکردین و شوک شدیدی به ماهی ها وارد شده و اگر تلفات ندن بعد از دو سه روز خوب میشن فقط دست کاریشون نکنید و باعث استرس اونها نشید.

   پاسخ
 11. امیرحسین

  من ۱۵ تا ماهی قرمز و انداختم تو یه آک ۲۰۰ لیتری با یه فیلتر قوی و یه پمپ هوا دارن حال میکنن.. با بهترین غذا ها ک برای ماهی های دیگم میدم تغذیه میشن… روز عیدم فایتر سر سفره گذاشتیم نه ماهی قرمز

  پاسخ
 12. علی جون

  سلام و خسته نباشید.من یه دوهفته ای میشه ماهی عید دارم میخواستم ببینم میشه بزارمش پیشه ماهیان زینتی مثل پنکوسی سوروم سیلور دالر و تگزاس باکس؟ البته شنیدم اینها مریضی
  دارن از نظر اینکه مریضی دارن یا ندارن میشه توضیح بدید. ممنون

  پاسخ
  1. ناشناس

   هرگز. در یک چشم بهم زدن یا در حالت خیلی خوبش یه ۲۴ ساعت بگذره کارش تمومه.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   تگزاس و سوروم ماهی قرمز شما رو خواهند کشت.

   پاسخ
 13. MOHSEN

  سلام
  با اجازه از آقا شهریار ، آقا مجتبی و بقیه دوستان

  اول از همه با ترکیبی که شما دارین ماهی بیچاره زود از صحنه روزگار محو میشه.
  علت اینکه میگن ماهی قرمزای دم عید بیماری دارن اینکه تو وضعیت نامناسبی نگه داری و تکثیر شدن وما نمی دونیم از کجا اومدن و ممکنه ناقل بیماری باشن ولی اگر قرنطینه شون بکنید می تونید با ماهیهای هم خوانواده خودشون نگه داری کنید.

  پاسخ
 14. محمد

  سلام ببخشین من گلد فیش و چنتا ماهی دیگه عید دارم تو اکواریوم یک متری با فیلتر اسفنجی و سنگ ریزه سخره و خزه طبیعی هم تو اکواریوم دارم غذای پولکی و اون غذای مخصوص ماهی ها هستن که ریز و قهوه ای بد بو هستن و خرده نان و سویا و ماکارونی اینا میدم روزه دو وعده اب اکواریوم رو هفته یک بار ۱۵% تعویض میکنم ولی با این حال ماهی هام هفته ای یکی یا دوتا میمیرن نمیدونم چیکار کنم میشه راهنمایی کنین ممنون میشم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا خرده نان و ماکارونی هرگز به ماهی هاتون ندین چون باعث تلفات در بین ماهی های شما میشه.
   دوما خزه طبیعی هم توسط ماهی گلدفیش خورده میشه.
   با این غذاهایی که شما بهشون میدین اگر تلفات نمیدادین جای تعجب داشت.
   هر هفته یک سوم از آب رو از کف سیفون کنید. روزی یک وعده بهشون غذا بدین و نه بیشتر این ماهی قرمزها و گلدفیش هرچی بهش بدین میخوره اما شما باید رعایت کنید و غذای اضافه و غذای نا مناسب بهشون ندین.

   پاسخ
 15. امیرحسین

  سلام دوستان.. بنظرتون ماهی قرمز عید (از اون سه پر ها) با ماهی گلد فیش که تو آکواریوم فروشی ها میفروشن، فرقی داره؟؟ من دو ماهه ۱۲ تا ماهی قرمز عید خریدم و تقریبا همه رفتاراشون مثل ماهی گلد فیش ک تو آک فروشی ها هست…. مثلا زود به آدم عادت میکنن… و بنظرتون ماهی های گلد فیش آک با این ماهی قرمز ا سازگاری دارن؟ ؟ و سوال سوم این که این تعداد ماهی تو آک ۲۰۰ لیتری بدون بخاری و فیلتر برقی میتونن خیلی عمر کنن؟؟ البته یدونه فیلتر کف و پمپ هوا قوی دارن و غذا هم بهشون هم میگو میدم هم لوفاک میدم هم گرانول میدمو….

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر یکی هستند.
   گلدفیش کثیف کاری زیادی داره و باید حتما هر هفته یک سوم از آب رو سیفون کنید و آب بدون کلر و هم دما اضافه کنید ضمنا گلدفیش و ماهی قرمز ماهی سرد ابی هستند اما بخاری اتوماتیک برای اینکه نوسان دمایی نداشته باشید لازم میشه . ضمنا غذا هم روزی یک وعده بهشون بدین کافیه.

   پاسخ
 16. یونس

  سلام. من یدونه ماهی قرمز کوچیک رو توی یه ظرف شیشه ای استوانه ای با حجم تقریبا کمتراز ۲ لیتر نگه داری میکنم. بنظرتون به تشت پلاستیکی بزرگتر که دهانش گشاده انتقال بدم بهتره یا همین تنگ شیشه ای بهتره براش؟ غذای پولکی هم بهش میدم الان دوماهه زندس. بنظرتون غذای پولکی کافیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   روزی یک وعده غذا بخوره کافیه. همین غذای پولکی هم اگر مارک مرغوبی باشه خوبه.
   هرچی حجم آب زیادرت باشه و کیفیت آب رو بالاتر نگهدارید بهتر هست.
   در این حجم کم اب باید هر هفته و یا هفته ای دو مرتبه کل آب رو با آب هم دما و بدون کلر تعویض کنید.

   پاسخ
 17. عبدالله

  سلام اقا من ۵تا ماهی قرمز از عید دوسال پیش دارم دلم نمیاد ردشون کنم
  کنارشون میتونم گوپی بزارم؟
  چه ماهی هایی میتونم کنارشون بزارم؟

  پاسخ
  1. كمال

   سلام
   شرایط اک رو عرض نکردید… درکل سازگاری ندارند .. ماهی قرمز از خانواده گلدفیش هاست که ماهی سردابی هستش و گوپی به دمای بالا و اب گرم نیاز داره به همین دلیل نمیشه کنار هم باشن

   اگه اک مناسبی دارید میتونید کوی فیش و لجنخوار اضافه کنید یا از همون خانواده گلدفیش ها نژادهایی دیگرو تهیه کنید ……

   پاسخ
   1. عبدالله

    سلام
    اک هم یک ۶۵*۴۵ هست
    حیف شد گوپی و خیلی دوست داشتم
    ممنونم

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code