تکثیر و تولید مثل ملنگو و شاه طوطی

حتما همه علاقه مندان به پرندگان سخنگو دو گونه بازر و شناخته شده طوطی ها که شاید با گفتن کلمه طوطی تصویرشان در ذهنمان مجسم شود را میشناسند. درست حدس زدید! طوطی ملنگو و شاه طوطی انقدر رایج و در دسترس هستند که همه انها را میشناسند و حتی کمتر پرنده فروشی را خواهید دید که این گونه از طوطی ها را نداشته باشد. حال سوال اینحاست این طوطی ها چگونه و چرا اینقدر رایج هستند. ایا تکثیر ساده ای دارند و پرنده ها بومی هستند؟ ایا میتوان انها را تکثیر نمود، روش تکثیر این گونه چگونه است؟ در صورتی که تمایل دارید جواب سوالات فوق را بیابید با ادامه متن همراه باشید

ypu

مقدمه ای بر شناخت طوطی های اسکندر

دو گونه از طوطی های سبز شناخته شده و محبوب کشور عزیزمان طوطی بزرگ و کوچک اسکندر نام دارد که اولی را شاه طوطی یا طوطی بزرگ اسکندر مینامیم و دیگری را ملنگو یا طوطی کوچک اسکندر نام گذاری کرده ایم. دو نام ملنگو و شاه طوطی بین تمام پرنده فروش ها و علاقه مندان به طوطی ها در ایران کاملا شناخته شده است گرچه در زبان های دیگر این دو گونه را به نام های دیگری میشناسند. به طور مثال در زبان انگلیسی به شاه طوطی “پاراکیت اسکندر” گفته میشود یا همین گونه در زبان فرانسوی “پروچ الکساندر” نامیده شده است. در هر صورت ما در ایران این گونه ها را به نام شاه طوطی و طوطی ملنگو میشناسیم و اعتقادی به تغیر نام انها نیز نداریم. محبوبیت این دو گونه از طوطی ها فقط به کشور ما ختم نمیشود و در سرتاسر جهان این دو گونه به عنوان نماد طوطی ها شناخته میشوند. تاریخچه شناخت و اولین پرورش ها و حتی تقلید صدا در این طوطی پیشینه ای طولانی دارد و برخی محققان بر این عقیده هستند که اولین طوطی سبز سه هزار سال قبل در هندوستان توسط اشرافیان و پادشاهان اهلی و پرورش یافته است و پس از ان اسکندر مقدونی که هند را در تصرف خود قرار داده بود با این طوطی اشنا و به ان علاقه مند شده است و سپس جانشینان اسکندر مقدونی این پرنده را به یونان امروزی برده و به اروپاییان به نام طوطی اسکندر معرفی کردند، رومی ها نیز دومین کشور اروپایی بودند که به پرورش طوطی سبز(عموما شاه طوطی) پرداختند و امروزه نیز به صورت گسترده در سرتاسر اروپا این طوطی ها شناخته شده و پرورش میابند. ورود شاه طوطی و طوطی ملنگو در ایران نیز پیشینه ای طولانی دارد و بسیاری از بازرگانان ایرانی که به هند برای تجارت سفر میکردند طوطی ملنگو یا شاه طوطی را به عنوان هدیه برای خانواده یا بزرگان شهر میاوردند. بصورت گستره تر و عمومی تر نیز در اوایل حکومت پهلوی تعداد زیادی طوطی سبز(شاه طوطی و ملنگو) توسط برخی افراد مقام بالا به کشور وارد شدند و در برخی از باغ های تهران و برخی از نقاط سرسبر شهرهای بزرگ ایران ازاد شدند تا به زاد و ولد بپردازند و به همین علت نیز امروزه در بسیاری از نقاط سرسبز کشور میتوان طوطی های سبز را به صورت وحشی یافت. حتی بسیاری از گونه های دیگر طوطی سبز که عموما در طبیعت کمتر میتوان انها را یافت به کشور وارد شده و در باغ وحش ها به نمایش گذاشته میشوند یا در پرنده فروشی ها برای فروش ارائه میشوند. میتوان گونه هایی مانند ملنگو سفید هندی، ملنگو خاکستری و ملنگو ابی هندی، ملنگو افریقایی و ….  را نام برد که اکثرا وارداتیند و یا با تکثیرهای ژنتیکی به وجود امده اند.

P.k.manillensis-Mutations

مقدمه ای بر تکثیر و تولید مثل طوطی های اسکندر

متاسفانه با وجود اینکه بسیاری از طوطی های سبز به صورت بومی پرورش میابند و برای فروش عرضه میشوند هنوز بخش اعظمی از طوطی های سبز عرضه شده وارداتیند و تنها افراد کمی طوطی های سبز را به صورت تخصصی در کشور پرورش میدهند و بازار با این پرورش و تکثیر جزئی نمیتواند نیازها را تامین کند و تجار این بازار مجبور به واردات یا بهتر بگوییم قاچاق این پرنده از مرزهای شرقی کشور میباشند زیرا در حال حاضر واردات قانونی ان از کشور هند و پاکستان به کشور ممنوع میباشد. حتی در پاکستان و هندوستان که  از قطب های عرضه طوطی های سبز به شمار میروند صادرات شاه طوطی برای مدتی با شرایط خاص امکان پذیر بوده است زیرا بسیاری از پرندگان قابل عرضه از محیط طبیعی صید میشوند و این شکارهای بیرویه از محیط های طبیعی شاه طوطی را در معرض انقراض قرار داده است و به همین دلیل خرید و فروش و صادرات آن در این کشورها با شرایط خاص یا سختی امکان پذیر است گرچه در نهایت عرضه کنندگان قاچاق همیشه در خدمت بازار هستند. شاید دلایل قانع کننده ای نیز وجود داشته باشد که نمیتوان در مورد تکثیر و تولید مثل این گونه از طوطی ها به راحتی صحبت کرد و توقع داشت نیاز بازار با پرورش مصنوعی تامین شود. تکثیر این گونه از طوطی سانان مانند مرغ عشق نیست که نیاز به تجهیزات یا فضای زیادی نداشته باشد. مطمئنا تکثیر و تولید مثل طوطی ملنگو و شاه طوطی(حتی گونه های کاملا بومی) چندان ساده نیست و تنها افراد کمی در اسارت  با تجهیزات و فضای کم موفق به تکثیر این گونه از طوطی ها خواهند شد. به هر حال سعی شده در ادامه کلیات و روش تکثیر شاه طوطی و ملنگو که تکثیری همانند یکدیگر دارند اموزش داده شود تا شاید کمکی هر چند کوچک به علاقه مندان به تکثیر این گونه از طوطی ها کرده باشیم گرچه در نهایت میدانیم کمکی به بازار خرید و فروش این طوطی در کشور نخواهد شد و همچنیان ورود و فروش قاچاق پرندگان زینتی به کشور طبق روال سابق باقی خواهد ماند

تجهیزات مورد نیاز و فضای توصیه شده برای تکثیر

اولین قدم برای تکثیر موفق طوطی های اسکندر(شاه طوطی و ملنگو) فضای نگهداری انهاست. هر چقدر این فضا کوچک و بسته باشد امکان موفقیت در تکثیر کاهش میابد. به عبارت دیگر به ندرت این گونه از طوطی سانان در قفس یا حتی پاسیوهای کوچک تکثیر میشوند. حداقل فضای مورد نیاز برای تکثیر و البته جفت یابی یک گروه طوطی سبز ۱۸ متر مربع با ارتفاع  ۲ متر یا بیشتر میباشد. این فضا نباید بسته باشد و حداقل با نور طبیعی روشن و شب هنگام تاریک شود. همچنین در صورت استفاده از تورها و حفاظهای میله ای به قدری قطور باشند که به راحتی توسط طوطی ها جویده نشوند و از طرفی سر و گردن پرندگان از انها رد نشود چرا که در برگشت به عقب ممکن است به انها اسیب وارد شود. این فضا نباید در معرض وزش باد در فصل پاییز و زمستان قرار بگیرد. با وجود اینکه طوطی های سبز به شرایط اب و هوایی حساس نیستند و یکی از پرندگانی هستند که به سرعت به شرایط اب و هوایی هر منطقه خو میگیرند با این حال وزش باد سرد در فصل پاییز و زمستان را تحمل نخواهند کرد. در نقاط بالایی پاسیو حتما از چوب های قطور و طبیعی درختان مانند درخت بید یا حتی کاج برای نشیمن طوطی ها استفاده میشود. قائده خاصی برای قرار دادن چوب ها وجود ندارد و میتوان از کف پاسیو تا نقاط بالایی پاسیو میله های نشیمن طبیعی را قرار داد. طوطی های سبز برای نشیمن و استراحت بیشتر بالاترین سطح نسبت به زمین را انتخاب میکنند. باید سعی شود میله های نشیمن در پرش ها یا پروازهای کوتاه طوطی ها اختلالی به وجود نیاورد و به اندازه کافی و به تعداد طوطی ها میله نشیمن گاه در نظر گرفته شود. استفاده از چوب های زنده و باریک تر و حتی سرسبز(با برگ) در بین میله های نشیمن میتواند ایده خوبی برای طبیعی سازی محیط باشد. این چوب های باریک توسط طوطی ها جویده خواهند شد و میتوان انها را پس از مدتی جایگزین نمود. کف پاسیو را نیز میتوان با پوشش ماسه تصفیه شده پوشاند. این عمل میتواند جمع اوری فضله ها را با بیلچه های کوچک ساده نماید و همچنین امکان جولان و جویدن ماسه ها را برای طوطی ها محیا کند. گرچه بسیاری نیز بر این عقیده هستند که اگر کف پاسیو یا محل نگهداری سنگ فرش شود و فضله ها را بتوان با کاردک جدا نمود عمل پاکسازی ساده تر خواهد شد. به هر حال تصمیم در این باره به عهده نگهدارنده میباشد و منعی در استفاده از هر کدام از روش ها وجود ندارد. ظروف تغذیه و اب اشامیدنی به تعداد کافی و همیشه در دسترس در محل نگهداری طوطی ها اجباریست. ایجاد فضا یا ظروف استحمام برای فصل گرما و حمام دادن طوطی ها نیز میتواند ایده خوبی به شمار رود گرچه فضا سازی و ایجاد این ایده کمی مشکل به نظر میرسد. حتی المقدور از ورود جوندگان به داخل پاسیو جلوگیری شود و از طرفی باید از نزدیک شدن پرندگان وحشی به پاسیو به دلیل انتقال بیماری ها جلوگیری به عمل اید.

Rose-ringed Parakeet (Psittacula krameri)

معرفی طوطی های اسکندر به پاسیو و جفت یابی

اگر بر این عقیده باشیم که یک نر بالغ با یک ماده بالغ اسکندر یا اکثر طوطی های دیگر به راحتی با یکدیگر جفت میخورند و جفت حاصله بعد از چند ماه شروع به تولید مثل میکنند سخت در اشتباهیم. با وجود اینکه این عمل نیز غیر ممکن نیست اما به سختی امکان پذیر بوده و مدت زمان زیادتری را باید برای به دست اوردن جفت صرف نمود و نتیجه حاصله نیز تضمین شده نمیباشد با این حال ما ان را به عنوان یکی از روش های متداول و کم هزینه جفت انداختن طوطی ها که اکثرا بین پرورش دهندگان خانگی صورت میپذرید خواهیم شناخت زیرا مطمئنا برای همه امکان خریداری بیش از یک نر و ماده وجود ندارد.

به صورت طبیعی طوطی سانان زندگی احتماعی دارند و در گروه های بزرگ زندگی میکنند و جفت یابی نیز در گروه صورت میپذرید و در اسارت نیز برای به دست اوردن یک یا چند جفت طوطی اسکندر که همسر خود را به سلقه خود انتخاب نمایند به یک گروه جوان ۳۰ تا ۳۶ ماهه طوطی های اسکندر یا سبز نیاز است. در این سن طوطی های اسکندر به بلوغ جنسی میرسند و میتوانند برای خود جفت برگزیده و به تولید مثل بپردازند. بنابراین لازم است شش تا هشت عدد از طوطی های سبز بالغ یا در حال بلوغ به نسبت مساوی را به محل ذکر شده با شرایط بالا معرفی کرد. قرنطینه سازی طوطی های جمع اوری شده از محل های مختلف نیز باید صورت پذیرد و سپس طی یک مرحله گروه طوطی ها همزمان به پاسیو یا محل مورد نظر منتقل شوند.

توجه: سعی شود طوطی ها از مکان های مختلف خریداری شوند و اصول یک خرید موفق که در مقاله خرید طوطی سالم در سایت موجود است رعایت شود. همچنین طوطی های خریداری شده(شاه طوطی یا ملنگو) در صورت امکان بومی باشند و وارداتی و مخصوصا گونه های افریقایی یا حتی رنگی نباشند.

نکته: در صورتی که بخواهیم عضو جدیدی به محل نگهداری گروه طوطی ها اضافه کنیم لازم است ضمن قرنطینه سازی عضو جدید برای یک مدت چند هفته ای طوطی جدید را مجزا و تنها در دید گروه قرار دهیم و سپس با احتیاط و بازرسی مداوم عضو جدید را در کنار گروه قرار دهیم زیرا ممکن است گروه، طوطی جدید را نپذیرند و درگیری های خونینی را شاهد باشیم

توجه: روزهای اولیه ورود گروه به پاسیو بسیار حیاتی است و باید بازرسی های مداوم صورت پذیرد زیرا ممکن است گونه های نر با یکدیگر درگیری های جزئی داشته باشند و اگر این درگیری ها ادامه دار باشد باید طوطی برهم زننده نظم پاسیو به سرعت جدا شود.

فصل جفتگیری و تولید مثل طوطی های اسکندر

طوطی های سبز به طور طبیعی دو بار در سال تولید مثل میکنند. فصل جفتگیری و تولید مثل طوطی سبز در خاور میانه در ماه های اردیبهشت و دی ماه است. طوطی های سبز برای تولید مثل در طبیعت در قله های درختان یا لانه های متروکه سایر پرندگان و حتی شکاف صخره ها یا غارهای طبیعی ایجاد شده تولید مثل مینماند.

eos09711_327w

ترغیب طوطی ها به جفت گیری و تولید مثل در اسارت

قوطی های تکثیر

مطمئنا اگر یک جفت یا چند جفت طوطی در اختیار داشته باشیم تا شرایط برای انها محیا نباشد تولید مثل نخواهند کرد. همانطور که بیان شد در طبیعت طوطی های اسکندر در قله درختان و گاها غارهای طبیعی تولید مثل میکنند. در اسارت نیز باید چنین مکان هایی در پاسیو ایجاد شود تا انها به نحوی به تولید مثل ترغیب شوند. استفاده از قوطی های بزرگ تکثیر و قرار دادن این قوطی ها در بالاترین محل پاسیو ایده ی بسیار خوبی برای یک تکثیر موفق خواهد بود چرا که طوطی ها بالاترین نقطه را برای تخم گذاری انتخاب میکنند. میتوان قوطی های تکثیر را با چوب های سخت درختان به صورت دستی نسبت به سایز ملنگو یا شاه طوطی ساخت یا حتی میتوان کنده های طبیعی و بزرگ درختان را به قطعات مورد نیاز برید و داخل انها را خالی نمود، در ساخت قوطی های تکثیر گودی جمع شدن تخم ها و حتی المقدور دید به بیرون باید فراهم شود. شاید بسیاری از پرورش دهندگان قوطی های چوبی را مناسب تکثیر نداند زیرا که طوطی ها انها را خواهند جوید. اما این جویدن به معنی از بین بردن قوطی تکثیر نخواهد بود بلکه انها سعی میکنند به سلیقه خود آن را بسازند اگرچه این عمل با حرص و جوش نگهدارنده به همراه خواهد بود ولی بهتر است ان را تحمل کنید تا اینکه از قوطی های فلزی یا چودنی استفاده نمایید

nest box

تغذیه تکمیلی برای تولید مثل

یکی از عواملی که طوطی های سبز را ترغیب به تولید مثل میکنند وجود پروتئین حیوانی در جیره غذایی انهاست. پروتئین حیوانی در طبیعت از لارو حشرات تامین میشود. در اسارت میتوان این پروتئین را با تخم مرغ یا مقداری گوشت اب پز بدون هیچ ادویه ای تامین نمود. البته همه طوطی های سبز(ملنگو و شاه طوطی) علاقه به خوردن تخم مرغ یا گوشت نشان نمیدهند و برای رفع این مشکل میتوان تخم مرغ را با دانه ها و میوه جات و مقداری نان تست میکس کرد و یک غذای نرم و دست ساز تولید نمود که قاعدتا طوطی ها از خوردن چنین غذایی لذت میبرند. علاوه بر تامین پروتئین حیوانی افزایش ۲۰ درصدی دانه های چرب نیز در زمان اماده سازی برای تولید مثل توصیه میشود که میتوان از دانه هایی مانند بادام و گردوی پوست کنده در مخلوط دانه های پرنده استفاده کرد. اضافه کردن مکمل های ویتامین و املاح معدنی تجاری در زمان اماده سازی و بعد از تولید مثل میتواند ایده بسیار خوبی باشد چرا که این ویتامین ها انرژی لازم را برای طوطی ها در پروسه زمان بر تکثیر فراهم میکند یا بعد از تولید مثل موفق این ویتامین ها میتواند قوای جسمی تحیلیل رفته طوطی ها را مجددا بازیابی کند و امادگی مجدد برای تکثیر فراهم شود.

نکته اول: بعد از اولین تخمی که طوطی ماده گذاشت از ویتامین ها و غذای نرم حیوانی استفاده نکنید. تحمیل انرژی اضافی در زمانی که پرنده نیاز به ارامش و سبکی برای خوابیدن روی تخم ها را دارد کار کاملا اشتباهی است

نکته دوم: اصول تغذیه طوطی سانان در مبحثی دیگر در سایت توضیح داده شده است و علاقه مندان میتوانند به بخش مربوطه مراجعه نمایند. تغذیه عادی طوطی ها و نیاز به میوه جات و تمام دانه ها در جای خود باقیست و اصول تغذیه همیشه و در هر شرایطی باید رعایت شود. تنها برای اماده سازی طوطی ها جهت تولید مثل بخش تغذیه تکمیلی میتواند مفید واقع شود

تعداد تخم ها و خارج شدن جوجه ها از تخم تا ترک لانه

طوطی ملنگو به طور متوسط بین چهار تا پنج تخم خواهند گذاشت و پرنده ماده به مدت بیست و چهار روز بر روی تخم ها میخوابد تا جوجه ها متولد شوند. پرنده ماده مجبور است به مدت ۴۹ روز به انها غذا بدهد. پس از گذشت ۴۹ روز یا هفت هفته نیز جوجه ها لانه را ترک مینمایند. اما در شاه طوطی پرنده ماده به طور متوسط دو تا نهایتا سه تخم میگذارد و به مدت بیست و هشت روز روی تخم ها خواهد خوابید. تغذیه نمودن جوجه ها ۱۲ تا ۱۶ هفته به طول خواهد انجامید که این وظیفه را پرنده ماده به عهده خواهد گرفت و پس از گذشت این مدت جوجه ها میتوانند مستقل شوند. جوجه های تازه متولد شده چه در طوطی ملنگو و شاه طوطی بدون پر و بال هستند و پرنده ماده از همان روز ابتدایی تولد انها را تغذیه مینماید. جوجه هایی که هنوز وابسته به والدین هستند و پر و بال ندارند نباید به هیچ عنوان جدا شوند یا به صورت دستی تغذیه شوند چون در اینصورت شانس کمی برای بقا خواهند داشت.

نکته اول: تنها در موارد خاص مانند ضعف یکی از جوجه ها یا مرگ والدین یا دلایل مشابه مجاز به تغذیه دستی جوجه ها خواهیم بود.

نکته دوم: در صورتی که محل زندگی طوطی ها خشک است و از رطوبت کافی برخوردار نیست برای تسهیل در بیرون امدن جوجه ها از تخم ها فضای پاسیو را در روزهای انتهایی مرطوب کنید. برای این منظور میتوانید از دستگاه بخار استفاده کنید یا به شکل سنتی تر در صورت امکان کف پاسیو و اطراف ان را خیس کنید یا با ریختن اب روی پوشال های متعدد و نصب ان بر روی دیوارهای پاسیو این امر را عملی کنید. قرار دادن ظروف استحمام نیز میتواند در این زمان مفید باشد اما ممکن است طوطی ها علاقه ای به استحمام نداشته باشند یا سردی هوا مانع از انجام ان شود.

Parakeet chicks

هیبرید سازی و ایجاد گونه های رنگی

ایجاد گونه های رنگی از سالیان دور مورد توجه پرورش دهنگان بوده و هست که برخی از افراد این عمل را رد و غیر انسانی میدانند و بر این عقیده هستند گونه های به وجود امده از لحاظ نژادی ناخالصند و از نظر ژنتیکی نیز پرندگان دچار مشکلاتی هستند. با این حال برخی نیز این عمل را یک اصلاح نژادی و به وجود اوردن گونه های جدید همانند سایر حیوانات مانند سگ و گربه میدانند و بر این عقیده هستند اگر این اتفاق رخ ندهد هیچ گاه شاهد این همه گونه جدید و خارق العاده نبودیم. در اینجا ما قصد اموزش و ترویج این نوع امیزش ها و هیبرید سازی را نداریم و مبحثی تخصصی و گاها عذاب اور است چرا که جوجه های حاصله همیشه با انچه در ذهن ما میگذرد یکسان نخواهند بود. به هر حال بد نبود اشاره ای به این موضوع هم داشته باشیم تا علاقه مندان در صورت تمایل در این ضمینه نیز مطالعات کسترده تری انجام دهند و به مراجع مختلف دیگر مراجعه نمایند چرا که در این ضمینه تحقیقات فراوانی صورت گرفته و روز به روز شاهد گونه های رنگی در اکثر پرندگان هستیم

Mutations

سخن پایانی نویسنده:  سعی شد در مطلب بالا در مورد تکثیر و تولید مثل دو گونه بارز و شناخته شده طوطی سانان به صورت خلاصه و ساده توضیحات کافی را با جزئیات مورد نیاز بیان کنیم، شاید مطلب بالا بین سایت های فارسی زبان اولین مطلب کامل و به دور از نوشته های صرفا ترجمه و غیر عملی باشد چرا که مطلب فوق با در نظر گرفتن تجربیات یکی از فروشندگان و پرورش دهندگان انواع طوطی و مرغ عشق که به نتیجه رسیده اند و وسواس بیش از حد بنده در نگارش ان منتشر شده است. همچنین بسیاری از نکات تخصصی تر نیز از منابع مختلف مکتوب و علمی بازنویسی شده است. امیدواریم اولا سایر سایت های پارسی زبان بدون درج لینک و نام منبع از مطلب فوق یا بخشی از ان کپی برداری ننماییند و دوما توانسته باشیم با انتشار این مطلب قدمی بسیار کوچک در تشویق پرورش دهندگان به تکثیر و تولید مثل طوطی ها، مخصوصا دو گونه یاد شده برداشته باشیم.

کپی برداری از این مطلب یا بخشی از ان بدون ذکر منبع و دادن لینک به سایت مجاز نیست

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

578 دیدگاه در “تکثیر و تولید مثل ملنگو و شاه طوطی

 1. محد سپهر

  سلام من میخوام یک جفت ملنگو جفت خورده بگیرم از نظر شما به من جوجه میدن؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   هیچ کسی نمتونه راجع به تکثیر به طور قطع نظر بده.
   ملنگو یه مقدار سخت جوجه میده.ولی نشدنی نیس.

   پاسخ
 2. میلاد

  سلام . من یه جفت شاه طوطی دارم هر سری ۴ تا تخم میکنه ماده ولی بی نطفه هستن . علت رو بیشتر روی نر میدونم چون من در حین جفتگیری ندیدمشون . هرچند بیشتر اوقات سر کار هستم و خانواده بهشون میرسن و اتاق جداگانه ای به پرنده دادم ولی متاسفانه با وجود دادن داروهای گران قیمت مث تابرنیل و ویتاکمبکس هنوز جوابی نگرفتم . دمای اتاق در زمستان روی ۲۵ درجه با رطوبت ۳۵ درجه هست بخاری گذاشتم با تهویه و روی بخاری اب گذاشتم وااسه رطوبت . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چکار میتونم برای جفتگیری انجام بدم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه نر عقیم باشه و اگه در چند نوبت نتیجه نگرفتید با توجه به استفاده از مکمل ها چاره ای جز تعویض نر نیست. ضمنا اینکار رو هم تست کنید. پرهای کوچیک اطراف مقعد نر و ماده رو کوتاه کنید.(البته این یک احتمال ضعیفه که جفتگیری به خوبی انجام نشه با این حال امتحانش برای تیر اخر موردی نیست)

   پاسخ
 3. Jekob

  سلام اقا شهریار خواهش میکنم کمکم کن🙏🏻
  من یه ملنگو ماده دارم که خیلی مست شده بود به حدی که عکس یه ملنگو نر نشونش میدادم حالت جفتگیری به خودش میگرفت و خیلی آواز میخواد منم دیروز واسش یه ملنگو نر گرفتم و تا آوردمش ماده قبولش کرد و حالت جفتگیری گرفت اما این نر بی بخار هیچ کاری نکرد و از دیروز تا امروز صبح ماده هرکاری کرد ملنگو نر هیچ عکس العملی نشون نداد تا اینکه ماده عصبی شد و اون رو زد منم جداشون کردم و الان همدیگه میبینن اما توی دو قفس جدا و ماده هرچی آواز میخونه نر هیچ عکسالعمل نشون نمیده و میترسم نر عقیم باشه نمیدونم والا شایدم واسه اینکه دیروز آوردمش اما خب ماده پسندید اما این خیلی بی خیاله انگار اصلا نمیدونه جفت چیه خواهشا کمک کنید❤️🙁

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب طبیعیه که در عرض یک روز هیچ اتفاقی نیفته و این طوطی جدید حداقل یک هفته ده روزی باید به محیط جدید عادت کنه تا تازه به فکر عشق و عاشقی بیفته. ضمنا اگه ملنگویی که خریدید مثلا قبلا جفت داشته باز کار خیلی سخت تره و به این راحتی جفت نمیشه. باید صبر کنید و نمیشه همین روز اول جفتشون داد.
   فعلا یک مدت از هم جدا باشن تا نر هم به محیط جدید و ماده عادت کنه و بعد با کنترل باز کنار هم قرار بگیرن.

   پاسخ
   1. Jekob

    سلام مجدد نه اونطور که صاحب قبلیش گفت جفت نداشته اما خیلی خجالتیه منم میگم احتمالا هنوز به محیط عادت نکرده ممنونم بابت پاسخگویی❤️❤️❤️ کمک بزرگی کردید داشتم دلسرد میشدم❤️❤️🙏🏻

    پاسخ
 4. Jekob

  سلام
  اقا شهریار این ملنگو نره دیگه مشکلی نداره اما ماده میزنش یعنی تا میزاریمشون پیش هم ماده میزنش راه کار چیه؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   صبر. باید یک مدت از هم جدا باشن و فقط همدیگه رو ببینن و صدای هم رو بشنون. ببینید فکر میکنم شما خیلی با عجله میخواید جفتشون بدید و خب اینجوری نمیشه. ضمنا اگه یکی رو به قفس دیگیری منتقل کنید مشخصا درگیری پیش میاد. باید محیط بزرگتر باشه مثل پاسیو. یا حتی هر دو باهم به یک محیط یا قفس بزرگ منتقل بشن.

   پاسخ
   1. Jekob

    نه من اصلا برای جفت شدن و جوجه دادن نمیخوامشون من فقط نر خریدم که طوطی ماده ام تنها نباشه و وحشی نیستن دستی هستن و توی اتاق ازاد هستن و نمیشه توی پاسیو بزارم چون دستی هستن و من باید پیششون باشم الانم توی اتاق ازاد هستن روی قفس میشینن و اصلا توی قفس نیستن بیست چهار ساعته در قفسشون بازه

    پاسخ
 5. Jekob

  سلام الان حدود ۳ ماه گذشته که نر رو پیش ماده گذاشتم خیلی جالبه ماده هنوز مسته اما نر هیچ اهمیتی نمیده اما از هم جدا نمیشن و اصلا حرکات جفت بودن رو ندارن انگار نر بلد نیست باید چیکار کنه بردمش دامپزشک دامپزشکم گفت احتمالا ۲ سال نیم ۳ سالش باشه و گفت کاملا بالغه ( طوق گردنش کامله ) اما انگار بلد نیست باید چیکار کنه و کلا بی خیاله به نظرتون مشکلش چیه؟ دارو و گرمی هم دادم فقط ماده مست شد اون اصلا بلد نیست باید چی کار کنه و جفت چیه😐

  پاسخ
 6. Jekob

  میشه جواب بدید من دیدم همه رو جواب دادید به جز من

  پاسخ
 7. ali.mns

  سلام.
  تو تکثیر واقا باید صبر داشته باشید وگرنه نتیجه نمیگیرید.
  الان من جفت عروس هلندی من بعد ۶-۷ ماه تخم گذاشتن و اینهمه مدت من رو تغذیه و بهتر کردن شرایط تمرکز داشتم.
  به نظر من بازم صبر کنید و سراغ دارو و.. نرید مطمئنا پرنده خودش میفهمه و به وقتش جفت گیری میکنن.
  راستی جفت عروسم دقیقا برعکس طوطی شما بود ینی نر مست مست بود ولی ماده اماده نبود در حالی ک جفت شده بودن.
  در کل نظر من اینه ک بازم صبر کنید..

  پاسخ
  1. Jekob

   خب به نظر شما این عادیه ماده من مسته اما نر اصلا حتی جفت هم نمیشه ( همدیگه انگار قبول کردن همش دنبال هم دیگه هستن تو یه قفس کنار هم میخوابن و رابطه اشون خوبه اما مثلا نوک نمیگیرن یا نر سر ماده نمی خارونه ) بعد نر انگار بلد نیست به نظر شما یعنی خودش یاد میگیره؟

   پاسخ
   1. ali.mns

    راجب اون خاروندن سر و… عروس های منم همچین رفتاری نداشتن تا حالا گرچه اصولا باید داشته باشن ولی کلا با هم هستن ینی از قفس بیرون بودنی هم با هم راه میرن اینور اونور.
    راجب جفت گیری نر هم به مرور یاد میگیره والا. الان نر من کلا به طور مینگین از هر ده تا جفتگیری ای ک من دیدم فقط یکیش موفق بوده باقیش کلا اشتبا بود.
    باز منتظر باشید ببینید بقیه دوستان چی میگن.

    پاسخ
    1. Jekob

     ممنون خیلی کمک کردید واقعا ❤️ اما ماده من وحشتناک مسته راهی هست مستیش کم بشه ؟ خیلی صدا میکنه

     پاسخ
 8. Snowy day

  سلام بعد از اولین جفت گیری چقدر طول میکشه تا طوطی ملنگو تخم بزاره?

  پاسخ
   1. Snowy day

    پرنده های من حدود یک ماهه جفتگیری میکنن اما تخم نمیزارن به نظر شما مشکلی دارن؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     نمیشه گفت مشکلی دارن. شاید شرایط محیطی یا امادگی خود پرنده ها فراهم نیست که تولید مثل نمیکنن.

     پاسخ
     1. Snowy day

      والا از لحاظ شرایطشون این دوتا دستی هستن و از ادم ترسی ندارن توی یه اتاق هستن که الان یک ساله هستن و ماده دوسال یک اتاق بزرگ دارای نور غیر مستقیم دمای خنک و یک دستگاه بخور سرد و تغذیه هم اینا عادت به غذای بد ندارن عنواع میوه رو میخورن تخمه ، پلت زوپریم ، نودل میوه ای و مکزیکی مخصوص طوطی هم هفته ای یک بار میدم سنگ معدنی کف دریا غذای تخم مرغی هم هفته ای یکبار یا دوبار لونه هم دارن که کفش گودی داره ویتامین و دارو هم میدم دون گرمی هم میدم الان بیشتر جفتگیری میکنن و از روزی یکی دوبار به یک ساعتی یکبار رسیده نر به ماده غذا میده اما خب یک ماهه همینطوری و هیچ خبری نیست نمیدونم واقعا گفتم شکایت مریضی و یا مشکلی دارن

      پاسخ
 9. Amir

  سلام من به جفت ملنگو دارم که تازه خریدم ولی وحشی هستند و فعلا نمیخوام جفتگیری کنن میخوام رام شن و باهاش سرگرم شم بع نظرتون چیکار کنم میخوام بهشون اموزش بدم باید از هم جداشون کنم؟

  پاسخ
 10. مهدی

  سلام داداش طوطیها در سن بالا تقریبا دستی نمیشوند شاید رام شوند حرف زدن و دستی شدن باید از جوجگی انجام شود

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code