تکثیر و تولید مثل ملنگو و شاه طوطی

حتما همه علاقه مندان به پرندگان سخنگو دو گونه بازر و شناخته شده طوطی ها که شاید با گفتن کلمه طوطی تصویرشان در ذهنمان مجسم شود را میشناسند. درست حدس زدید! طوطی ملنگو و شاه طوطی انقدر رایج و در دسترس هستند که همه انها را میشناسند و حتی کمتر پرنده فروشی را خواهید دید که این گونه از طوطی ها را نداشته باشد. حال سوال اینحاست این طوطی ها چگونه و چرا اینقدر رایج هستند. ایا تکثیر ساده ای دارند و پرنده ها بومی هستند؟ ایا میتوان انها را تکثیر نمود، روش تکثیر این گونه چگونه است؟ در صورتی که تمایل دارید جواب سوالات فوق را بیابید با ادامه متن همراه باشید

ypu

مقدمه ای بر شناخت طوطی های اسکندر

دو گونه از طوطی های سبز شناخته شده و محبوب کشور عزیزمان طوطی بزرگ و کوچک اسکندر نام دارد که اولی را شاه طوطی یا طوطی بزرگ اسکندر مینامیم و دیگری را ملنگو یا طوطی کوچک اسکندر نام گذاری کرده ایم. دو نام ملنگو و شاه طوطی بین تمام پرنده فروش ها و علاقه مندان به طوطی ها در ایران کاملا شناخته شده است گرچه در زبان های دیگر این دو گونه را به نام های دیگری میشناسند. به طور مثال در زبان انگلیسی به شاه طوطی “پاراکیت اسکندر” گفته میشود یا همین گونه در زبان فرانسوی “پروچ الکساندر” نامیده شده است. در هر صورت ما در ایران این گونه ها را به نام شاه طوطی و طوطی ملنگو میشناسیم و اعتقادی به تغیر نام انها نیز نداریم. محبوبیت این دو گونه از طوطی ها فقط به کشور ما ختم نمیشود و در سرتاسر جهان این دو گونه به عنوان نماد طوطی ها شناخته میشوند. تاریخچه شناخت و اولین پرورش ها و حتی تقلید صدا در این طوطی پیشینه ای طولانی دارد و برخی محققان بر این عقیده هستند که اولین طوطی سبز سه هزار سال قبل در هندوستان توسط اشرافیان و پادشاهان اهلی و پرورش یافته است و پس از ان اسکندر مقدونی که هند را در تصرف خود قرار داده بود با این طوطی اشنا و به ان علاقه مند شده است و سپس جانشینان اسکندر مقدونی این پرنده را به یونان امروزی برده و به اروپاییان به نام طوطی اسکندر معرفی کردند، رومی ها نیز دومین کشور اروپایی بودند که به پرورش طوطی سبز(عموما شاه طوطی) پرداختند و امروزه نیز به صورت گسترده در سرتاسر اروپا این طوطی ها شناخته شده و پرورش میابند. ورود شاه طوطی و طوطی ملنگو در ایران نیز پیشینه ای طولانی دارد و بسیاری از بازرگانان ایرانی که به هند برای تجارت سفر میکردند طوطی ملنگو یا شاه طوطی را به عنوان هدیه برای خانواده یا بزرگان شهر میاوردند. بصورت گستره تر و عمومی تر نیز در اوایل حکومت پهلوی تعداد زیادی طوطی سبز(شاه طوطی و ملنگو) توسط برخی افراد مقام بالا به کشور وارد شدند و در برخی از باغ های تهران و برخی از نقاط سرسبر شهرهای بزرگ ایران ازاد شدند تا به زاد و ولد بپردازند و به همین علت نیز امروزه در بسیاری از نقاط سرسبز کشور میتوان طوطی های سبز را به صورت وحشی یافت. حتی بسیاری از گونه های دیگر طوطی سبز که عموما در طبیعت کمتر میتوان انها را یافت به کشور وارد شده و در باغ وحش ها به نمایش گذاشته میشوند یا در پرنده فروشی ها برای فروش ارائه میشوند. میتوان گونه هایی مانند ملنگو سفید هندی، ملنگو خاکستری و ملنگو ابی هندی، ملنگو افریقایی و ….  را نام برد که اکثرا وارداتیند و یا با تکثیرهای ژنتیکی به وجود امده اند.

P.k.manillensis-Mutations

مقدمه ای بر تکثیر و تولید مثل طوطی های اسکندر

متاسفانه با وجود اینکه بسیاری از طوطی های سبز به صورت بومی پرورش میابند و برای فروش عرضه میشوند هنوز بخش اعظمی از طوطی های سبز عرضه شده وارداتیند و تنها افراد کمی طوطی های سبز را به صورت تخصصی در کشور پرورش میدهند و بازار با این پرورش و تکثیر جزئی نمیتواند نیازها را تامین کند و تجار این بازار مجبور به واردات یا بهتر بگوییم قاچاق این پرنده از مرزهای شرقی کشور میباشند زیرا در حال حاضر واردات قانونی ان از کشور هند و پاکستان به کشور ممنوع میباشد. حتی در پاکستان و هندوستان که  از قطب های عرضه طوطی های سبز به شمار میروند صادرات شاه طوطی برای مدتی با شرایط خاص امکان پذیر بوده است زیرا بسیاری از پرندگان قابل عرضه از محیط طبیعی صید میشوند و این شکارهای بیرویه از محیط های طبیعی شاه طوطی را در معرض انقراض قرار داده است و به همین دلیل خرید و فروش و صادرات آن در این کشورها با شرایط خاص یا سختی امکان پذیر است گرچه در نهایت عرضه کنندگان قاچاق همیشه در خدمت بازار هستند. شاید دلایل قانع کننده ای نیز وجود داشته باشد که نمیتوان در مورد تکثیر و تولید مثل این گونه از طوطی ها به راحتی صحبت کرد و توقع داشت نیاز بازار با پرورش مصنوعی تامین شود. تکثیر این گونه از طوطی سانان مانند مرغ عشق نیست که نیاز به تجهیزات یا فضای زیادی نداشته باشد. مطمئنا تکثیر و تولید مثل طوطی ملنگو و شاه طوطی(حتی گونه های کاملا بومی) چندان ساده نیست و تنها افراد کمی در اسارت  با تجهیزات و فضای کم موفق به تکثیر این گونه از طوطی ها خواهند شد. به هر حال سعی شده در ادامه کلیات و روش تکثیر شاه طوطی و ملنگو که تکثیری همانند یکدیگر دارند اموزش داده شود تا شاید کمکی هر چند کوچک به علاقه مندان به تکثیر این گونه از طوطی ها کرده باشیم گرچه در نهایت میدانیم کمکی به بازار خرید و فروش این طوطی در کشور نخواهد شد و همچنیان ورود و فروش قاچاق پرندگان زینتی به کشور طبق روال سابق باقی خواهد ماند

تجهیزات مورد نیاز و فضای توصیه شده برای تکثیر

اولین قدم برای تکثیر موفق طوطی های اسکندر(شاه طوطی و ملنگو) فضای نگهداری انهاست. هر چقدر این فضا کوچک و بسته باشد امکان موفقیت در تکثیر کاهش میابد. به عبارت دیگر به ندرت این گونه از طوطی سانان در قفس یا حتی پاسیوهای کوچک تکثیر میشوند. حداقل فضای مورد نیاز برای تکثیر و البته جفت یابی یک گروه طوطی سبز ۱۸ متر مربع با ارتفاع  ۲ متر یا بیشتر میباشد. این فضا نباید بسته باشد و حداقل با نور طبیعی روشن و شب هنگام تاریک شود. همچنین در صورت استفاده از تورها و حفاظهای میله ای به قدری قطور باشند که به راحتی توسط طوطی ها جویده نشوند و از طرفی سر و گردن پرندگان از انها رد نشود چرا که در برگشت به عقب ممکن است به انها اسیب وارد شود. این فضا نباید در معرض وزش باد در فصل پاییز و زمستان قرار بگیرد. با وجود اینکه طوطی های سبز به شرایط اب و هوایی حساس نیستند و یکی از پرندگانی هستند که به سرعت به شرایط اب و هوایی هر منطقه خو میگیرند با این حال وزش باد سرد در فصل پاییز و زمستان را تحمل نخواهند کرد. در نقاط بالایی پاسیو حتما از چوب های قطور و طبیعی درختان مانند درخت بید یا حتی کاج برای نشیمن طوطی ها استفاده میشود. قائده خاصی برای قرار دادن چوب ها وجود ندارد و میتوان از کف پاسیو تا نقاط بالایی پاسیو میله های نشیمن طبیعی را قرار داد. طوطی های سبز برای نشیمن و استراحت بیشتر بالاترین سطح نسبت به زمین را انتخاب میکنند. باید سعی شود میله های نشیمن در پرش ها یا پروازهای کوتاه طوطی ها اختلالی به وجود نیاورد و به اندازه کافی و به تعداد طوطی ها میله نشیمن گاه در نظر گرفته شود. استفاده از چوب های زنده و باریک تر و حتی سرسبز(با برگ) در بین میله های نشیمن میتواند ایده خوبی برای طبیعی سازی محیط باشد. این چوب های باریک توسط طوطی ها جویده خواهند شد و میتوان انها را پس از مدتی جایگزین نمود. کف پاسیو را نیز میتوان با پوشش ماسه تصفیه شده پوشاند. این عمل میتواند جمع اوری فضله ها را با بیلچه های کوچک ساده نماید و همچنین امکان جولان و جویدن ماسه ها را برای طوطی ها محیا کند. گرچه بسیاری نیز بر این عقیده هستند که اگر کف پاسیو یا محل نگهداری سنگ فرش شود و فضله ها را بتوان با کاردک جدا نمود عمل پاکسازی ساده تر خواهد شد. به هر حال تصمیم در این باره به عهده نگهدارنده میباشد و منعی در استفاده از هر کدام از روش ها وجود ندارد. ظروف تغذیه و اب اشامیدنی به تعداد کافی و همیشه در دسترس در محل نگهداری طوطی ها اجباریست. ایجاد فضا یا ظروف استحمام برای فصل گرما و حمام دادن طوطی ها نیز میتواند ایده خوبی به شمار رود گرچه فضا سازی و ایجاد این ایده کمی مشکل به نظر میرسد. حتی المقدور از ورود جوندگان به داخل پاسیو جلوگیری شود و از طرفی باید از نزدیک شدن پرندگان وحشی به پاسیو به دلیل انتقال بیماری ها جلوگیری به عمل اید.

Rose-ringed Parakeet (Psittacula krameri)

معرفی طوطی های اسکندر به پاسیو و جفت یابی

اگر بر این عقیده باشیم که یک نر بالغ با یک ماده بالغ اسکندر یا اکثر طوطی های دیگر به راحتی با یکدیگر جفت میخورند و جفت حاصله بعد از چند ماه شروع به تولید مثل میکنند سخت در اشتباهیم. با وجود اینکه این عمل نیز غیر ممکن نیست اما به سختی امکان پذیر بوده و مدت زمان زیادتری را باید برای به دست اوردن جفت صرف نمود و نتیجه حاصله نیز تضمین شده نمیباشد با این حال ما ان را به عنوان یکی از روش های متداول و کم هزینه جفت انداختن طوطی ها که اکثرا بین پرورش دهندگان خانگی صورت میپذرید خواهیم شناخت زیرا مطمئنا برای همه امکان خریداری بیش از یک نر و ماده وجود ندارد.

به صورت طبیعی طوطی سانان زندگی احتماعی دارند و در گروه های بزرگ زندگی میکنند و جفت یابی نیز در گروه صورت میپذرید و در اسارت نیز برای به دست اوردن یک یا چند جفت طوطی اسکندر که همسر خود را به سلقه خود انتخاب نمایند به یک گروه جوان ۳۰ تا ۳۶ ماهه طوطی های اسکندر یا سبز نیاز است. در این سن طوطی های اسکندر به بلوغ جنسی میرسند و میتوانند برای خود جفت برگزیده و به تولید مثل بپردازند. بنابراین لازم است شش تا هشت عدد از طوطی های سبز بالغ یا در حال بلوغ به نسبت مساوی را به محل ذکر شده با شرایط بالا معرفی کرد. قرنطینه سازی طوطی های جمع اوری شده از محل های مختلف نیز باید صورت پذیرد و سپس طی یک مرحله گروه طوطی ها همزمان به پاسیو یا محل مورد نظر منتقل شوند.

توجه: سعی شود طوطی ها از مکان های مختلف خریداری شوند و اصول یک خرید موفق که در مقاله خرید طوطی سالم در سایت موجود است رعایت شود. همچنین طوطی های خریداری شده(شاه طوطی یا ملنگو) در صورت امکان بومی باشند و وارداتی و مخصوصا گونه های افریقایی یا حتی رنگی نباشند.

نکته: در صورتی که بخواهیم عضو جدیدی به محل نگهداری گروه طوطی ها اضافه کنیم لازم است ضمن قرنطینه سازی عضو جدید برای یک مدت چند هفته ای طوطی جدید را مجزا و تنها در دید گروه قرار دهیم و سپس با احتیاط و بازرسی مداوم عضو جدید را در کنار گروه قرار دهیم زیرا ممکن است گروه، طوطی جدید را نپذیرند و درگیری های خونینی را شاهد باشیم

توجه: روزهای اولیه ورود گروه به پاسیو بسیار حیاتی است و باید بازرسی های مداوم صورت پذیرد زیرا ممکن است گونه های نر با یکدیگر درگیری های جزئی داشته باشند و اگر این درگیری ها ادامه دار باشد باید طوطی برهم زننده نظم پاسیو به سرعت جدا شود.

فصل جفتگیری و تولید مثل طوطی های اسکندر

طوطی های سبز به طور طبیعی دو بار در سال تولید مثل میکنند. فصل جفتگیری و تولید مثل طوطی سبز در خاور میانه در ماه های اردیبهشت و دی ماه است. طوطی های سبز برای تولید مثل در طبیعت در قله های درختان یا لانه های متروکه سایر پرندگان و حتی شکاف صخره ها یا غارهای طبیعی ایجاد شده تولید مثل مینماند.

eos09711_327w

ترغیب طوطی ها به جفت گیری و تولید مثل در اسارت

قوطی های تکثیر

مطمئنا اگر یک جفت یا چند جفت طوطی در اختیار داشته باشیم تا شرایط برای انها محیا نباشد تولید مثل نخواهند کرد. همانطور که بیان شد در طبیعت طوطی های اسکندر در قله درختان و گاها غارهای طبیعی تولید مثل میکنند. در اسارت نیز باید چنین مکان هایی در پاسیو ایجاد شود تا انها به نحوی به تولید مثل ترغیب شوند. استفاده از قوطی های بزرگ تکثیر و قرار دادن این قوطی ها در بالاترین محل پاسیو ایده ی بسیار خوبی برای یک تکثیر موفق خواهد بود چرا که طوطی ها بالاترین نقطه را برای تخم گذاری انتخاب میکنند. میتوان قوطی های تکثیر را با چوب های سخت درختان به صورت دستی نسبت به سایز ملنگو یا شاه طوطی ساخت یا حتی میتوان کنده های طبیعی و بزرگ درختان را به قطعات مورد نیاز برید و داخل انها را خالی نمود، در ساخت قوطی های تکثیر گودی جمع شدن تخم ها و حتی المقدور دید به بیرون باید فراهم شود. شاید بسیاری از پرورش دهندگان قوطی های چوبی را مناسب تکثیر نداند زیرا که طوطی ها انها را خواهند جوید. اما این جویدن به معنی از بین بردن قوطی تکثیر نخواهد بود بلکه انها سعی میکنند به سلیقه خود آن را بسازند اگرچه این عمل با حرص و جوش نگهدارنده به همراه خواهد بود ولی بهتر است ان را تحمل کنید تا اینکه از قوطی های فلزی یا چودنی استفاده نمایید

nest box

تغذیه تکمیلی برای تولید مثل

یکی از عواملی که طوطی های سبز را ترغیب به تولید مثل میکنند وجود پروتئین حیوانی در جیره غذایی انهاست. پروتئین حیوانی در طبیعت از لارو حشرات تامین میشود. در اسارت میتوان این پروتئین را با تخم مرغ یا مقداری گوشت اب پز بدون هیچ ادویه ای تامین نمود. البته همه طوطی های سبز(ملنگو و شاه طوطی) علاقه به خوردن تخم مرغ یا گوشت نشان نمیدهند و برای رفع این مشکل میتوان تخم مرغ را با دانه ها و میوه جات و مقداری نان تست میکس کرد و یک غذای نرم و دست ساز تولید نمود که قاعدتا طوطی ها از خوردن چنین غذایی لذت میبرند. علاوه بر تامین پروتئین حیوانی افزایش ۲۰ درصدی دانه های چرب نیز در زمان اماده سازی برای تولید مثل توصیه میشود که میتوان از دانه هایی مانند بادام و گردوی پوست کنده در مخلوط دانه های پرنده استفاده کرد. اضافه کردن مکمل های ویتامین و املاح معدنی تجاری در زمان اماده سازی و بعد از تولید مثل میتواند ایده بسیار خوبی باشد چرا که این ویتامین ها انرژی لازم را برای طوطی ها در پروسه زمان بر تکثیر فراهم میکند یا بعد از تولید مثل موفق این ویتامین ها میتواند قوای جسمی تحیلیل رفته طوطی ها را مجددا بازیابی کند و امادگی مجدد برای تکثیر فراهم شود.

نکته اول: بعد از اولین تخمی که طوطی ماده گذاشت از ویتامین ها و غذای نرم حیوانی استفاده نکنید. تحمیل انرژی اضافی در زمانی که پرنده نیاز به ارامش و سبکی برای خوابیدن روی تخم ها را دارد کار کاملا اشتباهی است

نکته دوم: اصول تغذیه طوطی سانان در مبحثی دیگر در سایت توضیح داده شده است و علاقه مندان میتوانند به بخش مربوطه مراجعه نمایند. تغذیه عادی طوطی ها و نیاز به میوه جات و تمام دانه ها در جای خود باقیست و اصول تغذیه همیشه و در هر شرایطی باید رعایت شود. تنها برای اماده سازی طوطی ها جهت تولید مثل بخش تغذیه تکمیلی میتواند مفید واقع شود

تعداد تخم ها و خارج شدن جوجه ها از تخم تا ترک لانه

طوطی ملنگو به طور متوسط بین چهار تا پنج تخم خواهند گذاشت و پرنده ماده به مدت بیست و چهار روز بر روی تخم ها میخوابد تا جوجه ها متولد شوند. پرنده ماده مجبور است به مدت ۴۹ روز به انها غذا بدهد. پس از گذشت ۴۹ روز یا هفت هفته نیز جوجه ها لانه را ترک مینمایند. اما در شاه طوطی پرنده ماده به طور متوسط دو تا نهایتا سه تخم میگذارد و به مدت بیست و هشت روز روی تخم ها خواهد خوابید. تغذیه نمودن جوجه ها ۱۲ تا ۱۶ هفته به طول خواهد انجامید که این وظیفه را پرنده ماده به عهده خواهد گرفت و پس از گذشت این مدت جوجه ها میتوانند مستقل شوند. جوجه های تازه متولد شده چه در طوطی ملنگو و شاه طوطی بدون پر و بال هستند و پرنده ماده از همان روز ابتدایی تولد انها را تغذیه مینماید. جوجه هایی که هنوز وابسته به والدین هستند و پر و بال ندارند نباید به هیچ عنوان جدا شوند یا به صورت دستی تغذیه شوند چون در اینصورت شانس کمی برای بقا خواهند داشت.

نکته اول: تنها در موارد خاص مانند ضعف یکی از جوجه ها یا مرگ والدین یا دلایل مشابه مجاز به تغذیه دستی جوجه ها خواهیم بود.

نکته دوم: در صورتی که محل زندگی طوطی ها خشک است و از رطوبت کافی برخوردار نیست برای تسهیل در بیرون امدن جوجه ها از تخم ها فضای پاسیو را در روزهای انتهایی مرطوب کنید. برای این منظور میتوانید از دستگاه بخار استفاده کنید یا به شکل سنتی تر در صورت امکان کف پاسیو و اطراف ان را خیس کنید یا با ریختن اب روی پوشال های متعدد و نصب ان بر روی دیوارهای پاسیو این امر را عملی کنید. قرار دادن ظروف استحمام نیز میتواند در این زمان مفید باشد اما ممکن است طوطی ها علاقه ای به استحمام نداشته باشند یا سردی هوا مانع از انجام ان شود.

Parakeet chicks

هیبرید سازی و ایجاد گونه های رنگی

ایجاد گونه های رنگی از سالیان دور مورد توجه پرورش دهنگان بوده و هست که برخی از افراد این عمل را رد و غیر انسانی میدانند و بر این عقیده هستند گونه های به وجود امده از لحاظ نژادی ناخالصند و از نظر ژنتیکی نیز پرندگان دچار مشکلاتی هستند. با این حال برخی نیز این عمل را یک اصلاح نژادی و به وجود اوردن گونه های جدید همانند سایر حیوانات مانند سگ و گربه میدانند و بر این عقیده هستند اگر این اتفاق رخ ندهد هیچ گاه شاهد این همه گونه جدید و خارق العاده نبودیم. در اینجا ما قصد اموزش و ترویج این نوع امیزش ها و هیبرید سازی را نداریم و مبحثی تخصصی و گاها عذاب اور است چرا که جوجه های حاصله همیشه با انچه در ذهن ما میگذرد یکسان نخواهند بود. به هر حال بد نبود اشاره ای به این موضوع هم داشته باشیم تا علاقه مندان در صورت تمایل در این ضمینه نیز مطالعات کسترده تری انجام دهند و به مراجع مختلف دیگر مراجعه نمایند چرا که در این ضمینه تحقیقات فراوانی صورت گرفته و روز به روز شاهد گونه های رنگی در اکثر پرندگان هستیم

Mutations

سخن پایانی نویسنده:  سعی شد در مطلب بالا در مورد تکثیر و تولید مثل دو گونه بارز و شناخته شده طوطی سانان به صورت خلاصه و ساده توضیحات کافی را با جزئیات مورد نیاز بیان کنیم، شاید مطلب بالا بین سایت های فارسی زبان اولین مطلب کامل و به دور از نوشته های صرفا ترجمه و غیر عملی باشد چرا که مطلب فوق با در نظر گرفتن تجربیات یکی از فروشندگان و پرورش دهندگان انواع طوطی و مرغ عشق که به نتیجه رسیده اند و وسواس بیش از حد بنده در نگارش ان منتشر شده است. همچنین بسیاری از نکات تخصصی تر نیز از منابع مختلف مکتوب و علمی بازنویسی شده است. امیدواریم اولا سایر سایت های پارسی زبان بدون درج لینک و نام منبع از مطلب فوق یا بخشی از ان کپی برداری ننماییند و دوما توانسته باشیم با انتشار این مطلب قدمی بسیار کوچک در تشویق پرورش دهندگان به تکثیر و تولید مثل طوطی ها، مخصوصا دو گونه یاد شده برداشته باشیم.

کپی برداری از این مطلب یا بخشی از ان بدون ذکر منبع و دادن لینک به سایت مجاز نیست

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


504 دیدگاه در “تکثیر و تولید مثل ملنگو و شاه طوطی

 1. مریم

  سلام
  باید براشون لانه هم بخرم؟
  قفسشون باید دوبرابر قفسی که هست باشه؟
  ایا ماده باید سنش کمتر از نر باشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله.
   قفس هرچی بزرگتر باشه بهتره.
   خیر هیچ دلیلی نداره سن ماده کمتر از نر باشه بلکه بهتره هم سن باشن.

   پاسخ
 2. bmp69

  سلام خسته نباشید
  من تازه عضو سایتتون شدم واقعا سایت خوب و آموزنده ای دارین. از وقتی تو سایتتون عضو شدم علاقه شدیدی به طوطی سانان پیدا کردم.
  یه سوال داشتم ازتون ممنون میشم راهنماییم کنین.
  من میخوام جفت ملنگو بخرم اگه جوجه ۸یا ۹ ماهه بخرم که تو دو یا سه سالگی به بلوغ میرسن با هم جفت می شن؟ یا باید جفتشو بخرم ک از قبل جفت خوردن با هم؟ اندازه قفسشون چقدر باشه ک بتونم ازشون جوجه بگیرم یا اصلا تو قفس جوجه نمیدن و شرایط بهتری باید نگهداری کرد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیلی خوش امدین.
   اگر جوجه بخرید مشخص نیست که حتما نر و ماده بشن شاید هر دو نر و یا هر دو ماده شدن ؟؟!!! چون تا یک سالگی جنسیت اونها قابل تشخیص نیست. ضمنا جوجه ها اگر خواهر برادر باشن اصلا جفت خوبی نمیشن و جوجه نمیدن و یا جوجه های خوبی نمیدن .
   اگر تجبره اولتون هست فعلا به فکر تکثیر نباشید هرچند یک جفت ملنگو بخرید و در قفس بزرگ و با لونه استاندارد ازشون نگهداری کنید تولید مثل هم میکنن. میتونید یک نر و یک ماده خوب جداگانه بخرید و هر کدوم رو در یک قفس جداگانه اما جلوی دید هم و در نزدیک به هم قرار بدین و بعد از گذشت چند هفته اونها رو در یک قفس و در کنار هم قرار بدین تا جفت بخورن. اگر طوطی ها رو یک مرتبه در کنار هم رها کنید ممکنه درگیری پیش بیاد باید با همدیگه آشنا بشن. همه چی در سایت توضیح داده شده مطالعه بفرمایید سایر سوال و جواب های دوستان رو نیز مطالعه کنید. البته بخش های مربوط به طوطی.

   پاسخ
 3. bmp69

  سلام ممنونم از توجهتون
  پس اگه جوجه یکساله نر و ماده بگیرم بنظرتون بهتره؟ هر کدوم رو از یه جای دیگه میخرم تا مشکل ژنتیکی پیش نیاد. خودم میخوام قفس دست ساز بسازم طول ۷۵ عرض ۵۰ و ارتفاع ۷۵. با لونه استاندارد. بنظرتون این قفس جوابگو هست؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همین سایز قفس خوبه ولی اگر طول رو بیشتر هم بتونید بگیرید خیلی بهتره اون دیگه بستگی به محل نگهداری و فضای شما داره شاید جا نداشته باشید از این بزرگتر درست کنید. فقط در قفس های بزرگتر گرفتن پرنده سخت میشه اما برای خود پرنده هرچی قفس بزرگتر باشه بهتره مخصوصا برای جفت ها.

   پاسخ
 4. bmp69

  متاسفانه جای بیشتری ندارم وگرنه تمامی ابعاد رو یک متر در نظر میگرفتم. دمتون گرم ک پاسخگو هستین?

  پاسخ
 5. مریم

  خیلی ممنون

  طوطی من الان دوسال کامل شده(امروز به دنیا اومده)بعد میخواستم اصلا میشه با این سن جفت بخوره؟
  بعد قفس الان طوطیم طول:۷۰عرض:۴۵ارتفاع:۶۳. به نظرتون مناسبه؟این ابعاد برای تولید مثل هم مناسبه؟
  ممکنه با هم دعوا کنن؟(بعد از جفت شدن)
  بعد مشکلی نداره که ماده ابی باشه و نر سبز؟
  لانه باید چند در چند باشه؟چه چیزی باید بریزم توی لانه تا گرم باشه؟
  خیلی ببخشید که خیلی سوال کردم??

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله میشه جفتش داد به شرط اینکه جفت جدید رو بپذیره و شما هم جفت رو گرفتید سریع کنارش قرار ندید و صبر کنید یه مدت با هم اشنا بشن و تماس فیزیکی باهم نداشته باشن و بعد کنار هم قرارشون بدید. در صورتی که عجله کنید و همون ابتدا کنار هم قرار بگیرین حتما باهم دعوا میکنن مگر خیلی خوش شانس باشید.
   مشکلی در رنگ وجود نداره و باهم جفت میشن ولی خب ممکنه دیرتر باهم کنار بیان و حتی در تولید مثل به خاطر مسائل ژنتیکی که وجود داره به مشکل بخورن. باز دقیق در این خصوص اطلاع ندارم و به نظرم همون ملنگو هم رنگ و سبز و هم نژاد خودش رو بگیرید راحتر و بهتره.
   لانه بزرگ در حدی که هر دو جفت داخلش جا بشن. میتونید با چوب خودتون بسازید.
   کف هم هیچ چیز نیاز نداره. فقط یه گودی برای لیز نخوردن و جابجا نشدن تخم ها.

   پاسخ
   1. مریم

    سلام
    من به پت شاپ رفتم.یکی از ملنگوهایشان منقارش قرمز نبود و همچنین قدش بلندتر از طوطی من بود(بزرگتر بود)بعد من فهمیدم که این طوطی افریقایی هست و طوطی من هندی.ملنگو های دیگه اش هم جوجه بودن و یدونه اشون هم رام نبود.
    ایا تولید مثل میکنن اگر بخرمش
    نخریدم تا ببینم شما چی میگین؟
    ملنگو من باهاش خیلی خوب بود،اونم باهاش بازی میکرد.ایا همدیگر را پذیرفته اند؟
    ایا ملنگو من با یه ملنگو افریقایی جفت میشه و تولید مثل میکنه؟
    رنگشون هم سبز بود

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     بله دوست من اگه ملنگو باشه جفت میخورن و حتما دقیقا نباید هندی باشه یا مثلا جثه کمی بزرگتر یا کوچیکتره زیاد تفاوتی نمیکنه. اگه بدونید که ملنگو حتی با شاه طوطی هم ممکنه جفت بخوره دیگه خیالتون خیلی راحتر میشه و این تفاوت های جزئی تاثیر گذار نیست.

     پاسخ
 6. bmp69

  آقا مجتبی یه سوال دیگه من تو خونه سگم دارم مشکلی نداره که طوطی بیارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه باهم نسازن و یا سگتون اذیتش کنه یا طوطی تحملش نکنه. ممکنم هست کاری به کار هم نداشته باشن. در کل وقتی خودتون نیستید نباید به صورت فیزیکی باهم در تماس باشن چون مشخص نیست چه اتفاقی ممکنه بیفته.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   همانطور آقا شهریار فرمودن مشخص نیست چی پیش میاد و بستگی به شرایط و خود حیوانات داره پس مراقب باشید و ریسک نکنید.

   پاسخ
 7. مریم

  بعد یه سوال دیگه هم دارم خیلی ببخشید اینقدر سوال میکنم
  اینکه جوجه هاشون هیبرید میشن؟
  یا مثلا جوجه هاشون چند درصد هندی میشه و چند درصد افریقایی؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این موارد مشخص نیست و نمیشه از الان به این نتیجه رسید که چی از اب درمیان. ضمنا این نوع تکثیر که دو گونه مختلف رو با هم ترکیب کنن واسه تکثیر کننده های حرفه ای هست که میخوان اصلاح نژاد کنن یا نژاد جدید به وجود بیارن.

   پاسخ
 8. مریم

  سلام
  من یه سوال خیلی مهم ازتون دارم
  طوطی من یک ساله که یه کاسه سبز رنگ داره.خیلی دوسش داره،ماه پیش دیدم که رفته روی کاسه و همس درحال بوس کردنش بود(دقیقا کاری که ملنگو ها برای جفت گیری انجام میدم)
  میخواستم بدونم طوطی من واقعا عمل جفت گیری رو انجام داده؟یعنی الان باهاش جفته؟!

  یه سوال دیگه هم داشتم
  ملنگو من رنگ چشماش طوسی پر رنگه و طوقش هم یه خطه(کامل نیست)
  میخواستم بدونم طوطی هایی که چشماشون طوسی پررنگ هست چند سالشونه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با این توضیحات طوطی شما بالای یک سال و نیم سن داره.
   اینکه با ظرف غذا اون حرکات رو انجام داده احتمالا به دلیل سرگرمی و بازی بوده و مورد دیگه ای نداره.

   پاسخ
   1. مریم

    الان یک ساله با منه
    یعنی میشه کفت دوسالشه؟
    اها،اخه چند بار این کار رو کرده منم نگران شدم

    پاسخ
 9. یاسر

  چقدر طول میکشه تخم گذاری ملنگو تموم شه؟؟؟
  طوطی من حدود ۱۰ ساعته یه تخم گذاشته، زیر شکمشم مشخصه یه تخم دیگه هست ولی هنوز خارج نشده
  به نظرتون طبیعیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   استرسی بهش وارد نکنید و زیاد به لونش سرک نکشید تا راحت کار خودش رو انجام بده. اکثرا زمانی که مزاحمت ایجاد کنید و پرنده دچار استرس بشه بدتر ممکنه تخم در شکمش بچرخه یا گیر کنه. کاری به کارشون نداشته باشید. همه چی طبیعیه و تخم ها رو در فاصله یک روز یک روز میزارن.

   پاسخ
 10. علی کوروشی

  با سلام و احترام

  طوطی ملنگوی من دوبار تخم کرده و هر دوبار تخم ها بدون نطفه هستند. با جفت نرش همه کار میکنه غیر از جفت گیری. برای اینکه جغت ماده مریض نشه تخم ها و لونشو بعد از یک ماه برداشتم. باید چیکار کنم تا جفتگیری کنن؟

  پاسخ
  1. Saghari

   یه مدت نر وماده رو از هم جدا کنید و حسابی بهشون برسید وبعد جفتشون بدید

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   به نظر من از هم نیازی نیست جداشون کنید و هیچ وقت طوطی های جفت شده باهم رو از یکدیگه جدا نکنید مگر در موارد خاص. جفتگیری رو هم ممکنه انجام بدن و دور از چشم شما باشه. چون قرار نیست شما همیشه پرنده ها رو زیر نظر داشته باشید و اونا هم دقیقا قرار نیست همون موقع که شما زیر نظر داریدشون جفتگیری کنن. بنابراین این قضیه منتفی هست و اگر هر دو بالغ باشن حتما جفت گیری هم میکنن.
   کارایی که میشه کرد که شانس تولید مثل موفق رو بالا برد. ۱- تغذیه -> استفاده از مولتی ویتامین های تجاری مخصوص طیور. در اختیار گذاشتن پروتئین حیوانی مثل سفیده تخم مرغ. میل ورم و …. ۲- شرایط محیطی -> مرطوب کردن محیط و فضای بزرگ و تنظیم دما در حد ۲۶ درجه

   پاسخ
 11. علی

  سلام! طوطیام الان دو هفته ست که روی تخمن ولی امروز دیدم که طوطی ماده پرهای زیر شکمش ریخته شده و خودشو به شدت هم میخارونه، میخواستم بدونم واسه چی اینجوری شده و آیا واسه تخم ها مشکلی بوجود نمیاد؟ با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   هوا گرم شده و ممکنه در حال پریزی باشه. برای جوجه ها هم خیر مشکلی نداره. در روزهای اتی و نزدیک شدن به خروج جوجه ها از تخم به پرنده ها حتما ابتنی بدید یا محیط رو مرطوب کنید.

   پاسخ
 12. ashkan2002

  سلام خسته نباشید یه جفت ملنگو خریدم
  ۱. از کجا باید بفهمم جفت هستن ؟ (همیشه با همن یکیشونو که میبرم اونیکی جیغ میزنه و همیشم همدیگرو تمز میکنن)
  ۲. یه اغل براشون گذاشتم چوبی هستو کج هم نیست ولی نمیرن توش چرا؟
  ۳. برای تخم کردن باید عمل خاصی انجام بدن؟
  ۴. ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ۱- اگه هر دو همدیگه رو تمیز میکنن احتمالا جفت هستن. بالغ باشن تشخیص جنسیت ساده است و یکی طوق داره و یکی نداره. تشخیص جنسیت ملنگو بالغ خیلی ساده است.
   ۲- شاید هنوز بهش عادت نکردن یا محفظه مناسبی واسشون نذاشتید؟
   ۳- باید بالغ باشن و غذای تخم مرغی واسشون بذارید که اماده بشن و بعد جفتگیری کنن و برن داخل لونه و بیان بیرون و …. تا تخم گذاری کنن
   ۴- موفق باشید

   پاسخ
   1. ashkan9227

    این عکس طوطیام و اغلشونه یه راهنمایی کنید ممنون میشم.(داخل فایل زیپ هست دانلود و باز کنید)
    http://b2n.ir/45698
    با تشکر.

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام دوست من.
     بنده نتونستم فایل رو دانلود کنم و خطا میده. تصویر زیر رو ببینید.
     https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152890536894191.jpg
     جهت اپلود تصاویر از اپلود سنتر خود سایت استفاده کنید. البته حجم تصاویرتون نباید بیشتر از ۲ مگابایت باشه
     https://www.onlypet.ir/upload/user

     پاسخ
     1. ashkan9227

      خسته نباشید
      بفرمایید این عکس هاشون

      https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152903950860851.jpg
      https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152903950866662.jpg
      https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152903950873853.jpg
      https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152903950882974.jpg
      https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/15290395088795.jpg
      https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152903961960351.jpg

      در ضمن امروز و دیروز خیلی میرفتن تو اغلشون

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       خب خیلی خوبه و هم نر و ماده دارید و هم یه لونه نسبتا مناسب و جای نگرانی نیست و باید صبر کنید و از غذاهای پروتئنی (غذای نرم تخم مرغی) استفاده کنید تا کم کم به فکر تولید مثل بیفتن. مولتی ویتامین طیور هم برای تقویت نطفه نر فراموش نشه.
       فقط من کف لونه گودی ندیدم. یه گودی باید وجود داشته باشه تا تخم ها همه جمع بشن یه جا و مدام تخم ها زیر پرنده قل نخوره یا وقتی پرنده روی تخم ها بلند میشه تخم ها این طرف اونطرف قل نخورن.
       موفق باشید

       پاسخ
 13. ashkan9227

  ببخشید دوباره سوال میپرسم
  باید براشون یکروز یه بار تخم مرغ بزارم؟ یا در چه مدتی کلا؟
  در ضمن من هر روز میارمشون بیرون از قفس چون دستین حدودا و بهشون تخمه و انگور و… هم میدم عیبی نداره؟(در مورد اینکه تخم نکنن و استرس بگیرن منظورم هست عیب داره یا نه)
  با تشکر.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. در هفته دو تا سه بار از تخم مرغ (سفیده) استفاده کنید.
   عیبی نداره بیاد بیرون و اگه خودش به اختیار خودش میاد هیچ مسئله ای نیست ولی اگه به اجبار میاریدش بیرون کار درستی نیست و به پرنده استرس وارد میشه.

   پاسخ
 14. م.د

  سلام خسته نباشید
  من یه جفت ملنگو دارم امروز و چند وز قبل این حرکت رو با هم میرفتن (در ویدئو زیر گذاشتمش)
  https://www.aparat.com/v/XRf98
  بعد بالای سه سالن و جفت هستن و یه بارم از کسی که خریدم گفت جوجه دادم و به نظر شما طبق این حرکت تو دو سه ماه اینده تخم میکنن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   باید باهم جفتگیری کنن. یعنی نر پشت ماده سوار بشه و بعد از این عمل که چند بار هم در طی چند روز تکرار میشه نهایتا تا دو هفته بعدش میتونید انتظار داشته باشید که تخم گذاری کنن. غذا دادن به هم و نوازش کردن و …. ممکنه هر روز ببینید ولی خب قرار نیست با این کارها تخم بذارن.

   پاسخ
   1. م.د

    بله درسته ولی من میخام ببینم طبق این رفتاری که اینا داشتن (تو فیلم گذشاتم براتون) چند وقت دیگه احتمالش زیاده همین کاری که شما میگید انجامم بدن؟ (چون تابستونه و فصل تخم گزاریشون هم همین فصله دیگه)

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     خب زمان دقیقی رو نمیشه مشخص کرد و مثلا قرار نیست بنده یا هر کس دیگه ای بگه مثلا تا دو هفته دیگه تخم گذاری میکنن یکدفعه دو هفته دیگه جفتگیری کنن و بعدم تخم گذاری. ممکنه در همین تابستون این اتفاق بیفته. ممکنه تو سال بعد یا حتی هیچ وقت. چیزی تضمین شده نیست.

     پاسخ
 15. Mobin

  سلام من یک جفت طوطی ملنگو دارم و مادهه هروز شاید بیشتر از ۱۸ ساعت رو داخل لونه هستش و جنس نر هم بعضی وقتی میره داخل لونه یا باهم میرن داخل لونه ، ممکنه که اینا بخوان تخم بزارن ؟ طوطی ها جفت هستن و اصلا دستی نیستن .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله احتمال اینکه تخم گذاری کنن خیلی زیاده انشاالله که تخم و جوجه بدن بهتون.

   پاسخ
 16. ashkan9227

  خسته نباشید نوک طوطی مادم این شکلی شده چه چیزایی بهش بدم تا خوب بشه؟
  این عکس نوکشه:
  https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152940375909062.jpg
  https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152940375881721.jpg
  (انگور و تخم مرغ بهش میدم و روزی ۱ قطره از این ویتامین تو ابشون میریزم)
  https://www.onlypet.ir/upload/user/upfile/152940375934733.jpg
  در مورد اون گودی هم که گفتید کفشو یکم گود کنم یا بهتره لونشونو کج کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشکلخاصی نداره به مرور زمان بهتر میشه.
   لونه باید استاندارد باشه و کفش گود داشته باشه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code