گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,109 دیدگاه در “گلد فیش

 1. ناشناس

  سلام میشه ۲تا گلد فیش رد کپ در آکواریوم ۲۳ لیتری نگهداری کرد یا نه و میشه غذای سیچلاید انرژی بهشون دا

  پاسخ
  1. .Parsa

   سلام بله ۲۳ لیتر برای دو تا گلدفیش خوبه و اینکه خیر غذای سیچلاید براشون مناسب نیست بباید غذای مخصوص گلد فیش و ماهیان سرد آبی رو براشون بگیرین

   پاسخ
   1. علی

    چون تازه ماهی اسکارم فروختم غذای سیچلاید زیاد دارم بعد حالا میخوام گلدفیش بخرم حالا چیکار کنم

    پاسخ
    1. .Parsa

     دوست عزیز غذای گلدفیش مختص گلدفیشه
     شاید بشه غذای گوپی رو به مولی یا آنجل داد شاید بشه غذای اسکار رو به ماهی های مالاوی داد ولی غذای اسکار چه از نظر پروتئین محصول چه از نظرات دیگه کاملا برای گلدفیش مضر و متفاوته
     دستور ساخت غذا های ایرانی برای خود ماهی مخصوص ماهی هم مضرند چه برسه که به یه ماهی دیگه بدید
     در کل باید غذای مختصشو تهیه کنید و اینکه تنوع غذایی هم مهمه و یک نوع غذا ی خالی خوب نیست

     پاسخ
   2. ناشناس

    بعد میشه با گلدفیش ردکپ حلزون کیلر و لجن خوار نگهداری کرد

    پاسخ
  1. 30mahi

   خیر گلدفیش سردابیه و سازگاری َنداره

   پاسخ
 2. 30mahi

  خیر گلدفیش سردابیه و سازگاری َنداره

  پاسخ
 3. علی

  سلام گلد فیش چند درجه براش مناسبه من الان بخاری را از برق کشیدم آیا مشکلی داره آکواریوم ۲۳ لیتری

  پاسخ
  1. MuhammadAliKarimi

   سلام عرض ادب گلدفیش محدوده‌ی دمایی بالایی رو تحمل میکنه
   اصلا درستش اینه بخاری نزارید و مشکلی پیش نمیاد
   موفق باشید

   پاسخ
 4. علی

  سلام گلد فیش با کت سفره ای سازگاری داره یا نه

  پاسخ
 5. Sourena.B

  کت سفره ای اگه منظورتون اون لوچ سفره ای است که بله تا حدودی دمای پایین رو تحمل می کنه.البته منظورم از پایین تا نهایتا ۲۵ یا ۲۶ هست.در مجموع گلدفیش تک گونه یا با کوی کوچیک می سازه

  پاسخ
 6. علی

  بعد ببخشید من الان ۲تا گلد فیش دارم ۱ رد کپ ۱ اوراندو و حجم تانکم ۲۳ لیتری چه تمیز کننده ای استفاده کنم دما ۲۶

  پاسخ
  1. epehr$

   حجم مناسبه
   فیلتر گلدفیش مقاومه و اونقد فیلتر قوی نیاز نیست که بیو فیلتر کار راه اندازه ولی باز میتونید از تاپ فیلتر استفاده کنید.
   دما رو به حال خودش بزارین.
   چون گلدفیش سردابیه و درواقع هیچ فرقی با ماهی عید نداره فقط فرم بدن که چیزه خاصی نیست.

   پاسخ
 7. مهدی

  سلام خسته نباشید
  من دوساله یدونه ماهی قرمز دارم و حدود ۶ ماهی یدونه گلدفیش ردکپ خریدم . تاحالا این دوتا جدا از هم بودن میخوام بدونم میشه اینارو کنار هم نگه دارم ؟
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/10/164016649700981.jpg
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/10/164016649704952.jpg

  پاسخ
  1. MuhammadAliKarimi

   سلام عرض ادب
   بله موردی نداره میتونید کنار هم نگه دارید.

   پاسخ
 8. امیر

  سلام
  این درسته که میگن مخزن گلدفیش باید جایی باشه که نور آفتاب به ماهی بخوره؟

  پاسخ
  1. Sourena.B

   نور افتاب از لحاظ نزدیکی به طبیعت خوبه و از لحاظ جلبک بد.ولی هیچ اجباری نیست که جلوی خورشید باشه.

   پاسخ
 9. moein

  سلام دوستان
  حدودا دو هفته ای میشه که یکی از گلدفیش هام وارونه شده و دقیقا سر دو روز اینجوری شد ، تا حالا چندین درمان مثل کم تر غذا داد و حمام نمک رو امتحان کردم ولی هنوز هم وارونه است
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. kingmamaloo7447

   با اجازه مدیران به نظر من سیکل طی نشده یا بعد از سیفون آبی که اضافه کردید کلر داشته

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   ماهیتون تغذیه میکنه؟ غذای ماهی رو خیس کنید و بهش بدید یا حتی نوع تغذیه رو عوض کنید. از نخود سبز برای تغذیه استفاده کنید یا غذایی با رطوبت بالا. چند روز غذای خشک به ماهی ندید و ببینید نتیجه چی میشه. این مشکل یا به خاطر تغذیه نامناسب به وجود میاد یا عفونت کیسه هوا. ابتدا تغذیه رو اصلاح کنید و بعد هم باید از حمام انتی بیوتیکی مثل تتراسیکلین یا داکسی سایکلین استفاده کنید. حمام نمک روی عفونت های اینچنینی تاثیری نداره و فقط یک شوک اضافی به ماهی وارد میشه.

   پاسخ
 10. Moein

  سلام مجدد
  از داکسی سایکلین معمولی که تو داروخانه ها است میشه استفاده کرد ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میشه. اگرچه از دامپزشکی میتونید تهیه کنید. همچنین هیچ دوز دقیق و روش استفاده صحیحی وجود نداره و مواردی که انجام میشه حالا چه توسط اعضای این سایت یا حتی برخی از دامپزشکی ها از تجربیات و مشاهدات به دست اومده است. اینکه یه انتی بیوتیک برای یک ماهی به صورت حمام استفاده بشه، یا خوراکی یا …. به خیلی از عوامل بستگی داره. وزن ماهی، نوع ماهی، عوارض جانبی و …. با این حال روش حمام دادن ماهی با نمک یا دارو در سایت هست و جستجو کنید. اما یکسری داروی تخصصی ابزیان هم هست که به صورت تجاری عرضه میشه و میتونید با خیال راحتری از اونها استفاده کنید. برندهای شناخته شده مثل سرا، تترا، ازو و … که خب الان متاسفانه کمیاب شدن!

   پاسخ
 11. kingmamaloo7447

  سلام ما در کنار شهرمون یه دریاچه هست مردم هر سال ماهی های عیدشونو مینداختن اونجا و چند روز پیش رفتیم به دریاچه دیدیم که سایز ماهی ها از بیست سانت هم بالا زده شابد بگن سی سانتی بودن خیلی برام حالب بودم گفتم شاید برای شما هم جالب باشه

  پاسخ
  1. -paradox

   سلام
   خوب این طبیعیه و اتفاقا ماهی ها خصوصا ماهی قرمز و کوی و امثال اون ها توی استخر ها و دریاچه ها خیلی بهتر رشد میکنن تا اکواریوم
   چون هم دمای آب شرایط آب و فضا واسشون مناسبه

   پاسخ
 12. ناشناس

  با عرض سلام
  ما یه حوضی تو حیاط داریم
  حجمش ۱۸۰ لیتره می‌خوام ماهی عید یا همون گلدفیش بخرم.
  بنظرتون چه سایزی و چه تعداد بخرم؟
  و میشه کوی هم خرید؟
  و اگر میشه تعداد اونو هم بگید.
  ولی یه مشکلی هست،سر حوض درخت انار هست گنجشکا سرشن فقط و مدفوع می‌ریزند تو حوض چیکار کنم؟

  پاسخ
 13. syna

  سلام
  خب هر سایز دوست داشتی بخر ۵تا۸سانت بهتره ۱۵تا بخر
  بله میشه کوی هم خرید به نظر من ۱۲ گلدفیش بخر ۳تا کوی
  راستی چه جوری اکسیژن رسانی میکنین در ضمن حتما سر حوض رو توری بکش تا گربه ماهی ها رو نخوره
  در مورد سوال آخر هم نمیدونم باید چیکار کنین ولی فکر نکنم مشکلی باشه

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام
   میخوام ۱۰ تا گلد فیش ۶ ۷ سانتی به بالا با ۳ ۴ تا کوی ۶ الی ۱۰ سانتی بخرم.
   اکسیژن رسانی با پمپ هوا هست که یه شلنگ ۱۰ متری خریدم از لای انبار شلنگ میاد.اره گربه اونجا زیاد میاد صبح یدونه یاکریم گرفته بود کنار حوض تیکه پارش میکرد.
   میخوام کلا یدونه مشمبه ای یا نایلونی بکشم بالاش هم مدفوع پرنده ها نیاد هم گوربه نتونه کاری کنه.

   پاسخ
   1. خاکبازان

    سلام
    نایلون که گربه میکنه هرچقدر هم ضخیم باشه باز گربه چندبار چنگ بزنه پارش میکنه بنظر من اگر بشه یع شیشه ده میل به اندازه روی حوض بخری و قرار بدی روی حوض خوب میشه .

    پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   عموما اگه حوض پوشش نداشته باشه چون سطح تماس اب با هوا زیاد هست به اکسیژن رسانی نیاز نیست مگر تعداد ماهیا واقعا زیاد باشن.
   کوی رو هم با گلدفیش در حوض قاطی نکنید. این نظر شخصی هست. شاید مشکلی هم پیش نیاد ولی خب به نظرم یا کوی نگهداری کنید یا گلدفیش. اونم نمونه های معمولی و استخری که به شرایط عادت داشته باشن.

   پاسخ
 14. syna

  سلام
  خوبه فقط برای اون پمپ هوا یدونه سوپاپ یک ترفه بخر که اگه یک موقع برق رفت اب نره داخل پمپ هوا و بسوزه

  پاسخ
 15. Mehdi

  سلام گلدفیش من فکر کنم بیماری کیسه هوا داشت چون برعکس شنا می‌کرد رو سطح آب فقط وایساده و نفس نفس میزد به شدت هم شکمش نفخ داشت من یک حمومش دادم دما رو هم یکم بردم بالا اکسیژن هم سرعتش رو دوبرابر کردم یکم دودم انگار داره استفراغ میکنه و بعدش مدغوعش دیدم سالمه بعد چند ساعت برگشت به حالت قبل رفت کف آکواریوم استراحت میکنه تا میام سرش میاد بالا برای غذا به نظرتون بهش غذا ندم یا یک چند روز صبر کنم کامل خوب شه

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   حد اقل یک روز غذا ندید و کیفیت غذا رو هم چک کنید.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   در تکمیل پاسخ دوستم اقا علیرضا بگم که غذایی که استفاده میکنید از رطوبت کافی برخوردار باشه. غذای خشک رو حتما قبل استفاده خیس کنید یا حتما در کنار غذای خشک از غذایی با رطوبت بالا استفاده کنید.

   پاسخ
 16. ..

  سلام
  من یه گلدفیش دارم که یه روزه گرفتم و اصلا غذا نمیخوره همه ی غذا ها رو امتحان کردم آرتمیا ، پولکی ، غذای زیر آبی هیچ کدوم رو نخورد چی کار کنم غذا بخوره
  گفتم شاید مریض باشه دارو ریختم اما فایده ای نداشت
  حمام نمک میخواد ؟
  تخم داره ممکنه بخاطر اون باشه ؟
  (ببخشید زیاد شد )

  پاسخ
 17. Sourena.B

  هرگز به ماهی که علائم خاصی نداره دارو ندید.ولی عجیبه ارتمیا نخورد.بعد شما مطمئنید تخم داره نه مشکلات معده؟یکم دقیق تر از اوضاع ظاهریش بگید.

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code