گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,889 دیدگاه در “گلد فیش

 1. lord fish

  اقا شهریار کجا میتونیم انتقاد ها و پیشنهاد هامون رو برای سایت بنویسیم

  پاسخ
 2. lord fish

  من قصد خرید ی اک جدید دارم می خواسم ببینم تو ۱۰۰لیتر نهایتن چند تا گلدفیش میشه نگه داشت؟
  از ۳۰تا بیشتر میشه نگه داشت؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   چه نوع گلدفیشی؟. به هر حال مشکلی نیست ولی سی تا نمیشه نگه داشت. نهایتا شش تا گلدفیش فنسی یا حتی معمولی. همون هم زیاده ولی خب دیدم نوشتید سی تعحب کردم! جطور سی تا گلدفیش رو میخواین تو صد لیتر نگهدارید؟ اب به سرعت خراب میشه مگر نوزاد گلدفیش باشه یا سایزشون واقعا کوچیک باشه در حد سایز گوپی!!!

   پاسخ
 3. lord fish

  من تو ۲۰لیتر ۴ گلدفیش ۱۰س معمولی نگه داشتم .بحس فیلترم فیلتر سطلی میزام.
  ی سوال دیگه هم اینه که چند تا دیسکس میشه؟
  و سوال بعدی اینکه گلدفیش و کوی رو باهم میشه نگهداشت؟
  اگه میشه دمای مناسبشون چند؟

  پاسخ
  1. homam

   سلام اول باید بگم که حجم اک تون کمه و کشش این همه ماهی نمیده و فیلتر خوبی دارین ولی مناسب این تانک نیست..در سوال دوم هم باید بگم که هیچ دیسکسی نمیشه نگهداشت چون ماهی حساسیه و نیاز به جای بزرگ و رسیدگی زیاد داره و با گلدفیش سازگار نیست چون گلدفیش سردابیه و دیسکس گرم ابی و خیلی حساسه و گلدفیش ماهی شکمویه و کثیف کاری زیاد داره و دیسکس نیاز به اب تمیز داره..در سوال سوم هم باید بگم گلدفیش و کوی سازگاری کامل دارند و هم از نظر سردابی و دعوایی ولی باز گلدفیش های بزرگ به کوی های ریز کرم ریزی میکنن…ولی کاملا باهم سازگارن..دمای مناسبشون هم ۱۶ هست از نظر من…کوی و گلدفیش نگهداری کنید ولی دیسکس اصلا و بیخیال بشین..تراکم ماهیاتونم پایین بیارین..موفق باشین🌹

   پاسخ
   1. lord fish

    خیلی ممنون ولی من که نگفتم گلدفیش و دیسکس با هم من گفتم چند تا دیسکس به تنهایی می تونم نگه دارم.
    بازم ممنون

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اگه منظورتون در ۱۰۰ لیتره میتونید نهایتا الان پنح شش تا دیسکس کوچیک بگیرید و سایز که گرفتن ردشون کنید یا فقط یک جفت رو برای تکثیر نگه دارید. کلا نگهداری دیسکس کمی سخته و هر چقدر حجم اکواریوم بزرگتر باشه ثبات اب بالاتر هست و نگهداری دیسکس ساده تر. حتما تانک قرنطینه هم واجبه. تجهیزات کامل و حفظ شرایط و کیفیت اب هم واجبه. به هر حال….

     اگه هم منظورتون در ۲۰ لیتر بود که دیسکس نمیتونید نگهداری کنید و در این حجم کم نگهداریش امکان پذیر نیست، چون پایدار نگه داشتن کیفیت اب و پارامترهای اب بسیار دشواره. خود ماهیا هم تو بسیت لیتر واقعا دچار استرس میشن. این حجم اکواریوم مناسب نگهداری ماهیایی زیر ۵ سانتیمتره مثل زنده زاها، تتراها، رنگین کمان ها و …. و به هیچ عنوان نه مناسب دیسکس هست و نه گلدفیش.

     در مورد سازگاری گلدفیش و کوی که پرسیدید هم همیشه جواب بله نیست. میتونن سازگار نباشن و هر گلدفیشی رو نمیشه با کوی نگهداری کرد و کوی اتفاقا برخی گلدفیش ها و مخصوصا نمونه های فنسی رو میزنه.

     پاسخ
 4. آریا

  سلام اول از همه می خواستم از سایت بی نظیرتون که در اختیار ما گذاشتین تشکر کنم
  دوم اینکه من توی یک تانک ۷۰ لیتری ۴ تا زبرا و ۱ گورامی و ۱ شارک دم قرمز و یک شارک رنگین کمان و یک شارک البینو و ۲ شارک سیلور و ۴ تا تاگر و ۲ تا هم رد لاین نگه می داشتم
  سوال ۱_ آیا این ترکیب درست هست یا باید تغییری ایجاد کنم ( ببخشید اینجا می پرسم )
  و ۲_ من چند وقت پیش رفتم و سه تا گلد فیش رد کپ گرفتم که الان ۲ تاشون خوب ولی یکیشون کلا روی آب مونده این مشکل کیسه هواشه؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ترکیب بدی نیست ولی شارک ها احتمالا باهم دعوا کنن. مخصوصا اگه یکم سایز بگیرن.
   ممکنه به خاطر کیسه هوا باشه و ممکنم هست به خاطر نوع تغذیه، هوا گرفتن شکمش یا بیماری های گوارشی باشه که در گلدفیش رایجه. ببینید تغذیه میکنه یا خیر. اگه تغذیه میکنه بهش نخود فرنگی بدید و ببینید وضعیت بهتر میشه؟

   پاسخ
 5. علی اصغر

  سلام و وقت بخیر
  من دو تا گلدفیش معمولی تو آکواریوم دارم که احتمالا کله شیری و کومت چشم تلسکوپی هم بهشون اضافه شن
  حالا سوال من اینه چه لجن خواری مال این آک بگیرم
  البته شایدم ماهی زنده را بریزم
  چی بگیرم که با همشون سازگاری داشته باشه؟

  پاسخ
  1. عرفان

   حجم اکواریوم چقدر و خودتون ماهی خواسی در نظر ندارید

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   هیچ لجن خواری مناسب نگهداری کنار گلدفیش نیست. از طرفی ماهی دیگه هم نباید با گلدفیش های فانتزی قاطی کنید. باید اختصاصی از گلدفیش نگهداری کنید.

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    من بارها دیدم با آنجل گلدفیشو نگهمیدارن مشکاش چیه؟؟ اونا که من دیدم مشکلی نداشتن(شایان ذکر که این ترکیبو تو مغازه ندیدم که بگیم استرس داشتن)

    پاسخ
   2. Emperor amir

    در کنار نژاد هایی که کند شنا میکنن مثل پرل اسکال ممکنه بچسبه بهشون ولی من یه سایز کوچیک کنار کله شیری و کوی نگهداری میکنم ندیدم با ماهیا کاری داشته باشه لجن خوار تا مزه پولک ماهی نره زیر دهنش فکر نکنم این کار رو ونه

    پاسخ
 6. saj!jad

  اقا شهریار دیدم نوشتن خاستگاهشون چین و تایلند و ایناست…
  میخواستم ببینم من تو رودخونه های ایران تو خراسان رضوی از جمله رودخونه هایی که کمتر کسی برای تفریح میاد۲تا گلدفیش دیدم
  یعنی اونا رو مردم ریختن توشون یا اصالشتشون مال همونجاست بعد راستی ماهی قرمز هم مال ایران یا اونم خاستگاهش تو چین و تایلند?
  و یک سوال دیگه نژادی از ماهی طلایی ها هست که بهشون میگن
  پرل اسکارل ایرانی یعنی این نژاد هم از ترکیب نژاد هایی که از چین و اینا وارد میشن بدست اومده?
  اقا شهریار اینم جواب بده دمت گرم ماهیای زینتی که خاستگاه اصلیشون ایران باشه اسماشون و بگو ممنون.

  پاسخ
  1. homam

   سلام وقت بخیر خیر فکر نکنم گلدفیش ایرانی باشه و ماهی قرمز هم همون گلدفیش هست و خاستگاهش چینه…زیاد ماهی زینتی بومی ایران نداریم….سیچلاید ایرانی..کامپوزیا…ماهی کور

   پاسخ
   1. saj!jad

    ممنون اقا هومن
    این کامپوزیا چجوری ماهی تو سایتم گشتم
    چیزی پیدا نکردم…

    پاسخ
   2. شهریار (onlypet.ir)

    گامبوزیا یا صحیح تر گمبیوزا هست و در اصل بومی امریکاست ولی در کل جهان برای مبارزره با پشه پخش شده و الان اونقدر در برکه ها و جوی ها و حتی استخر پارک ها و همه جا پرورش داده شده و هست دیگه احساس میکنیم این یک ماهی متعلق به کشور خودمونه. اکواریومی ها هم به عنوان ماهی طعمه میفروشن. تکثیرشون هم خیلی ساده و مثل گوپی هست.

    پاسخ
 7. امیر

  سلام
  و باز هم گلدفیشو مشکل کیسه هواش😅..ب نظر من هر ماهی یک بیماری خاص با خودش یدک میکشه ک گلدفیشم بیماری کیسه هوا خیلی توشون دیدم..شاید ب خاطر شکل بدنیه ک دارن(شکم چاق ستون فقرات خم!) بشار ب کیسشون میاد!!؟!
  من ۵ گلدفیش دارم ک متاسفانه ۳ مشکل دارن..اونم ایکه رو آب وایمیسن یعنی کمرشون از اب میزنه بیرون(شکمشون بر عکس نمیشه) میخواستم ببینم اینم مشکل کیسه هواست یا ی بیماری دیگه؟!
  اصلا امیدی ب درمانشون هست؟ خودمو و ماهیارو اذیت نکنم!😑

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این مشکل شما بیشتر به خاطر نوع تغذیه میتونه باشه. استفاده از غذاهایی با رطوبت پایین و خشک یا غذاهای شناور روی اب و ورد هوا به همراه غذا میتونه گلدفیش ها رو دچار این مشکل کنه.
   ۲۴ ساعت هیچ غذایی بهشون ندید. بعد هم از نخود فرنگی و سبزیجاد و ارتمیای یخ زده استفاده کنید برای تغذیشون. درسته گلدفیش های فانتزی مستعد این بیماری هستن ولی نوع تغذیه و شرایط محیطی نگهداری ماهی رو دچار این مشکل میکنه.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code