گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,853 دیدگاه در “گلد فیش

 1. علیرضا

  وقتتان خوش و ممنون از مطالب خوبتان..آکواریوم را چطور می توان از کلسیم غنی کرد؟ چندین منبع مختلف خواندم که این نوع ماهی نیاز به آب غنی از کلسیم دارد

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   ابتدا بگم که آب شهری نیاز ماهی رو به کلسیم تامین میکنه.
   ولی برای بالا بردن کلسیم محصولاتی برای آبشور وجود داره.میتونید از اونها کمک بگیرید.روش های دیگه هم هست ولی دیگر عناصر آب رو هم بالا میبره.

   پاسخ
 2. REZA_RG

  سلام خسته نباشید، بنظرتون ماهی گلد فیش ردکپ کله شیری بلک و …که تو مغازه تو دمای ۲۷ درجه نگه میدارن و تو خونه هم تو دمای ۲۷ ۲۸ نگه دارم یا دما رو بیارم پایین. یک بار دما رو هر هفته یک درجه کم کردم تا به ۲۳ رسوندم ولی ماهی ها بیمار شدن و مردن! مغازه دار گفت که بهتر تو آب گرم باشه تا هم فعالیتش زیاد میشه هم سرعت رشدش زیاده هم کمتر بیمار میشه.

  پاسخ
  1. AMIR85

   گلدفیش ماهی سردابی هست و دمای آبش باید پایین باشه زیاد هم به حرف آکواریومی ها توجه نکنید
   دلیل بیمار شدن ماهی هاتون نمیدونم چیه ولی به نظر من از کم شدن دما نیست چون کم کم دماش رو کم کردی و بهشون شوک وارد نشده و به نظرم دلیلش چیز دیگه ای بوده حتی دمای ۲۸ برای ماهی ضرر هم داره چه برسه به اینکه فعالیتش رو زیاد کنه البته ناگفته نمونه من توی دمای ۳۵ درجه هم کوی های بیچاره رو نگه داشتم ولی آب سرد در کل بهتره طول عمر ماهی کم نمیشه

   پاسخ
 3. Mohammad

  سلام روزتون بخیر ، گلدفیش من امروز صبح متوجه شدم که تقریبا یه وری افتاده و قسمتی شکمش اومده بالاتر از بدنش و فعالیت هم اصلا نداره . این مشکلش دقیقا چیه باید براش جیکار کنم ؟ خوب میشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   شکمش به سمت بالا اومده یعنی وارونه شده؟ یه قسمتی از شکمش مثل جوشی چیزی برآمده شده. دقیق متوجه نشدم. به هر حال اگه ماهی برعکس شده و شکمش رو به بالاست و تعادل نداره مشکل کیسه هوا میتونه باشه و درمانشم خیلی قطعی نیست با این حال عفونت های داخلی کیسه هوا رو میشه با استفاده از انتی بیوتیک ها درمان کرد. بخش حمام دارو رو در سایت ملاحظه کنید. لازمه با انتی بیوتیکی مثل تتراسیکلین حمامش بدید.

   پاسخ
 4. MOHSEN

  سلام دوستان.همگی خسته نباشید.
  به نظر شما امکان نگه داری کت پوزه بوته ای با گلدفیش هست؟
  البته گلد فیش ها بزرگ تر هستند.

  پاسخ
 5. امیرعلی

  با عرض سلام و وقت بخیر

  داخل اکواریوم ۲۵ لیتری حداکثرا چند گلدفیش رو میتونم نگهداری کنم؟ نژاد خاصی مد نظرم نیست

  الان اسکار دارم بنده خدا گناه داره اکواریوم یکی دو ماه دیگه براش کوچیک میشه در ضمن زود آب رو کثیف میکنه …

  و به جز گلدفیش چه گزینه هایی رو پیشنهاد میکنین؟! (به جز فایتر)

  خیلی ممنون …

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این اکواریوم مناسب نگهداری گلدفیش نیست. از ماهیای کوچیک صلح جو مثل زبرا و تترا نگهداری کنید. حتما هم یه فیلتر هنگان برای این اکواریوم تهیه کنید یا در حالت بهتر یه تاپ فیلتر خودتون واسش بسازید که اموزشش در سایت هست و بتونید مخزن تاپ فیلتر رو با مدیا هم پر کنید.

   پاسخ
 6. taha mousavi

  ببخشید این بالا گفتید که تترا ها و زبرا ها با اسکار میسازن مطمعن هستیدمن گرین ترور رو با اسکار نگهداری میکنم بعد اسکاره گرین ترور رو میزنه مطمعن هستید میسازن اخه تا حالا نشنیده بودم

  پاسخ
 7. taha mousavi

  اقا شهریار تو حرفاشون گفتن یا من اشتباه متوجه شدم همین بالا توی دیدگاه ها

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بنده ننوشتم تترا و زبرا رو کنار اسکار نگهداری کنید. بنده نوشتم اکواریومتون مناسب نگهداری اون ماهیا نیست که فرمودید و ۲۵ لیتر اکواریوم مناسب نگهداری تترا و زبراست. حالا اسکار این وسط کجا بوده رو نمیدونم، شاید در کامنت های قبلی گفته بودید. به هر حال مشخصا اسکار با تترا و زبرا سازگار نیست و تترا و زبرا و کلا ماهیای کوچیک حکم طعمه رو برای اسکار دارن.

   پاسخ
 8. ahmadreza.kh

  مطمئن باش آقا شهریار نگفته
  زبرا حتی صبحانه هم حساب نمیشه
  😬

  پاسخ
 9. امیرحسین

  سلام، یه آکواریوم دارم با با ظرفیت ۸۰ لیتر، حداکثر چنتا میتونم گلدفیش نگه داری کنم؟ آیا کت فیش هم باید باشه؟ پنگوسی میتونم نگه دارم کنم با اینا؟ فیلتر تصویه هم مال خود آکواریوم هستش و این جور که نوشته دبی اش ۳۰۰ لیتر بر ساعت هست، مرسی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میتونید چهار تا گلدفیش فنسی نگهداری کنید. کت فیش هم نباید کنارشون نگهداری کنید. کلا گلدفیش رو نمیتونید با ماهیای دیگه قاطی کنید و باید به صورت اختصاصی از گلدفیش نگهداری کنید. اگه تمایل دارید ماهیای مختلف و تانک جمعی داشته باشید باید دور گلدفیش رو خط قرمز بکشید و سراغ ماهیای دیگه برید.

   پاسخ
 10. Mahdid

  سلام خسته نباشید
  لطفا میشه اسم ماهی های گیاه خوار بزرگ که بالای ۲۰ یا ۲۵
  سانتی هستن نام ببرید و اگر امکانش هست بگید هر کدوم حداقل چند لیتر اکواریوم نیاز دارن سرد ابی گرم ابی هم فرقی نداره تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   والا ماهی زیاده. مثلا شما کوی رو نگاه کنید بالای ۲۰ سانت رشد میکنه و گیاه خوار محسوب میشه و سردابی هست. شارک، پنگوسی معمولی، برخی لوچ ها، برخی بارب ها و … دقیقا منظورتون از این سوال رو متوجه نشدم. به هر حال سایز ماهی که اشاره کردید یک طرف قصه هست و سردابی و گرمابی و صلح جو بودن یا مهاجم بودنشون هم یک طرف دیگست و شما باید گزینه هایی رو انتخاب کنید که باهم از هر نظر سازگ سازگار باشن.
   گیاه خوار هم بیشتر یک اصطلاحه و به صورت بهتر ماهیا رو باید نسبت به صلح جو بودن یا مهاجم بودنشون و سازگاریشون از هر نظر باهم دسته بندی کنید.
   برای یه ماهی با طول ۲۰ سانت هم حداقل ۱۰۰ لیتر اب نیازه. دو ماهی ۲۰ سانتی رو میشه تو ۱۵۰ لیتر هم نگه داشت. سه ماهی یا چهار ماهی ۲۰ سانتی تو ۲۰۰ لیتر هم اوکی هستن. بستگی داره و به فرمول خیلی جامع و دقیقی نمیتونید دست پیدا کنید و به خیلی چیزا بستگی داره.

   پاسخ
   1. Mahdid

    ممنونم بابت زحمت شما
    دوتا تانک دارم ک یکیش حدودا ۱۵۰ لیتره.فقط میخاستم نشون بده تو اکواریوم حتی تک گونه هم بنظرم همه ماهیا زیبایی خودشون رو دارن ب نظرم کوی یاا پنگوسی یا شارک که معرفی کردین خیلی خوبه دوتا واسه این
    تانک . بازم بخاطر وقت گذاشتنتون ممنونم خیلی از سایت شما استفاده کردیم تشکر

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     خب برای اکواریوم ۱۵۰ لیتری شما ماهیای زیاد صلح جویی رو میتونید نگهداری کنید. اگه خواستید اکواریوم شلوغ تر باشه و ترکیب جمعی داشته باشید میتونید از ماهیای متوسط مثل دالر، مثل لوچ، مثل شارک، بارب و … کنار هم نگهداری کنید. کوی و پنگوسی سایز نهاییشون خیلی بزرگه.

     پاسخ
 11. امیرحسین

  سلام، گلدفیش رو میشه تو یه آکواریوم ۱۰۰ لیتری تکثیر کرد و والدین رو جدا نکرد ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   در اکواریوم سخت بتونید و سریع تخم ها رو میخورن مگر راهکاری برای این موضوع در نظر بگیرید که تخم ها از دسترس مولدها خارج بشن.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code