گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,831 دیدگاه در “گلد فیش

 1. آرتین

  سلام برای اینکه بخوایم از گلد فیش نگهداری کنیم بخاری واجبه؟
  و اینکه با کوی سازگارن؟

  پاسخ
  1. Mani.PK13

   سلام بله بخاری واجبه . و بهتره با کوی نگهداری نکنید . کوی باله گلدفیش رو میزنه .شاد کام باشید

   پاسخ
   1. آرتین

    مرسی از راهنماییتون و اینکه کلا نگهداری گلدفیش سادست؟ و چه مشکلاتی داره؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     گلدفیش ها زیادن و سطح نگهداری مختلفی دارن. برخی از گلدفیش های فانتزی نگهداری به مراتب سختری از گلدفیش های معمولی دارن. به طور کلی اگه شرایط زیستی مناسبی رو واسشون فراهم کنید نه برای گلدفیش بلکه برای هر ماهی مورد نظرتون، نگهداریشون ساده میشه و مشکلی هم نداره.

     پاسخ
 2. آرتین

  سلام امکان نگهداریه شارک سیلور با گلد فیش هست؟

  پاسخ
  1. AMIR85

   بله میتونید نگه دارید کنار هم ولی مشکلات زیادی داره و بهتره که با هم نگه داری نکنید

   پاسخ
  2. alireza01

   سلام
   اولا سیلور شارک میتونه گلدفیش رو اذیت کنه
   دوما سیلورشارک گرم آبی و گلدفیش سرد آبی

   پاسخ
 3. آرتین

  سلام خسته نباشید امکان نگه داری ماهی های دیگه مثل کالر ویدو یا نئون با گلدفیش هست؟
  و خونده بودم گلد فیش ها به اب سرد علاقه مندند با این وجود بخاری لازمه برای گلد فیش؟

  پاسخ
  1. alireza01

   نه اونا هم گرم آبی هستن اگر به گلدفیش علاقه دارید بهتره که یه تانک اختصاصی براشون بزنید و انواع گلدفیش رو در کنار هم نگهداری کنید که بسیار هم زیبا میشه
   بخاری برای نوسان دما نداشتن خوبه برای احتیاط یکی تهیه کنید

   پاسخ
 4. Mahdi0011

  سلام خیلی خیلی ممنون فقط یه سول میتونین اسم هایی که با ماهی سیچلاید آفریقایی آبی سازگاردهستن رو بگین خیلی ممنون میشم

  پاسخ
  1. alireza01

   اون سیچلاید های آبی آفریقایی که میگید احتمالا الکتریک بلو باشن
   ماکرو زرد سفید آلبینو
   کله اسبی
   دماسونی
   دبوسی
   فرونتزا(از سایر سیچلاید ها بزرگ تر باشن )
   زرافه ای
   بورلی
   کالیکو
   پینک
   پیکاک آلبینو
   نمیدونم تانکتون چن لیتره ولی تراکم رو رعایت کنید دکورتون هم صخره ای باشه و طوری چیده باشید که کلی مخفیگاه و سولاخ سمبه باشه

   پاسخ
 5. Mahdi0011

  سلام میخوایتم بدنم که آیا آنجل با بجن خوار کنار نیاد

  پاسخ
  1. alireza01

   لجن خوار با رعایت سایز بندی با تمامی ماهیان آب شیرین سازگاره

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    البته در تکمیل نظر دوستمون لجن خوار با تمام ماهیان اب شیرین سازگاری نداره ولی با انجل موردی نداره. ضمنا خواهشا هر سوالی رو در بخش مربوط به خودش بپرسید.
    کامنت های نامرتبط ادامه حذف شد.

    پاسخ
    1. alireza01

     درسته…ماهیایی مثل فلاور و یا گرگ ماهی…گله پیرانا…سرماری…سیچلاید گرگی…سیچلاید جگوار…میداس…زندانی
     این ماهیا به لجن خوار آسیب میرسونن البته کمتر کسی پیدا میشه که این ماهیا رو نگهداری کنه…البته فلاور طرفدار زیاد داره و خیلیا نگهداریش میکنن
     معذرت میخوام آقا شهریار …کمی ناشیانه جواب دادم

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      این چه حرفیه اقا علیرضا. بنده فقط پاسخ شما رو تکمیل کردم. چون لجن خوار شاید با دیسکس هم سازگار نباشه و به بدن ماهی بچسبه. به هر حال نیتم تکمیل پاسخ شما بود.
      با سپاس.

      پاسخ
 6. آرتین

  سلام می خواستم بدونم دمای مناسب اب ماهی گلد فیش چنده؟

  پاسخ
  1. AMIR85

   دمای مناسب برای گلدفیش که ماهی سردابی هست بین ۱۸ تا ۲۲ هست ولی تا دمای کمی بالاتر و پائینتر هم میتونه دووم بیاره.

   پاسخ
   1. آرتین

    الان نسبت به دمای هوا چه درجه ای بزارم که دمای اب ثابت بمونه و تغییر نکنه چون شنیدم گلدفیش ها به تغییر دمای آب حساسن اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

    پاسخ
    1. AMIR85

     اگه دمای آب به طور معمولی ( بدون بخاری و چیلر ) از ۲۰ پایین تر اومد دمای بخاری رو میتونید روی ۲۲ تنظیم کنید اگه هم به طور معمول از ۲۸ بالاتر بود احتیاجی به بخاری ندارید و باید اب رو خنک نگه دارید.( بعضی از بخاری ها درست کار نمیکنن مثلا دما رو روی ۲۰ بزارید شاید ۲۴ بکنن دمای آب رو پس حتما دماسنج بخرید ).

     پاسخ
  2. alireza01

   تا ۲۶ هم موردی نداره ولی بعضی از نژاد های حساس دماهای بالاتر مثل ۲۹ ۳۰ براشون خطرناکه

   پاسخ
   1. سعید صیامی

    سلام سن بلوغ جنسی ماهی گلدفیش کی هستش یک سوال دیگه هم داشتم آکواریومم ۸۰لیتر میتونم پنج عدد گلدفیش آرواراندا وگلدفیش رنچو نگهداری کنم

    پاسخ
   2. Artin Nikravesh

    امکانش هست چند مورد از این نژاد های حساسو نام ببرید که برای خرید سمتشون نرم

    پاسخ
    1. alireza01

     مرواریدی،چشم حبابی…بقیه هم کم و زیاد حساس و غیر حساس دارن ولی اینطور که من شنیدم این دو تا حساس تر از بقیه هستن اگه اشتباه نکنم
     دوستان با تجربه لطفا تکمیل کنید

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     اکثر نژادهای فنسی نسبت به معمولی ها حساسترند. شما میتونید هر نژادی رو نگهداری کنید به شرط اینکه شرایط زیستی نژاد های مورد نظر رو فراهم کنید و نژادهایی رو باهم نگهداری کنید که از نظر زیستی و خلق و خو و …. باهم سازگار باشن.

     پاسخ
 7. سعید صیامی

  سلام چه نژاد گلدفیش هایی رومیشه باهم جفت انداخت

  پاسخ
  1. Mani.PK13

   سلام آقای صیامی وقت بخیر .
   سعی کنید گلدفیش هایی که جفت می اندازید هم نژاد باشن . مثلا مرواریدی با مرواریدی . یا کله شیری با کله شیری . ولی تابحال ندیدم کسی رنچو با رنچو جفت بخوره . شاید رنچو ها رو عقیم میکنن
   هرچند میتونید مرواریدی رو با کله شیری جفت بزنید در صورتی که مرواریدی ماده و کله شیری نر باشه . در این صورت شما نژاد مخلوط کله شیری مرواریدی تولید کردید . که بسیار گران قیمته . شاید جقتی حدود ۳ ۴ میلیون تومان .
   سعی کنید گلدفیش های کلکسیونی رو با هم جفت بزنید .
   پاینده باشید .

   پاسخ
   1. سعید صیامی

    سلام سه تا سوال دیگه هم داشتم ببخشید
    ۱-آیا میتونم گلدفیش آرواراندا رو با گلدفیش مرواریدی جفت بزنم
    ۲-آیا ترکیب گلدفیش آروارانداومرواریدی هم خالص میشه
    ۳-درسته که هر گلدفیش مرواریدی نیازبه ۴۵لیتر آب نیاز دار

    پاسخ
    1. Mani.PK13

     سلام آقای صیامی وقت بخیر این چه حرفیه خوشحال میشم بتونم پاسخ بدم .
     در جواب سوال یک باید عرض کنم که بله میشه . ولی به سختی یعنی ماده باید مراریدی باشه . ( کلا نر های مرواریدی تو تکثیر تنبلن و در تکثیرشون از روش های مصنوعی استفاده میشه ) ولی اگه بتونید اوراندا نر رو با مراریدی ماده جفت بزنید نژاد کله شیری مراریدی حاصل میشه که ماحصل این دو ماهی ماهی های گران قیمتی هستن . البته احتمالا همه ی بچه ماهی ها گرید دار به وجود نیان .
     ۲ ) خالصانه بگم در این مورد تجربه ندارم و نمیتونم پاسخ قطعی بدم . ولی فکر نکنم بچه هاشون خالص نباشه .
     ۳ ) بله درسته تا حدودی
     کلا نژاد های گلدفیش به هوارسانی و فیلتراسیون دقیق نیاز دارن . ولی اینکه هر مراریدی به ۴۵ لیتر آب نیاز داشته باشه من نشنیدم . مرواریدی ها ی کوچک تر در حد ۳ بند نیازی به این حجم از آب ندارن ولی مرواریدی هایی به اندازه ی کف دست چرا . حتی ۴۵ لیتر براشون کمه .
     من قبلا ۴ تا مرواریدی که ۳ بندی بودن در آکواریومی به طول ۶۰ عرض ۴۰ و ارتفاع ۴۰ نگه داشتم با هوارسانی زیاد و مشکلی نداشتن .
     پاینده باشید .

     پاسخ
     1. Mani.PK13

      خیلی ببخشید در تکمیل جواب سوال دومتون میخواستم بگم که احتمالا بچه هاشون هم نژاد ( خالص ) نخواهند بود متاسفانه گزینه ی ویرایش غیر فعال بود مجبور شدم اینجوری پاسخ بدم .

      پاسخ
      1. سعید صیامی

       ببخشید چند سوال دیگه هم برام پیش اومده بود گلدفیش مرواریدی با گلدفیش رد کپ جفت میخوره ترکیب این دو هم خالص میشه ومیشه رورش تشخیص جنسیت گلدفیش مرواریدی رو بهم بگید ببخشید سوالام تکراری وزیاد بود

       پاسخ
 8. Mani.PK13

  سلام آقای صیامی وقت بخیر تا بحال تجربه ی تکثیر مرواریدی با رد کپ رو نداشتم و صادقانه بگم نمیتونم در این زمینه پاسخ درستی بدم بهتون . در کل من ۳ بار اقدام به تکثیر گلدفیش هام کرده بودم . یکیشون اوراندا فول بلک ماده با اوراندا قرمز نر . یکیش همان اوراندا بلک ماده با همان کله شیری و مورد سوم مرواریدی ماده ام با کله شیری نر قرمز . تا بحال اقدام به تکثیر رد کپ نکردم .
  در مورد تشخیص جنسیت گلدفیش من یه ویدیو توی یه رسانه دیدم که اینطوری عمل میکرد . البته باید مرواریدی هاتون بالغ باشن تا بتونید خوب تشخیص جنسیت کنید . مرواریدی رو تو دست بگیرید و بر عکسش کنید . جوری که شکم ماهی به سمتتون باشه . وسط شکم مرواریدی از بالا ( منظور از سمت باله های جلویی ) به سمت پایین بیایید ( خیلی فشار ندید ماهی بیشتر مضطرب میشه ) تا به مخرج ماهی برسید . اگر مایع لزجی خارج شد نشان دهنده ی اسپرم ماهی هست پس ماهی نر هست . والا تشخیص جنسیت رو از روی مقعر یا محدب بودن باله های پشتی هم انجام میدن ولی به نظرم خیلی قطعی نیست .
  یه روش دیگه برای تشخیص جنسیت اینه که یه گله ی بالغ از مرواریدی ها و اورانداها رو نگهداری کنید . در این صورت ممکنه که در تانک یکی از ماهی ها تخم ریزی کنه پس حتما یک نر رو هم پیدا خواهید کرد .( پخش کردن مایع لزج ) که شیری رنگ هست و ممکنه تانکتون رو کدر کنه برای چند روزی .
  اینا تجربه های من بودن . شاید روش های بهتری وجود داشته باشه .
  پاینده باشید .

  پاسخ
 9. سعید صیامی

  راستی آیا گدفیش ها به نور علاقه دارن ومیتونم بهشون غذای ماهی قزلآلا بهشون بدم مشکلی پیش نمیاد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   به نور نیاز دارن ولی علاقه ندارن و جزو طبیعت هر موجودی هست. برای تغذیه هم از غذاهای باکیفیت تجاری استفاده کنید، میتونید بهشون ارتمیا بدید. یا غذای دست ساز برای گلدفیش که فکر کنم روش تهیش در تالار گفتگو هست. نیازی به قزل الا نیست.

   پاسخ
 10. Artin Nikravesh

  سلام خسته نباشبد شش عدد گلد فیش مرواریدی یک بند دارم که در کنار گلد فیش هایی که سایزشون بزرگ تره نگهداری می کنم دو روز هم هست به تانک اضافه کردم و مشکلم اینه اینا پشت فیلتر قایم میشن با مرور زمان این مشکل حل میشه؟

  پاسخ
  1. Mani.PK13

   سلام آقای نیک روش وقت بخیر خسته نباشید . نه نگران نباشید مشکلی پیش نمیاد من مرواریدی داشتم به اندازه ی ۴ بند . که کنار چند تا مرواریدی یک بندی نگه داشتم و مشکلی نبود . از این بابت نگران نباشید .
   در مورد سوال دومتون باید بگم بله نگران نباشید نهایت تا یک هفته اجتماعی میشن و با سایر ماهی ها مچ خواهند شد . فقط اگر میتونید محلول مولتی ویتامین و ضد استرس مخصوص ماهیان به آبتون بزنید و سعی کنید بهشون غذا بدید . ان شاالله مشکلتون حل بشه .
   پاینده باشید .
   ——–
   پاسخ: شهریار(onlypet.ir)
   در تکمیل پاسخ دوستمون اقا مانی به نظرم نیازی به مولتی ویتامین و ضداسترس و کلا هیچ کاندیشنر و دارویی نیست. اگه اکواریوم به اندازه کافی دکور داشته باشه و شرایط استرس زایی در تانک حاکم نباشه پس از چند ساعت ماهیا به اکواریوم عادت میکنن.

   پاسخ
   1. سعید صیامی

    سلام فصل تخم گذاری گلدفیش ها کی هستش

    پاسخ
    1. Mani.PK13

     سلام از لحاظ طبیعی فصل بهار هست ولی شما اگه هر دوسه ماه یکبار یه آکواریوم درست کنید مثلا ۶۰ لیتر و آب تازه بریزید گلدفیش ها فکر میکنن که آب و هوا بهاری هست و در این صورت راحت تر تکثیر میشوند . راستی این رو بگم که نباید فیلتراسیون داشته باشید چون در این صورت تکثیر صورت نمیگیره . چون تخم ها میرن تو فیلتر و شرایط شیمیایی آب تغییرمی کنه و اینکه شرایط تکثیر گلدفیش فقط به اینا ختم نمی شه و سخت تر از این حرفاست . حالا حالا ها کار داره تا دستتون بیاد .
     پاینده باشید

     پاسخ
     1. سعید صیامی

      اگه این کار رونکنم توی فصل بهار تخم ری میکنن

      پاسخ
      1. Mani.PK13

       سلام آقای صیامی نه منظورم این بود که در طبیعت ( مثلا رودخانه های تایلند ) که زادگاه اصلیشونه در فصل بهار تخم ریزی میکنن . ولی اگه شما هر دو سه ماه یک بار به یک آگواریوم جدا که حجمی حدود ۶۰ لیتر داره ( طبق تجربه ی خودم ) اگر نر و ماده در آکواریوم اصلی تخم ریزی کردی باشن در این آکواریوم جدا هم تخم ریزی خواهند کرد . ولی باز هم میگم برای این کار صبور باشید و عجله نکنید .
       سرفراز باشید

       پاسخ
 11. سعید صیامی

  سلام میشه گلدفیش پراسکال وگلدفیش کله شیری سیاه رو باهم جفت زد و آیا باهم جفت میخورن نتیجش آیا عقیم هستش واینکه نژاد خالصی بدست میاد

  پاسخ
  1. Mani.PK13

   سلام آای صیامی وقت بخیر نه نژاد خالص نمیشه چون نژاد های مولدین فرق داره . یکی کله شیری و یکی مرواریدی . د مورد اینکه عقیم میشن یا نه هم نمیدونم واقعیتش .
   پاینده باشید

   پاسخ
 12. امیر علی

  سلام میشه گلد فیش تلسگوپی را بیش ماهی های دیگه گذاش

  پاسخ
  1. Mani.PK13

   سلام بله میشه ولی ارزش نگهداری رو نداره . یه چیزی رو نگه دارین که تو بازار بورس باشه . مثل رنچو یا کله شیری تا وقتی تکثیر کردین بتونید بفروشیدشون . ولی باز هم خودتون مختارید .
   پاینده باشید

   پاسخ
 13. امیر علی

  سلام گلدفیش ها با چه ماهی هاهی ساز گاری دارد

  پاسخ
  1. Mani.PK13

   سلام وقت بخیر گلدفیش با ماهی های گیاه خوار آرام مثل گوپی و مولی سازگاره . توجه کنید به هیچ وجه دم شمشیری نندازید پیش گلدفیش ها اذیتشون میکنه .
   ترجیحا تک گونه نگه دارید بهتره .
   پاینده باشید

   پاسخ
 14. امیر علی

  ایا میشه گلد فیش را پیش ماهی های مثل کوی مولی زبرا کفخوار دمشمشیری گذاشت دمای ابشان هم بیست وهشت هست اگه لازم باشه دمای ابشان را بیست و هفت میذارم

  پاسخ
  1. Mani.PK13

   سلام وقت بخیر نه این کار رو نکنید . من این کار کردم و پشیمون شدم . گلدفیش سرد آبیه و گوپی مولی گرم آبی . دمای گلدفیش ۲۵ درجه باید باشه و دمای گوپی مولی ۲۸ درجه .
   پاینده باشید

   پاسخ
 15. سعید صیامی

  سلام من میخوام یک گلدفیش مرواریدی نرو بایک گلدفیش منگوله ای ماده وگلدفیش فیش کله شیری سیاه جفت بزنم آیا میشه باهم جفت بزنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   شدن میشه ولی اگه تونستید جفت بزنید و از این ترکیب تولید مثلی حاصل شد به ماهم خبر بدید. ببینید تکثیر گلدفیش خیلی هم ساده نیست که در این صفحه دیدم بارها این سوال رو پرسیدید و اسامی مختلف گلدفیش هایی که تکثیر حرفه ای و سختی دارن رو عنوان کردید که تمایل دارید باهم جفت بزنید. ابتدا یک جفت گلدفیش معمولی تهیه کنید و تکثیرشون کنید و بعد به سراغ هیبرید سازی برید که خودش یک داستانی داره و به همین سادگی که در موردش حرف میزنیم نیست.

   پاسخ
   1. سعید صیامی

    سلام من سه سال تجربهی نگهداری کوی وگلدفیش رودارم آیا میتونم گلدفیش هارو هیبری سازی بکنم

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     دوست من خواهشا سوالات اینچنینی که جواب مشخصی واسش وجود نداره نپرسید و قبلا هم عرض کردم و نمیشه جوابی داد به این سوالات. الان بنده از شما سوال بپرسم که مدت زیادی هست کوهنوردی میکنم و ایا میتونم قله دماوند رو فتح کنم. خب چه جوابی میدید؟. بگین بله و برم و و نتونم و تو راه بمیرم یا بگین نه و مایوس بشم در صورتی که امکانش وجود داشته اونکارو انجام بدم درسته؟

     پاسخ
 16. MOHSEN

  من تاحالا فکر میکردم گلدفیش ماهی آرومیه تا اینکه چند روز پیش با دیدن صحنه ای گفتم صد رحمت به ردتیل وکت آفریقای.به اجبار چند تا پلاتی قرمز پیش مولد انداختم پیششون که اونا رو دنبال کردن و ماهی های بیچاره پشت فیلتر قایم شدن گفتم خوب طبعیه ولی وقتی تا یکی دیگشون رو تو تانک انداختم در کسری ازثانیه توسط گلد فیشم بلعیده شد! اصلا نفهمیدم چی شد چون هنوز دستم رو از تانک خارج نکرده بودم و خوب البته تجربه ای بس جالب برام شد که دیگه حتی حیواناتم از روی ظاهر قضاوت نکنم.

  پاسخ
  1. Taha ghanbari

   خب گلدفیش ماهی رو که اندازه دهنش باشه میخوره

   پاسخ
   1. MOHSEN

    آخه این یکی همچینا هم اندازه دهنش نبود.بچه ماهی قابل قبول بود ولی خوب دیگه این یکی باعث شد حسابی کرک و پرم بریزه.

    پاسخ
  2. Mani.PK13

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز احتمالا ماهی شما ماهی عید بوده . گلدفیش هایی به اندازه ی کف دست داشتم که هیچ وقت با بچه گوپی ها یا مولی ها کاری نداشتن ۰ون گلدفیش های کلکسیونی بودن . اما حیف که مردم همیشه فکر میکنن گلدفیش ها همشون ماهی عیدن .
   من آکواریوم رو با یک طلق جدا کردم هروقت گوپی ها یا مولی هام می زاییدن بچه هاشون از طلق رد می شدن و می رفتن پیش گلدفیش هام ( که کله شیری و مرواریدی بودن ) و گلدفیش ها هم باهاشون کاری نداشتن .
   پاینده بتشید

   پاسخ
 17. Elias.B

  سلام من یک آکواریوم ۳۶ لیتری دارم می خواستم بدونم چند تا گلد فیش میتونم توش بندارم و چه نژاد های از همه مقاوم ترند؟

  پاسخ
  1. Taha ghanbari

   سلام
   اگه به کیفیت آب،شادابی ماهی حساس هستید یک عدد مناسب ۳۰ لیتر هستش
   دوتا هم میشه

   پاسخ
 18. ahmadreza.kh

  حداکثر ۲ عدد
  کالیکو هم مقاوم هست وهم گلد های معمولی

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code