گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

1,703 دیدگاه در “گلد فیش

 1. رها

  سلام من چند ماهی هست که چهار گلدفیش از نوع معمولیشون دارم و دوتاشون فقط سه دم هستن و حالت زینتی دارن یکی از این ماهی های زینتیم که رنگش از نوع خاکستریه خیلی خوب غذا میخوره ولی امروز حس کردم داره لاغتر میشه و استخوناش یکم معلوم شدن درضمن بالای دهنش هم یک قرمزی پر رنگی وجود داره، ممکنه مریض شده باشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از کیفیت پایین آب هست باید هر هفته یک سوم از آب رو سیفون کنید و آب هم دما و بدون کلر اضافه کنید و اگر داخل تنگ و حجم کم آب هستند هر هفته یک یا دو مرتبه کل آب رو تعویض کنید روزی یک وعده به مقدار کم تغذیشون کنید. غذای متنوع و مقوی هم بهشون بدین در طول هفته از دو سه نمونه غذای ماهی استفاده کنید.

   پاسخ
 2. دانیال

  سلام. گلدفیش ردکپم باد کرده رفته ته آکواریوم حرکت نداره و اشتها هم نداره.از بقیه جدا کردم حالا باید چی کار کنم؟

  پاسخ
 3. دانیال

  لطفا سریع تر کمکم کنید همه ی ماهی هام این حالت ها رو گرفتن

  پاسخ
  1. کمال

   سلام سریع تر اب رو سیفون کنید اگر دکر دارید فعلا دکر نزارید و از مایع ضدعفونی کننده استفاده کنید دما رو چک کنید به احتمال زیاد سیکل طی نکردید

   پاسخ
 4. alireza.mo

  خوب یذره کامل تر بگید دوستان میتونن بیشتر کمک کنن اگه آبو تازه عوض کردید آقا کمال درست گفتن به خاطره سیکله که باید یه مقدار باکتری ساز اضافه کنید ولی خوب معمولا پیشتر نژاد های گلدفیش مقاومن ولی اگه چند روزه این مشکلو دارید احتمالا ورم روده ای گرفتن اگه ورم دارن تو قسمت شکم و کم تحرکن و غذا نمیخورن باید زود اقدام به درمان کنید که تشخیص و درمانش تو تالار هست موفق باشد.

  پاسخ
  1. کمال

   سلام اگر کوتاهی رخ داد متاسفم…..

   پاسخ
 5. دانیال

  حمام نمک دادم حالشون بهتر شد نه آبو رو تازه عوض نکردم .

  پاسخ
  1. کمال

   سلام بهتره که حمام نمک رو کمتر کنید و از مایع های ضدعفونی کننده و غیره استفاده کنید سدیم کلریدی که به عنوان نمک هی به ماهی داده میشه وارد ابشش ماهیان اب شیرین میشه و باعث عمر کوتاه ماهی میشه امیدوارم حالشون بهتره بشه فقط دوباره عرض میکنم که دما حتما حتما چک بشه مدفوع ماهی رو چک کنی شل سفید قرمز نباشه و اینکه شکم گلدفیش ها همیشه چاق تر از اونی که هست دیده میشه اما شما ورم شکم ماهیرو کنترل کنید متاسفانه به علت کثیف کنندگی بیش از حد این خانواده ابتلا به بیماری های انگلی بین انها شایع میشه پس سیفون کردن مداوم فراموش نشه و بهتره که به وزن ماهی توجه بشه اگه دیده لاغری ناگهانی داره گزارش بدید

   پاسخ
 6. دانیال

  از داروی ضد عفونی کنند و صد قارچ استفاده کردم.بیشتر حرکت می کنن و کمی غذا می خورن و مدفوعشون نازک و سفید رنگ بود که الان بهتر شده.

  پاسخ
  1. کمال

   سلام خب پس مشکل از روده حیوان بوده که بهتره رژیم غذایی حیوان رو عوض کنید از غذای باکیفیت تر متنوع تر و پرویتامین تری استفاده کنید همچنین به ماهی ها نخود سبزهم بدید معمولا نخود تمام مشکلات روده را حل میکند

   پاسخ
 7. alireza.mo

  اقا کمال توضیح دادن بهتون ولی نمک بدون ید باعث کم شدن عمر نمیشه که هیچ زیادشم میکنه تو تانک اصلی به ازای یه لیتر یه گرم اضافه کنید تاثیرش مشخص میشه اگه تاثیر منفی داشت کسی استفاده نمیکرد
  ابو سیفون کنید تو هفته سه نوع بهشون غذای با کیفیت بدید حمام نمک هم نباید پشت سرهم بهش بدید چند روز صبر کنید اگه خوب نشد یه سری حموم تتراسایکلین یا مترونیدازول بدید جنرال تونیکم داروی خوبیه در کل
  موفق باشید

  پاسخ
 8. محمد

  سلام میتونم گلدفیش کالیکو و کوی رو باهم نگه داری کنم؟
  دوم دمای مناسبشون چند درجه باید باشه؟
  و این که سختی نگه داری این نوع ماهی چه مقدار هست

  پاسخ
  1. کمال

   سلام پیشنهاد میکنم این نوع نژاد رو تنها درکنار دیگر گلدفیش ها نگهداری کنید
   نگهداری اسانی دارند اما تکثیر سخت

   پاسخ
 9. محمد

  یعنی نمیشه باهم نگه داریشون کرد؟
  یک نوع نژاد گلدفیش پیشنهاد بدید که ن زیاد گرون باشه و بشه پیش ماکرو نگه داریش کرد؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در کنار ماکرو که هرگز نمیتونید کوی و گلدفیش نگهداری کنید.
   همون گلدفیش کالیکو در کنار کوی قابل نگهداریه و مورد خاصی نداره گلدفیش های معمولی رو هم میتونید نگهداری کنید فقط کوی ها زیاد بزرگ نباشند.

   پاسخ
   1. محمد

    منظورم کوی بود منم شدم منشی ساختمان پزشکان همش کوی و ماکرو و شمال و جنوب رو جابه جا میگم😅

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     گلدفیش معمولی و کوی موردی ندارند فقط گلدفیش بزرگتر باشه.

     پاسخ
 10. Mahdi

  سلام
  من یه گلدفیش و دو تا کوی دارم که کوی ها یه خورده بزرگترن. امروز متوجه نقاط قرمز رنگ مثل خون توی باله پشتی گلدفیشم شدم سالمه و غذا هم میخوره. کیفیت آب هم مناسبه و با غذای شرکتی هم تغذیه میشن. مشکل از چیه چه بیماری داره

  پاسخ
  1. عباس م

   اگه رگه های قرمز رنگ توی دم یا باله ها هست بیشتر به سیکل و کیفیت آب مربوط میشه.

   پاسخ
   1. Mahdi

    نه بنده عرض کردم نقطه خونی رنگ نه رگه خونی

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     یا از کیفیت آب هست و یا ی کبیماری لکه خونی که در ماهی کپور هست و درمان خاصی هم نداره اون هم از کیفیت پایین آب ایجاد میشه.

     پاسخ
 11. محمد

  سلام خسته نباشید

  قبلا ماکرو داشتم فروختم کوی سایز کوچک گرفتم میخاستم بدونم تو بین گلد فیش ها سطح نگه داری کدامش اسون تره
  گلدفیش کالیکو سخته نگه داریش جان سخته یا ن؟
  بعد این که بخاری من یک قسمت شیشه اش انگار سوخته قهوای رنگ شده منم تا دیدم خاموشش کردم الان بدون استفادن مشکلش چیه؟ میتونم دوباره استفاده کنم ازش

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام معمولا کالیکو جزو نژادهایی طبقه بندی میشه که نگهداری راحتتری دارن.ولی کوی با گلد فیش سازگار نیس.
   اگه شیشه او نشکسته باشه و اتصالی نداشته باشه و درست اتومات کنه که خیر مشکلی نداره.
   در کل اگه زیاد وارد نسیتید به یه شخص متخصص -مثل اکواریومی منصف-نشونش بدید. بخاری و خطر برق گرفتگی و یا عدم اتومات درس میتونه به شما خسارت جانی یا مالی بزنه.

   پاسخ
 12. محمد

  چون صفحه اختصاصی ماهی کوی رو پیدا نکردم اینجا میپرسم شرمنده

  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/02/156382754799491.jpg

  تازه خریدم ولی متاسفانه موقع خرید متوجه نشدم باله وسط شکمیش اینجور هست انگار بهم چسبیده میتونم کاری کنم براش؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به نظر بنده دست کاریش نکنید.
   اگر باله ماهی توسط سایر ماهی ها خورده شده باشه به مرور تریم میشه وی اگر به دلیل کیفیت پایین آب جمع شده باشه با شرایط خوب نگهداری به مرور بهتر میشه اما اگر مادر زادی باشه دیگه همینطوری میمونه.
   این هم انجمن تخصصی کوی
   https://www.onlypet.ir/forum/koi-fish/

   پاسخ
 13. Mohammad

  سلام
  امروز رفته بودیم ماهی گیری داداشم یه ماهی قرمز (گلدفیش) گرفت بعد پرتش کرد روی سنگا الان اوردمش خونه شکمش یکم باد کرده هی میاد روی اب و به حالت ماهی مرده در میاد باید چیکار کنم که خوب شه
  البته سرحاله و خیلی جالب بود توی دریا ماهی قرمز … هنوز مردم نمیدونن اینا افتن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به احتمال زیاد کیسه هوای اون اسیب دیده و نمیشه کرا خاصی براش کرد ضمنا این ماهی افت نیست.

   پاسخ
   1. Mohammad

    سلام
    ممنونم امروز ماهی خوب شد فکر کنم کیسه هواش نبوده ..‌
    منظورم از آفت این بود که شنیده بودم اینا تخم و بچه ماهی هایی که تو آب هستن رو میکشن و باعث نسل کشی ماهیا میشن

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خب همه ماهی ها همین کار رو میکنن و هر بچه ماهی که داخل دهانشون جا بشه رو میخورند.

     پاسخ
 14. عرفان

  سلام من دوتا گلدفیش با دوتا آنجل نگهداری می کنم ،یکی از گلدفیشهام که از بقیه بزرگتره قلدر بازی درمیاره گلدفیش کوچیکتر رو میزنه آیا میشه یجوری آموزش داد که بقیه رو نزنه (ادبش کرد)

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   خیر نمیشه انجل هم جا بیففته گلدفیش رو میزنه از لحاظ دمای اب هم سازگاری ندارن

   پاسخ
 15. R

  سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم میشه به گلدفیشام و کوی هام به عنوان غذای کمکی میگوی خشک شده بدم ؟براشون خوبه؟.غذای اصلیشون هم غذای شرکتی مخصوص کوی و گلدفیشه.کدوم شرایط نگهداری باعت تسریع رشدشون میشه؟؟

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام
   بله خیلی هم خوبه هفته ای دو نهایت سه بار می‌تونید بدید

   پاسخ
 16. amhk11

  میشه در کل ماهی هایی رو که نیاز به بخاری ندارند رو بگید ؟

  پاسخ
  1. سوگند

   همه ماهیا نیاز به بخاری دارند
   ولی میتونید زبرا رو بدون بخاری نگه داری کنی ولی اکسیژن باید باشه
   ماهیان سرد ابی بخاری زیاد احتیاج ندارند و تو اب سرد شاداب ترن
   ولی برای ثابت نگه داشتن دما مثلا ۲۰ درجه نیازه بخاری

   پاسخ
   1. محمد پارسا

    زبرای بدبخت چرا هم میشه تو وابیکوزا انداخت هم بی بخاری نگهداریش کرد چرا باید تقاص کوچیک بودنشو بده ؟
    و مردم از کوچیک بودن زبرا سواستفاده میکنند !

    پاسخ
 17. Abbas_m

  سلام همه ماهی ها به بخاری نیاز دارن چون بخاری دمای اب را ثابت میکنه البته میتونید بجای استفاده از بخاری دمای محیط را بالا ببرین

  پاسخ
 18. علیرضا

  سلام من یه اکواریوم ۳۵ لیتری دارم می خواستم بدونم گلدفیش بهتر یا کوی برای نگهداری و نگهداری کدوم راحت تره؟ ممنون

  پاسخ
  1. سمانه

   سلام
   گلدفیش ها و کوی ها به حجم بالا نیاز دارن
   ولی نهایتش بتونی دوتا گلدفیش ۲ بندی نگه داری کنی

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code