گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,652 دیدگاه در “گلد فیش

 1. Nima

  باسلام
  میشه دریک آکواریوم ۱۰۰ لیتری با فیلتر ۱۲۰۰ چند گلد فیش نگه داشت؟؟؟
  وسوال دیگه اینکه میشه در کنار فایتر گلد فیش همسایز انداخت؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فایتر باله ها و دم گلدفیش ها رو میزنه.
   اما تعداد ماهی بستگی به سایز ماهی و نوع دکور و فضای آزاد آک هم داره. برای هر کدوم از گلدفیش های بزرگ معمولا ۹ – ۱۰ لیتر آب در نظر بگیرید و برای گلدفیش های کوچک و متوسط ۶ – ۷ لیتر.

   پاسخ
 2. Danial

  سلام بنظرتون میتونم از چند تا ماهى قرمز تو آکواریم کنار کُوی نگهداری کنم،ماهی قرمزا کوچیکن بنظرتون کُوی ها نمیخورنشون؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   اگه خیلی کوچیکنن اگه خورده نشن کتک میخورن، به شکل مجزا ازشون نگهداری کنید، نزدیک عیدم هستو از دستشون ندید بهتره و حسابی بکارتون میان در این ایام👍

   پاسخ
 3. Danial

  آخه میدونید عید ۱ هفته خونه نیستیم این بنده خدا ها از گرسنگی تلف میشن،بنظرون چه کنم؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   یه غذا ریز خودکار تهیه کنید و با خیال راحت برید مسافرت

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   کوی و گلدفیش یک هفته بدون غذا مشکلی نداره البته از یکی دو برگ کاهو در داخل آب میتونید استفاده کنید فقط زیاده روی نکنید تا کیفیت آب رو خراب نکنه از غذا ریز اتوماتیک هم میتونید استفاده کنید.

   پاسخ
 4. Ali

  سلام برای آکواریوم ۱۵ لیتری چنتا گلد فیش و گوپی میشه نگه داشت ؟

  پاسخ
  1. alireza st 1384

   سلام
   گلد فیش ماهی هست که خیلی کثیف کاری داره و مناسب این حجم نیست ولی میتونید ۶،۷تا گوپی نگه داری و یا یک دونه گلدفیش یا نهایتا ۲تا گلدفیش.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   گلدفیش و گوپی با همدیگه قابل نگهداری نیستند و گوپی های کوچک توسط گلدفیش خورده میشن.

   پاسخ
   1. Ali

    سلام ممنون بابت پاسختون یه آکواریوم ۶۰ لیتری تهیه کردم دکور چوبی و سنگی چیدم نگهداری گلد فیش با چه ماهی رو پیشنهاد میکنید؟

    پاسخ
    1. H∀ⓂΞD20

     گلدفیش چه از نظر رفتاری و چه از نظر شرایط نگهداری با هیچ ماهی ای سازگاری نداره

     پاسخ
     1. alireza st 1384

      مطمئنید؟؟
      پس کوی چیکارست؟؟!!!؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       کوی هم بسیاری از گونه های گلدفیش رو میزنه دوست عزیز.

       پاسخ
   2. seyed

    سلام من الان نگهشون داشتم چراگوپی گلد فیمشو میزنه؟گلد فیشم خیلی بی عرضس چی کار کنم؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     گوپی آسیب جدی نمیتونه به گلدفیش بزنه اما اگر گلدفیش ها بزرگ بشن گوپی ها رو میتونن بخورن.

     پاسخ
 5. حمیدرضا

  سلام

  گلدفیش ماده من شکمش پر از تخمه و یک شب حدود ۷۰۰ ۸۰۰ تا تخم گزاشت و هنوز هم داره
  برای تکثیر مصنوعی به شکمش رو فشار دادم و از تخم هاش گرفتم

  حالا از مخرجش یه چیز قرمز زده بیرون
  حالا نمی دونم به خاطر فشاره که من دادم (ممکنه زیاد بوده)
  یا اینکه عادیه و به خاطر پر بودن شکمش مخرجش بزرگ شده

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به دلیل فشار زیاد و شاید هم حجم زیاد تخم ها مخرج ماهی زده بیرون که به مرور زمان خوب میشه البته اگر یک مرتبه حمام تتراسیکلین + نمک بدون ید به مدت فقط ۳ الی ۵ دقیقه بهش بدین زودتر درمان میشه بعد از اون بهتره دیگه ماهی رو دست کاری نکنید.

   پاسخ
 6. ناشناس

  سلام من یه ماهی گلد فیش از دیشب خریدم خیلی هم شاد و سر حال بود ولی وقتی برگشتم خونه همینجوری یه گوشه افتاده بود نفس میکشه باله هاش باز هست و چشمش هم شفافه علت این بی حالی چیه ؟

  پاسخ
 7. Ali

  سلام تو آکواریوم ۶۰ لیتری امکان نگهداری رد لاین با گلد فیش وجود داره؟ اگه ممکنه تعداد پیشنهادیتون برا هر ماهی چنده؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تانک ۶۰ لیتری زیاد مناسب نگهداری هیچکدوم از این گونه ها نیست ردلاین رو باید در گله های حداقل ۶ تا به بالا نگهداری کنید و یک ماهی هست که فضای زیادی برای شنا نیاز داره و تانک ۶۰ لیتری براش خیلی کمه اما گلدفیش رو نهایتا سه چهار تا بشه در این آک نگهداری کرد اما چون گلدفیش کثیف کاری زیادی داره باید حتما هر هفته یک سوم از آب رو از کف سیفون بزنید.

   پاسخ
 8. نسیم

  سلام من چند تا ماهی گلد فیش گرفتم از مغازه براش غذا گرفتم اما دوست ندارن نمیخورن چی بهشون بدم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   یکی دو روز اول طبیعیه و مشکلی نداره چون جابجا شدن و استرس دارن و اصلا بهتر بود همون روز اول اصلا بهشون غذا نمیدادین .
   از روز سوم چهارم خوب میشن و باز اگر نخوردن از یک نمونه غذای ماهی دیگه استفاده کنید. فقط غذاهای اضافه رو از روی آب جمع کنید.

   پاسخ
 9. seyed

  باعرض سلام من یک ماهی گلد فیش دارم که بی حاله و کف اکواریوم همیشه میخوابه روی سرشم خال خال هایی سیاه هستش لطفا کمکم کنید ممنون میشم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   عکسش رو بذارید تا بهتر بشه نظر داد ممکنه از نژاد خود ماهی باشه و یا کیفیت آب خیلی پایینه.

   پاسخ
   1. seyed

    سلام نه دقیقا مثل همون ماهی اولی توی سایتتونه ابش هم تمیزه اما خال خالاش مثل مورچه رو صورت و سرش هست(زیر پوستش)/ با تشکر

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     با این اطلاعات کم نمیشه نظر درستی داد عکس ماهیتون رو بذارید برای گذاشتن عکس راهنمای سایت ر ومطالعه بفرمایید.
     https://www.onlypet.ir/help/

     پاسخ
 10. seyed

  سلام ممنونم از سایت خوبتون لطفا اگه میشه بگید چرا ماهی گوپیم که توشکمش بچه داره به دنیاشون نمایره؟(سه ماهه که گذشته) خیلی هم شکمش باد کرده تازه میخوام خودش و ماهیای دیگه جوجه هاشم نخورند ممنون

  پاسخ
  1. مرصاد

   سلام لطفا سوالاتتون رو در قسمت مناسب مطرح کنید . ۱-۲ روز غذا ندید اگر باد شکمش خوابید از پرخوری هست اما اگر نخوابید احتمالا بیماری استسقاء هست .

   پاسخ
   1. seyed

    سلام لطفا بگید این بیماری چیه و چجوری درمانش کنم ؟بازم ممنونم (تا دو روز بدون غذا نمیمیره؟)

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     از تالار گفتگو بخش بیماری استسقاء رو مطالعه بفرمایید.
     یکی دو روز بدون غذا هیچی نمیشه و ماهی تلف نمیشه بلکه از پر خوری استسقاء گرفته.
     داخل سرچ خود سایت سرچ کنید مطلب مورد نظر رو براتون میاره.

     پاسخ
 11. R

  سلام.ببخشید من چند تا گلد فیش دو بندی دارم دو تا ازونا که کله شیری ان یه مشکلی دارن وقتی یه مدتیه که غذا نخوردن حاشون کاملا خوبه و کاملا عادین ولی بعد ازینکه غذا میخورن یکم بعدش اونا نمیتوننخوب شنا کنن بعضی وقتا هم که زیاد میخورنکلا رو اب شناور بمونن شنیدم کیسه هواییشون ایراد پیدا کرده هر چقدر هم سعی کردم کمکشون کنم مثلا بهشون کم غذا دادم یا غذاشونو خیس کردم بعد بهشون دادم یا چند دقیقه توی اب نمک نگهشون داشتم به اکواریوم نمک و اکروفلاوین اضافه کردم ویا هرکاری که فکرشو بکنین ولی همونطوری ان . چیکار باید بکنم؟؟؟مشکل میتونه از وجود فیلتر زیرشنی و نبود فیلتر مناسب باشه یا تاثیری نداره ولی اب اکواریوم کاملا تمیزه
  و ایا میشه با خریدن یک فیلتر خارجی خوب مشکلو حل کرد ولی چرا اینا فقط بعد خوردن غذا مشکل پیدا میکنن بقیه اوقات هیچ مشکلی ندارن میشه اشکال رو از غذاشون دونست چون موقعی که خیار و اسفناج و کاهو خرد میکنم بهشون میدم مشکلی پیدا نمیکنم غذاشونم مخلوطی از بیومار و این غذای توپی رنگیه که روش نوشته انرژی.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   مشکل از فیلتر زیر شنی که نیست و فقط از پر خوری خود ماهی ها هست بهتره غذای کمتری بهشون بدین و از غذای رو آبی هم استفاده نکنید و غذای زیر آبی یک مدت بهشون بدین .
   اگر مشکل از کیسه هوای ماهی باشه مشکل دائمی پیدا میکنه و موقتی نیست.
   فیلتر خوب که برای نگهداری گلدفیش لازمه ولی مشکلی فعلی ماهی شما از فیلتر نیست.
   ممکنه تاریخ مصرف غذا گذشته باشه ضمنا غذای انرژی رو برای تنوع غذایی استفاده کنید و نه غذای پایه چون کیفیت خیلی بالایی نداره. دقت کنید چند نوع غذا رو با هم قاطی نکنید بلکه در هر وعده از یک نوع غذا استفاده کنید و در طول هفته از حداقل سه نمونه غذای مختلف به ماهی هاتون بدین.
   هر هفته باید یک سوم از آب رو سیفون کنید .

   پاسخ
 12. ناشناس

  باسلام
  من سه تا ماهی قرمز داشتم دو تاش مردن!! فکر کنم الان نوبته سومی هست. خواهش میکنم کمکم کنید
  اوایل خوب و سرحال بودن ولی کم‌کم رو دم و بدنشون دون دون های سفید درومد وبعد رنگشون تغییر کرد و روشون لکه های مشکی درومد!!!! رو دهن،شکم و حتی چشم!! (البته کور نیست) و بی‌حال شدن
  تروخدا کمکم کنید. نمیخوام دیگه این یکی بمیره

  پاسخ
  1. ناشناس

   چرا پاسخ نمیدید؟ ماهیم حالش بدتر شده و داره میمره

   پاسخ
 13. alireza st 1384

  سلام
  اون دونه های سفید نشونه ی بیمارو سفیدک هست که عاملش پایین بودن دما هست و بالا بردن دما تا ۳،۴درجه احتمال ۹۰درصد برای شما جواب میده.درضمن به اب مقداری نمک بدون ید اضافه کنید به درمان کمک میکنه.(به اضای هر لیتر ۱ گرم )اگرم نشد حمام تترا سایکلین بدید به مدت ۳الی۴دقیقه و برای حمام از اب اکواریوم استفاده کنیدبه صورت یک کپسول ۲۵۰ برای یک لیتر.
  موفق باشید

  پاسخ
 14. ناشناس

  سلام ممنون از پاسخ شما
  میخواستم بپرسم وقتی عکسی روآپلود کنم آدرس شو بفرستم یا نوشته جلوی آپلود رو؟ نمیدونم چجوری عکس رو بفرستم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب کیفیت آب و شرایط نگهداری خوب نبوده و دم خوره گرفته.
   سعی کنی دهر دو سه روزی یک مرتبه کل آب تنگ رو تعویض کنید و آب هم دما و بدون کلر اضافه کنید و غذای بیش از اندازه به ماهی ندین اگر کیفیت آب رو بالا نبرید به زودی تلف میشه.

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام متاسفانه ماهیم مرد.😔 خیلی ناراحت شدم
    میخوام دو تا دیگه از یه مغاز بخرم. قبلی هارو از دست فروشا خریدم. فقط میخواستم بپرسم منظور شما از کیفت آب چی بود؟ آب کلر نداشت منظور شما اکسیژن یا تمیزی آب بود؟
    سوال دیگه ام این بود که این ماهی ها در شرایط ایده آل حدود چند وقت در تنگی به قطر ۲۵ سانتی عمر میکنن؟
    و تو خرید ماهی های جدید به چه نکاتی توجه کنم؟
    عذر میخوام که وقتتون رو با سوال هام گرفتم
    ممنون از شما

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     کیفیت آب یعنی آب تیز باشه و اگر حجم آب کمه و داحل تنگ نگهداری میکنید هر دو سه روز یک مرتبه کل آب رو تعویض کنید و اگر داخل آک هستند و حجم آب زیاده هر هفته یک سوم از آب رو زا کف سیفون بزنید. و اکسیژن رسانی آب هم مناسب باشه.
     در مورد عمر موجود زنده نمیشه چیزی گفت.
     باله ها و دم ماهی سالم باشه و شنای خوب و طبیعی داشته باشه و ماهی مریض در اون آک و در کنارش نباشه.

     پاسخ
 15. ناشناس

  سلام ببخشید میخواستم بدونم میشه بلگ گوست تقریبا دو و نیم بندی رو با گلد فیش دو یا دو نیم بندی نگه داشت؟اصلا بلگ گوست چجور ماهیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. بلک گوست با گلدفیش یا کلا گونه های سردابی سازگار نیست.
   بلک گوست ماهی باحالیه. چطور بگم چجور ماهی ایه؟ کمی شیطونه و دم و باله ماهیای باله بلند و بی دست و پا رو میزنه، شب گرده، با گونه های متوسط تا بزرگ جثه صلح جو سازگاره، اوایل کمی غذا دادن بهش سخته ولی عادت که کرد دیگه اوکیه.

   پاسخ
 16. R

  سلام میشه کوی رو با گلدفیشه کله شیری یکم بزرگ تر از خودش نگه داشت؟؟ کویا تقریبا دو بند و گلدفیشام یه نیم بند بزرگ ترن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله گلدفیش بزرگتر باشه موردی نداره.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code