گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,652 دیدگاه در “گلد فیش

 1. Mohammad

  سلام خسته نباشید
  من تو اکواریومم گلدفیش دارم تازگیا چهار تا گوپی هم خریدم
  الان یکی از گوپی هام داره بچه میاره چیکار باید بکنم که بچه هاش خورده نشن زایشگاه هم نمیتونم بزارم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کلا گوپی با گلدفیش سازگاری نداره و گوپی های کوچک خورده میشن.

   پاسخ
 2. رضا

  سلام تقریبا دوهفته پیش دوتا گلد فیش اوراندا گرفتم ولی الان یه چند روزیه روی دم ویکی دوجا از بدنشون یه چیزهایی مثل جوش یا تاول قرمز رنگ زده ویه چیزی مثل نخ از سر این تاول ها زده بیرون ولی با این حال سر حال وشادابند و خیلی خوب غذا می خورند. اگر کسی از دوستان در مورد نوع بیماری ودرمان اون اطلاعاتی داره لطفا راهنماییم کنه خیلی نگرانم.باتشکر.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کیفیت آب رو بالا نگهدارید و تنهای یک مرتبه و به مدت ۳ الی ۵ دقیقه و نه بیشتر ماهی رو حمام تتراسیکلین + نمک بدون ید بدین.
   روش صحیح حمام دادن ماهی در تالار بیان شده مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
   1. رضا

    ممنون از راهنماییت اما نوع بیماری ودوز دارو رو برام مشخص نکردی چند گرم تترا سایکیلین ونمک در یک لیتر آب؟

    پاسخ
 3. ناشناس

  احتمالا انگل لرنه آ (کرم قلاب دار) باشه که یک نوع سخت پوسته تو قسمت جستجو بزن (انگل لرنه آ)

  پاسخ
 4. متین

  سلام خسته نباشید
  من یه آکواریوم کوی و گلدفیش دارم بعد میخواستم ببینم میتونم به اینا میوه هایی مثل خیار یا کدو و کاهو و.. بدم؟ مشکلی بپش نمیاد؟
  در صورت مشکل نداشتن میوه ای مثل خیار رو باید بپزم و بعد داخل آب بندازم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله میتونید بدین بنده استفاده کردم و استقبال میکنن . خیار سبز رو که نباید بپزید فقط برشهای طولی بزنید و ۴ قسمتش کنید و بذارید جلوشون البته اگر کوی ها بزرگ باشن راحت خیار سبز میخورن ولی کوی های کوچک به سختی میخورن چون سفته اما کدو سبز رو باید آب پز کنید و همینطوری با پوست برش بدین و بذارید تا بخورن خیار سبز رو هم با پوست بدین مشکلی نداره فقط تمیز و با آب خالی بشورید هندوانه هم بهشون بدین همچین میخورن که نگو مخصوصا کوی میوه خور خوبی هست اما همه اینها گند میزنه به کیفیت آب و باید فیلتر مناسبی داشته باشید و یا یک روز قبل از سیفون کاری استفاده کنید.
   کاهو – اسنفاج هم خیلی دوست دارن و همینطوری سالم با آب خالی بشورید و فقط برای ضد عفونی شدن ۲ – ۳ ثانیه کوتاه در آب جوش قرار بدین و بعد مصرف کنید.

   پاسخ
 5. متین

  سلام
  مرسی آقا مجتبی خیار دادم علاقه زیادی هم کوی ها نشون دادن ولی گلدفیش هام جلو نمیومدن برای خوردن احتمالا میترسیدن
  آقا یه سوال دیگه . خیار رو هر روز میشه داد یا هر دو روز ؟ برای این میپرسم که اگر مسافرتی جایی رفتیم خیار میشه انداخت برای ۳ یا ۴ روز؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر خیار رو نمیشه بندازید داخل آب و تشریف ببرید مسافرت چون گند میزنه به آب و ممکنه ماهی ها تلف بشن ضمنا ماهی گلدفیش و کوی یک هفته هم غذا نخورن مشکلی ندارن پسبا خیال راحت تشریف ببرید مسافرت و غذای اضافه داخل آب نریزید . ضمنا خیار خیلی سرده و بهتره هفته ای دو وعده بیشتر استفاده نکنید. برای مسافرت یکی دو برگ کاهو و یا اسفناج داخل آب بندازید کافیه کوی و گلدفیش چیز دیگه ای لازم ندارن و طی یک هفته مشکلی پیش نمیاد ولی با دادن غذای اضافه ممکنه کیفیت آب خراب بشه و ماهی ها رو بکشه.

   پاسخ
 6. PARSA

  سلام
  من یه آک ۲۰ لیتری پلنت داشتم که خیلی دردسر داشت و رو گیاهاش جلبک بود و خسته شدم ازش و گیاها رو کاشتم تو یه تنگم
  .
  .
  .
  تو این آک میخوام ۲تا ماهی بگیرم اما نمیدونم چی ؟
  اولش فایتر به ذهنم اومد گفتم تکثیر کنم که پدر گفت فایتر سخته دردسر داره چون اوایل مهر هم هست دیگه باید برم مدرسه وقت نگهداری هم ندارم تازه کلاس ۶هستم بابام گفت بهتره ماهی کم دردسر بخری
  .
  .
  ذهنم رفت به گورامی دو تا دارف ولی این دو هم مد نظرم هستن
  .
  .
  ولی مهم تر گلدفیش میخوام گلدفیش بخرم به نظرتون تو ۲۰ لیتر کثیف کاری و… این ماهیا اذیت نمیکنه ؟
  .
  .
  اگه مناسب ۲۰ لیتر نیست به نظرتون چه ماهی بگیرم ؟؟ میدونم سلیقه ایه وللی شما هر ماهی رو که بگید میخرم البته میخوام ماهیش یکم بزرگ ۷ سانت باشه ولی نمیدونم چی شما هرچی بگید من بخرم چون همه ماهیا رو دوست دارم
  .
  .
  سیستم فیلتر هم هنگ آن است

  پاسخ
 7. parhamplant

  سلام
  واسه یه تانک ٢٠ لیتری ماهی ٧ سانتی اصلا مناسب نیست
  گلدفیش بدرد این سایز نمیخوره ، فایتر هم اصلا توصیه نمیکنم واسه آک جمعی
  دارف خوبه ولی اگه من بودم میرفتم سراغ سایز ریز مثل گوپی و مولی و … مخصوصا اندلر که بسیار زیباست

  پاسخ
  1. parsa

   سلام
   من میگم فایتر نرو ماده نمیگم کلی جمع کنم فایتر بعد بندازم کنار هم مگه دیوانه ام
   بعدشم فایترو تو نیم لیتر هم میذارن چه برسه به ۱۵ لیتر
   من الان آکم خالیه فقط دوتا ماهی میخوام ۱۰۰ تا که نمیخوام یه طوری میگین اک جمعی اانگار میخوام ۱۰ تا فایتر بگیرم تو والمم نوشتم دو تا ماهی

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    بله فایتر در فضای کوچک هم زنده میمونه ولی در ۲۰ لیتر و برای تکثیر و نگهداری یک جفت فایتر به نظر بنده هم کمه و درگیری شدید ممکنه پیش بیاد.
    به نظر بنده یک جفت گورامی بهشتی و یا یک جفت گورامی مرواریدی و یا حتی یک جفت دارف خیلی خوبه و حتی میتونید تکثیر هم بکنید فقط یکی دو تا شاخه گیاه طبیعی هم بذارید عالی میشه.

    پاسخ
 8. محمد

  سلام ببخشید من دوتا گلدفیشو ی جفت مولی و دم شمشیری و زبرا و ی فایتر کوچیک ک اصن کاری ب کار هیشکی نداره همش ی گوشه میخابه برا غذا میاد بیرون
  اینا ایا با هم میسازن؟ سه روزه ک هیچ اتفاقی برا گلدفیشا نیوفتاده

  پاسخ
  1. .Mahdi-davoodvand

   من که یک بار گوپی یو با گلد فیش نگهداشتم هیچ اتفاقی نیفتاد.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   ترکیب سازگاری نیست. قرار نیست به طور دائم باهم کنار بیان. حداقل گلدفیش بزرگ میشه و زبرا کوچیک میمونه و یک دفعه بدون دلیل ممکنه زبراها رو دیگه نبینید!
   مولی هم باله و دم گلدفیش رو میتونه بزنه. فایتر هم اصلا خوب نیست اینطور بیحال باشه و فایتر سالم و سرحال شیطنت میکنه.

   پاسخ
 9. Ali1383

  خب ترکیب بدیه . و موقتیه. گلد فیش سرد ابیه اینا گرم ابی . فایتر میتونه ماهیارو بزنه از اسمش معلومه . گلد فیشم میتونه زبرا یا حتی مولی رو بخوره

  پاسخ
 10. amir hossein

  با سلام عرض ادب و خسته نباشید میخواستم بگم من از ی آکواریومی پرسیدم ماهی گلد فیش با ماهیان دیگر آب شیرین میشه نگهداری کرد گفت چون گلد فیش ها انگل دارند و باعث مرگ ماهی های دیگر میشوند این راست است اگه راست است میشه اسم دارو را بگویید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بیشتر به خاطر اینه که گلدفیش یه گونه سردابیه و بهتره با ماهیای هم رده با خودشون نگهداری بشن. اکثر گونه های رایج بازار از نظر شرایط زیستی و خلق و خو با گلدفیش سازگاری ندارن(اکثرا گونه های گرمابی هستن). انگل دار بودن گلدفیش ها هم یه مسئله جدایی از مواردی هست که گفتم و فروشده باید به این موارد اشاره میکرده نه انگل دار بودن گلدفیش که یه حرف غلطیه که مثلا نگهداری نمیشن چون انگل دارن!!!!

   پاسخ
   1. amir hossein

    با سلام من ی تنگ ۱۰لیتری دارم با ی پمپ و سنگ هوا و گل و سنگ از دارو ضد عفونی و ضد کلر هم استفاده میکنم بنظرتون با این شرایط میتونم از این ماهی بخرم بعد میشه بگید چ ماهی میتونم کنارشون نگهدارم با تشکر

    پاسخ
    1. "مهدی"

     سلام دوست عزیز.
     حجم ۱۰ لیتر حجم خیلی کمی هس وا گه بخواید گلد فیش نگهدارید باید گلد فیش هاتون کوچیک باشن ودرحد دو سه تا.
     به نظر بهتره فایتر تو این حجم نگهدارید و گلد فیش نخرید.

     پاسخ
 11. Mohammad

  سلام من ویدیویی به عنوان پوند زیبای گلدفیش دیدم
  یه سوال پوند گلدفیشو باید خودمون درست کنیم یا اکواریومی ها دارن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر فیلمی هست که در چند رسانه ای سایت خودمون هست آماده اون رو ندیدم.

   پاسخ
 12. amir hossein

  سلام میشه گلد فیش رو تو تانک پلنت نگهداری کرد با دمای۲۶درجه
  با چ ماهیانی میشه نگهداری کرد
  چ گونه هایی رو میشه نگهداری کرد میشه چند تا مثال بزنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   گیاها رو از بین میبره. با برخی از گیاهای مقاوم و تلخ مزه مثل کریپتون میشه نگه داشت گرچه اون هم بعد از مدتی متوجه میشید که همون گیاها رو هم از بین میبرن.
   گلدفیش رو اختصاصی نگهداری کنید. باور کنید بهترین گزینه نگهداری اختصاصی هست.

   پاسخ
 13. R

  سلام.من دو تا گلدفیش کله شیری دارم که
  هر دوشون شادابندکه یکیشون سرعت رشدش ازون یکی خیلی بیشتره با اینکه وقتی خریدم هم اندازه بودن دلیل رشد سریعش چیه ؟؟؟.دوم اینکه تازگیا اون بزرگ رو یکی از کپی های ماده و یکی از بچه کپی های ماده میزنن ولی حال گلد فیش خوبه و غذام خوب میخوره. چرا میزننش؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب این طبیعیه و قرار نیست در یه گله ماهی همگی به اندازه هم رشد کنن. یکی بیشتر میخوره، جسورتره و …. بنابراین سایز بزرگتری هم میگیره و یکی ترسو تره یا کمتر میخوره یا …. و کوچیکتر میمونه. اگه اختلاف سایز داره زیاد میشه بهتره با شیشه از هم جداشون کنید و ضعیفتره رو اختصاصی تغذیه کنید تا اون هم جون بگیره.
   گوپی هم با گلدفیش سازگار نیست. البته قرار هم نیست گوپی گلدفیش رو بزنه و اکثرا برعکسش پیش میاد و گوپی(مخصوصا بچه گوپی) توسط گلدفیش خورده میشن! به هر حال خیلی عجیبه که گوپی گلدفیش شما رو میزنه. در هر صورت بهتره گوپی ها رو جدا کنید.

   پاسخ
 14. R

  سلام.ایا واقعا سرامیک اکواریوم برای برخی ماهی ها مثل گلد فیش ضروری و مفیده.لطفا جواب بدین.

  پاسخ
  1. mohammad civil

   سلام . همونطور که در مقاله گفته شده باید برای این ماهی از فیلتراسیون قوی بهره ببرید . سرامیک محل تجمع باکتری هایی هستند که امونیاک تولیدی از فضولات رو تبدیل به مواد غیر سمی می کنن . پس در استفاده از اون شک نکنید

   پاسخ
 15. R

  سلام ببخشید دو تا گلد فیش کله شیری دو و سه بندی با یک کالر ویدوی بالغ سازگاری دارن به وقت کتک نخورن؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کالر ویدو باله ها و دم گلدفیش رو میزنه.

   پاسخ
 16. amir

  سلام
  میشه کنار گلد فیش لجن خوار نگهداری کرد امکان داره مشکلی پیش بیاد؟؟؟
  لجن خوارو برا تمیز کردن میخوام!؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کت فیش کوچک بخرید موردی نداره.

   پاسخ
 17. R

  سلام.اینکه گلد فیش سرد ابی و گوپی و مولی و … گرمابی است چه تفاوتی بین ماهی هام وجود داره؟؟ تا حالا که نه گوپی هام نه دوتا مولیم و نه دیگر ماهیان اب گرم و دو تا گلدفیشم مشکلی نداشتند و درگیر نشدند. من عاشق گلدفیشام هستم و چه مشکی داره که اونارو با هم نگه داری فروشنده ها که میگن اگه درگیر نشن مشکلی نداره.؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   گرم ابی و سرد آبی بودن ربطی به درگیری نداره بلکه شرایط نگهداری هر کاری کنید برای یک گروه مناسب نمیشه و از طول عمر ماهی هاتون کم میکنه و زود مریض میشن و تلفات میدین.
   اما جدای از این مورد گلدفیش با گوپی و مولی سازگری خوبی نداره شاید الان موقتا با هم ساخته باشن اما دو سه ماه آینده بدون شک با این ترکیب مشکل پیدا میکنید و درگیری و تلفات خواهید داشت. هنوز ماهی ها جا نیوفتادن و موردی نبوده همینکه ماهی ها جا بیوفتن درگیری ها شروع میشه.

   پاسخ
 18. R

  میشه به ماهیام که همگی گیاهخوارن دل چرخه کرده مرغ برای یکی دو بار در هفته بدم؟؟؟شنیدم خیلی مقویه.اسامی ماهی هامم تو سوالات قبلی هست؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه ماهیای مورد نظر گلدفیش و گوپی و مولی هستن خیر. ضمنا دل مرغ اصلا خوب نیست و کلا از دل گوساله برای ماهیا استفاده کنید(برا گوشتخوارا). این همه غذای تجاری خوب تو بازار هست که برای گلدفیش بالانس شده. از اونا استفاده کنید. ارتمیا هم عالیه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code