گلد فیش

گلدفیش ها از ماهیان زیبا و سنتی اب شیرین میباشد که حتما شما انها را موقع عید یا در مغازه های اکواریومی دیده اید.نگهداری انها اسان بوده و ماهیان کم توقعی هستند.بهتر است به صورت گله ای در اکواریوم های تک گونه نگهداری شوند. در ادامه سعی میکنیم به طور کامل این ماهی نسبتا دوست داشتنی را به شما معرفی کنیم

به ادامه متن توجه کنید

نام رایج : گلد فیش،ماهی طلایی” البته بسته به انواع مختلف گلدفیش،نام های متفاوتی شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مور و …. به انها نسبت داده شده است”

خانواده:cyprinidae

خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

حداکثر طول : ۱۰ سانتی متر

سطح شنا: کلیه سطوح آب

مکانهای جایگیری: میان سنگها،گیاهان و مواد شناور

نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب

همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان صلح جوی اب شیرین

تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و …

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما ۱۸ درجه سانتی گراد و پی اچ خنثی

رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

توصیه:بهتر است ۱۰ قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان گلدفیش را خرید و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد. آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرازگاهی آب تمیز به آن اضافه شود زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذای خود را هضم میکنند و کثافت کاری زیادی دارند. همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در ۴ وعده به آنها بدهیم.

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکه های رنگینی بوجود میآید.

تاریخچه: میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند. هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند. اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادی زندگی کنند. در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا ۳۲ سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است. امروزه تا بیش از یکصد واریته زینتی از خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارند، واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی غیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت ، به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلسی ایجاد کرد. امروزه هنوز هم در ژاپن ، اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گروههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال غیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های غیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند، این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال غیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند.

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا ۱۶۰۰ سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور شباهت دارد. طی سلسله ۲۶۵ تا ۴۲۰سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گه گاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس از آزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای ۱۲۰۰تا۱۳۰۰ ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی سال ۱۵۰۰  به بعد گوناگونی شکل باله همچون دم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همراه با رنگ آمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند در حدود ۱۵۰۰ سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما ۲۰۰ سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد. تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی گویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند، آنها مهارتشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری ،کالیکو ، فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند. طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند، بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد. طی سالهای ۱۷۰۰یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می رود که گلدفیشها به طی قرن هجدهم به آمریکای شمالی وارد شده اند ، هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد قریبا به ۲۰۰ سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورش گلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدها نیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

انتخاب گلدفیش:احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید. اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید. بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید. ( مدت پیشنهادی قرنطینه ۱ هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود یک سوم تا دو سوم آب خواهد نمود. در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است). بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا یونولیتی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از ۱۰۰ گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید

موفق باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,535 دیدگاه در “گلد فیش

 1. sh

  سلام دوستان آیا درسته که ماهی گلدفیش چشم تلسکوپی نسبت به سایر نژاد ها به دلیل وضعیت چشم هاش بینایی ضعیفتری داره و برای غذا خوردن مشکل ایجاد میکنه؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید…

  پاسخ
  1. Ali13d

   سلام خیر ماهی چشم تلسکوپی اگه سالم باشه به خوبی غذا میخوره ولی در کل ماهی کم غذاییه و غذای زیاد باعث مرگش میشه

   پاسخ
   1. Mohammadnori

    سلام دوست عزیز
    اتفاقا گلدفیش ها و همچنین چشم تلسکوپی اشتهای پایان ناپذیری دارن غذای زیاد هم باعث مرگ نمیشه بلکه ماهی سنگین میشه و کیفیت پایین میاد و شرایط ماهی بد میشه که در این موقع راه درمان هم هست اما به طور کلی غذای زیاد توصیه نمیشه

    پاسخ
  2. Mohammadnori

   سلام دوست عزیز
   اگر ماهی ای که دارین سالم باشه به راحتی غذا میخوره و مشکلی برای غذاخوردن نداره

   پاسخ
 2. sh

  یعنی چی؟؟؟ میشه بیشتر راهنمایی کنید….یعنی برای یک گلدفیش سایز بزرگ تلسکوپی چه مقدار باید غذا در روز بدیم؟؟؟

  پاسخ
  1. Mohammadnori

   سلام دوست عزیز
   والا مقدار رو خودتون باید بگین مثلا برای یک تلسکوپی ۱۰سانتی متری سه وعده چند دونه ای لوفاک ریز بسنده میکنه
   البته باید تنوع هم رعایت شه

   پاسخ
 3. sh

  ممنون از راهنمایی تون فکر کنم غذای زیر آبی برای گلدفیش بهتره چون باعث بیماری گوارشی نمیشه…حالا هر نژادی باشه..

  پاسخ
 4. Mohammadnori

  سلام اقا شهریار
  جسارت نباشه اما من با حداکثر طول:۱۰سانتی متر
  موافق نیستم چون خودم حداقل گلدفیش۲۰سانتی متری رو دیدم
  درضمن اگه وقت دارین توتاپیک اکواریوم نظر بدین

  پاسخ
 5. sh

  سلام دوستان یک سوال داشتم من یک گلدفیش کالیکو سایز بزرگ دارم حدود ۱۴ سانت که با دو تا گلدفیش کله شیری کوچیک داخل یک تانک ۸۰ لیتری نگه میدارم فیلتراسیون تاپ فیلتر و اکسیژن رسانی و دما هم ۲۶ هست سیفون هفته ای یک بار ..فقط مشکل اینه که گلدفیش بزرگ اکثر اوفات روز جلوی آکواریوم تا فاصله کمی از اکواریوم هستش و شنا میکنه ولی برای غذا خوردن سریع میاد بالا و با اشتها میخوره و لی بعد ۱یا ۲ ساعت دوباره میره جلوی آکواریوم میشینه….حدود ا هفته هم هست خریدم از لحاظ قارچ و یا بیماری پوستی هم بردن معاینه کردن مشکلی نداره…غذا دهی هم منظم هست هر روز…نمیدونم مشکل کم تحرکی اش برای چی هست؟؟راهنمایی کنید…

  پاسخ
 6. pedram76

  سلام اول از همه اینو بگم که ۲۶ درجه برا گلدفیشا زیاده . دما رو به تدریج بیارین رو ۲۲-۲۳. خب اگه شرایط اکواریوم خوب باشه میشه گفت چون تازه وارده گوشه گیریش طبیعیه و الان نمیشه گفت بیماری چیزی داره. یه یه هفته دیگه هم صبر کنین احتمالا خوب بشه.

  پاسخ
 7. sh

  گلدفیش ها نژاد دار هستن فروشنده گفتن به دمای ۲۶ درجه عادت کردن…حالا دیگه نمیدونم چطوری میشه؟؟؟دما رو کم کنم؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. اگه به دمای بالا عادت کردن و گونه های خاصی هستن دما رو کاهش ندید چون به دمای بالا عادت دارن و در این دما پرورش داده شدن(تاکید میکنم اگه واقعا این ویژگی رو دارن)
   در مورد کم تحرکی ماهیا هم ممکنه کیفیت ابشون پایینه؟ گلدفیش ها کثیف کاری زیادی دارن و سیستم فیلتراسیون با مواد بیولوژیکی برای تجزیه سریع فضولات نیاز دارن. بررسی کنید سیکل اب طی شده؟ سطح سموم اب بالا نیست؟

   پاسخ
 8. sh

  بله آقا شهریار به دمای بالا آب عادت دارنو فروشنده هم گفت دماب آب رو کم نکن…در مورد کیفیت آب هم اینکه من فقط سه گلدفیش توی ۸۰ لیتر آب نگه میدارم وسیفون منظم هفتگی ۲۰ درصد رو دارم آکواریوم هم ۴ ماهه گذشته از راه اندازی و قطعا سیکل رو طی کردم و آب هم شفافیت مناسبی داره…یک تاپ فیلتر سوبو با قدرت ۶۰۰ لیتر ساعت دارم که سرامیک و ابر و گه گاهی هم زغال برای گرفتن رنگ و بو آب استفاده میکنم…حالا نمیدونم چرا کم تحرکن؟؟ ولی موقع غذا خوردن خیلی شادبن و کلی فهالیت دارن..اگه از فیلتر اسفنجی بیولوژیکی استفاده کنم مشکل حل میشه؟؟/

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   والا مشکل رو باید ببینید چیه و اگه از کیفیت اب نیست میتونه به خاطر نوع غذا یا غذای بیش از حد هم باشه که بهشون میدید. فیلتر اسفنجی بیولوژیکی هم خوبه ولی مگه فیلتر ندارید؟ تاپ فیلتر دارید و به نظرم دیگه نیازی به فیلتر اسفنجی نیست.

   پاسخ
 9. sh

  دوستان سلام من دو روز قبل اینجا به عنوان مهمان نظر نوشتم ولی هنوز نوشته در حال بررسی است..وقتی که به عنوان عضو سایت وارد شدم نظرم حذف شده علت چیه؟؟؟ راهنمایی کنید…

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   چند تا نظر در صف انتظار بود که تایید و پاسخ داده شدن. اگه دیدگاهتون بین اونها نیست لطفا مجددا اون رو مطرح کنید. با سپاس.

   پاسخ
 10. Ashkan_Ete

  سلام
  بنظرتون میتونم بچه های تروفیوس ایکولا رو تا وقتی بزرگ بشن توی تانک گلدفیش های عید نگه دارم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیر. باله های گلدفیش ها رو میزنن. اگه هم خیلی کوچیک باشن خود گلدفیش ها هم میتونن بچه ها رو بخورن.

   پاسخ
 11. امیر

  سلام
  دوستان من یک دونه گلدفیش پرسکال دارم دمای آب رو با توجه به سایر ماهی هایی که دارم روی چند بزارم که آسیبی بهش نرسه؟ سرچ کردم مقدار ۱۸ الی ۲۳-۲۴ رو ذکر کردن….! سایر ماهی هام:

  مولی بالن
  گوپی
  پلاتی
  بلک ویدو

  پاسخ
 12. pedram76

  سلام دوست عزیز.قبل از اینکه به دمای مناسب تانک فکر بکنین باید به ترکیبتون هم نگاهی بندازین!مولی که باله های گلدفیش رو میزن گوپی ها هم ممکنه توسط گلدفیش خورده بشن بلک ویدو هم اصلا مناسب این ترکیب نیست.باید در ترکیبتون تجدید نظر کنید.موفق باشین.

  پاسخ
 13. اسما

  سلام من حدود یک ماهی است گلدفیش خریدم ۲تا اما چند روزه یکیشون کم اشتها و بی حال شده وهمش یک گوشه اکواریوم یک ور میکنه خودشو و بی حاله ..
  علتش چیست.میشه لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   تغذیه نامناسب، کیفیت پایین اب. احتمالا دچار مشکل کیسه هوا یا نفخ شده که در گلدفیش ها رایج هست. اگه تغذیه میکنه غذاهای خشک رو حذف کنید و از نخود فرنگی استفاده کنید. از دارویی مثل تترا گلد مد هم برای درمانش استفاده کنید.

   پاسخ
  2. OSHOSPIRA

   به احتمال زیاد کیفیت پایین اب مثل سرد بودن زیاد یا گرم بودن زیاد یا اب تمیز نیست و این یدونه بخاطر احتمال ضعیف بودن قدرت دفاعی بیماریش بوده از نظرم این مشکلارو حل کنید تا اونیکی مریز نشه و این یکی هم بهش ویژه برسید

   پاسخ
 14. Mohammad

  سلام خسته نباشید
  من تو آکواریومم دوتا ماهی قرمز دارم میخوام لجن خوار بگیرم چه نژادی و چه اندازه ای بخرم
  ماهی قرمزام یکش ۷ سانت و یکی دیگه حدودا ۱۲ سانته

  پاسخ
  1. Mohammad

   آخه قبلا لجن خوار داشتم چسبیدبود به ماهی قرمزم داشت پولکاش رو میکند جداش کردم

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   نیازی به نگهداری لجن خوار نیست و گلدفیش ها رو در شب اذیت میکنن. کلا گلدفیش رو اختصاصی نگهداری کنید.

   پاسخ
 15. Mohammad

  سلام خسته نباشید
  فقط زود جوابمو بدین
  من یه ماهی قرمز دارم خیلی سرحال بود و حتی از دستمم نمیترسید و دستی بود امروز دیدم خیلی بی حال شده دلیلش چی میتونه باشه ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عوامل زیادی وجود داره. کیفیت پایین اب و بالا رفتن سموم اب. بیماری ها، تغذیه بیش از حد، شوک دمایی و ….. باید یکی یکی عوامل مختلف رو بررسی و مشکلات رو رفع کنید. ابتدا کیفیت اب رو بررسی کنید و در صورت نیاز حتما مقداری از اب رو تعویض کنید و اب تازه جایگزین کنید. دما و اکسیژن و تغذیه و …. رو هم بررسی کنید و نتیجه رو بگید؟

   پاسخ
 16. Mohammad

  سلام بررسی کردم ماهی ها شوک دمایی داشتن
  یه چیز دیگه هم دیدم ماهی هام رو پولکاشون یه چیزی شبیه کبودی دارن و چشم هاشونم یه ذره بزرگ شده یا باد کرده نمیدونم چشون شده ؟ چیکار کنم به نظر شما

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   شک نکنید که فقط شوک دمایی نبوده و کیفیت اب هم پایین بوده. باد کردن چشم ها اکثر نشانه کیفیت پایین اب و عوامل باکتریایی بیماری زا هست. همینطور اون کبودی ها. یه مطلب در مورد بیماری های رایج چشمی در سایت هست که مطالعه کنید روش درمان هم نوشته شده.

   پاسخ
 17. Mohammad

  سلام ببخشید که زیاد سوال میکنم
  من دوتا ماهی قرمز دارم … آکواریومم ۶۰ لیتره . چه ماهی های دیگه ای میتونم با ماهی قرمز نگهداری کنم ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ماهی قرمز یا کلا گلدفیش ها رو باید اختصاصی نگهداری کنید. این ماهیا سردابی هستن و شرایط نگهداریشون به گونه ای هست که بهتره اختصاصی نگهداری بشن. میتونید یه تانک اختصاصی گلدفیش داشته باشید.

   پاسخ
   1. Rezatohidi_fish

    به به سلام به اقا شهریار و اق مجتبی اقا خیلی نوکریم تو این مدت ک اکواریوم داشتم از التوم نگهداری نکردم خب حالا سوال البته شرمندم جاش اینجا نیست.چهارتا انجل کوچیک سفید دارم و امروز یه التوم (اصلی نیست)یعنی اصلیش پیدا نمیشه حالا بگذریم که که خیلی کم از اونا بزرگتره انداختم و همرو میزنه از انجل تا پلاتی غذا هامم برندن ولی هنوز بش غذا ندادم غذاهامم دونوع یکی جی بی ال یکی داجانا و یک نوع دیگه جی بی ال و ارتمیا منجمد جی بی ال ک واسه نی نیا هست الانم اون انجلو انداختم پرورشگاه کارم درست نیست میدونم ولی اونارو هم دوست دارم حالا بگو چیکا کنم?

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     دوست من وقتی خودتون متوجه هستید که جاش اینجا نیست خواهش میکنم در جایی که مرتبط هست سوال بپرسید. میفرمایید جاش اینجا نیست و سوالتون رو هم مطرح میکنید!!!
     اون انجل رو ردش کنید، کار خاصی نمیشه کرد یا فضای تانک کمه یا دکور کمه. ابتدا یه مدت جداش کنید در همون تانک اصلی و با شیشه (داخل زایشگاه مکان مناسبی نیست و تلف میشه) و بعد یه مدت مجددا کنار سایرین رهاش کنید اگه باز درگیری ایجاد کرد ردش کنید. ضمنا خواهش میکنم اگه باز سوالی در خصوص انجل داشتید در مطلب مرتبط سوال کنید و اینجا ادامه ندید. با سپاس.

     پاسخ
 18. mohammadali.h

  سلام
  اولا که ممنون از سایت خیلی فوق العاده تون…
  میشه بگید بلک گاست و مولی با گلدفیش سازگاری دارن یانه؟(اگر براتون مقدوره کلا ماهی هایی که با گلدفیش سازگارن رو بگید)
  و بعد اینکه یکی از گلد فیشای من باله قسمت مخرجش خیلی کوچولو زخم شده(زخمش هم شدید بنظر میرسه ممکنه انگل باشه؟) / یه گلدفیش دیگه ام هم یه قسمتی از بدنش نمیدونم یا توسط بلک گاست کنده شده و یا مریضع (ممکنه بلک گاست زده باشه؟)، قسمتی از بدنش انگار کنده شده و سفید شده و مدفوع بازیک سفید داره و یه قسمت از اکواریوم ساکنه و فعالیت چندانی نداره و همچنین لکه های ریز اما سیاه رنگی رو بدنش ایجاد شده این گلدفیشم هم از نزاد Pearlscale هستش به نظرتون چشه؟
  واسه اینها فعلا فقط اون دوتا گلدفیش رو قرنطینه کردم و تو اب تنگ هم نمک ریختم به نظرتون جواب میده؟
  اگه میشه سریع تر جواب سوالم رو بدید چون فک کنم گلدفیشام حالشون خرابه!
  باتشکر از شما

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   با گلدفیش خیر و دم و باله های گلدفیش رو میزنن.
   گلدفیش رو باید به صورت اختصاصی نگهداری کنید. یعنی یه تانک که فقط در اون از تعدادی گلدفیش نگهداری میکنید. گلدفیش ماهی سردابیه و مناسب نگهداری با گونه های استوایی نیست.
   اون زخم ها احتمالا به خاطر این هست که کتک میخورن. بهتره سریع تر جداشون کنید و به اب هم متیلن بلو بزنید که زخم های ایجاد شده مورد حجوم قارچ ها قرار نگیره. ضمنا کیفیت اب رو هم از نظر فیزیکی و شیمیایی برسی کنید. ممکنه سموم اب هم بالا باشه یا اب بیش از حد گرم باشه که برای گلدفیش مناسب نیست.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code