ماهی پنکوسی

ماهیان پنکوسی از انواع ماهیان زینتی و زیبای اب شیرین محسوب شده که نگهداری از انها چهره خاصی به اکواریوم میدهد.شاید نگهداری یک ماهی که شباهت زیادی به کوسه ها دارد برای هر کس جالب و خوشایند باشد البته برای نگهداری انواع بزرگ مانند پنکوسی باله بلند یا شکارچی و پنکوسی معمولی حتما باید از اکواریوم های بزرگ و مستحکم استفاده کنید. با وجود اینکه پنگوسی ها شامل چندین نوع هستند ما در اینجا رایجترین انها که در بازار ایران هم به وفور یافت میشوند (پنگوسی شکارچی و معمولی)  را مورد برسی قرار میدهیم

به ادامه متن توجه کنید

نام های رایج: نوع  گوشتخوار” پنکوسی باله بلند ، پنگوسی شکارچی ، پنگوسی گوشتخوار و ….  نوع غیر گوشتخوار”پنگوسی معمولی ،پنگوسی گیاه خوار، پنگوسی باله کوتاه و ….

انواع دیگری از پنگوسی ها با نام های مختلف هستند اما بحث ما در مورد انواع رایج یعنی نوع گوشتخوار و معمولیست

خانواده: Pangasiidae

زیستگاه اصلی : تایلند

دمای مناسب نگهداری:۲۲ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پ-هاش: ۶/۵ الی ۷/۵

طول عمر:حدودا ۱۰ سال

سازگاری :پنکوسی باله بلند ( گوشتخوار ) ماهی های کوچکی که در دهانش جای بگیرد را می خورد ، ولی پنکوسی باله کوتاه (معمولی ) با بیش تر گیاهخواران و بعضی گوشتخواران سازگار است .

توجه : پنکوسی گوشتخوار یا شکارچی دارای باله ی پشتی نوک تیز است و رنگ تیره ای دارد در صورتی که باله ی پشتی در پنکوسی های معمولی کوتاه و قوس دار است و رنگ آن ها روش تر است. پنگوسی های دیگری نیز در بازار وجود دارند مانند رنگ سفید یا نقره ای که خصوصیات مشابهی با پنگوسی های معمولی یا باله کوتاه دارند و حتی میتوانیم در مبحثی دیگر درباره انها صحبت کنیم

پنگوسی شکارچی

……………………………………………………………………………………………………

پنگوسی معمولی

پنگوسی معمولی

شناخت::این گونه از ماهیان بزرگ (پنگوسی ها) در کشورهای جنوب شرقی آسیا همچون تایلند ، مالزی و ویتنام یافت می شوند .کوسه ی ملون یا پنگوسی نامی است که به این ماهی اطلاق می شود و علتش هم به خاطر نحوه ی شنا کردن آن در میانه ی آب و یا شباهت ظاهری اش با هم نام خود (کوسه) می باشد . این ماهیان به خانواده ی پنگاسیده ها (PANGASSIDAE) تعلق دارند . این خانواده شامل تعدادی ماهی است که همگی بومی جنوب شرقی آسیا بوده و حداقل تا ۴۵ سانتیمتر رشد می کنند . به جهت اندازه ی بزرگ و زندگی جمعی آنها اغلب شکار شده و به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرند . پنگوسی می تواند به وزنی بالغ بر ۱۵ کیلوگرم برسد و بزرگی در حدود ۱۲۰-۱۰۰ سانتیمتر در طبیعت داشته باشد اگرچه در اکواریوم به ندرت به ۵۰ سانتیمتر میرسند. در عرض ۴ سال به بلوغ جنسی می رسند و میتوانند تولیذ مثل کنند.

نگهداری: برای نگهداری ماهی پنگوسی (شکارچی یا معمولی) به دلیل جثه بزرگ نیاز به اکواریوم بسیار بزرگی دارید.شاید در ابتدا ماهی کوچک و دوست داشتنی به نظر برسند که در هر اکواریومی بتوانید انها را نگهداری کنید ولی با گذشت زمان و رشد چشم گیر انها در اخر به اکواریوم بزرگی نیازمندید.بنده شخصا نمیتوانم اندازه ی خاصی را پیشنهاد دهم زیرا هر اکواریومی میتواند برای انها کوچک باشد شما فکر کنید میخواهید از یک جفت پنگوسی که هر کدام طولی معادل ۳۰ الی ۴۰ سانتیمترکه  قطرنسبتا بزرگی نیز دارند نگهداری کنید حال اکواریوم مناسب پنگوسی ها چقدر باشد مناسب است؟؟؟ شاید بگویید یک اکواریوم یک متری برای انها کافیست و شاید این نظر را داشته باشید که یک اکواریوم دو یا سه متری هم برای انها کوچک است به هر حال تصمیم با خود شماست که نسبت به مکان یا مدت زمان نگهداری از پنگوسی های خود تصمیم بگیرید. شما بجز سایز اکواریوم باید به مسائل دیگری مانند اکسیژن مناسب و فیلتراسیون خوب اکواریوم نیز دقت کنید. شخصا توصیه میکنم در اکواریوم پنگوسی های خود از دکورهای سنگی یا سفالی و ….. استفاده نکنید شاید استفاده از تزئینات گیاهی به نحوی که مانع حرکت انها نشود مناسب باشد زیرا تانک خالی و بدون تزئنات هم برای ماهی ناخوشایند است و هم زیبایی زیادی ندارد به هر حال در این قسمت هم تصمیم با خود شماست البته همانطور که در بالا نیز اشاره شد بهتر است از دکورهای سنگی استفاده نکنید زیرا حرکت سریع انها بین سنگ ها ممکن است باعث زخمی شدن و خراش های روی پوست شود.در مورد خصوصیات فیزیکوشمیایی اب مانند دما و پ-هاش هم در بالا صحبت شد و تنها نکته باقیمانده برای نگهداری پیدا کردن هم تانکی مناسب برای انها میباشد البته ممکن است شما بخواهید انها را به صورت جفت یا بیشتر به صورت تک گونه در کنار یکدیگر نگهداری کنید که در اینصورت نیاز به پیدا کردن هم تانکی مناسب نخواهید داشت ولی در صورتی که بخواهید هم تانکی برای انها در نظر بگیرید باید اختلافی را بین پنگوسی های معمولی و گوشتخوار قائل شوید زیرا پنگوسی های معمولی را میتوانید با اکثر ماهیان گیاه خوار چه کوچک و چه بزرگ نگهداری کنید ولی در مورد پنگوسی گوشتخوار یا شکارچی نمیتوان به این راحتی صحبت کرد زیرا همانطور که از اسمشان پیداست پنگوسی های شکارچی هر جنبنده ابزی که در دهانشان جای بگیرد را خواهند خورد به هیکل انها توجه نکنید و بیهوده تخمین نزنید و واقع بینانه قضاوت کنید زیرا  پنگوسی های شکارچی ماهیان بزرگتر از جثه خود را هم شکار میکنند و بهتر است انها را با ماهیان پهن و قوی جثه گوشتخوار نگهداری کنید. نکات دیگری که میتوانم در انتهای بخش نگهداری انها مورد بحث قرار دهم ترسو بودن ماهی در اکواریوم های کوچک و ترسیدن انها در صورتی که به انها کوچکترین شوکی وارد کنید است. سعی کنید هیچگاه به اکواریوم انها ضربه نزنید یا هنگام غذا دادن به انها باعث ترسیدنشان نشوید، چراغ های اکواریوم را یکدفعه روشن نکنید و از انجام مسائلی که باعث ترس انها شود خوداری کنید

تغذیه: برای پنگوسی های گوشتخوار یا شکارچی برای رشد سریع میتوانید از غذاهای زنده مانند ماهیان طعمه (ماهیان رودخانه ای) یا غذاهای گوشتی مانند دل گاو و جگر استفاده کنید ماهی کیلکا نیز مورد توجه انها است. برای پنگوسی های معمولی میتوانید از غذاهای خشک که در کف فرود می ایند استفاده کنید البته انها هم مانند پنگوسی های گوشتخوار از دل و جگر نیز تغذیه میکنند ولی هیچ گاه غذای زنده را نمیخورند حتی ماهیان خیلی کوچک ، بنابراین برای پنگوسی های معمولی خود شما میتواند فقط از غذاهای خشک و گوشتی استفاده کنید ولی برای پنگوسی شکارچی هم از غذاهای زنده و هم گوشتی و هم خشک میتوانید استفاده کنید.

نکته:در صورتی که پنگوسی شما بترسد یا ان را تازه به اکواریوم جدیدی منتفل کردید تا چند روزی غذا نخواهد خورد و حتی ممکن است در گوشه ای بیحرکت باقی بماند. نسبت به شوک وارد شده ممکن است در بعضی موارد  تا یک ماه هم غذا نخورند و بیحرکت بماند یا حرکات شدید و تندی از خود بروز دهد

تکثیر: تکثیر انها در فضای کم آکواریوم عملاً غیر ممکن است و تنها برای استفاده ی تجاری آنها را در استخر های بزرگ تکثیر می کنند

تشخیص جنسیت: راه راه های روی بدن پنکوسی های نر بلند تر و تیز تر از ماده هاست ضمن اینکه پنکوسی های ماده بزرگتر از نرها هستند

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,395 دیدگاه در “ماهی پنکوسی

 1. محمد

  سلام ی پنگوسی گیاه خوار دارم غذا دست ساز چی بدم

  پاسخ
 2. محمد

  سلام ماهی های سازگار با ماهی پنگوسی شکاری چیه؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اون ترکیب ماهی های دوستمون شانسی و استثناء بوده بهتره پنگوسی شکاری رو به صورت گله ای و تک گونه نگهداری کنید و با اسکار و فلاور سازگاری نداره.

   پاسخ
   1. محمد

    پنگوسی شکاری رو میشه با پنگوسی گیاهخوار و سفید نگهداشت؟؟

    پاسخ
    1. Saghari

     اصا ما پنکوسی به نام گیاه خوار نداریم

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     احتمالا منظورشون پنگوسی باله کوتاه یا معمولی هست که به اسم گیاه خوار میشناسنش. کالر پنگوسی هم هست. گرچه این اخری کت فیشه ولی به خاطر شباهتش به اسم پنگوسی میشناسن. به هر حال پنگوسی گیاه خوار داریم و با نوع گوشتخوار که شکارچی هست سازگار نیست.
     نکته: اگه درست تر خواسته باشید کلا ماهی گیاه خوار و گوشتخوار نداریم و ماهیا کلا یا صلح جو هستن یا مهاجم. اما به طور رایج صلح جوها رو عموم مردم میگن گیاه خوار و مهاجم ها رو میگن گوشتخوار!! منظور دوستمون از گیاه خوار هم احتمالا پنگوسی معمولی یا باله کوتاه بوده که کاملا صلح جو هست و با نوع باله بلند یا شکارچی سازگار نیست.

     پاسخ
 3. مهدی

  سلام پنکوسی شکاری های من فقط ی کوشه تو سطح آب جمع میشن و همون جا میمونن دلیلش چیه؟
  آکواریوم ۶۰۰لیتر هست وکت آفریقایی و کت معمولی هم با اونا دارم.
  ممنون میشم کمک کنین..

  پاسخ
 4. Hamid por harf

  سلام
  یکی از دوستام ی آک ۶۰۰ لیتری داره که توش پنکوسی شکاری نگه میداره ولی پنکوسی ها فقط تو ی نقطه جمع میشت و همون جا شنا میکنن و پخش نمیشن تعدادشون زیاده ی چند تا هم کت آفریقایی و لجن خواب معمولی در بزرگ ترین سایز و دو عدد اسکار هم دارن
  پیام ایشون بنا به دلایلی هر کاری کردیم فرستاده نشد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه از اسکار یا کت افریقایی کتک میخورن و چاره ای ندارن که یه گوشه جمع بشن؟ کلا نگهداری اسکار کنار پنگوسی ریسکه و اسکار پنگوسی رو کم و بیش میزنه.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خواهشا سوال تکراری ارسال نکنید. دو تا سوال تکراری رو بنده حذف کردم.
   خب اسکار و پنگوسی ترکیب خوبی نیست.
   ضمنا ممکنه از نور مهتابی اک هم باشه و پنگوسی خیلی دوست نداره که متابی آک رو روشن کنید البته از شدت جریان فیلتر هم ممکنه این مشکل پیش بیاد.

   پاسخ
 5. محمد

  سلام ماهی های سازگار با پنگوسی شکاری چی هستن؟؟

  پاسخ
 6. Mohammadnori

  سلام
  نایف، اسکار، تگزاس، (سیکلید های آمریکایی) با رعیت سایز شدید
  وهمچنین پنگوسی معمولی

  پاسخ
  1. محمد

   اسکار رو چه توی همین چت ها میگن سازگار نیست؟؟

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    اسکار با پنگوسی سازگاری نداره دوست من .
    اگر پنگوسی معمولی باشه که حتما کشته میشه و اگر هم شکاری باشه ترکیب خوبی نمیشه و ماهی ضعیف تر حتما کشته میشه پس بی خیال ترکیب اسکار و پنگوسی بشید.
    پنگوسی معمولی هم توسط پنگوسی شکاری کشته میشه.
    بهترین ترکیب نگهداری گله ای و اختصاصی از پنگوسی شکاری هست و یا پنگوسی و گربه ماهی های بزرگ رو با هم نگهداری کنید از جمله ردتیل – دراگون – کت افریقایی .

    پاسخ
    1. محمد

     کت آفریقایی داشتم قبلا خیلی اذیت میکنه اونو بیخیال

     پس با پنگوسی شکاری فقط ردتیل میشه نگه داشت؟؟؟

     انوقت توی آک یه متری (۱۰۰لیتر) چندتا پنگوسی باردتیل میشه نگه داشت اندازه ۱۰تا۱۵سانتی؟

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      سلام
      خب ببینید اکواریوم ۱۰۰ لیتری کلا مناسب گونه های بزرگ و مهاجم نیست. مخصوصا پنگوسی که فضای زیادی هم برای شنا نیاز داره. با این حال تا کوچیک هستن میتونید ازشون نگهداری کنید. میتونید یک جفت پنگوسی بگیرید و یه دونه ردتیل و یه دونه دراگون. تا مدت زیادی هم میتونن کنار هم بمونن ولی خب اگه برای نگهداری دائمی خواسته باشید حتما باید اکواریوم بزرگتری بگیرید یا اینکه کلا نوع ماهیا رو عوض کنید و ماهیای متوسط بگیرید.

      پاسخ
 7. محمد

  سلام عیدتون مبارک
  پنگوسی شگاری ۲۰سانتی رو میشه با ده سانتی نگه داشت؟؟

  پاسخ
 8. محمد

  سلام
  پنگوسی شکاری های من دو روزه غذا نمیخورن چشونه؟؟
  ولی ظاهر با فعالیتشون خوبه

  پاسخ
 9. Mohammadnori

  سلام دوست عزیز
  دلیل عمده اون میتونه استرس باشه (زدن به شیشه. کتک خوردن. نور شدیدو….)
  یا اینکه غذای تکراری بشون میدین که از اون غذا زده شدن. میتونین از کرم خونی منجمد برای غذا خور کردنشون استفاده کنید بعد هم غذاهای دیگه ای بشون بدین (دل گاو هم گزینه خوبیه میتونید غذای دستساز تو سایت رو درست کنید عالیه)
  یا اینکه مریض هستن(علایم خاصی توشون میبینید مثل مدفوع بلند و نازک چسبیده به مخرج)
  یا کیفیت اب پایین. (اب باید تمیز و کریستاله باشه و سیکلشم طی شده باشه)

  پاسخ
 10. محمد

  نه مریضی ایی توشون نمیبینم
  عذا هم از بیومار زیرآبی استفاده میکردم چه خوب میخوردن ولی دورورزه نمیخورن
  این غذاهایی که میگید میدم ولی اسکار ها روی هوا میزنن
  آب هم یه هفته پیش سیفون زدم یه روزه که یکم کدرشده آب

  پاسخ
 11. Mohammadnori

  سلام دوست عزیز
  بهتره پنگوسی هارو جدا کنین و خوب بشون برسین و غذاخورشون کنین با دل و کرم خونی بعدش بندازین پیش بقیه
  سیفون هم اگر حجم اب از۱۰۰کمتره بهتره هفتگی باشه

  پاسخ
 12. dragonsoul

  سلام
  برای پنگوسی باله بلند غذای زنده از غذای خشک بهتره درسته؟مثلا گلدفیش بهتر از لوفا هستش؟

  پاسخ
  1. AGHA POORIA

   غذای زنده که معلومه بهتره ولی گلد فیش نخرید
   از بچه های مولی گوپی و خودشون که سایزشون کوچیکه رو میتونید بهشون بدید
   همچنین بچه زبرا هم میشه بهشون بدید
   فقط باید تو دهنش جا بشه

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   مطمئنا از لوفاک خیلی بهتره. البته خیلی چیزای دیگه هم هست که حداقل از لوفاک بهتره واسه این ماهیا و در دسترس هم هست و نیازی به تهیه غذای زنده و مشکلاتش هم نیست. مثلا ماهی کیلکا یا دل گوساله بگیرید و ریز کنید و بهشون بدید.

   پاسخ
 13. dragonsoul

  بازم سلام
  دلیل اینکه گفتین بهتره گلدفیش بهشون ندم چیه؟ البته منظورم از گلدفیش همون ماهی قرمز عیده

  پاسخ
  1. AGHA POORIA

   میدونم منظورتون همون ماهی عیده
   بخاطر رعات نکردن اصول بهداشتی ماهی عید ممکنه انگل داشته باشه…قارچ داشته باشه و حالا هر بیمارب دیگه ای داشته باشه
   و برای اطمینان از سالم بودنش باید دو هفته ماهی رو قرنطینه کنید تا بیماری هاش ازبین بره
   و ارزش نداره بخاطر یه ماهی عید سلامت پنگوسی هاتونو به خطر بندازید

   پاسخ
 14. محمد gh

  سلام
  امروز پنگوسی هام به اسکارها حمله میکردن چشونه؟؟ غذاهم روزی دوبار میدم بهشون

  پاسخ
 15. Mohammadnori

  سلام دوست عزیز
  اسکار و پنگوسی سازگاری ندارن و هرکدوم که قویتره اونیکی رو میزنه باید جداشون کنید و یکی شونو (یا اسکار یا پنگوسی) رد کنین

  پاسخ
 16. Roxana

  سلام
  من ۳ تا پنکوسی داشتم که دیشب ۳تایی به ردیف جلوی پمپ تصفیه کواریوم شنا میکردن شب تا صبح ۳ تاشونم موردن دلیلش چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   هزار و یه دلیل داره. باید از شرایط اکواریومتون بگید. از شرایط فیزیکی و شیمیایی اب. دما چقدر بوده؟ سیکل طی شده؟ غذا بهشون چی دادید و ….

   پاسخ
 17. biparva

  سلام
  تو تانک پنج جفت ماهی دارم (پرت،گرینترور،حلب،مارمالاد،پنکوسی)
  که امروز تو نیم ساعت یکی از پنکوسی ها مردخفتاد درصد بدنش سفید شده بود
  چند دیقه قبل از مردنش قشنگ داشت شنا میکرد
  بقیه ماهی ها سالمن.مشکل از خودش بوده؟دما ۲۸ درجه،الان حدود بیست روز هم میشه که داشتمشون
  بعضی وقت ها هم بعضی هاشون تا ده دیقه ،یک ربع میچسبن به شیشه و خوذشون رو میبینن.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بارب حلب و پنگوسی در این ترکیب اضافه هستند و طبیعیه که کشته بشن و تلفات بدین. اگر پنگوسی معمولی باشن کشته میشن و اگر هم پنگوسی باله بلند و شکاری باشن حتما ماهی های ضعیف تر رو میکشن.

   پاسخ
   1. biparva

    ممنون اقا مجتبی
    ولی پنکوسی رو کسی نزده بود وحتی بارب هم کمی کوچکتر از پنکوسی است و اصلا سمت هم نمیرفتن،ونکوسب هم شکاریه
    راستی عادیه که بعضی ماهی ها یه مدت وایستن جلوی قسمتی از تاپ فیلتر که هوا رو وارد اب میکنه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     قرار گرفتن ماهی جلوی جریان آب فیلتر طبیعیه . به بقیه موارد هم آقا شهریار کامل توضیح دادن.

     پاسخ
   2. biparva

    متاسفانه الان یه پنکوسی دیگه با یه گرین ترور (بزرگ وخیلی قشنگ)مردن ،حیوونی ها تا میخواستن حرکت کنن میخوردن زمین،التنم دوتا پرت یواش یواش دارن گوشه گیر میشن،ممکنخ از بیومار باشه ؟دو بار بهشون دادم
    اولین تلفاتم بود

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     کیفیت اب احتمالا پایینه. ابتدا کیفیت اب رو برسی کنید و بعد موارد دیگه مثل بیماری ها. اگه کیفیت اب اوکیه. بهتره از یه داروی جنرال مثل تترا جنرال تونیک یا سرا امنیپور برای پیشگیری و درمان بیماری ماهیاتون استفاده کنید. این داروها تقریبا روی اکثر بیماری های رایج ماهی ها تاثیر گذار هستند.

     پاسخ
     1. biparva

      ممنون اقا شهریار دیشب وضع پرت ها هم داشت خراب میشد
      شب جایی نبود برم دارو تهیه کنم دما رو گذاشتم رو سی درجه،فکر کنم کار کرد و حال پرت ها خوب شد ولی سه تا تلفات رو دادم دیگه
      امروز هم سی درصد اب رو عوض کردم و یکی بهم یه بطری ویتامین ومواد معدنی داد به اسم آکوا لایف هفته ای یه درب بطری.کاربردی هست؟
      برای کنترل کیفیت اب چیکار باید بکنم؟
      یه بطری هم دارم مارکش نیترو است و نوشته ضد باکتری رنگ محلولش هم ابی.متیلن بلو است؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       ویتامین خیر و اصلا نیازی نیست.
       کیفیت اب رو با سیفون زدن منظم و سیکل بودن تانک بالا نگه میدارن.
       اون داروی رنگ ابی هم متیلن بلو هست و ربطی به باکتری و …. نداره. ضدقارچه.

       پاسخ
 18. alireza

  با سلام
  من امروز یه جفت پنکوسی گرفتم دیدم که یکی از آن یا زخم شده یه چیز باله مانند هست بغل آبشش و باز و بسه میشه،اون کلا کنده شده بود
  لطفا اگه میشه بگید زنده میمونه یا نه
  اگه نمیمونه ببرم پس بدن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اینطوری و ندید که نمیشه نظر داد ضمنا فروشنده دیگه پس بر نمیداره.

   پاسخ
   1. alireza

    از چند نفر از دوستام که خیلی وقته آکواریوم دارن پرسیدم میگن پنکوسی وحشی اینطوری
    البته کنده هم نشده بود یه کم تو خالی بود و قرمز

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code