طوطی ماهی (ماهی پروت)

ماهی پروت یا طوطی ماهی شاید یکی از ماهیان دوست داشتنی اب شیرین محسوب شود که در اکثر اکواریوم های اب شیرین دیده میشود. حرکات زیبا و تحرک این ماهی زیبایی خاصی به اکواریوم ها میدهد در ضمن سازگاری این ماهی با اکثر ماهیان صلح جو و حتی مهاجم، طوطی ماهی را به یک ماهی ایده ال برای نگهداری تبدیل کرده است
به ادامه متن توجه کنید
طوطی ماهی

.

نام های رایج: پروت،طوطی ماهی (بسته به رنگ میتوان نامگذاری متفاوتی برای ان داشت مثلا پروت خونی ،پروت سه خط و …..)

نام علمی: ندارد (پروت یک گونه هیبرید است و نامگذاری علمی نشده است)

خانواده : Cichlidae سیکلیده (سیچلایدها)

منشاء ( زادگاه ) : بطور طبیعی در دسترس نیست و زادگاهی ندارد.

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش مناسب:۶.۵ الی ۷.۵

اندازه بالغین :  20 الی ۲۵ سانتیمتر

تغذیه : همه چیز خوار است. بطور عمده از غذای پولکی و حبه ای (پلت pellet )،غذاهای خشک ، لوفاک و با ترکیبی از سبزیجات استفاده میکنند اما از غذاهای دیگر نظیر میگوی آب شور و کرم خونی منجمد و غذاهای گوشتی نیز استفاده میکنند.

خلق و خو: صلح جو میباشد ولی تا حدودی هم قلمرو طلب است، خصوصا به هنگام تولید مثل و این قلمرو طلبی در تانک های جمعی گاها مشکل ساز میشود.

محل جاگیری در تانک ( آکواریوم ) : تمام مناطق (بیشتر د رکف و میانه)

طول عمر:حدودا ۱۰ سال

شناخت: دو گونه از سیچلاید ها وجود دارند که پرت سیچلاید نامیده می شوند. نوع ارجینال و اصلی ان ماهی ای سبز رنگ است که از رودخانه ی آمازون و اورینکو در آمریکای جنوبی می آید. نام این ماهی به خاطر دهان بزرگ و طوطی وار آن است.این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیار کم تکثیر شده است و تا حدودی هم نایاب میباشد.نوع دوم که بسیار محبوب میباشد با نام پرت فیش قرمز(Red Parrot Cichlid) یا پرت خونی(Blood Parrot Cichlid) شناخته می شود که در بازار به این ماهی طوطی ماهی هم گفته میشود . پروت فیش قرمز یکی از گونه هایی است که توسط بشر به وجود آمده است (Man-Made Hybrid). با توجه به اینکه این ماهی بوجود آمده  دست بشر است زیستگاه اصلی و بومی ای ندارد. والدین اصلی این ماهی بطور دقیق شناخته شده نیستند ولی به نظر می رسد که گونه هایی چون سورم (Heros Severom) ،سیچلاید میداس (Midas Cichlid)و … پدر و مادر این ماهی باشند. زمانی که این ماهی چندین سال پیش برای اولین بار عرضه شد به رنگ نارنجی بود ولی امروزه در رنگ های مختلف همچون نارنجی، زرد، قرمز، گلبهی و صورتی و همینطور رنگهای نا پایدار هورمونی که با غذاهای رنگی پایدار میمانند، همانند آبی، سبز، سبز یشمی و زرشکی عرضه می شوند. رنگهای قرمز پر رنگ ، سرخابی رنگ، صورتی رنگ ، زرد رنگ و پرتغالی در حقیقت اصلیترین رنگهای ماهیان پروت هستند. به غیر از این رنگها رنگهای دیگری همچون آبی و سبز یشمی و سبز روشن و زرشکی در ماهیان پروت دیده میشود. این رنگها پایداری نداشته و هرچه ماهی بزرگتر بشود این رنگها جای خود را به همان رنگهای اصلی که ذکر شد میدهند البته رنگهای اصلی ماهیان پروت پایدار میباشد. میتوان پروت هایی که رنگ های طبیعی ندارند را با غذاهای خاصی تغذیه کرد تا نهایتا مدت بیشتری رنگ غیر طبیعی انها پایدار بماند. ولی با گذشت زمان آنها تغییر رنگ داده و مثلا یک پروت آبی رنگ و یا یشمی رنگ هرگز در آن رنگش پایدار نبوده و بی رنگ خواهد شد. بهتر است شما هنگام خریداری پرت آندسته از پرتها را خریداری نمائید که رنگ اصلی ماهیان پروت را دارا هستند.

نگهداری: برای نگهداری پروت به اکواریوم زیاد بزرگ و شرایط خاصی احتیاج ندارید ولی حداقل شرایط را برای ماهی فراهم کنید بهتر است حداقل حجم اکواریوم در نظر گرفته شده برای یک جفت ماهی پروت ۸۰ لیتر باشد.دمای اب این اکواریوم را روی ۲۶ الی ۲۸ درجه که نه تنها برای ماهی پروت مناسب است بلکه برای اکثر سیچلایدها و ماهیان دیگر هم گروه دمای ایده الیست تنظیم کنید البته این ماهی دماهای کمی پایینتر یا بالاتر را نیز تحمل خواهد کرد (محدوده ۲۲ الی ۳۲). پ – هاش مناسب برای این ماهی با توجه به اینکه این ماهی در طبیعت وجود نداشته ولی با توجه به والدین اصلی که از خانواده سیچلاید های امریکایی میباشند پ-هاش ۶ الی ۷.۵ میتواند پ-هاش ایده الی باشد. مانند اکثر سیچلاید ها علاقه وافری به پناه گاه و محل هایی برای مخفی شدن دارند و بهتر است برای تزئین مخزن آنها از کوزه های سفالی و سنگهای طبیعی که در کنار رودخانه ها یافت میشوند استفاده نمائید.هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید چون پروت را میتوانید هم با صلح جویان متوسط تا بزرگ و حتی گونه های مهاجم نگهداری کنید. شاید نگهداری پروت با سورم تجربه جالبی باشد چون حتی ممکن است با هم جفت بخورند و تولید مثل نماییند البته پروت با بعضی سیچلاید های نر مانند میداس یا حتی فلاور هورن نیز قابلیت جفتگیری دارد به هر حال هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید که با هم و با ماهی پروت سازگار باشند

تغذیه: انواع غذاهای خشک مثل لوفک میتواند غذای مناسبی برای انها باشد. تغذیه با خوراک گوشتی و دل خرد شده باعث سلامتی و رشد هر چه بیشتر انها میشود. شما میتوانید هفته ای لااقل یکبار و در صورتی که شرایط ان را دارید یک در میان به انها دل گوساله و یا ماهیهای کیلیکای خرد شده بدهید. شما میتوانید در هفته یک برگ کاهو را در آکواریوم انداخته تا ماهیان پرت شما و دیگر ماهیان سیکلیده شما از آن تغذیه نمایند. کاهو سرشار از مواد معدنی و آلی میباشد و رنگ ماهیان شما را تقویت کرده و باعث سلامت انها میشود. شما همچنین میتوانید مقداری دل گوساله را با اسفناج یا کاهو چرخ کنید و در بسته بندی های کوچک به ماهی بدهید. برای تقویت رنگ ماهیان پرت خود میتوانید از غذای مخصوص پرت و غذاهای هورمونی سیکلید ها استفاده نمائید این غذاهای آماده در بسته بندیهای کوچک و بزرگ در بازار و آکواریوم فروشیها یافت میشوند این خوراکهای مخصوص معمولا چینی، تایوانی و یا ساخت آلمان هستند که میتوانید در روی بسته بندی کشور سازنده ان را ببینید بعضی غذا ها هم به سفارش ایران از چین ساخته میشود به هر حال تصمیم گیری با خود شماست و تنها میتوانم عرض کنم بهترین غذاهای خشک ماهیان سیچلاید را کشور آلمان تولید میکند و البته به خاطر مرغوبیت قیمت آن هم بیشتر از انواع دیگر است.این غذاهای آماده رنگ ماهیان شمارا تقویت کرده و شفاف و پررنگ میکند. این غذاهای هورمنی باعث شادابی ماهیان شما نیز میشود اگر چه پروت خود را به صورت طبیعی تغذیه کنید بسیار شایسته تر میباشد و همان شادابی و رنگ اصلی ماهی را میتوانید به صورت طبیعی نیز به دست اورید “باز هم تصمیم با خود شماست”

تکثیر: پروتها ماهیان عقیمی هستند و اگرچه در آکواریوم تخم گذاری میکنند اما ماهی نر قادر به بارور کردن تخمها نمیباشد. آنها را به شکل تخصصی تری که در ایران هم آنچنان مقدور نمیباشد تکثیر میکنند. پرت در آکواریوم تخم ریزی می کند و حتی ممکن است بطور مرتب نیز تکرار شود و موردی که بسیار معمول است این است که همچون دیگر سیچلاید ها بعد از پسندیدن همدیگر محلی را برای تخم ریزی پاک می کنند و سپس تخم ها را در آن مکان قرار می دهند . با این وجود در بیشتر مواقع بچه ای از تخم ها بیرون نمی آید. حتی در چنین شرایطی نیز والدین چند روزی از تخم ها نگهداری می کنند تا سرانجام تخم ها توسط قارچ ها فاسد می شوند و بعد نیز به نظر می رسد که توسط والدین خورده می شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,489 دیدگاه در “طوطی ماهی (ماهی پروت)

 1. LiliiiS

  سلام دوستان
  امروز رفتم ماهی نگاه کنم برای آکواریوم بزرگترم.اما هرچی پرت دیدم یا رنگ شده بودن یا زرد بودن.پرت قرمز رنگ نشده یعنی اصالتا قرمز باشه ماهیه که کمیاب باشه و به این راحتیا پیدا نشه یا بیشتر بگردم پرت قرمز سایز کوچیک پبدا میکنم؟(چون اسکارام هفت،هشت سانتی هستن)

  پاسخ
 2. 386Erfan

  سلام.
  بله پیدا میشه و سعی کنید موقعی که بار جدید میاد برید اکواریوم فروشی چون پرت قرمز طرفتار زیادی داره ولی من هم تقریبا بیشتر اوقات قفط پرت رنگی دیدم یا تتو شده که خوب نیستن.بهتره صبر کنید یا به فروشنده بگید سایزش هم بگید براتون بیاره البته چند تا بیاره تا حق انتخاب داشته باشید.

  پاسخ
 3. LiliiiS

  ممنون. کاش این مد رنگ کردن ماهی ها از سر فروشنده ها میفتاد راحت میشدیم
  سوای اینکه پیدا کردن رنگ دلخواهم سخته تصمیم گیری درباره اندازه ماهیها هم سخته مخصوصا برای کسی که اولین بارشه میخواد از گوشتخوارها نگهداری کنه.متاسفانه مغازه دارها هم راهنمایی درستی نمیکنن.میشه لطفا یکی راهنمایی کنه با دو یا سه تا اسکار هفت،هشت سانتی یدونه پرت چندسانتی باید بگیرم؟ماهی های دیگه آکواریوم احتمالا فلاورباکس،یه کت اسپرت،یه تگزاس یا گرین ترور یا سوروم و شاید یه پولی سفید و یه پنکوسی گوشتخوار باشن.حجم آکواریوم سیصد لیتر با دکربندی فراوان

  پاسخ
 4. LiliiiS

  بچه ها من به چند تا آکواریومی تو اینستاگرام پیام داده بودم و ازشون پرسیده بودم پرت قرمز که رنگ شده نباشه و رنگ اصلی خودش قرمز باشه دارید؟ سه تا از آکواریومی ها جواب دادن هیچ پرتی رنگ واقعیش قرمز نیست.دوتاشون گفتن رنگ اصلیش نارنجیه.یکیش گفته رنگ اصلیش زرده! یکیشون گفته همون نارنجی ها رو غذای درست حسابی بدی قرمز میشن.آیا واقعا غذای مخصوص پرت میتونه پرت نارنجی رو قرمز کنه؟؟
  یه سوال هم اینکه آیا تگزاسی وجود داره که ذاتا صورتی رنگ باشه؟ قرمزه کم رنگ نه ها.رسما صورتی

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   تگزاس. قرمز هست که خیلی هم کمیاب و گرونه ولی صورتیو نمیدونم

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   خود پروت یه هیبریده و دست ساز بشره. در طبیعت وجود نداره که رنگ اصلی و فرعیشو رو دوستان تعیین کردن. به هر حال میتونید Blood-red Parrot Cichlid رو جستجو کنید. این هیبرید خودش قرمز رنگه نه نارنجی وگر نه استمشو پروت خونی نمیزاشتن. رنگ نارنجی، زرد و خاکستری هم رنگ های دیگه طبیعی این ماهی هستن. حالا نمونه های رنگ شده هم موجوده که رنگ پایدار نیست و از بین میره و برمیگرده به رنگ اصلی ماهی که عموما نارنجی میشه، یا زرد، یا خاکستری چون عموما پروت خونی که خودش قرمزه رو رنگ نمیکنن. بلکه نمونه های خاکستری رو رنگ میکنن. با تغذیه مناسب هم رنگ ماهی بله تقویت میشه و حتی پروت نارنجی میتونه به قرمزی بزنه ولی نه قرمز خونی.

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    آقا شهریار به همه پرت فیش ها بدون توجه به رنگشون در انگلیسی میگن blood parrot. نمیدونم چرا ولی همشون بلود پرت هستن ولی مسلما رد بلود پرت بزنید پرت قرمز میاد. منکه تا حالا از نزدیک پرت قرمز طبیعی ندیدم

    پاسخ
 5. محمد

  سلام من یه تانک ۳۵×۳۵×۳۵ دارم. دوستم میخواد یه پروت بزرگ بهم بده. این ابعاد مناسبشه و این که تنها باشه؟

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام میتونید تنها یا با ماهیای دیگه که سازگارن نگهداریش کنید پیشنهاد مکینم حداقل یک ماهی. دیگه پیشش باشه ولی این ابعاد خیلی خیل کمه براش مخصوصا که میگین سایز گرفته پرت.

   پاسخ
 6. Mani mani mani

  سلام پرتی که پوزه ش مثل رد دویل باشه که کینگ کنگ میست پوزه میمونیه (خیلی بباهم فرق دارن هم از نظر ظاهر هم از نظر قیمت)

  پاسخ
 7. صادق

  سلام. سازگاری پرت و سوروم در چه حده؟

  پاسخ
 8. مصطفی

  سلام
  من یک جفت پرت دارم داخل آکواریوم شن ریختم.شن هارو کنار آکواریوم مثل کوه مانند دارن درست میکنن . یک مشاوره درباره طریقه نگهداری و تکثیر میشه بدید . و غذاهایی ک باید بهشون بدم رو بگید و طریقه درست کردن میکس برای ماهی رو بگید

  متشکرم🙏

  پاسخ
 9. Iman

  سلام ماهی پروت رو میشه با گروه خری نگهداری کرد؟

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام بله. حتی میتونید باهم جفت بزنید و پلار پرت تولید کنید(انگلیسی سرچ کنید میبینید چیه)

   پاسخ
 10. امیر حسین

  من یه ماهی پرت فیش دارم هرچند مدتی تنها بود میخوام ماهی ماده بندازم کنارش که باهم بشن یک جفت ماهی من خیلی بد جور غذا می خوره نمیزاره بقیه ماهی غذا بخوراند احتمالا ممکنه که باهم دعواهم بکنند اگر بخوایم از این اتفاق جلوگیری کنیم باید چکار کنیم

  پاسخ
  1. saj!jad

   اک و بزرگ تر کن دکور رو بیشتر کن ماهی رو همسایز بگیر یک مدت تو همون اک از بقیه جدا کن موقع غذا ریختن یک طرف واسه اینا بریز مشغول بشن یک طرف واسه اونا در ضمن پرت نر عقیم نمیتونی بچه بگیری ازشون…

   پاسخ
 11. ناشناس

  سلام. انواع نژادهای ماهی پرت چیا هستن و آروم ترینشون کدومان؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام. من اینارو میشناسم . پرت کوتوله . پرت کینگ کنگ . پرت گورخری( اسم دقیق اینو نمیدونم ولی خیلی تهاجمی و وحشیه ) پرت معمولی هم که میدونید هست. لب ماتیکی و تتو دارم هست که نژاد نیست روشون کار کردن یکم رزق و برق دارن .
   تو اینا خوب پرت کوتوله هم سایزش کمه و بزرگ نمیشه خیلی هم میشه با خیلی ماهیا گیاخوار و گوشتخوار میشه نگه داش. پرت کینگ کنگ که اصلا فراموش کن ! پرت معمولی هم ماهی اصلا آرومی نیست ! کلا پرت دعواییه ! با اسکار بزرگ‌تر خودش و یسری ماهی بزرگ‌تر از خودش رابطش هی بد نیس. موقع تخم ریزی دیونه میشه نگم برات ! درسته تخمش نطفه نداره ولی عین سگ میشنه رو تخم با نر هرکی نزدیکش شه پر پره. من دست کردم فیلتر داخلی درارم میزد که دستم قطع شه . اون راه راه یا گورخری هم بدتر از این . پرت ماتیکی هم اخلاقش مثل پرت معمولی هست . اگر هم علاقه داری هرچی میخوای بگیر ولی چون گفتی آروم ترین کدومه منم گفتم ضرر نکنی. در کل اصلا به کسی پیش نهاد نمیدم و تجربه نگهداری داشتم . قیافش مظلومه ولی گرگیه در لباس میش. موفق باشی

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    سلام. پرت ماهب شیطونیه و معمولا ماهیای دیگه رو میزارن جا بیفته بعد پرت اضافه میکنن. پرت گورخری هم اسمش(بلو پلار پرت)هست. کم پیدا میشه ولی قیمتش انچنان هم بالا نیست اخلاقشم که نگم براتون شما فک کن پرت خودش دعوایی بعد سیچلاید گورخریم که دبوونگیش زبانزده 😂😂😂ببین ترکیبش چی میشه. پرت سانتارو دوستان نگفتن که قیمتش حدودا سه میلیون و نیمه و باید سفارش بدین براتون بیارن و اخلاقش مثه پرته. پرت شاید دعوایی باشه ولی بخاطر بهن کوچیکش با ماهیایی مثل سورم و اکارا کنار میاد از اونور بخاطر دعوایی بودنش با ماهیای خشنم کنار میاد. خودم تو ترکیب جدی دم یع فلاورباکس انداختم که همه ماهیام از اسکار تا گیرین ترور و تگزاسو میزد ولی تا به پرت میرسید پرت جوری دنبالش میکرد که فلاور بنده خدا از کرده ی خودپشیمان میشد😂😂

    پاسخ
    1. ناشناس

     ممنون از توضیحاتتون. خب من بخوام سه تا پرت بخرم فقط همونا رو اختصاصی نگه دارم کدومشون بهتره؟ اصلا امکان پذیره اینطوری اختصاصی نگهداری کنم ازشون؟

     پاسخ
     1. 30MAHI

      اختصاصی مشکلی نداره .
      پرت های تتو دار نخرید چون واقعا ظلم هست. ( البته نظر منه)
      پوزه میمونی و پرت کوتوله هست .

      پاسخ
     2. Mani mani mani

      پرت پوزه میمونیو پیشنهاد نمیدم چون هم از طاهرش خوشم نمیاد و هم از پرت خیلی خشنتره میتونید از پرت معمولی و پرت کینگ کنگ استفاده کنید جفتشون عالین فقط کینگ کنگ بیشتر رشد میکنهمثلامعمولی نهایت بشه بیست سانت کینگ کنگ میتونه بشه سی سانت

      پاسخ
     3. FISH KIPPER

      سلام. دوست عزیز بهترین کارو میکنید اختصاصی نگه میدارید . پرت فیش ها واقعا ماهی اجتماعی ای نیستن ولی خوب به زور میشه چند جا نگهشون داش به اصطلاح . مراقب باشید نر ها زیاد نشن جون دعوا هم به همون مراتب زیاد میشه .اگر براشون فضای مخفیگاهی میخواید در نظر بگیرید به تعداد در نظر بگیرید . مثلا ۳ کوزه به اندازه پرت هایی که می‌گیرید .یا کلا مخفیگاه نزارید . سنگ های کف رو مدام با دهان جا به جا میکنند پیشنهاد میکنم یا سنگ ریز نزارید که مشکل ساز شه و فضولات جابه جا شن و سنگ درشت هم نزارید که‌در دهانشان گیر کند . گه گاهی پرت مزاحم آرامش کت فیش هم می‌شود . در سایز بندی کت فیش دقت کنید . در کل موفق باشید و در نظر داشته باشید نگهداری از پرت خیلی آسان نیست و گهگاهی نیاز به جا به جایی ها و قرنطینه هم دارید .در زمان جفت گیری بسیار بسیار خشن می‌شود . موفق باشید

      پاسخ
 12. ناشناس

  سلام میتونم من یک پولی پتروس کوچک با یک پرت کوچک نگهداری کنم

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   بله میشه. تاحالا ندیدم پرت به پولی آسیب بزنه و در حال حاضر خودمم پرت و پولی باهم دارم تعجب کردم نظر دوستمونو خوندم پولی با ماهیای گوشتخوار مثل اسکار و گیرین ترور و کلا سیکلید های امریکایی سازگاره فقط با پنگوسی شکاری ننداز که پولی خورده میشه

   پاسخ
   1. 30MAHI

    اگر وحشی بشه ممکنه به چشم پلی حمله کنه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     بیشتر سیکلیدهای امریکایی مثل سورم، تگزاس، پروت و … با پولی کاری ندارن و فقط مشکل تغذیه پولی هست در کنار سیکلیدهای شکمو. بالعکس سیکلیدهای افریقایی مالاوی مثل سیکلیدهای الکتریک، پیکاک ها، اوراتوس و … میتونن بهش اسیب بزنن و چشمش رو کور کنن یا …..

     پاسخ
  2. ناشناس

   به نظرم اندیچری میشه .خیلی وحشی تره. پلی آلبینو از مارمولک آروم‌تر و بدبخت تره ،یه فیلم اندیچری دیدم تو چند رسانه ای آبشش اسکار داش میکند از جا . اسکارم بزرگ بود

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    اتفاقا نظر من برعکسه. به نظرم البینو بگیرین که به ناهیاتون آسیب نزنه نیاز میست نگران کتک خوردنش باشین

    پاسخ
 13. Nom

  رنگ اصلی و عادی پرت های موجود در بازار چه رنگیه چون من نمیخوام ماهی رنگ شده بخرم

  پاسخ
  1. MOBINNNNN

   پرت ها کلا هیبریدی هستن.یعنی از ترکیب چندین نوع ماهی دیگه بوجود اومدن.به همین دلیل رنگ اصلی و طبیعی ندارن و رنگی هستن.

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    پرت معمولی زرد و نارنجی داره فقط پرت زرد رو نمیدونم ولی نارنجیش رو مطمئنم توش ترکیب ویجا سینسپیلوم(اسم فارسیشو پیدا نکردم برا همین اسم علمیشو گفتم) و رد دویل وجود داره دیگه بقیشو نمیدونم. در ضمن پرت اصلی بدون هیچ ناخالصی فقط نارنجیه(میتونین چنتا بلاگر آبزیان خارجی رو فالو کنید تا مطمئن بشید). ولی پرتهای که تو بازارن به دلیل اینکه ناخالصی دارن توشون زرد طبیعی هم پیدا میشه. پوزه میمونی هم پیشنهاد میدم نخرید چون شدیدا روانیه

    پاسخ
  2. 30MAHI

   پرت قرمز و پوزه میمونی زرد ، رنگ طبیعی همینه.
   پرت درسته هیبرید ولی همشو رنگ نمی کنن بچه سورم و رد دویل می شود پرت قرمز ، اونایی که تتو شده و روش طرح های قلب و ای لاو یو … اینا داره رنگ شدس. اگه کلا مخالف ماهی های هیبرید هستید پرت نخرید .

   پاسخ
 14. Reza

  ماهی پرت با بلک گوست سازگاره ؟؟ میخوام بگیرم ولی میترسم اذیت کنه

  پاسخ
  1. ARVANA . OSCAR

   پرت امکان داره بلک گوست رو بزنه البته اگه شما مخفی گاه زیادی بزاری برای گوست و خوب تغذیش کنی مشکلی بعیده به وجود بیاد ولی بازم احتمال کتک خوردنش از پرت هست

   پاسخ
  2. Mohammad 8.731

   سلام
   بله به شرطی که بلک گوست بزرگ تر باشه و مخفی گاه هم داشته باشد .
   موفق باشید 🌷

   پاسخ
   1. امیررضا

    سلام من دوتا پرت دارم که یه زرد با خال سفید فکر کنم پوزه میتونی باشه و اینکه ۱۴ ، ۱۵ سانتی هست و یه پرت قرمز (رنگ طبیعیشه) کوچک که ۸ ، ۹ سانتی هست و فکر کنم نر باشه اوایل خیلی بزرگه کوچیکه رو میزد ولی الان چندروزه خیلی باهم شنا میکنن کل شن‌ها رو ریختن دور آک و دارن کشتی رو تمیز میکنن اینا جفت شدن؟؟
    آیا جفت شدنشون نتیجه ای داره یا جداشون کنم از هم؟
    چون میترسم برای بقیه مشکل ایجاد بشه ۲ تا اسکار۱۴ سانت دارم یه پنگوسی شکاری ۱۵ سانتی یه نایف ۱۲ سانتی و یه سیلور اسکات ۱۴ سانتی .
    یه فلاور ماده هم داشتم ۱۳ سانت تقریبا ، اول سازگار بودن ولی دوروز پیش تمام پولک هاش کنده بودن منم جا به جاش کردم به نظرتون از همین جفت گیری بوده؟؟
    با سپاس از سایت بسیار خوبتون.

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     جفتم شده باشن باز تولید مثلی صورت نمیگیره. پروت نر عقیمه. این از مورد اول
     مورد دوم هم اگه اکواریوم حسابی بزرگه موردی نداره و نهایتا ماهیا دور میشه یه طرف دیگه اکواریوم ولی اگه کوچیکه احتمال داره باقی ماهیا رو اذیت کنن و مدام بزننشون و حتی مرگ و میر صورت بگیره در اینصورت میتونید با شیشه از سایرین جداشون کنید.

     پاسخ
     1. امیررضا

      ممنون
      آکواریومم یه متر در ۶۰ سانته دلسا هست
      یه سوال دیگه هم داشتم
      این فلاور خیلی زخمی شده و گوشتش بیرونه خیلی نگرانشم یه وقت نمیره
      حمام نمک دادم ولی فکر کنم اشتباه کردم چون زخم هاش قرمز تر شده انگار
      تو آک قرنطینه است چه شرایطی فراهم کنم نمیره و آیا اصلا خوب میشه؟؟

      یه گرین ترور نر درشت گرفتم چطور با پرت جفتش کنم ؟؟
      پرت نر رو جدا کنم ؟

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       اگه محل اسیب دیدگی شدید باشه یا عفونت کنه به احتمال قوی تلف میشه.
       حمام نمک برای اسیب دیدگی کار خاصی نمیکنه و اوضاع رو بدتر میکنه. از متیلن بلو باید استفاده میکردید که محل اسیب دیدگی قارچ نزنه.
       کیفیت اب بالا، استفاده از متیلن بلو و دست به دعا برای درمان شدنش….
       هیبرید سازی هم سخته. مخصوصا گرین ترور با پروت و خیلی حوصله و جداسازی پی در پی و …. میخواد تا جفت بشن.
       ضمنا اگه سوالات رو تقسیم بندی کنید و هر مورد رو در بخش مرتبط بپرسید ممنون میشم.

       پاسخ
       1. امیررضا

        ممنون
        متیلن بلو منظورتون هم ضد عفونی کنندست که آبی رنگه
        من تازگیا آکواریوم خریدم وارد نیستم

        پاسخ
        1. شهریار (onlypet.ir)

         بله. متیلن بلو همون داروی ابی رنگه که عملا ضدقارچه ولی خب به اسم ضدعفونی کننده میشناسن. محل هایی که اسیب میبینه به راحتی مورد هجوم قارچ ها قرار میگیره و متیلن بلو میتونه از این پیشگیری کنه. برای تکثیر از متیلن بلو برای پیشگیری از قارچ زدگی تخم ها استفاده میکنن و کلا یک داروی ضدقارچه.

 15. sajad78

  سلام میخواستم بدونم این ماهی جنسیتش نر هست یا ماده؟https://www.onlypet.ir/upload/user/box/10/163576046980251.jpg

  پاسخ
  1. امیررضا

   ماشاالله چه خوشگله

   پرت اینطوری خوشم میاد سرش بزرگه ولی مال من نمیدونم چرا اینطور نیست
   مال شما پرت کینگ کونگ یا معمولیه؟؟؟

   پاسخ
   1. sajad78

    سلام ۳ ساله دارمش فکر کنم معمولی باشه میخوام بدونم جنسیتش چیه با یه ماهی دیگه جفت کنم.لطفا بقیه هم نظر بدید .

    پاسخ
 16. 120

  نر هست . بعدهم یقینا پرت خالص نیست .
  عکس بیشتر بذار .
  اگر پرت نر باشه نمی تونی با چیزی جفت کنی عقیمه.
  ماده بود با سورم ، فلاور ، تریماک و میداس و رد دویل جفت می شه، این بنظرم پرت ماده و رد دویل نر هست که اینجوری شده ، با رد دویل جفتش نکن که دیگه خیلی شبیه رد دویل می شه .
  با سورم هم نه رنگ خوبشو از دست می ده .
  اینو اول با تگزاس جفت بنداز که مارکینگ رو بدنش ایجاد می کنه و بعد با رد ترور جفت کن ، یه مارکینگ عالی در میاد و هدم می زنه ، یه ماهی می شه عالی

  پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    پروت نر عقیمه و تولید مثلی در کار نیست
    پروت ماده رو میشه با سیکلیدهای همرده دیگه جفت کرد و هیبرید سازی کرد ولی پروت نر رو خیر. همچنین هیبرید های حاصل از پروت ماده هم همین شرایط رو دارن و اکثرا قابلیت تولید مثل ندارن.

    پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code