طوطی ماهی (ماهی پروت)

ماهی پروت یا طوطی ماهی شاید یکی از ماهیان دوست داشتنی اب شیرین محسوب شود که در اکثر اکواریوم های اب شیرین دیده میشود. حرکات زیبا و تحرک این ماهی زیبایی خاصی به اکواریوم ها میدهد در ضمن سازگاری این ماهی با اکثر ماهیان صلح جو و حتی مهاجم، طوطی ماهی را به یک ماهی ایده ال برای نگهداری تبدیل کرده است
به ادامه متن توجه کنید
طوطی ماهی

.

نام های رایج: پروت،طوطی ماهی (بسته به رنگ میتوان نامگذاری متفاوتی برای ان داشت مثلا پروت خونی ،پروت سه خط و …..)

نام علمی: ندارد (پروت یک گونه هیبرید است و نامگذاری علمی نشده است)

خانواده : Cichlidae سیکلیده (سیچلایدها)

منشاء ( زادگاه ) : بطور طبیعی در دسترس نیست و زادگاهی ندارد.

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش مناسب:۶.۵ الی ۷.۵

اندازه بالغین :  20 الی ۲۵ سانتیمتر

تغذیه : همه چیز خوار است. بطور عمده از غذای پولکی و حبه ای (پلت pellet )،غذاهای خشک ، لوفاک و با ترکیبی از سبزیجات استفاده میکنند اما از غذاهای دیگر نظیر میگوی آب شور و کرم خونی منجمد و غذاهای گوشتی نیز استفاده میکنند.

خلق و خو: صلح جو میباشد ولی تا حدودی هم قلمرو طلب است، خصوصا به هنگام تولید مثل و این قلمرو طلبی در تانک های جمعی گاها مشکل ساز میشود.

محل جاگیری در تانک ( آکواریوم ) : تمام مناطق (بیشتر د رکف و میانه)

طول عمر:حدودا ۱۰ سال

شناخت: دو گونه از سیچلاید ها وجود دارند که پرت سیچلاید نامیده می شوند. نوع ارجینال و اصلی ان ماهی ای سبز رنگ است که از رودخانه ی آمازون و اورینکو در آمریکای جنوبی می آید. نام این ماهی به خاطر دهان بزرگ و طوطی وار آن است.این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیار کم تکثیر شده است و تا حدودی هم نایاب میباشد.نوع دوم که بسیار محبوب میباشد با نام پرت فیش قرمز(Red Parrot Cichlid) یا پرت خونی(Blood Parrot Cichlid) شناخته می شود که در بازار به این ماهی طوطی ماهی هم گفته میشود . پروت فیش قرمز یکی از گونه هایی است که توسط بشر به وجود آمده است (Man-Made Hybrid). با توجه به اینکه این ماهی بوجود آمده  دست بشر است زیستگاه اصلی و بومی ای ندارد. والدین اصلی این ماهی بطور دقیق شناخته شده نیستند ولی به نظر می رسد که گونه هایی چون سورم (Heros Severom) ،سیچلاید میداس (Midas Cichlid)و … پدر و مادر این ماهی باشند. زمانی که این ماهی چندین سال پیش برای اولین بار عرضه شد به رنگ نارنجی بود ولی امروزه در رنگ های مختلف همچون نارنجی، زرد، قرمز، گلبهی و صورتی و همینطور رنگهای نا پایدار هورمونی که با غذاهای رنگی پایدار میمانند، همانند آبی، سبز، سبز یشمی و زرشکی عرضه می شوند. رنگهای قرمز پر رنگ ، سرخابی رنگ، صورتی رنگ ، زرد رنگ و پرتغالی در حقیقت اصلیترین رنگهای ماهیان پروت هستند. به غیر از این رنگها رنگهای دیگری همچون آبی و سبز یشمی و سبز روشن و زرشکی در ماهیان پروت دیده میشود. این رنگها پایداری نداشته و هرچه ماهی بزرگتر بشود این رنگها جای خود را به همان رنگهای اصلی که ذکر شد میدهند البته رنگهای اصلی ماهیان پروت پایدار میباشد. میتوان پروت هایی که رنگ های طبیعی ندارند را با غذاهای خاصی تغذیه کرد تا نهایتا مدت بیشتری رنگ غیر طبیعی انها پایدار بماند. ولی با گذشت زمان آنها تغییر رنگ داده و مثلا یک پروت آبی رنگ و یا یشمی رنگ هرگز در آن رنگش پایدار نبوده و بی رنگ خواهد شد. بهتر است شما هنگام خریداری پرت آندسته از پرتها را خریداری نمائید که رنگ اصلی ماهیان پروت را دارا هستند.

نگهداری: برای نگهداری پروت به اکواریوم زیاد بزرگ و شرایط خاصی احتیاج ندارید ولی حداقل شرایط را برای ماهی فراهم کنید بهتر است حداقل حجم اکواریوم در نظر گرفته شده برای یک جفت ماهی پروت ۸۰ لیتر باشد.دمای اب این اکواریوم را روی ۲۶ الی ۲۸ درجه که نه تنها برای ماهی پروت مناسب است بلکه برای اکثر سیچلایدها و ماهیان دیگر هم گروه دمای ایده الیست تنظیم کنید البته این ماهی دماهای کمی پایینتر یا بالاتر را نیز تحمل خواهد کرد (محدوده ۲۲ الی ۳۲). پ – هاش مناسب برای این ماهی با توجه به اینکه این ماهی در طبیعت وجود نداشته ولی با توجه به والدین اصلی که از خانواده سیچلاید های امریکایی میباشند پ-هاش ۶ الی ۷.۵ میتواند پ-هاش ایده الی باشد. مانند اکثر سیچلاید ها علاقه وافری به پناه گاه و محل هایی برای مخفی شدن دارند و بهتر است برای تزئین مخزن آنها از کوزه های سفالی و سنگهای طبیعی که در کنار رودخانه ها یافت میشوند استفاده نمائید.هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید چون پروت را میتوانید هم با صلح جویان متوسط تا بزرگ و حتی گونه های مهاجم نگهداری کنید. شاید نگهداری پروت با سورم تجربه جالبی باشد چون حتی ممکن است با هم جفت بخورند و تولید مثل نماییند البته پروت با بعضی سیچلاید های نر مانند میداس یا حتی فلاور هورن نیز قابلیت جفتگیری دارد به هر حال هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید که با هم و با ماهی پروت سازگار باشند

تغذیه: انواع غذاهای خشک مثل لوفک میتواند غذای مناسبی برای انها باشد. تغذیه با خوراک گوشتی و دل خرد شده باعث سلامتی و رشد هر چه بیشتر انها میشود. شما میتوانید هفته ای لااقل یکبار و در صورتی که شرایط ان را دارید یک در میان به انها دل گوساله و یا ماهیهای کیلیکای خرد شده بدهید. شما میتوانید در هفته یک برگ کاهو را در آکواریوم انداخته تا ماهیان پرت شما و دیگر ماهیان سیکلیده شما از آن تغذیه نمایند. کاهو سرشار از مواد معدنی و آلی میباشد و رنگ ماهیان شما را تقویت کرده و باعث سلامت انها میشود. شما همچنین میتوانید مقداری دل گوساله را با اسفناج یا کاهو چرخ کنید و در بسته بندی های کوچک به ماهی بدهید. برای تقویت رنگ ماهیان پرت خود میتوانید از غذای مخصوص پرت و غذاهای هورمونی سیکلید ها استفاده نمائید این غذاهای آماده در بسته بندیهای کوچک و بزرگ در بازار و آکواریوم فروشیها یافت میشوند این خوراکهای مخصوص معمولا چینی، تایوانی و یا ساخت آلمان هستند که میتوانید در روی بسته بندی کشور سازنده ان را ببینید بعضی غذا ها هم به سفارش ایران از چین ساخته میشود به هر حال تصمیم گیری با خود شماست و تنها میتوانم عرض کنم بهترین غذاهای خشک ماهیان سیچلاید را کشور آلمان تولید میکند و البته به خاطر مرغوبیت قیمت آن هم بیشتر از انواع دیگر است.این غذاهای آماده رنگ ماهیان شمارا تقویت کرده و شفاف و پررنگ میکند. این غذاهای هورمنی باعث شادابی ماهیان شما نیز میشود اگر چه پروت خود را به صورت طبیعی تغذیه کنید بسیار شایسته تر میباشد و همان شادابی و رنگ اصلی ماهی را میتوانید به صورت طبیعی نیز به دست اورید “باز هم تصمیم با خود شماست”

تکثیر: پروتها ماهیان عقیمی هستند و اگرچه در آکواریوم تخم گذاری میکنند اما ماهی نر قادر به بارور کردن تخمها نمیباشد. آنها را به شکل تخصصی تری که در ایران هم آنچنان مقدور نمیباشد تکثیر میکنند. پرت در آکواریوم تخم ریزی می کند و حتی ممکن است بطور مرتب نیز تکرار شود و موردی که بسیار معمول است این است که همچون دیگر سیچلاید ها بعد از پسندیدن همدیگر محلی را برای تخم ریزی پاک می کنند و سپس تخم ها را در آن مکان قرار می دهند . با این وجود در بیشتر مواقع بچه ای از تخم ها بیرون نمی آید. حتی در چنین شرایطی نیز والدین چند روزی از تخم ها نگهداری می کنند تا سرانجام تخم ها توسط قارچ ها فاسد می شوند و بعد نیز به نظر می رسد که توسط والدین خورده می شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,414 دیدگاه در “طوطی ماهی (ماهی پروت)

 1. LiliiiS

  سلام دوستان
  امروز رفتم ماهی نگاه کنم برای آکواریوم بزرگترم.اما هرچی پرت دیدم یا رنگ شده بودن یا زرد بودن.پرت قرمز رنگ نشده یعنی اصالتا قرمز باشه ماهیه که کمیاب باشه و به این راحتیا پیدا نشه یا بیشتر بگردم پرت قرمز سایز کوچیک پبدا میکنم؟(چون اسکارام هفت،هشت سانتی هستن)

  پاسخ
 2. 386Erfan

  سلام.
  بله پیدا میشه و سعی کنید موقعی که بار جدید میاد برید اکواریوم فروشی چون پرت قرمز طرفتار زیادی داره ولی من هم تقریبا بیشتر اوقات قفط پرت رنگی دیدم یا تتو شده که خوب نیستن.بهتره صبر کنید یا به فروشنده بگید سایزش هم بگید براتون بیاره البته چند تا بیاره تا حق انتخاب داشته باشید.

  پاسخ
 3. LiliiiS

  ممنون. کاش این مد رنگ کردن ماهی ها از سر فروشنده ها میفتاد راحت میشدیم
  سوای اینکه پیدا کردن رنگ دلخواهم سخته تصمیم گیری درباره اندازه ماهیها هم سخته مخصوصا برای کسی که اولین بارشه میخواد از گوشتخوارها نگهداری کنه.متاسفانه مغازه دارها هم راهنمایی درستی نمیکنن.میشه لطفا یکی راهنمایی کنه با دو یا سه تا اسکار هفت،هشت سانتی یدونه پرت چندسانتی باید بگیرم؟ماهی های دیگه آکواریوم احتمالا فلاورباکس،یه کت اسپرت،یه تگزاس یا گرین ترور یا سوروم و شاید یه پولی سفید و یه پنکوسی گوشتخوار باشن.حجم آکواریوم سیصد لیتر با دکربندی فراوان

  پاسخ
 4. LiliiiS

  بچه ها من به چند تا آکواریومی تو اینستاگرام پیام داده بودم و ازشون پرسیده بودم پرت قرمز که رنگ شده نباشه و رنگ اصلی خودش قرمز باشه دارید؟ سه تا از آکواریومی ها جواب دادن هیچ پرتی رنگ واقعیش قرمز نیست.دوتاشون گفتن رنگ اصلیش نارنجیه.یکیش گفته رنگ اصلیش زرده! یکیشون گفته همون نارنجی ها رو غذای درست حسابی بدی قرمز میشن.آیا واقعا غذای مخصوص پرت میتونه پرت نارنجی رو قرمز کنه؟؟
  یه سوال هم اینکه آیا تگزاسی وجود داره که ذاتا صورتی رنگ باشه؟ قرمزه کم رنگ نه ها.رسما صورتی

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   تگزاس. قرمز هست که خیلی هم کمیاب و گرونه ولی صورتیو نمیدونم

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   خود پروت یه هیبریده و دست ساز بشره. در طبیعت وجود نداره که رنگ اصلی و فرعیشو رو دوستان تعیین کردن. به هر حال میتونید Blood-red Parrot Cichlid رو جستجو کنید. این هیبرید خودش قرمز رنگه نه نارنجی وگر نه استمشو پروت خونی نمیزاشتن. رنگ نارنجی، زرد و خاکستری هم رنگ های دیگه طبیعی این ماهی هستن. حالا نمونه های رنگ شده هم موجوده که رنگ پایدار نیست و از بین میره و برمیگرده به رنگ اصلی ماهی که عموما نارنجی میشه، یا زرد، یا خاکستری چون عموما پروت خونی که خودش قرمزه رو رنگ نمیکنن. بلکه نمونه های خاکستری رو رنگ میکنن. با تغذیه مناسب هم رنگ ماهی بله تقویت میشه و حتی پروت نارنجی میتونه به قرمزی بزنه ولی نه قرمز خونی.

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    آقا شهریار به همه پرت فیش ها بدون توجه به رنگشون در انگلیسی میگن blood parrot. نمیدونم چرا ولی همشون بلود پرت هستن ولی مسلما رد بلود پرت بزنید پرت قرمز میاد. منکه تا حالا از نزدیک پرت قرمز طبیعی ندیدم

    پاسخ
 5. محمد

  سلام من یه تانک ۳۵×۳۵×۳۵ دارم. دوستم میخواد یه پروت بزرگ بهم بده. این ابعاد مناسبشه و این که تنها باشه؟

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام میتونید تنها یا با ماهیای دیگه که سازگارن نگهداریش کنید پیشنهاد مکینم حداقل یک ماهی. دیگه پیشش باشه ولی این ابعاد خیلی خیل کمه براش مخصوصا که میگین سایز گرفته پرت.

   پاسخ
 6. صادق

  سلام. سازگاری پرت و سوروم در چه حده؟

  پاسخ
 7. مصطفی

  سلام
  من یک جفت پرت دارم داخل آکواریوم شن ریختم.شن هارو کنار آکواریوم مثل کوه مانند دارن درست میکنن . یک مشاوره درباره طریقه نگهداری و تکثیر میشه بدید . و غذاهایی ک باید بهشون بدم رو بگید و طریقه درست کردن میکس برای ماهی رو بگید

  متشکرم🙏

  پاسخ
 8. Iman

  سلام ماهی پروت رو میشه با گروه خری نگهداری کرد؟

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام بله. حتی میتونید باهم جفت بزنید و پلار پرت تولید کنید(انگلیسی سرچ کنید میبینید چیه)

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code