طوطی ماهی (ماهی پروت)

ماهی پروت یا طوطی ماهی شاید یکی از ماهیان دوست داشتنی اب شیرین محسوب شود که در اکثر اکواریوم های اب شیرین دیده میشود. حرکات زیبا و تحرک این ماهی زیبایی خاصی به اکواریوم ها میدهد در ضمن سازگاری این ماهی با اکثر ماهیان صلح جو و حتی مهاجم، طوطی ماهی را به یک ماهی ایده ال برای نگهداری تبدیل کرده است
به ادامه متن توجه کنید
طوطی ماهی

.

نام های رایج: پروت،طوطی ماهی (بسته به رنگ میتوان نامگذاری متفاوتی برای ان داشت مثلا پروت خونی ،پروت سه خط و …..)

نام علمی: ندارد (پروت یک گونه هیبرید است و نامگذاری علمی نشده است)

خانواده : Cichlidae سیکلیده (سیچلایدها)

منشاء ( زادگاه ) : بطور طبیعی در دسترس نیست و زادگاهی ندارد.

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش مناسب:۶.۵ الی ۷.۵

اندازه بالغین :  ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر

تغذیه : همه چیز خوار است. بطور عمده از غذای پولکی و حبه ای (پلت pellet )،غذاهای خشک ، لوفاک و با ترکیبی از سبزیجات استفاده میکنند اما از غذاهای دیگر نظیر میگوی آب شور و کرم خونی منجمد و غذاهای گوشتی نیز استفاده میکنند.

خلق و خو: صلح جو میباشد ولی تا حدودی هم قلمرو طلب است، خصوصا به هنگام تولید مثل و این قلمرو طلبی در تانک های جمعی گاها مشکل ساز میشود.

محل جاگیری در تانک ( آکواریوم ) : تمام مناطق (بیشتر د رکف و میانه)

طول عمر:حدودا ۱۰ سال

شناخت: دو گونه از سیچلاید ها وجود دارند که پرت سیچلاید نامیده می شوند. نوع ارجینال و اصلی ان ماهی ای سبز رنگ است که از رودخانه ی آمازون و اورینکو در آمریکای جنوبی می آید. نام این ماهی به خاطر دهان بزرگ و طوطی وار آن است.این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیار کم تکثیر شده است و تا حدودی هم نایاب میباشد.نوع دوم که بسیار محبوب میباشد با نام پرت فیش قرمز(Red Parrot Cichlid) یا پرت خونی(Blood Parrot Cichlid) شناخته می شود که در بازار به این ماهی طوطی ماهی هم گفته میشود . پروت فیش قرمز یکی از گونه هایی است که توسط بشر به وجود آمده است (Man-Made Hybrid). با توجه به اینکه این ماهی بوجود آمده  دست بشر است زیستگاه اصلی و بومی ای ندارد. والدین اصلی این ماهی بطور دقیق شناخته شده نیستند ولی به نظر می رسد که گونه هایی چون سورم (Heros Severom) ،سیچلاید میداس (Midas Cichlid)و … پدر و مادر این ماهی باشند. زمانی که این ماهی چندین سال پیش برای اولین بار عرضه شد به رنگ نارنجی بود ولی امروزه در رنگ های مختلف همچون نارنجی، زرد، قرمز، گلبهی و صورتی و همینطور رنگهای نا پایدار هورمونی که با غذاهای رنگی پایدار میمانند، همانند آبی، سبز، سبز یشمی و زرشکی عرضه می شوند. رنگهای قرمز پر رنگ ، سرخابی رنگ، صورتی رنگ ، زرد رنگ و پرتغالی در حقیقت اصلیترین رنگهای ماهیان پروت هستند. به غیر از این رنگها رنگهای دیگری همچون آبی و سبز یشمی و سبز روشن و زرشکی در ماهیان پروت دیده میشود. این رنگها پایداری نداشته و هرچه ماهی بزرگتر بشود این رنگها جای خود را به همان رنگهای اصلی که ذکر شد میدهند البته رنگهای اصلی ماهیان پروت پایدار میباشد. میتوان پروت هایی که رنگ های طبیعی ندارند را با غذاهای خاصی تغذیه کرد تا نهایتا مدت بیشتری رنگ غیر طبیعی انها پایدار بماند. ولی با گذشت زمان آنها تغییر رنگ داده و مثلا یک پروت آبی رنگ و یا یشمی رنگ هرگز در آن رنگش پایدار نبوده و بی رنگ خواهد شد. بهتر است شما هنگام خریداری پرت آندسته از پرتها را خریداری نمائید که رنگ اصلی ماهیان پروت را دارا هستند.

نگهداری: برای نگهداری پروت به اکواریوم زیاد بزرگ و شرایط خاصی احتیاج ندارید ولی حداقل شرایط را برای ماهی فراهم کنید بهتر است حداقل حجم اکواریوم در نظر گرفته شده برای یک جفت ماهی پروت ۸۰ لیتر باشد.دمای اب این اکواریوم را روی ۲۶ الی ۲۸ درجه که نه تنها برای ماهی پروت مناسب است بلکه برای اکثر سیچلایدها و ماهیان دیگر هم گروه دمای ایده الیست تنظیم کنید البته این ماهی دماهای کمی پایینتر یا بالاتر را نیز تحمل خواهد کرد (محدوده ۲۲ الی ۳۲). پ – هاش مناسب برای این ماهی با توجه به اینکه این ماهی در طبیعت وجود نداشته ولی با توجه به والدین اصلی که از خانواده سیچلاید های امریکایی میباشند پ-هاش ۶ الی ۷.۵ میتواند پ-هاش ایده الی باشد. مانند اکثر سیچلاید ها علاقه وافری به پناه گاه و محل هایی برای مخفی شدن دارند و بهتر است برای تزئین مخزن آنها از کوزه های سفالی و سنگهای طبیعی که در کنار رودخانه ها یافت میشوند استفاده نمائید.هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید چون پروت را میتوانید هم با صلح جویان متوسط تا بزرگ و حتی گونه های مهاجم نگهداری کنید. شاید نگهداری پروت با سورم تجربه جالبی باشد چون حتی ممکن است با هم جفت بخورند و تولید مثل نماییند البته پروت با بعضی سیچلاید های نر مانند میداس یا حتی فلاور هورن نیز قابلیت جفتگیری دارد به هر حال هم گروه های زیادی میتوانید برای این ماهی پیدا کنید که با هم و با ماهی پروت سازگار باشند

تغذیه: انواع غذاهای خشک مثل لوفک میتواند غذای مناسبی برای انها باشد. تغذیه با خوراک گوشتی و دل خرد شده باعث سلامتی و رشد هر چه بیشتر انها میشود. شما میتوانید هفته ای لااقل یکبار و در صورتی که شرایط ان را دارید یک در میان به انها دل گوساله و یا ماهیهای کیلیکای خرد شده بدهید. شما میتوانید در هفته یک برگ کاهو را در آکواریوم انداخته تا ماهیان پرت شما و دیگر ماهیان سیکلیده شما از آن تغذیه نمایند. کاهو سرشار از مواد معدنی و آلی میباشد و رنگ ماهیان شما را تقویت کرده و باعث سلامت انها میشود. شما همچنین میتوانید مقداری دل گوساله را با اسفناج یا کاهو چرخ کنید و در بسته بندی های کوچک به ماهی بدهید. برای تقویت رنگ ماهیان پرت خود میتوانید از غذای مخصوص پرت و غذاهای هورمونی سیکلید ها استفاده نمائید این غذاهای آماده در بسته بندیهای کوچک و بزرگ در بازار و آکواریوم فروشیها یافت میشوند این خوراکهای مخصوص معمولا چینی، تایوانی و یا ساخت آلمان هستند که میتوانید در روی بسته بندی کشور سازنده ان را ببینید بعضی غذا ها هم به سفارش ایران از چین ساخته میشود به هر حال تصمیم گیری با خود شماست و تنها میتوانم عرض کنم بهترین غذاهای خشک ماهیان سیچلاید را کشور آلمان تولید میکند و البته به خاطر مرغوبیت قیمت آن هم بیشتر از انواع دیگر است.این غذاهای آماده رنگ ماهیان شمارا تقویت کرده و شفاف و پررنگ میکند. این غذاهای هورمنی باعث شادابی ماهیان شما نیز میشود اگر چه پروت خود را به صورت طبیعی تغذیه کنید بسیار شایسته تر میباشد و همان شادابی و رنگ اصلی ماهی را میتوانید به صورت طبیعی نیز به دست اورید “باز هم تصمیم با خود شماست”

تکثیر: پروتها ماهیان عقیمی هستند و اگرچه در آکواریوم تخم گذاری میکنند اما ماهی نر قادر به بارور کردن تخمها نمیباشد. آنها را به شکل تخصصی تری که در ایران هم آنچنان مقدور نمیباشد تکثیر میکنند. پرت در آکواریوم تخم ریزی می کند و حتی ممکن است بطور مرتب نیز تکرار شود و موردی که بسیار معمول است این است که همچون دیگر سیچلاید ها بعد از پسندیدن همدیگر محلی را برای تخم ریزی پاک می کنند و سپس تخم ها را در آن مکان قرار می دهند . با این وجود در بیشتر مواقع بچه ای از تخم ها بیرون نمی آید. حتی در چنین شرایطی نیز والدین چند روزی از تخم ها نگهداری می کنند تا سرانجام تخم ها توسط قارچ ها فاسد می شوند و بعد نیز به نظر می رسد که توسط والدین خورده می شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,072 دیدگاه در “طوطی ماهی (ماهی پروت)

 1. alirezaj

  سلام اتفاقا کرم خونی ممکنه یاعث مشکلات گوارشی بشه و باید به مقدار کم استفاده بشه بهتره غذای خشکو با عصاره سیر مخلوط کنید و بدید بخورن.

  پاسخ
 2. رامین

  ما یه فامیل داریم میگه یه اکواریومی بهش گفته غذای گوشتی ودل به گوشتخوارات نده هم زود بزرگ میشن هم وحشی / نظر اساتید چیه ؟؟ برای سلامتی ماهی لازم نیست ؟؟ همین غذا شرکتی کافیه ؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب اره تا حدودی خوی تهاجمی ماهی با خوردن غذای زنده و گوشتی بیشتر میشه ولی چیز بدی نیست و مگه شما تمایل ندارید ماهیاتون بزرگ بشن و سرحال باشن؟ غذای گوشتی مثل دل گوساله برای خیلی از سیکلیدهای امریکایی یه غذای فوق العاده است و میتونید در هفته دو تا سه وعده دل بدید و باقی رو غذای شرکتی معتبر.
   دل گوساله و کلا غذای گوشتی هم ندید قرار نیست اتفاقی بیفته ولی خب بدید ماهیا دعاتون میکنن.

   پاسخ
 3. amin

  سلام جیگر خوبی ؟؟؟ باز اومدم !! میگم من الان ۲ ساله چند تا ماهی برت دارم رشد نمیکننن!!! یکیش فقط یه خورده بزرگ شده ولی اون ها نه در کل کوچک هستن اندازه اکواریم هم ۹۰ سانت هست طولش.. غذای رنگی و غذاهای دیگه هم بهشون میدن رژیم هم براشون گرفتم منظورم یه روز یه غذایی دارن روز بعد یه غذای دیگه در کل ازشون میرسم نمدونم چرا رشد نمیکننن بزرگ نمیشن چی بهشون بدم بزرگ بشن سریع رش کنن؟؟؟ میگو ؟؟خشک؟؟ کرم؟؟خشک؟؟؟ ………..؟؟ چی بدم ؟؟ که آّب هم کسیف نکنه ؟؟؟ مرسی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   والا بنده جیگر نیستم و اسمم مشخص هست با این حال….
   در هفته دو وعده بهشون دل گوساله هم در کنار غذاهای دیگه بدید و حجم اکواریوم رو هم افزایش بدید. رشد ماهی به حجم اب و سایز اکواریوم هم بستگی داره و فقط تغذیه نمیتونه عامل تعیین کننده باشه.

   پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     حجم آب یعنی مقدار آبی که داخل آک هست لیتراژ آب – مقدار آب .

     پاسخ
 4. محمد مسیح

  سلام میشه بپرسم پرت مقاوم تر یا اسکار

  پاسخ
 5. نیما

  سلام میشه پروت ماده رو با سورم نر جفت انداخت و ازشون بچه کشید واگه ممکنه نحوه تشخیص جنسیت پروت رو هم بگید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله امکان پذیر هست.جنسیت پروت نر هم از روی باله پشتی میشه تا حدودی تشخیص داد. اگه باله تیز و تا روی دم کشیده شده به احتمال قوی نره.

   پاسخ
 6. معین

  با سلام من یک ماهی پرت داشتم که با پرت نر جفت خورده بود و تخم گذاری کرده بود ولی تخم ها بار دار نشده بودن با مشورت یکی از دوستان ماهی فلاور باکس را با پرت ماده در تنگ جدا گانه گذاشتم به نظر شما آیا این دو جفت میخورند ودر این صورت برای بهتر جفت خوردن آنها چه کاری باید بکنم ونتیجه جفت آنها چه ماهی میشود با تشکر از شما

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   فلاور نر باشه و پروت ماده بله با هم جفت میخورن و تولید مثل میکنن و تخم ها هم هچ میشه چون پروت نر عقیم هست. حتی پروت رو میشه با سورم هم جفت زد. فقط متاسفانه بچه هایی که تولید میشن زیاد جالب نیستن و ارزشی ندارن. یه تعداد سیکلید هیبرید تقریبا کم ارزش میمونه رو دستتون که مشتری اول و اخرش فقط خودتون هستید یا فروشنده ها با قیمت پایین از شما میخرن.

   پاسخ
 7. معین

  با سلام.نتیجه جفت گیری پرت با فلاور باکس چه ماهی میشه؟ باتشکر

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چون هر دو هیبرید هستن همانطور که دوستمون فرمودن خیلی مشخص نمیشه و بستگی به ژنتیک ماهی های شما داره و معمولا یه چیزی بین پروت و فلاورباکس و دو رگه میشن.

   پاسخ
 8. Mehran

  سلام من یه ماهی پرت بزرگ گرفته بودم که رنگ قرمز پر رنگی داشت وقتی میخرم بعد چند روز پرتغالی میشه رنگ دونه هم میدم ولی دیگ قرمز نشد الان بعد یک هفته همون پرتغالی مونده فقط سرش قرمز مونده
  بنظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب قرمز اصل نبوده و با غذای رنگ قرمز شده بوده البته ماهی اصیل هم بوده باشه بعد از جابجایی و تغییر شرایط طبیعی هست کمی کم رنگ بشه بعد از اینکه ماهی جا بیوفته مجددا رنگش خوب میشه شرایط اب در رنگ ماهی خیلی موثر هست باید کیفیت آب رو بالا نگهدارید و سیکل آب رو طی کنید و ماهی استرس نداشته باشه.

   پاسخ
 9. Mehran

  شرایط اب خوبه براش اما زیاد رنگش بهبود پیدا نکرده بنظرتون اگه تترا رد پرت تهیه کنم براش تاثیری داره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بستگی به نژاد و رنگ و روی اصلی خود ماهی هم داره. ممکنه رنگ شده باشن و یه مدت که بگذره رنگشون رو از دست بدن. تغذیه میتونه مفید باشه ولی مهمتر نژاد و رنگ اصلی خود ماهی هست.

   پاسخ
 10. hiddenman

  سلام. از دوستان با تجربه تقاضای کمک دادم. چند روزی هست ماهی من گوشه چشمش یه زخمی بوجود امده و بعدشم جلوی سرش شروع کرد به باد کردن و الان بدتر هم شده. من اب رو کمی تعویض کردم و نمک اضافه کردم و داروی ضد عفونی هم زدم( متیلن بلو) ولی تا الان تاثیری نداشته. لطفا راهنمایی کنید این چه بیماری هست و درمانش به چه صورت هستش؟
  البته چشماشم بیرون زدگی داره که هر کاری میکنم خوب نمیشه!!!!
  ممنون
  عکس ماهی رو هم گذاشتم
  https://onlypet.ir/upload/user/uploadscase/1513673162331.jpg
  https://onlypet.ir/upload/user/uploadscase/1513673162382.jpg
  https://onlypet.ir/upload/user/uploadscase/1513673162433.jpg

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   متیلن بلو اصلا ضد عفونی کننده نیست و فقط ضد قارچ هست.
   ظاهرا کیفیت آب پایین هست.
   اگر دائم از ذغال اکتیو داخل اب استفاده میکنید نشانه بیماری سوراخ در سر هم میتونه باشه.
   در مورد چشم ه مبخش بیماری چشمی رو مطالعه بفرمایید ضمنا بخش بیماری سوراخ در سر رو نیز مطالعه کنید هر دو بیماری به دلیل کیفیت پایین آب ایجاد میشه.

   پاسخ
   1. hiddenman

    ممنون از جواب سریع. اشتباه کردم یه داروی ابی رنگه که روش زده ضد عفونی اونو ریختم تو آب… الان برای درمان فقط کیفیت آب رو بالا ببرم یا کار دیگه ای انجام بدم؟ حمام نمک با تتراسایکلین مناسبه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     حتما باید کیفیت آب رو بالا ببرید و ذغال اکتیو رو از داخلفیلتر خارج کنید و غذای متنوع به ماهی هاتون بدین بخش بیماری ها رو نیز مطالعه کنید توضیح داده شده . یک مرتبه حمام نمک + تتراسیکلین هم میتونه مفید باشه روش صحیح حمام دادن ماهی نیز در تالار گفتگو بیان شده مطالعه بفرمایید.

     پاسخ
 11. SALAHSHOORESIAH

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم پرت با انجل و پلی تایگر سازگاری داره؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر.
   آنجل که با هیچ کدوم سازگاری نداره و کشته میشه. پولی رو هم با پروت نباید نگهداری کنید کلا شد سه تا ترکیب مختلف.

   پاسخ
 12. محمد صادق

  سلام. خسته نباشید. این دو تا ترکیب برای اکواریوم ۹۴ لیتری (۷۰×۳۰×۴۵) مناسبه:

  ۱. سه تا پرت + سه یا چهارتا ماکرو + یک دماسونی

  ۲. سه تا پرت + دو تا اسکار

  پاسخ
   1. محمد صادق

    یعنی پرت با ماکرو سازگار نیست؟!

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     دوستمون از نظر زیستی و شرایط نگهداری و تغذیه فرمودن که ترکیب جالبی نمیشه ولیکن پروت با ماکرو نیز قابل نگهداری هست ولی بهتره از ماکرو ها کوچکتر باشه تا درگیری کمتری درست کنه.

     پاسخ
     1. محمد صادق

      خُب حالا چه ترکیبی با سه تا پرت خوبه که هم تانک شلوغ نشه و هم از لحاظ بصری ماهی ها جلوه زیبایی داشته باشن…

      پاسخ
      1. Saghari

       محمد جان شمابه این ترکیب ها توجهی نکن
       این تر کیب ها موقتند وبیش تر از دوروز تا دوماه دوام نمی یارن
       درضمن منبع رو هم ذکر کنید
       شما میتونید تو سایت عضو بشید وبیش از اطلاعات ما بهره ببرید

       پاسخ
       1. محمد صادق

        خیلی ممنونم، سپاس.حتما عضو میشم…
        منبع خاصی نداره تو گوگل سرچ کردم و تو اینستا هم دیدم از این عکسها…

        پاسخ
        1. شهریار (onlypet.ir)

         پروت با سیکلیدهای افریقایی موردی نداره. البته ترکیب ایده الی نیست ولی خب پروت ماهی ای هست که با ماکرو و برخی دیگه از سیکلیدهای افریقایی سازگاره و از حق خودش میتونه دفاع کنه با این حال ترکیب نرمال و ایده الی هم نیست. تصاویر موجود هم که بالا دیدم، پروت با سیکلیدهای افریقایی نگهداری شده بود که خب اگه اکواریوم به اندازه کافی فضا و دکور داشته باشه اتفاقی قرار نیست بیفته. البته در ترکیب برخی از ماهیا هم بود که واقعا حضورشون جای تعجب داشت و احتمالا دیر یا زود کشته میشن یا حسابی کتک میخورن.

 13. محمد

  سلام پرت های من بااینکه از اسکار کوچیکترن با هم هر دفعه بع اسکار ها حمله میکنن دوتا هستن پرتها اسکارها ۶تا امروز پوست یدونه ازاسکارهاروهم کنده بودن مرده بود چیکارشون کنم
  پرت ها از اسکارها کوجیکترم هستن؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب پروت ماهی ای هست که از پس خیلی از ماهیای بزرگتر از خودش هم برمیاد و با وجود جثه کوچیکی که داره خیلی جسور هست. احتمالا سایز مخزن هم کوچیکه و فضای کافی برای همه نیست یا اصلا دکوری چیزی ندارید که درگیری ها زیاد هست وگر نه اسکار و پروت تا حدودی با هم کنار میان. به هر حال اگه مدام اسکارها کتک میخورن بهتره یا پروت ها رو رد کنید یا اسکارها. فعلا هم برای اینکه درگیری کمتر بشه و اسکارها هم جون بگیرین بهتره در همون تانک اصلی با شیشه از هم جدا بشن.

   پاسخ
 14. محمد

  سلام ماهی پرت ۲۰سانتی رو میشه با چند پرت ۱۰سانتی نگه داشت؟
  وچه ماهی هایی با پرت سازگار هستن و کتک نمیخورن؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه تعداد بالا و در اکواریوم بزرگ باشه موردی نیست در غیر اینصورت خیر و پروت بزرگتر پدر کوچیکترها رو درمیاره.
   خیلی از سیکلیدها، مثل سورم، تگزاس، گرین ترور، زمین خوار و …. کلا پروت با خیلی از ماهیا سازگاره.

   پاسخ
 15. Mohammad

  سلام من تازه آکم رو مجددا راه اندازی کردم از بس تلفات ماهی داشتم یه مدت با یه ماهی کلا بود نه ابش رو تعویص میکردم و نه غذایی میدادم ولی بنده خدا زنده موند
  تصمیم گرفتم مجددا به اکواریومم برسم
  اب رو تعویض کردم و داروی ضد عفونی کننده ریختم و گذاشتم یه روز بمونه و ۳ تا پرت و بادو تا لجن خواراضافه کردم
  حواسمم بود ماهی ها رو یهو نندازم تو اب و هم دما بشه اب
  البته یادم رفت بزارم یکی دو روز از اب بگذره و بعد از چند ساعت ماهی ها رو خریدمشون و انداختم
  فرداش که ماهی اولیم مرد
  دو روز بعد یکی از لجن خوار ها مرد ۵ روز بعد هم یکی از پرت ها مرد
  دو تای دیگه ازپرت ها خیلی اروم هستند و کلا میچسبن به گوشه ای و سرشون بالاس یا به پهلو میخوابن
  البته وقتی با تور میخوام بگیرمشون خوب شنا میکنن ولی حش میکنم این ۲ تا هم قراره بمیرن
  چیکار کنم؟
  محلول تقویت ماهی هم ریختم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب محلول ضد عفونی رو نباید الکی استفاده میکردین نهایتا آک رو ضد عفونی میکردین و کل آب رو خالی میکردین و مجددا آب تازه اضافه میکردین و صبر میکردین تا کلر آب بره و بعدا باکتری ساز میزدین و ماهی های جدید رو اضافه میکردین نه اینکه ماهی های جدید رو به محلول آب و ضد عفونی اضافه کنید ؟؟؟!!!
   نباید اینقدر ماهی ها رو دست کاری کنید و با تور دنبال اونها کنید باید یک سوم از آب رو سیفون کنید و آب هم دما و بدون کلر اضافه کنید و کیفیت آب رو بالا نگهدارید و استرس به ماهی ها وارد نکنید و غذای متنوع و مقوی و البته به اندازه بهشون بدین.

   پاسخ
 16. Mohammad

  طول پرت هامم تقریبا ۱۰ سانته
  بهتره برم عوضشون کنم ؟
  چی بگیرم که مقاوم باشن و نمیرن به سادگی
  هروقت یکی از ماهی هام میمیرن تا دو روز حال خودمم بده:(
  حجم اکواریومم ۳۰×۱۰۰×۱۰۰

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هرچی دوست دارید فقط هر ماهی به یک حداقل هایی برای زنده موندن نیاز داره بخش چرخه آب و راه اندازی آکواریوم آب شیرین رو کامل مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 17. محمد

  سلام برای قلمرو طلبی پرت ها چیکار کنم پدر ماهی های دیگه رو در اورده دم اسکار ها رو میزنه به پنگوسی ها هم ضربه میزنن چییکار کنم پرت ها دوتا هستن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالا فضای نگهداریشون کوچیکه یا دکور و مخفیگاه زیادی ندارید. بهتره پنگوسی رو که رد کنید و با اسکار و پروت سازگار نیست و کتک میخوره. دکور و مخفیگاه رو هم بیشتر کنید که درگیری ها کمتر بشه. البته اگه اکواریوم فضای کافی برای نگهداری این ماهیا داره. در غیر اینصورت هم که باید ترکیب رو کامل عوض کنید.

   پاسخ
 18. .vhamid

  سلام ایا میشه پرت را با کوی وپرکسیموس نگهداری کرد

  پاسخ
  1. Mohammadnori

   سلام خیر نمیشه چون کوی گیاه خواره و پروت و پروکسیموس گوشتخوار

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code