شناخت،نگهداری و تکثیر ماهی سورم

سورم یکی از گونه های زیبای اب شیرین است که پرورش و نگهداری این ماهی بسیار لذت بخش و اسان می باشد. نگهداری سورم ها با سایر ماهیان اب شیرین میسر است ولی به صلح جویی این ماهی نمیتوان اعتماد چندانی داشت ولی شک نکنید که ماهی مهاجمی هم نیست و به راحتی با سایر ماهیان آرام با سایز متوسط قابل نگهداریست. با ماهیان جنگجو و قوی جثه مانند پروت یا تگزاس و حتی در برخی موارد اسکار نیز سازگاری نسبی دارد ولی کاملا سازگار نیست و توصیه میشود با این گونه ها با احتیاط و در فضای مناسب نگهداری شوند. در مورد تغذیه نیز سخت گیر نیست و میتوان در کل گفت گونه دوست داشتنی و ایده الی برای نگهداری نزد علاقه مندان به شمار میرود

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری سورم

نام رایج: سورم،سورم زرد، سورم گورخری، سورم سبز

نام علمی: Heros severus

خانواده: Cichlidae (سیکلیده یا سیچلاید)

دمای مناسب نگهداری: ۲۶ الی ۲۸ ذرجه سانتیگراد

پ-هاش: ۶ الی۷

سورم

شناخت: سوروم ها ماهیان نسبتا صلح جو و بومی آمریکای جنوبی و رودخانه آمازون هستند و میتوانند تا ۱۵ الی ۲۰ سانتیمتر رشد کنند. سوروم ها در چند رنگ زرد طلایی ، زرد مایل به سفید و خاکستری با راه راه سیاه  در بازار یافت میشود. باله های شکمی ماهی بر اثر تغذیه مناسب و حتی تغذیه با بعضی از غذاهای هورمنی به رنگ مسی خواهد شد که بسیار جلب توجه میکند. سورم های خاکستری یا سبز یا گورخری یا هر اسمی که برای انها انتخاب شده طرح بندی جالبی روی بدنشان دارند که بارزترین انها خطوط عمودی سیاه رنگی است که در دوران جوانی بسیار پرنگ و مشخص  هستند و هر چه ماهی بزرگتر و بالغ تر میشود این خطوط کمرنگتر و گاهی مواقع تنها در انتهای بدن انها دیده میشود با این حال باز ماهی قادراست تا این خطوط و رنگ های بدنش را روشن و خاموش کند و در برخی موارد نسبت به محل نگهداری ، استرس و …. این خطوط به صورت پرنگ ظاهر یا کلا محو میشود چشمان این ماهی نیز رنگ شاخصی از قرمز و نارنجی دارد  که حتی میتواند به رنگ سفید یا کلا مشکی هم باشد. اگر بخواهیم در مورد رفتار و خلق و خوی این ماهی صحبت کنیم عقاید مختلفی را باید مورد برسی قرار دهیم زیرا این ماهی در برخی شرایط کمی پرخاشگری از خود نشان میدهند و حتی میتوانند ماهیان بزرگتر و قوی تر از خود را نیز از محل خود دور نمایند و در برخی شرایط دیگر حتی به ماهیانی که به راحتی در دهان انها جا میگیرند کاری ندارند، به هر حال در برخی از منابع کمی درمورد انها تند نوشته اند و انها را به دسته ماهیان مهاجم نسبت داده اند ولی انطور که در مورد انها صحبت میشود نمیتوان قضاوت کرد(البته تا منظور ما از مهاجم و پرخاشگر چه باشد!)

نگهداری:برای نگهداری این ماهی شرایط خاص یا پیچیده ای نیاز ندارید و با برپایی یک شرایط معمولی میتوانید به نگهداری این ماهی با خیال راحت بپردازید. برای نگهداری انها دمای بین ۲۶ الی ۲۸ درجه و pH آب ۶ الی ۶.۵ توصیه میشود که البته دماهای کمی بالاتر و حتی تا ۳۲ درجه و دماهای کمتر تا ۲۲ الی ۲۴ درجه و پ-هاش های کمتر و زیادتر را نیز تحمل میکنند ولی بهترین دما همان ۲۶ الی ۲۸ و پ-هاش ۶ الی ۷ (خنثی) میباشد. تانک نگهداری انها بهتر است حداقل حجمی برابر ۸۰ الی ۱۰۰ لیتر برای یک جفت داشته باشد و دارای مخقیگاه ها و دکور بندی سنگی باشد ، کوزه های سفالی بزرگ  مکان دوست داشتنی برای انها می باشد، بهتر است از گیاهان طبیعی کمتر استفاده کنید زیرا گیاهان طبیعی توسط این ماهی از بین خواهد رفت. این ماهیان را در سنین جوانی به صورت گروهی یا فقط انفرادی با ماهیان دیگر نگهداری کنید زیرا اکثرا دو یا سه سورم جوان در یک تانک تحمل یکدیگر را ندارند و مرتبا مخصوصا هنگام غذا خوردن با هم زد و خورد دارند و قوی تر ضعیف تر را ازار و اذیت میکند، البته باز تاکید میکنم در همه موارد به اینصورت نیست و بستگی به نوع و حجم و دکوراسیون اکواریوم دارد و ممکن است دو سورم جوان نیز با یکدیگر مشکلی نداشته باشند و در صورت مشاهده پرخاشگری به هم  با روش هایی میتوان دو یا سه سورم را نیز در یک تانک به خوبی و خوشی نگهداری کرد و تصمیم گیری با خود شماست. اگر بخواهیم اشاره ای هم به ماهیان سازگار با این گروه داشته باشیم باید بگویم: همانطور که در بالا با این گونه اشنا شدید میتوان انها را میانه خو دانست یا به عبارتی نه انقدر خشن و نه انقدر صلح جو هستند. به هر حال میتوانید سورم را با اکثر ماهیان نگهداری کنید شاید شما دوست داشته باشید سورم را با پروت،بلک گوست،دالر،،شارک، لوچ ها ،بارب ها و …. نگهداری کنید که می توان این انتخاب شما را صحیح دانست و با خیال راحت به نگهداری انها بپردازید حتی سورم شما میتواند با پروت رابطه خوبی را برقرار کند و حتی جفت بخورند. شاید بخواهید سورم را با ماهیان خشن تر مانند اسکار، تگزاس یا سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری کنید که این انتخاب نیز می تواند صحیح باشد اما به شرط اینکه اکواریوم بزرگ و دکور فراوان داشته باشید. اکثرا سورم را با اسکار یا تگزاس یا سایر امریکایی ها سازگار نمیدانند و حق هم دارند. مطمئنا نگهداری چند گونه خشن در یک اکواریوم کوچک و لخت حتما دردسر ساز خواهد شد ولی در یک جای بزرگتر و نزدیک به محیط طبیعی بدون شک مشکلی نخواهند داشت چون ما میخواهیم چند گونه امریکایی را کنار یکدیگر نگهداری کنیم و مطمئنا منعی در ان وجود ندارد بغیر از مورد ذکر شده(فضا + دکور).

تغذیه:سورم ها را می توان با غذاهای بسته بندی شده،غذاهای خشک،کرم منجمد ، دل گوساله ،کرم باغچه، و هر انچه که فکر کنید مانند سبزیجات تازه ای مثل کاهو و اسفناج، و حبوبات مانند نخود فرنگی آب پز پوست کنده تغذیه کرد .

تشخیص جنسیت:باله ی پشتی و مخرجی ماهی نر در مقایسه با ماده نوک تیز تر و اندازه اش هم درازتر از باله ی ماده است که این باله ها در ماهی نر تا نزدیکی باله ی دمی کشیده شده . رنگ نر و ماده در حالت کلی یکسان است اما شاید ماده ها کمی رنگ پریده تر بوده و خطوط آبی رنگ در سر ماده ها خیلی کمتر یا اصلا وجود نداشته باشد. در ضمن رنگ چشم ماهی ماده  پررنگ تر از ماهی نرمیباشد که البته باز اطمینانی به رنگ در تشخیص جنسیت نمیتوان داشت. نشانه ی دیگری  که میتوان به ان اشاره کرد این است که درماهی ماده(بالغ) نقطه های ی تیره رنگی روی باله ی پشتی درست در بالای دومین راه راه خود (بین دومین و آخرین راه راه) دارد.

تکثیر: برای تکثیر سورم شما نیاز به یک جفت بالغ خواهید داشت که با هم جفت خورده باشند این که شما تصمیم بگیرید دو عدد سورم خریداری کنید و با هم جفت شوند و تخم بگذارند شاید بعید نباشد ولی درصد موفقیت جفت خوردن بسیار کم است ، بنابراین یا شما باید یک جفت اماده جفت خورده تهیه کنید یا اینکه  چند سورم تهیه کنید و انها را در کنار هم قرار دهید تا یک یا دو جفت به دست اورید بهتر است تعداد ماده ها بیشتر از نرها باشد مثلا ۳ نر برای پنج ماده البته در خیلی منابع ذکر شده نسبت نرها بیشتر باشد به هر حال تجربه ها در این زمینه متفاوت است و حتی برخی از افراد نسبت بندی را یک ایده منسوخ و غلط میدانند. به هر حال هر روش مزایا یا معایبی دارد. ممکنه است اگر تعداد نرها زیاد باشند با هم درگیر شوند یا حتی برعکس ممکن است ترغیب شوند. تصمیم در انتخاب تعداد برای به دست اوردن جفت به عهده شماست و میتوانید از قسمت نظرات همین مقاله با دوستان دیگر مشورت و نظرسنجی کنید و تصمیم خود را بگیرید. به هر حال شما یا باید جفت اماده تهیه کنید یا جفت خود را از یک گله سورم به دست اورید،خریداری یک نر و یک ماده سورم برای جفت کردن و تکثیر نیز همانطور که اشاره شد بعید نیست ولی شاید مدت زیادی طول بکشد تا با یکدیگر جفت شوند. به هر حال بعد از انتخاب جفت به هر روشی که توانستید بهتر است انها را به یک اکواریوم مجزا منتقل کنید و پ-هاش اب را روی ۵.۵ الی ۶.۵ تنظیم کنید و از غذای زنده و مخصوصا ارتمیا برای تغذیه سورم های خود استفاده کنید. بهتر است در اکواریوم مورد نظر از یک سنگ صاف و در صورت موجود بودن و فضا داشتن یک کوزه سفالی بزرگ را به پهلو قرار دهید، به احتمال خیلی زیاد سورم ها سنگ را به کوزه ترجیح میدهند ولی گاهی هم ممکن است کوزه را به سنگ ترجیح دهند، به هر حال انها شروع به تمیز سازی سنگ و قفل کردن فک ها در هم(لب گرفتن) و زدن باله ها به یکدیگر و تکان های سر و حرکات نمایشی زیادی را انجام میدهند و مرحله خاصی اغاز میشود و ماهی ماده تخم ریزی خواهد کرد و نر اسپرم ریزی و حال نوبت به شماست که بقیه کارها را انجام دهید یعنی پس از تخمریزی مقداری از اب اکواریوم سورم ها را به ارامی و بدون کوچکترین تلاطم و دخالت در کار سورم ها تعویض و ابی تمیز با همان شرایط و دما به اب اکواریومشان اضافه کنید،اضافه کردن داروی متیلن بلو به اکواریوم تخم ها و والدین نسبت به حجم اب برای جلوگیری از قارچ زدگی تخم ها توصیه میشود و در نهایت دو حالت در پیش روی شما باقی میماند اول اینکه والدین را از اکواریوم تخم ها به اکواریوم دیگری منتقل کنید زیرا ممکن است انها به هر دلیلی مانند ترس،استرس،خراب شدن تخم ها و …… تخم ها را بخورند یا اینکه هیچ استرس و شوکی به انها وارد نکنید تا از این کار جلوگیری به عمل اید وانها در اکواریوم باقی بمانند و شما هم با توکل به خدا منتظر هچ شدن تخم ها و تولید انها به لارو باشید.والدین مدتی از بچه ها نگهداری خواهند کرد و تا چند روزی به دلیل وجود کیسه در زیر شکم لاروها نیار به تغذیه ندارند ولی پس از ان باید لاروها را با میگوی ارتمیا که بسیار رایج و مناسب است و باید از قبل تهیه شود تغذیه کنید

در صورت کپی برداری این مطلب منبع (onlypet.ir) را با درج لینک ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,294 دیدگاه در “شناخت،نگهداری و تکثیر ماهی سورم

 1. koh

  سلام
  دو عدد ماهی سورم دارم که بزرگ شدن و اغلب از یگدیگر لب می گیرند!!
  بگونه ای که لب هر دو کبود شده!!
  اینها دارند جفت گیری می کنند یا می جگند ؟؟
  چکارشون کنم؟؟
  ممنون

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   در حد قرمز شدن و کبودی خیر دعوا هست جداشون کنید با شیشه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   اگر هم جنس باشند درگیری و دعوا هست ولی اگر نر و ماده باشند جفت گیریه.

   پاسخ
   1. هاوش

    سلام خدمت آقا مجتبی میشه من سوالات رو جواب بدم؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     چرا نشه اتفاقا خوشحال هم میشیم در سایت مشارکت کنید و جواب درست و دقیق اگر بدین خدا خیرتون هم بده کار ما رو هم ساده میکنه.
     اگر عضو سایت هم بشین و در تالار گفتگو هم از تجربیات شما استفاده کنیم خیلی خوبه و ممنون میشیم.

     پاسخ
 2. arman7z

  سلام و خسته نباشد خدمت ادمین محترم
  من حدود ۷ ماه است آکواریوم راه اندازی کردم از همون اول سورم سیچلاید کالیکو و اسکار و سیچلاید حانستونی و یک عدد لجن خار گرفتم که جفت های ماهی هام تا الان مردن همشون تک هستند الان حدود یک ماه پیش سنگ و دکور کف آکواریوم عوض کردم الان سیچلاید کالیکوم خیلی قلدر شده حدیدا همرو اذیت میکنه از همه بیشتر سورم لیمویی من میزنه همش سورمم بنده خدا صبح تا شب میره پشت بخاری قایم میشه غذا هم نمی خوره دیگه چی کار باید کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. aramannn

   سلام.۱حجم آبتون چقدره؟۲مخفیگاه دارید؟۳ترکیبتون اشتباه مارمالاد افریقاییه با سوروم و اسکار سازگار نیست.اسکار با سوروم سازگار نیست.جانستونی هم افریقاییه و فقط با مارمالاد سازگاره.ضعیف ترین ماهیتون سورومه که از همه کتک میخوره.رفتار عادی سیچلایدهاست که قلمروطلب میشن.

   پاسخ
   1. arman7z

    والا طول ۸۵ سانتی متر و عرض ۳۶ سانتی متر و ارتفاع ۴۰ که تو مبدل ماشین حساب زدم ۱۲۲ لیتر جواب داد . نمی دونم اخه قبلا با هم خیلی خوب بودن دکور عوض کردم کالیکو بد اخلاق شد یه دونه پل چوبی دارم وسط اکواریوم که داخلش سوراخ ماهی کالیکو میره توش دیگه دکور ندارم

    پاسخ
    1. aramannn

     هرچی مخفیگاه بیشتر بشه بهتره احتمالا اونو قلمرو داشتن و عادت کرده بودن و شما قلمروهارو عوض کردین و الان درگیرن.سوروم دیر یا رود کشته میشه هم از اسکار و هم از کالیکو بشدت کتک میخوره.حجم آب خوبه

     پاسخ
     1. arman7z

      بله البته اسکارم بچه اسکار تقریبا اصلا با کسی کاری نداری غذا میریزم سری میاد بالا می خوره و ظاهرشم خوب به نظر میرسه ولی نمی دونم چرا گوشه گیر همش یه گوشه میره کز می کنه

      پاسخ
      1. aramannn

       اسکار رشد زیادی داره و زود بزرگ میشه.طبیعیه چون غذا میخوره نگرانش نباشید.فقط ترکیبتون با رشد اسکار بدتر میشه.

       پاسخ
 3. amirparsa

  سلام
  چند روز پیش ۳ عدد سورم خریدم ۲ تازرد کوچک و یه سبز متوسط زردا هیچ مشکلی ندارن ولی سبزه خیلی بی حاله مشخصه که یه مشکلی داره همه جایه بدنشم سالمه فروشنده کمکی نکرد لطفا اگر کسی اطلاعاتی داره راهنمای کنه
  باتشکر

  پاسخ
  1. aramannn

   سلام.بیشتر توضیح بدید.مثلا اینکه خودش رو به این ور اونور میماله یانه؟مدفوعش چطوریه؟

   پاسخ
 4. amirparsa

  هنوز نتونستم به غذا بندازمش مدفوع نکرده بدنش سالم هیچ فرو رفتگی نداره فکر میکنم نمیتونه تعادل بگیره خودشم به جایی نمیماله بغیر از سورم هام ۲تا دالر متوسط هم دارم
  باتشکر

  پاسخ
  1. aramannn

   احتمالا کیسه هواش مشکل داره یا استقسا گرفته

   پاسخ
     1. amirparsa

      سلام مجدد
      رفتم پسش دادم و بجاش فنکوس سفید گرفتم به نظر شما اب اکواریوم مشکلی نداره ابشم حدودا یک ماه و نیم پیش عوض کردم

      پاسخ
      1. aramannn

       سلام.دلیلش هم میتونه کیفیت بدآب باشه و هم کتک خوردن که فکر نکنم کتک خورده باشه و شرایط آب بده و شما باید هرهفته ۲۰ الی ۳۰ درصد آب رو عوض کنید.پنکوسی هم سازگاره میتونی از پروکسیموس و فایر موس و بلوآکرا و لدچ دلقک و شارک استفاده کنید.دالر هم بیشتر کنید دوتا کمه

       پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code