تکثیر ماهی اسکار

در قسمت شناخت و نگهداری اسکارها در مورد انها به طور کامل بحث شد و روش صحیح نگهداری و تغذیه نیز ذکر شد حال در این قسمت به تکثیر این گونه از سیکلید ها (ماهی اسکار) خواهیم پرداخت. امید است مطالب ارائه شده برای علاقه مندان مفید واقع شود

به ادامه متن توجه فرمایید

ماهیان اکواریومی-اسکار

تکثیر:

طرز تشخیص جنسیت:

ماهی نر:

۱-نوک لوله اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل است.

۲- قوز روی سر ستبر و بلندتر است.

۳- لبهای پهن و ضخیمتری نسبت به ماده دارد و کمی دهانش بزرگتر است.

ماهی ماده:

۱- نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.

۲- قوز روی سر کوتاه تر است.

۳- لبهای ماده باریکتر و نازکتر و دهان آن کوچکتر است.

لوله جنسی اسکار

برای تکثیر و پرورش اسکار نکات مهم و فراوانی را باید همواره در نظر داشت

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال که تازه همدیگر را انتخاب کرده اند و با هم جفت شده اند را با یکدیگر در یک آکواریم نگهداری کنید خیلی زود شاهد تخم ریزی آنها خواهید بود. اسکار دوست دارد تخمهایش را در کف و روی سطحی صاف بریزد. تخمهای اسکار چسبندگی دارند و به شکل گرد و قهوه ای رنگ و هر عدد آن تقریباً اندازه یک عدد ماش است. در کف آکواریم بهتر است یک تخته سنگ صاف قرار دهید. ( بهتر است تخته سنگ از جنس مرمریت یا گرانیت باشد که تخمها را خراب نکند. سنگهای گچی یا آهکی تخمها را فاسد می کنند)

آکواریم باید دارای فیلتر مناسب، اکسیژن کافی، نور کافی باشد. به مولدین باید غذای مناسب داده شود. بهترین غذا برای آنها غذاهای زنده مثل ماهی رودخانه، بچه قورباغه و آبزیان کوچک هستند. روزانه یکبار کاملاً آنها را خوب سیر کنید و غذاهای اضافی را از آب خارج نمایید و مقداری از آب را تعویض کنید. ( بعضی اوقات اشخاص تعداد زیادی ماهی رودخانه را در آکواریم می ریزند و آنها تعدادی را می خورند و بقیه را می کشند و رها می کنند. چون سیر می شوند و بیشتر از آن میل به خوردن ندارند، از طرفی دوست دارند هیچ مزاحمی در آکواریمشان نباشد. بعد از چند ساعت ماهی های مرده رودخانه ای در آکواریم اوضاع خرابی را بوجود می آورند. بتدریج اکسیژن آب اشکال پیدا می کند و آلودگی آب باعث تلف شدن جفت اسکار شما خواهد شد) چنانچه غذای زنده در اختیار نداشتید می توانید دل گاو یا گوسفند را تمیز کنید و به اسکارها بدهید.

اسکارهای جفت شده که در یک آکواریوم تنها هستند خیلی زود سنگ کف را بعنوان محل تخم ریزی انتخاب می نمایند و شروع به تمیز کردن ان می کنند. زمانیکه نر و ماده بر روی سنگ بروند و شروع به تمیز کردن آن بکنند، لحظات تخم ریزی نزدیک می شود. ابتدا با بیرون آمدن لوله تخم ماهی ماده از زیر شکمش که تقریبا به اندازه ۳ میلیمتر خارج می شود و شکل لبه آن گرد و چاق است شروع می شود. همزمان لوله اسپرم نرم هم خارج می شود که شکل لبه آن زوکی شکل است.نر و ماده هر دو چند ساعت قبل از تخم ریزی بر روی سنگ با لرزش و تمیز کردن و با حالات شدید و تغییر رنگ و پر رنگ شدن شروع به آماده و تمیز کردن محل تخم ریزی می کنند. ماهی ماده با لرزشهای مخصوصی به سطح سنگ نزدیک می شود و تخم ریزی را شروع می کند و بصورت یک خط ردیفی از اول تا انتهای سنگ تخمها را بر روی آن می چیند و چون چسبنده هستند تخمها به سنگ چسبیده می شوند در این هنگام ماهی نر با حرکات و رقصهای شادی و لذت و با لرزشهای مخصوص روی تخمها اسپرم رها می کند و به همدیگر اعلام رضایت می کنند. این ابزارهای علاقه همراه با بوسه زدن و یا نوازش با لب به همدیگر اعلام می شود. حدود دو ساعت این حرکات زیبا و موزون همراه تخم ریزی ادامه خواهد داشت.

تکثیر اسکار

شادی آنها لحظه به لحظه زیادتر می شود و ابراز علاقه آنها شدیدتر و خشن تر به ظاهر می رسد، بطوریکه آب به تلاطم می افتد و اگر آکواریوم در پوش نداشته باشد گاهی بیرون می پرند و صدمه خواهند خورد. بنابراین حتما روی آکواریوم را بپوشانید و هرگز برای آنها ایجاد مزاحمت نکنید.

تکثیر اسکار

بعد از اتمام تخم ریزی ماهیها شل و بی حال بصورت مورب و کج در کنار همدیگر آرام می گیرند، در اینحالت سطح آب کف زده است و رنگ آب بر اثر تجزیه اسپرم نر شیری رنگ شده است که باید قسمتی از آب تعویض یا از قبل داخل آکواریوم فیلترگذاشته باشید

از اینجا به بعد به چند طریق می توانید از تخمها محافظت کنید

۱-ماهیهای مولد را به آرامی به آکواریومی که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید.

۲-سنگ تخمها را بآرامی به آکواریومی که شرایط مناسب دارد منتقل کنید.

۳- ماهی ها در کنار تخم ها باقی بمانند که ریسک بزرگیست و به احتمال فراوان تخم ها خورده میشوند

چنانچه از تخمها مقدار زیادی توسط حرکات ماهیها در نقاط دیگر آکواریوم پاشیده شده است و امکان جابجایی تخمها نیست، در اینصورت بهتر است ماهیهای مولد را از آنجا به آکواریوم آماده دیگری بآرامی انتقال دهید (آکواریوم باید از قبل کاملا آماده و مهیا شده باشد)

چنانچه تخمها بصورت مرتب و منظم بر روی تخته سنگ چیده و چسبیده شده اند. می توانید بآرامی سنگ تخمها را به آکواریومی با مشخصات آب تخمها که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید. در هر دو حالت تفاوتی وجود ندارد و معمولا نتیجه یکسان حاصل خواهد شد. چیزی که مهم است باید حتما تخمها از دسترس ماهیها دور شوند و آنها را با شرایط و اصول صحیح نگهداری کنید. برای آکواریوم تخمها حتما باید اکسیژن کافی قرار دهید، چنانچه آب تخمها شیری رنگ است علاوه بر استفاده از فیلتر در آکواریوم مقداری از اب را نیز به ارامی تعویض کنید. سپس به آب تخمها داروی متیلن بلو اضافه می کنیم. هجوم و حمله قارچها به تخمها باعث فساد آنها می شود و برای اینکه آسیبی به تخمها وارد نشود حتما توصیه میشود از متیلن بلو استفاده کنید. بعضی اوقات تخمها آنقدر نزدیک به هم و گاهی هم روی یکدیگر چیده شده اند که چنانچه یک تخم مورد هجوم قارچها قرار بگیرد خیلی سریع بقیه تخمها هم با لایه های ابری سفید رنگی پوشیده می شوند، که در واقع مورد هجوم و حمله قارچها قرار گرفته اند و بدین صورت باعث فساد تخمها خواهد شد. بصورت تجربی بدست آمده است که اگر هر روز مقداری از آب تعویض و مقداری داروی متیلن بلو تازه حل شده به آب تخمها اضافه شود بسیار ایده ال خواهد بود، همچنین در مواقعی که شرایط آکواریوم تخمها وضعیت خوبی ندارد میتواند این عمل بسیار مفید باشد

از آنطرف دیگر ماهیهای مولد هستند که باید آنها را بآرامی انتقال دهید و آکواریوم آنها مرتب و منظم باشد. تغذیه در تخم ریزی برای مراحل بعدی آنها نقش مهم و سرنوشت سازی دارد. باید دقت کنید آنها را ضعیف یا بیمار نکنید که در اینصورت مدتی تخم نخواهند ریخت. آنهایی که به مولدین اسکار فقط ماهی رودخانه می دهند باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند. اول اینکه ماهیهای رودخانه ای ممکن است حامل امراض و بیماریهایی باشند که با ورود آنها به آکواریوم مولدین خیلی زود محیط آنها را آلوده میکنند. بنابراین حتما باید از سلامت ماهیهای رودخانه‌ای اطمینان حاصل کنید و دوم اینکه می توانید به ماهیهای رودخانه ای غذاهای مقوی و انواع ویتامینها و املاح مورد نیاز را بدهید. سپس با در اختیار گذاشتن ماهیهای رودخانه ای برای اسکارها آن ویتامینها و املاح مفید را به ماهیهای اسکار مولد انتقال دهید که باعث تقویت و رشد و سلامت آنها شود.

خب حالا باز می گردیم به آکواریوم تخمها

تخمها در آکواریومی قرار گرفته اند که اولا آب آن شفاف، زلال و تمیز است و سختی آب تخمها بین ۵ تا ۸ درجه DH است. در اینصورت معمولا سه روز که بگذرد تخمها می ترکد و شروع به باز شدن میکند. از روز چهارم لاروها روی سنگ در حالیکه از سر چسبیده به تخته سنگ هستند دم تکان می دهند که تعداد تخمهای باز شده بر روی تخته سنگ مشخص می شود. کم کم از سنگ جدا می شوند و با یک شنای کوتاه دوباره به کف می افتند. بهتر است ارتفاع آب را حداکثر به ۱۵ سانتیمتر برسانید و اکسیژن آب به اندازه کافی باشد و تغییرات فیزیکوشیمیایی نداشته باشید. لارو اسکار در زیر شکمش دارای کیسه زرده مجهز و کاملی است که تا چهار روز غذایش را تأمین می کند. توجه کنید چنانچه آب بر اثر تجزیه تخمهای فاسد شده آلوده باشد، لاروها بی حال و کسل می شوند و متابولیسم (جذب کیسه زرده) بخوبی انجام نمی گیرد و ممکن است لاروها تلف شوند. در اینصورت باید اقدام به تعویض آب لاروها کنید(آب باید آماده و مهیا باشد).

در این مدت چهار روز بعد از تولد هیچ غذایی نباید به لاروها بدهید تا کیفیت اب پایین نیاید. چنانچه تعداد لاروها زیاد است بهتر است آنها را در چندین آکواریوم پخش کنید و فضای کافی برای رشد و فعالیت آنها با توجه به تمام نکات ضروری واجب در مورد نگهداری آنها را انجام دهید. می دانید بهترین غذا برای لاروهای تازه از تخم در آمده می تواند نوزادان میگو باشد که باید از قبل تدارک دیده باشید. مقدار نوزادان میگو را باید به حساب بریزید زیرا اگر اضافه تر وارد آکواریوم لاروها بریزید، بعد از چند ساعت نوزادان میگو در آب شیرین می میرند و در آب تجزیه می شوند و باعث آلودگی و فساد آب می شوند و در نتیجه این آلودگی ها به لاروها اثر می کند و باعث تلفات آنها خواهد شد. بنابراین غذا دادن لاروهای اسکار باید با دقت و حوصله انجام شود. چنانچه اکسیژن محلول در آب لاروهای اسکار کم باشد خیلی زود دچار عوارض و تلفات زیادی خواهند شد که اگر کمبود اکسیژن در آکواریوم لاروها را سریعا تأمین نکنید خیلی از لاروها تلف خواهند شد. در مواردی که تشخیص می دهید آب لاروها آلوده شده است بهترین راه علاج جابجایی بچه ماهی ها به مکان جدید و با آب سالم و تمیز و آماده است یا حداقل مقداری از آب آنها را باید تعویض نمائید و مقداری هم داروی متیلن آبی یا داروهای مناسب درمانی به آب اضافه کنید.

توجه: هر چه سطح وسیعتری برای تعداد کمتری لارو اسکار در نظر بگیرید درصد خطاهای شما کمتر مشکل ساز میشود و دیرتر باعث تلفات آنها خواهد شد و در نتیجه تعداد بیشتری از آنها دوران لاروی خود را با موفقیت پشت سر می گذارند.

بعد از ۱۵ روز که دوران لاروی اسکارها تمام می شود مقاومت آنها بیشتر خواهد شد و به دوران بچه ماهی وارد می شوند در این مرحله مقاومت بیشتری دارند. ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع در خواص و شرایط آب و کمبود اکسیژن محلول در آب اگر باعث تلفات بچه ماهیها نشود احتمال کج شدن اندامهای بدن بخصوص دهان بچه ماهیها را باعث خواهد شد که هر چه بچه ماهیها بزرگتر می شوند کج بودن دهانشان مشخص تر می شود که در حال حاضر این عارضه را بعنوان سکته کردن ماهی می دانند در حالیکه اگر در اوایل زندگی لاروها و در دوران بچه ماهی کلیه نکات گفته شده را رعایت کنید قطعا چنین عوارضی برای ماهیها بوجود نخواهد آمد. مسئله مهم دیگر که باید گفته شود سوء تغذیه بچه اسکارها است. تغذیه نامناسب و اشتباه باعث می شود اسکارهای گرسنه به همدیگر حمله کنند و در وحله اول چشم هم جنسان خودشان را می خورند. بنابراین بعد از مدتی اکثر بچه اسکارها چشم نخواهند داشت و کور شده اند. اگر تمام نکات و اصول تکثیر و پرورش اسکارها را بخوبی رعایت کنید در آنصورت پرورش اسکار برایتان خیلی آسان خواهد بود. دقت کنید همیشه برای اسکارها باید فضای کافی در نظر بگیرید تا آنها با نشاط و سرحال باشند و خیلی سریع و زود رشد کنند. زنجیره کنترل و مراقبتهای ویژه را که شامل اکسیژن کافی، نور کافی، تغذیه مناسب و مقوی با غذاهای زنده، آب سالم و تمیز، فیلتر مناسب، جلوگیری از بروز حوادث مانند ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع DH آب، PH آب، درجه حرارت آب و کنترل و پیشگیری امراض و بیماریها که همه این عوامل را باید بدقت توسط شما رعایت و منظم باشد. در هر صورت چنانچه با هر حالت غیر عادی که منجر به تلفات بچه اسکارها مواجه شدید باید تشخیص صحیح بدهید که:

۱- یا آب آلوده شده است.

۲-آیا غذا دادن اشکال دارد.

۳-آیا درجه حرارت آب اشکال پیدا کرده است.

۴-آیا DH آب تغییر کرده است.

۵-آیا به ماهیها شوک وارد کرده اید.

۶-آیا ماهیها در خطر ابتلاء به یک بیماری هستند.

و…..

بعد از تشخیص، سریعا اقدام به برطرف ساختن مشکل کنید و پیشگیری لازم برای جلوگیری از ادامه تلفات آنها را بعمل آورید.

موفق باشید

در صورت کپی برداری لینک onlypet.ir را یاداور شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,067 دیدگاه در “تکثیر ماهی اسکار

 1. دستان

  ممنون یعنی سیکل اب رو از بین میبره؟اینجوری که باید دوباره یه هفته وقت،صرف طی شدن سیکل کنیم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اکثر داروها بله سیکل آب رو از بین میبرند.

   پاسخ
 2. دستان

  پس تخم ها وقتی لارو بشن مشکلی پیش نمیاد چون سیکل بهم خورده دیگه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه سیکل کلا بهم بخوره و سموم اب بالا بره که برای لاروها حتما مشکل سازه و به راحتی میمیرن. کیفیت اب رو برای لاروها باید بالا نگه دارید. حالا چه سیکل طی شده یا نشده یا بهم خورده با تعویض درصدی اب به شکل روزانه یا دو سه روز یکبار میشه اب مخزن لاروها رو باکیفیت نگه داشت تا سایز بگیرن.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   درسته سیکل به هم خورده ولیکن برای ماهی هیا بزرگ هم کشنده هست چه برسه به لاروها مخصوصا برای بچه ماهی ها حتما باید کیفیت آب رو بالا نگهدارید.

   پاسخ
 3. دستان

  ببخشید وقتی تخم ها رو بزاریم پیش مولد ها بمونن(بدون متیلن بلو) دیگه قارچ نمیزنن چون ازشون مراقبت میکنن دیگه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر باز هم قارچ میزنن . چون بستگی به کیفیت آب داره بله در شرایط طبیعی که همه چی در بالارین و بهترین حد خودش هست یا تخم ها قارچ نمیزنه و یا فقط درصد کمی قارچ میزنن اما در اکواریوم و محیط بسته حتی والدین هم از تخم ها مراقبت کنند باز احتمال اینکه همه تخم ها قارچ بزنه هست و باید کیفیت آب بسیار بالا باشه و از متیلن بلو هم استفاده کنید.

   پاسخ
 4. دستان

  بهترین برند متیلن بلو چه برندی هست؟

  پاسخ
 5. ناشناس

  سلام .
  من یک جفت اسکار دارم نر مسی هست و ماده تایگره. تازه با هم جفت شدن. از یک نفر شنیدم که اسکار های نر مسی مثل پرت فیش عقیم هستن و تخم هاشون باز نمیشن . میخاستم از شما بپرسم این قضیه صحت داره یا نه.
  باتشکر..

  پاسخ
   1. محمد

    سلام من تانکم ۱۳۰ لیتره و یه اسکار ۱۵ سانتی دارم که فکر کنم نره و خیلی وقت که دارمش حدود ۱۱ ماه ایا بالغ هستش وقتی من گرفتمش۸سانت بوداگه بخوام یه ماده بگیرم و تکثیر کنم چقدر طول میکشه که باهم جفت بشن ایا حجم تانک کافیه؟

    پاسخ
     1. alirezaj

      سلام بستگی یه شرایط نگهداری میتونه بالغ باشه ولی احتمالش کمه.
      برای جفت خوردنش هم شما یادتون باشه در حال نگه داری از موجود زنده هستید نه دستگاه پس نمیشه زمان بیان کرد بلکه ممکنه حتی از روز اول تا یکسال در صورت بالغ بودن طول بکشه.پس به شرایط نگهداری و کیفیت غذای مصرفی و همچنین اینکه ماهیها هم رو بپسندند بر میگرده.
      در مورد حجم آب بله این حجم آب برای نگهداری و شروع تکثیر کافیه ولی برای بچه اسکارها باید یه آکواریوم دیگه در نظر بگیرید.

      پاسخ
 6. amin1384000

  سلام
  توی قسمت تکثیر ذکر کردین سنگی که مولدین روش تخم ریزی کردن رو به یه اک دیگه منتقل کنیم
  اگه شرایط اب تو دو تا اک(اک تخم ریزی و اکی که تخم هارو به اون منتقل میکنیم)یحور نباشن تغییر ناگهانی پارامتر های اب برای تخم ها مضر نیست؟

  پاسخ
  1. 8080m.n

   تغییر پارامت های اب میتونه مشکل ساز بشه بهتره اون اکوارومو اگر کوچیکه از اب اکواریوم اصلی پرکنید

   پاسخ
   1. amin1384000

    اخه گفته شده «اکواریومی که از قبل اماده شده».

    پاسخ
    1. 8080m.n

     به صورت تجربی بهتره تخم ها جابه جا نشند و به جاش والدین به تانک دیگر منتقل شوند من خودم اسکارو تکثیر نکردم ولی چند سال پیش یه جفت انجل داشتم که مدتی بعد از تخم ریزی تخم خودشونو میخوردند یه بار تخمارو انتقال دادم به یه تانک دیگر که فقط ۵ درصد تخم ها هچ شد کسانی که انجل دارند میدونند که انجل بالغ هم نسبت به جا به جایی حساسه بنا بر این من والدینم نمیتونستم جابه جا کنم یادمه اون موقع من بخشی از اکواریومو که تخما بود با استفاده از تور از والدین جدا کردم شما از شیشه هم میتونید استفاده کنید باز منتظر راهنمایی افراد با تجربه که استاد بنده هستند باشید

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     درست ولی باید شرایط آب دو تا تانک کاملا یکسان باشه و یا تانک تفریغ رو با آب تانک اصلی پر کنید.

     پاسخ
 7. a.r

  سلام سال نو مبارک دوستان
  دو روز پیش یک جفت مولد اسکار که ماده مسی هست و نر سلطنتی خریداری کردم از کسی که سالنش رو به دلایل خاصی جمع کرده
  سایز آکواریومم ۵۰×۷۰×۱۰۰ هست
  سنگ مرمر سایز۱۰×۲۵ گذاشتم داخلش
  از دیروز یه ریز سنگ رو تمیز میکنن باهم درگیر میشن به طوری که ماده روی تن نر شیار انداخته و گاز گرفته و یخورده باله نر رو ریش ریش کرده مدام دهن همدیگه رو به حالت هجومی گاز میگیرن
  از صبح دارم مطالب سایت رو میخونم الان متوجه شدم که از زیر شکم ماده لوله تقریبا ۱ الی ۱/۵ میل بیرون زده و نر هم همینطور
  تقریبا دو الی ۳ هفته پیش هم تو سالن تخم ریزی داشتن
  میخواستم لطف کنید و ازین شرایطی که گفتم بهم توضیح بدید و راهکار ارائه بدید
  اولین بارم هستش (البته تکثیر)

  پاسخ
  1. amir909

   اگه بتونید برای ۳تا۵ روز با شیشه از هم جداشون کنید شاید درستشون بسه چون اوایل مال من هم همینطوری بود اما بعدش درستشون شد

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   وقتی ماهی رو جابجا کردین این موارد طبیعیه و نیازی به جدا سازی ندارند فقط اگر درگیری خیلی شدید داشتند با شیشه و در تانک اصلی از هم جداشون کنید.

   پاسخ
 8. mohamad reza

  سلام
  دوستان توروخدا کمکم کنید من تو اکم یه جفت اسکار مسی داشتم الان تخم ریزی کردن به دلیل این کرونا هم نمی تونم از بیرون متیلین بلو به خرم ایا با کیفیت بالای اب میشه از قارچ جلو گیری کرد چون در تکثیر های غبلیم کیفیت اب رو بالا نگه می داشتم و تخم ها قارچ نمیزد الان هم یه تانک ۱۰۰لیتری برای اسکارهای بالغ اماد کردم ایا بهتره تخم ها رو ببرم اونجا یا اسکارهارو تورو خدا زود جواب بدید

  پاسخ
  1. Sultan

   شما چرا اینقدر ترسیدی،مگه تو طبیعت متیل بلو میزنن.حالا شاید یه چندتاش قارچ بزنه ولی اگه قارچ زده هارو جداکنی میتونی از انتشارش جلوگیری کنی.کیفیت آب رو بالا نگه دارید اگه جفت خوبی داشته باشید خودشون از تخم ها مواظبت خواهند کرد

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   طبیعت فرق داره با شرایط بسته و در آک احتمال اینکه درصد بالایی از تخم ها قارچ بزنه هست اما کیفیت آب بالا باشه درصد قارچ زدگی کمتر میشه.
   تخم ها رو هم بخواهید جابجا کنید احتمال خراب شدنشون هست و باید با همین ابی که داخلش هستند جابجا بشن تا کمترین شوکی به تخم ها وارد نشه.

   پاسخ
 9. پیمان کمالی

  سلام ۵ تا اسکار دارم که از بچگی بزرگ کردم حدود ۱ سال و نیمه
  چند هفته ای هست دوتاشون جفت خوردن و چاله درست کردن و دیشب تخم ربختن روی دوتا سنگ کف تانک
  تقریبا میشه گفت دعوایی فعلا تو تانک نیست بین همشون ولی خب جفت حالت تهاجمی دارن
  سوال اینجاس که مبخوام تخم هارو جدا کنم توی یک تانک دیگه با فیلتراسیون و اکسیژن کافی حالا والیدین رو هم بندازم پیش تخم ها یا خیر
  چون تانکی که برای تخم ها در نظر گرفتم هم کوچیک نیست و والیدن هم میتونن به راحتی اونجا باشن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر دست کاریشون کنید والدین تخم ها رو خواهند خورد. یا بقیه رو جدا کنید و یا تخم ها رو جابجا کنید البته جابجایی تخم ه اسخته و نباید کوچکترین شوکی به اونها وارد بشه و بهتره در همین اب باشند و یا با همین اب به تانک دیگه ای منتقل بشن ضمنا باید به آب متیلن بلو و یا ضد قارچ معتبر بزنید تا تخم ها قارچ نزنه.

   پاسخ
 10. ماهان تقی پور

  سلام
  ببخشید من دارم تازه شروع به تکثیر اسکار میکنم
  ومیخاستم بدونم که برای شروع کار باید ماهی های من چند سال داشته باشن ینی میخاستم که مطمئن بشم به بلوغ رسیدن و تخم ریزی حاصل سوده؟

  پاسخ
  1. Sultan

   شما مثل اینکه تکثیر اسکار رو خیلی ساده گرفتی.اگه شما شانس بیاری و درست ماهی نر و ماده رو انتخاب کنی بازم باید خیلی خوش شانس باشی که اونا جفت بشن.
   بهتره با یه جفت ماهی کارداده شروع کنید.

   پاسخ
   1. محمد

    سلام
    من هم با نظر این دوستمون موافقم اسکار تکثیرش خیلی سخته حدود یه سال باید نرو ماده پیش هم باشن که شاید جفت بخورن معمولا از ۱۶ ماه به بعد بالغ میشن تا ۲ سال بهتره اسکاره کار داده بگیری اسکار به هیمن راحتی جفت نمی خوره ولی اگه یه بار بزارن هر۲یا۳ ماه یه بار می زارن ولی دفعه ی اول نمی دونم چرا تخم ها هچ نمیشه

    پاسخ
 11. ماهان تقی پدر

  خوب راستش من سختی یا اسونیش کاری ندارم اینجور که شما گفتین جفت شدن اسکار شانسی و اگر شانس من خوب باشه جفت میشن چه خوبه که لاقر شانسمونو امتحان کنیم ؟

  پاسخ
 12. A.James

  سلام خدمت شما من تازه کار هستم و میخوام که تکثیر ماهی رو تجربه کنم و میخواستم بپرسم که از چه ماهی شروع کنم که هم به اندازه کافی سخت باشه که بتونم تکثیر کنم و هم ارزش تکثیر رو داشته باشه ( منظورم اینه که اگه بعدا خواستم به صورت زیاد تکثیر کنم بصرفه ) ممنون میشم اگه کمک کنید.
  و اینکه من مطلب کلی درباره تکثیر ماهی پیدا نکردم لطفا یه مطلب کلی درباره تکثیر ماهی قرار بدید ممنون.

  پاسخ
  1. mohamad reza

   سلام
   اگه تازه کار هستید بنظرمن سیچیلایدها و زنده زاها خوبه اما سخت باشه و سود خوبی داشته باشه دیسکس. فرانتوزا. دبوسی…ولی اگه دوسه سال تجربه نداشتید طرف دیسکس نرید مثلا اگه شما بخواید اسکار تکثیر کنید یه جفت سود که نمیده هیچ شاید ضررهم بده یا یربه یر شید پس یاید ۱۰ جفت داشته باشید تایه سود خوبی تاداشته باشید درباره تکثیر اسکار همین جارو مطالعه کنید شاید یه چیزی بدرد خورد درباره ی ماهی ها دیگه هم تو تالار و هم توسایت خیلی از ماهی روش تکثیرشون هست بخونید

   پاسخ
  2. X

   سلام محدرضا درست گفت ولی به نظر من آسون ترین چیز برا تکثیر گوپی . مولی و…اینا از دسته زنده ها هستن و بسیار آسون تکثیر میشوند ولی چون دنبال سودی اکثر ماهی های سود آور تخم ریزی میکنن پس بهتر به جای زنده زا از تخم ریز شروع کنی انواع سیچلاد ها و اسکار و ماهی های زیادی هستند که میتوان گرفت و تکثیر کرد و بعضی هاشونم تکثیر آسونی دارن ولی پیشنهاد من برا شما اینه که چون تجربه ندارید از فایتر شروع کنید فایتر تکثیرش خیلی سخت نیست و سود مطلوبی داره حداقل پول خودش در می آورد این برا شروع برتی زود دهی شما باید حداقا ۷یا۸به بالا تانک داشته باشی با کلی جفت مولد ماهی که تازه بتونی به یه چیزی که اسمشو بشه سود رسید حالا میخاد ماهی زبرا یا فایتر باشه یا فلاور و دیسکس هیچی در تعداد زیاد به شما سود نمیده الان شما که برا شروع یه جفت فایتر شروع به تکثیر کنید و همچی به وقفه مراد پیش بره لاروا نمیرن تخم ها قارچ نگیرن ماهی نر تخم ها رو نخوره تاز میتونیم بگیم که شایدیه۳۰۰یا۴۰۰تومنی کاسبی کردید که نصفش برا هزینه ها میرهو میمونه ۲۰۰تومان بعد کلی وقتی که گذاشتید تو دو یا سه ماه انقد سود کردید ولی شما بیاید این رقمو ضربدر ۱۰یا۱۵ کن اکه شما ۱۰یا۱۵تا تانگ ۲۰لیتری داشته باشید با امکانات تو دوماه به جای ۲۰۰توما ۲یا۳تومن سود کردید اون وقته که شما میتوانید بگید سود نه زمانی که ۲۰۹ سود کرده باشید پس شما اول ماهی مورد نظر انتخاب کن مطالعه کن راجبش داخل سایت تو کتاب
   و یه جفت بگیر تکثیر کن تجربه کسب کن و بعد ۱۰یا۱۵یا حتی۲۰تا تانک بگیر تکثیر کن تا به سود مطلوب برسی و اینکه این یه شب طول نمیکشه حداقل یک سال زمان میبره تا برسی به ۱۵تا تانک و با تجربه که بتونی به سود برسی
   یا علی

   پاسخ
 13. A.James

  سلام ممنون از راهنمایی شما و اینکه بله دیسکس ماهی حساسی هست ولی لطفا یه ماهی رو پیشنهاد بدید چون تصمیم گیری سخت میشه

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   هیچی اقا جان
   با زنده زا سود که هیچی ضرر هم داره
   دیسکاس و فرانتوزا هم اولا سوادشو میخواد بعد از سواد هم دوما باید تعداد بالا بگیری
   مثلا اون دیسکاس رو شما هر روز بایو برا بچه ها سیفون نصف بزنی بعد هم خسته میشی هم پول ابه
   بعد غذائه که باید بری بگیری و درست از اون آرتمیا نگهداری تا بزرگ بشن
   بعد برای اینکه واقعا بصرفه شما به زنده زا هویج هم نمیتونید بخرید
   تعداد باید بالا باشه مثلا ۱۰،۱۵ تا تانک بگیری بعد توش هم فقط ماهی گرون بگیری که حالا همین دیسکاس رو ر میخوای بچه های با نژاد خوب بدن و بچه ها گریدشون بالا باشه برای والدین باید بالای ۸میلیون خرج کنی که بچه هاش گریدش خوب در بیاد
   بعد کلی دنگ و فنگ سیفون یعنی روزی ۱۰ ،۱۵ تا اک رو باید سیفون کنی و آرتمیا بدی
   من که این کار رو نمیکنم

   پاسخ
 14. ناشناس

  نظر شما کاملا درسته ولی میگه تاز کارم بیاد۸م خرج کنه که به سود برسه بهتر نیست همون فایترو تو ۲۰یا۳۰تا تانک ۲۰لیتری تکثیر کنه اینجوری به جا ۸نهایت۱/۵خرج کنه هم آسون تر هم به صرفه تر

  پاسخ
 15. ناشناس

  سلام
  من میتونم دو تا اوسکار رو توی یک اکواریوم به ابعاد
  طول۴۲
  عرض۱۹
  ارتفاع ۲۹
  نگهداری کنم

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام
   تو این حجم یک اسکارم امکانش نیست چه برسه به دو تا

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سایز اکواریوم اجازه نگهداری اسکار و ماهیای مهاجم رو نمیده. از ماهیای صلح جو با جثه کوچیک نگهداری کنید مثل زنده زاها یا تترا ها، یا رنگین کمان ها و ….

   پاسخ
 16. Mr

  سلام من دوتا ماهی اسکار گرفتم تو ماهی فروشی سالم و پر تحرک بودن الان اوردمشوم اکواریوم خودم یکیشون کج شده و اون یکی هم کنارش گوشه گیر شدن چیکار کنم

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   احتمالا بد آب به آب کردید و پارامترهای آب درست نبوده.دما رو بیارید روی ۲۸درجه و اکسیژن رسانی رو افزایش بدید.کار دیگه ای نمیشه کرد.

   پاسخ
 17. Shams

  سلام
  اسکار ۱۵ سانتی تخم ریزی میکنه؟
  میشه به جای متیلن بلو از ضدعفونی کننده یا نمک دریایی استفاده کرد؟
  ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام ممکنه رشد سوز شده باشه و تو این اندازه بالغ شده باشه.
   خیر احتمال قارچ زدن بالا میره.

   پاسخ
 18. محمد حسین

  سلام یک سؤال داشتم ماهی اسکار من یک چیزای سفیدی روی سنگ ها ریخته زیادن هستن ولی نمیتونه تخم ریخته باشهچون فقط ۷سانتن میشه بگین چی هستن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ما نمیدونیم چی هستن. یک عکس ازشون بزارید. به هر حال تخم ماهی اسکار کاملا مشخصه و میشه راحت تشخیص داد.

   پاسخ
   1. محمد حسین

    سلام ریزن و توی عکس دیده نمی شوند

    پاسخ
   2. محمد حسین

    روی یک سنگ نیست روی هر سنگ ۲۰ریخته

    پاسخ
    1. محمد حسین

     سلام امروز یک دانه از اسکار البینو ام مرد و خیلی هم کف اکواریوم می نشست بیماری هم نداشت دمای اب روی۳۰درجه است میشه بگید دلیل مرگش چیه
     حجم تانک ۳۵است سیفون نمی کنم ولی اب تمیزه و یک شب فیلتر رو زدم که اب بسیار تمیز شده بود از موقعی فیلترو زدم همشون کف اکواریوم می خوابند پمپ بخاری همه چی هست الانم فقط کمی نفس می کشه که داره می میره غذا می خورد ولی دیدم شل شدن بهشون غذا ندادم چهار تا اسکار دو تا البینو دو تا تایگر ولی خیلی کوچیکن

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      سلام
      ابتدا برای دریافت پاسخ صبر کنید و لطفا این همه کامنت تکراری و کوتاه ارسال نکنید. خب کسی جواب رو بدونه یا انلاین بشه پاسخ میده. بنده تمام بیست سی تا کامنتون رو چه در این پست و چه در پست های دیگه حذف کردم چون همگی تکراری بودن. متاسفانه در این بین پاسخ برخی از دوستان هم حذف شد که ازشون عذرمیخوام. به طور کلی ناچار شدم اینجا بگم و امیدوارم همه بخونن و رعایت کنن. ببینید محیط دیدگاه های این سایت صرفا برای پرسش و پاسخ در نظر گرفته شده، تمایل نداریم تبدیلش کنیم به چت روم و بهتره اگه سوالی دارید کامل مطرح کنید و برای دریافت پاسخ صبر کنید. از تمام دوستان این درخواست رو دارم که چه برای مطرح کردن سوال و چه برای پاسخ دادن به سوالات دقت لازم رو انجام بدن و کامل و دقیق در مکان مناسب سوال یا پاسخشون رو مطرح کنن.
      ————-
      در مورد سوالتون هم در این حجم کم کیفیت اب به شدت پایین میاد. سیکل اب پایدار نیست و سموم اب بالا میره.
      اسکار هم تو این حجم کم اصلا دپرس میشه و با توجه به اینکه کیفیت اب هم به راحتی میاد پایین ممکنه هزار و یک جور بیماری بگیره.
      به نظرم سایز اکواریوم رو بزرگتر کنید یا از اسکار نگهداری نکنید و بجاش ماهیای کوچیک و صلح جو رو تهیه کنید. داشتن فیلتر در اکواریوم هم دلیل بر کیفیت شیمی اب نیست. اکواریومتون حتما باید سیکل ازت رو پشت سر گذاشته باشه و پارامترهای فیزیکی و شیمیایی اب پایدار باشه. سیفون هم باید هفتگی بزنید وگرنه باز کیفیت اب میاد پایین
      ضمنا اسکارتون هم احتمالا نمرده و فقط به پهلو کف تانک خوابیده. دلیلشم همون حجم پایین اب و پایین بودن کیفیت اب.

      پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code