تکثیر ماهی اسکار

در قسمت شناخت و نگهداری اسکارها در مورد انها به طور کامل بحث شد و روش صحیح نگهداری و تغذیه نیز ذکر شد حال در این قسمت به تکثیر این گونه از سیکلید ها (ماهی اسکار) خواهیم پرداخت. امید است مطالب ارائه شده برای علاقه مندان مفید واقع شود

به ادامه متن توجه فرمایید

ماهیان اکواریومی-اسکار

تکثیر:

طرز تشخیص جنسیت:

ماهی نر:

۱-نوک لوله اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل است.

۲- قوز روی سر ستبر و بلندتر است.

۳- لبهای پهن و ضخیمتری نسبت به ماده دارد و کمی دهانش بزرگتر است.

ماهی ماده:

۱- نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.

۲- قوز روی سر کوتاه تر است.

۳- لبهای ماده باریکتر و نازکتر و دهان آن کوچکتر است.

لوله جنسی اسکار

برای تکثیر و پرورش اسکار نکات مهم و فراوانی را باید همواره در نظر داشت

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال که تازه همدیگر را انتخاب کرده اند و با هم جفت شده اند را با یکدیگر در یک آکواریم نگهداری کنید خیلی زود شاهد تخم ریزی آنها خواهید بود. اسکار دوست دارد تخمهایش را در کف و روی سطحی صاف بریزد. تخمهای اسکار چسبندگی دارند و به شکل گرد و قهوه ای رنگ و هر عدد آن تقریباً اندازه یک عدد ماش است. در کف آکواریم بهتر است یک تخته سنگ صاف قرار دهید. ( بهتر است تخته سنگ از جنس مرمریت یا گرانیت باشد که تخمها را خراب نکند. سنگهای گچی یا آهکی تخمها را فاسد می کنند)

آکواریم باید دارای فیلتر مناسب، اکسیژن کافی، نور کافی باشد. به مولدین باید غذای مناسب داده شود. بهترین غذا برای آنها غذاهای زنده مثل ماهی رودخانه، بچه قورباغه و آبزیان کوچک هستند. روزانه یکبار کاملاً آنها را خوب سیر کنید و غذاهای اضافی را از آب خارج نمایید و مقداری از آب را تعویض کنید. ( بعضی اوقات اشخاص تعداد زیادی ماهی رودخانه را در آکواریم می ریزند و آنها تعدادی را می خورند و بقیه را می کشند و رها می کنند. چون سیر می شوند و بیشتر از آن میل به خوردن ندارند، از طرفی دوست دارند هیچ مزاحمی در آکواریمشان نباشد. بعد از چند ساعت ماهی های مرده رودخانه ای در آکواریم اوضاع خرابی را بوجود می آورند. بتدریج اکسیژن آب اشکال پیدا می کند و آلودگی آب باعث تلف شدن جفت اسکار شما خواهد شد) چنانچه غذای زنده در اختیار نداشتید می توانید دل گاو یا گوسفند را تمیز کنید و به اسکارها بدهید.

اسکارهای جفت شده که در یک آکواریوم تنها هستند خیلی زود سنگ کف را بعنوان محل تخم ریزی انتخاب می نمایند و شروع به تمیز کردن ان می کنند. زمانیکه نر و ماده بر روی سنگ بروند و شروع به تمیز کردن آن بکنند، لحظات تخم ریزی نزدیک می شود. ابتدا با بیرون آمدن لوله تخم ماهی ماده از زیر شکمش که تقریبا به اندازه ۳ میلیمتر خارج می شود و شکل لبه آن گرد و چاق است شروع می شود. همزمان لوله اسپرم نرم هم خارج می شود که شکل لبه آن زوکی شکل است.نر و ماده هر دو چند ساعت قبل از تخم ریزی بر روی سنگ با لرزش و تمیز کردن و با حالات شدید و تغییر رنگ و پر رنگ شدن شروع به آماده و تمیز کردن محل تخم ریزی می کنند. ماهی ماده با لرزشهای مخصوصی به سطح سنگ نزدیک می شود و تخم ریزی را شروع می کند و بصورت یک خط ردیفی از اول تا انتهای سنگ تخمها را بر روی آن می چیند و چون چسبنده هستند تخمها به سنگ چسبیده می شوند در این هنگام ماهی نر با حرکات و رقصهای شادی و لذت و با لرزشهای مخصوص روی تخمها اسپرم رها می کند و به همدیگر اعلام رضایت می کنند. این ابزارهای علاقه همراه با بوسه زدن و یا نوازش با لب به همدیگر اعلام می شود. حدود دو ساعت این حرکات زیبا و موزون همراه تخم ریزی ادامه خواهد داشت.

تکثیر اسکار

شادی آنها لحظه به لحظه زیادتر می شود و ابراز علاقه آنها شدیدتر و خشن تر به ظاهر می رسد، بطوریکه آب به تلاطم می افتد و اگر آکواریوم در پوش نداشته باشد گاهی بیرون می پرند و صدمه خواهند خورد. بنابراین حتما روی آکواریوم را بپوشانید و هرگز برای آنها ایجاد مزاحمت نکنید.

تکثیر اسکار

بعد از اتمام تخم ریزی ماهیها شل و بی حال بصورت مورب و کج در کنار همدیگر آرام می گیرند، در اینحالت سطح آب کف زده است و رنگ آب بر اثر تجزیه اسپرم نر شیری رنگ شده است که باید قسمتی از آب تعویض یا از قبل داخل آکواریوم فیلترگذاشته باشید

از اینجا به بعد به چند طریق می توانید از تخمها محافظت کنید

۱-ماهیهای مولد را به آرامی به آکواریومی که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید.

۲-سنگ تخمها را بآرامی به آکواریومی که شرایط مناسب دارد منتقل کنید.

۳- ماهی ها در کنار تخم ها باقی بمانند که ریسک بزرگیست و به احتمال فراوان تخم ها خورده میشوند

چنانچه از تخمها مقدار زیادی توسط حرکات ماهیها در نقاط دیگر آکواریوم پاشیده شده است و امکان جابجایی تخمها نیست، در اینصورت بهتر است ماهیهای مولد را از آنجا به آکواریوم آماده دیگری بآرامی انتقال دهید (آکواریوم باید از قبل کاملا آماده و مهیا شده باشد)

چنانچه تخمها بصورت مرتب و منظم بر روی تخته سنگ چیده و چسبیده شده اند. می توانید بآرامی سنگ تخمها را به آکواریومی با مشخصات آب تخمها که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید. در هر دو حالت تفاوتی وجود ندارد و معمولا نتیجه یکسان حاصل خواهد شد. چیزی که مهم است باید حتما تخمها از دسترس ماهیها دور شوند و آنها را با شرایط و اصول صحیح نگهداری کنید. برای آکواریوم تخمها حتما باید اکسیژن کافی قرار دهید، چنانچه آب تخمها شیری رنگ است علاوه بر استفاده از فیلتر در آکواریوم مقداری از اب را نیز به ارامی تعویض کنید. سپس به آب تخمها داروی متیلن بلو اضافه می کنیم. هجوم و حمله قارچها به تخمها باعث فساد آنها می شود و برای اینکه آسیبی به تخمها وارد نشود حتما توصیه میشود از متیلن بلو استفاده کنید. بعضی اوقات تخمها آنقدر نزدیک به هم و گاهی هم روی یکدیگر چیده شده اند که چنانچه یک تخم مورد هجوم قارچها قرار بگیرد خیلی سریع بقیه تخمها هم با لایه های ابری سفید رنگی پوشیده می شوند، که در واقع مورد هجوم و حمله قارچها قرار گرفته اند و بدین صورت باعث فساد تخمها خواهد شد. بصورت تجربی بدست آمده است که اگر هر روز مقداری از آب تعویض و مقداری داروی متیلن بلو تازه حل شده به آب تخمها اضافه شود بسیار ایده ال خواهد بود، همچنین در مواقعی که شرایط آکواریوم تخمها وضعیت خوبی ندارد میتواند این عمل بسیار مفید باشد

از آنطرف دیگر ماهیهای مولد هستند که باید آنها را بآرامی انتقال دهید و آکواریوم آنها مرتب و منظم باشد. تغذیه در تخم ریزی برای مراحل بعدی آنها نقش مهم و سرنوشت سازی دارد. باید دقت کنید آنها را ضعیف یا بیمار نکنید که در اینصورت مدتی تخم نخواهند ریخت. آنهایی که به مولدین اسکار فقط ماهی رودخانه می دهند باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند. اول اینکه ماهیهای رودخانه ای ممکن است حامل امراض و بیماریهایی باشند که با ورود آنها به آکواریوم مولدین خیلی زود محیط آنها را آلوده میکنند. بنابراین حتما باید از سلامت ماهیهای رودخانه‌ای اطمینان حاصل کنید و دوم اینکه می توانید به ماهیهای رودخانه ای غذاهای مقوی و انواع ویتامینها و املاح مورد نیاز را بدهید. سپس با در اختیار گذاشتن ماهیهای رودخانه ای برای اسکارها آن ویتامینها و املاح مفید را به ماهیهای اسکار مولد انتقال دهید که باعث تقویت و رشد و سلامت آنها شود.

خب حالا باز می گردیم به آکواریوم تخمها

تخمها در آکواریومی قرار گرفته اند که اولا آب آن شفاف، زلال و تمیز است و سختی آب تخمها بین ۵ تا ۸ درجه DH است. در اینصورت معمولا سه روز که بگذرد تخمها می ترکد و شروع به باز شدن میکند. از روز چهارم لاروها روی سنگ در حالیکه از سر چسبیده به تخته سنگ هستند دم تکان می دهند که تعداد تخمهای باز شده بر روی تخته سنگ مشخص می شود. کم کم از سنگ جدا می شوند و با یک شنای کوتاه دوباره به کف می افتند. بهتر است ارتفاع آب را حداکثر به ۱۵ سانتیمتر برسانید و اکسیژن آب به اندازه کافی باشد و تغییرات فیزیکوشیمیایی نداشته باشید. لارو اسکار در زیر شکمش دارای کیسه زرده مجهز و کاملی است که تا چهار روز غذایش را تأمین می کند. توجه کنید چنانچه آب بر اثر تجزیه تخمهای فاسد شده آلوده باشد، لاروها بی حال و کسل می شوند و متابولیسم (جذب کیسه زرده) بخوبی انجام نمی گیرد و ممکن است لاروها تلف شوند. در اینصورت باید اقدام به تعویض آب لاروها کنید(آب باید آماده و مهیا باشد).

در این مدت چهار روز بعد از تولد هیچ غذایی نباید به لاروها بدهید تا کیفیت اب پایین نیاید. چنانچه تعداد لاروها زیاد است بهتر است آنها را در چندین آکواریوم پخش کنید و فضای کافی برای رشد و فعالیت آنها با توجه به تمام نکات ضروری واجب در مورد نگهداری آنها را انجام دهید. می دانید بهترین غذا برای لاروهای تازه از تخم در آمده می تواند نوزادان میگو باشد که باید از قبل تدارک دیده باشید. مقدار نوزادان میگو را باید به حساب بریزید زیرا اگر اضافه تر وارد آکواریوم لاروها بریزید، بعد از چند ساعت نوزادان میگو در آب شیرین می میرند و در آب تجزیه می شوند و باعث آلودگی و فساد آب می شوند و در نتیجه این آلودگی ها به لاروها اثر می کند و باعث تلفات آنها خواهد شد. بنابراین غذا دادن لاروهای اسکار باید با دقت و حوصله انجام شود. چنانچه اکسیژن محلول در آب لاروهای اسکار کم باشد خیلی زود دچار عوارض و تلفات زیادی خواهند شد که اگر کمبود اکسیژن در آکواریوم لاروها را سریعا تأمین نکنید خیلی از لاروها تلف خواهند شد. در مواردی که تشخیص می دهید آب لاروها آلوده شده است بهترین راه علاج جابجایی بچه ماهی ها به مکان جدید و با آب سالم و تمیز و آماده است یا حداقل مقداری از آب آنها را باید تعویض نمائید و مقداری هم داروی متیلن آبی یا داروهای مناسب درمانی به آب اضافه کنید.

توجه: هر چه سطح وسیعتری برای تعداد کمتری لارو اسکار در نظر بگیرید درصد خطاهای شما کمتر مشکل ساز میشود و دیرتر باعث تلفات آنها خواهد شد و در نتیجه تعداد بیشتری از آنها دوران لاروی خود را با موفقیت پشت سر می گذارند.

بعد از ۱۵ روز که دوران لاروی اسکارها تمام می شود مقاومت آنها بیشتر خواهد شد و به دوران بچه ماهی وارد می شوند در این مرحله مقاومت بیشتری دارند. ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع در خواص و شرایط آب و کمبود اکسیژن محلول در آب اگر باعث تلفات بچه ماهیها نشود احتمال کج شدن اندامهای بدن بخصوص دهان بچه ماهیها را باعث خواهد شد که هر چه بچه ماهیها بزرگتر می شوند کج بودن دهانشان مشخص تر می شود که در حال حاضر این عارضه را بعنوان سکته کردن ماهی می دانند در حالیکه اگر در اوایل زندگی لاروها و در دوران بچه ماهی کلیه نکات گفته شده را رعایت کنید قطعا چنین عوارضی برای ماهیها بوجود نخواهد آمد. مسئله مهم دیگر که باید گفته شود سوء تغذیه بچه اسکارها است. تغذیه نامناسب و اشتباه باعث می شود اسکارهای گرسنه به همدیگر حمله کنند و در وحله اول چشم هم جنسان خودشان را می خورند. بنابراین بعد از مدتی اکثر بچه اسکارها چشم نخواهند داشت و کور شده اند. اگر تمام نکات و اصول تکثیر و پرورش اسکارها را بخوبی رعایت کنید در آنصورت پرورش اسکار برایتان خیلی آسان خواهد بود. دقت کنید همیشه برای اسکارها باید فضای کافی در نظر بگیرید تا آنها با نشاط و سرحال باشند و خیلی سریع و زود رشد کنند. زنجیره کنترل و مراقبتهای ویژه را که شامل اکسیژن کافی، نور کافی، تغذیه مناسب و مقوی با غذاهای زنده، آب سالم و تمیز، فیلتر مناسب، جلوگیری از بروز حوادث مانند ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع DH آب، PH آب، درجه حرارت آب و کنترل و پیشگیری امراض و بیماریها که همه این عوامل را باید بدقت توسط شما رعایت و منظم باشد. در هر صورت چنانچه با هر حالت غیر عادی که منجر به تلفات بچه اسکارها مواجه شدید باید تشخیص صحیح بدهید که:

۱- یا آب آلوده شده است.

۲-آیا غذا دادن اشکال دارد.

۳-آیا درجه حرارت آب اشکال پیدا کرده است.

۴-آیا DH آب تغییر کرده است.

۵-آیا به ماهیها شوک وارد کرده اید.

۶-آیا ماهیها در خطر ابتلاء به یک بیماری هستند.

و…..

بعد از تشخیص، سریعا اقدام به برطرف ساختن مشکل کنید و پیشگیری لازم برای جلوگیری از ادامه تلفات آنها را بعمل آورید.

موفق باشید

در صورت کپی برداری لینک onlypet.ir را یاداور شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,055 دیدگاه در “تکثیر ماهی اسکار

 1. حسن

  سلام. سرامیک برای تخم گذاری اسکار ها کفایت مکند؟ اگر نه چه سنگ هایی قابلیتِ تخم گذاری دارند.
  سوال دوم به اینکه اسکار هارو چطور ترعیب به تخم گذاری کرد. راحل چیست؟

  پاسخ
  1. alireza.mo

   از کوزه سفالی هم میتونید استفاده کنید یا کلا سنگی باشه که سطحش صاف باشه
   میتونید برای ترغیب از کرم خونی .دل گوساله .ماهی زنده و… استفاده کنید سطح کیفیت و دماشو تو سطح مناسبی نگه دارید و جایی باشن که استرس بهشون وارد نشه

   پاسخ
 2. سهیل

  سلام ببخشد من دو ماهی اسکار دارم و الان میخوان تخم ریزی کنند ولی بهشون استرس وارد شد و الان بر روی جایی که تمیز کردند نمیرن باید چیکار کنم??????
  با تشکر

  پاسخ
  1. پارسا

   به هر حال
   نباید استرس می‌دادید
   اشکال ندارد دوباره یادشون میاد
   و بیشتر از این استرس وارد نکنید بهشون

   پاسخ
 3. mehdi2800

  سلام خدمت آقا مجتبی و آقا شهریار عزیز یه سوال در مورد سایز و رنگ بچه اسکار خدمتتون داشتم من حدودا از دیدن اولین لارو اسکار تا الان که ۷۰ روزشونه از عمر بچه اسکارام میگذره سایز بعضیاشون حدود یه بند تقریبا دو الی ۳ سات بعضیا هم ۱/۵ تا ۲ سانت هست که اون بزرگترا رو جدا کردم و میخواستم بدونم سایزشون خوب بوده یا نه چون من شنیدم سایز بچه اسکار خیلی سریعه و دوم اینکه حدودا ۱ ماهی هست که از بیومار فرانسوی تغذیه میکنن و رنگ پوستشون خیلی کمرنگ شده ناگفته نماند که بیومار واسه بزرگتر شدنشون خیلی تاثیر داشت الان برای رنگشون میتونم دل گاو بگیرم بهشون بدم چون خیلی وقته بهشون ندادم و اگه چیز بهتری هست لطفا معرفی بکنید

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام
   باید هر یک ماه یکبار اسکارها سایزبندی بشن وگرنه با اسیب دیدن کوچیک ترها مواجه خواهید شد. مثل کوری
   دل گوساله رو بگیرید و فریز کنید و بعد رنده کنید یا خیلی خیلی ریز و باریک ببرید و بهشون بدید. از ارتمیای منجمد هم استفاده کنید. ارتمیا عجیب در رنگ ماهی تاثیر گذاره. میگو هم همینطور.

   پاسخ
 4. سهیل2

  سلام برای تخم ریزی ماهی اسکار گذاشتن سنگ یا هر چیز دیگه ای لازمه و ضروری هست یا بدون آن هم میتونن تخم ریزی کنند؟؟؟؟؟

  پاسخ
 5. سهیل2

  من ابتدا یه کاشی گذاشتم بعدا چند تا از کاشی ها رو در آوردم و بهشون استرس وارد شد یعنی در حدی که رنگ یکی شون خیلی کم رنگ شد.
  الان هم رفتن روی جایی که تمیز کردن ولی تخم ریزی نمیکنند باید چیکار کنم؟؟؟؟
  و یه سوال دیگه بعد از اینکه جایی رو تمیز کردند چند مدت طول میکشه تا تخم ریزی کنند؟؟؟

  پاسخ
  1. پارسا

   خب نه استرس زیادی نبوده
   و تخم هم می‌دارند حدود ۲۰روز یا کمتر یا بیشتر طول میکشه

   پاسخ
 6. سهیل2

  گذاشتن کاشی لازمه یا روی هر چیزی تخم گذاری میکنند؟؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   روی هر جسم صافی تخم ریزی میکنن. حتی گاها جسمی رو پیدا نکنن یه چال میکنن و صاف و تمیز میکنن و تخم ریزی میکنن.

   پاسخ
 7. سهیل2

  الان نزدیک به دو هفته است که دارن برای تخم ریزی جا درست میکنند ولی هنوز تخم گذاری نکردند

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   از یک ساعت بعدش که محلو تمیز کردن تا هیچ وقت! واقعا چیزی نیست که تضمین شده باشه و ساعت و روز دقیقی داشته باشه. بستگی به امادگی نر و ماده داره.

   پاسخ
 8. [email protected]

  یه سوال دیگه بعد از اینکه تخم ریزی کردند باید مولد ها رو هم جدا کنم یا اونها میتونن کنار تخم هاشون باشن؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   میتونن کنار تخم ها باشن تا بچه ها متولد بشن و شروع کنن به شنای ازاد و پس از اون مولدها رو جدا کنید. فقط در این مورد هرگونه استرسی به ماهیا وارد بشه ممکنه تخم ها یا لاروها خورده بشن. راه دیگه جداسازی مولدها پس از تخم ریزی هست و کنار تخم ها هم یه سنگ هوا روشن کنید که اب در اطراف تخم ها جریان داشته باشه. از متیلن بلو هم استفاده کنید. اگه شانس بیارید و تخم ها قارچ نزنن تکثیر موفقی خواهید داشت. اگه دفعه اول هست که تکثیر میکنید بذارید مولدها کنار تخم ها بمونن. اگه نتیجه نگرفتید و تخم ها خورده شدن دفعه بعد از روش دیگه ای استفاده کنید.

   پاسخ
 9. Ali.p.f

  سلام خسته نباشید ی جفت اسکار دارم که ۲ماه جفت شدن سنگ رو تمیز میکنن حفره میکنن ولی اصلا تخم ریزی نمیکنن درضمن اسکارنره یکمی کوچیک تره ماده هست

  پاسخ
  1. پارسا

   خب شایدم جفت نشدن و اسکارا چاله می‌کنم ولی اگه مطمن هستید جفتن ممکنه طول بکشه حتی ۳ماه

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   احتمال داره تازه بالغ شده باشند و یا کیفیت آب خوب نیست. به هر حال باید صبر کنید و شرایط نگهداری خوب و مناسب باشه.

   پاسخ
   1. Ali.p.f

    اب اکواریوم کرستالی اکواریومم سامپیه و ی فیلترم داخل خوداکواروم کارمیکنه ولی احتمالن نره تازه داره بالغ میشه چون نره یکمی کوچیک تراز ماده هستش و بعضی وقتاهم دعوامیکنن

    پاسخ
 10. سهیل

  سلام ماهی اسکار من هنوز تخم ریزی نکردن باید چیکار کنم؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. mohammmmadparsa

   خب از شرایط آکواریوم بگید
   و اینکه
   طول میکشه ۱ماه تا تخم تو بدن ماده اینجاد بشه و تخمریزی و…

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بستگی به خود مولدها و شرایط نگهداری داره باید مولدها بالای یک سال و نیم سن داشته باشند و جفت خورده باشند و شرایط نگهداری خیلی خوبی داشته باشند تا تولید مثل کنند ضمنا اگر دست کاری و جابجا شده باشند تولید مثل به تاخیر میوفته و باید مدتی صبر کنید.

   پاسخ
 11. مرادي

  با درود
  اکواریوم من بنا به دلایلی که نتوستم ابش رو جایگزین کنم ۱۵ الی ۲۰ روزی کم اب و شرایط ابش نسبتا بد بود البته سرامیک داشت (۲ ماه بود که سرامیک داشتم داخلش)
  الان که ابش رو عوض کردم ماهی اسکار من دیگه خوراک نمیخوره و همین خوراک های ریز سیاه رنگ رو نمیخوره
  یکم گوشت اردک بهش دادم خورد
  دیگه چی بهش بدم؟ دیگه غذا خودشو تا همیشه نمیخوره؟

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   گوشت اردک بدید میمیره والا چرا بهش دادید خب باید تنوع داشته باشید یه غذا کمه فیلتر دارید ؟ حجم اب چقدره ؟

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   خب یک مدت شرایط نگهداری خوب نبوده و احتمالا در زمان سیفون کاری هم سیفون سنگین زدین و آب هم دما نبوده و سیکل هم به هم خوره و دیگه طبیعیه ماهی بی حال بشه و درست تغذیه نکنه.
   همینکه کمی غذای گوشتی خورده خوبه غذاهای متنوع رو تست کنید و بهش بدین تا کم کم حالش خوب بشه.

   پاسخ
 12. محمد حسین

  سلام من یک اسکار تایگر تقریباً اندازه کف دست دارم جدیدم براش اسکار مسی خریدم که اندازه خودشه اول وارد آکواریوم کردم یکم با هم دعوا کردن بعد با هم خوب شدن الان بعد یک هفته می بینم اسکار مسی اسکار دیگمو زده و الان پولکاشو کند باید چیکار کنم اسکارم الان نگاه غذاها نمی کنه

  پاسخ
 13. ایلیا

  شیشه بزارید جداشون کنید یک هفته بعد دوباره شیشرو بردارید با هم میسازن لااقل برا اسکارای من که جواب داد

  پاسخ
 14. محمد حسین

  اسکارم غذا نمی خوره و دهنشم یکسره بازه برای اون چیکار کنم

  پاسخ
 15. ایلیا

  کتک خورده ترسیده با شیشه جداش کنید جدا تغذیه میشه به احتمال زیاد غذا میخوره حالا شما هم بگید چه غذایی میدید

  پاسخ
  1. محمد حسین

   چه چیزی بدم براش خوبه من خیلی نگرانشم

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    از دل گوساله می تونید استفاده کنید. از غذاهای خشک تجاری هم میتونید استفاده کنید. میگو و ماهی طعمه و …. هم هست که میشه بهش داد.
    ماهی شما هم که غذا نمیخوره یا کیفیت اب به شدت پایین هست. یا بد اب به اب شده و شوکه شده یا سکته زده(چون فرمودید دهنش باز مونده ممکنه سکته کرده باشه)

    پاسخ
 16. دستان

  سلام من یه سوال دارم اگه به هر دلیلی داروی متیلن بلو بریزم تو اکواریوم که ماهی هم وجود داشته باشه در حدی که رنگ اب ابی روشن بشه مشکلی واسه ماهیا نداره ؟ اگه تا چند روز ابشون ابی روشن باشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر هیچ مشکلی نداره فقط درصد اکسیژن رسانی بالا باشه و بعدا که آب رو سیفون زدین سیکل آب رو مجددا طی کنید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code