تکثیر ماهی اسکار

در قسمت شناخت و نگهداری اسکارها در مورد انها به طور کامل بحث شد و روش صحیح نگهداری و تغذیه نیز ذکر شد حال در این قسمت به تکثیر این گونه از سیکلید ها (ماهی اسکار) خواهیم پرداخت. امید است مطالب ارائه شده برای علاقه مندان مفید واقع شود

به ادامه متن توجه فرمایید

ماهیان اکواریومی-اسکار

تکثیر:

طرز تشخیص جنسیت:

ماهی نر:

۱-نوک لوله اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و زوکی شکل است.

۲- قوز روی سر ستبر و بلندتر است.

۳- لبهای پهن و ضخیمتری نسبت به ماده دارد و کمی دهانش بزرگتر است.

ماهی ماده:

۱- نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.

۲- قوز روی سر کوتاه تر است.

۳- لبهای ماده باریکتر و نازکتر و دهان آن کوچکتر است.

لوله جنسی اسکار

برای تکثیر و پرورش اسکار نکات مهم و فراوانی را باید همواره در نظر داشت

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال که تازه همدیگر را انتخاب کرده اند و با هم جفت شده اند را با یکدیگر در یک آکواریم نگهداری کنید خیلی زود شاهد تخم ریزی آنها خواهید بود. اسکار دوست دارد تخمهایش را در کف و روی سطحی صاف بریزد. تخمهای اسکار چسبندگی دارند و به شکل گرد و قهوه ای رنگ و هر عدد آن تقریباً اندازه یک عدد ماش است. در کف آکواریم بهتر است یک تخته سنگ صاف قرار دهید. ( بهتر است تخته سنگ از جنس مرمریت یا گرانیت باشد که تخمها را خراب نکند. سنگهای گچی یا آهکی تخمها را فاسد می کنند)

آکواریم باید دارای فیلتر مناسب، اکسیژن کافی، نور کافی باشد. به مولدین باید غذای مناسب داده شود. بهترین غذا برای آنها غذاهای زنده مثل ماهی رودخانه، بچه قورباغه و آبزیان کوچک هستند. روزانه یکبار کاملاً آنها را خوب سیر کنید و غذاهای اضافی را از آب خارج نمایید و مقداری از آب را تعویض کنید. ( بعضی اوقات اشخاص تعداد زیادی ماهی رودخانه را در آکواریم می ریزند و آنها تعدادی را می خورند و بقیه را می کشند و رها می کنند. چون سیر می شوند و بیشتر از آن میل به خوردن ندارند، از طرفی دوست دارند هیچ مزاحمی در آکواریمشان نباشد. بعد از چند ساعت ماهی های مرده رودخانه ای در آکواریم اوضاع خرابی را بوجود می آورند. بتدریج اکسیژن آب اشکال پیدا می کند و آلودگی آب باعث تلف شدن جفت اسکار شما خواهد شد) چنانچه غذای زنده در اختیار نداشتید می توانید دل گاو یا گوسفند را تمیز کنید و به اسکارها بدهید.

اسکارهای جفت شده که در یک آکواریوم تنها هستند خیلی زود سنگ کف را بعنوان محل تخم ریزی انتخاب می نمایند و شروع به تمیز کردن ان می کنند. زمانیکه نر و ماده بر روی سنگ بروند و شروع به تمیز کردن آن بکنند، لحظات تخم ریزی نزدیک می شود. ابتدا با بیرون آمدن لوله تخم ماهی ماده از زیر شکمش که تقریبا به اندازه ۳ میلیمتر خارج می شود و شکل لبه آن گرد و چاق است شروع می شود. همزمان لوله اسپرم نرم هم خارج می شود که شکل لبه آن زوکی شکل است.نر و ماده هر دو چند ساعت قبل از تخم ریزی بر روی سنگ با لرزش و تمیز کردن و با حالات شدید و تغییر رنگ و پر رنگ شدن شروع به آماده و تمیز کردن محل تخم ریزی می کنند. ماهی ماده با لرزشهای مخصوصی به سطح سنگ نزدیک می شود و تخم ریزی را شروع می کند و بصورت یک خط ردیفی از اول تا انتهای سنگ تخمها را بر روی آن می چیند و چون چسبنده هستند تخمها به سنگ چسبیده می شوند در این هنگام ماهی نر با حرکات و رقصهای شادی و لذت و با لرزشهای مخصوص روی تخمها اسپرم رها می کند و به همدیگر اعلام رضایت می کنند. این ابزارهای علاقه همراه با بوسه زدن و یا نوازش با لب به همدیگر اعلام می شود. حدود دو ساعت این حرکات زیبا و موزون همراه تخم ریزی ادامه خواهد داشت.

تکثیر اسکار

شادی آنها لحظه به لحظه زیادتر می شود و ابراز علاقه آنها شدیدتر و خشن تر به ظاهر می رسد، بطوریکه آب به تلاطم می افتد و اگر آکواریوم در پوش نداشته باشد گاهی بیرون می پرند و صدمه خواهند خورد. بنابراین حتما روی آکواریوم را بپوشانید و هرگز برای آنها ایجاد مزاحمت نکنید.

تکثیر اسکار

بعد از اتمام تخم ریزی ماهیها شل و بی حال بصورت مورب و کج در کنار همدیگر آرام می گیرند، در اینحالت سطح آب کف زده است و رنگ آب بر اثر تجزیه اسپرم نر شیری رنگ شده است که باید قسمتی از آب تعویض یا از قبل داخل آکواریوم فیلترگذاشته باشید

از اینجا به بعد به چند طریق می توانید از تخمها محافظت کنید

۱-ماهیهای مولد را به آرامی به آکواریومی که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید.

۲-سنگ تخمها را بآرامی به آکواریومی که شرایط مناسب دارد منتقل کنید.

۳- ماهی ها در کنار تخم ها باقی بمانند که ریسک بزرگیست و به احتمال فراوان تخم ها خورده میشوند

چنانچه از تخمها مقدار زیادی توسط حرکات ماهیها در نقاط دیگر آکواریوم پاشیده شده است و امکان جابجایی تخمها نیست، در اینصورت بهتر است ماهیهای مولد را از آنجا به آکواریوم آماده دیگری بآرامی انتقال دهید (آکواریوم باید از قبل کاملا آماده و مهیا شده باشد)

چنانچه تخمها بصورت مرتب و منظم بر روی تخته سنگ چیده و چسبیده شده اند. می توانید بآرامی سنگ تخمها را به آکواریومی با مشخصات آب تخمها که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید. در هر دو حالت تفاوتی وجود ندارد و معمولا نتیجه یکسان حاصل خواهد شد. چیزی که مهم است باید حتما تخمها از دسترس ماهیها دور شوند و آنها را با شرایط و اصول صحیح نگهداری کنید. برای آکواریوم تخمها حتما باید اکسیژن کافی قرار دهید، چنانچه آب تخمها شیری رنگ است علاوه بر استفاده از فیلتر در آکواریوم مقداری از اب را نیز به ارامی تعویض کنید. سپس به آب تخمها داروی متیلن بلو اضافه می کنیم. هجوم و حمله قارچها به تخمها باعث فساد آنها می شود و برای اینکه آسیبی به تخمها وارد نشود حتما توصیه میشود از متیلن بلو استفاده کنید. بعضی اوقات تخمها آنقدر نزدیک به هم و گاهی هم روی یکدیگر چیده شده اند که چنانچه یک تخم مورد هجوم قارچها قرار بگیرد خیلی سریع بقیه تخمها هم با لایه های ابری سفید رنگی پوشیده می شوند، که در واقع مورد هجوم و حمله قارچها قرار گرفته اند و بدین صورت باعث فساد تخمها خواهد شد. بصورت تجربی بدست آمده است که اگر هر روز مقداری از آب تعویض و مقداری داروی متیلن بلو تازه حل شده به آب تخمها اضافه شود بسیار ایده ال خواهد بود، همچنین در مواقعی که شرایط آکواریوم تخمها وضعیت خوبی ندارد میتواند این عمل بسیار مفید باشد

از آنطرف دیگر ماهیهای مولد هستند که باید آنها را بآرامی انتقال دهید و آکواریوم آنها مرتب و منظم باشد. تغذیه در تخم ریزی برای مراحل بعدی آنها نقش مهم و سرنوشت سازی دارد. باید دقت کنید آنها را ضعیف یا بیمار نکنید که در اینصورت مدتی تخم نخواهند ریخت. آنهایی که به مولدین اسکار فقط ماهی رودخانه می دهند باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند. اول اینکه ماهیهای رودخانه ای ممکن است حامل امراض و بیماریهایی باشند که با ورود آنها به آکواریوم مولدین خیلی زود محیط آنها را آلوده میکنند. بنابراین حتما باید از سلامت ماهیهای رودخانه‌ای اطمینان حاصل کنید و دوم اینکه می توانید به ماهیهای رودخانه ای غذاهای مقوی و انواع ویتامینها و املاح مورد نیاز را بدهید. سپس با در اختیار گذاشتن ماهیهای رودخانه ای برای اسکارها آن ویتامینها و املاح مفید را به ماهیهای اسکار مولد انتقال دهید که باعث تقویت و رشد و سلامت آنها شود.

خب حالا باز می گردیم به آکواریوم تخمها

تخمها در آکواریومی قرار گرفته اند که اولا آب آن شفاف، زلال و تمیز است و سختی آب تخمها بین ۵ تا ۸ درجه DH است. در اینصورت معمولا سه روز که بگذرد تخمها می ترکد و شروع به باز شدن میکند. از روز چهارم لاروها روی سنگ در حالیکه از سر چسبیده به تخته سنگ هستند دم تکان می دهند که تعداد تخمهای باز شده بر روی تخته سنگ مشخص می شود. کم کم از سنگ جدا می شوند و با یک شنای کوتاه دوباره به کف می افتند. بهتر است ارتفاع آب را حداکثر به ۱۵ سانتیمتر برسانید و اکسیژن آب به اندازه کافی باشد و تغییرات فیزیکوشیمیایی نداشته باشید. لارو اسکار در زیر شکمش دارای کیسه زرده مجهز و کاملی است که تا چهار روز غذایش را تأمین می کند. توجه کنید چنانچه آب بر اثر تجزیه تخمهای فاسد شده آلوده باشد، لاروها بی حال و کسل می شوند و متابولیسم (جذب کیسه زرده) بخوبی انجام نمی گیرد و ممکن است لاروها تلف شوند. در اینصورت باید اقدام به تعویض آب لاروها کنید(آب باید آماده و مهیا باشد).

در این مدت چهار روز بعد از تولد هیچ غذایی نباید به لاروها بدهید تا کیفیت اب پایین نیاید. چنانچه تعداد لاروها زیاد است بهتر است آنها را در چندین آکواریوم پخش کنید و فضای کافی برای رشد و فعالیت آنها با توجه به تمام نکات ضروری واجب در مورد نگهداری آنها را انجام دهید. می دانید بهترین غذا برای لاروهای تازه از تخم در آمده می تواند نوزادان میگو باشد که باید از قبل تدارک دیده باشید. مقدار نوزادان میگو را باید به حساب بریزید زیرا اگر اضافه تر وارد آکواریوم لاروها بریزید، بعد از چند ساعت نوزادان میگو در آب شیرین می میرند و در آب تجزیه می شوند و باعث آلودگی و فساد آب می شوند و در نتیجه این آلودگی ها به لاروها اثر می کند و باعث تلفات آنها خواهد شد. بنابراین غذا دادن لاروهای اسکار باید با دقت و حوصله انجام شود. چنانچه اکسیژن محلول در آب لاروهای اسکار کم باشد خیلی زود دچار عوارض و تلفات زیادی خواهند شد که اگر کمبود اکسیژن در آکواریوم لاروها را سریعا تأمین نکنید خیلی از لاروها تلف خواهند شد. در مواردی که تشخیص می دهید آب لاروها آلوده شده است بهترین راه علاج جابجایی بچه ماهی ها به مکان جدید و با آب سالم و تمیز و آماده است یا حداقل مقداری از آب آنها را باید تعویض نمائید و مقداری هم داروی متیلن آبی یا داروهای مناسب درمانی به آب اضافه کنید.

توجه: هر چه سطح وسیعتری برای تعداد کمتری لارو اسکار در نظر بگیرید درصد خطاهای شما کمتر مشکل ساز میشود و دیرتر باعث تلفات آنها خواهد شد و در نتیجه تعداد بیشتری از آنها دوران لاروی خود را با موفقیت پشت سر می گذارند.

بعد از ۱۵ روز که دوران لاروی اسکارها تمام می شود مقاومت آنها بیشتر خواهد شد و به دوران بچه ماهی وارد می شوند در این مرحله مقاومت بیشتری دارند. ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع در خواص و شرایط آب و کمبود اکسیژن محلول در آب اگر باعث تلفات بچه ماهیها نشود احتمال کج شدن اندامهای بدن بخصوص دهان بچه ماهیها را باعث خواهد شد که هر چه بچه ماهیها بزرگتر می شوند کج بودن دهانشان مشخص تر می شود که در حال حاضر این عارضه را بعنوان سکته کردن ماهی می دانند در حالیکه اگر در اوایل زندگی لاروها و در دوران بچه ماهی کلیه نکات گفته شده را رعایت کنید قطعا چنین عوارضی برای ماهیها بوجود نخواهد آمد. مسئله مهم دیگر که باید گفته شود سوء تغذیه بچه اسکارها است. تغذیه نامناسب و اشتباه باعث می شود اسکارهای گرسنه به همدیگر حمله کنند و در وحله اول چشم هم جنسان خودشان را می خورند. بنابراین بعد از مدتی اکثر بچه اسکارها چشم نخواهند داشت و کور شده اند. اگر تمام نکات و اصول تکثیر و پرورش اسکارها را بخوبی رعایت کنید در آنصورت پرورش اسکار برایتان خیلی آسان خواهد بود. دقت کنید همیشه برای اسکارها باید فضای کافی در نظر بگیرید تا آنها با نشاط و سرحال باشند و خیلی سریع و زود رشد کنند. زنجیره کنترل و مراقبتهای ویژه را که شامل اکسیژن کافی، نور کافی، تغذیه مناسب و مقوی با غذاهای زنده، آب سالم و تمیز، فیلتر مناسب، جلوگیری از بروز حوادث مانند ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع DH آب، PH آب، درجه حرارت آب و کنترل و پیشگیری امراض و بیماریها که همه این عوامل را باید بدقت توسط شما رعایت و منظم باشد. در هر صورت چنانچه با هر حالت غیر عادی که منجر به تلفات بچه اسکارها مواجه شدید باید تشخیص صحیح بدهید که:

۱- یا آب آلوده شده است.

۲-آیا غذا دادن اشکال دارد.

۳-آیا درجه حرارت آب اشکال پیدا کرده است.

۴-آیا DH آب تغییر کرده است.

۵-آیا به ماهیها شوک وارد کرده اید.

۶-آیا ماهیها در خطر ابتلاء به یک بیماری هستند.

و…..

بعد از تشخیص، سریعا اقدام به برطرف ساختن مشکل کنید و پیشگیری لازم برای جلوگیری از ادامه تلفات آنها را بعمل آورید.

موفق باشید

در صورت کپی برداری لینک onlypet.ir را یاداور شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


976 دیدگاه در “تکثیر ماهی اسکار

 1. احمد

  با اینکه یه دونه لجن خوار هم دارم اونو جدا کنم بهتره یا اینکه بزارم باهاشون بمونه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تا زمانیکه لجن خوار کتک نخورده و اسکارها تخم ریزی نکردن مشکلی نداره لجن خوار در کنار اسکارها باشه در غیر اینصورت باید جداش کنید.

   پاسخ
 2. mojtaba.phg

  با سلامی دوباره
  اسککار ماده ام از زیر گردن تا لوله اش کمی باد کرده ایا ممکنه که تخم داشته باشه و به زودی تخم ریزی کنه؟ یا اینکه بیماری داره ؟ و یا اینکه زیاد غذا خورده؟
  (ابته نزدیک دو روز هست که باد کرده) خیلی ممنونم از شما اساتید و سایت خوبتون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   همه مواردی که گفتید احتمالش هست البته از زیر گردنش نباید باد داشته باشه و اون به اصطلاح غبغب ماهی هست و طبیعیه کمی برامده باشه. یک روز به ماهی هیچ غذایی ندید که اگه برای پرخوری باشه برطرف میشه. اگه تخم داشته باشه هم طی یک یا دو روز اینده تخم رو میریزه و قرار نیست اونجا بمونه و نگهش داره. اگه بیماری باشه هم علائم دیگه ای رو باید مشاهده کنید. مثل عدم تغذیه، حرکات سریع، تغیر رنگ و ….
   با توجه به اینکه فرمودید لوله تناسلی ماهی هم برامده شده و اگه دارن سنگی چیزی رو تمیز میکنن احتمالا تخم ریزی وجود داره.

   پاسخ
 3. مهدی

  سلام من یه جفت اسکار نر و ماده دارم تقریبا هر کدومشون ۳۰سانتی دارن من برا جای تخم ریزیشون یه بشقاب چینی خورشت خوری کاملا سفید رنگ گذاشتم دیروز از سر کار برگشتم دیدم تخم گذاشتن من هم آکواریوم دیگه ای نداشتم یه سطل محکمی دارم بیست لیتر آب میگیره که از قبل بخاری ۵۰ وات ، یه سنگ هوا، یه فیلتر ابری از قبل براش گذاشتم دمای اب هم ۲۸ هست ضد قارچ ، ضد کلر به اب هم زدم به نظرتون جواب میده

  پاسخ
  1. مهدی

   آقا شهریار لطفا اگه پیامم رو دیدد نظر بدید

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   چیزی تضمین شده نیست. کارایی هم که کردید خوبه ولی خب بهتره بذارید خود مولدها تا هچ شدن تخم ها و حتی شنای ازاد از اونها مراقبت کنن. با این حال امیدوارم نتیجه بگیرید و تخم ها قارچ نزنن و هچ بشن. این رو دیگه باید منتظر باشید و نتیجشو خودتون ببینید.

   پاسخ
   1. مهدی

    سلام ممنونم به خاطر راهنماییتون ولی آک والدین ۶۰ لیتری یه فیلتر نسبتا قوی داره خودم راضی به جا به جا کردن نبودم ولی دو سه هفته پیش هم تخم گذاشته بودن بعد دوروز تخمها رو فیلتر کشید دیگه نمیدونم گرفته بودن یا نه چون نصف تخمها تو فیلتر بود.

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اگر قدرت فیلتر به این شدت باشه حتما تخم ها رو خراب میکنه تازه تخم ها رو هم خراب نکنه حتما لاروهای تازه به دنیا اومده رو میکشه داخل خودش و به کشتن میده.

     پاسخ
     1. مهدی

      سلام ببخشید من زیاد سوال میکنم از بی تجربگی دیگه چون تا حالا اسکار نداشتم اینایی هم که دارم مال دوستم بودن آکواریومش شکست اوردشون برام که بلای جون ماهیام شدن که از قبل هرچی ماهی داشتم رو خوردند، الان امروز صبح که دقت کردم دیدم از دو طرف تخم ماهیا یه چیزی به باریک مو زده بیرون تخما تو بشقاب تکون میخورن فکر کنم بعضی از تخمها گرفته باشن بعضیاشونم همون طور ثابت هستن ولی اون چیزی که منو اذیت میکنه یه موجودات ریزی به اندازه شپشک قناری یه ذره کوچیکتر تو آکواریومم دیدم که متاسفانه موقع انتقال ظرف تخما به سطل یه چندتایی باش اومدن که الان دور تخمها هستن به نظرتون خطری هستن یا نه

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       شما هرچی دلتون خواست سوال بپرسید اصلا ما برای همین اینجا هستیم .
       خب به احتمال زیاد تخم ها هچ شده و الان دم لاروها هست که داره تکون میخوره.
       اون موجودات ریز هم مشخص نیست چی بودن ممکنه انگل لرنه آ و یا پالارانیا بوده البته تانک اسکار خیلی به ندرت لرنه آ میزنه ولی احتمال پالارانیا زیاده در سایت سرچ کنیدو تصاویر رو ببینید و تشخیص بدین کدوم مورد هست.

       پاسخ
 4. biparva

  دوستان چه مدت بعد افزودن متیلن بلو باید سیفون زد؟چند درصد؟
  سیکل بهم خورده،با تعویض بیست درصدی اب یک روز در میون برای لارو ها مشکلی نداره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دقیق توضیح بدین چکار میخواهید انجام بدین در خدمتیم.
   به صورت کلی متیلن بلو رو بست هبه شدت بیماری مصرف میکنن و یا اگر برای هچ شدن تخم ها هست بعد از به دنیا اومدن لاروها بهاحتیاط سیفون میکنن فقط باید مراقب باشید کمترین شوکی به بچه ماهی های چند روزه نباید وارد بشه در غیر اینصورت تلفات بالایی میدین معمولا بهتره صبر کنید هر زمان لاروها شنای آزاد رو شروع کردن اولین سیفون رو بزنید که باز همه چی بستگی به شرایط محیطی داره.
   با ۲۰ درصد سیفون زدن سیکل به هم نمیخوره اما با سیفون یک روز در میان دیگه میشه گفت اصلا سیکلی ندارید ولی اگر نوسان دمایی و شوکی به بچه ماهی ها وارد نشه مشکلی ایجاد نمیکنه. بعدا که فاصله بین سیفون زدن ها رو زیادمیکنید باید حتما سیکل رو طی کنید.

   پاسخ
 5. متين مرادي

  با سلام ( خوبی اقا مجتبی‌؟‌)
  من داخل تانکم ۲تا دونه اسکار دارم و سیکل ابم هم طی شده
  یه سوال داشتم من داخل فیلتراسیونم سرامیک دارم و واسم سوال شده اگه اکواریوم سرامیک نداشته باشه خیلی خیلی زود ابش کثیف میشه؟
  ۲-به نظرتون کنار اسکار کدوم ترکیب خوشگل تر میشه؟‌۱ (اسکار و پرت‌(با مخفیگاه)‌)‌ ۲ (اسکار و نایف) ۳ (اسکار و کت فیش افریقایی )‌
  خودم گزینه ترکیب اخریا خیلی دوست دارم حالا شما نظرتون رو بیان کنید ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممنون از لطفتون.
   دوستمون به درستی پاسخ دادن.
   فقط اضافه کنم ترکیب اسکار تگزاس هم خوبه البته باید سایزبندی ماهی ها رو رعایت کنید و مخفیگاه برای تگزاس داشته باشید بنده خودم تگزاس سایز مناسب رو به پروت ترجیح میدم.

   پاسخ
 6. alireza st 1384

  سلام
  جسارتا من جواب میدم
  خیلی خیلی زود که نه چون سرامیک ها نقش فیلتر بیولوژِیکی دارن و سرامیک ها برای تعادل سیکل موثر تر هستن پس بله اگر سرامیک نداشته باشید هم سیکلتون ناپایدار هست هم اب تقریبا تقریبا زود کثیف میشه
  گزینه ی اخر خوب نیست چون کت افریقایی شب اسکارارو اذیت میکنه .
  ولی ترکیب اسکار ،نایف ،پرت خوبه امتحان کردم خیلی هم خوبه اما به شرط مخفیگاه نایف و غذا خور بودنش
  همچنین متونید ی کت فیش جز کت افریقایی اضافه کنید که اونم باید شرایط نایف رو داشته باشه این ترکیب هم امتحان کردم و خیلی خوبه.

  پاسخ
 7. mehdi2800

  سلام آقا مجتبی یه چندتا سوال تخصصی ازتون داشتم من بعد از چهار مرحله تخم گذاری ماهیای اسکارم بالاخره بار چهارم تونستم بچه ماهیارو تا هفت روز زنده نگه دارم ولی فکر کنم به خاطر ندادن آرتمیا بهشون خوب تغذیه نشدن ، فقط از غذای گوپی که از قبل داشتم خوب پودر میکردم بهشون میدادم و دوم اینکه من جای نگهداریشون رو تو ظرف جانونی از این پلاستیکی شفاف مستطیل که تقریبا ۸لیتری آب میگرفت گذاشتم و خیلی زود آبشون کثیف میشد مثل حالت پرز میگرفت البته هرروز آبشون رو سیفون میکردم چون چاره ای نداشتم به نظر شما غذایی به غیر از ارتمیا برا بچه ماهی سراغ دارید و دوم اینکه دفعه بعدی به فکر آکواریوم باشم برا تخم ماهیا

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در اون شرایط واقعا هنر کردین بچه ماهی ها رو ۷ روز زنده نگهداشتین ؟؟؟!!
   به هیچ عنوان فضای کم مناسب نگهداری بچه ماهی نیست شای دفکر کنید خود بچه ماهی ها ریز هستند ولیکن بچه ماهی ها برای رشد کردن به حجم آب زیادی نیاز دارند ضمنا در حجم کم نوسان دمایی دارید و کیفیت آب زود به هم میخوره و اصلا سیکل آب رو نخواهید داشت جدا هنر کردین ۷ روز در این شرایط اونها رو زنده نگهداشتین.
   حتما برای تکثیر به چندین آک دیگه نیاز دارید بخاری – پمپ هوا – دماسنج و غذای خوب لازم دارید حتی بچه ماهی های مهاجم از جمله اسکار رو حتما باید سورت بندی و سایزبندی کنید و به مرور بچه های بزرگتر رو از کوچکترها جدا کنید تا کوچکترها کشته نشن.
   آب سبز برای روزهای اول و بعد از اون آرتمیا و یا میکرو وروم برای تغذیه بچه ماهی ها لازمه و همینطوری نمیتونید تکثیر موفقی داشته باشید.

   پاسخ
   1. mehdi2800

    سلام آقا مجتبی ممنونم مثل همیشه با حوصله جواب پیامها رو میدی من تو مخزن نگهداری بچه ها بخاری و اکسیژن گذاشته بودم و دما رو ۲۸ تنظیم بود و موقع تعویض اب قبلش یه چند دقیقه آب تازه رو میذاشتم رو اجاق که یخورده دمای آب بره بالا و قتی آب رو عوض میکردم تقریبا یکی دو درجه نوسان داشت ولی خوب بازم میدونستم برا بچه ماهیا ضرر داره ولی چاره ای نداشتم و سری قبل تخم بچه ها رو تو سطلی میذاشتم که ۲۰لیتر اب میگرفت ولی چون سطل شفاف نبود نمیتونستم خوب سیفون کنم و سری قبلش تا ۳ روز بیشتر زنده نموندن و البته تقصیر من بود چون تخمای قارچ زده رو سیفون نکردم و آب گندید در کل باید به فکر اک جدید برا تخم ماهیا باشم چون خوشبختانه سر ۱۷ الی ۲۰ روز ماهیام مجدد تخم میکنن و راستی میتونم خود میگو ارتمیا رو پودر کنم به عنوان غذا به بچه ماهیا بدم قیمتش نسبته به تخم آرتمیا مناسب تره چون من قیمت کردم ۱۰گرم تخم آرتمیا رو میدادن ۵۰تومن و یه بسته پک کوچیک میگو خشک شده آرتمیا ۵تومن بود.

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خیر برای شروع از آرتمیای خشک نمیتونید استفاده کنید.

     پاسخ
     1. mehdi2800

      سلام اقا مجتبی تو قسمت مقالات سرچ میکردم مقاله تهیه آب سبز رو دیدم و اونجا اسم غذای sera micron رو دیدم اگه اوکیه بخرم واسه سری جدید لاروها چون اونجا نوشته بود خیلی کامله

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       غذای بسیار خوبی هست ولیکن بستگی به سایز بچه ماهی های شما داره و باید بچه ماهی ها بتونن این غذا رو بخورن و سایز دهانشون بشه. در یکی دو روز اول برای لاروهیا خیلی کوچک اب سبز الزامی هست اما خب برخی بچه ماهی ها در روزهای اول اینقدر بزرگ هستند که همون روز اول شنای آزاد میتونن ارتمیای تازه هچ شده رو بخورن اما اگر در این حد بزرگ نباشن حتما باید از آب سبز روع کنید و روزهای بعد از ارتمیای تازه هچ شده یعنی ارتمیا رو همون روز هچ کرده باشدی تا بتونن بخورن و اگر چند روز از هچ شدن ارتمیا گذشت هباشه باز ممکنه هم سایز ارتمیا بزرگتر شد هباشه و هم پوسته اونها سخت میشه و دوباره بچه ماهی ها نمیتونن اینها رو بخورن بعد از اون غذاهای شرکتی مخصوص بچه ماهی ها هست.
       اما ماهی مثل اسکار اگر غذای مقوی و متنوع خورد هباشه معمولا تخم های درشتی داره و بچه ماهی ها در اون حد ریز نیستند که تغذیه اونها سخت بشه ولی خب باز همه چی نسبیه و بستگی به سایز تخم ها و بچه ماهی ها داره و این چیزها رو باید خودتون با توجه به شرایط تشخیص بدین .

       پاسخ
       1. mehdi2800

        ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون البته ماهیای اسکارم تقریبا میشه گفت خیلی سخت پسندن واسه غذا منم اوایل بعد از خرید دو سه نمونه غذا بالاخره به غذای توپی سایز بزرگ مخصوص سیچیلاد راضی شدن ولی منم بعضی اوقات ماهی زنده کوچیک در حد مولی رو بهشون میدم که عالی میخورن ولی سایز تخمها کوچیکه و اصلا تغییری نکرده و لاروها بعد از سه روز میان رو آب میان منم آب سبز رو میخوام تست کنم اگه درست کردم ولی به نظر شما غذای sera micron رو میتونم برای شروع از همون اول به لاروها بدم بعد تخم ارتمیا هچ کنم یعنی یکم بزرگتر بشن راستی اگر همون غذای خارجی هم از دهنشون بزرگتر بود میتونم پودر کنم؟
        واقعا شرمندم خیلی وقتتون رو گرفتم ببخشید اینهمه سوال میپرسم.

        پاسخ
        1. شهریار (onlypet.ir)

         برای لارو چه ماهی ای اب سبز یا سرا میکرون رو تمایل دارید استفاده کنید؟ اگه برای لارو اسکار هست که اصلا نیازی نیست و باید با ارتمیا تغذیشون کنید. بعد از شنای ازاد ارتمیا رو میگیرن و نیازی به اب سبز نیست. اب سبز بیشتر برای بتاها و ماهیای سایز کوچیک استفاده میشه. لارو اسکار هر چقدر هم کوچیک باشه ارتمیای تازه هچ شده رو میگیره.
         به هر حال …..
         غذای بزرگترها رو هم میتونید پودر کنید و بهشون بدید به شرط اینکه ازش تغذیه کنن. زود به زود هم باید درصدی تعویض اب داشته باشید که کیفیت اب پایین نیاد.

 8. mehdi2800

  سلام
  برای لارو اسکار میخوام بگیرم راستش هم وقت آرتمیا ندارم و اینکه معلوم نیست چند درصدشون میگره حالا شاید بگید که کارم اشتباه باشه ولی خوب چون ماهیام مولد هستن نمیتونم کلا هم بیخیالشون باشم دلم نمیاد لاروا الکی از بین برن حداقل یه هزینه بکنم این غذای سرا رو بگیرم و واسه مرحله بعدیشونم یه غذا مخصوص بچه ماهی بگیرم الان نظرات کاربرا رو خوندم فهمیدم ضد قارچ هم بی تاثیر نیست گفتم بگردم یه ضد قارچ خارجی بگیرم

  پاسخ
 9. mehdi2800

  سلام دوستان میگم چند روز پیش ماهیای اسکار افتادن به جون لجن خوار و تیکه پارش کردن الان بنده خدا تمام پر و بالش قاچ قاچ ولی نه خیلی داغونه الان جداش کردم بنظرتون خودش خوب میشه یا دارویی براش هست یه ذره بود خریدمش الان دوساله دارمش

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر شرایط نگهداری خوبی داشته باشه و با برگ کاهو و یا کدو سبز تغذیه بشه به مرور زمان ترمیم میشه و مشکلی پیش نمیاد نهایتا اگر دیدین محل زخم ها داره قارچ میزنه باید از متیلن بلو استفاده کنید.

   پاسخ
 10. mehdi2800

  سلام آقا مجتبی ممنون از راهنماییتون مثل همیشه کامل و با حوصله جواب دادین من همون روز که دیدمش تو یه آک ۶ لیتری که برا ماهیای عید گرفته بودم با رعایت اصول جا به جاش کردم بعد دو روز افتاد به غذا خوردن الان صبح باله پشت کمرش رو که دیدم تعجب کردم %۹۰ خوب شده بود البته از متین بلو هم استفاده کردم باز هم ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
 11. mehdi2800

  سلام روز بخیر آقا مجتبی یه سوال فنی راجب لارو اسکار به نظر شما برای لارو اسکار ده روزه میشه غذا پودر کرد بهشون داد و اگر میشه بهشون داد میتونم بیومار ریز پودر کنم بهشون بدم و اگر شما چیز بهتری به جز آرتمیا که اهواز با هزار بدبختی یکی رو پیدا کردم داشت یه ۱۰ گرم گرفتم ۳۰تومن که ۴۰% هچ بود , سراغ داری که تو سایز گرفتن خیلی تاثیر داشته باشه بهشون داد ناگفته نماند که میکرو سرا از تهران تهیه کردم و برای لارو اسکار خیلی مفید بود

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اصلا اینطوری نمیشه جواب درستی داد و بستگی به سایز بچه ماهی های شما داره باید ببینید غذا سایز دهانشون میشه و میتونن بخورن یا خیر.
   میکرو ورم یک نوع کرم ریز زنده هست و برای بچه ماهی ها مفیده – غذای شرکتی مخصوص بچه ماهی هم اگر بتونن بخورن خیلی خوبه از جمله همین میکرو سرا.
   از زرده تخم مرغ آب پز هم میشه استفاده کرد اما خب گند میزنه به آب و کیفیت آب رو به شدت پایین میاره.

   پاسخ
   1. mehdi2800

    سلام
    میکرو سرا که از همون موقعی که زرده زیر شکمیشون تموم شد بهشون دادم البته از یه مغازه داری یه چیز زردی مایل به نارجی خریدم به گفته خودش مغز میگو آرتمیا هستش که یکم سایزش یزرگ بود بازهم من یکم پودرش کردم که اونم میخورن به نظر شما که تجربه داری میتونم غذای بزرگترا رو پودر کنم بهشون بدم یا الان زوده و راستی یکی دو روزه شاهد تلفات هستم البته اون ضعیف ترا دارن میمیرن هجم آب زیاد نیست به خاطر اون کوچیک ترا کم نگهش داشتم تا راحت بیان رو آب غذا بخورن و یه نکته من سیفون نمیتونم انجام بدم و آب رو با کاسه از رو برمیدارم و آب هم دما جایگزین میکنم ببخشید بازهم مثل همیشه طولانی شد.

    پاسخ
 12. mehdi2800

  سلام آقا مجتبی چند روزه تشریف ندارین
  سوالم درمورد غدای بچه ماهی اسکار ۱۸ روزه هستش به غیر از آرتمیا و سرا میکرون چیزی بهتری هست که بهشون بدم البته بهتر از آرتمیا نداریم ولی با کیفیتش گیرم نیومد میتونم غذای برگترا رو پودر کنم بهشون بدم و راستی اینکه مشکل سیفونم برطرف شد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببخشید دیر جواب میدم.
   خب الان غذاهای بزرگترها رو هم میتونید پودر کنید و بهشون بدین.
   اشتباه نکنید بچه ماهی ها هرچی در فضای بزرگتری نگهداری بشن هم تلفات کمتری میدن و هم بیشتر و سریعتر رشد میکنن.
   بچه اسکارها کمی سایز گرفتن باید سورت بندی ( سایزبندی ) بشن تا قوی ترها و بزرگتر ها کوچکترها رو نکشن. از دل گاو چرخ کرده هم میتونید به مقدار خیلی کم در آب له کنید و بهشون بدین بخورن.

   پاسخ
 13. mehdi2800

  سلام ممنونتم آقا مجتبی از دیروز حجم آب رو بردم بالا و به جای دل گاو میتونم دل مرغ بگیرم طبق دستورتون توی تالار میکسش کنم که به والدینشون هم بدم یه چند روز بزرگترا هم بدم غذا شدن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره از دل مرغ استفاده نکنید چون هورمونی هست و در دراز مدت باعث بی حالی ماهی های شما میشه. از دل گاو و حتی گوشت ماهی و میگوی تازه هم میتونید استفاده کنید که اتفاقا از دل گاو هم بهتره حتی از ماهی کیلکا هم میشه استفاده کرد ولی خب سر و دم ماهی رو باید جدا کنید و باله های تیزش ر وبگیرید و شکمش رو هم خالی کنید و اون چیزی که باقی میمونه رو چرخ کنید و بدین بخورن.

   پاسخ
   1. mehdi2800

    سلام آقا مجتبی امروز صبح که رفتم به ماهیا غذا بدم رو یکی از باله های کناری اسکار تایگرم اندازه یه چشم گنجشک قارچ زده بود قبلا خیلی کمرنگ و خیلی معلوم نبود امروز دیدم برامده شده لطفا کمکم کنید سریع درمانش کنم تا بیشتر نشده

    پاسخ
 14. mehdi2800

  سلام خدمت دوستان عزیز یه سوال خیلی مهم برام پیش اومده راجب نور برای بچه ماهیا من برای بچه ماهیام تقریبا صبح که بیدار میشم ساعت ۷ الی ۸ چراغ اتاق رو روشن میکنم تا شب موقع خواب تقریبا تا ۱۱/۳۰ به نظرتون کارم درسته؟

  پاسخ
  1. amirhossein1384

   سلام
   خیر کاملا اشتباه است و باعث میشه آب جلبک بگیره.
   بهتره در روز۲ساعت روشن باشه.
   موفق باشید.

   پاسخ
   1. mehdi2800

    سلام ممنون بابات راهنماییتون والا اتاقم انتهای ساختمان هست و نور گیر نیست یعنی در طول روز هم اگر چراغ روشن نکنی تاریکه میتونم صبح تا ظهر و بعد از ظهر تاشب روشن کنم یعنی دو سه ساعت در روز خاموشش کنم و شرایط آب الان یک ماهه اینطوریه وخدارو شکر جلبک نزده من برای چراغ به حاطر تاثیر در رشدشون بیشتر مهمه بدونم چقدر هست.

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     خواهشا هر سوالی رو جای خودش بپرسید ؟؟؟؟!!!!!
     نور مصنوعی زیاد تاثیری در رشد ماهی هاتون نداره و همون روشنایی معمول اتاق کافیه و روشن بودن زیادی چراغ هم فایده ای نداره البته نور خورشید هم باعث جلبک زدن تانک میشه پس برای گوپی و تانکی که گیاه طبیعی نداره همون ۲ – ۳ ساعت روشنایی کافیه مگر اینکه اتاق مثل انباری تاریک باشه اون زمان بله ساعت روشنایی باید بیشتر باشه.

     پاسخ
 15. mobinakharazi92

  سلام دوستان اگه میشه یکی راهنماییم کنه.
  ۱. در طول روز چند ساعت باید نور آکواریوم رو روشن گذاشت؟
  ۲- یه کوزه سفالی دارم کاملا شستشمش بعد یه روز گذاشتمش توی آب هیچ رنگی پس نداده میتونم بذارم توی آکواریوم؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا هر سوالی رو جای خودش بپرسید ؟؟؟؟!!!!!
   ۱ – بستگی به شرایط داره برای تانک معمولی و بدون گیاه ۲ – ۳ ساعت کافیه.
   ۲ – بله.

   پاسخ
 16. Mostafa

  با سلام
  میشه دوتا پرت دوتا اسکار و یدونه ردتیل وپنج تا دماسونی رو توی اک یک متری نگه داری کرد همشون کوچیک هستند اسکار ها هم مسی هستند تشکر.

  پاسخ
 17. Amirali gh

  سلام
  خیر اسکار سیکلاید آمریکایی هست و دماسونی آفریقایی ، باهم نمی‌سازند
  ردتیل هم بهتره با ماهی های پهن و بزرگ نگهداری بشه
  پرت و اسکار هم مشکلی باهم ندارن و میتونید نگه داری کنید
  موفق باشی⁦🕊️⁩

  پاسخ
 18. Mostafa

  اسکار ها با چه ماهی هایی جفت میخورن؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code