ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,999 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. مرتضی خادمی

  بعد ببخشید ی سوال فنی داشتم
  من هروقت پرت میخرم همه ی ماهیامو میزنه در حد کشتن
  مجبور میشم ردش کنم، چیکار باید انجام بدم که باهم بسازن؟
  حتی وقتیکه از ماهیام هم کوچکتر باشه همرو میزنه

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سوالتون را جای مناسبی نپرسیدید. بقیه ماهی ها چی هستن؟

   پاسخ
  1. م.یگانه

   پنگوسی معمولی و کت چوبی که اصلا مناسب نگهداری با پرت نیستن. کت های قوی تری مثل آفریقایی و ردتیل هم درگیری شدید بوجود میارن. اما با اسکار شدنی هست به شرطی که از اول با هم وارد بشن

   پاسخ
 2. ...

  سلام ببخشید من دوتا اسکار خریدم دوروزی میشه . بعد همش کف آکواریم هستن بالا نمیان غذا بخورن میخواستم ببینم دلیلش چیه؟
  بعد ببخشید پیرانا یا گرین ترور میتونم باهاشون نگه دارم؟

  پاسخ
  1. koroshvatani

   سلام عادی هستش تا عادت کنن به تانک طول می‌کشه امکان هم داره بخاطر هم تانکی هاشون باشه که نگفتید چه ماهی هایی کنارشون هستن

   پاسخ
   1. ...

    فقط همین اسکار ها هستند
    بعد اسکار ها اندازه کف دست هستن
    سایز آکواریم هم طولش ۶۰ عرضش هم ۳۰
    بعد ببخشید چندتا دیگه ماهی میتونم اضافه کنم و چه نوع هایی بخرم ؟

    پاسخ
    1. MSF_SE7EN

     نه برادر اسکار خودش غوله وقتی بالغ بشه توی اون سایز همون دوتا کافی هستن اونم بزرگ شدن یا باید آکواریوم رو ارتقا بدید یا ماهی هارو بفروشید، برای اون سایز باید سراغ ماهی هایی مثل گوپی، مولی و زبرا و ازین قبیل باشید

     پاسخ
 3. علی

  سلام ببخشید دمای ۲۶ درجه برای اسکار و پنگوسی مناسبه؟
  آخه حلزون شیپوری کنارشون دارم میترسم اگر بیشتر کنم از بین برن یا دیگه تولید مثل نکنند.

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. این دما حداقل دمای ممکن برای اسکار و پنگوسی هست و اگر نوسان رو به پایین داشته باشید به راحتی اسکار سفیدک میزنه و چاره ای هم جر بالا بردن دما ندارید. اسکار هم تجهیزات لازم برای خرد کردن حلزون را داره و با علم به این مورد در مورد نگهداریش کنار حلزون کاملا احتیاط کنید.

   پاسخ
 4. Armin

  سلام
  امروز یه پیکاک ۲۰سانتی خریدم ولی هم پرت هام هم اسکار هام میزنن این پیکاک رو
  اسکارام سه تا هستن هرسه ۲۰ سانتی( البته یکیشون بهش حمله میکنه)
  پرت ها هم یکی ۱۵ سانتی دوتا ۱۰ سانتی
  بنظرتون پیکاک رو پسش بدم یا با هم خوب میشن
  راستی حجم آکواریوم هم ۲۰۰ لیتر هست

  پاسخ
  1. م.یگانه

   سلام. باید کمی بزرگتر می گرفتید و یکی هم کافی نبوده. شیشه بذارید و چند روز جدا باشن ببینید وضعیت بهتر میشه یا نه. ممکنه جواب بگیرید

   پاسخ
  2. AROWANA. OSCAR

   سلام پیکاک هنوز جا نیوفتاده و بزودی این وضعیت برعکس میشه و به بقیه ماهی ها رحم نخواهد کرد.بهتره یه مدت با شیشه جدا شه مثلا یک هفته به خوبی تغذیه بعد بره پیش بقیه.بنظر پسش بدید چون سایزش بزرگه در اینده بد جوری میره روی مخ ماهی هاتون

   پاسخ
 5. سینا+محمودی

  سلام من در آگواریوم ۱ متر طول ۶۶ سانت ارتفاع و ۴۵ سانت عرض ماهیان اسکار مسی ۱۵ سانت-ردتیل ۱۴ سانت-پرت ۱۳ سانت-نایف ۲۰ سانت-پنگوسی ۱۸ سانت -کت خرگوشی ۱۸ سانت -پولی آلبینو ۲۶ سانت-پولی اندیچری ۲۶ سانت -سرماری قرمز ۱۶ سانت-الیگیتور ۲۸سانت-گار فلوریدا ۲۶ سانت-آروانا جاردینی ۲۸ سانت را دارم ترکیبم چطور است

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این ترکیب تو این اکواریوم با سایزی که فرمودید میشه گفت فاجعه است. در اکواریوم با سایز بزرگتر هم برخی از این ماهیا باهم سازگاری ندارن. بهتره تجدید نظر کلی کنید.

   پاسخ
 6. خادمیان

  سلام خسته نباشید ببخشید من یک سوالی درمورد قمری داشتم ، متاسفانه صفحه قمری رو بسته بودید مجبور شدم اینجا بپرسم
  ببخشید من یک پاسیوی بزرگ دارم تازگیا ی قمری چینی نر گرفتم گذاشتم داخلش میخواستم ببینم براش میتونم قمری ماده ساده ها بگیرم ؟ آیا باهم جفت میخورن؟ یا حتما باید هم نژاد باشن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اطلاعی در این خصوص ندارم ولی نباید مشکلی باشه و باهم جفت میخورن. هیبرید های مختلفی از این پرنده وجود داره و من دیدم اینها رو با کبوتر هم جفت میدن. به هر حال باوجود اینکه منبعی در این خصوص ندارم که معرفی کنم ولی به نظر شخصیم نباید مشکلی باشه. باز اگه دوستان دیگه اطلاع داشته باشن به شما پاسخ میدن و میتونید منتظر بمونید یا برای اطمینان از منابع تخصصی مرتبط با قمری و یاکریم و … کمک بگیرید.

   پاسخ
 7. bermudadlt

  من یه تانک ۸۰ لیتری دارم و میخام یه گونه با تعداد خیلی کم توش نگه دارم از اونجایی هم که تاپیک مناسبی واسه سوالم پیدا نکردم و عاشق اسکارم اینجا مطرح کردم لطفا بهم پیشنهاد بدید و گونش ترجیحا گوشتخوار باشه بجز دماسونی.

  پاسخ
 8. koroshvatani

  سلام میتونید از سیچیلاید های آفریقایی استفاده کنید اسکار هم ۲ تا بصورت موقت میتونید نگهداری کنید اما سیچیلاید بهتره

  پاسخ
 9. sina3127

  بهترین گزینه سیچلاید هست چون سایز تانک کوچیکه و ماهیان بزرگ زود اون رو کثیف میکنند دائما نیاز به به سیفون و تمیز کردن داره ولی اگر اسکار میخواید باید اسکار کوچک خریداری کنید و نهایتا یک جفت اون هم تا زمانی که به ۱۵ سانت برسن میتونید نگهداری کنید
  ولی همونطور که خدمتتون عرض کردم بهترین گزینه سیچلاید هستش

  پاسخ
 10. زارع

  سلام خسته نباشید ببخشید من ی کبوتر ماده شهری دارم یهو بی حال شد و سر گیجه گرفت بعد دیگه من بهش دستی غذا میدم خودش فقط آب میخوره بعد ببخشید روز اول هرچی میدادم بالا می آورد ولی الان که روز سومه خوب میخوره دیگه بالا نمیاره میخواستم ببینم چیا بهش بدم زود خوب شه؟
  تخم مرغ آپز خوبه؟
  بهش پیاز و آبلیمو هم دادم

  پاسخ
 11. ....

  سلام ببخشید من ی آکواریم بزرگ دارم با دوتا کت چوبی و پنگوسی
  آیا اسکار میتونم اضافه کنم؟
  چه ماهی های میتونم؟

  پاسخ
  1. Matin21

   من اسکار با پنگوسی چوبی نگه داشتم
   البته سایزشون یه طوری بود که اسکارها کاری نداشتن به پنگوسی ها
   یه پنگوسی شکاری هم داشتم که کوچیک بود و یه روز لاشه شو تو آکواریوم دیدم
   نمیدونم خودش مرده یا کشتنش
   و همینطور من با پنگوسی چوبی دراگون،پیرانا پاکو،کت افریقایی،پولی تایگر،پرت،دماسونی و ماکرو نگه داشتم کاری به پنگوسی چوبی نداشتن
   کلا پنگوسی چوبی خیلی خوبه

   پاسخ
  2. م.یگانه

   سلام. اگر بزرگتر از بقیه ماهی ها نباشه شدنی هست. اگر پنگوسی معمولی باشه و نخواهید اسکار اضافه کنید گزینه ها ی خیلی زیادی دارید چون کت چوبی و پنگوسی معمولی (گیاهخوار) بسیار صلح جو هستند و با انواع ماهی های گیاهخوار و گوشتخوار قابل نگهداری هستند.
   من با کوی، گورامی، لوچ ها، شارک ها و انواع کت هم نگهداری کردم. اما اگر اسکار اضافه کنید باید دنبال ماهی هایی که با اسکار سازگاری دارند (سیکلیدهای آمریکایی غیرمهاجم) باشید.

   پاسخ
 12. arian-z

  سلام
  دوستان من چند هفته پیش ۲ تا اسکار و ۳ تا پنگوسی چوبی با ۱ عدد ردتیل خریدم
  ماهی ها با هم رفیق شده بودن دعوایی هم نداشتن فکر کنم اسکارا هم جفت شده بودن
  امروز از نواب رفتم یدونه گرین تیلور خریدم با یدونه ماهی عجیب غریب که خیلی شبیه فلاور هورن بود
  فروشنده میگفت این ترکیب فلاور هورن با یک نوع سیچلایده و خیلی هم صلح طلبه
  من تا اینارو به آکواریوم اضافه کردم اسکارا شروع کردن به زدن اینا
  با شیشه گرین تیلور رو جدا کردم به این خیال که فلاور میتونه از خودش دفاع کنه
  آقا چشمتون روز بد نبینه بعد یک ساعت آکواریوم رو چک کردم دیدم اسکارام در حد ۵ _۶ میلی متر هرکدوم از پولکاشون کنده شده فلاوره افتاده دنبالشون داره میزنتشون
  گرین تیلور رو برگردوندم سرجاش فلاورو جدا کردم
  خداروشکر دیگه اسکارا کاری به گرین تیلوره ندارن
  اسکارام هم سرحال بنظر میرسن میخوام فلاوررو پس بدم یا با ماهی دیگه عوض کنم
  آیا باید دارویی بریزم تو آبشون برای ترمیم پولک هاشون؟ یا بزارم خودش ترمیم بشه
  میترسم قارچ بگیرن
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 13. پوریا

  سلام دوستان آکواریوم به طول ۷۰ و عرض ۳۰ و آب گیری ۷۵ لیتر برای یک اسکار حدودا ۲۰ سانتی چطوره؟ البته موقتی شاید برای یک یا نهایتا دو ماه

  پاسخ
  1. koroshvatani

   سلام
   اگه همون جور که گفتید موقتی باشه و تغذیه و کیفیت آب اوکی باشه آره دیگه نهایتا ۱ و نیم ماه رو میتونید نگهدارید ولی بعدش باید سریع انتقالش بدید به یه تانک بزرگتر

   پاسخ
 14. Yasi60

  سلام ادمین
  من ماهی های گوشت خوار توی آکواریوم داشتم اسکار و کت دم صورتی و پرت 😩 دو روز پیش چندتا ماهی جدید گرفتم اسکار های رنگ دیگه و لجن خوار و کف خوار پاکستانی و کت آفریقای خال دار بهش اضافه کردم و به توصیه ماهی فروش غذای چینی عالی برای اونها گرفتم امروز صبح از غذای قبلی دادم خیلی کم ولی غروب احساس کردم ماهی بزرگتر ها که اسکار بودن گرسنه هستن از غذای جدید کمی واسشون ریختم دوو ساعت بعد دیدم ماهی های کوچیکتر همه مردن😩😔😭😭😭 آخه چرا 😭 همه سرحال بودم تا دو ساعت قبل
  لطفا منو راهنمایی کنید🙏 آب اونها رو عوض کردم و ماهی های مرده رو خارج کردم

  پاسخ
  1. M0hsen

   کت دم صورتی/: بعد ۱۵ سال آکواریوم داری این اسمو تا حالا نشنیدم.
   ۱شما به هییییبچ وجه نباید اب آکواریوم رو کامل عوض کنید چون سیکل از بین میره .و دلیل تلفات شما هم سیکل نبودن آکواریوم هست.پس سیکل رو به کمک مدیا بیولوژیک و باکتری ساز کامل کنید تا تلفات سنگین ندین.عکس غذا هم بفرستید ببینم چیه .یا حداقل اسمش رو بگید

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *