ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,922 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. Arman1384

  سلام دوستان
  آیا می تونم در یک آکواریوم ۶۱ طول ، ۴۰ عرض ، ۴۵ ارتفاع که میشه ۱۱۰ لیتر یک جفت نر و ماده اسکار نگه دارم ؟

  پاسخ
    1. پوریا

     سلام میخواستم عضو سایت شم نمیتونم هرکاری میکنم لطفا راهنماییم کنید ممنون

     پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    با وجود اینکه ابعاد کمه ولی شدن که میشه نگه داشت ولی درگیری پیش بیاد یا بخوان تولید مثل کنن اوضاع جالبی تو این اکواریوم رخ نمیده. میشه گفت نه ایده ال یک جفت اسکاره و نه نگهداریشون غیرممکنه.

    پاسخ
 2. dariush 12 09

  سلام اسکار با چه ماهی هایی سازگاری دارد ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. محمد صالح حسینی

   اسکار با ماهی های بزرگ و سیچلاید های آمریکایی همسایز سازگاره البته باید سایز بندی رایت شه چند نمونه سازگار با اسکار این پایین مینویسم
   نایف برت تگزاس ردتیل دارگون پنگوسی شکاری پیکاک باس و…

   پاسخ
 3. Pooya

  سلام
  ببخشید از دیروز یکی از اسکارهام بی حال کف آکواریوم افتاده و دونه های ریز سفید رنگی روی بدنش داره و کمرنگ هم شده میشه بگید به چه بیماری مبتلاست و راه درمانش چیه درضم حال ماهی های دیگه خوبه و نشانه بیماری ندارن ممکن به بقیه ماهی ها سرایت کنه

  پاسخ
  1. Hamedhz

   سلام
   اگه دانه ها حالت پنبه ای و توده ای داشته باشه قارچ هست
   اگه دانه ها بصورت بلور نمک که ایک یا سفیدک
   مهم تشخیص شماست !!
   بله قابل سرایت هست در مراحل پیشرفته
   اگه ایک باشه ابتدا ۳۰٪ اب سیفون بزنید و اب تازه بریزید و داروی ضد ایک بخرید طبق دستور استفاده کنید و دما اب روی ۳۲ ببرید معمولا ۱ هفته تا ۱۰ روز زمان میبره درمان . کربن فعال حتی اگه مدل اسفنجی هم هست خارج کنید از اکواریوم . لامپ یو وی اگه دارید روشن نکنید تا زمان درمان تموم بشه .

   اگه قارچ باشه زیاد اطلاعات ندارم بهتره بخش قارچ و حمام نمک بخونید .
   موفق باشید

   پاسخ
 4. Ebi-Sohrabi

  دوستان من دوتا اسکار و دوتا پنگوسی دارم پنگوسی های من از اسکارا خیلی میترسن در صورتی که اسکارا اصلا باهاشون کاری ندارن ، چیکار کنم؟

  پاسخ
 5. Armin

  سلام خسته نباشید دوستان من دوتا ماهی اسکار( حدودا ۲۰سانتر هستن)و یدونه لجنخوار بزرگ دارم میخوام چندتا ماهی دیگه اضافه کنم بین پنگوسی شکاری( البته یکم از اسکار هام بزرگتر باشه)گرین ترور و پرت کدوم بهتره واسه آکواریم که درگیری رخ نده سایز آکواریم هم ۱۲۰ طول ۶۰ارتفا ۳۵عرض
  و اینکه چرا وقتی برق میره و دستگاه های اکسیژن کار نمیکنن ماهی های اسکار من خیلی باهم درگیر میشن؟

  پاسخ
  1. mohamad hussein

   سلام پنکوس و گرین ترور با اسکار سازگار نیست، پرت می تونید نگه دارید کنار اسکارهاتون

   پاسخ
 6. Ebi-Sohrabi

  دوستان یه اسکار من میره گوشه آکواریوم بی حرکت میمونه همیشه اینطوریه انگار حال شنا کردن نداره بنظرتون مشکل چیه؟اگه بیماریه واسه درمان چیکار کنم

  پاسخ
  1. koroshvatani

   سلام ممکنه حجم تانکتون کوچک باشه و یا تازه وارد آکواریوم شده یا ماهی های دیگه بهش حمله کردن

   پاسخ
   1. Ebi-Sohrabi

    اشتهایی برای غذا خوردن هم نداره، یعنی بیماری نیست؟یبار مدفوع کرد انگار توی مدفوعش ۳ تا دونه دایره ای بود

    پاسخ
    1. alireza01

     مشکل اسکار شما این است که راحت غذا رو هضم نمیکنه و گوارشش دچار مشکل شده و اینکه انرژی غذا جذب بدنش نمیشه به همین دلیل بی حاله
     اگر در حد کم هم غذا میخوره غذاش رو در سیر خیس کنید اگر هم اصلا غذا نمیخوره از مترونیدازول و عصاره سیر به آب بزنید
     البته این روش درمان برای انگل روده ای است ولیکن احتمالش هست که به ماهی شما هم کمک کنه
     این مشکلی هم که برای ماهیتون پیش اومده بخاطر غذاش باید باشه

     پاسخ
     1. Ebi-Sohrabi

      غذا کم‌ میخوره، غذاشو بزنم توی اساره سیر بعد بریزم تو آب ؟

      پاسخ
      1. alireza01

       با عصاره سیر میشه با خود سیر هم میشه(چند تا سیر رو بکوب بعد در حد چند قطره به غذاشون بزن)

       پاسخ
 7. sadegh1208

  سلام وخسته نباشید.اقا من یه جفت اسکار سیاه با خال های سفید روبدنشو ودمش دارم ولی نژادشو نمیدونم چیه شمامیدونین ؟

  پاسخ
 8. Sadra

  سلام دوستان
  میخواستم بدونم که هنگام مسافرت باید چیکار کرد تا ماهی ها تلف نشن؟(حدود ۲تا ۴ روز)
  ترکیب: ۲اسکار پرتقالی_۱اسکار تایگر_۱اسکار تایگر آلبینو_ ۱ اسکار مسی_۱ گرین ترور_۱ پروت و ۱ لجنخوار آلبینو
  همه ماهی ها ۱۰ تا ۱۵ سانت هستن به جز لجنخوار که ۲۰ سانت

  پاسخ
  1. ناشناس

   میتونید از غذا اوتومات استفاده کنید همه آکواریوم فروشی ها دارن

   پاسخ
   1. Sadra

    کار دیگه ای هم میشه کرد یا تنها راه استفاده از غذا ریز اتومات؟
    چند روز بدون غذا زنده میمونن؟

    پاسخ
 9. مهدی

  دوستان سیر ریز کنم بدم اسکار میتونه حضم کنه؟

  پاسخ
  1. Matin 1387

   براچی ریز کنید؟؟رندش کنید و توی اب مقطر بریزید و بذارید توی یخچال بعد ۲۴ ساعت عصاره سیر درست میشه غذاشون رو توی اون بزنید بهشون بدید (البته باید عصاره سیر رو زود مصرف کنید وگرنه باکتری مضر جذب میکنه )
   اصلا فکر نکنم بخوره سیر خالی رو چه برسه به هضم

   پاسخ
    1. koroshvatani

     هر جفتش خوبه خب عصاره سیر برای استفاده مستقیم تو آکواریوم بهتره اما برای اینکه به غذاشون بزنی هرجفتش یکیه

     پاسخ
     1. مهدی

      عصاره سیر میتونم کلا بریزم تو آب ؟ یا فقط باید بزنم به غذا؟

      پاسخ
      1. erfan

       بهتره که مستقیم داخل آب نریزی
       چند قطره به غذاشون بریز به مدت ۳الی ۴ دقیقه
       هفته ای یک یا دوبار استفاده کنین

       پاسخ
 10. Sadra

  دوستان ماهی اسکار چند روز بدون غذا زنده میمونه؟

  پاسخ
  1. Matin 1387

   ممکنه تا یک هفته هم زنده بمونه اگر هم ماهی دیگه کنارش باشه با تیکه پاره کردن و خوردن اون بیشتر هم زتده میمونه

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   دقت کنید که ماهی گرسنه بمونه و بهش غذا ندید قرار نیست درجا بمیره ولی ضعیف میشه و بیماری ها میان سراغش. نباید ماهی ای مثل اسکار بیشتر از دو سه روز بدون غذا بمونه. اونم نه برای همیشه و حالا یکبار چند روز غذا نخورد اوکیه ولی نباید دائم تکرار بشه و ماهی ضعیف میشه و …

   پاسخ
 11. Sadra

  سلام خیلی ممنون از همه واقعا کمک کردید
  پس من دقیقا اون موقع که میخوام برم با میکس دل خوب سیرشون میکنم بعد چند تا پر کاهو هم میندازم تو آب و دیگه بقیش دست خداست
  البته اینو از آکواریومی پرسیدم بهم گفت بنظرتون کار خوبیه؟

  پاسخ
  1. Matin 1387

   موثره ولی تضمینی نیست که به همدیگه حمله نکنن بالاخره ماهی مثل اسکار گشنش بشه ..
   یادتون هم باشه بعد برگشتن سیفون بزنین چون هم میکس دل اب رو کثیف میکنه و هم کاهو اگه زیاد تو اب بمونه

   پاسخ
  2. syna

   سلام
   اقا صدرا اصلا کار درستی نیست که این کارو کنید و امکان مرگ ماهی هست . شاید هم اونی که ضعیفه خورده بشه .

   پاسخ
 12. Ebi-Sohrabi

  دوستان اسکار با سیچلاید های آفریقایی بلو الکتریک و الوناکارا و پینک سازگاره؟

  پاسخ
   1. Ebi-Sohrabi

    با این چند نوع سیچلاید که نام بردم چیا میشه کذاشت؟

    پاسخ
    1. alireza01

     انواع ماکرو ها،کله اسبی،زرافه ای،دماسونی،مپانگا(مپانگا شبیه به دماسونی هست ولی دمش زرده نسبت به ماهی های شبیه به خودش حساسه پس تو یه آک یا باید مپانگا باشه یا دماسونی)،کالیکو یا همون مارمالاد،بورلی،دلفینی و…

     پاسخ
     1. Ebi-Sohrabi

      ممنون ولی من منظورم به جز سیچلاید های آفریقایی بود

      پاسخ
      1. alireza01

       کت فیش هایی مثل وارونه و خاردار،اسکات و آنجل مونو(همونطور که یک بار خدمتتون گفتم این ماهیا به دلیل لب شور بودنشون بهتره که در یک آکواریوم اختصاصی با سایر لب شور ها باشن ولی از نظر خلق و خو و درگیری فیزیکی از بین ماهیان آب شیرین با سیچلاید های آفریقایی سازگاری بیشتری دارن)

       پاسخ
 13. حمیدرضا

  ایا دل و جیگر مرغ برای اسکار خوبه؟ چه چیزایی به این ماهی بدیم. راستشو بخوای دوتا اسکار به تازگی خریدم و فروشنده گفت دل مرغ بده. یه جا دیگه گفت جیگر بده🤔

  پاسخ
  1. Matin 1387

   بهترینش دل گوساله هست که چربیش رو کامل گرفتید و چرخش کردید
   البته اجباری هم نیست از دل استفاده کنید از این غذا های شرکتی هم میشه استفاده کرد
   اگه فعلا غذا نداره بعش کاهو بدید گشنه نمونه اسکار گشنه بمونه وحشی میشه اندازه دهنش باید ریز کنید

   پاسخ
 14. Ebi-Sohrabi

  دوستان  پرت و سورم و اسکار چطورن با هم؟و اینا بعلاوه ترور یا تکزاس ،  بین ترور و تکزاس فقط یکیش ، ولی پرت و سورم و اسکار ترکیب ثابت

  پاسخ
  1. (SINA)

   سلام
   سورم به شدّت توسط اسکار اذیت میشه و کتک می خوره ، باید سورم رو حذف کنید ؛ از بین ترور و تگزاس ، تگزاس رو انتخاب کنید ، اسکار و پرت و تگزاس با هم سازگارن .

   پاسخ
   1. Ebi-Sohrabi

    تشکر, حالا بنظرتون بلو آکارا پیش اینا چطوره؟

    پاسخ
    1. alireza01

     بلو آکارا جز سیچلاید های آمریکایی آرام هست همینطور سورم
     این دو توسط پرت و اسکار کتک میخورن
     همینطور که آقا سینا گفت پرت،تگزاس و اسکار با هم مشکلی ندارن و ترکیب خوبی میشه
     در کنار این سه تا ماهی از جک دمپسی هم میتونید استفاده کنید که ماهی بسیار خاص و زیبایی هست

     پاسخ
  2. syna

   سلام
   سورم و اسکار با هم سازگارن من خودم داشتم با پرت هم مشکلی نداره ولی ترور رو باید حذف کنید

   پاسخ
   1. (SINA)

    سلام
    سورم و اسکار سازگار نیستن ، اسکار سورم رو اونقدر کتک میزنه و اذیت میکنه که در نهایت سورم می میره .

    پاسخ
 15. sadeghb128

  سلام و خسته نباشید
  دوستان برا رنگی شدن بچه ماهی اسکار سلطنتی که تقریبا ۷سانتن باید چه کاری انجام بدم؟فقط غذای رنگدانه براشون کافیه؟

  پاسخ
 16. Matin1387 (2)

  وقتی بزرگ میشن خودشون رنگ میگیرن برای بهتر رنگ گرفتن از کاهو و همین غذا ها هم میشه استفاده کرد خیلی چیز خای لازم نیست

  پاسخ
 17. Sadra

  سلام دوستان
  من یه سری اسکار ۱۲تا ۱۵ سانت دارم میخواستم بدونم اگه اسکار هایی با اختلاف ۵ سانت بگیرم ب مشکل میخورن؟ مثلا اسکار های ۱۵ تا ۲۰ سانت؟

  پاسخ
  1. -paradox

   سلام
   خوب شاید اون اسکار ۱۵ سانت رو بشه یه کاری کرد ولی اسکار ۲۰ سانتی با ۱۲ سانتی اصلا نمیشه

   پاسخ
   1. bardia20

    ۱۵ سانت مشکلی نداره ولی ۲۰ سانت یکم ک جا بیوفته دردسر ساز میشه

    پاسخ
 18. Arman1384

  سلام دوستان
  امروز اسکارم تخم گذاشت اما اسکار نر ندارم امکان داره معجزه بشه و تخم ها بچه بشن ؟

  پاسخ
  1. (SINA)

   سلام
   نه تخم ها هچ نمیشن ، تخم های نابارور در عرض چند روز به آرامی شروع به پوسیدگی می کنند و قارچ می زنند .

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code