ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,910 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. Sadra

  سلام آقا شهریار من به طور موقت ماهی هارو جدا کردم اونم برای تخم ریزی گرین ها و قرار نیست تا آخر از هم جدا بمونن شاید به خاطر اطلاعات پایینی که دادم درست متوجه نشدین
  منظورم اینه وقتی ماهی ها در کنار هم هستن و من غذا میندازم اسکارا کلشو میخورن و یه مقدار خیلی پایینی به گرین ها میرسه آیا راهکاری هست که به تعادل برسن یا اول اسکار هارو سیر کنم بعد به گرینا غذا بدم؟
  در ضمن این اسکار ها خیلی پر خور هستن اشکالی نداره زیاد بخورن؟ چون برای اینکه گرینا بخورن زیاد میریزمو اینا خیلی میخورن در حدی که شکمشون متورم میشه
  راسته که میگن اسکار تایگر از بقیه قوی تر و وحشی تره؟ فکر میکردم چرته ولی بین اسکار های من واقعا تایگره خیلی زرنگ و همیشه زود تر از همه غذا رو میگیره

  پاسخ
  1. syna

   سلام
   شرمنده که من جای اقا شهریار جواب میدم
   اسکار کلن همینه!!
   یکی از مشکلات سازگاری گیرن و اسکار همینه که به گیرن غذا نمیرسه ولی شما زیاد نگران نشید اول اسکار ها رو سیر کنید و بعد به گیرن ها غذا بدید سعی کنید به گیرن ها غذای زیر ابی بدید
   چرا اگه شما زیاد غذا بدید اشکال داره شما وعده ای ۲بار در روز ماهی ها رو تغذیه کنید و مقدار غذا دهی هم دیگه خودتون میدونید
   در ‌کل اسکار ها زیاد فرقی بین اخلاقشان نیست ولی تایگر کمی وحشی تره ولی قوی تر نه !!
   راستی تخم گیرین ها هچ شد؟؟

   پاسخ
   1. Sadra

    سلام آقا سینا ممنون
    والا ۱ روز مونده بود هچ بشن همه سالم بودن که یهو دیدم کلشون قارچ زدن با این حال که به آب متیلن بلو زده بودم و دیگه همین چند ساعت پیش تخمارو با سنگ در آوردم و یکم دیگه میرم بشورم سنگو
    فکر کنم بهتر بود پدر و مادر رو جدا نمیکردم؟
    فعلا هم میخوام خوب تغذیشون کنم تا ایشاالله دفعه بعد
    لطفا اگه نکته ای هست بگید چون نمیدونم چرا اینا قارچ زدن!
    یه فکرایی هم برای اضافه کردن ماهی دارم که یه مدت بعد عملیش میکنم

    پاسخ
    1. syna

     سلام
     احتمالا دما پایین بوده دما باید ۲۸باشه
     نه ! باید بعد تخم ریزی والدین رو جدا کنید !!

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     به اب اکواریوم باید متیلن بلو بزنید تا تخم ها قارچ نزنن. اینکه والدین کنار تخم ها بمونن از جهاتی خوبه و از جهاتی بد. خوبه به این دلیل که اگه استرسی به اکواریوم وارد نشه و فقط مولدها و تخم ها رو در اکواریوم داشته باشید قشنگ والدین از تخم ها مراقبت میکنن، تخم های خراب رو جدا میکنن، روی تخم ها گردش اب ایجاد میکنن و تخم ها هچ میشن. اما بده اگه ماهی دیگه ای کنارشون هستن و شرایط استرس زایی در اکواریوم حاکمه و خب ریسک این وجود داره تخم ها رو بخورن و چاره ای نیست که تخم ها جدا بشن.
     بنابراین جداسازی تخم ها از والدین رو نمیشه گفت قطعی باید انجام بدید و بستگی داره به شرایط.

     پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   یه مدت گرین ترورها رو با شیشه از اسکارها جدا کنید و تغذیشون کنید. زمانی که اونها هم با اشاره دست شما اومدن سطح اب و غذا رو مثل بوفالو درور کردن شیشه رو بردارید. ضمنا گرین ترور از اسکار احتمالا کتک میخوره و در اکواریوم های کوچیک اصلا گزینه مناسبی برای ترکیب با اسکار نیست و طبیعیه غذا گیرش نیاد و باید ترکیب رو اصلاح کنید یا اکواریوم رو حسابی بزرگ و طویل.

   پاسخ
 2. Sadra

  سلام ممنون از دوستان عزیز
  آقا سینا دما رو برای قارچ نزدن رو ۳۰ گذاشته بودم و متیلن بلو هم زده بودم اما…
  یه سوال آقا شهریار شما که اطلاعاتتون زیاد میدونید چقدر متیلن بلو برای تخم ها باید ریخت؟ روش نوشته یک در برای ۵۰ لیتر اما برای تخم ها هم کافی یا باید بیشتر باشه؟
  اگه دفعه بعد تخم گذاشتن و والدین رو جدا نکردم با وجود اینکه شیشه بین ماهی هاست ممکنه استرس وارد شه و تخم هارو بخورن درسته؟احتمالش کم یا زیاد؟
  درضمن شنیده بودم میشه یکی از والدین رو جدا کرد و برای مراقبت از تخم ها فقط ماهی ماده رو گذاشت کنارشون درسته این کار؟
  از نظر غذا خوردن حق با شماست آقا شهریار و غذا به خوبی به گرینا نمیرسه اما اصلا کتک خور نیستن و من تاحالا هیچ دعوایی(حتی شیطنت ریز) بینشون ندیدم
  آکواریوم هم خیلی کوچیک نیست و طولش ۱۱۰ و برای ماهی های ۱۰ سانتی کاملا مناسب و بعدش هم اینا چون هنوز کوچیکن بعید میدونم دعوا کنن درسته؟!
  درضمن برای پیشگیری از دعوا تمام دکور آکواریوم رو برداشتم و فقط یه کوزه گوشه ی آکواریوم مونده

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بستگی به غلضت محلول مادر داره و چیزی که روی محصول نوشته شده میتونه درست باشه به شرط اینکه ۱- واقعا متیلن بلوی مرغوب و برند معتبری باشه. ضمنا متیلن بلو رو میتونید به اندازه ای به اب بزنید که اب اکواریوم ابی رنگ بشه. نه به حدی پررنگ که به تیرگی بره و نه کمرنگ که اصلا مشخص نباشه.
   ۲- احتمال خورده شدن تخم ها هست.
   ۳- خیر.
   ۴- با شیشه یک مدت جداشون کنید و خوب تغذیه بشن و زمانی که کامل به غذا عادت کردن شیشه رو بردارید.
   ۵- به هر حال مهاجم هستن و هر چیزی امکان پذیره.
   ۶- با برداشتن دکورها برعکس کاری که برای جلوگیری از درگیری انجام میشه رو انجام دادید!

   پاسخ
 3. Sadra

  سلام دوستان
  اسکار مسی من امروز تعادل خوبی نداره و یکم گیج میزنه بعضی وقتا هم دهنشو باز میکنه یکم و دوباره میبنده
  مشکل از کیسه هواس؟
  نیاز به درمان یا خودش خوب میشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه ضربه خورده باشه و از اسیب به مغز ماهی گرفته تا کیسه هوا و دیگر مشکلات.
   چه ماهیایی کنارشن؟ کتک نخورده؟ ایا کیفیت اب در شرایط ایده ال قرار داره؟ ماهی با وجود عدم تعادل تغذیه میکنه؟ توضیحات بیشتری نیازه…
   به هر حال شما کیفیت اب رو بالا ببرید و اگه ماهیای دیگه کنارش هستن با شیشه از سایرین جداش کنید. مقدار نیم گرم نمک بدون ید(در صورت عدم وجود کت فیش و ماهیای حساس) به اب اکواریوم اضافه کنید و صبر کنید ببینید چی میشه. ایا علائم دیگه ای بروز میده یا خیر.

   پاسخ
 4. Sadra

  ممنون
  آقا شهریار کلا این اسکار مسی وقتی غذا هم میخوره شکمش به شدت متورم میشه و مثل بقیه نیس
  ماهی های کنارش یه تایگر و یه آلبینو هستن با ۲تا گرین که همه یه سایز هستن
  اصلا به هیچ وجه دعوا نمیکنن و کتک نخورده یه لجنخوار آلبینو ۲۰ سانتی هم یادم رفت بگم
  کیفیت آبم خوبه و هنوز به یه هفته نرسیده که ۳۰ درصد عوض کنم
  نمک نمیتونم بریزم چون کت دارم
  حالش از دیشب خیلی بهتره (دیشب واقعا فکر میکردم داره میمیره چون بی تعادل بود و اصلا غذا نمیخورد، شکمش متورم بود، همش میرفت کف آب و کج میشد و…) ولی الان غذا دادم خورد ولی بازم نسبت به بقیه ضعیف
  میتونه به دلیل خوردن دل زیاد باشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه دچار عفونت کیسه هوا یا حتی انسداد روده باشه یا خیلی از بیماری های دیگه که به سادگی نمیشه تشخیص داد.
   به نظر بهتره در همون اکواریوم با شیشه از سایرین جدا بشه که راحت غذا گیرش بیاد. همچنین غذاشو با عصاره سیر یا محلول garlic guard ترکیب کنید و بدید بخوره. کیفیت اب رو بالا نگه دارید شاید به مرور زمان تقویت بشه و رودش هم شسته بشه و میزون بشه.
   راستی از دل به طور دائمی استفاده نکنید. مخصوصا دل مرغ و حتما به صورت میکس شده استفاده کنید و همچنین سایر غذاهای تجاری و غیر تجاری. نباید دائم بهش دل بدید

   پاسخ
 5. Sadra

  سلام دوستان امیدوارم حالتون خوب باشه
  میخوام عکس اسکارامو بزارم و اگه میشه بگید برای بهتر شدنشون باید چیکار کنم
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/11/165053380716441.jpg اسکار تایگر
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/11/165053471884121.jpg
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/11/165053491747251.jpg
  اسکار مسی
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/11/165053510650531.jpg
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/11/165053523388561.jpg
  آلبینو

  پاسخ
 6. Sadra

  سلام بچه ها
  یه خبر خوب میخوام به ترکیبم(۱ اسکار تایگر ۱ مسی ۱آلبینو یه جفت گرین همه ۱۰تا۱۲ سانت یدونه کت لجنخوار آلبینو ۲۰ سانتی) یه پیکاک ۷تا ۱۰ سانت و یه پلی اندیچری ۱۵ سانت اضافه کنم
  نظرتونه؟

  پاسخ
  1. (SINA)

   سلام
   ترکیب تون مناسب نیست ، پولی با گرین ترور سازگاری نداره ، اگه گرین ترور بزرگ باشه پولی رو میزه و اگه پولی بزرگ باشه گرین ترور رو میکشه ، اسکار و گرین ترور ترکیب موندگاری نیست ، نگهداری پیکاک باس در کنار پولی مناسب نیست و پولی و اسکار سازگار نیستن حتّیٰ اگه سازگار باشن تمام غذاهایی رو که براشون بدید رو اسکار ها می خورن و هیچی برای پولی نمی مونه .

   پاسخ
 7. Sadra

  سلام سینا جان
  فکر کنم در صورتی که پولی ۱۵ سانت و گرین ۱۰_۱۲سانت باشه مشکلی پیش نیاد چون گرینای من خیلی آرومن فقط ماده یکم شیطونه که اونم زورش به اسکار کوچیکتر از خودش نمیرسه چه برسه به پولی ۱۵ سانت!
  درمورد اسکار و گرین هم فعلا کوچکترین درگیری نداشتن و کاملا سازگارن و اگه ببینم مشکلی در آینده پیش بیاد حتما رسیدگی میکنم اما بعید میدونم چون قبلا هم این ترکیب رو نگهداشتم ولی مشکلی نبوده
  در مورد سازگاری پولی و اسکار هم مطمئنید؟همه جا شنیدم اسکار و پولی سازگارن حتی اونیکی آقا سینا هم تو ترکیبش این دو رو کنار هم نگهداشته و ترکیب زیبایی شده
  اسکار با پیکاک هم کاملا سازگار و هیچ مشکلی تو ترکیب نمیبینم فقط در مورد سازگاری پولی و پیکاک شک دارم که خوشحال میشم دلیلتون رو برای سازگار نبودنشون بیان کنید
  تنها مشکل ترکیب غذا نرسیدن به پلی که اونم اول با شیشه جدا و غذا خورش میکنم و بعد شیشه رو برمیدارم و اگه بازم غذا نرسید بقیه رو دور میکنم و به پولی غذا میدم
  در کل خیلی ممنون بابت راهنماییتون امیدوارم همیشه موفق باشید❤💫

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمال اینکه به پولی غذا نرسه خیلی زیاده. از طرفی این ماهیا همگی مهاجم هستن و به هر حال از خجالت هم درمیان. اگه امروز مشکلی پیش نیومده ممکنه در اینده مشکل ساز بشن. به هر حال این ریسک وجود داره که درگیری به وجود بیاد.

   پاسخ
 8. مهدی

  سلام
  بین ردتیل و اسکار کدوم یکی نسبت ب بیماریها مقاومتر و سخت جونترن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   همه ماهیا نسبت به بیماری ها میتونن واکنش نشون بدن و درگیرش بشن. بستگی داره خود ماهی در چه شرایطی باشه. یک ماهی که از فقر غذایی رنج میبره و ضعیف شده به بیماری ها واکنش سریعتری نشون میده. اینکه خواسته باشید ماهیا رو از نظر مقاومت و سخت جونی دسته بندی کنید صحیح نیست و بهتره اصول ابتدایی رو برای نگهداری ماهیا در نظر بگیرید تا بیماری وجود نداشته باشه که ماهیا بخوان درگیرش بشن.

   پاسخ
 9. Sadra

  سلام بچه ها امیدوارم خوب باشید
  خب من امروز رفتم آکواریومی و ۲ تا اسکار پرتقالی دیدم که واقعا خوش رنگ بودن و سریع خریدمشون
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/11/165237958762821.jpg
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/11/165237964704211.jpg
  اینم عکسشون در حال آب به آب شدن که با اونهمه استرس هنوز رنگشونو دارن
  ۱: اسکار هم گرید بندی داری؟ اگه آره اینا چطورن؟
  ۲:بهش گفتم برام اسکار لیمویی هم بیاره ولی گفت کمیابه اگه پیدا کرد میاره. مشکلی که نداره؟
  ۳: چه اسکارای دیگه ای هستن برای اضافه کردن؟
  ترکیب: ۱ آلبینو_۱مسی_ ۱تایگر_ ۱گرین ترور نر(متاسفانه ماده کاملا بی دلیل مرد با اینکه خیلی با کیفیت و بزرگ شده بود تو این مدت) _ ۱ لجنخوار آلبینو_۲ اسکار پرتقالی
  ۴_ والا من با عکسایی که تو اینترنت دیدم یکم گیج شدم کسی میتونه بگه اسکار سلطنتی دقیقا چجوریه و اگه عکسی داره بفرسته؟
  ممنونتونم❤💫

  پاسخ
  1. -paradox

   سلام
   اسکار های خوبی هستن،ولی اینجوری نمیشه گرید رو گفت
   خیر اسکار ها باهم سازگارن(البته به شرط رعایت سایز و تراکم)
   گرین ترور اضافه اس و ممکنه درگیری ایجاد کنه
   اسکار سلطنتی همون اسکار باله بلنده

   پاسخ
  2. syna

   سلام
   سعی کنید دیگه ماهی اضافه کنید که درگیری پیش نیاد
   اسکار سلطنتی به اسکار تایگر میگن
   موفق باشید ❤

   پاسخ
 10. Sadra

  سلام ممنون بابت پاسخ ها
  آقای paradox مطمئنید به اسکارایی که باله بلند دارن میگن سلطنتی؟فکر کنم به اونا باله بلند میگن که باز نژادهای تایگر و آلبینو و…. دارن
  آقا سینا ماهی ها فوق العاده آرومن و حتی وقتی پرتقالی هارو بدون شیشه اضافه کردم کوچیکترین درگیری پیش نیومد و احتمالا چند تا دیگه در آینده اضافه کنم و با سایز گرفتنشون یه ردتیلم اضافه میکنم. واقعا اسکار سلطنتی همون تایگره؟
  نظرتون راجب میکس دل و کیلکا و سویا و کاهو برای اسکار چیه؟

  پاسخ
  1. -paradox

   اسکار از هر نژادی باله هاش بلند باشه بهش میگن سلطنتی
   اوه البته نه هر نژادی،اسکار تایگر آلبینو و اسکار تایگر معمولی باله بلند هاش سلطنتی هستن

   پاسخ
 11. Sadra

  ممنون
  ببخشید خیلی سوال میپرسم این مدت
  میشه برای آکواریوم اسکار ها چوب انگور بزارم؟ برای گیاهخوار ها گذاشتم یه هفته مشکلی نبود فقط خیلی لزج شده بود
  گار، نایف، پاکو و پرت با اسکار سازگارن درسته؟

  پاسخ
  1. -paradox

   چوب انگور خیلی زود میپوسه داخل آب و خراب میشه
   به شرط حجم مناسب حدودا سازگارن،ولی گار ممکنه بهش غذا نرسه یا حتی اگه خیلی ضعیف باشه کشته بشه

   پاسخ
 12. امیرعلی

  سلام ببخشید ترکیب من بنظر کسان با تجربه ای مانند آقای شهریار و آقا مجتبی درسته
  اسکار ۲ عدد
  پنگوسی شکارچی ۲ عدد
  ردتیل ۱عدد
  پلی پتروس ۱عدد
  آیا میتوانم به ماهی هام هفته ای یک بار ماهی گامبوزیا بدهم
  آیا پانزده عدد گامبوزیا در هفته برای ماهی ها کافی است
  ممنون میشم کسی جواب بده

  پاسخ
  1. Parsa Khan

   سلام
   با اجازه‌ی آقا شهریار و آقا مجتبی
   این سوال بود؟
   اول از همه بگم پنکوسی با اسکار سازگاری ۱۰۰درصدی نداره، اما بازهم میشه ازش چشم‌پوشی کرد…
   مشکل اصلی اون پولی بیچاره‌اس، رشد پولی نسبت به ردتیل و پنکوسی خیلی کمه و نگهداری پولی کنار ردتیل و پنکوسی واقعا ریسکه!
   درباره گامبوزیا هم نمیدونم چرا سوال کردین، هفته‌ای ۱۵ عدد براشون کافیه، چ بسا بیشتر! چون این ماهیا بجز پولی ب غذای زنده عادت نمیکنن ب طوریکه ک غذاب خشک نخورن و معدشون وصله ب ته جهنم…

   پاسخ
 13. امیرعلی

  سلام شما درست می گویید پلی بر می دارم
  بجای پلی می توانم از سیچلاید گرگی یا تگزاس یا پیکاک استفاده کنم
  دادن ماهی زنده را در متن اول گفتم یک بار در هفته. یک غذای خشک که واقعا بتواند رضایت من را جذب کند را به من معرفی می کنید چون غذا های زیادی در بازار وجود دارد
  تا چه مدتی می توانم این ماهی ها را در حجم صد لیتر نگهداری کنم هم ماهی ها زیر پانزده سانت هستند آیا می توانم یک کت فیش بیست سانتی اضافه کنم

  پاسخ
 14. Parsa Khan

  سلام مجدد
  سیچلاید گرگی ک با خودشم درگیری داره و ب شدت ریسکیه
  تگزاس هم میتونه خشن باشه و اسکارهارو اذیت کنه
  اما با رعایت سایزبندی ممکنه (نمیگم ب طور قطع) با هم اوکی باشن

  اما پیکاک رو خودم با اسکار نگهداری کردم، برخلاف چیزایی ک داخل سایتای مختلف درباره‌ی این ماهی میگن، ماهیِ آروم و بی‌آزاریه و به خوبی داخل تانک مانستر دوام میاره و هیچ مشکلی با این ماهیایی که فرمودین نداره، ماهی قلدری هم هست و کسی نمیتونه بهش زور بگه…

  درباره‌ی حجم تانک هم عرض کنم خدمتت ک اولا این ماهیا ب شدت کثیف‌کاری میکنن
  دوما مانستر محسوب میشن و رشدشون سریعه
  الان اگه زیر ۱۵ سانت هستن فکر کنم برای ۳-۲ ماه بتونی نگهشون داری
  اما به زودی باید ب فکر تانک بزرگتری باشی😁

  پاسخ
 15. امیرعلی

  سلام یک آکواریوم پلنت هم دارم که ۸۰ لیتر است
  آیا می توانم این ترتیب را در دما ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری کنم
  انجل ۲ عدد
  گوپی بلو گرس و بلو اسکای و فول رد از هر نژاد یک جفت
  تترا‌ نئون ۶ عدد
  مولی بالن ۶ عدد
  مولی بال بادبانی ۶ عدد
  دم شمشیری ۴ عدد
  زبرا دانیو ۴ عدد
  کالر ویدو ۴ عدد
  کوریدوراس پاندا ۲ عدد استر‌بای ۲ عدد
  کت البینو ۲ عدد کت اسپرت ۲ عدد
  گورامی مرواریدی ۲ عدد
  مداد ماهی طلایی ۶ عدد
  از دوست عزیزی راهنمایی ام کرد ممنون فقط ردتیل و اسکار ، پنگوسی شکارچی را نگه داشتم

  پاسخ
 16. امیرعلی

  سلام ببخشید
  آیا میتوان یک جفت اسکار چهار بندی را در آکواریوم صد و بیست لیتری تا یک سال نگهداری کنم
  اسکار ها در ماه چقدر رشد می کنند
  این رژیم غذایی مناسب اسکار ها است
  آیا بیشتر از دو وعده برای اسکار ها لازم نیست
  شنبه : وعده اول غذای شرکتی ماهیران ، وعده دوم رنگدانه ( استاگزانتین )
  یک شنبه وعده اول غذای شرکتی ماهیران ، وعده دوم قرص آرتمیا
  دوشنبه وعده اول غذا شرکتی ماهیران ، وعده دوم لارو مگس سرباز
  سه شنبه غذا شرکتی ماهیران، اسپرولینا
  چهارشنبه غذا شرکتی ماهیران ، قرص میگو
  پنجم استراحت
  جمعه غذا شرکتی ماهیران ، میلی ورم
  در ماه یک بار میکس دل
  یک بار غذای زنده ،گوپی وحشی ( گامبوزیا )
  دو بار میکس سبزیجات
  آیا درست است می گویند اسکار تایگر و سلطنتی مقاوم تر از نژاد های دیگر هستند اما من یک نژاد آرام برای دستی کردن می خواهم آیا آلبینو و مسی مناسب هستند ممنون میشم کسی جواب بدین

  پاسخ
  1. Parsa Khan

   سلام
   ۱. بنظر من مشکلی نداره، اما سیفون هفتگی فراموش نشه…

   ۲. قبلا داخل سایتای خارجی خوندم اسکار “تحت‌ شرایط عالی” میتونه ماهانه یک اینچ رشد کنه

   ۳. این برنامه غذایی دیسکس رو هم سوپرایز میکنه، چ برسه ب اسکار…
   نگهداری این ماهی انقدرا هم وسواس نمیخواد، اما بالاخره سلیقه‌ایه و اونم ی حیوونه و اتفاقا اگه کسی شرایط نگهداری اینجوری رو داشته باشه، چرا ک نه؟

   ۴. تجربه‌ی من نشون داده همه‌ی اسکارا ب اندازه‌ی هم پُرّو هستن😁 و اتفاقا ی زمانی آلبینو و سلطنتی داشتم، اول سلطنتیه دارفانی رو وداع گفت، پس تجربه‌ی من میگه مقاومتشون زیاد بسته ب نژادشون نیست

   و پیشنهاد آخر…
   اگه بودجه و دسترسیش رو دارین، حتما اسکار لیمویی و بامبل‌بی(bumblebee) رو در نظر بگیرین، فوق‌العاده زیبان!

   پاسخ
 17. elshan 123451

  سلام وقتتون بخیر
  میشه لطفا توضیح بدید اسکار تو چند سالگی یا ماهگی به بلوغ میرسه تقریبا اندازه ی اسکار بالغ حد اقل حدودا چند سانته؟

  پاسخ
 18. Matin 1387

  سلام
  اسکار معمولا در کمتر از یک سال به بلوغ میرسه حدودا تو ۷ یا ۸ ماهگی
  یک اسکار بالغ اگر رشد سوز نشده باشه حداقل ۱۵ سانت باید باشه البته این سایز برای اسکار ۶-۷ ماهه هست یک اسکار مثلا یک و نیم ساله باید بزرگ تر باشه

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code