ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,766 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. ناشناس

  سلام روزبخیر.
  ببخشید میشه به ماهی اسکار لارو مگس سرباز داد؟ چون این روزا خیلی از مغازه ها این غذا رو میارن و میگن پروتئین بالایی داره و باعث میشه ماهی اسکار سریع رشد کنه.
  میل ورم چطور؟ آیا میل ورم خشک شده هم میشه به اسکار داد؟
  من شخصا دنبال غذایی ام که توی رشد اسکار تاثیر زیادی داشته باشه.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   موردی نداره اگه پک شده تجاری باشه، میل ورم و سوپر ورم و … هم همینطور. ضمنا فقط نباید از همین غذا استفاده کنید و باید تنوع غذایی رو رعایت کنید که هم ماهیا شادابی و سلامتشون رو حفظ کنن و هم به نتیجه دلخواهتون برسید.

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام من ماهی اسکار تایگر گرفتم ک بعد از دو هفته رنگ های نارنجیش از بین رفت و الان فقط طوسی هستش و قستم های نارنجیش خیلی خیلی خیلی کمرنگ شده مشکل از کجاست؟

    پاسخ
    1. MuhammadAliKarimi

     سلام عرض ادب
     از شرایط تانک و آبتون و این که چه نوع غذایی استفاده میکنید بگید لطفا

     پاسخ
     1. ناشناس

      شرایط اب طبیعیه دما ۲۸ درجه. پی اچ خنثی و سیفون ماهی۳بار.
      غذا هم غذای مخصوص میدم یعنی ماهی فروشی ک ازش غذا گرفتم گفت نیازی ب غذای دیگه ای ندارن و فقط غذای خشک یا همون مخصوص رو بده.

      پاسخ
      1. .Parsa

       سلام درواقع تا حدی طبیعی هست
       خیلی از فروشنده ها یکی دو هفته قبل از فروش به ماهی ها آستاگزانتین میدن که خب توی رنگ خیلی تاثیر داره اما موقتی هستند و رنگشون دوباره میره که مصرف دائم یا زیادش میتونه مضر باشه
       از طرفی استرس ندادن به ماهی ، حجم مناسب ، کیفیت بالای اب هم میتونه رنگ ماهی رو روشن و بازتر کنه
       در کل نگران نباشید اگه شرایط تانک خوبه و ماهی هم راحت و با بالای باز شنا میکنه یعنی همه چیز خوبه و اون رنگ هم در واقع از استاگزانتین بوده
       در ضمن این هم توصیه میشه که از حداقل ۳نوع غذا برای هر ماهی استفاده کنید برای رنگ وشادابی شون هم بهتره و اینکه غذای پایه شون یه غذای شرکتی بسته بندی شده مناسب باشه

       پاسخ
      2. MuhammadAliKarimi

       سلام عرض ادب
       حداقل یک بار در هفته ۳۰ درصد سیفون داشته باشید
       کیفیت آب رو بالا نگه دارید
       از استیک آروانا و سیچلاید تروپیکال استفاده کنید
       موفق باشید ان‌شاءالله 🌹

       پاسخ
 2. Bardia

  سلام
  من یک اسکار تایگر دارم و یک سورم هم اندازه اسکار اول همه چی خوب بود یعنی ۱ماهی میشه ک دارمشون و همه چی خوب بود اما الان چند روزه ک سورم اسکارو به شدت میزنه و همش پولک هاش رو میکنه علت چیه اخه ۱ ماه اول باهم مشکلی نداشتن؟
  و چرا اسکار اصلا از خودش دفایی نداره با اینکه هم اندازه سورم هست و حتی از سورم کمی بزرگتر هم هست؟
  اول با شیشه جدا کردم ولی اسکار خیلی خودش رو میکوبید به شیشه میخواست بیاد پیشه سورم برای هم شیشه.را برداشتم و دوباره سورم شروع ب کتک زدن اسکار کرد برای همین این دفعه اسکار رو گذاشتم تو قرنطینه تو همون اک ولی باز هم به شدت ماهی اسکار.خودش رو میکوبید ب دیوار ظرف قرنطینه و دوباره فرستادمش پیشه سورم ولی باز هم کتکش میزنه چیکار کنم تا دوباره سازگار بشن؟
  و اینکه برای ترمیم پولک های کنده شده و زدگی دم اسکار چی بدم بخوره؟
  تشکر

  پاسخ
  1. Sourena.B

   سلام.عجیبه چون عموما اسکار سوروم رو اذیت می کنه ولی برای شما برعکسه…برای ترمیم باله و پولک ها اگه خیلی جدی نباشه غذای مقوی بهش بدید خوب میشه.اسکار رو با شیشه جدا کنید و به عصبانیت اسکار از شیشه هم محل ندید.

   پاسخ
 3. Bardia

  سلام ببخشید تو اینجا کسی ماهی اسکار تایگر داره اگه داره میشه عکس ازش بزاره میخوام ببینم رنگ اصلی اسکار تایگر چه رنگیه ؟
  سپاس

  پاسخ
   1. Bardia

    سلام ممنون دیدم ولی اسکار من مثل هیچ کدوم انها نیست
    مثل عکس اول در قسمت سیچلاید معمولی هستش ولی به اسکار تایگر خیلی شبیه هستی جورایی انگار ترکیب هردو هستش ولی رنگه اسکار تایگره با طرح های اسکار معمولی 😐 و فروشنده به من گفت ک اسکار تایگره و من باورم شد چون تاحالا اسکار تایگر نداشتم؟ ایا راهی هم داره ک بشه اسکار تایگر رو تشخیص داد ؟

    پاسخ
    1. Bardia

     و یک سوال دیگه لاکپشت رو میشه با ماهی های گوشتخوام مثل سیکلید ها نگهداری کرد با گیاه خوار نگهداری کردم و سازگارشون هم.کردن ولی نمیدونم با گوشت خوار میشه یا نه؟
     اگه میشه چه نوع لاکپشتی مناسب تر برای گوشتخواره؟

     پاسخ
     1. sina120

      سلام
      خیر لاکپشت مناسب نگهداری با ماهی نیست لاکپشت نیاز به خشکی برای استراحت داره و شما باید براش یک تراریوم اختصاصی درست کنید در ضمن لاکپشت بخاطر کثیف کاری زیاد زود کیفیت آب رو پایین میاره

      پاسخ
 4. مهیار نادری

  سلام ببخشید میگم اسکار کوچک با پنکوسی گیاه خوار بزرگ می‌سازه

  پاسخ
 5. محمدحسین

  سلا میگم کسی از اخلاق فنکوسی شکاری چیزی میدونه

  پاسخ
  1. Sourena.B

   پنکوسی شکاری ماهی گوشتخواری هست که بیناییش یکم از پنکوسی گیاهخوار بهتره و سایز بزرگی پیدا می کنه.پرت پوزه میمونی رو نمی دونم اما پرت عادی مهاجم و گوشتخوار و هیبریدی و عقیمه

   پاسخ
 6. امیرعلی

  سلام خسته نباشید میشه اسکار رو گرین تیلور و جک دمپسی توی یک آکواریوم ۵۰۰ لیتری با دکور به نسبت شلوغ با سیستم سامپ نگهداری کرد ؟؟ مثل ۲ تا اسکار و یک گرین و یک جک دمپسی خوبه ؟؟؟ اگه شما ترکیب بهتری میدونین هم بهم بگین با تشکر از زحمات شما 🙏🌹

  پاسخ
  1. 30mahi

   خیر اسکار با ترور کنار نمیاد …
   ولی با دمپسی بلامانعه

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   اگه دکور کافی داشته باشید به نظرم موردی نیست. حجم اب هم زیاده و احتمالا درگیری هم پیش بیاد درگیری های جزئی هست. تگزاس بیشترین سازگاری رو با اسکار داره و میتونید بجای گرین ترور از تگزاس نگهداری کنید.

   پاسخ
 7. .

  سلام میشه چند ترکیب گوشت‌خوار سازگار باهم به من بدید از نوع سیچلاید اسکات ماکرو و ماهی هایی که میشه اضافه کرد یا گیاه خوار جسه بزرگ باشه بتونم با گیاه طبیعی نگهداری کنم

  پاسخ
  1. AROWANA. OSCAR

   سلام سیچلاید افریقایی رو نمیشه با اسکات نگهداری کرد گرچه که بعضی ها نگهداری میکنن ولی ریسکی هست.ترکیب اول
   ماکرو سفید
   ماکرو ابی
   ماکرو زرد
   دلفینی
   بلوالکتریک
   پلی سیگما
   جانستونی
   پینک
   با توجه به حجم اکواریومتون تعدادشون انتخواب کنید.
   و گیاه خوار بزرگ جسه مثلا کوی گلدفیشن که سازگاری خوبی با گیاه ندارن و اون هارو میخورن.
   میتونید از دیسکس انجل که مقداری بزرگ جسه هستن استفاده کنید
   دقت هم کنید که سوالتون رو کجا میپرسید این چا بخش اسکار هستش.موفق باشید.

   پاسخ
 8. امیرعلی

  AROWANA. OSCAR میشه لطفاً یه ترکیب خوب با اسکار بهم بگین؟؟ ممنونم آکواریوم ۵۰۰ لیتر با سامپ بزرگ اگر میشه توی ترکیب جک دمپسی یا گرین تیلور هم باشه خیلی ممنون از توجه شما 🙏🌹

  پاسخ
  1. 30mahi

   حالا من جواب میدم تا آقا نوید تشریف بیارن و نظرشون رو بگن .
   گرین ترور و اسکار سازگار نیستن .
   ولی اسکار و سورم و دراگون کوچک و نایف رو بهتون پیشنهاد میکنم، کنارشون جک دمپسی هم می شه داشت ولی من توصیه می کنم که نگهداری نکنید چون کمی خشنه .

   پاسخ
  2. AROWANA. OSCAR

   سلام دوست خوبم اقا امیر هم ترکیب خوبی پیشنهاد دادن و من ترکیبز پیشنهادیم بگم.
   شما با اسکار میتونید پنگوسی شکار بزرگ تر از خودش ردتیل گار یا سرسوسماری و ماهی هایی که بتونن از خودشون دفاع کنن در برابر اسکار

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code