ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,664 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. ARVANA . OSCAR

  مسی نر هست پرتقالی ماده هنگلم تکثیر حواستون به سختی اب باشه.موفق باشید

  پاسخ
 2. Koroshvatani

  سلام ببخشید من یک سوال داشتم من میتونم گیاه (طبیعی) تو آکواریوم اسکارم نگه دارم چون تو بعضی از عکس ها دیدم نگه داری میکنن

  پاسخ
  1. MOBINNNNN

   سلام.بله،به احتمال زیاد میشه.چون اسکار علاقه ای به خوردن گیاه نداره.

   پاسخ
   1. saj!jad

    عزیزم اطلاعات نداری بقیرو به شک ننداز
    و شما دوست عزیز پیشنهادم اینه گیاه مصنوعی بگیری
    علاوه بر اینکه مقوله پلنت یک مسئله جدا و مفصلی و اگه بخوای۲ساعت وقت بزاری برا تانکت اگه پلنت باشه حداقل۱ساعتش میرسه به پلنت و جدا از این مباحث به هیچ وجه اسکار سازگاری با گیاه نداره و از بین می‌برش
    دقت کن نمیخوره…
    از بین میبرش…

    پاسخ
  2. Mani mani mani

   دیدم تو تانکشون آنوبیاس میبندن به کنده ولی ریسکیه. من خودم آنوبیاس تو بست کاشته بودم اسکارم ترکوندش 😂.

   پاسخ
 3. koroshvatani

  وااااااااای دوستان من اسکار هام تخم ،ذکری کردن و جفت شدن 😐😐 من اصلا تانکم برای ی همچین چیزی آماده نبود چه توصیه ای میتونید بهم بکنید بچه ها رو خوب بزرگ کنم و…..

  پاسخ
  1. MOBINNNNN

   بخش تکثیر اسکار توی سایت رو مطالعه کنین کاملاً توضیح داده شده.

   پاسخ
 4. عاطفه

  سلام لطفا راهنمایی کنین ماهی من اسکاره چن وقته شکمش ورم کرده و بیحال ی گوشه اکواریوم افتاده غذا نمیخوره رنگش پریده ابشو عوض کردیم و کمی نمک ریختیم و ی داروی ضدانگل هم داخل اب ریختیم حالش هنوز خوب نشده و بیحالتر شده خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید چیکار کتیم خالش خوب بشه؟خییلی دوستداشتنیه😭

  پاسخ
  1. امیررضا

   سلام
   به نظرم فعلا اصلا واسش غذا ننداز
   و اینکه از غذای گوشتی یا زنده استفاده کردی ؟
   چون این باد کردن شکم یا غذا واسش سنگین بوده یا پرخوری کرده

   پاسخ
   1. عاطفه

    نه اصلا غذا خشک بهش دادیم…الان چن روزه کلا ی گوشه اس واصلا غذا نمیخوره….راه درمان داره؟😢

    پاسخ
 5. امیررضا

  سلام دوستان
  من اسکار هام سفیدک گرفتن روی دهان و باله هاشون و امروز هم دیدم روی چشم یکیشون سفیدک زده دمای آب رو بردم بالا و نمک زدم به آب به نظرتون خوب میشن؟
  کار دیگه ای نیازه انجام بدم؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   با این وضع یعنی شرایز آب آکواریوم شما اصلا خوب نیس کیفیت آب رو بالا ببرید و از یه داروی جنرال استفاده کنید.

   پاسخ
   1. امیررضا

    آب رو زود زود سیفون میکنم و اصلا اجازه نمیدم کدر بشه آبشون همیشه شفافه

    پاسخ
    1. MOBINNNNN

     فقط در اثر آلوده بودن آکواریوم این بیماری بوجود نمی یاد،بلکه به دلیل تراکم ماهی ها،ورود ماهی آلوده و تغییر سریع درجه حرارت آکواریوم هم بوجود میاد.

     پاسخ
    2. MOBINNNNN

     برای درمانش این کار هارو انجام بدین:
     ۱-داروی ضد سفیدک رو تهیه کنین و طبق دستورالعمل توی آکواریوم بریزین.
     ۲-درجه حرارت آب رو ۳ درجه بیشتر کنین.مثلا اگه درجه حرارت آکواریوم ۲۵ درجه هست،به تدریج به ۲۸ برسونین.
     ۳-در چنین مواقعی چون ماهی ها بی میل و بی اشتها هستن بهتره بهشون غذای زنده بدین.
     ۴-به ازای هر ۳۰ لیتر آب آکواریوم یک قاشق غذاخوری نمک اضافه کنین.
     معمولاً بعد از یک هفته که این کار ها رو انجام بدین انگل از بدن ماهی جدا میشه.پس از اون باید ماهی ها رو به یک مکان تمیز که از قبل ضدعفونی شده ببرین و سپس تمام وسایل و لوازم آکواریوم رو کاملاً ضدعفونی کنین تا از رشد دوباره انگل جلوگیری کنین.

     پاسخ
     1. امیررضا

      اتفاقا اشتهاشون بیشتر هم شده ماشاالله هرچی بندازی میخورن ولی میترسم زیاد بهشون غذا نمیدم
      دما روی ۲۵ بود بردم رو ۲۷ بخاری رو ۳۲ هست ولی دماسنج نواری آک ۲۷ نشون میده و دماسنج اتاق رو توش میزارم ۲۹ نشون میده .
      نمک هم ریختم .

      پاسخ
      1. MOBINNNNN

       ماهیاتون با سرعت شنا می کنن؟
       خودشونو به کف و اشیاء داخل آکواریوم می مالند؟

       پاسخ
       1. امیررضا

        نه ولی دستم میبینن زود میان بالا که برای غذا هست
        و بی‌حال هم نیستن
        شنا میکنن روز اول احساس کردم کمی صورتشون رو به شیشه میزدن ولی دیگه نه ندیدم خودشون به چیزا بمالن

        پاسخ
        1. MOBINNNNN

         شایدم سفیدک نباشه.
         میشه عکس بفرستید؟
         اینطوری تشخیص نوع بیماری راحتر هست.

  2. MOBINNNNN

   در ضمن پس از درمان ماهیها لازمه که آکواریوم رو کاملاً تمیز و ضدعفونی کنین.به خصوص تزئینات و بستر آکواریوم.برای اینکه دوباره بیماره رشد نکنه و ماهی ها رو دوباره مبتلا نکنه.

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    مخالفم. برای درمان سفیدک باید درمانو تا چهار روز بعد از رفع علائم ادامه داد و این چهار روز باعث میشه انگلای آک از بین برن (کاملا اصولی دارم این حرفو میزنم)

    پاسخ
    1. MOBINNNNN

     اما بازهم ممکنه که انگل در بستر یا در نقطه ای دیگه از آکواریوم بمونه.پس جهت اطمینان کامل از نابودی انگل، بعد از درمان کل آکواریوم رو کامل ضدعفونی می کنیم.

     پاسخ
     1. امیررضا

      سلام
      واقعا سپاسگزارم از تمام دوستانی که پاسخ دادن ، لطف کردین🙏🏻🙏🏻

      فقط یه سوال دیگه دارم
      آکواریوم و وسایلش رو با چی ضد عفونی کنم؟
      آب نمک داغ خوبه؟؟
      و اینکه شنیدم حمام تتراسایکلین واسه بیماریشون خوبه اون چطور باید انجام بدم؟

      پاسخ
      1. 30MAHI

       ضد عفونی وسایل آکواریوم رو می تونید با ماده های ضدعفونی که آکواریوم فروشی ها دارن ضد عفونی کنید .
       و بعد با آب داغ معمولی بشورید

       پاسخ
 6. امیررضا

  چندتا سوال دیگه هم اگه میشه پاسخ بدید ممنون میشم
  واس آکواریوم اسکار گیاه کاهو رو آبی میشه گذاشت؟
  آخه شنیدم گیاه هارو از تو خاک در میارن و گیاه رو آب باشه فکر نکنم کاری داشته باشن.
  برای اسکار ۱۰ ، ۱۲ سانتی میشه زبرا بخرم به عنوان غذا بدم بهش؟
  من بعضی وقتا پشه ، عنکبوت ، کرم خاکی و یا هر حشره ای میبینم میندازم تو آک و ماهیام زود میخورن میخواستم ببینم خوبه یا مضره واسه ماهیا؟
  در آخر هم چه ماهی پیشنهاد میدید در کنار اسکار که بعدا بخوام تهیه کنم؟
  ممنون 🙏🏻🙏🏻

  پاسخ
  1. 30MAHI

   اسکار با گیاه حال نمی کنه ولی حالا رو آبیشو دیگه نمی دونم .
   تغذیه زنده خیلی کار درستی نیست چون خوی وحشی گری ماهی تقویت می شه . اگر هم تغذیه زنده می دید ۱ هفته حداقل قرنطینه کنید تا بیمار نباشه .
   هر حشره ای هم نگذارید تو آب ، اونا میرن روی سطل زباله می شینن ممکنه هزار بیماری داشته باشن اون وقت می دید ماهی تون می خوره ؟؟؟؟
   در کنار اسکار هم سورم ، پرکسیموس ، گرین ترور ، پرت ، تگزاس و دیگر سیچلاید های آمریکایی نگه دارید .

   پاسخ
  2. Mani mani mani

   گیاه با اسکار غیر ممکن نیست ولی ریسک پنجاه پنجاهه ممکنه بترکونه یا کلا کاری نداشته باشه

   پاسخ
 7. محسن

  سلام خسته نباشید
  نایف،اسکار،تگزاس،پرت،گورخری، یک عدد سورم که بزرگ تر از سایر ماهی ها هست
  در یک آک ۳۰۰ لیتری این ماهیا با هم سازگارن؟

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   گورخری رو حذف کنید بقیه اوکین

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code