ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,485 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. AmirAbbas86

  کاملا نظرتون اشتباه است
  و تمام موجودات حتی گیاهان هم افسرده میشن و ممکنه کاهی استرس بگیرند ناراحت بشن یا شاد بشن
  می تونید برای اطمینان بیشتر از اینکه ماهی دچار افسردگی نشه از چند نوع غذا استفاده کنید و تنوع غذایی رو رعایت کنید
  پوشش گیاهی مناسب داشته باشه اکواریومتون
  و ترجیحا خرید یک جفت مناسب برای اون
  سیفون اب برای کاهش نیترات

  پاسخ
 2. Mr.x

  توجه داشته باشید که افسردگی یک علم روانشناسی هست و اگر به روح اعتقاد دارید ارتباط داره که یک علم کاملا متفاوته متن را که نوشتم با دقت بخوانید و عجولانه نظر ندهید واشتباه برداشت نکنید.
  خواهشا هر کلمه ای رو ملاک هر چیزی قرار ندید چون زمین تا آسمان تفاوت هست معنی واژه افرسدگی میشودDepression که روانشناسان ان را در حیطه انسان ها بکار میبرند پس به گیاهان نمیگن افسرده میگن پژمرده به ماهی ها و هر حیوان دیگری میگن بیحال و یا مریض نه افسرده من کاملا باور دارم که بیشتر حیوانات احساس دارند اما نه مثل ما. دقت کنید خواهشا دوستان

  پاسخ
  1. Iman

   به نظر من حیوانات هم احساس دارن اما با احساس ما انسان ها متفاوت هستش مثلا اگه یکی بهم بگه می خوام بهت یه ماشین بدم حتما خوش حال می شم ولی اگه شما به ماهیتون بگید که می خواهید و قرار است بهش یه غذایی بدید حال کنه مطمئنا هیچ اتفاقی نمیوفته ولی وقتی اون رو ببینه یا بخوره یقینا سر حال و شاد میشه البته خب کلا ماهی ها به نظر من سطح هوششون پایینه مثلا نسبت به یه طوطی سخن گو اگه به اون بگید شاید خوشحال بشه به نظرم من خیلی به ضریب هوشی برمی گرده حتی راجب افسردگی هم همین طوره اگه اون طوطی بعد یه عمر که با یکی زندگی کرده جای والدینش روز اول اون رو دیده بعد یهو اون نفر همون صاحبش بفروشتش چی میشه یقینا افسرده میشه صحبت نمی کنه غذا نمی خوره تازه احتمالا پاراش هم می کنه

   پاسخ
   1. Iman

    البته به ماهی ها و ماهی دوستان جسارت نکردم گفتم ضریب هوشی ماهی … من خودم ماهی دارم و خیلی دوستشون دارم ولی خب ماهی های مختلف هم با هم فرق دارن مثلا یقینا مولی های من من رو نمی شناسن و بفروشمشون هم هیچ مشکلی نیست شاید خوشحال هم بشن: ) ولی خب شاید اگه یه اسکار داشتم اون می تونست من رو تشیخص بده و حتی در صورت فروشش ناراحت بشه و بمیره: (

    پاسخ
 3. لی‌لی سهم

  سلام دوستان
  من یه آکواریوم دارم که حجم مفیدش ۴٠لیتره و طولش ۶٠ سانته.درحال حاضر توش گوپی و زبرا و کوریدوراس و یدونه هم کت اسپرت دارم.متاسفانه زمانی آکواریومم رو خریدم که فک میکردم گوپی ماهی موردعلاقمه و اصلا ماهی های دیگه رو نمیشناختم اما با گذشت هر روز بیشتر و بیشتر پی بردم که به گوپی و زبرا و مولیها و تتراها و بارب ها و… علاقه چندانی ندارم و یه مقدار که درباره ماهیها سرچ کردم به این نتیجه رسیدم که از اسکار خیلی خوشم میاد اما اینو هم میدونم که اسکار ماهی نیست که بشه تو آکواریوم کوچیک نگهش داشت
  سوالم اینه که اگه بعد تعطیلات عید تمام ماهیهام رو رد کنم آیا میتونم دوتا اسکار کوچیک بگیرم؟ تا بزرگ شن واسشون یه آکواریوم بزرگ فراهم میکنم اما مساله اینه که آیا فعلا تو آکواریوم با طول ۶٠سانت میشه دوتا اسکار کوچیک نگه داشت یا کلا اسکار حتی وقتی بچست باید تو آکواریوم بزرگ باشه؟
  اگه امکان نگهداری شون هست آیا ماهی دیگه ای هم میشه کنارشون نگه داشت؟ چون حجم آب کمه نمیخوام شلوغ شه.اگه بشه مجموعا چهار، پنج تا ماهی توش نگه داشت که عالی. اگه نمیشه همین دوتا اسکار هم بشه بازم عالیه

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام واقعا هرجور حساب میکنم ۴۰ لیتر کمه شما که میخوای اون آکواریوم رو تهیه کنی خب اول تهیه کنین بعد ماهیو بخرین

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   اسکار دو سه بندی رو میتونید نگهداری کنید به شرط اینکه همونجا تا اخر عمرشون نمونن و در اسرع وقت به اکواریوم بزرگتر منتقل بشن. همونطور که دوستمون مانی گفتن حجم واقعا کمه و برای اسکار هیچ جوره مناسب نیست.

   پاسخ
   1. LiliiiS

    ممنون.اگه دوتا اسکار دو سه بندی بگیرم چقد فرصت دارم واسه تهیه آکواریوم بزرگتر؟ و آکواریوم جدید حداقل چند لیتری باید باشه؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     یک ماه چهل روز و فقط به صورت موقت و بعد باید به اکواریوم بزرگتر منتقل بشن. ببینید این مدت همینجوری و تقریبی هست و اصولا ماهی اسکار مناسب اکواریوم شما نیست. فقط برای نگهداری موقت میتونن اونجا بمونن.

     پاسخ
  3. LiliiiS

   پس بچه اسکارم تو چهل لیتر نمیشه؟ 😢
   آخه تازه دوتا آکواریوم گرفتم که خانواده برای دومیش هنوزم ناراضی هستن.تا چن ماه دیگه اصلا جرات ندارم اسم یه آکواریوم دیگه رو بیارم😅🙈
   البته اینم بگم این چهل لیتر حجم مفید که میگم تصور خودمه.فروشنده ادعا میکرد حداقل شصت لیتره ولی انگار خودشم درست نمیدونست!!متاسفانه موقع آبگیریش دقت نکردم با چن تا پارچ و بطری پر کردیمش.چون شکلشم مستطیله عادی نیست آدم نمیدونه حجمشو چجور حساب کنه.یه مستطیله که به جلوش یه نیم دایره طور وصله.من کلا حجم اون نیم دایره ای که شکم آکواریوم هست رو حساب نمیکنم چون فرض رو بر این گذاشتم که شاید چند سانت خالی بودن از سر آکواریوم و دکوری های داخلش به اون قسمت جلویی که حساب نمیکنم در شن.اگه کلا اون قسمت شکم طور رو درنظر نگیریم در واقع مثل یه مستطیل ۶٠در۳٠در۲۵ هست.
   برای دوتا اسکار آکواریوم حداقل چند لیتری تهیه کنم مناسبه؟

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    اگه میخواید به طور دائمی و تا آخر عمر اسکارا ازشون نگهداری کنید زیر ۱۵۰ لیتر نباشه

    پاسخ
 4. شایان

  نگهداری اسکار به صورت تکی بهتره یا جفتی و (یا گروهی)؟ تکی مشکلی پیدا نمیکنن؟

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   هر سه حالت نگهمیدارن. به نظرم نگهداری تکی از همه شون بدتره اینکه دوتا بگیرین یا گله بستگی به حجم آکواریوم داره

   پاسخ
   1. شایان

    بعد یه سوال اگه بخوام برای حفظ تنوع از دوتا اسکار استفاده نکنم میتونم از پرت و مالاوی و… جهت تنها نبودن اسکار استفاده کنم؟

    پاسخ
    1. Mani mani mani

     سلام خب اسکار ها با همدیگه مسلما ارتباط بهتری دارن تا با بقیه ماهیا ولی با ماهیای دیگه هم تنها باشه مشکلی نداره فقط سیکلید های مالاوی با اسکار نمیسازن

     پاسخ
 5. علی

  سلام ، اسکار توی اکواریوم ۱۶۰ لیتری تا چند سانت رشد میکنه ؟
  میدونم به شرایط و تعداد ماهی ها و تغذیه و … مرتبط هست اما به طور کلی تا چند سانت رشد می کنه ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   به ۲۵ الی ۳۰ سانت میرسه. به طور کلی هم اسکار تا ۴۵ سانتی متر میتونه رشد کنه ولی در اکواریوم عموما ماکزیمم به ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر در شرایط مناسب میرسه.

   پاسخ
 6. محمد

  سلام اخرین ساعت سال ۹۹ مبارک
  من دوتا اسکار یک پروت و یک کت خرگوشی با لجن خار دارم دو هفته هست یکی از اسکارای من غذا نمیخوره از وقتی غذای جدید گرفتم نمیخوره دیگ چیزی غذای قبلی بیومار خارجی بود الانیه به اسم بیومار ایرانی خریدم ک دیگ لب به غذا نمیزنه ۳ روز پیش حموم مترانیدازولش دادم دیروز به ابش مولتی ویتامین اضافه کردم الانم دل مرغ و سبزیجاتش دادم ک ابه به شدت کثیف شده ولی باز نخورد توصیه ای دارین ک چیکارش کنم

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام چک کنین انگل روده نداشته باشه

   پاسخ
 7. محمد

  نیس بیمار نیستن نمیدونم چرا غذا نمیخورن بنظرتون ماهی گلی بندازم جلوش یکم وحشی بشه بهتر نیس طعمه زنده منظورمه بندازم جلوش یکم اشتهاش باز شه

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   بله میتونیئ از طعمه زنده استفاده کنین تا راه بیفته. تانکتون چند لیتره؟ اسکار براحتی افسرده میشه حجم تانکتون رو بگین

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه کیفیت اب اکواریوم پایین باشه. اسکار در اب کهنه یا با کیفیت پایین تغذیه نمیکنه و حتی دمر میشه یه گوشه. اب اکواریوم رو از لحاظ دما و شیمی بررسی کنید که شرایطش خوب باشه. غذاشون رو هم با عصاره سیر ترکیب کنید و بهشون بدید. سیر هم اشتها اورده و هم خاصیت درمانی داره و اگه مشکلی داشته باشن برطرف میشه.

   پاسخ
 8. ناشناس

  سلام . سه تا بچه اسکار ۹ سانتی توی اکواریوم ۱۵۰ لیتری تا چندسانت رشد می کنند ؟ یک لجنخوار ۱۱ سانتی هم کنارشون هست.

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام . ممکنه به سوال من هم پاسخ بدین.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   رشد کردن ماهی به عوامل زیادی بستگی داره. حالا ما بگم x یا y سانتیمتر قرار نیست دقیقا همون اتفاق بیفته. شما در نظر بگیرید که یه اسکار به راحتی به ۲۵ الی ۳۰ سانتیمتر میرسه.

   پاسخ
   1. ناشناس

    بله . درست میگویید ولی به طور کلی سه تا اسکار توی ۱۵۰ لیتر تا چند سانت رشد میکنند؟

    پاسخ
 9. حمید

  سلام اسکار ۵ روز بدون بخاری بمونه چیزیش نمیشه

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   بستگی به جایی که نگه میدارید و دمای محیط داره.

   پاسخ
 10. ناشناس

  سلام اک ۲۰۰ لیتره دما خونه متوسطه ماهی هام فقط دو تا اسکار ۱۵ سانتی هستند

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نباید اختلاف دمایی زیادی در طی شبانه روز ایجاد بشه. دما اب هم نباید از ۲۶ درجه پایینتر بیاد. که خب سخته این شرایط رو با دمای محیط تنظیم کردن. بهتره سریعتر یک بخاری تهیه کنید.

   پاسخ
 11. صادق

  سلام. بهترین رژیم غذایی واسه اسکار چیه؟ منظورم اینه چند مرتبه توی هفته بهش غذای شرکتی و چند بار دل گاو بدیم؟

  پاسخ
 12. LiliiiS

  سلام دوستان
  تصمیم گرفتم به راهنمایی هاتون گوش بدم و یه آکواریوم ۳٠٠ لیتری تهیه کردم و الان درحال آماده سازی تجهیزات واسش و خرید انواع غذا برای ماهیها هستم.انقد تو این چند وقته سوال پرسیدم که دیگه خجالت میکشم اما با اینکه تمام نظرات رو خوندم بازم برای انتخاب ترکیب انقد گیج و دودلم که ناچار شدم بیام اینجا و باز به شما زحمت بدم.
  داستان اینه که من به شدت به اسکار علاقه دارم اما به همون اندازه به تنوع هم علاقه دارم و اینکه دوس دارم ماهیها رو از سن و سایز کوچیک و ترجیحا همزمان باهم به آکواریوم اضافه کنم تا درکنار هم بزرگ شن.هم چون اینجوری باهم بهتر کنار میان و هم چون دیدن رشدشون بنظرم لذتبخشه.فعلا تنها بخش از ترکیبم که مشخصه اینه که میدونم میخوام دوتا اسکار ترجیحا هشت تا نهایتا ده سانتی بگیرم که امیدوارم یه باله بلند یا آلبینو پیدا کنم اون یکی هم تایگر.ترجیح میدادم یه نر و یه ماده باشن ولی چون تو اون سن جنسیتشون مشخص نمیشه باید تکیه بر شانس کنم.عضو دیگه ای که دوس داشتم تو آکواریومم باشه پولی بود که تو آکواریومی که قراره ازش خرید کنم پولی سفید دارن اما هم سایزشون به چشمم کوچیک اومد هم میترسم نتونه غذا بخوره درنتیجه ناچار شدم با دلی پر از درد از ترکیبم خط بزنمش
  بعنوان سایر گزینه ها مواردی که دوس داشتم داشته باشم اینا هستن: یه پرت ماده ترجیحا قرمز، یه سوروم نر(جنسیت این دوتا هم احتمالا تو سن کم نامشخص باشه درنتیجه بازم مجبورم ریسک کنم)، تو همون مغازه محلمون یه تگزاس باکس صورتی که رنگش بنظرم خیلی خاص بود و یه فلاور باکس که تو مغازه تو یه آکواریوم کنار تعداد زیادی تگزاس و فلاورباکس دیگه ساکن بود هم چشممو گرفتن.
  مساله ای که الان باهاش مواجهم اینه که نمیدونم برای زندگی کنار دو تا اسکار حدود ده سانتی سوروم چند سانتی و پرت چند سانتی مناسبن؟ درسته دوس دارم همشون بچه باشن ولی مثلا سوروم کمتر مهاجمه.میترسم اگه هم اندازه اسکارها و پرت باشه آسیب ببینه و فک کنم به نفعشه یکم بزرگتر باشه.تگزاس باکس و فلاور باکسی که بهشون علاقه مند شدم فک کنم هردو از اسکارهای مدنظرم کمی کوچکتر بودن که نمیدونم همینجوری بهتره یا برعکسش
  یدونه هم کت فیش میخوام بگیرم که فک کنم بهتره بزرگ باشه اما نمیدونم کنار اسکارای ده سانتی کت اسپرت چند سانتی مناسبه؟ بجز کت اسپرت چه نوع کت فیشی میتونه کنار این ماهی های مهاجم که بزودی درشت هم میشن دووم بیاره؟
  خواستم تو یه پست سوالم رو مطرح کنم واسه همین طولانی شد. ببخشید

  پاسخ
  1. saj!jad

   سلام
   دوست من هیچوقت از پرسیدن خجالت نکش
   درسته فلاور باکس نسبت به هورن اروم تره ولی به طور کلی
   بهتره فلاور هارو تک گونه نگهدارین پس بهتر فلاور رو خط بزنی
   این ترکیب پیشنهادی من برای شماست…
   ۳ تا اسکار(اینجوری احتمال وجود هر دو جنس میره بالا)
   -۱ دونه نایف(کمی بزرگتر)-۱ دونه پولی(بزرگ)-۲ تا پنگوسی شکاری(با رعایت سایز بندی بد نیست)۲ تا گرین ترور-۱یا۲تا ردتیل یا دراگون(به شرطی که از بقیه کوچکتر باشه چون رشد فوق العاده ای داره و شکارچی خطرناکیم هست دوست داشتی نگه دار من خودم حال نمیکنم باهاش این فقط پیشنهاد من بود به شما بقیه گزینه هایی که براتون ارسال کردم مشکلی ندارن)
   اینم ترکیب کلی با توضیحات بالا…
   ۳تا اسکار
   ۱دونه نایف
   ۱دونه پولی
   ۲تا پنگوسی شکاری
   ۲تا گرین ترور
   ردتیل یا دراگون اوه دوست داشتی
   و در نهایت با این حجم۲تا کت هر نوعی که دوست داشتین
   فقط اگه اسپرت میخواین بگیرین توجه کنین که بهش میکس دل ندین وحشی میشه…

   پاسخ
  2. Mani mani mani

   یک سوال فنی من خرچی پرت قرمز دیدم رنگ شده بوده شما پرت قرمز طبیعی دیدین تاحالا؟ میشه عکس پرت قرمز طبیعیو بزارین؟

   پاسخ
   1. LiliiiS

    از کجا میشه متوجه شد رنگ شده هستن یا قرمز طبیعی؟ تو آکواریومی محل ما پرت قرمز هست و خود آقاهه میگه هیچکدوم از ماهیاش رنگ نشدن ولی نمیدونم چجور میشه فهمید راست میگه یا نه

    پاسخ
 13. 222Md

  یه آکواریوم ۷۰ لیتری دارم که میخوام چند تا اسکار کوچیک براش بخرم (بعدا منتقلشون میکنم به یه اکواریوم بهتر)ولی فیلتری که از چند سال پیش داشتم ۱۵۰۰l/h rs3002 هست و خیلی برای اکواریوم قویه میشه با نصب دیمر ضعیف ترش کرد؟ و به دلیل نامعلومی وقتی روشنش میکنم توی اب یه جریان خیلی ضعیفی ایجاد میشه میتونه برای ماهیان مشکل ساز بشه؟

  پاسخ
  1. saj!jad

   سلام
   نفهمیدم عزیزم اگه میبینی شدت جریان
   ضعیف چرا میخوای با فشار شکن ضعیف ترش کنی😕✌

   پاسخ
   1. md

    اگر دقت کنید گفتم فیلتر برای اکواریوم قویه . در حدی که ماهی ها نمیتونن برخلاف جریان فیلتر حرکت کنن و فکر هم نکنم ۱۵۰۰ برای اکواریوم کوچیک مناسب باشه . برای خریدن یه فیلتر جدید هم مجبورم از شهرهای اطراف تهیه کنم و فعلا امکانش موجود نیست

    پاسخ
    1. saj!jad

     ببخشید عزیزم کوتاهی از من بود…

     پاسخ
  2. Mani mani mani

   خب وقتی فیلترو روشن میکنین باید جریان آب برقرار بشه دیگه. در مورد دیمر نمیدونم ولی فشار شکنم بعید میدونم جواب بده(بودنش خیلی خوبه ولی کافی نیست)

   پاسخ
  3. شهریار (onlypet.ir)

   .به هیچ عنوان از دیمر برای فیلتر استفاده نکنید. فیلتر باید با نوع ضعیف تر جایگزین بشه. یا در صورت عدم تمایل به تعویض دهنه ورودی اب به فیلتر(جایی که اب مکش میکنه) به هر روشی که میتونید تنگ تر بشه

   پاسخ
 14. LiliiiS

  ممنون
  ازقضا پنکوسی شکاری رو دوس دارم اما فک میکردم با اسکار سازگار نیست برای همین تو لیستم نبود.ردتیل رو دوس ندارم چون درکل از ماهیایی که شب کار باشن و بیشتر روز رو بخوان مخفی شن خوشم نمیاد.بیشتر تمایلم به سیچلایدهای امریکاییه منتها نمیدونم وقتی اسکارها رو ده سانتی میگیرم مثلا سوروم یا پرت یا تگزاس رو باید چه اندازه بگیرم
  در رابطه با دل ندادن به کت فیش ها نمیدونم روشش چجوریه و به چه طریقی میتونم یجوری به هم تانکی هاش دل یا مثلا غذای زنده بدم که اون نخوره.خود همین غذای زنده رو هم.نمیدونم که مثلا تو آکواریومی که پنج،شش تا گوشتخوار مهاجم هست چند تا غذای زنده باید ریخت که با هم سر غذا دعواشون نشه.
  در رابطه با فلاورباکس من سعی کردم تو سایتهای خارجی سرچ کنم اما هیچ چی پیدا نکردم.از یکی شنیدم که دراصل اصلا ماهی به اسم فلاورباکس وجود نداره! تو ایران به فلاورهورن هایی که نتیجه تکثیر ناموفق و شرایط غیرایده آل هستن و درنتیجه نمیتونن قدرت و هد فلاورهورن رو بروز بدن میگن فلاورباکس که بتونن اونا رو هم بفروشن. اما شناخت چندانی از گوینده این نظریه ندارم درنتیجه اعتمادی هم به حرفش ندارم.فقط گفتم نظریش رو مطرح کنم ببینم نظر اساتید سایت چیه

  پاسخ
  1. saj!jad

   ببینین فک میکنم شما تازه وارد باشی البته فقط فک میکنم
   یکچیز کلی تو این مدت که اکواریوم دار بودم فهمیدم اینکه تا چیزی رو
   تجربه نکنی خودت هیچ تحقیقق و ایده ای نمیتونه برات تداعی کنه
   بنده فلاور باکس دیدم تو فروشگاه ها اینکه خود فلاور هورن هیبرید تا حالا هم نداشتم ولی میدونم که از لحاظ منش نسبت به هورن اروم تر هست
   راجب غذای زنده چون تحرک داره دیگه اسمش روشه برای۵یا۶تا گوشتخوار شما۱۰تا۱۲ ماهی در نظر بگیر که بهترین ماهی اونی که همسایز دهنشون یا یکخورده کوچیکتر باشه از اون مهم تر اون ماهی که خودت تو شرایط عالی پرورشش دادی و با این مسیله تعدادی که شما مطرح کردین و من حاصلش و گفتم هیچ مشکلی بوجود نمیاد
   میکس دل یک نوع غذای دست ساز که شما اگه پولش و داری اینو بیخیال شو غذای درست حسابی براشون بگیر به خاطر ترکیبات گوشتی که داخلش هست ماهی رو خشن میکنه خودم قبلا انجلام و کنار ماهیای گیاه خوار نگه میداشتم و بهشون پولکی میدادم و اصلا هم ندیده بودم که دنبال سواردتیلی بکنه یا بخواد بهش اسیب بزنه از وقتی که کنار گوشتخوار ها انداختمشون و با میکس دل تغذیه شدن
   به قدری خشن شدن که گه گاه با سیچلاید های گوره خریم دست به یقه میشن و عاشق غذاهای زنده هستن..
   ببینین کلی میدونم از ماهی هایی که نوشتین تو کامنتتون عکساشون و تو تفن همراهتون دارین و یک تصور خوب و رنگی ازشون تو ذهنتون دارین ولی تگزاس مناسب نگه داری با سایر ماهیا نیست چون محاجم و قلمرو طلب اون ترکیبی که خدمتتون گفتم ترکیب قشنگی و متونین پرت و سورم رو فقط اضاف کنین موفق باشین سوالی داشتین در خدمتم…

   پاسخ
   1. LiliiiS

    بله تقریبا تازه واردم
    همین الان که هنوز ماهیا رو نگرفتم شش، هفت مدل غذای شرکتی گرفتم واسشون.حتی به فایترم و ماهی های گیاهخوارم هم چهار، پنج نوع غذای شرکتی تو هفته میدم. فک میکردم دل دادن به گوشتخوارها ضروریه وگرنه از خدامه مجبور نشم دل بدم بهشون.هم اینکه حوصله میخواد آماده کردنش هم اینکه ماهی های فعلیم اصلا با غذاهای طبیعی حال نمیکنن.از شانس من بعید نیست جدیدها هم اینجور باشن(مثلا گورامی دارف، گوپی، زبرا، کوریدوراس و فایترم لب به کاهو یا خیار نمیزنن!!). غذای زنده رو هم باز اگه واسه سلامت ماهی ضروری نباشه ترجیح میدم که ندم بهشون.امروز صبح یکی از گوپیهام مرد من هنوز چشمام بسختی باز میشه انقد چشمام پف کردن بخاطر گریه کردن.یا مثلا زبرایی که یه چشمش دراومده بود و همه جاش زخم بود، کوریدوراسی که دمش و اون طناب مشکی داخل بدنش کاملا پیچ خورده و کج شده انقد ازشون مراقبت کردم که الان از همه ماهیهام سالمترن. اینا رو گفتم که بگم جون یه موجود زنده واسم خیلی خیلی ارزش داره بااینحال هفته ای یدونه نوزاد گوپی به فایترم میدم چون معتقدم وقتی سرپرستی یه حیوون رو قبول کردم وظیفمه ایده آل ترین شرایط رو واسش فراهم کنم
    در رابطه با ترکیبم فعلا رو اینا به توافق رسیدم با همسرم
    سه تا اسکار، یه پولی(فقط اینکه گفتین بزرگ باشه نمیدونم یعنی چقدر. اسکارهایی که میخوام بگیرم هشت سانتن. پولی که پیدا کردم پولی سفیده و ده، دوازده سانته.مناسبه؟).یه پنکوسی شکاری(سایز اینو هم نمیدونم چقدر باشه مناسبه.مغازه دار پنکوسی بزرگ هم داشت ولی اونی رو توصیه کرد که تقریبا هم اندازه اسکارها بود).احتمالا یه پروت اگه بتونم قرمز رنگ نشده پیدا کنم.فلاورباکس رو با مغازه دار صحبت میکنم که اگه دیدم اذیت میکنه پس میارم واست.سر نایف هنوز دو به شکیم چون من دوسش دارم همسرم نه.دراگون رو هیچکدوم دوس نداریم.یدونه کت اسپرت.اینایی که آکواریومیه ما داره یا کوچیک و سه بند انگشتین یا خیلی بزرگن و اندازه یه دست هستن.نمیدونم کدوم مناسبتره.
    تگزاس رو از لیستم خط میزنم اگه میگید مناسب نگهداری با اسکار اینا نیست.میمونه دو تا گرین ترور که فرمودین.گرین ترور دوس دارم منتها فک میکردم اسکارها رو میزنه.چه سایزی بگیرم مناسبه؟
    ببخشید طولانی شد.علت اینهمه حساسیتم رو ترکیبم اینه که میخوام همه رو از سن کم و همزمان به آکواریومم اضافه کنم و حتی الامکان به ترکیبم دست نزنم تا کنار هم بزرگ شن و سالها باهم زندگی کنن

    پاسخ
    1. Mani mani mani

     ببینید درگیری تو گوشتخوارا طبیعیه حتی درگیری های خونین تو ترکیب های استاندارد هم ممکنه پیش بیاد ولی احتمالش کمه در مورد دل دادن هم به نظر من بدین ۳ روز یبار درسته ماهیا خشن تر میشن ولی خیلی خیلی سرحالتر میشن حالا دل نشد یه غذای متجمد دیگه بدین ولی منجم رو حتما تو تغذیه بزارین ماهیو ازین رو به اون رو میکنه

     پاسخ
    2. saj!jad

     ببینین پولی یک نژاد خوب بگیرین که یکی دید فک کنه واقعا یک خزنده دارین تو اکتون مث نژاد اندیچری،پلنگی یا دلهیزی
     از این بابت میگم که پولی باطرح و نقش ساده خوب نیست منظور این که جذابیت داره ولی اندازه اونایی که پر خط و خالن جذابیت نداره من خودم تو تا نژاد داشتم یکی سنگالی یکی البینو هرکدوم نزدیک۲۰سانت بودن اما جفتشون و رد کردم چون زیاد به اک منظره جالبی نمیداد چون رنگشن یکدست بود
     شما باید حدود۱۵سانت در نظر بگیری…
     پنگوسی هم باید خیلی کم از اسکارا کوچیکتر باشن همسایز هم شد فدای سرتون مهم نیست
     برای نایف من خودم دارم،نگهداریش خیلی لذت بخش ولی در نظر بگیرین نایف سخت غذا خور میشه واسه همین شما باید روزای اول تا وقتی غذای خشک رو پذیرفت بهش غذای زنده بدین و تو این مدت باید با شیشه اون و از بقیه جدا کنین(تو همون اک)
     گرین ترور ها باید همسایز اسکار ها باشن…
     و این ایده شما راجب بزرگ شدن کنار هم و سازششون ایده قشنگی خودم تونستم با این روش یک ترکیب عجیب برای خودم بچینم
     راجب پرت فک کنم شما اون فیلمی و دیدی که طرف پرت و نوازش میکنه و به دستشم کاری نداره واسه همین روش اینقد مانور میدین به امید خدا که رنگ سرخش و پیدا کنین…

     پاسخ
     1. LiliiiS

      مرسی بابت راهنمایی هاتون
      تو چند تا آکواریومی که تا الان دیدم از قیافه پولی سفیدها بیشتر خوشم اومده بود اما تنوع چندانی هم نداشتن.فردا قراره بریم نواب اونجا قطعا مدلهای بیشتری هست.راستی دوستان تهرانی، آیا بجز نواب مرکز فروش ماهی های آکواریومی دیگه ای هم وجود داره تو تهران؟ که تعداد مغازه هاش مثل نواب زیاد باشه
      فیلمی که درباره پرت گفتید رو ندیدم اما یه همچین فیلمی رو درباره اسکارها دیدم.پرت رو بیشتر برای این دوس دارم که قیافش از روبرو یجوریه که انگار یه لبخند خیلی ناقلا رو لباش داره.کلا صورتش خیلی بامزست آدم دوس داره لپشو بکشه🥰
      نایف هم مدل بدنش خیلی بامزست فقط حیف که شب کاره.من آکواریوم واسم مثل تلویزیونه.هر روز کمه کم یه ساعت میشینم جلوی آکواریومم تماشاشون میکنم تازه بااینکه ماهی های فعلیم هیجان انگیز نیستن.ماهی های شب کار و اهل مخفی شدن تو ذوق آدمای فضول مثل من میزنن😅
      در رابطه با پنکوسی چیزی که یکم گیجم کرد اینه که رفتم مقاله معرفی پنکوسی رو خوندم. نوشته برای دکربندی از سنگ و صخره و اینا استفاده نکنید. از اونور بخاطر اسکارها باید از سنگ و صخره استفاده شه. آدم نمیدونه چیکار کنه
      دوستان تو سایت تاپیکی وجود داره درباره ایده های دکربندی برای آکواریوم اسکار و پرت یا کلا گوشتخوارهای مهاجم و سیچلایدهای امریکایی؟ سایتهای خارجی رو که سرچ کردم تو تمام عکسها تا کله آکواریومهاشون رو پر از سنگ کرده بودن.عملا ببشتر از نصف حجم تانک اشغال شده بود.در اون حد باید سنگ چینی کنیم؟!

      پاسخ
      1. saj!jad

       این طبیعی اگه شما میشینی پای تلویزیون زنده من برای شخصیت های اون تلویزیون اسم گذاشتم😂😂
       واسه نایف اگه۱۰سانت یک مخفیگاه۱۰سانتی یا شاید یکم بزرگتر در نظر بگیرین به مرور زمان نایف بزرگ میشه و مخفیگاه کوچیک اینجوری دیگه نمیتونه وارد مخفیگاهش بشه و شما میتونی به راحتی ببینینش واسه اینکه تو روشنایی ببینینش عادتش بدین یعنی تو زمان روشنایی بهش غذا بدین غذا دهیتون تو روز باشه اینجوری عادت میکنه…
       به مقاله ها راجب دکوربندی صخره ای و اینا توجهی نکنین ببینین خودتون چی دوست دارین ساده باشه پلنت باشه صخره باشه صرفا فقط ابنوس باشه بستگی به شما داره دوست دارین اکتون چی باشه ماهی خودش و وقف میده هیچ ماهی نه سادست نه بدون جذابیت همشون خوب و قشنگن همین کت فیش خودش دنیا سوال اینکه چجوری میچسبه به شیشه ها که ثابت میشه?
       همه ماهیا خوشگلن نگین سادن همشون بی نظیرن…

       پاسخ
      2. Mani mani mani

       سلام پنگوسی یکم چشمش ضعیفه بخاطر همین میگن آک رو شلوغ نکنید که هی نخوره به دکور. شما میتونی با خیال راحت پایین رو دکوربندی کنی اون بالا هم برای پنگوسی فضای شنا بزاری خودش یاد میگیره که برای. شنا بیاد به بخش بالایی(دکور زبر یا تیز مثل مرجان جز سیکلید آفریقایی برا هیچ ماهی نزارید چون گند میزنه به سختی آب)پرت علاوه به قیافه باحالش با شیطونی هاش فضای آکواریوم رو عوض میکنه(و اسکارهارو دیوونه میکنه😂😂)

       پاسخ
  2. Mani mani mani

   سلام ببینید شما به ماهیاتون دل بدین ماهیا کلشو میخورن اصلا چیزی به لجنخوار نمیرسه(اگرم برسه اونقدری نمیرسه که خطری بشه) فلاور باکس هم کافیه تو اینگلیسی سرچ کنید(parrot horn) اون عزیزی که میگفت حاصل تکثیر نامناسب اشتباه میکرد

   پاسخ
   1. LiliiiS

    نمیدونستم اسم انگلیسیش parrot horn هست. من flowerbox fish سرچ میکردم😅خیلی خوب شد که دونستم واقعا با فلاور هورن فرق داره و آرومتره.
    من کلا همیشه نگران ماهی هایی مثل لجنخوار و پولی هستم که نکنه غذا بهشون نرسه.همین الان تو آکواریوم ماهی های گیاخوار صلحجوی ریز به لجنخوارم غذا نمیرسه اگه هرشب رو سنگی که عادت داره روش بشینه غذای قرصی نرسونم

    پاسخ
    1. Mani mani mani

     خب خیار بدین به لحنخوار ته خیارو فرو کنید تو بستر لجنخوار به خدمتش میرسع

     پاسخ
     1. LiliiiS

      امتحان کردم بخدا.به انواع و اقسام شکلها.خیار با پوست، بی پوست، نازک حلقه شده، چاق حلقه شده.خام،بیست ثانیه تو آبجوش گذاشته شده.فقط بشکل رنده شده امتحان نکردم تا الان.نه تنها لجنخوار بلکه هیچ کدومشون انگار اصلا متوجه نمیشن خوراکیه.حتی گورامی دارفهام که اشتهاشون دیوانه وار زیاده به خیار و کاهو بی تفاوت بودن.فقط یبار پیش اومد که یکی از گوپی های مادم دوبار بهش نوک زد و ولش کرد.ممکنه بخاطر این باشه که زیادی سیرن؟
      من به لجن خوارم اینجوری غذا میدم: هرشب ده دقیقه بعد خاموش کردن چراغ آکواریوم،یک چهارم یه غذای قرصی رو میچسبونم روی یه تیکه سنگ بزرگ که وسط آکواریومم رو زمینه.سی ثانیه بعدش لجنخوارم میاد سراغش.منتها گورامی دارف نرم هم مدام میاد از قرصش میخوره.هی لجنخوارم دنبالش میکنه.اون فرار میکنه.اما یه ثانیه بعدش دوباره برمیگرده.از دو نوع قرص هم بهش میدم.یه شب درمیون قرص اسپریلونا و قرصه با پروتئین بالا میدم بهش.اینجوری خیالم راحته که گرسنه نمیمونه و واسه خودمم لذتبخشه که میشینم غذا خوردنشو تماشا میکنم.تنها بدیش اینه که هرشب باید دستمو بکنم تو آبشون تا قرص رو بچسبونم رو سنگ
      اینو هم بگم که گاهی اوقاتم شبها غذا دونه ای زیرآبی میریزم به این امید که کوریدوراسها و کت فیش بخورن.البته ۹٠درصدش رو همون وسط راه گورامی دارفها می قاپن اما بالاخره چند تا دونش میشینه رو شنها و سنگهای کف
      یکی از نگرانیهای بزرگم اینه که با ماهی های گوشتخوار و بزرگ نتونم به این راحتی به لجن خوارم غذا بدم.
      یه سوال هم دارم.کت اسپرت فعلیم حدودا سه و نیم بندانگشته.این زیادی کوچیکه واسه زندگی کنار اسکارای هشت سانتی؟
      (مدیر جون ببخشید.میدونم اینجا جای صحبت راجع به کت اسپرت نیست.اما بحث کشیده شده بود به اینجا)

      پاسخ
      1. Mani mani mani

       سه بند برای نگهداری با گوشتخوارا خیلی کوچیکه. یه لقمه میشه که بختطر صفحات قضروفی روی بدن لجنخوار ماهی شکارچی هم بعید نیست کشته بشه شما ماهی گوشتخوار بگیری همینکه قرص رو بزاری ماهیات میخورنش و لجنخوار گشنه میمونه اینکه خیار بخوره یا نه بستگی به تغذیه ش در دوران بچگی داره من خودم لجنخوارم اصلا سمت کاهو نمیرف ولی خیارو ناموس خودش میدونس بقیه ماهیا نوک به خیار ئیزدن سه دور دور آک دنبالشون میکرد. بعضی مغازه ها تو آک لجنخواراشون خیار میزارن و میتونید ببینید که خیارا دارن خورده میشن یا نه

       پاسخ
      2. saj!jad

       بزار یک راه بهت یاد بدم یک خیار وردار سرش و بکن یک حلقه۲/۳سانتی ازش برش بزنی با تیغ یا چاقو روش هر جور دوست داری خط بنداز تهش و یک خلال دندون بزن بکن تو بستر میبینی وای نمیسته یا بستر نداری به یک سنگ خلال دندون و ببند خیار و بزن به سرش رد خور نداره…

       پاسخ
 15. 222Md

  برای آکواریوم زیر ۱۰۰ لیتر چه نوع فیلتری بخرم که ماهی ها با فشارش اذیت نشن؟

  پاسخ
  1. LiliiiS

   بنابه تجربه من تو آکواریوم سی لیتری فیلتر داخلی آبشاری آکواتک با توان سه وات و تو پنجاه لیتری فیلتر داخلی آبشاری سوبو با توان هشت وات ماهیها رو اذیت نمیکنه.حتی ماهیهای ریز رو(البته تو مورد دوم بشرطیکه سری آبشاریش نصب شه وگرنه هشت وات فشارش برای ۵٠لیتر زیاده)

   پاسخ
 16. taha mousavi

  سلام اگه بین ۵۰ تا ۱۰۰ یه تاپ فیلتر اگه بین ۰ تا ۵۰ یه هنگان

  پاسخ
 17. امیرحسین

  سلام من یک سوروم دارم می توانم بهش خیار بدم. اگه میشه چه جوری ممنون

  پاسخ
  1. AMIR. IR

   سلام
   خیار بجز کت فیش ها ( لجنخوار ها) برای بقیه ماهی ها توصیه نمیشه
   وقتی میشه از غذا های دیگه که خاصیت بیشتری داره استفاده کرد بهتره از خیار استفاده نکنید
   ولی اگه اسرار دارید

   پوست خیار رو جدا کنید خیار رو به اندازه کافی ریز کنید
   بریزید داخل آب جوش برای ۱۰ ثانیه
   بعد بریز تا بخورن
   ولی بعید میدونم سورم بخوره
   پرت و اسکار به زور میخوردن سورم که جای خود داره
   و اگه به طور مداوم میخوای بدی هفته ای ۱ بار بیشتر نده

   پاسخ
   1. Mani mani mani

    سلام دوست عزیز خیار مشکلی برای ماهیا بوجود نمیاره که میگین توصیه نمیشه در حد همون هفنه ای یبار خیلیم خوبه منتها اگه بتونین کاری کنید که خیارو بخورن من یه تگزاس باکس و پرتم میخوردن ولی بقیه سمتش نمیومدن. درضمن سوالتون راجع به سورم هست چرا زیر مطلب اسکار پرسیدید؟ لطفا رعایت کنید

    پاسخ
    1. AMIR. IR

     خیلی هم خوبه یعنی خواصش از دل و میگو و غذای خشک بیشتره؟
     گفتم تا زمانی ک غذا هایی با خواص بیشتر هست خیار ندید بهتره
     ولی ضرری نداره برای ماهی

     پاسخ
     1. Mani mani mani

      چرا اتفاقا هفته ای یبار خیار باعث میشه روده ماهی بهتر کارکنه همیشه بحث خاصیت نیست در این مور سلامت گوارش هم باید در نظر گرفته بشه

      پاسخ
 18. ممد

  سلام اسکار ها غذا رو از تو ابشش هاش بیرون میده دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   هیچی شاید تیکه غذا بزرگه مسلما کلشو که نمیتونه از آبشش بده بیرون بعید میدونم مشکلی باشه

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code