ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,401 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. ارمیا

  سلام دوستان عزیزم ببخشید من میخوام یه اکواریوم راه بندازم خیلی خیلی ممنون میشم یه جفت ماهی خوب به من بگید که جه ماهی گوشت خاری خوبه خیلی ممنون میشم جواب بدید ممنون از سایت خوب

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   یک جفت ماهی شامل هزاران نوع ماهی هست. باید شرایط مخزن و سایز و تجهیزات و … رو بگین. همچنین نگهداری از ماهیا سلیقه ای هست. به هر حال اگه اکواریومتون زیر ۱۰۰ لیتر حجم داره از ماهیای صلح جو نگهداری کنید. اگه بیش از ۱۰۰ لیتر حجم داره میتونید از ماهیای مهاجم با رعایت سایزبندی و سازگاری و دکوربندی مناسب نگهداری کنید.

   پاسخ
 2. ارمیا

  خیلی ممنونم از جوابتو دوتا اسکار برای اک طول۴۵ در۲۸ البته اگه بجه باشن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. اصلا مناسب نیست. یک جفت اسکار به حجم ۱۵۰ لیتر به بالا نیاز دارن. حالا ۱۵۰ لیتر هم نه حداقل ۱۰۰ لیتر. اکواریوم شما مناسب نگهداری ماهیای صلح جوی کوچیک هست.
   اسکار کوچیک بندازید هم چند ماه بعد باید به فکر رد کردنشون باشید.

   پاسخ
 3. امیرحسین

  سلام من دو تا بچه اسکار خریدم نر و ماده اصلا هیچ کار نمیکنن و یک گوشه اکواریوم رفتن و من دماسنج دارم و بخاری ندارم و یکی از دوستانم گفت برای اینکه بخاری نداری میشه علتشو بگید ممنون میشم

  پاسخ
  1. AMIR. IR

   سلام
   تو اک چه ماهی هایی دارید؟
   و چند وقته ماهی هارو گرفتید؟
   غذا میخورن؟

   پاسخ
   1. jamshid1361

    سلام اسکار های من دیروز برای اولین بار تخم ریزی کردند روی سنگ حدود ۵۰ تا ولی بعد چند ساعت اسکار نر همه را خورد

    پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   احتمال اینکه بد اب به اب کردید هست. از طرفی بخاری و دماسنج هم ندارید و نه مشخصه دمای اب چقدره و نه دما ثبات داره. حتما سیکل اولیه اکواریوم رو هم طی نکردید؟
   خب همه این موارد باعث میشه ماهیاتون در شرایط استرس زا قرار داشته باشن و همین که تا الان نمردن خوبه. بهتره هر چه سریعتر نسبت به بهبود شرایط زیستیشون اقدام کنید تا تلف نشدن.

   پاسخ
 4. Metallica

  سلام ببخشید ماهی اسکار با ماهی گوارامی جاینت همسایز خود درگیر نمیشه تعداد اسکار هام ۹ عدد بزرگترین شون هم ۲۷ سانت

  پاسخ
  1. Alirez7632

   سلام ب صورت کلی مشکلی باهم ندارند فقط باید حتما فضای کافی رو‌ داشته باشید و ماهی جدید‌ رو یک هفته تا ۱۰ روز جدا کنین

   پاسخ
   1. Metallica

    ابعاد آکواریوم طولش ۱۵۰ عرضش ۴۰ ارتفاع ۶۰ آیا آروانا هم میشه انداخت دیروز رفتم مغازه آکواریوم ماهی آروانا ۵۵ سانتی و ردتیل ۲۷ سانتی و پنکوسی ۳۰ سانتی انداخته بود داخل آکواریوم به ابعاد ۱۴۰ در ۴۰ و در ۶۰ بعد برام سوال شد میتونم آروانا کوچکتر را کنار اسکارام نگهدارم یا نه

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     خیر. اروانا با اسکار اصلا سازگاری نداره و اسکار از زیر میزنه اروانا رو.
     گورامی غول پیکر هم گزینه مناسبی برای نگهداری کنار اسکار نیست. کوچیک باشه کتک میخوره. یکم سایز بگیره پدر اسکارو در میاره! البته فضای کافی داشته باشید مدتی باهم کنار میان.

     پاسخ
 5. Metallica

  سلام من می‌خوام برای ماهی اسکارم یک جفت نر پیدا کنم میشه بگید باید از کجا بفهمم که اسکاری که می‌خوام بخرم نر یا ماده

  پاسخ
 6. محمد صالح حسینی

  میشه یه اسکار رو در یک تانک ۱۵۰ لیتر به صورت انفرادی نگهداری کرد چرا شما همیشه حرفتون رو زیر پا می گذارید یه بار میگین اسکار با پرت سازگاره یه دور میگین سازگار نیست چطوریه

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   اولا که ما یه نفر نیستیم حرفامون در تضاد نباشه
   دوما که خب پرت با اسکار سازگاره الان کسی چیزی گفت ؟
   اگرم دیدین اقا مجتبی یا از بزرگای سایت گفتن سازگار نیستن با توجه به حجم و مقدار اب و شرایط اکواریوم طرف مقابل گفتن سازگار نیست الان ما چی رو باید توضیح بدیم ؟

   پاسخ
  2. .esmaili.sajad

   از نظر من حتمی نمیشه گفت پرت با اسکار سازگار هست یا نیست .ممکنه سازگار باشن و ممکنه نباشن .من پرت داشتم بااینکه حتی کوچکتر از اسکارام بود تو تانک ۴۰۰لیتری یجوری بهشون حمله میکرد و دنبالشون م که اسکارا بدبختا میخاستن از آب بپرن بیرون برعکس پرت هم داشتم که اصلا کاری با اسکار نداشت.ولی سعی کنید حتما ماهیاتون رو هم اندازه انتخاب کنید تا نزاع ها کمتر پیش بیاد.

   پاسخ
 7. alirezaj

  سلام
  سازگاری خیلی به شرایط محیط بر میگرده.مثلا اگه هم سایز باشن سازگارن ولی اگه یکی بزرگتر باشه احتمال سازگاری پایین میاد.
  کاربران گرامی لطفا لحن خودتون رو اصلاح کنید .در ضمن اینجا یه سایت علمیه نه یه کانال برای بحثهای بیمورد.توضیح بخواهید تا قانع بشید یا قانع بشیم.
  موفق باشید.

  پاسخ
 8. محمدرضا

  سلام
  آیا ماهی اسکار از ماهی کیلکا میتواند تغذیه کند؟!

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   بله ولی ن مداوم بلکه به عنوان تنوع.

   پاسخ
 9. سپهر

  سلام.
  آیا اسکار با سیچلاید سر اسبی سازگاره؟
  چرا چیزی درباره سیچلاید دیمیدیوکرومیسم(سر اسبی) نذاشتید؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر.
   در تالار گفتگو هست و اگه نیست لطفا شما این مطلب رو ایجاد کنید. در سایت خودمون ابتدا جستجو کنید.

   پاسخ
 10. مژگان

  سلام اگه اسکار رو تنها و بدون اینکه هیچ ماهی دیگه ای کنارس باشه نگه داریم ماهی افسرده میشه؟
  یا باید بیشتر یه دونه باشن

  پاسخ
  1. Amirreza1383

   سلام فک نکنم اینطوری بشه کلا اسکار ماهی حساسی نیست .ولی نیاز هاش باید برطرف بشه موفق باشید

   پاسخ
 11. ناشناس

  اقا شهریار امروز غذای زیر آبی برای لجن خوارم ریختم ، غذاها رفت زیر سنگ ریزه های کف اکواریوم ، اسکارها شروع کردن دنبال غذاها گشتن ، هی سنگریزه های کف تانکو میکردن تو دهنشون و بعد مینداختن بیرون ، الان اومدم دیدم شکم یکی از اسکارهام باد کرده و چاق شده. ایا احتمال داره سنگ هارو بلعیده و قورت داده باشه ؟ راه حلش چیه ؟ لطفا کمکم کنید ، سایر دوستان هم لطفا کمک کنید.

  پاسخ
  1. .esmaili.sajad

   سلام .فکر نکنم سنگ قورت داده باشه احتمالا غذای زیادی خورده .لجن خوارم تو تاریکی غذا بدید اسکار نبینه .به مقدار غذایی که برا اسکار میریزین باید دقت کنید زیاد غذا دادن به اسکار حتی می‌تونه باعث مرگش بشه. اگه سنگ خورده باشه راه حلی فکر نکنم داشته باشه (تا حالا ندیدم سنگ اشتباهی قورت بدن!)فقط صبر کنید و غذا ندید ۲۴ساعت تا معدش خالی بشه از غذا و بادش کمتر شه.حالا منتظر نظرات سایر دوستان هم باشید.موفق باشید

   پاسخ
 12. ناشناس

  بله به نکته مهمی اشاره کردید . به دلیل اینکه میخواستم به لجن خوار غذا بدم و اسکار ها همشو میخوردن ، غذا زیاد ریختم و همشو به سختی خوردن . خودم هم حدس میزنم بخاطر غذای زیاد هست.

  پاسخ
 13. نکیسا

  سلام خدمت همه بهترین غذا ها برای ماهی اسکار چی هست؟
  من بهشون میکس دل میدم هر هفته
  بهشون غذای خشک و رنگ خوب میدم ..
  بهشون دل گاو و مرغ میدم..
  میگو میدم
  بعضی موقع ها کرم میدم بهشون
  این غذا ها براشون ضرری نداره؟
  با تشکر

  پاسخ
 14. رضا

  سلام نه مشکلی نداره به جزء دل مرغ که برا ماهی خوب نیست و دل گاو هم به تنهایی موجب انگل روده میشه ، کرم هم حتما قبل دادن شکمش رو خالی کنید تا مشکلی پیش نیاد .سعی کنید در میکس دل از عصاره سیر استفاده کنید و میکس دل هم هفته ای ۳ وعده استفاده کنید .

  پاسخ
 15. ali222

  سلام دوستان تفاوت اسکار سلطنتی با بقیه انواع اسکار چیه؟؟؟
  من هرچی عکس ها رو دیدم متوجه نشدم

  پاسخ
   1. ali222

    آقا شهریار عزیز من این لینک ها رو دیده بودم
    فقط فرق بین سلطنتی و اسکار لئوپارد رو متوجه نمی شم
    از نظر اندازه متفاوت هستند یا از نظر پترن بدنشون؟یا کلا چه فرقی دارند
    ترکیب رنگشون فرق می‌کنه؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     خیلی راحت نمیشه تمیز داد. با این حال از نظر نقش و نگار و رنگ رگه ها باهم متفاوت هستن. سلطنتی به طلایی میزنه ولی تایگر به قرمز. سلطنتی ممکنه خطوط پهن تر و از هم باز شده داشته باشه و تایگر بهم پیوسته و جمع تر.
     لئوپارد هم که مشخصا رگه های متفاوتی نسبت به سایر اسکارهای رایج داره. همچنین اونقدر نژاد و تفاوت رنگ و خال و … طی تکثیرهای مختلف وجود داره که شاید اصلا نتونید تشخیص بدید چه نوع اسکاری هست کلا!!

     پاسخ
 16. مهیار نادری

  سلام میتونم اسکار کوچک رو با پنگوسی گیاهخوار متوسط نگه دارم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خیر. پنگوسی با اسکار سازگار نیست. چه پنگوسی معمولی و چه نوع شکارچی و در هر سایزی که باشن کنار هم نباید قرار بگیرن.

   پاسخ
 17. Shams

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  چند روزی هست که اسکار من بی حال شده همش بیحال و بی حرکت و گاهی هم کج یه گوشه آکواریوم شنا میکنه قبلا خیلی سرحال بود نمیدونم الان چه مشکلی پیش اومده اصلا هم غذا نمیخوره لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   کیفیت اب ممکنه پایین باشه، ماهیای کنارش چی هستن و وضعیت اونها چطوره؟
   ممکنم هست دچار بیماری های انگلی یا سایر بیماری ها باشه. به هر حال باید بررسی بیشتری صورت بگیره. ابتدا کیفیت اب رو بالا ببرید و اکسیژن رسانی رو زیاد کنید. به ازای هر لیتر اب اکواریوم هم مقدار نیم گرم نمک بدون ید به اب اضافه کنید و ببینید نتیجه چی میشه؟ همچنین غذاشو در عصاره سیر بخوابونید و بعد بهش بدید هم ترغیب میشه به تغذیه و هم دل و رودشو شستشو میده!!

   پاسخ
   1. Shams

    کیفیت آب آکواریوم خوبه کثیف نیست ماهی های کنارش هم نایف پرت گرین اسکات و یک سیچلاید کله اسبی هست اون ها هیچکدوم مشکلی ندارند این اسکاره یک جفت دیگه هم داره ولی اون هیچ مشکلی نداره
    فقط هی یک گوشه آکواریوم دهنش همیشه بازه و توی دهنش هم انگار قرمزه کلا خیلی گوشه گیر شده و اصلا غذا نمیخوره میترسم از گرسنگی بمیره
    آیا مولتی ویتامین میتونه تاثیری داشته باشه؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     بهتره قرنطینه بشه. ممکنم هست اصلا از سایرین کتک خورده باشه.
     مولتی ویتامین خیر نیازی نیست. از کیفیت اب نه از لحاظ ظاهری بلکه از لحاظ شیمیایی مطمئن بشید و اختصاصی تغذیه بشه و از دیگران جدا باشه. اگه وضعیت در حال بهبودی هست که هیچ در غیر اینصورت لازمه از یک داروی جنرال استفاده کنید چون عامل بیماری الان مشخص نیست و یک داروی وسیع الطیف میتونه کمک کننده باشه.

     پاسخ
 18. Metallica

  سلام من دوتا ماهی اسکار دارم یکی ۲۰ سانتی یکی ۲۵ سانتی اسکار های من ۱ یا ۲ روز است که همش میروند کف آکواریوم و به هم تکیه میدهند و زیاد فعالیت نمی‌کنند فقط برای غذا از جایشان پا می‌شوند آیا به نظرتان مشکلی دارند

  پاسخ
  1. علی

   ممکنه از چیزی ترسیده باشند ، شرایط رو خوب بررسی کنید تا چیز استرس زایی اطرافشون نباشه ؛ بهشون نگاه کنید ببینید ترس توی چهرشون هست ایا . اگر شرایط خوب بود ، پس عیبی نداره چون بعضی اوقات اسکار هم از شنا کردن خسته میشه و استراحت میکنه مخصوصا وقتی بزرگ باشن.

   پاسخ
   1. Metallica

    چیزی نیست که باعث استرسشان بشود فقط دوتا ماهی دیگه دارم یک پولی و یک کت آفریقایی با دوتا لجن خوار

    پاسخ
   2. شهریار (onlypet.ir)

    کیفیت اب رو بررسی کنید. کت افریقایی رو هم با شیشه از سایرین جدا کنید به احتمال قوی شب اسکارها رو اذیت میکنه.

    پاسخ
    1. Metallica

     امروز فعالیتشان را باز شروع کردن و دارند شنا می‌کنند مثل قبل ولی کت آفریقایی تا حالا به اینها کاری نداشته وگرنه اسکارم راحت می‌توانسته بزنش ماهی کت آفریقایی خیلی بی آزار است حتی به پلی پتروسم کاری ندارد و با آن بعضی وقت ها با هم یکجا استراحت می‌کنند کیفیت آبم شفاف است و سه تا فیلتر دارد یک ۸۵۰ لیتر یکی ۱۱۰۰ لیتری و یکی ۱۵۰۰ لیتری یک فیلتری هم که به اکسیژن وصل میشود هم دارم

     پاسخ
     1. Mani mani mani

      سلام اگرم بزنه شما نمیبینید چون شب کار هست و دور از چشم شما کار میکنه روزا مظلوم جلوه میده شبا برا خودش یپا ساموراییه

      پاسخ
     2. شهریار (onlypet.ir)

      متاسفانه اکثرا کت افریقایی رو یک ماهی بی ازار میبینن که در طول روز یک گوشه ای استراحت میکنه یا نهایتا برای دریافت غذا حرکتی انجام میده یا فوقش شن های کفو بهم میریزه. ولی نصف شب خدا میدونه چه حرکات و چه اتیشی تو اکواریوم میسوزونه. به هر حال تصمیم با خود شماست.

      پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code