ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدها است که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که ماهی اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها مانند اسکار تایگر، اسکار مسی، اسکار سلطنتی و … یافت میشوند. برای خرید ماهی اسکار و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان توصیه می شود از ماهیان هم خانواده و هم سایز کنارشان نگهداری کنید.

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی: Astronotus ocellatus

نام عمومی: ماهی اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ، اسکار البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاک‌باس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. بهتر است این ماهی را از بچگی با گروهی از ماهیان هم جثه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند.

طول عمر: ۱۰ الی ۱۵ سال و حتی طی برخی از گزارش ها تا ۲۰ سال

ماهی اسکار

شناخت ماهی اسکار:

ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا است. نام گذاری این ماهی دقیقا مشخص نیست و در منابع مختلف دلیلی برای اینکه چرا این ماهی اسکار نامیده شده است یافت نشد. با این حال نام علمی این ماهی(Astronotus ocellatus) معنی جالی دارد و به ماهی ای گفته می شود که دارای یک خال چشم مانند است!

اسکارها جزو ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند و در طبیعت در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند.

ماهی های اسکار بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند و حتی از افراد تازه وارد دوری کنند! اسکارها بسیار اموزش پذیرند به نحوی که به ساعت غذادهی یا رویدادهایی که در اطرافشان اتفاق میافتد واکنش نشان می دهند. حنی گاها دیده شده که اسکارها با دست صاحب خود بازی میکنند و حتی می توان انها را نوازش نمود! به هر حال این ماهی به دلیل عمر زیاد، جان سختی، دستی شدن و ….. نزد علاقه مندان به اکواریوم بسیار محبوبند.

اسکارها ماهیان سخت جانی بوده و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی‌باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد.

در مورد خلق و خوی این ماهی باید گفت که اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند و حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان بد سرشت هستند! این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها می‌باشد را ببلعند. اسکارها قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

اسکار البینو

نگهداری از ماهی اسکار:

برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع آنها اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. همچنین بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند).

برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید و اکواریوم را نیز به خوبی دکور بندی کنید تا اولا با هم بزرگ شده و به یکدیگر کاملا خو بگیرید و همچنین با وجود دکور و مخفی شدن از دید هم کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند.

اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است.

دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. اسکارها علاقه وافری به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام می‌شود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار:

اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید.

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

6,587 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. A.James

  فکر نکنم از این باشه چون آکواریوم رو پر کردم بعد سه روز ماهی هارو انداختم ضد عفونی هم کردم در ضمن ماهی های بزرگ رو اول انداختم کوچیکارو بعد ۱۰ روز انداختم شایدم بیشتر ولی کوچیکا بیشتر سعی میکنن که بپرن و به نظرم بزرگا با دیدن کوچیکا تشویق میشن

  پاسخ
 2. A.James

  سلام ببخشید که زود به زود مزاحم شما عزیزان میشم و هنوز هم عضو نشدم

  یه فیلم توی سایت هست به اسم تانک مانستر میخواستم اگه میشه اطلاعاتی در مورد تانک مانستر قرار بدید و اگه شد یه تاپیک ایجاد کنید که بنده و کاربران بتونیم از اون استفاده کنیم

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   تشریف بیاریذ تالار گفتگو . اصلا اگه موجود نبود خودتون یه تاپیک به همین نام در تالار ایجاد کنید تا به یادگار از شما بمونه.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   البته تانک مانستر رو بنده خیلی قبول ندارم چون احتمال سازگار شدن ماهی هاش کمه و احتمال ایجاد جنگ جهانی در اون آک زیاد هست.
   اما سوالتون رو جواب بدم به تانک های بزرگ و یا خیلی بزرگ و با ترکیب ماهی های مهاجم بزرگ و معمولا ترکیب ناسازگار مانستر گفته میشه که مثلا همون ماهی ها رو در تانک کوچکتر نمیشه در کنار هم نگهداری کرد و جنگ و خون ریزی میشه.

   پاسخ
 3. امیر عباس

  سلام لطفا سریع بگید میشه به اسکار گوشت خورشتی بدون چربی ریز و خیلی کم داد یا نه تکه تکه شده به اندازه ی ۳تی ۸ میلیمتر چند تا بدم ۳تا اسکار ۳بند در ۱۰۰ لیتر

  پاسخ
  1. alirezaj

   چشم سریع میگم!!!!!!!!!
   خیر ندید حیوون تلف میشه!

   پاسخ
 4. امیر عباس

  برا چی چون من داییم هم گفت نده خودش ۱۰ تا اسکار داره میگه سفته دلیلش اینه آیا اگه نیست برا چی چی خوبه بجز دل

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   فقط دل خوبه
   بهترین عضو و سالم ترین عضو دله و سالمه
   سفت بودن هم ربطی به گوشت خورشت نداره اگه اینطوره به داییتون بگید چطور استیک تروپیکال میخوره
   بعد به دایی بگید ۱۰تا اسگار حجم مناسبش ۷۰۰،۸۰۰لیتره هااا

   پاسخ
 5. امیر عباس

  والا تو ۴۵۰ لیتر نگه می داره آقا پارسا نا را حت شدید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بستگی به سایز ماهیا هم داره. حجم ایده ال رو اقا پارسا گفتن وگرنه در حجم کمتر هم میشه نگه داشت. اما خب دیگه از حالت استاندارد و ایده ال خارجه.
   در اخر بعید میدونم کسی برای پاسخ به سوالی ناراحت بشه و در این خصوص خیالتون راحت….
   موفق باشید

   پاسخ
 6. ا

  سلام تایپک در رابطه با فلاور باکس نیست لطفا قرار بدید اگر هست آدرس بدید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   فلاور باکس رو در سایت جستجو کنید. اگه نیست خودتون میتونید شروع کننده تاپیک باشید و اون رو در بخش مربوطه ایجاد کنید.

   پاسخ
   1. رهام گلچای

    سلام
    ببخشید چطور میشه تاپیک جدید ایجاد کرد؟
    پیشاپیش ممنون

    پاسخ
    1. محمد پارسا

     سلام
     باید عضو بشید تا این امکان فراهم بشه

     پاسخ
 7. A.James

  سلام من نمیدونم چرا اسکارام انقدر سستن و بیحال شنا میکنن هیچ اثری از بیماری هم نیست ولی خیلی سست بیحال افسرده و خیلی اهلی هستن غذا هم میخورن حتی وقتی قاشق رو میگیرم تا بریزم تو آب غذا رو رو هوا میزنن ولی در مواقع عادی میرن تو قلمرو پرت ها دعوا میکنن شکست خورده برمیگردن و رنگشون هم زود به زود سفید میشه انگار که میترسن ولی من چیزی برای استرس پیدا نمیکنم غذا هم غذای شرکتی میدم همیشه آکواریوم هم بزرگه بالای ۲۵۰ لیتر

  پاسخ
 8. A.James

  و وقتی که تصفیه رو روشن میکنم یکی از بزرگا با سرعت سرشو میچسبونه به شیشه و روبه شیشه حرکت میکنه و نفس نفس میزنه انگار که میترسه چیکار کنم؟لطفا کمک کنید

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   علایم درگیریه.چون دنبال قلمرو میگردن و نمتونن مالک بشن.
   اکسیژن رسانی رو افزایش بدید و دکوراسیون رو تغییر بدید اگه مورد دیگه مشاهده شد اطلاع بدید.

   پاسخ
 9. A.James

  به نظرتون اگه ماهی بدم قویتر میشن و می‌تونن قلمرو صاحب بشن؟
  منظورتون از تغییر دکوراسیون اینه که مخفیگاه بزارم یا گل یا چی؟
  اکسیژن رو هم زیاد میکنم اطلاع میدم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   به سایز اکواریوم هم بستگی داره. به هر حال اگه به هر دلیلی یکی از ماهیا قوی تر از بقیه بشه و اکواریوم کوچیک باشه درگیری پیش میاد. بین پروت و اسکار هم درگیری رایجه و باید به اندازه کافی فضا و دکور مناسب داشته باشید تا هر کسی یه گوشه ای اروم بگیره.
   برای اسکار دکورهای سنگی مناسبه. بهتره دکورها به نحوی در اکواریوم قرار بگیره تا دید ماهیا از هم کور بشه.

   پاسخ
 10. Taha

  سلام
  یک آکواریوم ۱۵۵لیتری دارم که دکور های سنگی داره
  حال حاضر یک اسکارتایگر ۲۰سانتی داخلشه که مریض بوده نظرات سایت خوندم که تاثیر زیادی داشت خوشبختانه خوب شد.
  می تونم برای تغذیه از بچه کپور یک بند و دو بند(زنده) استفاده کنم؟؟؟؟؟
  و میشه یه اسکار ۲۰سانتی دیگه بزارم جفتش؟؟؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   بله فقط باید از سلامتی ماهی طعمه مطمئن باشید تا از اون بیماری نگیرن.
   در مورد جفت زدن هم ممکنه فقط با شیشه ابتدا باهم آشنا شون کنید.

   پاسخ
 11. A.James

  سلام ببخشید که وسط سوال شما مزاحم شدم
  اسکارم میره یه گوشه آکواریوم دراز می‌کشه یا تکیه میده خودشو به شیشه یه وری میخوابه غذا هم کمتر میخوره یعنی بعضی وقتا میخوره اثری از بیماری هم نیست فقط یه لکه سفید بزرگ روی سرش افتاده که کاملا سطحیه و به نظر میاد پرت زده. روزی یکی دو بار میاد بالا و به نظر هم سالمه مشکل خاصی داره؟ باید چیکار کنم بهتر بشه؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   ممکنه بیماری حفره در سر باشه یا قارچ که اسکار احتمال حفره در سر گرفتن داره.علایم رو چک کنید.

   پاسخ
 12. A.James

  نمیدونم چیه بیماریه یا زدنش ولی رفتم پیش آکواریوم فروش گفت احتمالا از خود آبه یه دارو داد که گفت این دارو خواص آب رو کنترل میکنه و روی خود دارو هم نوشته که آب رو تصفیه میکنه و شرایط آب رو پایدار میکنه و ترکیبی از باکتریهای مفید کشت داده شده هست. و نیترات رو پایین میاره و تاثیر باکتری های مضر و فلزات سنگین در آب رو کاهش میده و ماهی هارو شاداب میکنه اسمش هم green start هست و ریختم. در ضمن گفت میتونی بجای تعویض آب هم ازش استفاده کنی.
  خب بازم اگه چیزی رو جا انداختم بپرسید و نظر خودتونو بگید ممنون میشم
  ( زیاد حرف زدم )

  پاسخ
  1. alirezaj

   یه باکتری ساز بهت داده.باکتری ساز جایگزین سیفون نمیشه.
   قبلا عرض کردم علایم حفره در سر رو چک کنید.این بیماری به خاطر انگل هگزامیتا و سبک بودن بیش از حد آب و عدم تغذیه درست بوجود میاد.-اگه زغال اکتیو دارید حذف کنید-

   پاسخ
 13. A.James

  خب حفره در سر شش تا علامت داره که سه تای اول رو نتونستم تشخیص بدم چهارمی رو داره دوتای آخر رو هم نداره اولی رو هم که اسکار وحشی هست و رنگش همینطوری سیاه هست ولی به نظرم که رنگش مثل همون اول که خریدمه زغال اکتیو هم قبلا داشت بعدا حذف شد و امروز هم خریدم که بندازم ولی اینطور که میگید در میارم در ضمن اون سفیدی که میگم روی سرش خیلی سطحی هست و به نظر اصلا بیماری نمیاد

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   در اینصورت ممکنه اصلا ماهیتون دچار بیماری نیست و طبیعیه. اگه خواستید یک عکس از سر ماهی بذارید. اون سفیدی روی سرش هم ممکنه پولک هاش بر اثر برخورد یا کشیده شدن به صخره یا جسمی در اکواریوم رفته. کیفیت اب رو بالا نگه دارید. سعی کنید سیفون منظم داشته باشید و کیفیت اب رو کنترل کنید. همونطور که دوست خوبم اقا علیرضا گفت باکتری ساز جایگزین سیفون نیست.

   پاسخ
 14. A.James

  ↑↑↑↑↑ در ضمن ببخشید که اینجا می‌پرسم توی عکسی که بالای نوشته میاره این که با فلش نشون دادم نوشته عضو سایت یعنی عضو شدم ؟؟ لطفا به اون کسی که بالا وسط سوالش سوال پرسیدم جواب بدید ممنون میشم شما تجربه تون بیشتره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه ایمیلی که برای ارسال نظر استفاده کردید رو قبلا در سایت ثبت کردید و الان با همون ایمیل دیدگاه گذاشتید بله. این ایمیل در سایت ما ثبت شده. اگه دسترسی به ایمیل دارید و رمز عبورتون رو فراموش کردید میتونید اون رو بازیابی کنید و وارد سایت بشید.
   AMIR*******DKARIM*****[email protected]

   پاسخ
 15. محمد پارسا

  سلام ببخشید لطفا سریع جواب بدید میشه اسکار و تگزاس باکس پرت و گوره خری رو باهم نگهداشت همه ۳ بندی همه تکی بجز گوره خری که جفت فضا هم دارم دکور هم هست فیلتر خوب راستی نایف یا پاکو هم میشه

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام
   خیر این ترکیب نمیشه
   در دل این ترکیب فقط اسکار میشه با پرت و نایف باقی نمیشه
   مثلا اگه جزءی بپردازیم اینطوره که
   تگزاس باکس کوچیکه و اسکار زود رشد میکنه و اون تگزاس کوچیکه
   گورخری هم مثل همین تگزاس باکسه
   نایف میشه
   پاکو هم سازگار نیست

   پاسخ
 16. A.James

  سلام من دو تا سوال دارم
  ۱_من یه اسکار آلبینو کوچیک دارم که رنگش سفید نیست و طوسیه البته قبلا خیلی طوسی بود الان بهتر شده چیکار کنم رنگش درست بشه؟
  ۲_دم اسکارام همشون سفید شده کنده نمیشه یعنی دمشون سالمه ( دم خوره نیست ) ولی سفید شده و سفیدیش هم کم کم زیاد میشه چیکار کنم درست بشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – بستگی به کیفیت آب و شرایط نگهداری داره هرچی شرایط نگهداری و کیفیت آب بهتر باشه خوش رنگ تر میشه.
   ۲ – یا درگیری دارند و یا اوایل بیماری دم خوره هست باز عکس بذارید در خدمتیم.

   پاسخ
 17. محمد پارسا

  لطفا زود بگید چه ماهی هایی میشه با اسکار نگهداشت ۱۰ مورد بگیدخیاییی ممندن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همین تاپیک رو مطالعه بفرمایید خیلی زودتر به جواب میرسید.
   بستگی به حجم اک شما داره اما در بهترین شرایط تگزاس – پروت – نایف با اسکار سازگاری نسبی دارند.

   پاسخ
 18. A.James

  شرایط نگهداری نمیدونم چیه ولی آب شفافه و اینکه درگیری که هست ولی یه بار دم خوره گرفتن از اون موقع مونده و درست نمیشه و اینکه دوربین کیفیت خوبی نداره اگه بزارم هم نمیتونید تشخیص بدین.

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code