ماهی اسکار

ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلایدهاست که حداقل در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکواریومداری نیست که اسکار و انواع ان را نشناسد. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. در ایران انواع مختلفی از انها یافت میشوند و بسیار محبوبند. برای خرید این ماهی و نگهداری انها به صورت گروهی با سایر ماهیان هم جثه توصیه میشود از بچگی با گروه مورد نظر بزرگ شوند تا در اینده به مشکلی بر نخورید

به ادامه متن توجه کنید

شناخت و نگهداری اسکار

نام علمی:Astronotus ocellatus

نام عمومی: اسکار (نسبت به نوع گونه اسکار مسی ،البینو، تایگر، سلطنتی و …..)

خانواده: سیچلایدهای امریکایی ( Cichlidae)

زیر خانواده: Astronotinae

زیستگاه: بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلاست.

دما:۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش : ۶.۵ الی۷.۵

سختی اب: ۱۰ الی ۱۵ درجه dh

طول بدن:در اکواریم تا ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتر رشد میکنند

تغذیه: غذاهای گوشتی با منبع پروتوئینی و غذاهای اماده و خشک در بازار

خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان گوشتخوار قوی جثه مانند نایف، پروت، تگزاس و …. نگهداری شود مشکلی نخواهید داشت البته همانطور که در بالا گفتم بهتر است این ماهی را از بچگی با گروه مورد نظر نگهداری کنید تا با هم عادت کنند

ماهی اسکار

شناخت: اسکارها بومی آمازون , پاراگوئه و مناطقی از شرق ونزوئلا هستند. انها ماهیانی هستند که در کف و در تمامی حجم آب در حال شنا می باشند. اسکارها در حالت طبیعی در آبهای کم عمق همراه با جریان ملایم و کف ماسه ای و یا گلی یافت می شوند. این ماهیها بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند. به دلیل عمر زیاد ، جان سختی ، دستی شدن و ….. این ماهی نسبت به ماهیهای دیگر محبوب تر شده است. اسکارها ماهیان سخت جانی هستند و در شرایط بسیار سخت نیز حتی علایم ظاهری خاصی را نشان نمی دهند با اینحال بسیاری ممکن است تصور نمایند که این جانداران زیبا نیازمند مراقبت ویژه ای نمی باشند اما هر جانداری نیازمندیهای خاص خود را دارد و عدم مراقبت صحیح از این ماهی می تواند بیماری هایی را در پی داشته باشد. اسکارها ماهیان نسبتا پرخاشگری هستند، حتما شنیده اید که می گویند این ماهیان ، ماهیان بد سرشت هستند این شایعات از آنجا می آیند که آنها سعی دارند هر چیزی که در مخزن است و در اندازه دهان آنها است ببلعند. این ماهیان قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گیری این رفتار پرخاشگرانه آنها تا حد زیادی افزایش می یابد

اسکار البینو

نگهداری: برای نگهداری این ماهیان به مخزنی بزرگ نیاز دارید بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از  ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد. بنابراین مخزن مناسبی را از همان ابتدا برای این ماهی در نظر بگیرید توصیه شخصی من این است که اگر میخواهید اسکارها را با سایر ماهیان به صورت گروهی نگهداری کنید بهتر است ابتدا سایر ماهیان مورد نظر مانند نایف، پروت، تگزاس و سایر ماهیان سازگار با این ماهی را به تانک مورد نظر انتقال داده و بعد از چند روز ماهیان اسکار را به جمع اضافه کنید یا بهتر است همه را همزمان به تانک انتقال دهید چون اسکارها در صورتی که ابتدا به تانک معرفی شوند و به تانک خو بگیرند سخت بتوان ماهی دیگری در کنار انها اضافه نمود. در ضمن بهتر است سایز اسکار شما کوچکتر از سایر ماهیان باشد(نه به اندازه ای که مدام کتک بخورد و نه به اندازه ای که همه را بزند). برای داشتن یک اکواریوم گروهی از اسکارها و سایر ماهیان هم گروه بهتر است همه را از بچگی کنار هم نگهداری کنید تا با هم بزرگ شوند و کمتر با یکدیگر حالت تهاجمی داشته باشند. اکواریوم اسکارها و سایر ماهیان گوشتخوار به دلیل ریخت و پاش و کثیف کاری در هنگام تغذیه لازم است هر دو هفته یکبار یا نهایتا ماهیانه سیفون شود(به صورت تعویض ۲۰ الی ۲۵ درصد از اب). اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است. دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ و دکورهای سنگی و گیاهی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاه طبیعی در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را از بین خواهند برد زیرا اسکارها علاقه به جابجایی سنگ ها و گشت و گذار بین سنگ ها در حالت طبیعی دارند اگرچه این کار در زمان تکثیر برای تمیز سازی سنگ ها و کندن گودال برای تخمیزی نیز انجام میشود بنابراین شما دکورها را طوری قرار دهید که مجبور نباشید چند روز یکبار مجددا انها را درست و در سر جای خود قرار دهید

ماهی اسکار

تغذیه:اسکار ها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. اسکارهایی را که از بچگی نگهداری کنید میتوانید به هر چیزی عادتشان دهید ولی در کل میتوانید برای تغذیه از دل گاو، غذاهای خشک،ماهی زنده، میگو و اگر ناراحت کثیفی اب و زحمت تمیز سازی ان نیستید به انها ماهی کیلکا هم بدهید که این ماده غذایی سرشار از پروتئین و یک غذای ویژه محسوب میشود. در تغذیه ماهیان اسکار تنوع غذایی را لحاظ کنید و غذاهای متنوعی را در اختیارشان قرار دهید. غذای یکنواخت و بدون مواد مفید چیزی جز بیماری هایی مانند سوراخ در سر و سفیدی کبد و … را به همراه ندارد بنابراین در تغذیه اسکارهای خود کاملا هوشیار باشید

اسکار

معرفی ماهی اسکار به صورت ویدیویی در سرویس چندرسانه ای سایت!

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


5,444 دیدگاه در “ماهی اسکار

 1. Mohammadnori

  سلام دوست عزىز
  ۱نه از کوى و گلدفىش کمتره
  ۱ترکىب دلبخواهى هست شما مىتونىن از انواع اسکار و در کنارش از ماهىاىى مٽ پرت و تگزاس و ناىف و ىا گربه ماهىاىى مٽل ردتىل و دراگون 

  پاسخ
 2. متین

  مخزنم به طول ۷۰ و عرض ۳۰ و ارتفاع ۵۰
  این مخزن به نظر شما مناسبه؟
  خیلی ممنون بابت جواب سریعتون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   مخزن کوچیکه و بیشتر مناسب ماهیای صلح جو هست تا ماهیای مهاجم.
   با این حال تانک رو دکوربندی صخره ای کنید میتونید از سیکلیدهای افریقایی مالاوی نگهداری کنید. دور اسکار و ماهیای بزرگ جثه رو هم خط بکشید یا اگه خواستید نگهداری کنید مناسب مثلا یک جفت اسکار یا سایر سیکلیدهای بزرگ هست.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. Mohammad_Amin

  سلام
  دمای اب برای ماهی اسکار باید چند باشه؟ همون ۲۸ که توی توضیحات گفته خوبه یا بالاتر بذارم؟ چون فروشنده گفت بذارم روی ۳۰

  پاسخ
  1. OSHOSPIRA

   اقا محمد امین از نظر بنده ۳۰ یه زره ماهی رو بیحال میکنه و ایده ال نیست اما برای سلامت و سرحالیش ۲۸ باشه عالیه

   پاسخ
 4. Ali1383

  سلام بر دوستان ایا اسکار با فلاور باکس سازگاری داره

  پاسخ
  1. Mohammadnori

   سلام دوست عزیز
   بله سازگاره به شرط رعایت سایز و تانک بزرگ

   پاسخ
 5. Mohammad_Amin

  سلام
  ممنون از پاسخ به موقعتون
  یکی از اسکارام از امروز ظهر که انداختمشون توی اکواریوم، بیحال بود ولی امشب سرحال شده و خیلی خوب غذا خورد. حالا از همین امشب که اومدم دیدم یکی دیگه از اسکارام بیحاله. یه جا وامیسته و چپه میشه و خیلی کم تحرک شده.تا چند ساعت پیش سرحال بود. غذا که ریختم سریع اومد و خورد ولی وضعیتش هنوز همونیه که گفتم. مشکل از چیه؟

  پاسخ
  1. Mohammad_Amin

   منظورم از چپه شدن، کج شدن بود. بد گفتم.ببخشید.

   پاسخ
   1. Mohammad_Amin

    امروزم دقت کردم دیدم یکی از باله های جلوییش(همینایی که مثل دست میمونن) یکم خورده شده. شاید کار این پروت باشه.دوتا بودن که مدام دنبال اسکارا میکردن.یکیشون کوچیکتر از اسکارا بود و یکی هم بزرگتر.امروز صبح هم دیدم این کوچیکه دنبال همین اسکارم کرد و اسکاره سرشو کوبید به شیشه. حالا این یکی پروت رو هم از بقیه جدا کردم با شیشه و الان دوتاشون جدا هستن.

    پاسخ
    1. OSHOSPIRA

     از نظر بنده شما اسکارت مصموم شده بخاطر غذا یااین پرت ها انقد اون بیچاره رو زدن نتونسته استراحت کنه و سرشو کوبیده به شیشه و بیحال شده از نظر من به اسکارت برس تا قدرت بگیره و دفاع کنه اگه اینکارو نکنی پرت که ذات خوبی نداره چش اسکارت رو در میاره

     با شیشه جدا کن پرت هارو بعد به اسکارا برس تا مشکلی پیش نیاد

     پاسخ
     1. Mohammad_Amin

      از نظر مصمومیت که بعید میدونم چون از وقتی که پرت هارو جدا کردم بهتر شده. الانم کمتر کج میشه. امروز ظهر هم که غذا ریختم خیلی خوب غذا خورد. احتمالا مشکل از همون پرت بوده و ماهی مصدوم شده. خیلی از پرت ها خوشم نمیاد. اگه بازم اذیت کردن ردشون میکنم برن.۱۰روز جدا باشن کافیه؟ امروزم دمارو بردم روی ۳۰ و یکم نمک دریا هم ریختم توی اب تا زودتر خوب بشه. چیکار باید بکنم تا باله هاش زودتر ترمیم بشه؟

      پاسخ
      1. Saghari

       مشکلی نداره فقط پرت هارو دور نگه داریو خودش خود به خود خوب میشه نیازی هم به افزایش نمک نبود

       پاسخ
   1. Mohammad_Amin

    ممنون. فروشنده یه غذایی هم بهم داده بود(برای ماکروها) روش نوشته سیچلاید انرژی مال شرکت ماهیران.دونه های یکی دو میلیمتری توشه. ولی از تاریخ انقضاش دوسال گذشته.طرف گفت که خودمم به ماهیام از همینا میدم. این غذا مشکلی نداره؟ من به ماکروها از همین داده بودم ولی اولش اصلا نمیخوردن.
    میگو خشکم یه بسته خریدم. خوبه بدمشون؟ کلا میخوام دو روز ترکیب دل گاو و سیر و کاهو بدم و دو روز میگو خشک و دو روزم از همین سیچلاید انرژیهایی که گفتم.یک روزم گرسنگی. این برنامه چطوره؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     بهتره این غذا رو استفاده نکنید. همچنین غذای باکیفیت و مناسب تری تهیه کنید. دل گاو رو هم به هیچ عنوان به ماکرو ندید و ممکنه دچار نفخ بشن. بهتره از غذاهای تجاری مرغوب از برندهای معتبر استفاده کنید. میگو هم موردی نیست و میتونید بهشون بدید.

     پاسخ
     1. Mohammad_Amin

      ممنون اقا شهریار
      ماکروهارو رد کردم و به جاشون ۶تا اسکار و ۵تا تگزاس باکس و دوتا پرت گرفتم. این غذاها رو برای اینها میخوام بدم. اون برنامه ای که گفتم برای اینها مناسبه؟ اون غذایی هم که تاریخ انقضا گذشته هست رو اگه حذف کنم، بجاش چی بدم بهشون؟چون دل گاو که میگن زیاد ندین.فقط میمونه میگو خشک.طرف کل غذاهاش تاریخ گذشته هستن.

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       خب به این ماهیا میتونید دل بدید و موردی نیست. غذای خشک و دل و میگو و کیلکا و خیلی غذاهای دیگه رو میشه به این ماهیا داد. غذای تاریخ مصرف گذشته هم به ماهیاتون ندید. سعی کنید غذای سیکلیدهای امریکایی از یه برند معتبر مثل تترا یا سرا یا …. تهیه کنید. در کنارش دل و میگو هم استفاده کنید عالی میشه.

       پاسخ
 6. Mohammad_Amin

  سلام دوستان
  بیومار برای اسکار و تگزاس غذای مناسبیه؟ اگه بله، چند روز در هفته و روزی چند وعده مناسبه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   غذای باکیفیتی نیست ولی موردی نداره و میشه به اسکار و تگزاس داد. در هفته میتونید سه وعده هم از این غذا استفاده کنید. در کنارش یه غذای تجاری مرغوب هم تهیه کنید. میکس دل، میگو و ارتمیا منجمد و اینجور چیزا هم بهشون بدید.

   پاسخ
   1. Mohammad_Amin

    سلام اقا شهریار
    ممنون که وقت میذارین و با حوصله جواب میدید. من مجبورم غذای شرکتی رو از اینترنت بخرم.وگرنه باید تاریخ انقضا گذشته از شهرمون خرید کنم. میخواستم ببینم غذاهای برند ابزی پروران کیفیتشون مرغوبه یا نه؟

    پاسخ
    1. Rezaaaa

     والا من واس گلد فیش غذای ایرانی گرفتم.ماهیران ..ابزی پروران
     غذای خارجی هم گرفتم. خارجی رو با یه اشتهای خاصی میخورن.کلا فکر کنم اگه ماهیاتو دوس داری میخای بهشون اساسی حال بدی از مارک های معتبر خارجی غذا واسشون بخر

     پاسخ
    2. pedram76

     سلام.بهتره از برندهای معتبر تر مثل جی بی ال ،تترا،ازوو و… استفاده کنید.من خودم تا حالا از این شرکت چیزی نگرفتم اما به نظرم همونطور که اقا رضا هم گفت تعریفی نباید داشته باشه.موفق باشین

     پاسخ
    3. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     دوستان پاسخ دادند به شما و به نظر بنده هم غذاهایی با برند شناخته شده و المانی تهیه کنید مطمئنا در سلامت و شادابی و رنگ و کلا همه چیز ماهیتون میتونه تاثیر مثبتی داشته باشه.

     پاسخ
 7. PARSA

  با سلام
  توی یه آکواریوم ۵۰ لیتری چند ماهی اسکار ۶ سانتی متری می شود استفاده کرد ؟؟

  با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   ۵۰ لیتر برای ماهی اسکار خیلی کوچیکه. این اکواریوم بیشتر مناسب گونه های صلح جو هست و توصیه میکنم به جای اسکار از ماهیای کوچیک صلح جو نگهداری کنید.

   پاسخ
 8. Mohammad_Amin

  سلام دوستان
  یکی از ماهی های اسکارم از امروز صبح کف اکواریومه و بالا نمیاد.غذا هم نخورد. یکی دو روز پیشم یکی دوبار اینطوری شد ولی بعد از چند دقیقه خوب شد. دیشبم سرحال بود.مشکلش چیه؟ وضعیت اکسیژن مناسبه و لی اب اکواریوم خیلی شفاف نیست.دیروزم ۲۵درصد سیفون کردم.دما هم ۲۹ هست. لطفا سریع تر کمک کنید تا اتفاقی براش نیفتاده.ممنون

  پاسخ
 9. Mohammad_Amin

  غذا هم توی دو روز اخیر روزی دو وعده میگو خشک دادم. به مقداری که توی دو دقیقه مصرف بشه.

  پاسخ
  1. Mohammad_Amin

   اینم اضافه کنم که هیچ علامت پوستی و خوردگی باله ها رو هم نداره.فقط بیحال افتاده کف اکواریوم ولی کج نشده.از کسی هم کتک نخورده.

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    کیفیت پایین اب و بالا رفتن سموم مثل امونیاک و نیتریت. ببینید وقتی اب شفافی خودش رو از دست میده مشخصا یه جای کار میلنگه و سیکل اکواریومتون بهم خورده. حالا یا از ابتدا اکواریوم رو با استفاده از باکتری ساز سیکل نکردید که بعد از گذشت یه مدت اب کدر شده و سموم بالا رفته یا اگه قبلا سیکل شده کلونی باکتری ضعیفه و باز سموم بالا رفته.
    حالا چند تا نکته. اول خوب کاری کردید ۳۰ درصد سیفون زدید. یک گرم نمک بدون ید هم به ازای هر لیتر از اب اکواریوم اضافه کنید. اگه سیکل طی نشده یا اطلاعی ازش ندارید حتما این مورد رو جستجو کنید و با استفاده از باکتری ساز سریعتر نسبت به کامل کردن سیکل اقدام کنید. اسکار در اب با کیفیت پایین نه تهیه میکنه و نه تحرک مناسبی داره. باید کیفیت اب رو بالا ببرید و شرایط استرس زا از تانک حذف بشه.

    پاسخ
    1. Mohammad_Amin

     ممنون
     من احتمالا باید باکتری ساز رو اینترنتی بخرم. دوتا سوال دام:
     ۱-باکتری ساز رو میتونم تو اکواریومی که ماهی توشه استفاده کنم؟ یه باکتری ساز مارک ایستا پیدا کردم. ۱۲۰ میلی لیتره. این ۱۲۰ میل رو باید یکباره بریزم یا کم کم؟به خاطر ماهی ها میگم.
     ۲-تا اون موقع که به دستم برسه چیکار کنم که این ماهی بی زبون نمیره؟ شاید دو سه روزی طول بکشه.ممنون.

     پاسخ
     1. شهریار (onlypet.ir)

      سلام
      موردی نداره و میتونید استفاده کنید. دوز مصرف باکتری ساز هم روی خود محصول نوشته شده و دقیقا طبق راهنمای محصول مصرف کنید.
      یک سوم از اب اکواریوم رو سیفون بزنید. سموم اب کاهش پیدا میکنه.

      پاسخ
 10. Mohammadnori

  سلام دوست عزیز
  اولا که توجه داشته باشین باکتری ساز تاریخ مصرف گذشته نباشه
  ۱باتوجه به دوزش بریزین مثلا نوشته ۵۰ میلی لیتر برای ۳۰۰ لیتر
  یکباره یا کم کم فرق نداره
  ۲اسکار ماهی قوی ای هست همون نمکو استفاده کنین مشکلی نیست فقط شما که اینترنتی میخرید یه مارک بهتر مثل تترا باکتزیوم تهیه کنید که سیکلو یه روزه طی کنه و بهتر طی شه

  پاسخ
 11. Mahdi

  سلام میخواستم بدونم که من حالا ۱۳تا بچه جوئل فیش دارم که ۳″۴سانتی هستن و ۳تا شارک دم قرمز که یکم از جوئل فیشها بزرگتره و یک کت اسپرت ۷سانتی دارم ایا من میتونم که ی جفت اسکار و ی جفت پرت و یک پلی معمولی به اکواریومم اضافه کنم اکواریومم ۸۰لیتره

  پاسخ
   1. Mahdi

    سلام
    یعنی اگه این ماهیایی روکه دارم رد شون کنم میتونم ی جفت پروت،ی جفت اسکار و ی پلی معمولی ۱۵سانتی رو بیارم؟؟
    ممنون از جوابتون♥♡

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     جفت اسکار و پروت موردی نداره. پولی هم باید هم سایز باشه و ابتدا غذا خور بشه چون در اکواریومی که اسکار و پروت باشه خیلی سخت غذا گیر پولی میاد.

     پاسخ
 12. حسن

  من یه اسکار دارم نمیدونم نره یا ماده

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   تشخیص جنسیت اسکار کمی سخته و تا بالغ نباشه به راحتی قابل تشخیص نیست با این حال میتونید عکس رو در تالار گفتگو قرار بدید تا همه ببینن و در موردش نظر بدن.
   موفق باشید

   پاسخ
 13. Mohammad_Amin

  سلام دوستان
  دوتا سوال دارم:
  ۱-اگه به جای کرم خونی، کرم فشرده(از این مکعبیا) بدم بازم ممکنه انگل روده ای بگیرن یا نه؟ چون میگن کرم خونی باعث انگل روده ای میشه. اگه جواب مثبته، یک روز در هفته و دووعده در اون روز مناسبه؟
  ۲-میشه به دل گاو مولتی ویتامین(از همینایی که برای خودمون استفاده میکنیم) اضافه کنم؟ چه مقدار باید بریزم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   تضمینی وجود نداره که ماهیتون بخاطر کرم خونی یا کرم فشرده یا هر غذای دیگه ای انگل روده ای نگیره با این حال اگه همون کرم خونی منجمد رو هم گاها استفاده کنید و تنوع غذایی رو رعایت کنید و کیفیت اب بالا باشه و گاها غذای میکس که با عصاره سیر ترکیب شده بهشون بدید هیچ وقت قرار نیست انگل روده ای بگیرن.
   مولتی ویتامین انسانی خیر ولی میتونید مثلا محصولی مثل سرا فیشتامین تهیه کنید و استفاده کنید.

   پاسخ
 14. يزدان

  سلام من سه تا ماهی اسکار دارم که یکیشون دویا سه تا از پوک هاش کنده شده ایا پولکش در میاد یا نه یا همینطوری میماند

  پاسخ
  1. PARSA

   بله میشه و باید با غذا ها ی خوب تغذیه بشه

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   پولک ها ترمیم میشن و جای نگرانی نیست. فقط اگه بر اثر درگیری پولک ها ریخته باز این اتفاق میفته و باید ماهی مهاجم رو هم جدا کنید تا مجددا این اتفاق نیفته.

   پاسخ
 15. PARSA

  من ۵ روز پیش ۴ تا اسکارامو پس دادم به آکواریوم فروشی
  چون دیگه جای نگهداری این ها رو نداشتم و به جاش سیچلاید گورخری خریدم
  بعد امروز رفتم تو همون مغاذه ای که اسکارامو فروختم به اون
  بعد اسکارامو دیدم از ۴ تا ۲تاش مونده بود نمیدونم مرده بود یا فرروخته شده بودند امیدوارم که نمرده باشند
  بعد اسسکارام رو دیدم اسکار آلبینوی من یه قیافه ای داشت که هیچ وقت از یادم نمیره
  اسکار سیاه هم دم خورده شوده بود
  هر وقت یاد اسکار سفیده می افتم گریم می گیره
  امروزم تو مغازه خیلی ناراحت شدم که اسکارام دور از من هستند
  وقتی یادم می افته که اونا دستی بودند و می پریدند دستم ررو بگیرند گریم می گیره حالا خوبهچند تا عکس ازشون دارم .
  برای اسکارام دعا کنید

  پاسخ
 16. pedram76

  سلام.من جای شما بودم به هیچ وجه اسکار اونم دستی رو با سیچلاید عوض نمیکردم.خب اکواریومتون رو بزرگ میکردین چرا ماهی ها رو فروختین؟

  پاسخ
  1. PARSA

   پدر مادرم نمی ذارند
   بعد راستم میگن الان ما ۳تا آکواریوم بزرگ و کوچیک و پلنت و… داریم
   بعد تحقیق کردم فهمیدم سیچلاید مناسبه خریدم

   پاسخ
 17. علی

  سلام من دو اسکار ۲۰ سانتی نر و ماده دارم (نمیدونم جفتن یا نه)گه گاهی ماهی نر ماده رو میزنه ولی ماده توجهی نمیکنه مشکل از چیه و چرا نر اینجوری میکنه

  پاسخ
  1. ali.mkr

   این زدو خوردا عادیه
   اگر مدت زیادیه اسکاراتو داری مثلا یه سال یا هده اقل شیش ماه احتمال اینکه جفت شده باشن هست ولی این کتک زدن نشانه جفت شدن نیست
   نشانه جفت شدن کندن زمین یا تمیز کردن یک سنگ سافه ماهی نرو ماده لب همو به ارومی گاز میگیرن یا به هم میزنن ولی اگه وحشی بازی باشه نشانه جفت بون نیست

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code