فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها جزو شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی هستند که به عنوان غذای لارو ماهیان مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که اطلاع دارید لارو بسیاری از ماهیان برای رشد و نمو نیاز به غذای مقوی و زنده دارند و به خاطر جثه و دهان کوچکشان قادر به تغذیه هر نوع غذایی نیستند و به همین دلیل برای تغذیه از موجودات بسیار ریز میکروسکوپی مانند انفوزوئرها، روتیفرها یا فیتوپلانکتون ها استفاده میشود

به ادامه متن توجه کنید

اب سبز

اکثر تکثیر کنندگان با تجربه از اهمیت موجودات زنده و ریز میکروسکوپی در رشد و نمو لارو برخی از ماهیان اطلاع دارند در صورتی که برخی از تکثیر کنندگان خانگی یا کم تجربه غذاهای شناخته شده تر مانند ارتمیا را به عنوان غذای لارو ماهیان میشناسند و کمتر اسم فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها، روتیفرها و …. را شنیده اند. باید دقت داشت که همه ماهیان قادر به تغذیه ارتمیا در چند روز اول پس از جذب کیسه زیر شکم نیستند و نیاز است این دسته از ماهیان با غذاهای بسیار ریز تغذیه شوند تا کمی سایز بگیرند و سپس از غذاهای بزرگتر مانند ارتمیا و ….. استفاده شود. اکثر ماهیان کوچک اب شیرین مانند فایتر، گورامی، خانواده زبراها، تتراها، برخی بارب ها و …. پس از تولد قادر به دریافت ارتمیا نیستند و حتما برای بقا نیاز به غذاهای بسیار ریز دارند و در اینجاست که اهمیت این موجودات ریز و میکروسکوپی مشخص میشود

ابتدا در مورد شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی که برای تغذیه لاروها استفاده میشوند به چند تعریف میپردازیم

فیتوپلانکتون ها: فیتوپلانکتون ها (Phytoplankton) دسته ای از پلانکتون ها هستند که قادر به خودپروردگی میباشند و قادرند با استفاده از نور خورشید فتوسنتز کنند و غذا تولید نمایند که این غذا هم به مصرف خود و هم به مصرف موجودات دیگر میرسد. اغلب این موجودات بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما اگر تعداد بسیار زیادی از آنها در آب تجمع داشته باشند ممکن است رنگ آب را سبز (به خاطر داشتن کلروفیل) یا به رنگهای دیگر کنند و گاه منجر به بروز پدیده شکوفایی جلبکی یا کشند سرخ شوند. ضمنا دسته ای دیگر از پلانکتون ها، زئوپلانکتون ها هستند که از فیتوپلانکتون ها تغذیه میکنند (منبع: ویکی پدیا).

انفوزوئرها: انفوزوئرها یا مژه دارن (infusoria) یک اصطلاح گروهی برای موجودات بسیار ریز ابزی میباشد مانند جلبک های تک سلولی، مژک دارن، تک یاخته ها و …. که در استخرها یا برکه های اب شیرین وجود دارند. حداکثر تراکم انها در فصل بهار است ولی در سایر فصول و حتی زمستان هم یافت میشوند. برخی از گونه های انها به صورت گروهی زندگی میکنند و معمولا با رنگ زنگ زدگی در سطح اب دیده میشوند(۲۰۰۰,yani et al) (منابع: ویکی پدیا و ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

حال پس از اشنایی با فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها در ادامه به روش های پرورش انها میپردازیم

روش های پرورش فیتوپلانکتون ها: برای تولید فیتوپلانکتون ها میتوان مقداری اب دیکلره که در ان مقداری کود حیوانی استفاده شده است را در مجاورت نور خورشید قرار داد تا پس از چند روز شاهد سبزی اب و تولید فیتوپلانکتون ها باشیم. با توجه به اینکه فیتوپلانکتون ها مواد معدنی اب را دریافت میکنند و از طریق نور و فتوسنتز به بقا ادامه میدهند میتوان مقداری از اب اکواریوم که حاوی مواد معدنی و مناسب برای کشت فیتوپلانکتون ها میباشد را در مجاورت نور قرار داد تا به همان نتیجه، یعنی تولید فیتوپلانکتون ها و اب سبز برسیم. باید دقت داشت دمای اب قرار گرفته در مجاورت نور نباید بیش از حد بالا برود، همچنین استفاده از ظرف شفاف و با دربی گشاد و باز برای تولید اب سبز توصیه میشود. وجود شعله کم اکسیژن، باکتری های مفید و نیترات و همچنین دی اکسید کربن در تولید اب سبز نقش بسزایی را ایفا میکنند، طبق تجربه اکثر افرادی که در تولید اب سبز به موفقیت رسیده اند از اب سیفون شده اکواریوم استفاده نموده اند و افرادی که از اب لوله کشی برای تولید اب سبز استفاده نموده اند یا موفق نشده اند یا موفقیت دیرهنگام داشته اند.

با وجود اینکه بسیاری از تکثیر کنندگان اب سبز را جزو بهترین گزینه برای تغذیه لاروهای کوچک میدانند در برخی از منابع و در گفتگوهای علمی از عدم هضم این غذا برای برخی از لاروها نیز مطالب زیادی نقل شده است. به هر حال انچه که مسلم است برای تغذیه لاروها از قدیم الیام تا به امروزه و حتی در محصولات تجاری از اب سبز به عنوان یک غذای مناسب برای سایز گیری لاروهای کوچک یاد شده است و تکثیر کنندگان هم از این روش سالیان سال لاروهای خود را بزرگ کرده اند

روش های پرورش انفوزوئرها برای تغذیه لاروها: برای تولید انفوزوئرها میتوان مقداری غذای پوسیده داخل ظرف اب ریخته و ان را در مجاورت هوا قرار داد و پس از چند روز اقدام به استحصال انفوزوئرها نمود. برای این منظور میتوان یکی دو برگ کاهو را زیر نور افتاب یا روی رادیاتور شوفاژ خشک کرده و پس از خرد کردن انرا روی سطح ظرف اب مورد نظر پاشید. میتوان کاهو، اسفناج و سایر برگ ها را نیز به صورت خام بکار برد ولی تا وقتی که این برگ ها به خوبی در اب پوسیده و تخمیر نشوند، رشد و نمو انفوزوئرها شروع نخواهد شد. حلزونها با خوردن گیاهان و دفع ان به صورت نیم هضم شده ، رشد و نمو انفوزوئرها را سریع مینمایند.

روش دیگر تولید انفوزوئرها ریختن اب جوش روی علف خشک و نگهداری ان برای مدت چند روز میباشد. در این روش نیز میتوان به مقدار زیاد از این غذای زنده برای نوزاد ماهی ها تهیه نمود. در اب استخر ماهیان گرمسیری که نیز کود دهی صورت می پذیرد همزمان با تولید فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها نیز تولید میشوند که در هر استکان اب این استخر مقدار زیادی انفوزوئرها وجود دارد که البته به سبب وجود انواع الاینده ها و انگل ها اینکار توصیه نمیشود.

اگر بخواهیم تولید انفوزوئرها را در داخل اکواریوم تکثیر ماهی که قرار است به زودی لارو در ان ظاهر شوند، افزایش دهیم، میتوان یک یا دو تکه کاهوی پوسیده در داخل ان قرار داد. با این کار نه تنها اب اکواریوم خراب نخواهد شد بلکه به اندازه کافی غذای زنده ریز برای نوزادها تولید و تامین خواهد شد، بدون شک اگر کاهوی پوسیده زیادی در اکواریوم ریخته شود باعث الودگی اب ان و در نتیجه مرگ و میر احتمالی نوزادها خواهد شد (۲۰۰۰,yani et al) (منبع: ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

در اخر یک سوال: آیا بغیر از روش های بالا محصولی تجاری برای تسریع و تولید انفزوئرها و فیتوپلانکتون ها برای تغذیه لاروها موجود است؟؟

پاسخ این سوال یک بله بزرگ است. شرکت های معتبر اکواریومی برای تغذیه لاروها محصولات فوق العاده ای را معرفی کردند که حاوی تمام نیازهای بچه ماهیان برای رشد و نمو است. به طور مثال محصول sera micron  که در ادامه معرفی میشود جزو محصولات شناخته شده میباشد که به سادگی بدون دردسرهای تولید فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها میتواند مورد استفاده قرار گیرد. دقت داشته باشید قصد ما از معرفی این محصول تاکید یا تبلیغ بر این برند و محصول ان نیست و فقط به عنوان نمونه این محصول موفق برای علاقه مندان معرفی شده است و تصمیم گیری در خرید و انتخاب برند مورد نظر به عهده شماست.

  

.

توضیحات sera micron به نقل از بروشوز محصولات سرااین محصول یک غذای کاملا پودری ایده ال برای تمام بچه ماهی های انواع تخم گذار تا اندازه ۶ میلیمتر بوده و تحریک کننده رشد میباشد. از این غذا جهت تغذیه ارتمیای کشت شده (از روز سوم به بعد) نیز استفاده گردیده همچنین جهت تغذیه بی مهرگان اب شور نیز مناسب میباشد.

 

 

کپی برداری با درج تمامی اسامی و منابع یاد شده در مقاله بالا و درج لینک منبع(onlypet.ir) مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

282 دیدگاه در “فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

 1. سیامک

  ببخشید امشب خیلی مزاحم وقتتان شدم
  من ۳ تا سیچلاید مالاوی نر با ۲ تا ماده (جمعا ۵ تا)در یک آکواریوم ۸۰ در ۳۵ دارم .تزئینات کامل سنگ بدون شن.حرکات جفتگیری رو نشون میدن ۲ تاشون بیشتر. بزرگترین و خشن ترین نر با یه ماده ولی تخم نمیکنن نر بزرگ بقیه ماهی ها روشدیدا میزنه ولی خودش هم با مادش تخم نمیریزن فقط حرکات نمایشی جفتها رو نشون میدن بعضی وقتها هم نده دنبال ماده میکنه .چکار کنم که ترغیب به تخم ریزی بینمشون؟ .تنها بگذارمشون تو اکواریوم؟ یا بینشون شیشه بگذارم؟ و ایا بستر کف که چیزی نیست خوبه؟ یا شن بریزم.؟خلاصه راهی هست که تخم کنن.؟!!! چون جفت یابی کردن اما تخم نمیریزن.
  خیلی ببخشید که وقتتان رو گرفتم. آخه بهتر و کاملتر از شما هیچکس راهنمائی نمیکنه.پیروز باشیدوکامیاب

  پاسخ
 2. سیامک

  مجددا سلام
  ببخشید مثل اینکه سوال اولم نرسیده .بچه گلدفیشهام الان نزدیک ۲ ماه دارن و بهشون برگ کاهوی پخته با کدو پخته میدم و بیومار پودر.برای سریع تر شدن رشدشان چه غذاهای دیگه ای میشه به اونها بدم.
  و اینکه یه رد کپ ماده دارم که شکمش عین بادکنکه ولی قبراق و سرحاله اما تخم نمیریزن و نرها هم دنبالش نمییفتن .برعکس اون ماده شابونکین که دارم و چند بار تخم ریخته !!!.من ۳ نر کله شیری رد کپ و شابونکین دارم و ۲ ماده ؛۱شابونکین و ۱ ردکپ .برای رد کپ ماده چکار کنم که تخم بریزه.ایا متغیر خاصی هست یا کار مخصوصی که برای تخمریزی رد کپ ماده باید انجام بدم.
  خیلی ممنون از وقتی که بهم دادید.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا هر سوالی رو جای خودش بپرسید اون سوال سیچلاید جاش اینجا نبود.
   خب بچه گلدفیش ها برای رشد بهتر به فضای بزرگ و کیفیت آب بالا نیاز دارن و بعد از اون تغذیه متنوع. تقریبا غذاهایی که به بچه ها میدین خوبه فقط از چند نوع غذای شرکتی با کیفیت نیز استفاده کنید.
   هیچی فقط باید صبر کنید معمولا ردکپ سخت در آکواریوم تخم ریزی میکنه البته نه اینکه تخم ریزی نکنه ولی به راحتی بقیه گلدفیش ها نیست.

   پاسخ
 3. سیامک

  سلام
  ایا دادن تخم های هچ نشده ارتمیا به بچه ماهی باعث مرگ انها میشود؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله این احتمال هست که داخل روده بچه ماهی بچسبه و باعث تلفات بشه.

   پاسخ
 4. سیامک

  بازم سلام ?شرمنده هی مزاحم میشم ببخشید تو تایپ سوال اشتباه شده بود
  یه رد کپ ماده با شکم قلمبه دارم.شکمش مثل توپ پینگ پونگ هسته. و نرها اصلا بهش محل نمیدن (اگه میشد عکسشو براتون میگذاشتم) چکارهایی باید انجام بدم که ترغیبش به تخمریزی کنم؟
  ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کفیت آب رو بالا نگهدارید و آب تازه اضافه کنید و دیگه باید صبر کنید تا تخم ریزی کنه.

   پاسخ
 5. سیامک

  سلام
  آقا مجتبی در مورد دمای اب مناسب تخمریزی ردکپ،چقدر باشه خوبه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ۲۰ الی ۲۲ دمای مناسبی برای نگهداری و تکثیر هست. لطفا هر سوالی رو در جای مناسب خودش بپرسید.
   با سپاس…

   پاسخ
 6. علی

  سلام. من تا چند روز دیگه لارو فایتر خواهم داشت.میخاستم بدونم چند روز تو این هوا طول میکشه تا آب سبز درست شه؟چجوری سریع تر درست کنم؟ چه مقدار و به چه اندازه در هر روز باید در آکواریومم استفاده کنم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   همه چی نسبیه و بستگی به شرایط شما و حجم اب و … داره.
   با کاهو و حتی با اسفناج میتونید به راحتی اب سبز درست کنید بنده درست کردم با اسفناج زودتر شد حالا شما هم زمان هم کاهو و هم اسفناج رو در دو ظرف جداگانه امتحان کنید هر کدوم زودتر اب سبز رو بدست اورد استفاده کنید. مقدار مصرف برای لاروها نیز بستگی به حجم ابی داره که لاروها در اون نگهداری میشن و همچنین تعداد لاروها به صورت کلی باید حداقل روزی دو مرتبه آب سبز بهشون بدین و اگر حجم آب کم باشه هر مرتبه یک لیوان آب سبز کافیه حالا بیشتر هم بریزید مشکلی پیش نمیاد .

   پاسخ
 7. دکتر داوینچی

  سلام من از قبل یک غذا با رنگ قرمز مایل به نارنجی داشتم که مال گیاهخوارم بود(خود اکواریوم فروشی ساخته بود) خیلی پودر هستش .خواستم ببینم از همون میشه به لارو فایتر بدم،؟
  اگه نمیشه بگید ساده ترین تغذیه برای لارو فایتر چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اب سبز که خیلی ساده تر هست. کافیه یه مقدار اب اک رو بریزید تو یه ظرف و بذارید پشت پنجره تا سبز بشه. غذاهای پودری رو لارو فایتر خیلی سخت بتونه بخوره و روزهای اول نیاز به اب سبز دارن. بعد از اون هم با ارتمیا به راحتی میتونید تغذیشون کنید تا سایز بگیرن.

   پاسخ
 8. alireza.s

  سلام
  آب سبز حتما باید جلو نور پشت پنجره باشه یا تو فضای باز مثل بالاپشت بوم هم میشه درست کرد؟؟(برای این فصل)

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   همه جا میشه. اما خب پشت پنجره بهتره و گرد و خاک و الودگی و نمیدونم اشغال نمیریزه تو اب. دمای اب هم کنترل شده تر هست و احتمالا نتیجه بهتری میگیرید.

   پاسخ
 9. alireza.s

  سلام
  دنبال سوالم بودم و داشتم نظرات رو مطالعه میکردم که جواب سوالمو گرفتم.اونم این بود که با نور لامپ هم میشه آب سبز تهیه کرد.
  حالا سوالم اینه که با لامپی که تو تانک لارو های فایترم گذاشتم میشه همونجا تو همون تانک آب سبز(پلانگتون ها و…) رو به وجود آورد؟؟
  ۲لامپم از این نور سفیداس مشکل نداره؟
  ۳ طبق تصاویری که تو قسمت پرورش فایتر فرستادم دیدید که چند تا گیاه غیر آکواریومی با ریشه تو اون تانک گذاشتم.اون گیاها+نور لامپ آکواریوم به تنهایی موجودات تک سلولی تولید میکنن؟؟؟
  ا۴ لامپ باید شب و روز ۲۴ساعته روشن باشه؟
  ون آب سبزی که گذاشتم پشت بام نیمه سبز شده و یکم ازش ریختم تو تانک که به همراه نور لامپ و گیاها سریع آب سبز تکثیر شه.
  ممنون

  پاسخ
  1. Hamid por harf

   سلان
   میشه با لامپ های گیاهی و LEDکه زیاد روشن میمون(روزی بیش از ۱۰ ساعت) آب سبز درست کرد ولی در جایی که نور خورشید هست چرا لامپ میزنین؟؟
   لامپ گیاهی نباید بیش از ۱۰ ساعت در روز روشن بشه بهترین حالتش ۸ ساعت در روز هست، اگه زیاد روشن بمونه نه تنها آکتون زشت و لجنی میشه بلکه شب ها که فیتو پلانک تون ها نمیتونن فتو سنتز کنن دست به متابلیسم میزنن و هرچی اکسیژن هست میگیرن و بااولین شب تاریک ماهی ها خفه میشن ، پس آب سبز خوبه ولی به اندازه!!!
   و در ادامه من و آقا مجتبی بهتون گفتیم که گیاه غیر آکواریومی رو سریع خارج کنین
   چکن گیاه برای جلوگیری از تروژسانس شدید سلول هاش موادی را آزاد مینه که آب رو به شدت سمی میکنه و به همین دلیل آب قلمه ها ی توی آب رو تا ریشه دادن هر سه روز ی بار عوض میکنن.
   اون آب سبزی که ریختین با نور پشت پرده آفتاب همیشه تو تانک باقی میمونه و خیلی زیاد نمیشه.
   ???موفق باشین???

   پاسخ
 10. alireza.s

  نور خورشیدی نیست متاسفانه چون هوا دو روزه ابریه.
  ۱-منظورتو از لامپ‌گیاهی نمیفهمم.لامپ من ال ای دی هست و مخصوص آکوازیوم
  ۲-این گیاهارو دیگه نمیتونم بیرون بیارم چون بچه ماهیا همه روشون تکیه زدن.ولی گیاها چون با ریشن نگندیدن و سالمن.
  ۳-من نمیخوام فیتو پلانگتون ها تو تانک زنده بمونن بلکه من دنبال راهیم که تو تانک تکثیر و زیاد بشن و دیگه نیاز به ساخت آب سبز جدا نداشته باشم چون تا چند روز آینده هوا ابریه.یه نظر درباره اینکه لامپم در روز چه ساعاتی روشن باشه بدید
  ممنون

  پاسخ
  1. Hamid por harf

   ۱. لامپ هایی که برا رشت گیاه های آکواریومی استفاده میشن که معمولا LEDهستن با رنگ های سفید و صورتی .
   ۲. مسئله گندیدن نیست مسئله سمی کردن آب هست که گیاه های غیر آکواریومی باعثش هستن و من بهتون قول میدم اگه گیاه رو خارج نکنین او بچه ها به زودی به درگاه حق میپیوندن .
   ۳. مسئله وجود نور هست نه کم زیادش،شما فقط در مرحله ساختن آب سبز نیاز به نور شدید و فراوان دارین برا مراحل بعد فقط وجود نور در حد سایه کافی هست ،کسانی که آکوارومشون نا خواسته سبز میشه در مانش تاریکی کامل برا دو روز هست و اگه حتی یکم نور وجود داشته باشه آب سبز از بین نمیره.
   از العان تا عید ۱۵روز هست شما آخر این هفته باید از آب سبز کم کنین و شروع به دادن آرتمیا کنین و تا ۱۵ روز اونا میتونن شروع به خوردن غذای پودر شده بکنن.
   به این صورت : بعد جذب کیه زرد،یک هفته آب سبز، یک هفته آر تمیا و بعد غذای پودر .
   ???موفق باشین???

   پاسخ
 11. mahdi

  سلام.همه مقاله و کامنتها رو خوندم ولی بازم برام سوال باقی موند که:
  ۱.شما میگید با اب سیفون اکواریوم کاهو یا اسفناج یا فضله حیوان اب سبز بسازید بعد خودتون میگید بهتره اینو به ماهیها ندیم چون ممکنه سمی باشه؟!!
  ۲.میزان مصرف اب سبز چقدر باید باشه مثلا در تانک فایتر که باید کوچک باشه بقول اساتید یک فنجان کفایت میکنه.اما در یک تانک ۸۰ ب بالا اگه یه فنجون اب سبز بریزیم رنگ سبزش در اب محو میشه.خب حالا لاروها میتونن از این ی فنجون میل کنن؟
  ۳.میگن ارتمیا چون مال اب شوره در اب شیرین کمتر از ی ساعت میمیره درست؟خب فیتوپلانکتون های اب سبز تا چه مدتی زنده میمونن؟به عبارتی اگه تا ی هفته اب سبز موند نباید ب لاروها اب سبز دیگه ای داد؟
  پیشاپیش بابت جوابتون تشکر میکنم.

  پاسخ
  1. Hamid por harf

   سلام
   ۱.دلیل سمی بودن اینا وجون موادی مثل پتاسیوم اوره و آمونیاک و.. هست که برا انسان هم سمی هستن ولی موجودات فتو سنتز کننده با اینا حال میکنن و تا آب سبز بشه دیگه خیلی کم شدن ولی شما ته بطری رو تو آکواریوم نریزین.
   ۲.فیتو پلانگ تون ها خیلی سریع تکثیر میشن و اگه آکواریوم نور گیر باشه و یا لامپ گیاهی داشته باشه نه تنها از بین نمیرن بلکه اونقدر زیاد میشن که کل آب سبز میشه و شما به فکر کم کردنش میوفتین .
   میتونین کل بطری رو تو آک ۸۰ لیتری خالی کنین من که این کار رو میکنم ، راستی آب سبز بعدی رو تو همین بطری جور کنین در کم تر از یک روز آب سبز باز هم جور میشه.
   ۳.آرتمیا در آب شیرین میمیره ولی قبل مرگ یک روز دوام میاره، فیتو پلانک تون ها تا زمانی که منبع نور دارن زنده هستن و همون رقیقشم برا تغذیه لاروها کافی هست .
   ???موفق باشین???

   پاسخ
 12. mahdi

  سلام.برای اب سبز باید ۲۴ ساعت نور باشه؟برای ارتمیا چطور اون ۲۴ یا ۳۶ ساعت بصورت مداوم واس نور بتابه به مخن تخم ها؟؟ با تشکر

  پاسخ
 13. Mohammadnori

  سلام دوست عزیز
  برای اب سبز باید نور باشه تا فیتوپلانکتون ها زنده بمونن
  برای ارتمیا بهتره نور باشه تا راحت تر هچ شه
  میتونید یه چراغ مطالعه یا چراغ قوه یا پاوربانک چراغدار یا هر چیز دیگه ای بزارین طوری که نور مستقیم به تخم ها بخوره

  پاسخ
 14. بهروز

  سلام
  آیا میشه ازینا برای تغذیه لارو اسکار استفاده کرد؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   فقط برای یکی دو روز اول و بعد از اون چون لارو اسکار تقریبا بزرگ هست جواب اون رو نمیده و باید با غذاهای بهتری تغذیه بشه.

   پاسخ
 15. محمدرضا

  سلام
  در مورد روتیفر و پرورش اون هم یه توضیح مفصلی میدین

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این نیازمند یه مطلب کامل داره که روی سایت قرار بگیره یا دوستان زحمتش رو بکشن و در تالار گفتگوی سایت قرار بدن.

   پاسخ
 16. darkboy000

  سلام
  تانک مورد نظر برای تکثیر فایتر چقدر باید باشه؟
  اگه اب سبز رو بریزیم داخل تانک بچه فایترها خوب اب سبز میشه
  چطوری سیفون کنیم که بچه ماهی رونکشیم داخل سیفون؟
  نظرتون راجبه سرا میکرون چیه؟به جای اب شبز به کار میره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   یه تنگ پنج شش لیتری هم برای تکثیر فایتر مناسبه و نیاز به اکواریوم و یا تجهیزات خیلی خاصی نداره با این حال هر چقدر فضا بیشتر بهتر.
   هر روز مقداری از اب رو باید با اب تازه جایگزین کنید. ضمنا اب سبز مشکلی رو به وجود نمیاره و جای نگرانی نیست.
   با یه شیلنگ سیلیکونی ساده.
   گزینه بدی نیست ولی خب شاید غذای مایع تهیه کنید بهتر باشه. در کل اونم خوبه و میشه استفاده کرد.

   پاسخ
 17. مانی

  سلام من مقداری اب اک ریختم تو شیشه و گذاشتم جلوی نور بعداز چندروز بجای اینکه سبز بشه دیدم
  ی موجودات ریزه سفیدی که دست و پا دارن توش زیادشدن اینا چین اسمشون چیه درحده یکی دو میلی مترن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمالا کرم پلاناریا و یا نوع دیگری از کرم و یا انگل هستند.
   آب اکواریوم بدون اضافه کردن برگ کاهو قرار نبوده به این راحتی سبز بشه ضمنا این احتمال هم هست که لارو پشه باشن.

   پاسخ
 18. amin1384000

  سلام
  من سه روز پیش اب سبز گذاشتم تو از این ظرفای نوشابه(قشنگ شستمش)
  بعد دوتا برگ کاهو رو ریز ریز کردم وریختم توی اب اکواریومی که توی بطری هاست
  گذاشتم جلوی پنجره که نور غیر مستقیم افتاب بهش میخوره
  الان چیکار میتونم بکنم که سریعتر اب سبز بشه
  چون فردا فایترام از تخم در میان و سه روز دیگه باید ازش استفاده کنم!
  ممنون ببخشید زیاد شد

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code