فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها جزو شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی هستند که به عنوان غذای لارو ماهیان مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که اطلاع دارید لارو بسیاری از ماهیان برای رشد و نمو نیاز به غذای مقوی و زنده دارند و به خاطر جثه و دهان کوچکشان قادر به تغذیه هر نوع غذایی نیستند و به همین دلیل برای تغذیه از موجودات بسیار ریز میکروسکوپی مانند انفوزوئرها، روتیفرها یا فیتوپلانکتون ها استفاده میشود

به ادامه متن توجه کنید

اب سبز

اکثر تکثیر کنندگان با تجربه از اهمیت موجودات زنده و ریز میکروسکوپی در رشد و نمو لارو برخی از ماهیان اطلاع دارند در صورتی که برخی از تکثیر کنندگان خانگی یا کم تجربه غذاهای شناخته شده تر مانند ارتمیا را به عنوان غذای لارو ماهیان میشناسند و کمتر اسم فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها، روتیفرها و …. را شنیده اند. باید دقت داشت که همه ماهیان قادر به تغذیه ارتمیا در چند روز اول پس از جذب کیسه زیر شکم نیستند و نیاز است این دسته از ماهیان با غذاهای بسیار ریز تغذیه شوند تا کمی سایز بگیرند و سپس از غذاهای بزرگتر مانند ارتمیا و ….. استفاده شود. اکثر ماهیان کوچک اب شیرین مانند فایتر، گورامی، خانواده زبراها، تتراها، برخی بارب ها و …. پس از تولد قادر به دریافت ارتمیا نیستند و حتما برای بقا نیاز به غذاهای بسیار ریز دارند و در اینجاست که اهمیت این موجودات ریز و میکروسکوپی مشخص میشود

ابتدا در مورد شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی که برای تغذیه لاروها استفاده میشوند به چند تعریف میپردازیم

فیتوپلانکتون ها: فیتوپلانکتون ها (Phytoplankton) دسته ای از پلانکتون ها هستند که قادر به خودپروردگی میباشند و قادرند با استفاده از نور خورشید فتوسنتز کنند و غذا تولید نمایند که این غذا هم به مصرف خود و هم به مصرف موجودات دیگر میرسد. اغلب این موجودات بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما اگر تعداد بسیار زیادی از آنها در آب تجمع داشته باشند ممکن است رنگ آب را سبز (به خاطر داشتن کلروفیل) یا به رنگهای دیگر کنند و گاه منجر به بروز پدیده شکوفایی جلبکی یا کشند سرخ شوند. ضمنا دسته ای دیگر از پلانکتون ها، زئوپلانکتون ها هستند که از فیتوپلانکتون ها تغذیه میکنند (منبع: ویکی پدیا).

انفوزوئرها: انفوزوئرها یا مژه دارن (infusoria) یک اصطلاح گروهی برای موجودات بسیار ریز ابزی میباشد مانند جلبک های تک سلولی، مژک دارن، تک یاخته ها و …. که در استخرها یا برکه های اب شیرین وجود دارند. حداکثر تراکم انها در فصل بهار است ولی در سایر فصول و حتی زمستان هم یافت میشوند. برخی از گونه های انها به صورت گروهی زندگی میکنند و معمولا با رنگ زنگ زدگی در سطح اب دیده میشوند(۲۰۰۰,yani et al) (منابع: ویکی پدیا و ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

حال پس از اشنایی با فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها در ادامه به روش های پرورش انها میپردازیم

روش های پرورش فیتوپلانکتون ها: برای تولید فیتوپلانکتون ها میتوان مقداری اب دیکلره که در ان مقداری کود حیوانی استفاده شده است را در مجاورت نور خورشید قرار داد تا پس از چند روز شاهد سبزی اب و تولید فیتوپلانکتون ها باشیم. با توجه به اینکه فیتوپلانکتون ها مواد معدنی اب را دریافت میکنند و از طریق نور و فتوسنتز به بقا ادامه میدهند میتوان مقداری از اب اکواریوم که حاوی مواد معدنی و مناسب برای کشت فیتوپلانکتون ها میباشد را در مجاورت نور قرار داد تا به همان نتیجه، یعنی تولید فیتوپلانکتون ها و اب سبز برسیم. باید دقت داشت دمای اب قرار گرفته در مجاورت نور نباید بیش از حد بالا برود، همچنین استفاده از ظرف شفاف و با دربی گشاد و باز برای تولید اب سبز توصیه میشود. وجود شعله کم اکسیژن، باکتری های مفید و نیترات و همچنین دی اکسید کربن در تولید اب سبز نقش بسزایی را ایفا میکنند، طبق تجربه اکثر افرادی که در تولید اب سبز به موفقیت رسیده اند از اب سیفون شده اکواریوم استفاده نموده اند و افرادی که از اب لوله کشی برای تولید اب سبز استفاده نموده اند یا موفق نشده اند یا موفقیت دیرهنگام داشته اند.

با وجود اینکه بسیاری از تکثیر کنندگان اب سبز را جزو بهترین گزینه برای تغذیه لاروهای کوچک میدانند در برخی از منابع و در گفتگوهای علمی از عدم هضم این غذا برای برخی از لاروها نیز مطالب زیادی نقل شده است. به هر حال انچه که مسلم است برای تغذیه لاروها از قدیم الیام تا به امروزه و حتی در محصولات تجاری از اب سبز به عنوان یک غذای مناسب برای سایز گیری لاروهای کوچک یاد شده است و تکثیر کنندگان هم از این روش سالیان سال لاروهای خود را بزرگ کرده اند

روش های پرورش انفوزوئرها برای تغذیه لاروها: برای تولید انفوزوئرها میتوان مقداری غذای پوسیده داخل ظرف اب ریخته و ان را در مجاورت هوا قرار داد و پس از چند روز اقدام به استحصال انفوزوئرها نمود. برای این منظور میتوان یکی دو برگ کاهو را زیر نور افتاب یا روی رادیاتور شوفاژ خشک کرده و پس از خرد کردن انرا روی سطح ظرف اب مورد نظر پاشید. میتوان کاهو، اسفناج و سایر برگ ها را نیز به صورت خام بکار برد ولی تا وقتی که این برگ ها به خوبی در اب پوسیده و تخمیر نشوند، رشد و نمو انفوزوئرها شروع نخواهد شد. حلزونها با خوردن گیاهان و دفع ان به صورت نیم هضم شده ، رشد و نمو انفوزوئرها را سریع مینمایند.

روش دیگر تولید انفوزوئرها ریختن اب جوش روی علف خشک و نگهداری ان برای مدت چند روز میباشد. در این روش نیز میتوان به مقدار زیاد از این غذای زنده برای نوزاد ماهی ها تهیه نمود. در اب استخر ماهیان گرمسیری که نیز کود دهی صورت می پذیرد همزمان با تولید فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها نیز تولید میشوند که در هر استکان اب این استخر مقدار زیادی انفوزوئرها وجود دارد که البته به سبب وجود انواع الاینده ها و انگل ها اینکار توصیه نمیشود.

اگر بخواهیم تولید انفوزوئرها را در داخل اکواریوم تکثیر ماهی که قرار است به زودی لارو در ان ظاهر شوند، افزایش دهیم، میتوان یک یا دو تکه کاهوی پوسیده در داخل ان قرار داد. با این کار نه تنها اب اکواریوم خراب نخواهد شد بلکه به اندازه کافی غذای زنده ریز برای نوزادها تولید و تامین خواهد شد، بدون شک اگر کاهوی پوسیده زیادی در اکواریوم ریخته شود باعث الودگی اب ان و در نتیجه مرگ و میر احتمالی نوزادها خواهد شد (۲۰۰۰,yani et al) (منبع: ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

در اخر یک سوال: آیا بغیر از روش های بالا محصولی تجاری برای تسریع و تولید انفزوئرها و فیتوپلانکتون ها برای تغذیه لاروها موجود است؟؟

پاسخ این سوال یک بله بزرگ است. شرکت های معتبر اکواریومی برای تغذیه لاروها محصولات فوق العاده ای را معرفی کردند که حاوی تمام نیازهای بچه ماهیان برای رشد و نمو است. به طور مثال محصول sera micron  که در ادامه معرفی میشود جزو محصولات شناخته شده میباشد که به سادگی بدون دردسرهای تولید فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها میتواند مورد استفاده قرار گیرد. دقت داشته باشید قصد ما از معرفی این محصول تاکید یا تبلیغ بر این برند و محصول ان نیست و فقط به عنوان نمونه این محصول موفق برای علاقه مندان معرفی شده است و تصمیم گیری در خرید و انتخاب برند مورد نظر به عهده شماست.

  

.

توضیحات sera micron به نقل از بروشوز محصولات سرااین محصول یک غذای کاملا پودری ایده ال برای تمام بچه ماهی های انواع تخم گذار تا اندازه ۶ میلیمتر بوده و تحریک کننده رشد میباشد. از این غذا جهت تغذیه ارتمیای کشت شده (از روز سوم به بعد) نیز استفاده گردیده همچنین جهت تغذیه بی مهرگان اب شور نیز مناسب میباشد.

 

 

کپی برداری با درج تمامی اسامی و منابع یاد شده در مقاله بالا و درج لینک منبع(onlypet.ir) مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

282 دیدگاه در “فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

 1. محمد

  ببخشید من یه کاری کردم که به نظرم خیلی زودتر میشه اب سبز درست کرد اونم اینه یه اکواریوم ۴۰لیتری داشتم که شن هاش در از فضله های ماهی بود اومدم پر اب کردم و جلو افتاب گذاشتم دوتا کاهو پلاسیده هم امداختم توش که الان هنوز یه هفته نشده اب سبزه و به نظرم دوهغته بشه اب کاملا سبز میشه ..بنظرم مدفوع ماهی ها هیلی زوذتر اب و سبز میکنه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آره فضولات ماهی زودتر آب رو سبز میکنه ولی خب کلی انگل و بیماری رو هم منتقل میکنه و اصلا کار جالبی نیست ضمنا قرار دادن آکواریوم در معرض تابش نور خورشید چسب های آکواریوم رو خراب میکنه.

   پاسخ
 2. artin

  سلام.
  تو لاین و واتساپ و تگرام گروهی میشناسید در مورد ماهی اکواریومی که منم دعوت بدید.
  دوست دارم انلاین با اشخاص با تجربه در این زمینه ارتباط داشته باشم.
  یا اینکه اگه میشه شماره ی منو بزنید و بهم پیام بدید تا انلاین باهم کمی صحبت کنیم.
  ممنون
  ***********

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   با اجازتون بنده طبق قوانین سایت شماره موبایل شما رو حذف کردم.
   دیگه از این آن لاین تر نمیشه دوست عزیز قرار نیست ۲۴ ساعته اینجا باشیم شما سوالتون رو مطرح بفرمایید در اولین فرصت و در طی ۲۴ ساعت پاسخ میدیم خدمتتون.

   پاسخ
 3. alireza_na

  بنام خدا
  با سلام خدمت دوستان

  من تقریبا یک ماه هست که بطری های آّ سبز رو گذاشتم اول که تازه گذاشتم و سبز شد رنگش بهتر بود ولی الان که مدتی گذشته داره کم کم شفاف میشه اگر فایترهام تخم ریزی کردن از همین آب برای لاروها استفاده میشه کرد؟

  پاسخ
  1. hamed aqua

   بهتره آب سبز رو مجدد تهیه بفرمایید.
   تا بیشترین باز دهی رو داشته باشه.

   پاسخ
 4. artin

  ممنون. فکر نمیکردم اینقدر زود جواب بدید.
  من گوپی دارم. ببخشید ولی یلخی بزرگشون میکنم. ولی چند وقته که میخوام یکم اصولیش کنم. تو سایتها خوندم درموردش ولی پیچیده نوشتن و جوابمو نگرفتم.
  من تو وان نگه میدارم گوپیها رو. حدود چهارصد تا بچه ماهی توشه.
  بهترین تزیین و شکل که گوپی دوست داره چیه؟
  همه سایتا بخاطر نگهداری بچه نوشتن پراز گیاه. ولی من میخوام بدونم اگه بیخیال زاد و ولد بشیم چه تزیینی خوبه براشون؟

  پاسخ
  1. hamed aqua

   تزیین خاصی نداره. و بستگی به سلیقه شما داره.
   اما معمولا توی آکواریوم کوپی از گیاه استفاده میکنن که هم جنبه تزئینی داره و هم برای مخفیگاه استفاده میشه.
   بازم نظر خودتون مهمه ولی گوپی از شنا کردن بین گیاهان لذت میبره.

   پاسخ
 5. artin

  یه سوال دیگه در مورداب سبز
  چطوری اب سبز درست کنم؟
  من سه تا شیشه برداشتم. یکیشو از اب سیفون شده روی اکواریم پر کردم.
  یکیشو از فضولات و اب ته اکواریوم پر کردم.
  و یکی دیگشم از اب اکواریومم پر کردم و روش کاهو ریختم. و یه مقدارم کاهو رو هم گذاشتم خشک شد بعد ۲۴ ساعت خورد کردم ریختم توش.
  بعد گذاشتم پشت پنجره که تابش مستقیم خورشید روشه.
  این درسته یا باید کار دیگه ای هم کنم؟
  بعد که سبز شد اب. باید روزی یه ذره از اونو بریزم تو اکواریومم؟ یا باید همشو بریزم؟ نمیدونم دقیق باید چیکارش کنم اب سبز رو. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  پاسخ
  1. hamed aqua

   شما یک شیشه از آکواریوم رو پر میکنید و توش یک برگ کاهو میندازید(اول چند ثانیه در آب درحال جوشیدن بندازید) و لازم نیست که کاهو رو خشک کنید.
   بعد اون رو در معرض تابش نور خورشید قرار بدید و پس از سبز شدن میتونید از اون استفاده کنید.

   به مقدار لازم از آب سبز استفاده کنید واگر دیدید حالت آب تغییر کرد ۳۰% آب رو سیفون کنید

   پاسخ
 6. artin

  سوال دیگه هم دارم.
  اینکه من تسویه تو اب نزاشتم. چطور میشه فضولات رو یجا جم کنم که هراز گاهی سیفونش کنم؟
  اگه یه فیلتر کف، از این توریا بزارم کف اب و وسطش شانگه هوا بزارم تاثیر داره؟
  راستی پمپ هوام دو لول هستش. یکیش فشارش زیاده و یکی خیلی کم. دلیلش چیه و باید چیکار کنم درست بشه؟
  اب ماهیام خیلی زود تقریبا مایل به زرد میشه و احساس میکنم کثیفه اب و عوضش میکنم. این درسته؟ یا بزارم همون زرد بمونه؟ ضرر نداره براشون؟

  پاسخ
  1. hamed aqua

   لازم نیست که تمام فضولات رو از کف جمع آوری کنید.چون اون ها هم جزیی از سیکل هستند و بودنشون لازمه.
   حتما به فکر یک فیلتر متناسب با حجم آب رو مد نظر قرار بدید تا کیفیت آب حفظ کنه.
   اونی که شما میگید فکر کنم منظورتون فیلتر زیر شنی هست.
   این فیلتر منسوخ شدس و شما یک فیلتر اینتر نال تهیه کنید تا هم هوا رسانی داشته باشه و هم منبعی برای کشت باکتری و از همه مهمتر کیفت آب رو حفظ میکنه و ذرات معلق در آب رو هم جذب کنه.

   این که آب زرد میشه مربوط به دو عامل هست.
   ۱-طی نبودن سیکل
   ۲-غذا دهی زیاد

   که برای مورد اول باید از باکتریساز استفاده کنید و برای مورد دوم غذا دهی رو کاهش بدید (به اندازه غذا بریزید) سیفون ۳۰% (نه تعویض کلی آب)و استفاده از زغال اکتیو به صورت مقطعی در فیلتر البته از پد های کربنی هم میتونید استفاده کنید.

   پاسخ
 7. artin

  سوال بعدیم درمورد جلبک هستش.
  یجا خوندم نوشته بود جلبک خوبه.
  چیکار کنم تانکم جلبک ببنده و یا چطور یجا دیگه جلبک درست کنم و بریزم تو اب ماهیا؟

  چه غذاهایی بدم که رشد و رنگشون خوب بشه؟
  الان سه نوع غذا دارم میدم.
  یکی پولکیه که فروشنده گفت المانیه.
  یکی غذای اب شوره betta pellet
  یه پولکی دیگه هم تازه گرفتم اسمش tetra rubin هستش
  تخم میگو هم گرفتم ولی هنوز زنده نشدن.
  خوبن این غذاها؟
  چه غذاهای طبیعی میتونم بدم که کمتر هزینه غذا کنم؟ هویج یا کاهو یا چیز دیگه ای میشه داد؟

  پاسخ
  1. hamed aqua

   نیازی نیست که شما کاری کنید که تانکتون جلبک بزنه.
   شما برای تغذیه از غذا های مناسب استفاده کنید و نور محل نگهداری گوپی ها مناسب باشه و همچنین کیفیت آب بالا باشه رنگ ماهی خود ب خود زیبا و شفاف میشه.
   این ها هم غذا های خوبی هست مخصوصا اون پولکی شرکت تترا به شرطی که تاریخش نگذشته باشه و همچنین اصلی باشه.
   بهتر هست که از غذا های طبیعی کمتر استفاده بشه و برای تنوع در هفته ای دو مرتبه استفاده کنید.
   معمولا زنده زا ها کمتر از کاهو استقبال میکنن ولی به هر حال هویج نیم پز رو حسابی ریز کنید و کمی به ماهی ها بدید باعث تقویت رنگشون میشه ولی در نظر داشته باشید زیاده روی نکنید

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   سوال و جواب های شما رو مطالعه کردم که آقا حامد عزیز به همه سوالاتتون به صورت کامل پاسخ دادن.
   فقط چند تا نکته رو بنده اضافه کنم .
   برای بچه ماهی زنده زا نیازی به آب سبز نیست چون به راحتی میشه اونها رو با غذاهای بزرگترها تغذیه کنید فقط کافیه غذا رو براشون پودر کنید.
   در مورد جلبک زدن تانک هم نمیدونم کی به شما گفته خوبه اتفاقا فاجعه هست و همه دارن از شر جلبک های تانکشون خلاص میشن چطور دوست دارید آکواریوم جلبک بزنه ؟؟؟!!! در کل بی خیال جلبک بشید.
   در مورد دکور هم بستگی به نظر و سلیقه شما داره و برای ماهی گوپی خیلی تفاوتی نمیکنه اینکه گفته شده دکور گیاهی برای این هست که بچه ماهی ها جای زیاید برای مخفی شدن داشته باشن و غذای مناسبی هم در دسترسشون قرار بگیره حالا داخل وان که دکور نمیخواد فقط کف رو چمن مصنوعی بزنید تا بچه ماهی ها مخفی بشن کفایت میکنه.

   پاسخ
 8. artin

  حاد جان، مجتبی جان، ممنون از پاسخهاتون خیلی لطف کردید.
  درتسفیهماهیا قبلا گذاشتم ولی بچه ماهیا توان مقابله با فشارش رو ندارن. و تسویه میکشه به خودش. بخاطر همین نمیدونم چیکار کنم.

  پاسخ
 9. artin

  راستی اب اروم و ساکن براشون خوبه یا تلاتم دار.
  من یه شلنگ هوا گذاشتم. بعضی وقتا فشارش طوری میشه که اب خیلی تکون میخوره. اذیتشون میکنه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   آب ساکن نباید باشه به اون شدت هم نباید تلاطم داشته باشه.

   پاسخ
 10. artin

  تخم میگوهام هم زنده نشدن.
  از دیروز ظهر گذاشتم. نمیدونم مشکل چی بوده.
  یه بطری خانواده رو تهشو بریدم. بعد به شکل مخروطی گذاشتم. اب بدون کلر ریختم با دو قاشق غذا خوری نمک اب شور.
  یه شلنگ هوا هم گذاشتم. بعد تخمها رو ریختم.
  فشار هوامم بالا هستش و تخمها رو اب همش معلق هستن و میچرخن تو اب.
  نور خورشید هم کم و بیش روشه.
  ولی زتده نشدن. مشکل چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا همه سوالتون رو در یک پست بپرسید.
   خباگر شدت هوا زیاد باشه ممکنه آرتمیاهای تازه به دنیا اومده رو به در و دیوار بطری بچسبونه و باعث تلف شدن اونها بشه شما اکسیژن رو قطع کنید و بعد از اینکه آب آروم گرفت زیر نرو به بطری نگاه کنید حتما آرتمیای تازه هچ شده رو خواهید دید.

   پاسخ
 11. artin

  من علاقه ی خیلی زیادی هم به بچه ماهی و سایز کردن دارم.
  یه تنگ خالی دارم. تقریبا پنجاه لیتری. به نظرتون چه ماهی بگیرم؟ هم ارزون باشه هم سایز که شد ازم خوب بخرن؟
  میخوام نهایت قیمت پشت ناخونیش براش ۵۰۰ دربیاد هر یه دونش.
  به نظرتون لجنخوار چنده؟ یا از کجا باید پشت ناخنی پیدا کنم؟ اصلا خوب هست لجن خوار سایز کنم یا نه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ ماهیی رو خوب و به قیمت نمیخرن خیالتون راحت نمیشه داخل تنگ پرورش بدین و درامد زایی کنید. بلکه باید عمده پرورش بدین.
   در تالار گفتگو تاپیکی به نام کارگاه تکثیر داریم مطالعه بفرمایید.
   بنظر بنده بهتره گوپی نگهداری کنید .
   لجن خوار مناسب نگهداری در تنگ نیست.

   پاسخ
 12. artin

  سلام
  ممنون از اینکه صبورانه و کامل راهنماییم میکنید. چشم همه رو یجا میپرسم، فقط لطفا موردی با ذکر شماره بهم توضیح بدید. ممنون.

  ۱_ دوست خوبم، این تنگی که میگم ۷۰ لیتر اب توش جا میگیره.
  از کجا باید سایز پشت ناخنی یا یه بنده انگشتی لجنخوار بگیرم؟
  اکواریومی های محل و بازار ماهی که نواب هم پیدا نکردم. و سراغ نداشتن جایی رو…
  کجا پرورش میدن این ماهیها. ؟

  ۲_ تخم میگوهام هچ نشدن. دلیلشم نمیدونم.
  بعد بیست چهار تا سی و شش ساعت میشه شکل و حرکتشون رو دید؟

  ۳_ من یه بطری نوشابه رو شستم. تهشو بریدم. طوری که در بطری سمت پایین هستش. توش ابی که کلرش رفته ریختم. دو قاشق غذا خوری سر خالی هم نمک اب شور ریختم و حلش کردم. شلنگ هوا رو تهش گذاشتم که تخم ها ته نشین نشن. با فشار تقریبا هم فشار هوا رو دادم که اب تلاتم پیدا نکنه. گذاشتم پشت پنجره که هم گرم بشه هم نور افتاب بهش بخوره و نورش کافی باشه. گذاشتم بیست و چهار ساعت بمونه. بعد پمپ هوارو خاموش کردم ولی هیچ چیز متحرک یا شکل میگویی ندیدم. بعد بدون پمپ هوا گذاشتم ده ساعت موند ولی باز هیچ تغییری ندیدم.
  لطفا بهم بگید ایرادم در انجام این کار کجاست؟

  ۴_ hp اب یعنی چی؟
  چطوری باید تنظیم کرد؟

  ۵_ بودن لجنخوار تو اکواریوم کوپی لازمه؟ من قبلنا انداخته بودم. خیلی هم بزرگ نبود ولی بارها شاهد اذیت و خوردن شدن بچه گوپیها بودم.
  باید چیکار کنم؟ اشکال نداره لجنخوار ندارم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ۱ – معمولا کت فیش ریز رو سالن دارها میارن و در تانک بچه ماهی ها نگهداری میکنن و یا سایز میکنن و گرونتر میفروشن پس باید خیلی دنبالش بگردین تا پیدا کنید این رو هم بگم پیدا هم بکنید درصد تلفاتشون بالا هست.
   ۲ – یکی دو روز دیگه هم صبر کنید و حتما زمانیکه آب هیچ تلاطم و حرکتی نداره زیر نور نگاه کنید احتمالا بچه آرتمیا رو ببینید.
   ۳ – نیازی به نور خورشید و گرم شدن نبوده.
   آرتمیای تازه هچ شده خیلی ریزه و باید خیلی دقت کنید تا اون رو ببینید چطوری بگم تخم آرتمیا راحت دیده میشه ولی آرتمیای تازه هچ شده به این راحتی ها دیده نمیشه خیلی ریز و سفید رنگ هستن.
   ۴ – این لینک رو مطالعه بفرمایید
   https://www.onlypet.ir/post-227/%D9%BE-%D9%87%D8%A7%D8%B4/
   ۵ – نه واجب نیست.

   پاسخ
 13. arman

  سلام
  از این اب سبز میشه تو اب شورم استفاده کرد؟؟؟؟؟؟
  و اینکه میشه برا پرورشش از نور لامپ استفاده کرد؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ببخشید تمام سوالتون رو در یک پست مطرح کنید بنده سوالات شما رو ادغام کردم.
   بله هر دو مورد شدنی هست.

   پاسخ
 14. arman

  ببخشید سوالا تیکه ای یادم میاد
  میشه با همین روش کاهو تو اب شور برا پرورش دلقک اقدام کرد
  و اینکه روتیفر با فیتو چ فرقی داره؟؟؟؟؟؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   فکر نمیکنم. یا بذار با اطمینان بگم محاله. پرورش دلقک ماهی برخلاف تصور عموم بسیار سخته و لاروها هر نوع غذایی رو نمیگیرن. به هر حال بنده تجربه و اطلاعات خاصی در این خصوص ندارم و اینو هم از چند تا از دوستان شنیدم و وارد جزئیات نمیشم.

   روتیفر هم با فیتوپلانکتون فرق میکنه. خیلی ساده بشه توضیح داد میشه گفت روتیفر یه نوع کرم میکروسکوپیه و فیتوپلانکتون هم یه گیاه میکروسکوپی. با این توضیح ساده و کوتاه میشه پی برد که روتیفر و فیتوپلانکتون کاملا با هم متفاوت هستن. ضمنا فتوپلانکتون مورد تغذیه روتیفرها قرار میگیرن و از این نظر هم میشه برسیشون کرد. شما هم دقیقا برای تغذیه دلقک ماهی به روتیفر نیاز داری. خلاصه هم بگم نمیتونید کشت و تولید کنید و بنابراین باید به سراغ محصولات اماده تجاری برین یا یه تحقیق گسترده در مورد پرورش دلقک ماهی و تغذیشون انجام بدید. متاسفانه بنده نمیتونم کمکی در این خصوص انجام بدم و بهتره به منابع مرتبط با اب شور مراجعه کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 15. arman

  ۱.این سوال خیلی ذهن منو درگیر کرده:ایا اب سبزی که شما میگویید روتیفر است یا فیتو پلانگتون؟؟؟؟؟؟

  ۲.من برای تولید روتیفر در سایتadvanced aquaristsخوندم که روتیفر پلانکتون میخوره

  ۳برا درست کردن اب سبز تو اب شور توضیح میدید که دقییقا باید چی کار کنم؟؟؟؟؟؟

  با تشکر فقط خواهشن توضیحات کامل ببهم بدید خیلی برام مهمه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   فیتوپلانکتون.
   اب سبز رو اگه برای پرورش ماهیای اب شور نیاز دارین فکر نمیکنم کمک زیادی انجام بده. با این حال تو کامنت قبلی هم عرض کردم تجربه ای در خصوص پرورش ماهیان اب شور ندارم
   بهتره به منابع مرتبط با اب شور مراجعه کنید و یه تحقیق گسترده انجام بدین.

   پاسخ
 16. arman

  دوستان کسی میدونه micro algaeبا phytoplanktonفرقی داره یا نه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   میکرو آلگ یک ریز جلبک آب شوره و در دریاها و خلیج فارس موجوده و شنیدم برای تهیه سوخت پاک و دارو و مکمل غذایی و …. ازش استفاده میشه
   فیتوپلانکتون هم یک گیاه میکروسکوپی هست که هم در آب شور و هم در آب شیرین یافت میشه البته اگر اشتباه نگفته باشم و بنظرم با هم متفاوت باشن.
   این هم یک لینک در مورد میکرو آلگ
   http://www.khorasannews.com/PrintNews.aspx?type=1&year=1392&month=6&day=30&id=5125403&img=1

   پاسخ
 17. artin

  سلام.
  لطفا فوری راهنمایی کنید تا ماهیام نمردن.
  من اب گوپیهام رو عوض کردم. تو یه تانک دیگه انداختم. کلرش هم رفته بود. ولی وقتی انتقال دادم همشون یهو جمع شدم ته و گوشه ی اکواریوم. گفتم شاید استرس گرفتم و به مرور اروم میشن. همینطور هم تقریبا شده. ولی غذا نمیخورن. یکی دوتا شونم اروم میرن ته اب و به زور بصورت کاملا عمودی شنا میکنن میان روی اب. کاملا مشخصه یه مشکلی دارن ولی نمیدونم مشکل چیه.
  لطفا راهنمایی کنید.
  راستی نور خورشید روهم با یه اینه انداختم روشون که هم نور کافی باشه هم دماشون بره بالا شاید بهتر بشن.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چند تا اشتباه بزرگ کردین ؟؟؟!!!
   اولا نباید زور انتقال ماهی بهشون غذا بدین چون استرس دارن و بهتره غذا نخورن.
   دوما نور خورشید رو با آینه چرا انداختین روی ماهی فکر کن یکی با آینه نور خورشید رو بندازه روی شما و بخوره به چشمت چه حالی میشی ؟؟؟!!
   سوما اصلا نور خورشید مناسب آکواریوم نیست.
   چهارما ماهی های شما دچار شوک حرارتی شدن.
   پنجما طبیعیه ماهی بعد از انتقال بترسه و استرس داشته باشه بهتر بودد دست کاریشون نمیکردین و غذ ابهشون نمیدادین.
   ششما باید ماهی رو آب به آب و همدما میکردین.

   پاسخ
 18. artin

  من نمیتونم خیلی انلاین باشم. لطفا هروقت پاسخ دادید یه اس بدید ممنون.
  ***********
  از بهترین و قشنگترین و بزرگترین ماهیای مولدم هستن. خیلی برام ارزش دادن.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   به سوالتون پاسخ دادم مطالعه بفرمایید.
   شرمنده طبق قوانین سایت تنها راه ارتباطی خود سایت هست نه اس و نه ایمیل و … ضمنا شماره موبایل شما رو بنده حذف کردم خواهشا شماره و آدرس و … تو سایت نذارید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code