فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها جزو شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی هستند که به عنوان غذای لارو ماهیان مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که اطلاع دارید لارو بسیاری از ماهیان برای رشد و نمو نیاز به غذای مقوی و زنده دارند و به خاطر جثه و دهان کوچکشان قادر به تغذیه هر نوع غذایی نیستند و به همین دلیل برای تغذیه از موجودات بسیار ریز میکروسکوپی مانند انفوزوئرها، روتیفرها یا فیتوپلانکتون ها استفاده میشود

به ادامه متن توجه کنید

اب سبز

اکثر تکثیر کنندگان با تجربه از اهمیت موجودات زنده و ریز میکروسکوپی در رشد و نمو لارو برخی از ماهیان اطلاع دارند در صورتی که برخی از تکثیر کنندگان خانگی یا کم تجربه غذاهای شناخته شده تر مانند ارتمیا را به عنوان غذای لارو ماهیان میشناسند و کمتر اسم فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها، روتیفرها و …. را شنیده اند. باید دقت داشت که همه ماهیان قادر به تغذیه ارتمیا در چند روز اول پس از جذب کیسه زیر شکم نیستند و نیاز است این دسته از ماهیان با غذاهای بسیار ریز تغذیه شوند تا کمی سایز بگیرند و سپس از غذاهای بزرگتر مانند ارتمیا و ….. استفاده شود. اکثر ماهیان کوچک اب شیرین مانند فایتر، گورامی، خانواده زبراها، تتراها، برخی بارب ها و …. پس از تولد قادر به دریافت ارتمیا نیستند و حتما برای بقا نیاز به غذاهای بسیار ریز دارند و در اینجاست که اهمیت این موجودات ریز و میکروسکوپی مشخص میشود

ابتدا در مورد شناخته شده ترین موجودات ریز ابزی که برای تغذیه لاروها استفاده میشوند به چند تعریف میپردازیم

فیتوپلانکتون ها: فیتوپلانکتون ها (Phytoplankton) دسته ای از پلانکتون ها هستند که قادر به خودپروردگی میباشند و قادرند با استفاده از نور خورشید فتوسنتز کنند و غذا تولید نمایند که این غذا هم به مصرف خود و هم به مصرف موجودات دیگر میرسد. اغلب این موجودات بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند اما اگر تعداد بسیار زیادی از آنها در آب تجمع داشته باشند ممکن است رنگ آب را سبز (به خاطر داشتن کلروفیل) یا به رنگهای دیگر کنند و گاه منجر به بروز پدیده شکوفایی جلبکی یا کشند سرخ شوند. ضمنا دسته ای دیگر از پلانکتون ها، زئوپلانکتون ها هستند که از فیتوپلانکتون ها تغذیه میکنند (منبع: ویکی پدیا).

انفوزوئرها: انفوزوئرها یا مژه دارن (infusoria) یک اصطلاح گروهی برای موجودات بسیار ریز ابزی میباشد مانند جلبک های تک سلولی، مژک دارن، تک یاخته ها و …. که در استخرها یا برکه های اب شیرین وجود دارند. حداکثر تراکم انها در فصل بهار است ولی در سایر فصول و حتی زمستان هم یافت میشوند. برخی از گونه های انها به صورت گروهی زندگی میکنند و معمولا با رنگ زنگ زدگی در سطح اب دیده میشوند(۲۰۰۰,yani et al) (منابع: ویکی پدیا و ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

حال پس از اشنایی با فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها در ادامه به روش های پرورش انها میپردازیم

روش های پرورش فیتوپلانکتون ها: برای تولید فیتوپلانکتون ها میتوان مقداری اب دیکلره که در ان مقداری کود حیوانی استفاده شده است را در مجاورت نور خورشید قرار داد تا پس از چند روز شاهد سبزی اب و تولید فیتوپلانکتون ها باشیم. با توجه به اینکه فیتوپلانکتون ها مواد معدنی اب را دریافت میکنند و از طریق نور و فتوسنتز به بقا ادامه میدهند میتوان مقداری از اب اکواریوم که حاوی مواد معدنی و مناسب برای کشت فیتوپلانکتون ها میباشد را در مجاورت نور قرار داد تا به همان نتیجه، یعنی تولید فیتوپلانکتون ها و اب سبز برسیم. باید دقت داشت دمای اب قرار گرفته در مجاورت نور نباید بیش از حد بالا برود، همچنین استفاده از ظرف شفاف و با دربی گشاد و باز برای تولید اب سبز توصیه میشود. وجود شعله کم اکسیژن، باکتری های مفید و نیترات و همچنین دی اکسید کربن در تولید اب سبز نقش بسزایی را ایفا میکنند، طبق تجربه اکثر افرادی که در تولید اب سبز به موفقیت رسیده اند از اب سیفون شده اکواریوم استفاده نموده اند و افرادی که از اب لوله کشی برای تولید اب سبز استفاده نموده اند یا موفق نشده اند یا موفقیت دیرهنگام داشته اند.

با وجود اینکه بسیاری از تکثیر کنندگان اب سبز را جزو بهترین گزینه برای تغذیه لاروهای کوچک میدانند در برخی از منابع و در گفتگوهای علمی از عدم هضم این غذا برای برخی از لاروها نیز مطالب زیادی نقل شده است. به هر حال انچه که مسلم است برای تغذیه لاروها از قدیم الیام تا به امروزه و حتی در محصولات تجاری از اب سبز به عنوان یک غذای مناسب برای سایز گیری لاروهای کوچک یاد شده است و تکثیر کنندگان هم از این روش سالیان سال لاروهای خود را بزرگ کرده اند

روش های پرورش انفوزوئرها برای تغذیه لاروها: برای تولید انفوزوئرها میتوان مقداری غذای پوسیده داخل ظرف اب ریخته و ان را در مجاورت هوا قرار داد و پس از چند روز اقدام به استحصال انفوزوئرها نمود. برای این منظور میتوان یکی دو برگ کاهو را زیر نور افتاب یا روی رادیاتور شوفاژ خشک کرده و پس از خرد کردن انرا روی سطح ظرف اب مورد نظر پاشید. میتوان کاهو، اسفناج و سایر برگ ها را نیز به صورت خام بکار برد ولی تا وقتی که این برگ ها به خوبی در اب پوسیده و تخمیر نشوند، رشد و نمو انفوزوئرها شروع نخواهد شد. حلزونها با خوردن گیاهان و دفع ان به صورت نیم هضم شده ، رشد و نمو انفوزوئرها را سریع مینمایند.

روش دیگر تولید انفوزوئرها ریختن اب جوش روی علف خشک و نگهداری ان برای مدت چند روز میباشد. در این روش نیز میتوان به مقدار زیاد از این غذای زنده برای نوزاد ماهی ها تهیه نمود. در اب استخر ماهیان گرمسیری که نیز کود دهی صورت می پذیرد همزمان با تولید فیتوپلانکتون ها ، انفوزوئرها نیز تولید میشوند که در هر استکان اب این استخر مقدار زیادی انفوزوئرها وجود دارد که البته به سبب وجود انواع الاینده ها و انگل ها اینکار توصیه نمیشود.

اگر بخواهیم تولید انفوزوئرها را در داخل اکواریوم تکثیر ماهی که قرار است به زودی لارو در ان ظاهر شوند، افزایش دهیم، میتوان یک یا دو تکه کاهوی پوسیده در داخل ان قرار داد. با این کار نه تنها اب اکواریوم خراب نخواهد شد بلکه به اندازه کافی غذای زنده ریز برای نوزادها تولید و تامین خواهد شد، بدون شک اگر کاهوی پوسیده زیادی در اکواریوم ریخته شود باعث الودگی اب ان و در نتیجه مرگ و میر احتمالی نوزادها خواهد شد (۲۰۰۰,yani et al) (منبع: ماهنامه علمی تخصصی ابزیان زینتی)

در اخر یک سوال: آیا بغیر از روش های بالا محصولی تجاری برای تسریع و تولید انفزوئرها و فیتوپلانکتون ها برای تغذیه لاروها موجود است؟؟

پاسخ این سوال یک بله بزرگ است. شرکت های معتبر اکواریومی برای تغذیه لاروها محصولات فوق العاده ای را معرفی کردند که حاوی تمام نیازهای بچه ماهیان برای رشد و نمو است. به طور مثال محصول sera micron  که در ادامه معرفی میشود جزو محصولات شناخته شده میباشد که به سادگی بدون دردسرهای تولید فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها میتواند مورد استفاده قرار گیرد. دقت داشته باشید قصد ما از معرفی این محصول تاکید یا تبلیغ بر این برند و محصول ان نیست و فقط به عنوان نمونه این محصول موفق برای علاقه مندان معرفی شده است و تصمیم گیری در خرید و انتخاب برند مورد نظر به عهده شماست.

  

.

توضیحات sera micron به نقل از بروشوز محصولات سرااین محصول یک غذای کاملا پودری ایده ال برای تمام بچه ماهی های انواع تخم گذار تا اندازه ۶ میلیمتر بوده و تحریک کننده رشد میباشد. از این غذا جهت تغذیه ارتمیای کشت شده (از روز سوم به بعد) نیز استفاده گردیده همچنین جهت تغذیه بی مهرگان اب شور نیز مناسب میباشد.

 

 

کپی برداری با درج تمامی اسامی و منابع یاد شده در مقاله بالا و درج لینک منبع(onlypet.ir) مجاز میباشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

282 دیدگاه در “فیتوپلانکتون ها و انفوزوئرها

 1. darush rokni

  سلام ببخشید میخواستم بدونم بهترین غذا برای لارو های سیچلاید گوره خری چیست

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دو سه روز اول همین فیتوپلانگتون و آب سبز و روزهای بعد آرتمیای تازه .

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   بنده هم یه نظرکی میدم.
   صد در صد ارتمیا. سیکلید گورخری لاروهاش زمانی که شروع به شنای ازاد کنن و نیاز به غذا داشته باشن میتونن ارتماهای تازه متولد شده رو بخورن. حتی میشه با غذای پودر شده تغذیشون کرد. زیاد در مورد گورخری سخت نگرین و بزرگ کردن بچه هاشون خیلی راحته. اما خب برای ماهیایی مثل فایتر و گورامی و تترا و چنین ماهیایی از اب سبز استفاده میشه.

   پاسخ
 2. vahid.rzm

  سلام
  برای ماهی مثه انجل بالغ میشه اب سبز داد بخوره تو رژیم غذاییش؟اب سبز همون کاهو تو اب سیفون شده از اکواریومه دیگه.این الودگی قارچی یا انگلی نداره؟

  پاسخ
  1. MahyR

   ابسبز از کاهو هم درست میشه ولی نه فقط از کاهو
   و برای لارو ماهی های کوچک ک نمیتونن غذا بخورن استفاده میشه نه انجل بالغ

   پاسخ
 3. mehdi mt8

  اب سبز اب کاهو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من توصیه نمیکنم تا وقتی غذا ی شرکتی مرغوب هست چرا اب کاهو
  در ضمن اگر اب سبز وارد تانک اصلی بشه از بین بردنش به شدت سخته (اب سبز اب کاهو نیست)

  پاسخ
  1. .sina

   سلام
   آب سبز برای انجل بالغ هیچ نیازی نیست و آب کاهو هم جدا هست اصلا ربطی به آب سبز نداره آب سبز فقط برای تغذیه لاور ماهی ها هست که موجودات میکروسکوپی توی آب سبز رو میخورن و برای ماهی های بالغ به درد نمیخوره.
   موفق باشید

   پاسخ
 4. vahid.rzm

  دوستان
  من گفتم اب کاهو؟منظورم اینه اگه کاهو یا اسفناج و اینها یا غذای پوسیده تو اب سیفون شده قرار بگیره اب سبز تولید میکنه در کنار نور افتاب.من میخوام بدونم انگل داره؟قطعا انجل بالغ هم ازش استفاده میکنه مگه میشه که انفوزوئر های اب سبز رو نخوره…حالا با اینکه واسش کمه و جوابگوی تغذیه اش نیست کار ندارم.فکر میکنم ممکنه آلودگی داشته باشه آب سبز

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دوست عزیز آنجل بالغ هیچ نیازی به این چیزها نداره و مطمئن باشید که با این روشی که شما فرمودین کاهو + غذای پوسیده مشخصه که آنجل تلف میشه غذای پوسیده و یا فاسد رو که به هیچ ماهی نمیشه داد قربان و آب سبز هم با این چیزها متفاوت هست قرار نیست هر چی شد باهاش آب سبز درست کنید دقیقا با فضله پرنده هم آب سبز درست میشه اما برای ماهی ها کشنده هست.

   پاسخ
 5. vahid.rzm

  سلام مجدد
  مگه تو مقالات سایت نیومده تولید انفوزوئر برای لاروها؟توش همین روش هارم داره که؟پس چطور لاروها رو با آب سبز باید تغذیه کرد؟واسه بدست اوردن اب سبز یا انفوزوئر برای حالا مثلا لاروها باید چیکار کرد؟

  پاسخ
 6. vahid.rzm

  دوستان من تو مقالات سایتم که خوندم طرز تهیه اب سبز ،انفوزوئر رو اینجور که گفتم نوشته.کاهو خشک شده و غذای پوسیده و…چطور باید تهیه کرد و چطور باید مثلا برای لارو ها ازش استفاده کرد؟اینکه برای انجل بالغ تاثیر نداره رو قبول ندارم.وال۳۰متری غذاش فیتو پلانگتونه که میشه ۳۰ متر مگه میشه رو انجل بالغ هیچچچ تاثیری نذاره…به هر حال من میخوام تهیه کنم ی همدلی کنید بدونم چی به چیه.فدای همگی

  پاسخ
  1. yashar esfahani

   با سلام
   دوست خوبم آقا وحید عزیز ، نمیدونم چرا اصرار دارید برای آنجل بالغ از آب سبز استفاده کنید ؟؟؟ شما آنجل بالغ رو میتونید با انواع غذاهای مرقوب و معتبر تغذیه کنید که برای ماهی مفید تر هم هست و نیازی به سبز کردن رنگ آب و بد نمایی تانک نیست !!! اما خب تانک خودتونه و دوست دارید انجام بدید (( صلاح کار خویش خسروان دانند )) روش پرورش و تهیه انفوزوئرها به صورت کامل توضیح داده شده که شما هم مطالعه کردید فکر نکنم بیشتر از این توضیحاتی داشته باشه ! به هر حال شما بازهم منتظر نظرات دوستان و اساتید سایت باشید .
   موفق باشی

   پاسخ
   1. vahid.rzm

    سلام یاشار جان.
    نه بحث اینه که میشه یا نمیشه من میگم میشه و میدونم کفاف سیر شدنه انجل بالغ رو نمیده.اب سیفون شده از اکواریوم رو اگه بهش برگ خشک کاهو اضافه کنم بذارم تو نور افتاب سبز میشه این چیه؟و چجوری باید ازش تو تغذیه لارو استفاده کرد؟.بعد انجام اینکارها باید اب سبزو خالی کنم تو اکواریومه لاروها؟من همینو میخوام بدونم.اگه جوره دیگس باید چیکار کرد؟اگه تو تانکی که تخم ریخته شده چند تکه کاهوی پوسیده(بنا بر مطالب خود سایت)بندازم برای لاروها کفایت میکنه؟چند روز باید بمونه تا انفوزوئر بده؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     آقا وحید عزیز خوشم اومد از این پشت کارتون و اون وال سی متری الان توضیح میدم خدمتتون.
     ببین عزیز بله همانطوریکه در سایت اومده راه تولید آب سبز همینه و گفتم خدمتتون حتی با فضله پرنده هم میتونید آب سبز درست کنید اما باکتری های مضر و انگل و هزار چیز دیگه رو چکار میکنید.
     بله با آب سیفون شده از کف آکواریوم هم میشه آب سبز درست کرد و اتفاقا زودتر هم آب سبز میشه ولی اگر اون آب آلودگی و انگل و باکتری و … داشته باشه میدونید چکار کردی علاوه بر تهیه آب سبز به کشت باکتری و ویروس هم پرداخی و همه ماهی ها رو بکشتن دادی حالا ۴ تا لارو رو تلف کنی خیلی مهم نیست ولی دیگه ماهی های بالغ رو هم بکشی همچین جالب نمیشه.
     بنظر بنده شما یه کمی بیشتر زحمت بکشید و با آب تازه و برگ کاهوی تازه آب سبز درست کنید شاید قرار باشه دو هفته و حتی بیشتر صبر کنید ولی حداقل انگل نداره تازه بنظر بنده برگ کاهو رو چند ثانیه ای در آب جوش هم قرار بدین تا ضد عفونی بشه بعدا مصرف کنید این از آب سبز.
     حالا شما ابتدا آب سبز به لارو ماهی بدین ببین چه اتفاقی میوفته بعدا برای آنجل بزرگ مصرف کنید کلا گند میزنه به آکواریوم و کل آب رو سبز میکنه و حتی آکواریوم جلبک میزنه این هم از این.
     حالا اون وال ۳۰ متری دوست عزیز سیستم بدن اون وال و دهانش طوری هست که اینها رو جذب میکنه در خیلی از ماهی ها بعد از اینکه بزرگ شدن حتی اگر از گرسنگی هم تلف بشن نمیتونن این چیزها رو بخورن مثلا شما فکر کن یک اسکار بالغ رو بندازی وسط یک استخر آب سبز بنظرت رشد میکنه قولت میدم تلف بشه چون نمیتونه انفوزوئر و پلانکتون و … بخوره .
     انجل بالغ هم همینطوریه اولا که کیفیت آب رو خراب میکنید دوما هیچ ماده مقوی برای آنجل نداره و اصلا شاید باعث کمبود اکسیژن ماهی های بالغ هم بشید و اونها رو بکشید باز در این زمنیه ها منتظر نظر سایر دوستان گرامی هم باشید اما کلا خوشم اومد جالب بود دمت گرم.

     پاسخ
     1. vahid.rzm

      سلام ارادت.
      اسکار ماهی مطلق گیاه خوار نیست طبیعتا آب سبز جوابگوش نیست اما انجل ماهی گیاه خواره اصولا و من فکر میکنم از انفوزوئر تغذیه میکنه حالا درسته که سیر نمیشه و فلان…خدارو چه دیدی شاید به کشفیات دنیا یکی رو من افزودم(تغذیه انجل بالغ از انفوزوئر)شوخی کردم. فقط ی چیزی اب سبزی که درست کردم رو باید خالی کنم تو اکواریومه لاروها؟از صافی یا چیزی نباید ردش کنم؟

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       نیازی نیست از صافی رد کنید اما باز اگر دیدین ذرات درشت تری داخل آب هست خب اون رو صاف کنید ضرر نداره.

       پاسخ
 7. محمد

  سلام الان ماهی هام تخم گذاشتند ماهی مولدم فلاور بوده ایابه اب سبز نیاز دارند وقتی بچه ماهی ها از تخم در اومدند باید چه طوری بهشون بدم ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نیازی به اب سبز نیست. از ارتمیا استفاده کنید، اب سبز بیشتر واسه لاروهای خیلی ریز که قادر به شکار ارتمیا نیستند استفاده میشه. لاروهای فلاور بعد از جذب کیسه زرده و شنای ازاد ارتمیا رو به راحتی شکار میکنن و میخورن.

   پاسخ
 8. ناشناس

  مبارکه……..
  فعلا کاری نکن و مولدهارو جدا کن تا تخم ها خورده نشوند.سپس بعداز چند روز ک تخم ها هچ شدن به مدت٢روز غذا نطفه دارن و نیازی نیست بهشون غذا بدی.بعداز دو روز هم میتونی غذاهای مولدها رو پودر کنی و استفاده کنی.
  برای ارتمیا اول باید تخم میگو رو از مغازه دارها تهیه کنی و بعد طبق مقاله ای ک تو سایت هست تخمها رو هچ کنی و بعد استفاده کنی.

  پاسخ
 9. MAHDI

  من یه فایتر داشتمت حدود یک ساله زنده است بعد براش یه ماده خریدم این نره زیر دهانشو همش باز میکنه انگازی می خواد بهش حمله کنه برای چی؟ اگه می ووند لطفا بگین

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خب اولا شما باید صبر کنید تا نر اماده بشه و خانه حبابی رو بسازه و ماده هم اماده باشه و نسبت به هم هم دید داشته باشن و بتونید بعد از یه مدت کنار هم قرارشون بدید. در غیر اینصورت نر ماده رو پر پر میکنه و حالت تهاجمی میگیره. دلیلش همینه که تازه ماده رو خریدید، نر اماده تکثیر نیست و خانه حبابی رو نساخته و این حالت تهاجمی رو داره که طبیعی هم هست

   پاسخ
 10. شهراام

  دوست عزیز با تشکر از تهیه مقاله و خسته نباشید به شما ،باید عرض کنم چند مطلب را بنده می خواستم عنوان کنم ولی نمی خواهم جنبه انتقاد و یا ایراد گیری به زحمات شما باشد .۱_یکی از بیشترین مصارف آب سبز در نگهداری وتکثیر گوپی استفاده می شود بطوری که هزینه تولید را بسیار پایین می آورد و آب سبز برای فقط لارو و بچه ماهیها نیست به مصرف ماهیهای بزرگ نیز می رسد اما به دلیل مشکلاتی که در استفاد از آن هست همه افراد نمی توانند از آن بطور صحیح استفاده کنند ، اگر آب سبز نباشد هزینه تولید گوپی بسیار بالا می رود . ۲- با تشکر مجددا از مقاله شما بایست عرض کنم استفاده از آب سبز در تانک ماهیها نه در استخر ،
  شرایط و حساسیت خاصی دارد که همانند نحوه تهیه مهم است زیرا عدم اطلاع از نحوه و مقدار استفاده باعث ایجاد مشکلات زیاد و تلفات سنگین می شود و لازم است نحوه مصرف بطور دقیق بیان شود که خود نیز نیاز مند یک مقاله کامل می باشد.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بنده هم از شما سپاسگذارم. مطمئنا ارسال نظر یا مطالب شما دوستان عزیز هم میتونه به اطلاعات بنده و سایر دوستان اضافه کنه و هم مطالب سایت رو کاملتر از قبل کنه. خیلی خوشحال میشیم تجربیات و اطلاعاتتون رو با ما از طریق ارسال مقاله در تالار گفتگوی سایت به اشتراک بذارید

   پاسخ
 11. امیرعلی

  سلام :)
  من الان کلی سوال دارم چون فردا بچه ماهی هام به احتمال زیاد به دنیا میان!(لارو فایتر)
  من می خوام ار همون سرا می کرون استفاده کنم! می شه یه توضیج بدین چطوری؟
  اخه زیادتوضیج ندادین که چطوری از این استفاده میشه
  آیا باید همین طوری این ماده رو به صورت مستقیم در تانکی بریزیم که لاروها قرار دارند یا باید قبل از ریختن کاری با آن کرد؟
  از این غذا (((((از روز دوم هچ شدن تخم ها)))) شروع کنم به دادن تا ۶ میلی متری؟
  ببخشید انقد سوال پرسیدما ولی میشه یه توضیج کامل از استفاده از این ماده رو بدین؟
  اخرین سوالمم غذای بهتر از این سراغ دارین یا غذای کارخانه ایه مورد پیشنهادیتون با استفاده اذ تچربیاتتون چیه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   سرا میکرون غذای پودریه و مثل سایر غذاها استفاده میشه. کار خاصی نباید روش انجام بشه.
   ضمنا به بچه های فایتر بعد از شنای ازاد میتونید غذا بدید. شاید برای لاروهای کوچک فایتر اب سبز بدون جایگزین باشه. مثلا روزهای اول اب سبز استفاده کنید و بعد از چند روز از این غذا یا ارتمیا یا سایر غذاها استفاده بشه. به هر حال مشکلی نیست و زیاد نگران نباشید و اب سبز در دسترس نیست از همین غذا استفاده کنید و میخورن و غذای فوق العاده ایه و ساخته شده برای همین کار. گزینه بهتری هم نه والا سراغ ندارم البته شرکت های معتبر دیگه مثل تترا و جی بی ال هم هستن و نمیدونم غذایی مثل این دارن یا نه. به هر حال محصولات سرا بالاترین کیفیت رو دارن و خیالتون راحت.
   در مورد بهتر یا بدتر بودن غذاها هم برای بچه ماهیا زیاد سخت نگیرین مطمئنا بهترین گزینه غذای زندست مثل ارتمیا که خودتون هچ کنید. البته بچه ماهیایی مثل فایتر و گورامی که خیلی ریزن و شاید نتونن تو همون روزای اول ارتمیا بگیرن اب سبز گزینه بهتره و بعد از چند روز هم با ارتمیا تغذیه میشن. گفتم سخت نگیرید چون گاها میتونید حتی غذای بزرگترها رو هم کاملا پودر کنید و استفاده کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 12. امیرعلی

  سلام
  ایراد نداره آب سبز رو با کاهوی نشسته دروست کردم؟
  یعنی کاهو رو خشک کردم بعد انداختمش تو آب ابراد نداره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خب به نظر بنده بهتره کاهو شسته بشه و بعد باهاش اب سبز درست کنید چون بالاخره باید از اب سبز تو اکواریوم لاروها استفاده کنید و مطمئنا مسائل بهداشتی کامل رعایت بشه بهتره با این حال …..

   پاسخ
 13. میلاد

  سلام بغل محل کار من برکه ای کوچیکه که آب جم شده و جلبک زده و آبش سبزه از آن می تونم برای بچه گورامیها استفاده کنم.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر هرگز این کار رو نکنید چون اگر تنها مقداری از این آب رو داخل آکواریوم بریزید به راحتی همه بچه ماهی ها رو و حتی ماهی های بالغ رو خواهید کشت چون حاوی کلی انگل و باکتری و بیماری و … هست.

   پاسخ
 14. سجاد

  سلام
  برای بچه سیچلاید گوره خری میشه از این آب سبزها استفاده کرد؟
  وقتی آب سبز آماده شد و اون رو تو آب آک ریختیم رنگ آب بعدا تمیز میشه یا نه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله روزهای اول میشه از آب سبز استفاده کرد اما گفتم فقط روزهای اول نهایتا تا روز ۴ – ۵ بعد از هچ شدن تخم ها.
   طبیعیه که رنگ آب سبز بشه و بعد از مدتی کمی بهتر میشه اما برای شفافیت آب باید بعد از اینکه بچه ماهی ها بزرگ شدن حتما با احتیاط مقداری از آب رو سیفون کنید.

   پاسخ
 15. alireza_na

  با سلام
  و با تشکر از زحمات شما
  من سه تا فایتر دارم توی تنگ نگهداری میشن از آب سیفون شده اونها با مخلوط کردن با اب بدون کلر میشه آب سبز درست کرد.

  پاسخ
  1. hamed aqua

   اگه آبشون فاقد بیماری باشه بله میتونید.
   طبق روش مطرح شده در مقاله عمل کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 16. مرتضی

  سلام. میخواستم بدونم که قرار دادن چند گیاه آکواریومی میان آبی میتونه به بیشتر شدن این موجودات
  داخل آب کمک کنه؟

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code