شناخت و نگهداری ماهی آروانا

اروانا از ماهیان باستانی و بزرگ جثه اب شیرین محسوب شده و طرفداران خاصی را به خود جذب کرده است انواع ماهیان اروانا با قیمت نسبتا بالایی به فروش میرسند و حتی در برخی از کشورها عقیده بر خوش یوم بودن این ماهی دارند.برای نگهداری این ماهی به اکواریومی بزرگ با اکسیژن و فیلتراسیون قوی نیاز دارید به هر حال در این قسمت به طور کامل در مورد این ماهی بحث خواهیم کرد

به ادامه متن توجه کنید

ماهی اروانا

نام: اروانا (نسبت به گونه مورد نظر “سیلور اروانا،اروانای کوتوله،اروانای اسیایی،اروانای دم قرمز،اروانای افریقایی ، اروانای مشکی و ……”)

خانواده:Osteoglossidae

اندازه: در اکواریوم های بزرگ تا ۷۰ و حتی ۸۰ سانتیمتر رشد میکند و در طبیعت اندازه دقیقی در دست نیست اما انطور که در منابع ذکر شده تا ۱۲۰ سانتیمتر هم میرسند

دمای مناسب: ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

شرایط اب:ابی تمیز با پ-هاش خنثی مناسب است

تغذیه:غذاهای گوشتی و زنده مانند ماهی زنده،ماهی کیلکا،میگو،دل گاو،غذاهای مخصوص اروانا و …..

همزیستی:حرفه ای ها این ماهی را به صورت انفرادی نگهداری میکنند اما میتوانید با پروت، نایف، سورم، فرانتوزا، انواع گربه ماهیان و ماهیان کف زی دیگر نگهداری کنید اما بدانید سازگاری نسبی دارند و هیچ چیز تضمین شده نیست. توصیه میکنم این ماهی را با اسکار به هیچ عنوان نگهداری نکنید زیرا اسکارها باعث ازار و اذیت اروانای شما میشوند و به هیچ عنوان حتی سازگاری نسبی هم ندارند. اروانایی که از کوچکی با سایر ماهیان حتی ماهی مانند انجل نگهداری شده کمتر به فکر ازار و گرفتن ماهیان هم گروه خود می افتد ولی لازم به ذکر است با بزرگ شدن اروانای شما هیچ چیز قابل پیشبینی نیست و ممکن است به ماهیان کوچک و ضعیف صدمه بزند. برای نتیجه گیری از این قسمت میتوانیم بگوییم همان نگهداری انفرادی بهترین گزینه پیش روست.

تانک مورد نیاز:برای ارواناهای کوچک، تانک های متوسط ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی هم مناسب میباشد اما با رشد ماهی هر چه اکواریوم بزرگتر باشد ماهی رشد و شادابی بیشتری خواهد داشت.بهتر است اکواریوم را زیاد دکور بندی نکنید و تا میتوانید از دکورهای گیاهی استفاده کنید تا صخره ای وسخت تا صدمه دیدن اروانای خود را به حداقل برسانید

شناخت و نگهداری:اروانا می تواند یک انتخاب بزرگ و مناسب باشد برای کسانی که مایل به نگهداری ماهی های بزرگ هستند ، چرا که آروانا می تواند تا حدود ۱۲۰ سانتی متر رشد کند. آنها می توانند مهاجم و تندخو باشند و به ماهیان دیگر اسیب برسانند.گذشته ی آروانا به زمان انسان های اولیه ( دوره ی ژوراستیک ) بر می گردد و بعضی گونه های آنها به Bony Tongued Fish شهرت یافته اند .آرواناها برخلاف اینکه تقریباً همه چیزخوارند ولی گوشتخوار محسوب می شوند . البته می توان آرواناهای کوچک را با تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک تغذیه کرد.باید بچه های آروانا ۳ بار در روز ، آروانای متوسط ۲ بار در روز و آرواناهای بالغ یکبار در روز یا هر چند روز یکبار تغذیه شوند . البته این وعده ها با توجه به سایز و وزن اروانا نیز انتخاب می شوند . در هر بار تغذیه ی آروانا مقدار زیادی از غذا هدر می رود و باید نسبت به وضعیت شیمیایی آب ( مقدار آمونیاک ، نیتریت و نیترات ) توجه خاصی داشته باشید. بهتر است ۱۵ روز یکبار یا ماهیانه ۳۰ الی ۳۵ درصد اب اکواریوم اروانا را سیفون کنید. ph آب آکواریوم آروانا باید خنثی بوده و لازم است توجه زیادی به دمای آب داشته باشید چرا که آروانا نسبت به گرم یا سرد بودن آب حساس بوده و در صورتی که آب خیلی گرم باشد ، آنها زودتر پیر و فرسوده شده و حتی عمرشان کاهش می یابد و سرد بودن آب ممکن است سبب مرگ ناگهانی آنها شود .

معمولاً یک آروانای سالم حداقل ۲۴ تا ۳۰ اینچ ( ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر ) رشد کرده و بعضی آرواناها در زیستگاه اصلی خود تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند . آنها ممکن است پرخاشگر شوند ، پس مناسب تانک های گروهی نیستند و بهتر است تنها در تانک نگهداری شوند. هم چنین باید توجه داشته باشید که ممکن است ماهی های کوچک تر را یک وعده ی غذایی محسوب کنند و نباید در تانک آنها از ماهی های کوچک نگهداری شود .

معمولاً آرواناها در سطح بالایی آب شنا کرده و قادرند از آکواریوم به بیرون بپرند ، به همین دلیل باید روی آکواریوم پوشش مناسبی قرار دهید . آنها در طبیعت برای شکار حشرات در حال پرواز و حتی حشرات روی درختان پرش های بلندی به بیرون آب انجام می دهند و پرش های بلند یکی از غریزه ها و خصلت های طبیعی انها به شمار میرود بنابراین مجددا توصیه میکنم حتما روی اکواریوم اروانا را به صورت کامل با درپوش اکواریوم بپوشانید ،تاکید میکنم به صورت کامل حتی یک شکاف کوچک هم باقی نماند

آنها می توانند سال های زیادی زندگی کنند و اگر از آنها خوب نگداری شود در اسارت هم بیش از ۲۰ سال عمر می کنند آرواناها ماهیان بسیار گرانقیمتی هستند پس هنگام خرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.

تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شکل بدن : به میزان کافی پهن و طویل باشد و هر باله باید کامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و کاملاً شکل دار و بزرگ

سبیلکها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و تقریبا هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیک به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات یا چین خوردگی و …. باشد.

چشمها : در شکل و اندازه مناسب باشد، کدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : کاملاً بسته باشد و هیچکدام از فکها از آن یکی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یک خط در راستای فک باشد.

شکم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می کند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می کنیم :

رنگ :مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است که علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می کند. بنابراین اگر شکل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد. اروانا ها در رنگ های مختلفی یافت میشوند اما گونه ی رایج در کشور ما سیلور اروانا است که رنگ نقره ای زیبایی در تمامی بدن به صورت یکدست به چشم میخورد برای شناخت انواع گونه های اروانا میتوانید به موضوعات سایت مراجعه کنید

شکل بدن :ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی که به آن می دهند و محل نگهداریش توجه کنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد. در خرید اروانا دقت کنید شکل بدن کاملا کشیده بدون قوز یا افتادگی پولک و …. باشد البته پولک های افتاده مجددا جایگزین میشوند ولی از خرید ماهیی که پولکش ریخته خوداری کنید

فلسها :عامل متمایز کننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لک دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد. بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فکر می کنند که وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود که ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشکل، اجسامی که می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف کنید. دوره جایگزینی فلسها، ۵-۳ هفته طول می کشد.در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باکتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیکی و شیمیایی آب را کنترل نمایید. اگر یک فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش کرده و آنرا بکنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد کرد.

سبیلکها :باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلکهای کنده و کوتاه شده پرهیز کنید.

سبلیکها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟در ابتدا باید بگویم که فضای مخزن شما باید به میزان کافی وسیع باشد تا سبیلکها بتوانند به راحتی فعالیت کنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد کرده و مدام به اجسام آکواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

نکات قابل توجه :

مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نکنید ( یک مخزن ساده بهترین است) .

غذا را در کنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آکواریوم قرار دهید.

– هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این کار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.

سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آکواریوم را توسط چسب گرد کنید ( گوشه دار نباشد)

با رعایت نکات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیکلها و حتی خود ماهی به میزان زیادی بکاهید. در صورت کنده شدن و شکستن سبیلکها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی کوتاهتری دارند.

سبیلکها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :

۱-زمانی که سبیلک از ریشه کنده می شود :‌ زمانی که این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشکل است و در برخی موارد ترمیم نمیشود

۲-زمانی که سبیلک از ریشه کنده نمی گردد : اگر سبیلک از ریشه کنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است که آنرا قطع نکنید تا دوباره رشد کند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یک باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشند و هیچگونه پارگی یا جوش و لکه در باله ها مشاهده نگردد.

در زمان بچگی، باید کاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می کنند. فضای کوچکتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی کمتر می گردد.منظور اکواریوم کوچک و تنگ نیست یک اکواریوم متوسط با طول حداقل ۷۰ سانتیمتر برای کوچک ها مناسب است و هنگامی که ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یک مخزن بزرگتر انتقال یابد

جهت جلوگیری از صدمه دیدن ماهی و باله ها، به این نکات توجه کنید :

از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نکنید.

– ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.

– برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی که به ۱۵ سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده کرد و به جای آن از کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.

– اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع کنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.

– شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حرکت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حرکت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

– برای عمل جراحی، حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید. ممکن است که پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شکل مناسبی پیدا نکنند.

چشمها :در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می کنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند. زیرا در طبیعت ، یکی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل می دهد. چشمهای سالم باید کاملاً در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش کنند. کاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.

در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :

۱ در مخزن چون غذاها سریعاً به کف می روند، چشمها به دنبال غذا در کف بوده و به سمت پایین می نگرد.

۲- این مساله به اندازه کافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود که چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.

دهان :لبها نباید خیلی برآمده باشند و فک پایین نباید شل باشد. در آکواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند که باعث می گردد عضلات فک سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشکل، باید مخزن را بزرگتر کنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :به طور کلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها کاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یک سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :

– از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نکنید.

– دمای صحیح را در مخزن برقرار کنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروک می شوند. توجه کنید که تغییرات دمایی شدید باعث کج شدن سرپوشها می گردد.

– شرایط صحیح فیزیکی و شیمیایی را در مخزن برقرار کنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اکسیژن موجود در آب داشته باشید.

– اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شکم :شکم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده است. به غیر از زمانی که ماهی می خواهد تخم ریزی کند.

نحوه شنا کردن :شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی که به درستی شنا نمی کند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است که ماهی بتواند به طور عمودی شنا کند و باله های خود را کاملاً باز کند. سبیلکها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا کند.

شناخت و نگهداری ماهی اروانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,449 دیدگاه در “شناخت و نگهداری ماهی آروانا

 1. فاطمه

  سلام اروانا با اسکارسازگاره؟یا راهی هست که سازگار بشن؟

  پاسخ
  1. ARVANA . OSCAR

   بله در یکسری شرایت امکان پذیره. با این که خودم نگهداری میکنم از هر دو شون ولی پیشنهاد نمیدم چون اسکار زیاد امان غذا خوردن به اروانا رو نمیده و اگه اسکار از اروانا زود تر رشد کنه اروانا رو میکشه. راجب راه برای نگهداری هم باید اول اروانا از قبل تو اکواریوم باشه بعد اسکار بیاد و اسکار کوچیک تره باشه راجب تذیشون هم که گفتم شما یه جوری تغذیه کنید که اروانا هم بخوره و هر دو با هم سایز بگیرن

   پاسخ
  2. Mani mani mani

   بستگی به سایز اکواریوم داره اگه اکتون یه چهارمتر طول داره و اروانا نسبت به اسکار درشتتره برید بگیریددر غیر اینصورت دور ترکیبو خط قرمز بکشید

   پاسخ
 2. 30MAHI

  سلام
  آروانا ۱۶ سانتی دارم .
  با میگو خشک و دل تغذیه شده می خوام غذای خشک رو هم اضافه کنم چندتا سوال :
  بین اوشن فری و تروپیکال کدومو پیشنهاد می کنید؟
  بعد اینکه آزو رو می شه گیر آورد ، یا تترا ؟؟
  از فروشگاه اینترنتی مشهور می خوام بخرم ممکنه تاریخ گذشته باشه ؟؟؟
  راست می گن تروپیکال تاریخ گذشتس ؟

  پاسخ
  1. ARVANA . OSCAR

   من یه مدت برا اروانام و بقیه ماهی هام تروپیکال امتحان کردم اروانام دوست نداشت و توف میکرد بیرون. معمولا تروپیکال رو برای های هایی مثل اسکار پنگوسی پرت… اینا میدن. اوشن فری رو رو امتحان نکردم . تترا بیشتر گیر میاد. حضوری خرید کنید بهتره هم تاریخشو چک میکنید هم جنس با کیفیت میخرید.

   پاسخ
 3. ...

  سلام
  دوستان لطفا گونه هایی از ماهی ها که هنگام تکثیر خودشون از بچه ها مراقبت و بزرگشون میکنن رو بهم بگید
  ممنون لطفا یه چند مدلی معرفی کنید

  پاسخ
  1. ناشناس

   دیسکس شیر میده بچشو و بزرگ میکنه سر کار هم میفرسته نون هم میخره

   پاسخ
 4. 30MAHI

  اولا سوالتان رو در جای مناسب بپرسید .
  گوره خری مراقبت می کنه مثلا

  پاسخ
 5. Mani mani mani

  سیچلاید گوخری, جوئل فیش, اسکار, چانا(احتمال تکثیرش خیلی خیلی کمه تو اکواریوم) دیسکس(اف,اد سابقه دارهم بارهای اول خرابکاری میکنن تا تکثیر دیسکس دستشون بیاد پس بدرد تازه کارا نمیخوره)

  پاسخ
  1. 30MAHI

   آقا شهریار حالا که شما هم‌اومدید می پرسم (چند روز سایت کچل کردم 😂).
   غذای تروپیکال آروانا مناسبه ؟؟؟؟؟

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    مشکلی نداره دوست من. زمانی که یک غدا توسط یک برند برای یک نوع ماهی ساخته شده مناسبه مگر تاریخ نداشته باشه، اصل نباشه و …. وگر نه تولید کننده غذا رو برای این ماهی ساخته و بالانس کرده بنابراین میشه بهش اعتماد کرد و مناسبه.

    پاسخ
 6. سپهر

  سلام
  توی یه اکواریوم حدودا ۱۰۰ لیتری میشه از آروانای ۱۵،۲۰ سانتی نگه داری کرد؟ به صورت انفرادی و بدون دکور

  پاسخ
  1. 30MAHI

   می شه ولی به ۳۰ سانت برسه باید بدید بره

   پاسخ
  2. ARVANA . OSCAR

   اروانا ماهی هست که طول اکواریوم خیلی براش مهمه و باید یک اکواریوم بلند براش در نظر بگیرید تا ماهی راحت باشه

   پاسخ
    1. Mani mani mani

     شدن شاید بشه ولی اروانا خیلی زود رشد میکنه و زودتر از چیزی که فکر میکنید باید ردش کنید

     پاسخ
 7. 30MAHI

  سلام
  یک سوال در مورد سیکل خواب آروانا داشتم ، آروانای من شب هم دیدم . اصلا نمی ایسته، یعنی نمی خوابه ؟؟؟ جریان چیه ؟

  پاسخ
  1. muhammadalikarimi

   سلام
   آرواناجزو ماهیان شکارچی حساب میشه و ماهیان شکارچی به طور غریضی در طول شبانه روز و حتی شب ها بدنبال شکار هستن پس جای نگرانی نیست.

   پاسخ
 8. ناشناس

  سلام میشه نظرتون درباره این آکواریوم چیه
  ۱ آروانا کوتوله
  ۴ عدد پیکاک باس
  آکواریومم ۲متر

  پاسخ
  1. ARVANA . OSCAR

   بنظر من پیکاک هارو ۵ تا بگیرید ۲تا نر و ۳ تا ماده احتمال جفت گیری و تخم ریزی رو بالا میبره.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   به نظر اروانا رو انفرادی نگهداری کنید بهتر هست. ممکنه به ماهیتون اسیب وارد بشه. مخصوصا در سایز کوچیک.

   پاسخ
 9. ناشناس

  میخوام اسفراناموس هم بخرم بنظرتون سازگارن آروانام رنگش قرمزه از کوچیکی خودم بزرگش کردم

  پاسخ
  1. Mohammad 8.731

   سلام
   اسفرانوس رو حتما کوچک تر بگیرید چون خیلی سریع سایز میگیره و وحشی میشه .
   عکس آروانا تون رو در بخش نژاد شناسی آورانا قرار بدید تا اگر آروانا رد یا یک نوع با ارزش بود هیچ ماهی کنارش نگذارید ( من توصیه میکنم حتما این کار رو انجام بدید )
   موفق باشید 🌷

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   اسفرانوس با اروانا سازگاری خوبی نداره و از زیر ممکنه اروانا رو بزنه. اروانا رو بهتره انفرادی نگهداری کنید یا ماهیایی که در کف زندگی میکنن و ارومن. اگه هم واقعا اروانای قرمز دارید هیچ ماهی رو کنارش قرار ندید و فقط انفرادی و با شرایط ویژه ای از اون نگهداری کنید چون ارزش ماهی بسیار بالاست و حیفه بخواد بخاطر یک ریسک یا ترکیب نادرست اسیب ببینه.

   پاسخ
  1. 30MAHI

   خب به گمانم آرواناتون جاردینی نباشه و آروانا رد باشه .
   کنارش چیزی نزارید ، یا سفره ماهی بزارید زیبا می شه .

   پاسخ
  2. Reza

   اروانا رد هس اصلا ماهی محاجمی مثل اسفرانوس کنارش نزارید حیف چنین ماهی بارزشی که کنار اسفرانوسی که مهلت غذا خوردن به هیچ ماهی نمیده و باعث استرس به اروانا میشه تازه شاید بهش حمله هم کنه و اسیب جدی به اروانا بزنه اروانار رد تنها بدون استرس نگهداری کنید که هم خوب غذا بخوره وهم رنگش بخاطره استرس عوض نشه اسفرانوس و اسکار ماهی اب کثیف کنی هسن اصلا جاشم داشتید نگهداری نکنید

   پاسخ
  3. Mohammad 8.731

   پس باید نژاد با ارزشی باشه چون هر آروانایی این شکل و رنگ رو نداره
   احتمالا آروانا رد باشه یا ردچری یا گلدن کراس بلک با حاشیه پولک قرمز
   شما عکسش رو بگذارید تا بهتر نظر بدیدم راجب نژاد چون روی قیمت خیلی تاثیر گذاره

   پاسخ
  4. Reza

   و هنچنین از پرت هم کنارش خودداری کنید بار ها دیدم ک پرت و اسکار اروانارو گاز میگیرن از فرانتوزا کاپ دار که ارزشش بالاس و ماهی اروم هس و کاری به اروانا نداره و سفره ماهی اب شیرین استفاده کنید

   پاسخ
 10. ناشناس

  ماهی فروشه هم گفت میگفت اینا بده به من به جاش یه آروانا سیلور بهت میدم ولی باید ۱۰۰ تومن بهم بدی بنظرتون عرضش را داره آروانا سیلور اندازه آروانا رد منه

  پاسخ
  1. Reza

   ماهی فروشه میخواد گولتون بزنه اروانا رد بالای سه چهار میلیونه ولی اروانا سیلور حدود یک میلیونه اصلا قبول نکنید اگ پیکاگ از بچگی باش بزرگ کردین و مشکلی نبوده پس اونارم نگه دارین

   پاسخ
  2. 30MAHI

   نه عزیز قیمت ماهی تون ۳ ۴ برابر سیلوره .

   پاسخ
 11. ناشناس

  پس پیکاکام چیکار کنم اونام از بچگی بزرگ کردم اینا با هم بزرگ شدن

  پاسخ
  1. Mohammad 8.731

   اگر با هم بزرگ شدن در آینده احتمال بوجود آمدن مشکل کم هست ولی نباید ریسک کنید چون آروانا بخصوص مثل مال شما حتماً باید تک باشه چون اگر افتادگی چشم پیدا کنه از ارزشش خیلی کم میشه و ظاهر بدی پیدا می‌کند .

   پاسخ
 12. ناشناس

  سلام من یک اروانا حدودا ۲۷ سانت دارم به ماهی دل و میلورم میدم اما بنظرم روند رشد اروانا کم چون تو ۵ ماه ۴ سانت بزرگ شده براش چی غذا بدم که رشدش سریع باشه و ماهی کلفت تر بشه ممنون میشم جواب بدین و خیلی کم شاید تو ۵ ساعت یکبار بدنش را زود تکون میده و دهنش را باز و بسته میکنه انگار که چیزی تو دندونش گیر کرده

  پاسخ
  1. ARVANA . OSCAR

   خوب خوده دل و میلیورم یکی از غذاهایی هستن که رشد ماهی رو بسیار سریع میکنه.ممکنه بخواطر این که جاش کوچک رشد نمیکنه یا کم بهش غذا میدید.میگو و استیک مخصوص اروانا رو امتحان کنید

   پاسخ
  2. 30MAHI

   استیک های مخصوص آروانا رو در جیره اش بزارید .
   حجم تانکتون چقدره ؟
   آروانا بعضی وقت دهنشو باز و بسته می کنه کلا .

   پاسخ
 13. mahdibtz1999

  میشه اروانارو با پولی البینو با رعایت سایزنگه داری کرد؟

  پاسخ
 14. HP

  سلام
  من یه تانک یه متری دارم میخواستم ببینم واسه آروانا چند سانتی مناسبه؟
  و اینکه از چه ماهی هایی میتونم کنارش بزارم؟

  پاسخ
  1. HP

   و اینکه آروانا مثل بقیه گوشت خوار ها به گیاه صدمه میزنه؟
   یا میتونم از گیاه تو آک استفاده کنم؟

   پاسخ
 15. epehr$

  سلام
  بهتر بود سوالتون رو تو یک جا بخواین
  توی اکواریوم یک متری با توجه به عرضش که نگفتید تایه سایزی میشه ولی بعد از اون اکواریوم بزرگی میخواد
  از نظر سازگاری با سوروم و با برخی کتفیش ها که حتما به سایزش نگاه کنید ممکنه اروانا رو بخوره ولی چون ماهی خاصی هست بهتره تکی باشه و منظور از گیاه؟
  اگه طبیعی بله ممکنه صدمه وارد کنه.

  پاسخ
  1. HP

   آک ۱ متر عرض ۳۵ ارتفاع ۵۵
   با پولی ، گار و چانا جاینت چطور؟
   یا لوچ دلقک؟
   گیاه هم بله طبیعی چون همینجا آقا شهریار نوشته بودن میشه گذاشت و مشکلی نداره میخواستم مطمئن شم

   پاسخ
   1. 30mahi

    اصلا سازگار نیست و چانا اروانا رو براتون نصف می کنه و تبدیل می کنه به دوتا
    لوچ بیچاره با آروانا شاید ولی با پولی ، گار و چانا نمی مونه .
    گار و آروانا هم گار باید فلوریدا باشه و که کلا بهتره باهم نذارید .
    در نهایت چانا باید حذف شه چون باید تک باشه .
    گار و پولی باهم سازگارن و آروانا و لوچ دلقک باهم

    لوچ هم باید بزرگ باشه

    سایز تانک هم برای آروانا نهایتا ۴۰ سانتی مناسب هست .

    پاسخ
    1. HP

     وای چه حیف
     به نظرتون کلا چطوره یه آروانا بندازم با چندتا سیلور دالر؟

     پاسخ
     1. 30mahi

      دالر هم براقه ، من خودم نگهداری کردم ولی توصیه نمی کنم .
      آروانا رو در بهترین حالت تکی نگهدارید.
      اگر دیدید دیگه واقعا نمی شه تکی رو تحمل کرد : پروکسیموس ، فرانتوزا ، سورم
      پولی که غداخور باشه ، برخی لوچ ها می تونید نگهداری کنید .

      پاسخ
      1. HP

       ممنون 🌹
       پس ان شاالله یه آروانا
       ۲ تا پرکسیموس
       یه کت البینو
       و ۲ تا لوچ دلقک میگیرم
       خوبن اینا ؟

       پاسخ
 16. epehr$

  خب تاحدی سازگاری دارن ولی همه میگن تکی بهتره و اندازه اک مناسبه.
  گیاه هم اگه بگن مشکلی نیس یعنی مشکلی نداره.ولی اکواریومتون واسه مانستر زیاد بزرگ نیس و تراکم رو رعایت کنید.

  پاسخ
 17. ناشناس

  سلام ببخشید یه’سوال’داشتم
  من یه آروانا دارم جلوی چشمش یه خط کدری هست که’با سیفون از بین میره اما دوباره بر میگرده و هی محو میشه و دوباره برمیگرده خواستم بدونم دلیلش چیه’و چکار باید بکنم؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه ممکنه یک عکس بزارید تا بهتر بشه نظر داد. ممکنه خط چشم خودش باشه که محو میشه و تیره و طبیعی باشه اصلا. اما خب اگه کدر هست و جلوی چشمش هست میتونه عوامل باکتریایی یا قارچی باشه و باید درمان بشه و بخش درمان بیماری های چشمی ماهیان رو مطالعه کنید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code