شناخت و نگهداری ماهی آروانا

اروانا از ماهیان باستانی و بزرگ جثه اب شیرین محسوب شده و طرفداران خاصی را به خود جذب کرده است انواع ماهیان اروانا با قیمت نسبتا بالایی به فروش میرسند و حتی در برخی از کشورها عقیده بر خوش یوم بودن این ماهی دارند.برای نگهداری این ماهی به اکواریومی بزرگ با اکسیژن و فیلتراسیون قوی نیاز دارید به هر حال در این قسمت به طور کامل در مورد این ماهی بحث خواهیم کرد

به ادامه متن توجه کنید

ماهی اروانا

نام: اروانا (نسبت به گونه مورد نظر “سیلور اروانا،اروانای کوتوله،اروانای اسیایی،اروانای دم قرمز،اروانای افریقایی ، اروانای مشکی و ……”)

خانواده:Osteoglossidae

اندازه: در اکواریوم های بزرگ تا ۷۰ و حتی ۸۰ سانتیمتر رشد میکند و در طبیعت اندازه دقیقی در دست نیست اما انطور که در منابع ذکر شده تا ۱۲۰ سانتیمتر هم میرسند

دمای مناسب: ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

شرایط اب:ابی تمیز با پ-هاش خنثی مناسب است

تغذیه:غذاهای گوشتی و زنده مانند ماهی زنده،ماهی کیلکا،میگو،دل گاو،غذاهای مخصوص اروانا و …..

همزیستی:حرفه ای ها این ماهی را به صورت انفرادی نگهداری میکنند اما میتوانید با پروت، نایف، سورم، فرانتوزا، انواع گربه ماهیان و ماهیان کف زی دیگر نگهداری کنید اما بدانید سازگاری نسبی دارند و هیچ چیز تضمین شده نیست. توصیه میکنم این ماهی را با اسکار به هیچ عنوان نگهداری نکنید زیرا اسکارها باعث ازار و اذیت اروانای شما میشوند و به هیچ عنوان حتی سازگاری نسبی هم ندارند. اروانایی که از کوچکی با سایر ماهیان حتی ماهی مانند انجل نگهداری شده کمتر به فکر ازار و گرفتن ماهیان هم گروه خود می افتد ولی لازم به ذکر است با بزرگ شدن اروانای شما هیچ چیز قابل پیشبینی نیست و ممکن است به ماهیان کوچک و ضعیف صدمه بزند. برای نتیجه گیری از این قسمت میتوانیم بگوییم همان نگهداری انفرادی بهترین گزینه پیش روست.

تانک مورد نیاز:برای ارواناهای کوچک، تانک های متوسط ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی هم مناسب میباشد اما با رشد ماهی هر چه اکواریوم بزرگتر باشد ماهی رشد و شادابی بیشتری خواهد داشت.بهتر است اکواریوم را زیاد دکور بندی نکنید و تا میتوانید از دکورهای گیاهی استفاده کنید تا صخره ای وسخت تا صدمه دیدن اروانای خود را به حداقل برسانید

شناخت و نگهداری:اروانا می تواند یک انتخاب بزرگ و مناسب باشد برای کسانی که مایل به نگهداری ماهی های بزرگ هستند ، چرا که آروانا می تواند تا حدود ۱۲۰ سانتی متر رشد کند. آنها می توانند مهاجم و تندخو باشند و به ماهیان دیگر اسیب برسانند.گذشته ی آروانا به زمان انسان های اولیه ( دوره ی ژوراستیک ) بر می گردد و بعضی گونه های آنها به Bony Tongued Fish شهرت یافته اند .آرواناها برخلاف اینکه تقریباً همه چیزخوارند ولی گوشتخوار محسوب می شوند . البته می توان آرواناهای کوچک را با تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک تغذیه کرد.باید بچه های آروانا ۳ بار در روز ، آروانای متوسط ۲ بار در روز و آرواناهای بالغ یکبار در روز یا هر چند روز یکبار تغذیه شوند . البته این وعده ها با توجه به سایز و وزن اروانا نیز انتخاب می شوند . در هر بار تغذیه ی آروانا مقدار زیادی از غذا هدر می رود و باید نسبت به وضعیت شیمیایی آب ( مقدار آمونیاک ، نیتریت و نیترات ) توجه خاصی داشته باشید. بهتر است ۱۵ روز یکبار یا ماهیانه ۳۰ الی ۳۵ درصد اب اکواریوم اروانا را سیفون کنید. ph آب آکواریوم آروانا باید خنثی بوده و لازم است توجه زیادی به دمای آب داشته باشید چرا که آروانا نسبت به گرم یا سرد بودن آب حساس بوده و در صورتی که آب خیلی گرم باشد ، آنها زودتر پیر و فرسوده شده و حتی عمرشان کاهش می یابد و سرد بودن آب ممکن است سبب مرگ ناگهانی آنها شود .

معمولاً یک آروانای سالم حداقل ۲۴ تا ۳۰ اینچ ( ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر ) رشد کرده و بعضی آرواناها در زیستگاه اصلی خود تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند . آنها ممکن است پرخاشگر شوند ، پس مناسب تانک های گروهی نیستند و بهتر است تنها در تانک نگهداری شوند. هم چنین باید توجه داشته باشید که ممکن است ماهی های کوچک تر را یک وعده ی غذایی محسوب کنند و نباید در تانک آنها از ماهی های کوچک نگهداری شود .

معمولاً آرواناها در سطح بالایی آب شنا کرده و قادرند از آکواریوم به بیرون بپرند ، به همین دلیل باید روی آکواریوم پوشش مناسبی قرار دهید . آنها در طبیعت برای شکار حشرات در حال پرواز و حتی حشرات روی درختان پرش های بلندی به بیرون آب انجام می دهند و پرش های بلند یکی از غریزه ها و خصلت های طبیعی انها به شمار میرود بنابراین مجددا توصیه میکنم حتما روی اکواریوم اروانا را به صورت کامل با درپوش اکواریوم بپوشانید ،تاکید میکنم به صورت کامل حتی یک شکاف کوچک هم باقی نماند

آنها می توانند سال های زیادی زندگی کنند و اگر از آنها خوب نگداری شود در اسارت هم بیش از ۲۰ سال عمر می کنند آرواناها ماهیان بسیار گرانقیمتی هستند پس هنگام خرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.

تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شکل بدن : به میزان کافی پهن و طویل باشد و هر باله باید کامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و کاملاً شکل دار و بزرگ

سبیلکها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و تقریبا هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیک به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات یا چین خوردگی و …. باشد.

چشمها : در شکل و اندازه مناسب باشد، کدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : کاملاً بسته باشد و هیچکدام از فکها از آن یکی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یک خط در راستای فک باشد.

شکم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می کند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می کنیم :

رنگ :مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است که علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می کند. بنابراین اگر شکل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد. اروانا ها در رنگ های مختلفی یافت میشوند اما گونه ی رایج در کشور ما سیلور اروانا است که رنگ نقره ای زیبایی در تمامی بدن به صورت یکدست به چشم میخورد برای شناخت انواع گونه های اروانا میتوانید به موضوعات سایت مراجعه کنید

شکل بدن :ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی که به آن می دهند و محل نگهداریش توجه کنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد. در خرید اروانا دقت کنید شکل بدن کاملا کشیده بدون قوز یا افتادگی پولک و …. باشد البته پولک های افتاده مجددا جایگزین میشوند ولی از خرید ماهیی که پولکش ریخته خوداری کنید

فلسها :عامل متمایز کننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لک دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد. بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فکر می کنند که وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود که ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشکل، اجسامی که می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف کنید. دوره جایگزینی فلسها، ۵-۳ هفته طول می کشد.در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باکتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیکی و شیمیایی آب را کنترل نمایید. اگر یک فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش کرده و آنرا بکنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد کرد.

سبیلکها :باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلکهای کنده و کوتاه شده پرهیز کنید.

سبلیکها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟در ابتدا باید بگویم که فضای مخزن شما باید به میزان کافی وسیع باشد تا سبیلکها بتوانند به راحتی فعالیت کنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد کرده و مدام به اجسام آکواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

نکات قابل توجه :

مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نکنید ( یک مخزن ساده بهترین است) .

غذا را در کنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آکواریوم قرار دهید.

– هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این کار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.

سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آکواریوم را توسط چسب گرد کنید ( گوشه دار نباشد)

با رعایت نکات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیکلها و حتی خود ماهی به میزان زیادی بکاهید. در صورت کنده شدن و شکستن سبیلکها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی کوتاهتری دارند.

سبیلکها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :

۱-زمانی که سبیلک از ریشه کنده می شود :‌ زمانی که این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشکل است و در برخی موارد ترمیم نمیشود

۲-زمانی که سبیلک از ریشه کنده نمی گردد : اگر سبیلک از ریشه کنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است که آنرا قطع نکنید تا دوباره رشد کند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یک باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشند و هیچگونه پارگی یا جوش و لکه در باله ها مشاهده نگردد.

در زمان بچگی، باید کاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می کنند. فضای کوچکتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی کمتر می گردد.منظور اکواریوم کوچک و تنگ نیست یک اکواریوم متوسط با طول حداقل ۷۰ سانتیمتر برای کوچک ها مناسب است و هنگامی که ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یک مخزن بزرگتر انتقال یابد

جهت جلوگیری از صدمه دیدن ماهی و باله ها، به این نکات توجه کنید :

از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نکنید.

– ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.

– برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی که به ۱۵ سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده کرد و به جای آن از کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.

– اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع کنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.

– شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حرکت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حرکت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

– برای عمل جراحی، حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید. ممکن است که پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شکل مناسبی پیدا نکنند.

چشمها :در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می کنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند. زیرا در طبیعت ، یکی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل می دهد. چشمهای سالم باید کاملاً در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش کنند. کاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.

در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :

۱ در مخزن چون غذاها سریعاً به کف می روند، چشمها به دنبال غذا در کف بوده و به سمت پایین می نگرد.

۲- این مساله به اندازه کافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود که چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.

دهان :لبها نباید خیلی برآمده باشند و فک پایین نباید شل باشد. در آکواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند که باعث می گردد عضلات فک سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشکل، باید مخزن را بزرگتر کنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :به طور کلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها کاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یک سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :

– از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نکنید.

– دمای صحیح را در مخزن برقرار کنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروک می شوند. توجه کنید که تغییرات دمایی شدید باعث کج شدن سرپوشها می گردد.

– شرایط صحیح فیزیکی و شیمیایی را در مخزن برقرار کنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اکسیژن موجود در آب داشته باشید.

– اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شکم :شکم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده است. به غیر از زمانی که ماهی می خواهد تخم ریزی کند.

نحوه شنا کردن :شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی که به درستی شنا نمی کند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است که ماهی بتواند به طور عمودی شنا کند و باله های خود را کاملاً باز کند. سبیلکها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا کند.

شناخت و نگهداری ماهی اروانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,302 دیدگاه در “شناخت و نگهداری ماهی آروانا

 1. taha mousavi

  سلام دوست عزیز منم از همین ترفند استفاده میکنم ولی لطفا حرفتون را جای درست بزنید و بهتره وقتی اسکار هارا جدا کردید کمی دکور را هم تغیر بدید که یادشون بره

  پاسخ
 2. Ali Moradi

  سلام دوستان.اکواریوم من طولش ۱۰۰هستش و عرضش ۳۵ و ارتفاعش ۶۰.
  بعد می‌خوام از ارونای ۲۰ سانتی نگهداری کنم آیا میشه داخل این آکواریوم نگهداری کرد؟اکواریومم ۲۱۰لیتره.ممنون از راهنمایی هاتون♥️🌹🍃

  پاسخ
 3. AMIR. IR

  سلام
  خیر مشکلی نداره فقط تا ۳۰ سانت بیشتر نمیتونین نگهداری کنید
  روی آکواریوم هم بپوشونید که نپره بیرون😉

  پاسخ
 4. محمد صالح حسینی

  سلام میخوام بپرسم آروانا رو میشه با گرین ترور با رعایت سایز نگه داشت فقط نگین تکی چون خوشم نمی یاد وقتی میشه تو تانک جمعی نگه داشت چرا انفرادی نگه دارم فقط چون افتادگی چشم پیدا می کنه مگه ماهیای دیگه چه کارش میکنن آخه یه سوال دیگه از بالای صفحه عکس دوم کدوم نژاد آرواناست

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   آخه کی آروانا رو با گرین ترور نگه میداره تا از پایین آروانا رو داغون کنه؟از اون سوالها بود!هر چیزی رو باور نکنید
   اون هم عکس آروانه رد اگه اشتباه نکنم از نژاد کوتوله باشه یکی از گرونترین آرواناهاست.

   پاسخ
 5. محمد صالح حسینی

  واقعا گرین ترور که انقدر خشن نیست تاز گرین ترور با سورم به اون صلح جویی میسازه بعد با آروانا نمیسازه حالا اگه گرین از قبل تو تانک باشه احتمال زدن آروانا هست اگه هر دو هم زمان معرفی بشن چطور

  پاسخ
  1. alirezaj

   اگه می خواهید جواب واقعی رو بگیرید که داده شده اگه جواب مطلوب خودتون رو میخواهید که اون موقع کلا جواب دادن ب پست شما اشتباهه.کلا آروانا رو بهتره تک گونه نگهدارید.بقیه موارد با اما و اگر و ولی شاید همراهه.دیگر خود دانید.

   پاسخ
 6. ردتیل

  سلام دوستان میخواستم بپرسم آروانا رنگ قشنگش چنده و آیا تو ایران هست؟ و میخواستم بپرسم اون آروانا هایی که دمشون قرمزه و بدنشون سیاه و خاکستریه چنده قیمتش؟

  پاسخ
  1. AMIR. IR

   سلاام و درود بر شما
   اروانا بلک و رد و گلد در حال حاضر در ایران برای فروش هست
   بیشتر اروانا ها در ایران گیر میاد ولی از قیمت بالایی برخوردار هستند
   مثلا این اروانا رد یکجا دیدم ۱۴میلیون و ۶۰۰ یجا دیدم ۲۵ میلیوون البته این ۲۵ میلیونیه بلاد رد بود و سایزش بالا تر بود
   و اروانا بلک ۹۵۰ هزار تومن!!!
   خلاصه همه جور ماهیی ایران هست و اگر نباشه افرادی هستن که کارشون واردات ماهی هست به اون ها میگید و براتون میارن
   از ومپایر و گولیات گرفته تا ردتیل پلاتینیوم😉

   پاسخ
  2. AMIR. IR

   و اونی که شما میگید دمش قرمزه و بدنش طوسی اروانا سیلور هست
   سیلور در کیفیت بالای اب و بک و شن مناسب و تغذیه درست دمش قرمز جلوه داده میشه

   پاسخ
 7. Ali Moradi

  سلام آکواریوم آروانا بهتره جریان آب داخلش زیاد باشه و تلاطمش زیاد باشه یا نه آبش راکد باشه و بدون جریان زیاد و تلاطم ؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اکواریوم اروانا خیر تلاطمش نباید زیاد باشه. اب هم نمیتونه راکد بمونه و باید در جریان باشه. شما از تاپ فیلتر یا فیلتر سطلی با دبی مناسب استفاده کنید. اروانا در سایز مختلف باید به راحتی و بدون تلاش زیاد بتونه در سطح اب شنا کنه.

   پاسخ
 8. Hooman.mh

  سلام دوستان ببخشید من یک آکواریوم بزرگ دارم به ابعاد ۲ متر و ۶۰ سانت طول و ۸۰ سانت عرض و ۱متر ارتفاع ، داخل این آکواریوم یک آروانا ۴۰ سانتی و یک نایف ۳۰ سانتی دارم میخواستم بدونم به غیر از ردتیل و دراگون و سیچالاید و پاکو چه ماهی های دیگری میشود گذاشت حجم آکواریومم ۲۰۸۰ لیتر است

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   اگه آروانا دارید هیچ ماهی دیگه ای توصیه نمیشه چون برای آروانا مساله سازه.

   پاسخ
   1. Hooman.mh

    آیا میشود چند تا آروانا داشت حداکثر چند و در این مخزن چند تا نایف دیگر در کنار آروانا میشود نگه داشت لجن خوار مورد نظر برای آکواریوم باید چقدر اندازه اش باشد

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اروانا رو بهتره انفرادی نگهداری کنید. البته در مخازن بزرگ میشه به تعداد بالا نگه داشت ولی برای اکواریوم های خانگی و نگهداری خانگی توصیه میکنم فقط یکدونه نگهداری کنید.
     لجن خوار هم تانک اروانا نیازی نداره. تمیز سازی رو دستی و دوره ای انجام بدید

     پاسخ
 9. رضا

  سلام نمیشه اروانا رو بیشتر از یدونه نگهداشت ولی به نظرم میتونید ۳ تا نگهداری کنید و یه ل جنخواری هم استفاده کنید که به بدن اروانا نچسبد و اونقدر هم کوچیک نباشه که خورده بشه (البته تاکییدم روی انفرادی هست ) در ضمن حتما بعد بزرگ شد نشون جداشدن کنید، بعدا دردسر دارن

  پاسخ
 10. A.m.m

  سلام ببخشید ببینید آیا یک آروانا ۱۴ سانتی مناسب نگه داری در یک آورایوم ۹۰ در ۶۰ در ۲۸ هست ؟

  پاسخ
 11. ناشناس

  سلام وقت بخیر
  من یه اروانا ۲۰ سانتی دارم نژاد گلدن
  از وقتی خریدم بهش دل گوساله دادم هفته ایی یکبار هم میگو پاک شده به نظرتون رژیم غذاییش خوبه یا باید چیز دیگه ایی هم اضافه کنم؟
  هر از گاهی یه گلدفیش کوچیک هم میخوره.
  اندازه اکواریمش ۱۰۰ *۴۰ * ۴۰ تا وقتی که سایز بگیره ببرمش تانک اصلی به نظرتون تا چه سایزی میتونه داخل همین تانک بمونه

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام خب میکس دل درست کن مداای مختلفش تو هکین سایت و کلا تو گوگل پره خیلی کاملتر و خفنتره تاحالا خودم از آروانا نگهداری نکردم ولی به هر ماهی گوشتخواری اینارو بدین کم کم ضعیف میشه مثلا اسفناج که تو میکس دل میریزن بخش زیادی از نیاز هاشو جبران میکنن خلاصه که یا یکم متنوع تر کنین یا فذای خشک مخصوص آروانای با کیغیت بگیرین (غذای اآماده یرانی رو به عنوان وعده ثابت توصیه نمیکنم ولی به عنوان مکمل بدک نیست )

   پاسخ
 12. ناشناس

  سلام من میخواستم بدونم آروانا با پنگوسی شکاری و نایف میشه نگه داشت

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   خیر. اروانا رو به صورت اختصاصی و انفرادی نگهداری کنید. این بهترین گزینه و ایده ال ترین حالت هست.

   پاسخ
 13. ahmadreza.kh

  سلام
  میخام یه آروانا ۱۰ سانت بخرم و حالا یه سوال ازاساتید دارم
  به نظر شما پولی ۱۰ سانت بهتره یا پنکوسی ۷ سانت برا کنارش که پلکش هم زیاد نیوفته؟؟؟؟

  پاسخ
  1. saj!jad

   شما ببین دیدم من که کسی پنگوسی رو کنار اروانا نگه میداره
   (شاید استثنا باشه)ولی به طور کلی نگهداری پنگوسی و اروانا رو کسی پیشنهاد نمیده…
   اینجا بستگی به صلیغه شما داره فقط چند تا راهنمایی میکنم شما رو
   پولی از ماهیای مانستر با هوش و امکان دستی شدنش هست
   و وقتی ازش نگه داری میکنی انگار داری یک مار خوش خط و خال و تو اکواریومت نگه میداری
   و از همه مهم تر به هیچ وجه باعث افتادگی پلک اروانا شما نمیشه…
   از دید بنده پولی خیلی ماهی بهتری واقعا ارزشش و داره نگهش داری موفق باشی💚

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   به نظرم اروانا رو فقط انفرادی نگهداری کنید. نه پنگوسی مناسبه کنار اروانا نگهداری بشه و نه ماهیای دیگه. به طور کلی بهترین انتخاب نگهداری انفرادی ارواناست.

   پاسخ
 14. ناشناس

  سلام
  میخواستم بدونم آروانا باسه چی تو تانک جمعی افتادگی چشم میگیره

  پاسخ
 15. رامتین

  سلام
  من تریکیبم=آروانا_گار_پولی_نایف_آرچر _دالر
  میخواستم ببینم میتونم به آروانا و گارم هفته ای ۲ یا ۳ بار دل مرغ بدم؟
  من البته یه مدت یه بار ماهی خوراک هم بهشون میدم حالا میشه هفته ای ۲ یا ۳ بار دل مرغ داد؟

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   سلام دل مرغ آخرین گزینه برای تغذیه باید باشه دل گاو خیلی بهتره

   پاسخ
 16. رامتین

  درست میگید اما ۵ تا قصابی و تره بار و ….. هرجایی بگید رفتم گفتن که نداریم اگه میخوای باید بری از کشتار گاه بگیری😂

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   عجیبه قصابی های بزرگ باید داشته باشن فقط قیمتش بالاس

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   به نظرم اگه کلا بجای دل از میگو و غذاهای دریایی یا سوپر ورم و غذای تجاری مخصوص ابزیان استفاده کنید خیلی بهتر میشه.

   پاسخ
 17. رامتین

  سلام
  امروز یهو رفتم دیدم نصف سیبیل آروانام کنده شده.
  یکی از سیبیلکاش نصف شده آیا درست میشه؟؟؟🥺

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   درست میشه ولی در زمان نسبتا طولانی. این اتفاق واسه منم افتاده بود. اگه از ریشه کنده نشده باشه درست میشه چون مورد هم داشتم که از ریشه کنده شده بود و دیگه در نیومد!
   به هر حال اگه نصفش کنده شده باز رشد میکنه ولی خب مثل روز اولش هم نمیشه و احساس میکنی نازک تر و با دیگری فرق میکنه. البته این مورد میتونه صحیح نباشه و واسه من اینجور شد.

   پاسخ
 18. رامتین

  سلام
  ممنون از پاسختون
  فک کنم کار گارم باشه که سیبکشو یکیشو نصف کرده.
  یه سوال الان که یکی از سیبیلکاش نصف شده چقد طول میکشه تا خوب بشه؟
  راستی من به آروانام ماهی خوراک میدم خوبه براش؟
  یه سوال دیگع لاک پشت میشه بخرم بندازم پیشه بقیه ماهی ها تو آک؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بستگی داره و زمان دقیقی رو نمیتونم بگم. سه چهار ماه. شاید کمتر و شاید بیشتر. به دما، نوع تغذیه و موارد زیادی بستگی داره. از سالمون میتونید استفاده کنید. میگو هم خوبه. ماهی خوراک چیه؟ کلا ارواناتون رو فقط به ماهی نبندید که اصلا خوب نیست. برای اروانا هم غذای تجاری مناسب هست.
   لاک پشت هم خیر.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code