شناخت و نگهداری ماهی آروانا

اروانا از ماهیان باستانی و بزرگ جثه اب شیرین محسوب شده و طرفداران خاصی را به خود جذب کرده است انواع ماهیان اروانا با قیمت نسبتا بالایی به فروش میرسند و حتی در برخی از کشورها عقیده بر خوش یوم بودن این ماهی دارند.برای نگهداری این ماهی به اکواریومی بزرگ با اکسیژن و فیلتراسیون قوی نیاز دارید به هر حال در این قسمت به طور کامل در مورد این ماهی بحث خواهیم کرد

به ادامه متن توجه کنید

ماهی اروانا

نام: اروانا (نسبت به گونه مورد نظر “سیلور اروانا،اروانای کوتوله،اروانای اسیایی،اروانای دم قرمز،اروانای افریقایی ، اروانای مشکی و ……”)

خانواده:Osteoglossidae

اندازه: در اکواریوم های بزرگ تا ۷۰ و حتی ۸۰ سانتیمتر رشد میکند و در طبیعت اندازه دقیقی در دست نیست اما انطور که در منابع ذکر شده تا ۱۲۰ سانتیمتر هم میرسند

دمای مناسب: ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

شرایط اب:ابی تمیز با پ-هاش خنثی مناسب است

تغذیه:غذاهای گوشتی و زنده مانند ماهی زنده،ماهی کیلکا،میگو،دل گاو،غذاهای مخصوص اروانا و …..

همزیستی:حرفه ای ها این ماهی را به صورت انفرادی نگهداری میکنند اما میتوانید با پروت، نایف، سورم، فرانتوزا، انواع گربه ماهیان و ماهیان کف زی دیگر نگهداری کنید اما بدانید سازگاری نسبی دارند و هیچ چیز تضمین شده نیست. توصیه میکنم این ماهی را با اسکار به هیچ عنوان نگهداری نکنید زیرا اسکارها باعث ازار و اذیت اروانای شما میشوند و به هیچ عنوان حتی سازگاری نسبی هم ندارند. اروانایی که از کوچکی با سایر ماهیان حتی ماهی مانند انجل نگهداری شده کمتر به فکر ازار و گرفتن ماهیان هم گروه خود می افتد ولی لازم به ذکر است با بزرگ شدن اروانای شما هیچ چیز قابل پیشبینی نیست و ممکن است به ماهیان کوچک و ضعیف صدمه بزند. برای نتیجه گیری از این قسمت میتوانیم بگوییم همان نگهداری انفرادی بهترین گزینه پیش روست.

تانک مورد نیاز:برای ارواناهای کوچک، تانک های متوسط ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی هم مناسب میباشد اما با رشد ماهی هر چه اکواریوم بزرگتر باشد ماهی رشد و شادابی بیشتری خواهد داشت.بهتر است اکواریوم را زیاد دکور بندی نکنید و تا میتوانید از دکورهای گیاهی استفاده کنید تا صخره ای وسخت تا صدمه دیدن اروانای خود را به حداقل برسانید

شناخت و نگهداری:اروانا می تواند یک انتخاب بزرگ و مناسب باشد برای کسانی که مایل به نگهداری ماهی های بزرگ هستند ، چرا که آروانا می تواند تا حدود ۱۲۰ سانتی متر رشد کند. آنها می توانند مهاجم و تندخو باشند و به ماهیان دیگر اسیب برسانند.گذشته ی آروانا به زمان انسان های اولیه ( دوره ی ژوراستیک ) بر می گردد و بعضی گونه های آنها به Bony Tongued Fish شهرت یافته اند .آرواناها برخلاف اینکه تقریباً همه چیزخوارند ولی گوشتخوار محسوب می شوند . البته می توان آرواناهای کوچک را با تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک تغذیه کرد.باید بچه های آروانا ۳ بار در روز ، آروانای متوسط ۲ بار در روز و آرواناهای بالغ یکبار در روز یا هر چند روز یکبار تغذیه شوند . البته این وعده ها با توجه به سایز و وزن اروانا نیز انتخاب می شوند . در هر بار تغذیه ی آروانا مقدار زیادی از غذا هدر می رود و باید نسبت به وضعیت شیمیایی آب ( مقدار آمونیاک ، نیتریت و نیترات ) توجه خاصی داشته باشید. بهتر است ۱۵ روز یکبار یا ماهیانه ۳۰ الی ۳۵ درصد اب اکواریوم اروانا را سیفون کنید. ph آب آکواریوم آروانا باید خنثی بوده و لازم است توجه زیادی به دمای آب داشته باشید چرا که آروانا نسبت به گرم یا سرد بودن آب حساس بوده و در صورتی که آب خیلی گرم باشد ، آنها زودتر پیر و فرسوده شده و حتی عمرشان کاهش می یابد و سرد بودن آب ممکن است سبب مرگ ناگهانی آنها شود .

معمولاً یک آروانای سالم حداقل ۲۴ تا ۳۰ اینچ ( ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر ) رشد کرده و بعضی آرواناها در زیستگاه اصلی خود تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند . آنها ممکن است پرخاشگر شوند ، پس مناسب تانک های گروهی نیستند و بهتر است تنها در تانک نگهداری شوند. هم چنین باید توجه داشته باشید که ممکن است ماهی های کوچک تر را یک وعده ی غذایی محسوب کنند و نباید در تانک آنها از ماهی های کوچک نگهداری شود .

معمولاً آرواناها در سطح بالایی آب شنا کرده و قادرند از آکواریوم به بیرون بپرند ، به همین دلیل باید روی آکواریوم پوشش مناسبی قرار دهید . آنها در طبیعت برای شکار حشرات در حال پرواز و حتی حشرات روی درختان پرش های بلندی به بیرون آب انجام می دهند و پرش های بلند یکی از غریزه ها و خصلت های طبیعی انها به شمار میرود بنابراین مجددا توصیه میکنم حتما روی اکواریوم اروانا را به صورت کامل با درپوش اکواریوم بپوشانید ،تاکید میکنم به صورت کامل حتی یک شکاف کوچک هم باقی نماند

آنها می توانند سال های زیادی زندگی کنند و اگر از آنها خوب نگداری شود در اسارت هم بیش از ۲۰ سال عمر می کنند آرواناها ماهیان بسیار گرانقیمتی هستند پس هنگام خرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.

تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شکل بدن : به میزان کافی پهن و طویل باشد و هر باله باید کامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و کاملاً شکل دار و بزرگ

سبیلکها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و تقریبا هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیک به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات یا چین خوردگی و …. باشد.

چشمها : در شکل و اندازه مناسب باشد، کدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : کاملاً بسته باشد و هیچکدام از فکها از آن یکی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یک خط در راستای فک باشد.

شکم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می کند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می کنیم :

رنگ :مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است که علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می کند. بنابراین اگر شکل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد. اروانا ها در رنگ های مختلفی یافت میشوند اما گونه ی رایج در کشور ما سیلور اروانا است که رنگ نقره ای زیبایی در تمامی بدن به صورت یکدست به چشم میخورد برای شناخت انواع گونه های اروانا میتوانید به موضوعات سایت مراجعه کنید

شکل بدن :ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی که به آن می دهند و محل نگهداریش توجه کنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد. در خرید اروانا دقت کنید شکل بدن کاملا کشیده بدون قوز یا افتادگی پولک و …. باشد البته پولک های افتاده مجددا جایگزین میشوند ولی از خرید ماهیی که پولکش ریخته خوداری کنید

فلسها :عامل متمایز کننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لک دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد. بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فکر می کنند که وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود که ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشکل، اجسامی که می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف کنید. دوره جایگزینی فلسها، ۵-۳ هفته طول می کشد.در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باکتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیکی و شیمیایی آب را کنترل نمایید. اگر یک فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش کرده و آنرا بکنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد کرد.

سبیلکها :باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلکهای کنده و کوتاه شده پرهیز کنید.

سبلیکها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟در ابتدا باید بگویم که فضای مخزن شما باید به میزان کافی وسیع باشد تا سبیلکها بتوانند به راحتی فعالیت کنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد کرده و مدام به اجسام آکواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

نکات قابل توجه :

مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نکنید ( یک مخزن ساده بهترین است) .

غذا را در کنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آکواریوم قرار دهید.

– هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این کار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.

سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آکواریوم را توسط چسب گرد کنید ( گوشه دار نباشد)

با رعایت نکات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیکلها و حتی خود ماهی به میزان زیادی بکاهید. در صورت کنده شدن و شکستن سبیلکها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی کوتاهتری دارند.

سبیلکها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :

۱-زمانی که سبیلک از ریشه کنده می شود :‌ زمانی که این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشکل است و در برخی موارد ترمیم نمیشود

۲-زمانی که سبیلک از ریشه کنده نمی گردد : اگر سبیلک از ریشه کنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است که آنرا قطع نکنید تا دوباره رشد کند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یک باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشند و هیچگونه پارگی یا جوش و لکه در باله ها مشاهده نگردد.

در زمان بچگی، باید کاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می کنند. فضای کوچکتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی کمتر می گردد.منظور اکواریوم کوچک و تنگ نیست یک اکواریوم متوسط با طول حداقل ۷۰ سانتیمتر برای کوچک ها مناسب است و هنگامی که ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یک مخزن بزرگتر انتقال یابد

جهت جلوگیری از صدمه دیدن ماهی و باله ها، به این نکات توجه کنید :

از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نکنید.

– ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.

– برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی که به ۱۵ سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده کرد و به جای آن از کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.

– اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع کنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.

– شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حرکت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حرکت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

– برای عمل جراحی، حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید. ممکن است که پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شکل مناسبی پیدا نکنند.

چشمها :در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می کنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند. زیرا در طبیعت ، یکی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل می دهد. چشمهای سالم باید کاملاً در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش کنند. کاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.

در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :

۱ در مخزن چون غذاها سریعاً به کف می روند، چشمها به دنبال غذا در کف بوده و به سمت پایین می نگرد.

۲- این مساله به اندازه کافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود که چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.

دهان :لبها نباید خیلی برآمده باشند و فک پایین نباید شل باشد. در آکواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند که باعث می گردد عضلات فک سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشکل، باید مخزن را بزرگتر کنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :به طور کلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها کاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یک سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :

– از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نکنید.

– دمای صحیح را در مخزن برقرار کنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروک می شوند. توجه کنید که تغییرات دمایی شدید باعث کج شدن سرپوشها می گردد.

– شرایط صحیح فیزیکی و شیمیایی را در مخزن برقرار کنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اکسیژن موجود در آب داشته باشید.

– اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شکم :شکم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده است. به غیر از زمانی که ماهی می خواهد تخم ریزی کند.

نحوه شنا کردن :شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی که به درستی شنا نمی کند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است که ماهی بتواند به طور عمودی شنا کند و باله های خود را کاملاً باز کند. سبیلکها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا کند.

شناخت و نگهداری ماهی اروانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,239 دیدگاه در “شناخت و نگهداری ماهی آروانا

 1. Danial

  الان هم همراه آروانا از ۲ دالر نگهداری میکنم چون زمان خرید ماهی فروشنده گفتند برای ریختن ترس آروانا بهتره چند ماهی با آروانا نگهدارید یعنی من الان ۲ دالر رد کنم؟؟

  پاسخ
 2. علیرضا

  آره رد کن بره فروشنده برا فروشش گفته آروانا رو تکی نگهداری کنید

  پاسخ
 3. Danial

  یعنی مشکلی برای آروانا به وجود میارن؟ اگه میشه یکم توضیح بدید

  پاسخ
  1. علیرضا

   سلام
   آروانا میزنتشون
   موفق باشید

   پاسخ
 4. ارشیا

  سلام اروانا رو میشه تو تانک پلنت نگه داشت؟

  پاسخ
 5. ارشیا

  اگه یه کوتوله رو دارم تو تانک با دکور ساده پیش سفره ماهی هستش گفتم اکنون رو پلنت کنم راستش پولش مهم نیست

  پاسخ
  1. alireza01

   تا موقعی که آروانا کوچیکه موردی نداره ولی وقتی بزرگ بشه به حرکاتی که انجام میده گیاها خراب میشن

   پاسخ
 6. Danial

  سلام من چند روزی هست از یک لجن خوار طلایی کنار آروانا نگهداری میکنم،و اندازه لجن خوار تقریبا اندازه آروانا هست،مشکل اینجاست که شب ها میبینم لجن خوار آروانا منو دنبال میکنه و میترسونه انگار میخواد بچسبه بهش!!! بنظرتون چیکار کنم؟؟

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   این لجن خوار طلایی که میگید جلبک خوار سیامی هست و یکی از بدیاشون همینه که بعد مدتی
   عادت میکنن بچسبن به بدن ماهیا و اگر به این کار عادت کنن نمیشه جلوشون رو گرفت بهتره که ردش کنید

   پاسخ
 7. Danial

  واقعا مرسی که جواب میدید،نمی‌دونم از چه نژادی هست ولی دقیقا مثل لجن خوار ولی طلایی رنگ هست،پس بنظرتون یه لجن خوار معمولی بگیرم یا دیگه ماهی دیگه ای نگیرم؟

  پاسخ
 8. Danial

  سلام بعد از کمی تحقیق فهمیدم این لجن خوار از چه نژادی هست، این لجن خوار آلبینو هست پس یعنی این لجن خوار هم مانند جلبک خوار سیامی که گفتید هست و میچسبه به بدن ماهی؟

  پاسخ
  1. alireza01

   سلام
   اصولا اگر کت پوزه بوته ای آلبینو باشه که نباید جلف بازی در بیاره ولی خب حالا که بد عادت شده باید ردش کنید بره…کت فیش ها اگر غذای گوشتی بخورن این جوری میشن

   پاسخ
 9. LBTASAS

  باسلام
  بهترین ترکیب نگهداری با آروانا به غیر از نگهداری تک گونه چیه؟
  چون خیلی دوست دارم آروانا رو تو تانک جمعی نگه دارم
  پولش اصلا مهم نیست

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اول که نگهداری تکی از آروانا هست و دوم نگهداری گله ای و بالای ۵ تا و به تعداد فرد از اروانا در یک اک خیلی بزرگ و به صورت اختصاصی.

   پاسخ
 10. Danial

  سلام نورپردازی آکواریوم ماهی آروانا باید چطور باشه؟ و اینکه آیا شب ها باید چراغ آکواریوم خاموش کرد و صبح ها روشن باشه؟

  پاسخ
  1. mrpike

   شبها باید خاموش باشه ولی اتاقو تاریک تاریک نکنید، یه نور ضعیف در حد روشنایی شب مهتابی برای اروانا لازمه
   روزانه روشن. البته نیازی به نور مستقیم مهتابی بالای اکواریوم نداره و اتاق روشن باشه کافیه. باز میشه ۶ الی ۸ ساعت نور اکواریوم رو برای زیبایی روشن کرد

   پاسخ
 11. ناشناس

  عرض ادب
  دوستان اروانا کوتوله ما غذا نمیخوره یعنی میگیره غذا رو ولی چند لحظه بعد له شدشو تف میکنه بهش میگو ، دل ، غذای زنده(مولی) ومیل ورم دادم اما با همشون همینکارو کرد حدود ۲۲ سانته.کسی تجربه ایی داره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   احتمال اینکه دچار انگل روده ای باشه هست. اگه با غذا در سایز ریز یا غذای زنده هم همین کارو میکنه به احتمال قوی دچار انگل روده ای هست و ابتدای بیماری هم هست. در نهایت چند روز دیگه کلا به سمت غذا نمیاد و بهتره سریعتر درمان بشه.
   بیماری و درمان انگل روده ای

   پاسخ
 12. LBTASAS

  سلام
  میخواستم بدونم نظرتون درباره نگهداری سیلور آروانا با انواع گورامی ها(البته سایز گورامی ها از نصف آروانا کمی بزرگ تر است)چیه؟
  منمظورم اینه که آیا دچار درگیری میشوند یا نه؟

  پاسخ
  1. AMIR85

   اروانا باید به صورت تکی نگهداری بشه و ماهی که شما میگید حتما گورامی گوشتخوار هست که سازگار نیست.

   پاسخ
 13. LBTASAS

  سلام
  چه ماهیانی مناسب نگهداری با سیلور آروانا در تانک جمعی است؟
  (منظورم ماهیانی غیر از گله آروانا است)
  لطفا چند گونه ماهی معرفی کنید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بهتره سیلور اروانا یا کلا اروانا رو در تانک جمعی نگهداری نکنید. با این حال با سفره ماهی در اکواریوم های بزرگ قابل نگهداری هست.

   پاسخ
  2. عرشیا مهدوی

   البته من در اکواریوم منطقه انزلی که رفته بودم کلی اوانا سیلور ۱ متری با کلی گورامی غول پیکر باهم نگه میداشتن البته من پس عموم ارواناشو با ردتیل که حدودا نصف اروانشه نگه میداره و البته دوستم با اسکار های که خیلی کوچک تر از اروانشن (البته نه به اندازه دهنش)

   پاسخ
   1. شهریار (onlypet.ir)

    سلام
    اصولا اروانا رو باید انفرادی نگهداری کنید چون یا اسیب میبینه یا اسیب میزنه. با اسکار که به هیچ وجه سازگار نیست و اسکار از زیر اروانا رو میزنه. با این حال استثنا وجود داره ولی کار حرفه ای و اصولی نیست که اروانا رو در اکواریوم جمعی نگهداری کنید.

    پاسخ
 14. ناشناس

  سلام دوستان من ۲تا تانک دارم به ابعاد
  ۷۰*۵۰*۱۵۰ —–۷۰*۶۰*۱۲۰
  جفتشون حدود ۵۰۰ لیتر میشه
  داخل ۱۵۰ سانتیه ۶تا فرانتوزا اور سایزه داخل ۱۲۰ سانتیه ۴تا پلی ۲۵ سانتیه و یه ردتیل دراگون ۲۵ سانتی و ۳ تا پیکاک ۱۳ سانتی
  یه اروانا سیلور ۳۵ سانتی دارم به نظرتون داخل کدوم تانک بندازم؟هم از لحاظ طول و عرض هم از لحاظ هم تانکی هاش

  پاسخ
  1. ایلیا

   چیز سختی شد
   اروانا بهتره تک نگهداری بشه
   با فرانتوزا ولی میسازه اما اگه فرانتوزا خیلی بزرگه میزنش
   به نظرم ۱۵۰ سانتی بهتره

   پاسخ
 15. ایلیا

  من دیدم اروانا های کوچیک رو تو تانک پلنت نگهداری میکنن
  واقعا سازگارن؟🤔

  پاسخ
  1. ahmadreza.kh

   سلام خیر ولی دیدم که همراهش یه چند تا کریپتون استفاده میکنن

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code