شناخت و نگهداری ماهی آروانا

اروانا از ماهیان باستانی و بزرگ جثه اب شیرین محسوب شده و طرفداران خاصی را به خود جذب کرده است انواع ماهیان اروانا با قیمت نسبتا بالایی به فروش میرسند و حتی در برخی از کشورها عقیده بر خوش یوم بودن این ماهی دارند.برای نگهداری این ماهی به اکواریومی بزرگ با اکسیژن و فیلتراسیون قوی نیاز دارید به هر حال در این قسمت به طور کامل در مورد این ماهی بحث خواهیم کرد

به ادامه متن توجه کنید

ماهی اروانا

نام: اروانا (نسبت به گونه مورد نظر “سیلور اروانا،اروانای کوتوله،اروانای اسیایی،اروانای دم قرمز،اروانای افریقایی ، اروانای مشکی و ……”)

خانواده:Osteoglossidae

اندازه: در اکواریوم های بزرگ تا ۷۰ و حتی ۸۰ سانتیمتر رشد میکند و در طبیعت اندازه دقیقی در دست نیست اما انطور که در منابع ذکر شده تا ۱۲۰ سانتیمتر هم میرسند

دمای مناسب: ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

شرایط اب:ابی تمیز با پ-هاش خنثی مناسب است

تغذیه:غذاهای گوشتی و زنده مانند ماهی زنده،ماهی کیلکا،میگو،دل گاو،غذاهای مخصوص اروانا و …..

همزیستی:حرفه ای ها این ماهی را به صورت انفرادی نگهداری میکنند اما میتوانید با پروت، نایف، سورم، فرانتوزا، انواع گربه ماهیان و ماهیان کف زی دیگر نگهداری کنید اما بدانید سازگاری نسبی دارند و هیچ چیز تضمین شده نیست. توصیه میکنم این ماهی را با اسکار به هیچ عنوان نگهداری نکنید زیرا اسکارها باعث ازار و اذیت اروانای شما میشوند و به هیچ عنوان حتی سازگاری نسبی هم ندارند. اروانایی که از کوچکی با سایر ماهیان حتی ماهی مانند انجل نگهداری شده کمتر به فکر ازار و گرفتن ماهیان هم گروه خود می افتد ولی لازم به ذکر است با بزرگ شدن اروانای شما هیچ چیز قابل پیشبینی نیست و ممکن است به ماهیان کوچک و ضعیف صدمه بزند. برای نتیجه گیری از این قسمت میتوانیم بگوییم همان نگهداری انفرادی بهترین گزینه پیش روست.

تانک مورد نیاز:برای ارواناهای کوچک، تانک های متوسط ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی هم مناسب میباشد اما با رشد ماهی هر چه اکواریوم بزرگتر باشد ماهی رشد و شادابی بیشتری خواهد داشت.بهتر است اکواریوم را زیاد دکور بندی نکنید و تا میتوانید از دکورهای گیاهی استفاده کنید تا صخره ای وسخت تا صدمه دیدن اروانای خود را به حداقل برسانید

شناخت و نگهداری:اروانا می تواند یک انتخاب بزرگ و مناسب باشد برای کسانی که مایل به نگهداری ماهی های بزرگ هستند ، چرا که آروانا می تواند تا حدود ۱۲۰ سانتی متر رشد کند. آنها می توانند مهاجم و تندخو باشند و به ماهیان دیگر اسیب برسانند.گذشته ی آروانا به زمان انسان های اولیه ( دوره ی ژوراستیک ) بر می گردد و بعضی گونه های آنها به Bony Tongued Fish شهرت یافته اند .آرواناها برخلاف اینکه تقریباً همه چیزخوارند ولی گوشتخوار محسوب می شوند . البته می توان آرواناهای کوچک را با تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک تغذیه کرد.باید بچه های آروانا ۳ بار در روز ، آروانای متوسط ۲ بار در روز و آرواناهای بالغ یکبار در روز یا هر چند روز یکبار تغذیه شوند . البته این وعده ها با توجه به سایز و وزن اروانا نیز انتخاب می شوند . در هر بار تغذیه ی آروانا مقدار زیادی از غذا هدر می رود و باید نسبت به وضعیت شیمیایی آب ( مقدار آمونیاک ، نیتریت و نیترات ) توجه خاصی داشته باشید. بهتر است ۱۵ روز یکبار یا ماهیانه ۳۰ الی ۳۵ درصد اب اکواریوم اروانا را سیفون کنید. ph آب آکواریوم آروانا باید خنثی بوده و لازم است توجه زیادی به دمای آب داشته باشید چرا که آروانا نسبت به گرم یا سرد بودن آب حساس بوده و در صورتی که آب خیلی گرم باشد ، آنها زودتر پیر و فرسوده شده و حتی عمرشان کاهش می یابد و سرد بودن آب ممکن است سبب مرگ ناگهانی آنها شود .

معمولاً یک آروانای سالم حداقل ۲۴ تا ۳۰ اینچ ( ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر ) رشد کرده و بعضی آرواناها در زیستگاه اصلی خود تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند . آنها ممکن است پرخاشگر شوند ، پس مناسب تانک های گروهی نیستند و بهتر است تنها در تانک نگهداری شوند. هم چنین باید توجه داشته باشید که ممکن است ماهی های کوچک تر را یک وعده ی غذایی محسوب کنند و نباید در تانک آنها از ماهی های کوچک نگهداری شود .

معمولاً آرواناها در سطح بالایی آب شنا کرده و قادرند از آکواریوم به بیرون بپرند ، به همین دلیل باید روی آکواریوم پوشش مناسبی قرار دهید . آنها در طبیعت برای شکار حشرات در حال پرواز و حتی حشرات روی درختان پرش های بلندی به بیرون آب انجام می دهند و پرش های بلند یکی از غریزه ها و خصلت های طبیعی انها به شمار میرود بنابراین مجددا توصیه میکنم حتما روی اکواریوم اروانا را به صورت کامل با درپوش اکواریوم بپوشانید ،تاکید میکنم به صورت کامل حتی یک شکاف کوچک هم باقی نماند

آنها می توانند سال های زیادی زندگی کنند و اگر از آنها خوب نگداری شود در اسارت هم بیش از ۲۰ سال عمر می کنند آرواناها ماهیان بسیار گرانقیمتی هستند پس هنگام خرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.

تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شکل بدن : به میزان کافی پهن و طویل باشد و هر باله باید کامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و کاملاً شکل دار و بزرگ

سبیلکها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و تقریبا هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیک به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات یا چین خوردگی و …. باشد.

چشمها : در شکل و اندازه مناسب باشد، کدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : کاملاً بسته باشد و هیچکدام از فکها از آن یکی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یک خط در راستای فک باشد.

شکم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می کند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می کنیم :

رنگ :مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است که علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می کند. بنابراین اگر شکل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد. اروانا ها در رنگ های مختلفی یافت میشوند اما گونه ی رایج در کشور ما سیلور اروانا است که رنگ نقره ای زیبایی در تمامی بدن به صورت یکدست به چشم میخورد برای شناخت انواع گونه های اروانا میتوانید به موضوعات سایت مراجعه کنید

شکل بدن :ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی که به آن می دهند و محل نگهداریش توجه کنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد. در خرید اروانا دقت کنید شکل بدن کاملا کشیده بدون قوز یا افتادگی پولک و …. باشد البته پولک های افتاده مجددا جایگزین میشوند ولی از خرید ماهیی که پولکش ریخته خوداری کنید

فلسها :عامل متمایز کننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لک دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد. بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فکر می کنند که وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود که ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشکل، اجسامی که می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف کنید. دوره جایگزینی فلسها، ۵-۳ هفته طول می کشد.در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باکتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیکی و شیمیایی آب را کنترل نمایید. اگر یک فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش کرده و آنرا بکنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد کرد.

سبیلکها :باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلکهای کنده و کوتاه شده پرهیز کنید.

سبلیکها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟در ابتدا باید بگویم که فضای مخزن شما باید به میزان کافی وسیع باشد تا سبیلکها بتوانند به راحتی فعالیت کنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد کرده و مدام به اجسام آکواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

نکات قابل توجه :

مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نکنید ( یک مخزن ساده بهترین است) .

غذا را در کنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آکواریوم قرار دهید.

– هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این کار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.

سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آکواریوم را توسط چسب گرد کنید ( گوشه دار نباشد)

با رعایت نکات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیکلها و حتی خود ماهی به میزان زیادی بکاهید. در صورت کنده شدن و شکستن سبیلکها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی کوتاهتری دارند.

سبیلکها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :

۱-زمانی که سبیلک از ریشه کنده می شود :‌ زمانی که این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشکل است و در برخی موارد ترمیم نمیشود

۲-زمانی که سبیلک از ریشه کنده نمی گردد : اگر سبیلک از ریشه کنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است که آنرا قطع نکنید تا دوباره رشد کند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یک باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشند و هیچگونه پارگی یا جوش و لکه در باله ها مشاهده نگردد.

در زمان بچگی، باید کاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می کنند. فضای کوچکتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی کمتر می گردد.منظور اکواریوم کوچک و تنگ نیست یک اکواریوم متوسط با طول حداقل ۷۰ سانتیمتر برای کوچک ها مناسب است و هنگامی که ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یک مخزن بزرگتر انتقال یابد

جهت جلوگیری از صدمه دیدن ماهی و باله ها، به این نکات توجه کنید :

از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نکنید.

– ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.

– برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی که به ۱۵ سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده کرد و به جای آن از کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.

– اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع کنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.

– شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حرکت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حرکت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

– برای عمل جراحی، حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید. ممکن است که پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شکل مناسبی پیدا نکنند.

چشمها :در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می کنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند. زیرا در طبیعت ، یکی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل می دهد. چشمهای سالم باید کاملاً در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش کنند. کاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.

در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :

۱ در مخزن چون غذاها سریعاً به کف می روند، چشمها به دنبال غذا در کف بوده و به سمت پایین می نگرد.

۲- این مساله به اندازه کافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود که چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.

دهان :لبها نباید خیلی برآمده باشند و فک پایین نباید شل باشد. در آکواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند که باعث می گردد عضلات فک سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشکل، باید مخزن را بزرگتر کنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :به طور کلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها کاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یک سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :

– از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نکنید.

– دمای صحیح را در مخزن برقرار کنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروک می شوند. توجه کنید که تغییرات دمایی شدید باعث کج شدن سرپوشها می گردد.

– شرایط صحیح فیزیکی و شیمیایی را در مخزن برقرار کنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اکسیژن موجود در آب داشته باشید.

– اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شکم :شکم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده است. به غیر از زمانی که ماهی می خواهد تخم ریزی کند.

نحوه شنا کردن :شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی که به درستی شنا نمی کند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است که ماهی بتواند به طور عمودی شنا کند و باله های خود را کاملاً باز کند. سبیلکها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا کند.

شناخت و نگهداری ماهی اروانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,233 دیدگاه در “شناخت و نگهداری ماهی آروانا

 1. سجاد

  سلام من یه هفته ای رفته بودم مسافرت بعد که برگشتم دیدم آروانام رفته یه گوشه آروم تکون نمیخوره همش می‌ترسه میشه دلیلشپو بگید که چجوری دوباره خوب میشه
  حتی غذا هم دیگه نمیخوره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر تنها بوده و ماهی دیگه ای در کنارش نیست غذا خوب نخورده و ضعیف شده و اگر ماهی دیگه ای هم دارید به احتمال زیاد کتک خورده.
   بهتره کیفیت آب رو بالا ببرید یک سوم از آب رو سیفون کنید و ویتامین مخصوص آبزیان در آب بریزید و روز بعد غذای گوشتی رو تست کنید شاید بخوره اگر بهتر نشد و تغذیه نکنه احتمال تلف شدنش زیاده.

   پاسخ
   1. سجاد

    غذا میخوره ولی دوباره برمیگردونش

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     غذا رو در سایز کوچکتری بهش بدید. حتی نوع غذا رو عوض کنید. مثلا اگه از دل استفاده میکنید کیلکا رو هم تست کنید. یا اگه از غذای خشک استفاده میکنید به غذای تر و تازه مثل دل و میگو و کیلکا تغیر بدید ببینید تفاوتی میکنه؟
     ضمنا ممکنه این مشکل به خاطر “انگل روده ای” هم باشه. ابتدا نوع غذا رو عوض کنید و اگه تغیری نکرد یا از غذا کلا رفت بهتره به فکر درمان باشید. این بیماری رو در سایت جستجو کنید و درمان رو اغاز کنید.

     پاسخ
 2. امیر

  چرا تو مقاله سرماری نوشته بود آروانا با سرماری سازگاری خوبی داره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   سرماری اصلا با آروانا سازگاری نداره حتما اشتباه شده.
   مواردی رو که ایراد داره از طریق تماس با ما با ادمین سایت در میان بذارید ممنون.

   پاسخ
 3. امیر

  سلام اروانا کوتوله گلدن ردتیل ۳۵ سانتی رو میشه با ۲ تا اسکار ۱۵ سانتی نگه داشت؟

  پاسخ
  1. aramannn

   سلام.آروانا با هیچ کدوم سازگار نیست ولی ردتیل کوچیکتر از اسکار سازگاره که برای شما نمیشه.

   پاسخ
 4. ایلیا

  ردتیل خیلی کوچیک رو میشه تو اکواریوم پلنت نگه داشت؟

  پاسخ
 5. امیر

  سلام
  میخوام آروانا رو تو پالوداریوم نگه دارم چون آبشار داره نمیتونم بالای آکواریوم بپوشونم توری هم نمیزنم بنظرتون چیکار کنم پرید نیوفته بیرون؟

  پاسخ
  1. ایلیا

   اروانا رو کلا تو جایه دربسته باید نگه داشت خیلی میپره خیلی هم بلند میپره جوری که باورتون نمیشه اصلا نگه ندارید

   پاسخ
 6. Mahdi rezaei

  سلام
  یه سوال از اساتید
  میخواستم بدونم میشه اروانا کوتوله رو با نایف و بلک گوست و پرکسیموس نگه داشت؟البته با رعایت سایز؟
  سورم هم میشه ب ترکیب اضافه کرد؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اروانا رو بهتره انفرادی نگهداری کنید و با ماهیای دیگه ترکیب نکنید.
   بلک گوست و سورم و نایف و پروکسیموس هم فقط در اکواریوم های بزرگ با دکور مناسب سازگارن و بهم حمله میکنن.
   ببخشید بنده ادامه نظرات رو حذف کردم چون دلیل بحث در خصوص این موضوع وجود نداره.

   پاسخ
 7. Mehdi Kh

  سلام من ۲۰ روز پیش یه اکواریومی توی بازار دیدم و یه اروانا دیدم به سرم زد دوباره اکواریوم گوشت خوار بزارم 😅 یه اروانا ۱۵-۲۰ سانتی بود اونجا خریدمش و هفته بعدشم ۲ تا پنگوسی البینو ۱۰-۱۵ سانت خریدم الان همه اینا تو یه تانک ۵۰سانت هستن ولی میخوان برم یه تانک به ابعاد ۱۲۰طول ۵۰ عرض‌۶۰ ارتفاع سفارش بدم
  حالا سوالم اینه من توی اینترنت دیدم پنگوسی سفید و مشکی کنار هم ک شنا میکنن منظره قشنگی میشه اشکال نداره پنگوسی شکاری بگیرم با توجه به اینکه از پنگوسی سیاه معمولی خوشم نمیاد ولی فروشنده پیشنهاد نمیکرد پنگوسی شکاری بگیرم میگفت دستت واسه انتخابای بعدت تنگ میشه حالا شما پیشنهاد میدین با این ترکیب چه ماهیایی میتونم نگه دارم چه با شکاری چ شکاریو حذف کنم
  راستی واسه فیلتر اکواریوم ۳۶۰ لیتری تاپ فیلتر چقد گردش داشته باشه کافیه ؟
  خیلی ممنون

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اولا که اروانا باید تنها باشه . دوما اروانا با پنگوسی اصلا سازگاری نداره.
   سوما تانک شما برای اروانا خیلی کوچکه.
   ضمنا پنگوسی به فضای بیشتری نیاز داره.
   بهتره پنگوسی معمولی و شکاری رو با هم نگهداری نکنید و به هیچ عنوان هیچ نوع پنگوسی رو در کنار آروانا قرار ندین.

   پاسخ
 8. مهدی

  سلام
  تو ی تانک ۱ متر طول عرض ۵۵ و ارتفاع ۶۰ آروانا تا چ سانت میتونم نگه دارم؟

  پاسخ
 9. امین

  ببخشین که به جای آقا مجتبی و آقا شهریار جواب میدم ولی به نظر و تجربیات من میتونی تا ۲۰ سانت نگهداری کنی.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خوشحال میشیم همه دوستان در سایت مشارکت کنند.
   رشد ماهی به عوامل زیاید بستگی داره از جمله حجم آب ابعاد آک – کیفیت آب و تغذیه و دما و کلا شرایط نگهداری معمولا در آک های کوچک ماهی زیاد رشد نمیکنه. ضمنا سن ماهی نیز مهمه.
   در نتیجه نمیشه گفت ماهی در آک شما چقدر رشد میکنه راستی سایز الان ماهی هم مهمه.

   پاسخ
 10. مجتبی

  سلام خدمت دوستان
  من هر چند وقت به تانک اسکار هام نمک دریا میزنم، هم برای ضد عفونی و هم برای ضد استرس بودن آن
  حالا سوالم اینه که میشه به تانک آروانا هم نمک دریا اضافه کنم و مشکلی براش پیش نمیاد؟
  تانک آروانای من شامل آروانا/ پولی اندیچر/ دوتا لابستر/ نایف/ دوتا کت رافائل (زاویه) /کت اسپرت است و خداروشکر باهم سازگارن
  با سپاس از اینکه به همه سوالات با حوصله جواب میدین

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بستگی داره چقدر نمک اضافه کنید و ایا به صورت کنترل شده هست. یعنی حساب و کتابش با سیفون زدن و تبخیر اب و …. دستتون هست یا خیر. مقدار نیم گرم در لیتر مشکلی نداره ولی اگه مقدارش بیشتر بشه اصلا خوب نیست.
   ضمنا تانکی به وجود کت فیش و ماهیایی که اسم بردید نمک نیازی نداره. سیکل طی شده باشه و تغذیه ماهیا خوب باشه و فیلتراسیون مناسبی داشته باشید نه استرسی میگیرن و نیازی به ضدعفونی با نمک هست.

   پاسخ
 11. amir

  ببخشید کوچیک ترین نژاد اروانا چ نژادی هست؟

  پاسخ
  1. amir

   میتونم یه دونشو به صورت تکی رو ی اک ۳۰۰ لیتری نگه داری کنم؟
   مصن ی دونه ۱۵ سانتی یا ۱۰ سانتی بگیرم تا رشد کاملشو مرگ داخل باشه تو اکم دکور استفاده نمیکنم اصن

   پاسخ
 12. 🐠Amin120🐠

  میتونید نگهداری کنید ولی قیمت بالایی دارن.
  یکم دکور باشه بد نمیشه ولی باز تصمیم با خودتونه.
  موفق باشید

  پاسخ
 13. 🐠Amin120🐠

  اینجا نمی تونم قیمت بدم ولی ۳۰ سانتیشو ۱ میلیون میدن باز خودتون تو سایت ها یا برنامه هایی مانند دیوار می تونید پیدا کنید بگید براتون بیارن از مدیران سایت هم عضر میخوام.

  پاسخ
 14. Dany

  سلام آیا آروانا با ماهی های پرت سورم پنگوسی ماکرو فرانتوزا گرین ترور دالر نایف سازگاری دارد
  و اگر ماهی دیگری می‌شود اضافه کرد بگید

  پاسخ
  1. Artur Morgan

   Slm
   آروانا با این ماهی ها یی ک گفتین سازگاری نداره
   باید آروانا رو تکی نگهداری کرد

   پاسخ
 15. تکا

  سلام. من تانکمو برای اروانام اماده کردم ۳۰۰ لیتره و همه تجهیزات چه دما و اکسیژن و فیلتر امادس خواستم بدونم که چه نژاد اروانایی رو میتونم نگه دارم داخلش و البت میخام حدود ده سانتی بگیرم و تا زمان مرگش نگهش دارم داخل همین تانک اگ میشه اژاد اروانرو به همراه قیمت ده سانتیشو بگین ممنون میشم و بگین میتونم داخل این اکواریم نگهش دارم؟

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   بستگی داره به طول و عرض آک مثلا عرض بالای ۵۰باشه که راحت دور بزنه طول همهمینطور ارتفاع هم خیلی نباید زیاد باشه مثلا ۴۰،۵۰سانت
   مثلا اروانا سیلور درصورت ابعاد مناسب میشه گذاشت که همین ۱۰سانت تقریبا ۱۲۰هزار تومن هست تو تهران

   پاسخ
   1. تکا

    مشخصا اروانای جاردینی از سیلور کوچیک تره جاردینی ده سانت قیمت نداری؟ در ضمن طول تانک ۱۰۰ عرض ۶۰ اتفاعم ۵۰ عه

    پاسخ
     1. تکا

      خب من تو این اک اصلا ماهی دیگه ای نمیزارم فقط یه ارواناس اونم کوتوله

      پاسخ
      1. مجتبی

       سلام
       آروانا باید تنها باشه. باید به فکر تانک بزرگتر برای اروانا باشید.

       پاسخ
    1. محمد پارسا

     إ
     اتفاقا ابعادش برای آروانا خوبه

     پاسخ
 16. مجتبی

  سلام خدمت دوستان
  من یه آروانا سیلور حدودا ۳۰ سانتی دارم که روی بدنش به خاطر درگیری با ماهی های دیگه کمی زخمی شده خواستم بپرسم برای اینکه زخمش زودتر ترمیم بشه و ضدعفونی هم بشه میشه به تانک نمک اضافه کنم یا نیازی نیست؟
  البته زخم هم کار لابستر هاست و اونا رو از تانک ماهی ها خارج کردم
  با تشکر

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   نه نیازی به ضد عفونی با نمک نیست ترمیم میشه
   کلا بهتره اصلا آروانا کنار ماهی یا نرم تن و… نباشه

   پاسخ
   1. اااااا

    اگه گوشتش رو خورده باشن چی ترمیم میشه؟

    پاسخ
    1. my_ac

     اگه عفونت نکنه ترمیم میشه ولی خب جاش میمونه و قرار نیست ماهی گوشت بیاره، فقط باله ها، سیبیلک، پولک و اینجور موارد بخوبی ترمیم میشه ولی گوشت بدن ترمیم نمیشه و جاش معلومه. ضمنا در اکثر موارد جراحات شدید عفونت میکنه و متاسفانه ماهی تلف میشه، به اب حتما متیلن بلو بزنید

     پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code