شناخت و نگهداری ماهی آروانا

اروانا از ماهیان باستانی و بزرگ جثه اب شیرین محسوب شده و طرفداران خاصی را به خود جذب کرده است انواع ماهیان اروانا با قیمت نسبتا بالایی به فروش میرسند و حتی در برخی از کشورها عقیده بر خوش یوم بودن این ماهی دارند.برای نگهداری این ماهی به اکواریومی بزرگ با اکسیژن و فیلتراسیون قوی نیاز دارید به هر حال در این قسمت به طور کامل در مورد این ماهی بحث خواهیم کرد

به ادامه متن توجه کنید

ماهی اروانا

نام: اروانا (نسبت به گونه مورد نظر “سیلور اروانا،اروانای کوتوله،اروانای اسیایی،اروانای دم قرمز،اروانای افریقایی ، اروانای مشکی و ……”)

خانواده:Osteoglossidae

اندازه: در اکواریوم های بزرگ تا ۷۰ و حتی ۸۰ سانتیمتر رشد میکند و در طبیعت اندازه دقیقی در دست نیست اما انطور که در منابع ذکر شده تا ۱۲۰ سانتیمتر هم میرسند

دمای مناسب: ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

شرایط اب:ابی تمیز با پ-هاش خنثی مناسب است

تغذیه:غذاهای گوشتی و زنده مانند ماهی زنده،ماهی کیلکا،میگو،دل گاو،غذاهای مخصوص اروانا و …..

همزیستی:حرفه ای ها این ماهی را به صورت انفرادی نگهداری میکنند اما میتوانید با پروت، نایف، سورم، فرانتوزا، انواع گربه ماهیان و ماهیان کف زی دیگر نگهداری کنید اما بدانید سازگاری نسبی دارند و هیچ چیز تضمین شده نیست. توصیه میکنم این ماهی را با اسکار به هیچ عنوان نگهداری نکنید زیرا اسکارها باعث ازار و اذیت اروانای شما میشوند و به هیچ عنوان حتی سازگاری نسبی هم ندارند. اروانایی که از کوچکی با سایر ماهیان حتی ماهی مانند انجل نگهداری شده کمتر به فکر ازار و گرفتن ماهیان هم گروه خود می افتد ولی لازم به ذکر است با بزرگ شدن اروانای شما هیچ چیز قابل پیشبینی نیست و ممکن است به ماهیان کوچک و ضعیف صدمه بزند. برای نتیجه گیری از این قسمت میتوانیم بگوییم همان نگهداری انفرادی بهترین گزینه پیش روست.

تانک مورد نیاز:برای ارواناهای کوچک، تانک های متوسط ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی هم مناسب میباشد اما با رشد ماهی هر چه اکواریوم بزرگتر باشد ماهی رشد و شادابی بیشتری خواهد داشت.بهتر است اکواریوم را زیاد دکور بندی نکنید و تا میتوانید از دکورهای گیاهی استفاده کنید تا صخره ای وسخت تا صدمه دیدن اروانای خود را به حداقل برسانید

شناخت و نگهداری:اروانا می تواند یک انتخاب بزرگ و مناسب باشد برای کسانی که مایل به نگهداری ماهی های بزرگ هستند ، چرا که آروانا می تواند تا حدود ۱۲۰ سانتی متر رشد کند. آنها می توانند مهاجم و تندخو باشند و به ماهیان دیگر اسیب برسانند.گذشته ی آروانا به زمان انسان های اولیه ( دوره ی ژوراستیک ) بر می گردد و بعضی گونه های آنها به Bony Tongued Fish شهرت یافته اند .آرواناها برخلاف اینکه تقریباً همه چیزخوارند ولی گوشتخوار محسوب می شوند . البته می توان آرواناهای کوچک را با تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک تغذیه کرد.باید بچه های آروانا ۳ بار در روز ، آروانای متوسط ۲ بار در روز و آرواناهای بالغ یکبار در روز یا هر چند روز یکبار تغذیه شوند . البته این وعده ها با توجه به سایز و وزن اروانا نیز انتخاب می شوند . در هر بار تغذیه ی آروانا مقدار زیادی از غذا هدر می رود و باید نسبت به وضعیت شیمیایی آب ( مقدار آمونیاک ، نیتریت و نیترات ) توجه خاصی داشته باشید. بهتر است ۱۵ روز یکبار یا ماهیانه ۳۰ الی ۳۵ درصد اب اکواریوم اروانا را سیفون کنید. ph آب آکواریوم آروانا باید خنثی بوده و لازم است توجه زیادی به دمای آب داشته باشید چرا که آروانا نسبت به گرم یا سرد بودن آب حساس بوده و در صورتی که آب خیلی گرم باشد ، آنها زودتر پیر و فرسوده شده و حتی عمرشان کاهش می یابد و سرد بودن آب ممکن است سبب مرگ ناگهانی آنها شود .

معمولاً یک آروانای سالم حداقل ۲۴ تا ۳۰ اینچ ( ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر ) رشد کرده و بعضی آرواناها در زیستگاه اصلی خود تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند . آنها ممکن است پرخاشگر شوند ، پس مناسب تانک های گروهی نیستند و بهتر است تنها در تانک نگهداری شوند. هم چنین باید توجه داشته باشید که ممکن است ماهی های کوچک تر را یک وعده ی غذایی محسوب کنند و نباید در تانک آنها از ماهی های کوچک نگهداری شود .

معمولاً آرواناها در سطح بالایی آب شنا کرده و قادرند از آکواریوم به بیرون بپرند ، به همین دلیل باید روی آکواریوم پوشش مناسبی قرار دهید . آنها در طبیعت برای شکار حشرات در حال پرواز و حتی حشرات روی درختان پرش های بلندی به بیرون آب انجام می دهند و پرش های بلند یکی از غریزه ها و خصلت های طبیعی انها به شمار میرود بنابراین مجددا توصیه میکنم حتما روی اکواریوم اروانا را به صورت کامل با درپوش اکواریوم بپوشانید ،تاکید میکنم به صورت کامل حتی یک شکاف کوچک هم باقی نماند

آنها می توانند سال های زیادی زندگی کنند و اگر از آنها خوب نگداری شود در اسارت هم بیش از ۲۰ سال عمر می کنند آرواناها ماهیان بسیار گرانقیمتی هستند پس هنگام خرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.

تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شکل بدن : به میزان کافی پهن و طویل باشد و هر باله باید کامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و کاملاً شکل دار و بزرگ

سبیلکها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و تقریبا هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیک به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات یا چین خوردگی و …. باشد.

چشمها : در شکل و اندازه مناسب باشد، کدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : کاملاً بسته باشد و هیچکدام از فکها از آن یکی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یک خط در راستای فک باشد.

شکم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می کند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می کنیم :

رنگ :مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است که علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می کند. بنابراین اگر شکل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد. اروانا ها در رنگ های مختلفی یافت میشوند اما گونه ی رایج در کشور ما سیلور اروانا است که رنگ نقره ای زیبایی در تمامی بدن به صورت یکدست به چشم میخورد برای شناخت انواع گونه های اروانا میتوانید به موضوعات سایت مراجعه کنید

شکل بدن :ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی که به آن می دهند و محل نگهداریش توجه کنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد. در خرید اروانا دقت کنید شکل بدن کاملا کشیده بدون قوز یا افتادگی پولک و …. باشد البته پولک های افتاده مجددا جایگزین میشوند ولی از خرید ماهیی که پولکش ریخته خوداری کنید

فلسها :عامل متمایز کننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لک دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد. بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فکر می کنند که وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود که ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشکل، اجسامی که می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف کنید. دوره جایگزینی فلسها، ۵-۳ هفته طول می کشد.در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باکتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیکی و شیمیایی آب را کنترل نمایید. اگر یک فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش کرده و آنرا بکنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد کرد.

سبیلکها :باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلکهای کنده و کوتاه شده پرهیز کنید.

سبلیکها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟در ابتدا باید بگویم که فضای مخزن شما باید به میزان کافی وسیع باشد تا سبیلکها بتوانند به راحتی فعالیت کنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد کرده و مدام به اجسام آکواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

نکات قابل توجه :

مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نکنید ( یک مخزن ساده بهترین است) .

غذا را در کنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آکواریوم قرار دهید.

– هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این کار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.

سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آکواریوم را توسط چسب گرد کنید ( گوشه دار نباشد)

با رعایت نکات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیکلها و حتی خود ماهی به میزان زیادی بکاهید. در صورت کنده شدن و شکستن سبیلکها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی کوتاهتری دارند.

سبیلکها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :

۱-زمانی که سبیلک از ریشه کنده می شود :‌ زمانی که این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشکل است و در برخی موارد ترمیم نمیشود

۲-زمانی که سبیلک از ریشه کنده نمی گردد : اگر سبیلک از ریشه کنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است که آنرا قطع نکنید تا دوباره رشد کند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یک باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشند و هیچگونه پارگی یا جوش و لکه در باله ها مشاهده نگردد.

در زمان بچگی، باید کاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می کنند. فضای کوچکتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی کمتر می گردد.منظور اکواریوم کوچک و تنگ نیست یک اکواریوم متوسط با طول حداقل ۷۰ سانتیمتر برای کوچک ها مناسب است و هنگامی که ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یک مخزن بزرگتر انتقال یابد

جهت جلوگیری از صدمه دیدن ماهی و باله ها، به این نکات توجه کنید :

از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نکنید.

– ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.

– برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی که به ۱۵ سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده کرد و به جای آن از کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.

– اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع کنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.

– شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حرکت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حرکت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

– برای عمل جراحی، حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید. ممکن است که پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شکل مناسبی پیدا نکنند.

چشمها :در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می کنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند. زیرا در طبیعت ، یکی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل می دهد. چشمهای سالم باید کاملاً در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش کنند. کاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.

در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :

۱ در مخزن چون غذاها سریعاً به کف می روند، چشمها به دنبال غذا در کف بوده و به سمت پایین می نگرد.

۲- این مساله به اندازه کافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود که چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.

دهان :لبها نباید خیلی برآمده باشند و فک پایین نباید شل باشد. در آکواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند که باعث می گردد عضلات فک سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشکل، باید مخزن را بزرگتر کنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :به طور کلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها کاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یک سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :

– از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نکنید.

– دمای صحیح را در مخزن برقرار کنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروک می شوند. توجه کنید که تغییرات دمایی شدید باعث کج شدن سرپوشها می گردد.

– شرایط صحیح فیزیکی و شیمیایی را در مخزن برقرار کنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اکسیژن موجود در آب داشته باشید.

– اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شکم :شکم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده است. به غیر از زمانی که ماهی می خواهد تخم ریزی کند.

نحوه شنا کردن :شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی که به درستی شنا نمی کند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است که ماهی بتواند به طور عمودی شنا کند و باله های خود را کاملاً باز کند. سبیلکها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا کند.

شناخت و نگهداری ماهی اروانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


2,054 دیدگاه در “شناخت و نگهداری ماهی آروانا

 1. Ali1383

  سلام بر دوستان من یه سیلور ۳۰ سانتی دارم الان که خواستم شامشو بدم دیدم اصلا غذا نمیخوره چیکا کنم

  پاسخ
  1. Saghari

   ههه نباید بخوره اونا که عین ما صبحانه نهار شام ندارن
   دووعدده در روز کافیه

   پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   یک روز هیچ غذایی بهش ندید و روز بعد امتحان کنید. ضمنا یه توضیح کلی از وضعیت ماهیتون بدید. شکمش برامده نشده؟ شنای طبیعی داره؟ کیفیت اب و شرایط اکواریومش چطوره؟ یه توضیح کلی بدید.

   پاسخ
 2. سامان

  سلام من ۵روز که یک اروانا سیلور گرفتم در این ۵روز به غیر از روز اول براش غذا ریختم ولی تا امروز هیچی نخورده ممنون می شوم اگر کمکم کنید

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   از شرایط نگهداری کامل توضیح بدین سایز تانک سایر ماهی ها و نور و …. کامل توضیح بدین و البته بفرمایید از چه غذایی استفاده میکنید در خدمتتون هستیم.

   پاسخ
 3. سامان

  با یک ردتیل کوچیک ۱۰ سانتی نگه داریش می کنم خودشم ۲۰ سانتی بعد نورهم این ۵ روز روشن نکردم و دل گاو میگو خشک و میل ورم بهش دادم اکواریومم ۵۰ در ۳۰ دمای اب هم ۲۷

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خسته نباشید در این شرایط به زودی آروانای شما تلف میشه و طبیعیه تغذیه نکنه. آروانا با ردتیل سازگاری نداره و نباید هم هیچ غذایی بهش برسه ضمنا در این سایز آکواریوم نه ردتیل مناسبه و نه آروانا.

   پاسخ
 4. محمد

  سلام من یک اروانا جدید خریدم یکی از چشم هایش افتاده ایا پسش بدم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   بله. اگه امکانش هست که پسش بدید. البته در نظر بگیرید که افتادگی یک چشم یا هر دو چشم اروانا متاسفانه در بیشتر موارد پیش میاد ولی خب اگه برخی نکات رو رعایت کنید این اتفاق نمیفته. بهتره این ماهی رو پس بدید و در مورد افتادگی چشم اروانا هم تحقیق کنید. در همین سایت در موردش مطلب هست.

   پاسخ
 5. PARSA

  مگه الکیه چشم آروانا تالاپ بی افته یعنی خیلی چشمش حساسه ؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله به قول شما چشم آروانا به راحتی تاب بر میداره و به عبارتی میوفته پایین.
   چشمش حساس نیست ولیکن مشکلی که آروانا داره شرایط زیستی اون با محیط اک متفاوته و در طبیعت بیشتر نگاه اون به سمت بالا هست ولی اگر شرایط اک و دکور و …. طوری باشه که نگاه آروانا بیشتر به سمت پایین باشه پس چشمش مشکل پیدا میکنه. از نوع تغذیه هم میتونه باشه .

   پاسخ
 6. امیرحسین

  من تو بازارم هر چی گشتم به یه قیمت ثباتی نرسیدم…. اگه دو تا آرووانی خیلی کوچیک بگیرم اندازه آکواریوم چقدر باید باشه؟؟ واینکه اگه بزرگ بشن مشکلی پیش نمیاد؟؟؟ قیمتش تو چه محدوده ای میش؟

  پاسخ
 7. Ali1383

  با سلام .الان کو چکترین اروانا الان ۱۰ سانته .خب دوتا نباید باشه یا یدونه یا گله ۵.۶ تا به بالا .اکواریوم برا ۱۰ سانتی حد اقل ۱۵۰ لیتر .
  خب معلومه بزرگ شه حدا اقل یه اک ۵۰۰ لیتری مخوتد
  قیمت تو این وضع بازار حد اقل ۴۵ تومن

  پاسخ
 8. Alireza

  سلام به اقا مجتبی و اقا شهریار گل
  اقا واس من یه سوال پیش اومده یه فرانتوزای ۱۵ سانتی دارم میشه کنارش یه اروانای کوچیک تر نگه دارم؟؟؟سایز اکم طول ۱۲۰ هس نزدیک ۱۸۰ لیتر اب میگیره کلا هم همین دوتا تو اک احتمالا باشن

  پاسخ
 9. Ali1383

  خب معمولا سیلور رو انفرادی نگه میدارن یا با سفره . ولی چون فرانتوزا ارومه ازوانا میتونه بکشدش . فرانتوزا باید بزرگتر از اروانا باشه مشکلی نیس . با بعضی کت فیشا مثل رد تیل ودراگون هم ازوانا قابل نگهداریه

  پاسخ
  1. Alireza

   ممنونم از پاسختون الان فرانتوزام تقریبا ۱۵ سانتی هس اروانا ۱۰ باشه خوبه؟؟؟

   پاسخ
   1. شايان

    سلام و عرض ادب
    من فرانتوزام ١۵ سانته آرواناى قبلیمو که ٣٠ سانت بود کُشت یه ارواناى ۵٠ سانتى گرفتم دیروز دیدم فرانتوزا یکى از سیبیلاشو زد.کلا گول ظاهر اروم فرانتوزا رو نخورین اتفاقا اروانا اروم تره من کلى اروانا داشتم هم سیلور هم کوتوله تا حالا ندیدم کسیو بزنن حتى کوچیکتر از خودشو ولى هرچیو بتونه میبلعه.

    پاسخ
   2. مجتبی

    سلام
    خیر آروانا رو باید تکی نگهداری کنید.
    ضمنا آروانا با ردتیل و دراگون هم قابل نگهداری نیست فرانتوزا هم همینطور.

    پاسخ
 10. Ali1383

  خب کجا اروانا ارومه .من تا حالا نزدیک ۶ بار اروانا داشتم .همین اوایلم .پروت اندازه خودشو کور کرد . .فرانتوزا به مراتب از اروانا ارومنره . ولی ترکیب ایده عال نیست . ولی ۱۵ سانتی بهتره نباشه .اروانا ده سانتی خیلی اسیب پذیره . بهتره نندازین . ولی با سفره و کت فیش سازگاره . فرانتوزا سایزای بالاتر

  پاسخ
 11. امیر

  سلام یه اروانای ۳۰ سانتی دارم حدود یه ساله دست خودمه تاحالا مریض نشده بود .دیشب دیدم که خیلی بیحاله و غذا نخورد کج بود شنا میکرد جوری که سرش به سمت بالا بود و دهنش از اب میزد بیرون اما چپه نبود.صب ک پاشدم دیدم کلا چپس و گاهی تقلا میکنه که راست بشه انگار و کمی شنا کنه اما نمیتونه گرفتم حموم نمک بدمش تنها کاری بود که به ذهنم رسید اونجا هم اصلا مقاومت نکرد انگار جون نداره.چشماش کدر نیست، بعضی جاها پولکاش پوست پوست شده مخصوصا بالای سرش و اطرافش، همشم بصورت عمودی شناور هست و حرکتی نداره تا یکم تکون میخوره..بقیه ماهیام سالمن و هیچ مشکلی ندارن(۴تا پروکسیموس و ی ماهی دیگه ک اسمشو نمیدونم) ، دمای اب هم ثابت ۲۷ و اکسیژن داشته همیشه…
  ببخشید طولانی شد خواستم کامل توضیح بدم .لطفا کمکم کنی ی راه حل بدید اگ هست خیلی خاطرش عزیزه برام

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب آروانا رو باید به صورت تکی نگهداری میکردین نه در تانک عمومی و در کنار سایر ماهی ها چون وقتی یکی از ماهی ها از زیر به آروانا ضربه بزنه آروانا برای نجات خودش پرش میکنه و سرش به درپوش اک میخوره و اینطوری ضربه مغزی میشه و متاسفانه تلف میشه. در این حالت نمیشه کاری براش کرد.

   پاسخ
 12. Ali1383

  سلام خب پروکسیموس که ارومه ولی در کل با عث ترس اروانا تو شب میشه و اصلا کار حرفه ایی نیستش اروانا تو این جور تانکا زیاد دست کاریش نکنین . جاشو منتقل کنین حموم نمکم نزنین خوب تغذیه بشه اگه ضربه مغزی نشده باشه مشکل نداره

  پاسخ
 13. Amirhosein776

  سلام دوستان ایا میشه تو اکواریوم ۱۱۰*۵۰*۲۵یه دونه اروانا نگه داری کنم؟عرض اکواریومو مجبور بودم کم بگیرم نمیخوام اگه راهنمایی کنین میشه اروانا نگه دارم یا ن اگه اره تا چه سایزی بشه میتونم نگه دارم بر فرض که ۱۰سانتی بخرم وبخوام تا سی سانت نگه دارم میشه؟خیلی ممنونم در ضمن تو این حجم میشه تانک اختصاصی پنگوسی شکاری بزنم چندتا میتونم بخرم

  در کل چندتا ماهی گوشت خوار که ارزش نگه داری داشته باشه نام میبرین برام خیلی ممنون از شما

  علاقه زیادی به اسکار و اروانا و سیچیلایدهای مالاوی دارم ادم هر چقدر نگاشون کنه سیر نمیشه😁😁😁

  لطفا بگین میشه اروانا نگه داری کنم یان
  در کنار اروانا میشه لجن خوار نگه داشت یا ن شکارش میکنه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگرچه عرض اکواریوم کوچیکه ولی بله به راحتی میتونید ارونا رو داخلش نگهداری کنید. حتی تا سایز ۴۰ سانت هم اروانا برسه در این اکواریوم قابل نگهداری هست و اصلا برای دور زدن مشکلی نداره که نگران عرض کوچیک اکواریوم باشید
   پنگوسی شکاری هم میتونید نگهداری کنید. اونها هم تا کوچیک هستن. میتونید چهار پنج تا بگیرید و تا سایز ۲۰ سانت داخل این اکواریوم نگهداریشون کنید. دقت کنید پنگوسی یا هیچ ماهی دیگه ای رو نمیتونید با اروانا نگهداری کنید و یا فقط اختصاصی از اروانا نگهداری کنید یا دیگر ماهی ها. مثلا میشه این اکواریوم رو پر از دکور سنگی کرد و کلی سیکلید مالاوی رنگارنگ داخلش انداخت. به هر حال در این خصوص تصمیم با شماست.

   پاسخ
 14. Amirhosein776

  اقا شهریارخیلی ممنون از راهنمایی شما پس اروانا مشکلی تو دور زدن نداره؟
  خیال منو راحت کردین
  بین اسکار و اروانا موندم کدومشو بخرم
  بله از وقتی که با سایت خیلی خوب شما اشنا شدم سازگاری ماهیارو باهم فهمیدم و فهمیدم که تک گونه نگه داشتن بهترین چیزه

  فقط میترسم اگه اروانا بخرم با عرض اکواریومم به مشکل بخورم
  که شما فرمودین مشکلی ایجاد نمیشه
  خیلی ممنون از راهنماییتون

  با اروانا میشه لجن خوار نگه داشت یا نمیشه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بله کت فیش معمولی رو میتونید در کنار آروانا نگهداری کنید و مشکلی نداره. فقط سایز ماهی ها تقریبا به هم بخوره و طوری نباشه که کت فیش توسط آروانا شکار بشه.

   پاسخ
 15. اشکان

  سلا ببخشید یه سوال داشتم،
  من یه اروانای حدودا بیست سانت دارم که با یه جفت انجل بزرگ کنار هم نگه میدارم، یه فلاور حدودا ببست سانتی هم تو همون اکواریوم دارم که باشیشه از اروانا و انجلا جداش کردم میخواستم بدونم اروانا از حرکات انفجاری فلاور میترسه و ب خودش اسیب میرسونه؟؟؟

  پاسخ
  1. پارسام دیگه

   سلام خب میگن ارواانا حتی از روشن شدن نور بخاریم میترسه و دیوونه میشه که جلو ی بخاری گیاه میزارن تا لامپش معلوم نشه و نترسه آروانا احتمال اسیب به خودشم اگه دکور زیاد دارید خیلی درصد اسیب میره بالا

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   انجل ها رو هم از کنار اروانا خارج کنید و این ترکیب صحیح نیست گرچه قرار نیست به زودی اتفاقی بیفته. به هر حال اروانا رو نیازه که انفرادی نگهداری کنید. احتمال ترسیدن اروانا هم تا زمانی که فلاور مستقیما با اروانا در ارتباط نباشه کمه با این حال شاید از یه بچسب روی شیشه جدا کننده استفاده کنید خیالتون از این بابت هم راحت بشه و به قول معروف کار از محکم کاری عیب نمیکنه.

   پاسخ
 16. Amirhosein776

  سلام درسته که میگن ماهی آروانا افتادگی چشم میگیره و کاریش نمیشه کرد؟خیلی دوست دارم بخرم ولی افتادگی چشمشو یعنی هیچ راهی وجود نداره که از این اتفاق جلوگیری بشه؟؟؟واقعا اینجوری حیفه که ماهی به این زیبایی با افتادگی چشم جذابیتش کاسته بشه چشمم بیوفته دیگه نمیتونه ببینه؟یعنی نابینا میشه یا ن؟

  الان منصرف شدم که برم اسکار بخرم😣😣😣😣

  پاسخ
  1. پارسام دیگه چقد بگم ای بابا هی میپرسه

   سلام خب میشه پیشگیری کرد من خودم یه آرونا داشتم بعد از ۱متر شد و یکم بیشتر دیگه ردش کردم و سالم بود چند تا راه برای پیشگیری از افتادگی یه توپ پینگ پونگ یا چند تا بذارید تو آب این کمک میکنه اروانا به توپ ها نگاه کنه و به اونا خیره شه و کمتر پایینو نگاه کنه اگه پایینو چند بار و به مدن زیااد نگاه کنه چشمش در میاد از غذای زیر ابی استفاده نکنید این باعث میشه آروانا حواسش به غذا پرت بشه و پایینو ببینه از مااهی کفخوار و… هر ماهیبه بهتره استفاده نکنید چون بازم اروانا چشمش به ماهیی که زیرشه رو انقدر نگاه میکنه ت چشش دراد
   ۱اروانا بهتره تک باشه هم از لحاظ سازگاری هم از لحاظ چشمی ۲غذای زیر ابی ندید ۳ توپ پینگ پنگ
   بعد این درمان داره فقط به صورت عمل جراحی باید بدیمش پرفسور سمیعی خخ ولی واقعا حتی بعید بدونم اقا مجتبی هم بلد باشه

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   در تکمیل پاسخ اقا پارسا شاید لینک زیر و بحثی که بین دوستان شده رو هم مطالعه کنید بد نباشه.
   https://www.onlypet.ir/forum/aquarium-forum-eight/%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7/
   ضمنا چشم اروانا میفته به این معنی نیست که جدا میشه و مثلا کور میشه که نتونه ببینه! فقط چشمش به سمت پایین یا اطراف منحرف و ثابت میشه که دلایل مختلفی داره.
   این ویدیو رو هم نگاه کنید شاید جالب باشه واستون.
   https://media.onlypet.ir/multimedia-597/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D8%A2%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C/

   پاسخ
 17. اشکان

  ممنون اقا پارسا، فقط میخواستم بدونم از ترسه که غذا نمیخوره یا از غذاش بدش میاد، چون دیگه غذا نمیخوره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   غذا رو بچسبونید به شیشه کناری یا سطح و از اکواریوم دور بشید میخوره. از دل گوساله برای شروع استفاده کنید تا عادت کنه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code