شناخت و نگهداری ماهی آروانا

اروانا از ماهیان باستانی و بزرگ جثه اب شیرین محسوب شده و طرفداران خاصی را به خود جذب کرده است انواع ماهیان اروانا با قیمت نسبتا بالایی به فروش میرسند و حتی در برخی از کشورها عقیده بر خوش یوم بودن این ماهی دارند.برای نگهداری این ماهی به اکواریومی بزرگ با اکسیژن و فیلتراسیون قوی نیاز دارید به هر حال در این قسمت به طور کامل در مورد این ماهی بحث خواهیم کرد

به ادامه متن توجه کنید

ماهی اروانا

نام: اروانا (نسبت به گونه مورد نظر “سیلور اروانا،اروانای کوتوله،اروانای اسیایی،اروانای دم قرمز،اروانای افریقایی ، اروانای مشکی و ……”)

خانواده:Osteoglossidae

اندازه: در اکواریوم های بزرگ تا ۷۰ و حتی ۸۰ سانتیمتر رشد میکند و در طبیعت اندازه دقیقی در دست نیست اما انطور که در منابع ذکر شده تا ۱۲۰ سانتیمتر هم میرسند

دمای مناسب: ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

شرایط اب:ابی تمیز با پ-هاش خنثی مناسب است

تغذیه:غذاهای گوشتی و زنده مانند ماهی زنده،ماهی کیلکا،میگو،دل گاو،غذاهای مخصوص اروانا و …..

همزیستی:حرفه ای ها این ماهی را به صورت انفرادی نگهداری میکنند اما میتوانید با پروت، نایف، سورم، فرانتوزا، انواع گربه ماهیان و ماهیان کف زی دیگر نگهداری کنید اما بدانید سازگاری نسبی دارند و هیچ چیز تضمین شده نیست. توصیه میکنم این ماهی را با اسکار به هیچ عنوان نگهداری نکنید زیرا اسکارها باعث ازار و اذیت اروانای شما میشوند و به هیچ عنوان حتی سازگاری نسبی هم ندارند. اروانایی که از کوچکی با سایر ماهیان حتی ماهی مانند انجل نگهداری شده کمتر به فکر ازار و گرفتن ماهیان هم گروه خود می افتد ولی لازم به ذکر است با بزرگ شدن اروانای شما هیچ چیز قابل پیشبینی نیست و ممکن است به ماهیان کوچک و ضعیف صدمه بزند. برای نتیجه گیری از این قسمت میتوانیم بگوییم همان نگهداری انفرادی بهترین گزینه پیش روست.

تانک مورد نیاز:برای ارواناهای کوچک، تانک های متوسط ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی هم مناسب میباشد اما با رشد ماهی هر چه اکواریوم بزرگتر باشد ماهی رشد و شادابی بیشتری خواهد داشت.بهتر است اکواریوم را زیاد دکور بندی نکنید و تا میتوانید از دکورهای گیاهی استفاده کنید تا صخره ای وسخت تا صدمه دیدن اروانای خود را به حداقل برسانید

شناخت و نگهداری:اروانا می تواند یک انتخاب بزرگ و مناسب باشد برای کسانی که مایل به نگهداری ماهی های بزرگ هستند ، چرا که آروانا می تواند تا حدود ۱۲۰ سانتی متر رشد کند. آنها می توانند مهاجم و تندخو باشند و به ماهیان دیگر اسیب برسانند.گذشته ی آروانا به زمان انسان های اولیه ( دوره ی ژوراستیک ) بر می گردد و بعضی گونه های آنها به Bony Tongued Fish شهرت یافته اند .آرواناها برخلاف اینکه تقریباً همه چیزخوارند ولی گوشتخوار محسوب می شوند . البته می توان آرواناهای کوچک را با تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک تغذیه کرد.باید بچه های آروانا ۳ بار در روز ، آروانای متوسط ۲ بار در روز و آرواناهای بالغ یکبار در روز یا هر چند روز یکبار تغذیه شوند . البته این وعده ها با توجه به سایز و وزن اروانا نیز انتخاب می شوند . در هر بار تغذیه ی آروانا مقدار زیادی از غذا هدر می رود و باید نسبت به وضعیت شیمیایی آب ( مقدار آمونیاک ، نیتریت و نیترات ) توجه خاصی داشته باشید. بهتر است ۱۵ روز یکبار یا ماهیانه ۳۰ الی ۳۵ درصد اب اکواریوم اروانا را سیفون کنید. ph آب آکواریوم آروانا باید خنثی بوده و لازم است توجه زیادی به دمای آب داشته باشید چرا که آروانا نسبت به گرم یا سرد بودن آب حساس بوده و در صورتی که آب خیلی گرم باشد ، آنها زودتر پیر و فرسوده شده و حتی عمرشان کاهش می یابد و سرد بودن آب ممکن است سبب مرگ ناگهانی آنها شود .

معمولاً یک آروانای سالم حداقل ۲۴ تا ۳۰ اینچ ( ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر ) رشد کرده و بعضی آرواناها در زیستگاه اصلی خود تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند . آنها ممکن است پرخاشگر شوند ، پس مناسب تانک های گروهی نیستند و بهتر است تنها در تانک نگهداری شوند. هم چنین باید توجه داشته باشید که ممکن است ماهی های کوچک تر را یک وعده ی غذایی محسوب کنند و نباید در تانک آنها از ماهی های کوچک نگهداری شود .

معمولاً آرواناها در سطح بالایی آب شنا کرده و قادرند از آکواریوم به بیرون بپرند ، به همین دلیل باید روی آکواریوم پوشش مناسبی قرار دهید . آنها در طبیعت برای شکار حشرات در حال پرواز و حتی حشرات روی درختان پرش های بلندی به بیرون آب انجام می دهند و پرش های بلند یکی از غریزه ها و خصلت های طبیعی انها به شمار میرود بنابراین مجددا توصیه میکنم حتما روی اکواریوم اروانا را به صورت کامل با درپوش اکواریوم بپوشانید ،تاکید میکنم به صورت کامل حتی یک شکاف کوچک هم باقی نماند

آنها می توانند سال های زیادی زندگی کنند و اگر از آنها خوب نگداری شود در اسارت هم بیش از ۲۰ سال عمر می کنند آرواناها ماهیان بسیار گرانقیمتی هستند پس هنگام خرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.

تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن، رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شکل بدن : به میزان کافی پهن و طویل باشد و هر باله باید کامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و کاملاً شکل دار و بزرگ

سبیلکها : بلند و مستقیم، هر دو هم اندازه و تقریبا هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیک به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات یا چین خوردگی و …. باشد.

چشمها : در شکل و اندازه مناسب باشد، کدر نباشد، برآمدگی نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : کاملاً بسته باشد و هیچکدام از فکها از آن یکی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یک خط در راستای فک باشد.

شکم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می کند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می کنیم :

رنگ :مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است که علاقه‌مندان را به طرف خود جلب می کند. بنابراین اگر شکل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد. اروانا ها در رنگ های مختلفی یافت میشوند اما گونه ی رایج در کشور ما سیلور اروانا است که رنگ نقره ای زیبایی در تمامی بدن به صورت یکدست به چشم میخورد برای شناخت انواع گونه های اروانا میتوانید به موضوعات سایت مراجعه کنید

شکل بدن :ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی که به آن می دهند و محل نگهداریش توجه کنید. اندازه مخزن به طور مستقیم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد. در خرید اروانا دقت کنید شکل بدن کاملا کشیده بدون قوز یا افتادگی پولک و …. باشد البته پولک های افتاده مجددا جایگزین میشوند ولی از خرید ماهیی که پولکش ریخته خوداری کنید

فلسها :عامل متمایز کننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لک دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد. بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فکر می کنند که وقتی برخی فلسها افتادند، آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها، احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود که ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشکل، اجسامی که می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف کنید. دوره جایگزینی فلسها، ۵-۳ هفته طول می کشد.در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باکتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیکی و شیمیایی آب را کنترل نمایید. اگر یک فلس غیر طبیعی بود، می توانید ماهی را بی‌هوش کرده و آنرا بکنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد کرد.

سبیلکها :باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلکهای کنده و کوتاه شده پرهیز کنید.

سبلیکها چگونه محافظت و نگهداری می شوند ؟در ابتدا باید بگویم که فضای مخزن شما باید به میزان کافی وسیع باشد تا سبیلکها بتوانند به راحتی فعالیت کنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد کرده و مدام به اجسام آکواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

نکات قابل توجه :

مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نکنید ( یک مخزن ساده بهترین است) .

غذا را در کنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آکواریوم قرار دهید.

– هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این کار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.

سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آکواریوم را توسط چسب گرد کنید ( گوشه دار نباشد)

با رعایت نکات بالا می توانید از وارد ‎آمدن صدمه به سبیکلها و حتی خود ماهی به میزان زیادی بکاهید. در صورت کنده شدن و شکستن سبیلکها، بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی کوتاهتری دارند.

سبیلکها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :

۱-زمانی که سبیلک از ریشه کنده می شود :‌ زمانی که این مساله اتفاق می افتد، بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشکل است و در برخی موارد ترمیم نمیشود

۲-زمانی که سبیلک از ریشه کنده نمی گردد : اگر سبیلک از ریشه کنده نشود اما دچار خمیدگی گردد، بهتر است که آنرا قطع نکنید تا دوباره رشد کند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یک باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشند و هیچگونه پارگی یا جوش و لکه در باله ها مشاهده نگردد.

در زمان بچگی، باید کاملاً مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ، ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می کنند. فضای کوچکتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی کمتر می گردد.منظور اکواریوم کوچک و تنگ نیست یک اکواریوم متوسط با طول حداقل ۷۰ سانتیمتر برای کوچک ها مناسب است و هنگامی که ماهی به سن نوجوانی رسید، می تواند به یک مخزن بزرگتر انتقال یابد

جهت جلوگیری از صدمه دیدن ماهی و باله ها، به این نکات توجه کنید :

از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نکنید.

– ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.

– برای انتقال جوانترها ، از توری نرم استفاده نمایید و زمانی که به ۱۵ سانتیمتر رسیدند، از تور نباید استفاده کرد و به جای آن از کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.

– اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید، می توانید آنرا از پایه قطع کنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید، در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.

– شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حرکت در ماهی می‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حرکت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

– برای عمل جراحی، حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید. ممکن است که پس از جایگزینی شعاع باله ای، آنها شکل مناسبی پیدا نکنند.

چشمها :در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می کنند و به دنبال غذاهای زنده می‌باشند. زیرا در طبیعت ، یکی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل می دهد. چشمهای سالم باید کاملاً در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش کنند. کاملاً شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.

در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :

۱ در مخزن چون غذاها سریعاً به کف می روند، چشمها به دنبال غذا در کف بوده و به سمت پایین می نگرد.

۲- این مساله به اندازه کافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود که چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.

دهان :لبها نباید خیلی برآمده باشند و فک پایین نباید شل باشد. در آکواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند که باعث می گردد عضلات فک سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشکل، باید مخزن را بزرگتر کنیم و یا توسط فیلترهای داخلی، جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :به طور کلی علاقه مندان به ماهی، توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها کاملاً مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند، آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یک سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :

– از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نکنید.

– دمای صحیح را در مخزن برقرار کنید. اگر دما خیلی بالا باشد، سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروک می شوند. توجه کنید که تغییرات دمایی شدید باعث کج شدن سرپوشها می گردد.

– شرایط صحیح فیزیکی و شیمیایی را در مخزن برقرار کنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اکسیژن موجود در آب داشته باشید.

– اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید، برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی و قارچی، از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شکم :شکم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده است. به غیر از زمانی که ماهی می خواهد تخم ریزی کند.

نحوه شنا کردن :شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی که به درستی شنا نمی کند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است که ماهی بتواند به طور عمودی شنا کند و باله های خود را کاملاً باز کند. سبیلکها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا کند.

شناخت و نگهداری ماهی اروانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


1,941 دیدگاه در “شناخت و نگهداری ماهی آروانا

 1. جواد

  راستی لامپ مهتابی باید براش روشن بزارم اذیت نمیشه از نور مستقیم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   حتما نور مهتابی آروانا رو اذیت میکنه پس بهتره مهتابی رو اصلا روشن نکنید و همون روشنایی اتاق برای آک آروانا کافیه و نور خاصی برای آک لازم ندارید.

   پاسخ
 2. samsam

  سلام به همه من یک اروانا سیلور دارم که٢۵سانته تو یک اکواریم٨٠در۶٠در٣۵می مونه ولی بعد چند روز می خوام به یک اکواریم سمپ دار۵٠٠لیتری تغریبن انتقال بدم
  ولی سوال أصلی من این هست که من می خوام سه تا اروانا سیلور دیگه ازافه کنم
  تا ان جا که می دونم اگه از ٣تا بیشتر باشن کنار هم می مونن و این که اگه LEDاکواریم را هم کم کنم و لایلون های سیاه بلند بریده بزارم روش با هم که دعوا نمی کنن من این ها را می دونم لطفا اگر چیز های دیگه می دوننین که نزارم دعوا کنن برام بگید
  و من سه تا پنکوس شکاری و سه لجن خوار هم دارم مشکل نمی شه تو اکواریم جدید یعنی می خوام فقط دو تا لجن خوار دیگه وسه اروانای دیگه بخرم به اکواریم جدید
  ولی می ترسم اروانا ها دعواشون بشه
  گفتم که من مورد های بالای را می دونم اگه مورد دیگه می دونین لطفا بگید
  ممنون

  پاسخ
  1. Saghari

   یا علی
   الفاتحه
   سه تا داداش چه خبره تازه با پنکوسیو ولجن خوار
   من غش کردم
   پنکوسی هارو رد کنید وتعداد اروانا ها هم فرد باشه
   اگر هم جفت بود یه جفت کافیه
   در ضمن یکی لجن خوار هم کافیه

   پاسخ
   1. samsam

    ببخشید دلیل این که چرا پنکوسی ها را رد کنم چی هست؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     پنگوسی های شما شکاری هستن که آروانای بزرگتر از خودشون رو هم میکشن حالا اصلا پنگوسی معمولی هم ک هباشه به هیچ وجه با آروانا سازگاری ندارن چون پنگوسی حرکات انفجاری انجام میده و باعث وحشت آروانا میشه و همین حرکات باعث میشه آروانا یا سکته کنه و از استرس تلف بشه و یا با پرش های زیاد به خودش آسیب بزنه و ضربه مغزی بشه در هر حالت آروانا از بین میره به صورت کلی بهتره آروانا رو به صورت تک گونه نگهداری کنید.

     پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   آروانا هیچ رقمی با پنگوسی چه معمولی و چه شکاری سازگاری نداره و حتما آروانا آسیب میبینه.
   نور تانک اروانا رو هم بهتره اصلا روشن نکنید همون نور اتاق کافیه.
   اگر گله ای بخواهید از آروانا نگهداری کنید چند تا نکته مهم رو باید رعایت کنید ابتدا تعداد آروانا ها فرد باشه و از ۵ تا بیشتر باشن سه تا جواب نمیده.
   دوم عرض آک مناسب باشه تا راحت بتونن حرکت کنن در کل حجم آک زیاد باشه و عرض آک هم کمتر از ۴۰ نباشه. تعداد کت فیش ( کت فیش پلیکو ) مهم نیست ولیکن هیچ ماهی دیگه ای نباید داشته باشید.

   پاسخ
   1. samsam

    باشه حالا یک سوال من نمی تونم۴تا اروانا سیلور را تو یک تانک ١٣٠طول۶٠ارتقاع۴۵عرض نگه دارم؟

    پاسخ
    1. Saghari

     داداشم
     اقا مجتبی نوشته من رو کمال کردن هین جا ازشون تشکر میکنم
     خیر خیر خیر از پنج تا به بالا
     ااز پنج تا کم تر دچار ضرب وشد میشید

     پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر بخواهید رامیزی و آنجل رو بخوره بله میشه به عنوان غذا رامیزی بهش بدین اول رامیزی رو میخوره و بعدا سر فرصت آنجل رو هم میکشه و اگر بتونه میخوره.

   پاسخ
 3. javad98

  سلام، آروانای ۱۰ سانتی دارم که تازگی غذا خور شده بیشتر علاقه به دل گاو و ماهی کیلکا داره ولی برای دادن دل گاو و کیلکا با به نخ استفاده می کنم تا رو سطح آب بمونه چون وقتی دل میریزم ماهی میترسه و زود غذا میره کف و دیگه نمیخوره، به جز استفاده از نخ چه راه های دیگه پیشنهاد میکنید؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   وقتیکه غذاخور شده حتی نیازی به همون نخ هم نیست فط غذا رو آروم رها کنید روی سطح آب خودش میاد میخوره مگر اینکه ماهی دیگه ای هم در کنارش باشه و مزاحمت ایجاد کنه به صورت کلی باید آروانا رو به صورت تکی و یا تک گونه نگهداری کنید و نه در تانک عمومی. ضمنا به آروانا هفته ای دو سه وعده میگوی خشک درشت هم بدین خیلی دوست داره.

   پاسخ
   1. javad98

    میگو میندازم فعلن نمیخوره، دل رو با نخ میزارم خیلی با ناز میخوره یعنی اولش که میام سمت آکواریوم میترسه بعد ٣٠ ثانیه طول میکشه تا بیاد سمتش و بعد میخوره، تا الان هرچی دل انداختم رفته کف دیگه دست نزده، یه سوال دیگه دل که میره کف میمونه مشکلی برای آلودگی ایجاد نمیکنه؟ یعنی بمونه یا جمعش کنم از کف؟ ترکیب ماهیام هم ایناست:
    آروانا ١٠ سانت
    بلک گوست ١٠ سانت
    کت فیش ١٢ سانت
    لوچ دلقک ٢ بندی
    مار ماهی آتشین ١٢ سانت
    ترکیب چطوره؟ آروانا روی سطح هست همیشه و بقیه کف هستن.
    نکته دیگه هم درمورد مار ماهی آتشین که فقط به غذاهای زنده علاقه داره و اصلا چیز دیگه نمیخوره این ماهی، تا الان چند تا تترا نئون واسش انداختم شکار کرد و دیگه غذای دیگه نخورده حتی دل گاو هم نمیخوره. شرمنده درمورد مار ماهی آتشین اینجا سوال مطرح کردم چون هیچ جا هم در سایت در موردش صحبت نشده.

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     کم کم به غذا عادت میکنه. میتونید دل رو بچسبونید به شیشه کنار به نحوی که کمی داخل اب قرار بگیره و اون قسمتی هم بیرون که به شیشه چسبیده. کم کم هم به شما عادت میکنه و هم به غذا گرفتن.
     دل هم نباید به مدت طولانی داخل اب بمونه و اگه نخورد بهتره جمع بشه.
     ترکیبتون هم با اروانا در اینده به مشکل میخوره. اروانا رو بهتره در اکواریوم به صورت انفرادی نگهداری کنید. با این حال…..
     به مارماهی هم کیلکا بدید احتمالا به خوردنش عادت میکنه.

     پاسخ
    2. مجتبی

     سلام
     در مورد غذا که آقا شهریار توضیح دادن فقط بنده در مورد ترکیب ماهی هاتون چند تا نکته رو اضافه کنم.
     بلک گوست چون شب گرد هست در طول شب اروانا رو اذیت میکنه و به زودی آروانا از استرس تلف میشه.
     لوچ دلقک هم باید در گله های ۵ – ۶ تا به بالا نگهداری بشه و نه فقط دو تا هرچند لوچ با آروانا سازگاری نداره و اگر توسط آروانا شکار بشن هم آروانا تلف میشه و هم لوچ کت فیش مشکل خاصی نداره اما مارماهی باز در این ترکیب اضافه هست و از اکثر ماهی های شما میترسه مخصوصا لوچ ها و برای همین تغذیه نمیکنه مار ماهی به محیط آروم نیاز داره نه این آک و ترکیب شما.

     پاسخ
 4. Tahazadeh

  سلام خدمت دوستان. من یه آکواریوم. طول۱۲۰…عرض۳۵…ارتفاع۴۰…دارم..برای نگهداری اروانا مناسبه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   خوبه و مشکلی نیست. به راحتی میتونید اروانا رو داخلش نگهداری کنید. گرچه عرض تانک بیشتر بود خیلی بهتر میشد.

   پاسخ
 5. ashourimahdi

  سلام
  چراکه نه من خودم تو تانک طول ۱۰۰ نگه داشتم بی هیچ مشکلی میگن باید آک آروانا بزرگ باشه ولی من دیدم آروانای بالغو تو آک ۸۰ سانتی نگه میدارن.

  پاسخ
 6. Tahazadeh

  سلام مجدد من هنوز آروانا نخریدم ولی میخوام یه ۱۵ سانتی توی آکواریوم که بالا ابعادش رو عرض کردم بخرم ….و میخوام با سورم.. .پروت…
  ( و بصورت موقت تا وقتی که بزرگ بشود با کوی و گلدفیش بزرگ به رنگ مشکی به جز رنگ قرمز نگهداری کنم) به نظرتان مشکلی پیش نمیاد…
  درضمن تجربه نگهداری از آروانارو دارم که خیلی خوب نبود

  پاسخ
  1. بنیامین

   عرض آکواریوم تون کم هست و آروانا بزرگ بشه اذیت میشه . اما تا وقتی کوچیک باشه مشکلی نداره . اما حتما سورم و پروت کوچیکتر از آروانا باشن. مخصوصاً پروت . بزرگ هم شد اگه تانکتون بزرگ باشه میتونید کنار کوی و گلدفیش نگهدارید حتی رنگ قرمز . اما حرکت های تند کوی به هر حال به ماهی تون استرس وارد می‌کنه . به نظرم از بچگی کنار هم باشن بهتره و بهتر عادت می کنه

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اروانا رو با ماهیایی که فرمودید نمیتونید نگهداری کنید و بهترین گزینه نگهداری اروانا به صورت تکی در یک اکواریوم بزرگ هست. کوی و گلدفیش بری اروانای بزرگ حکم طعمه رو دارن. سورم و پروت هم اروانا رو اذیت میکنن.

   پاسخ
 7. امین

  دوستان سلام
  تو آکواریوم طول ۱۵۰ عرض ۶۰ ارتفاع ۷۰ (حدود ۶۳۰ لیتر)چندتا آروانا میشه نگه داشت.یعنی سایز ۱۰-۱۵ تا زمانی که به حداکثر رشد برسن و مشکلی با هم نداشته باشن

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در سایز ۱۰ تا ۱۵ سانت ۵ الی ۷ تا رو به صورت گله ای و هم زمان میتونید نگهداری کنید ولی بزرگ بشن یک یا دو تا رو میتونید نگهداری کنید. دقت کنید یا آروانا رو تکی نگهداری کنید و یا در گله های بالای ۵ تا و به تعداد فرد اگر کمتر از ۵ ت اباشن درگیری شدید پیش میاد.

   پاسخ
   1. امین

    با تشکر از پاسخگویی شما دوست عزیز .تا جایی که تحقیق کردم فقط آروانا سیلور رو فقط میشه به صورت جمعی نگه داشت.و سوال دیگر اینکه آیا میشه برای تغذیه بیشتر از غذا های شرکتی استفاده کرد تا میکس دل؟و به جای غذای طیبعی مثل میکس دل میشه از میل ورم برای تغذیه استفاده کرد
    و در آخر یه سوال بسیار مهم : هر ماهی گران قیمتی علت گرانیش یک یا چند مورد هستش مثلا دیسکس به خاطر سختی پرورش وتکثیر و فرانتوزوا به خاطر دیر رشد بودن و تعداد کم جوجه در هر بار تکثیر.علت گرانی آروانای بزرگ و متوسط با توجه به سریع الرشد بودن این ماهی چی هستش؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بله میتونید از غذاهای شرکتی استفاده کنید و حتی غذای مخصوص آروانا هم هست.
     از میل ورم هم به صورت تنوعی میتونید استفاده کنید.
     اروانا به دلیل سختی تکثیر ماهی با ارزشی هست و سایز بزرگ اون هم گرون قیمت تره چون نگهداری ویزه ای لازمه تا ماهی سالم بمونه و آسیب نبینه .

     پاسخ
 8. لیلا

  سلام من یه آکواریم ۳۰۰ لیتری دارم که توش به اراوانای ۲۰ساتی و یه ردتیل۱۰سانتی دارم……
  میخواستم بدونم میتونم دوتاپنگوسی شکاری بارهایت سایز اضافه کنم….
  باسپاس فراوان از سایت پرکاربردتون..

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خیر به هیچ عنوان حتی همین ردتیل هم در کنار آروانا خطرناک هست و ممکنه آروانا رو به کشتن بده دیگه پنگوسی با اون حرکات انفجاریش حتما آروانا رو میکشه.

   پاسخ
 9. لیلا

  مرسی که راهنمایی کردین…
  پس چی باهاش نگهداری کنم؟؟؟؟؟
  یه جایی نوشته بودین میشه سفره ماهی نگهداشت باهاش…

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اره اروانا با سفره ماهی ترکیب خوبی میشه. به شرط اینکه بستر رو ماسه نرم بریزید و دکوری چیزی هم نداشته باشید. اون موقع سفره ماهی هم میتونید نگهداری کنید. ضمنا سایز تانک هم مهمه که حسابی بزرگ باشه. راستی سایز سفره ماهی ها با اروانا هم تناسب داشته باشه. چون سفره ماهی بزرگ باشه و اروانا خیلی کوچیک کار اروانا تمومه. قشنگ سفره ماهی میچسبونتش به شیشه و یه صدای تق و خلاص …. اینو تجربه کردم البته با ماهی دیگه…

   پاسخ
 10. darabion

  سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم
  آیا خود نژادسیلور آروانا به نژاد های دیگه ای هم تقسیم میشه؟
  یعنی ممکنه دو تا سیلور آروانا با شرایط یکسان قیمت متفاوتی داشته باشن؟

  پاسخ
   1. darabion

    با تشکر از پاسخگوییتون ، واقعا از پاسخ ها و تجربیاتتون استفاده میکنیم!
    میدونم آروانا نژادهای زیادی داره ، ولی سوال من اینه که ؛ خود نژاد سیلور آروانا میتونه به نژادهای دیگه ای تقسیم بشه؟ در اون لینکی که دادید فقط نژادهای کلی آروانا رو توضیح داده
    آخه از یه آکواریومی سوال کردم چرا قیمت سیلور آرواناهای شما از بقیه بیشتره ، گفت: این نژاد بهتری از سیلورآرواناست!
    من تو اینترنت نتونستم مطلبی دربارش پیدا کنم

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     سیلور اروانا یه سری مشخصات داره که خیلی ساده میشه از نژادهای دیگه تشخیصش داد و چند نژاد مختلف نداره که هر کدوم قیمتشون باهم فرق بکنه و احتمالا گرون دادن فروشنده ربطی به نژادش نداره و دلیل دیگه ای مثل بازار گرمی یا ….. داره.

     پاسخ
 11. علیرضا

  با سلام..دوستان ایا پرت گوپی رو میخوره؟

  پاسخ
 12. متین

  سلام وقت بخیر
  من یه آکواریوم به طول ۷۰ , عرض ۳۰ و ارتفاع ۵۰ دارم
  به نظر شما برای نگهداری آروانا مناسبه؟؟
  نگهداری آروانا رو تو این تانک پیشنهاد میکنید یا فلاور هورن؟

  پاسخ
 13. Alireza

  سلام اروانا یه اک بزرگ تر حداقل ۱۲۰ به بالا میخواد بنظرم تو این اکم میتونید نگه دارین اما ب صورت موقتی بعد اینکه رشد کرد باید ردش کنین بره یا اک بزرگ تر بگیرین دقت کنین طول اک باید بزرگ باشه ب نظرم تو این اک یه فلاور تک نگه دارین بهتره باز تا اروانا

  پاسخ
 14. amir

  سلام من میخوام بدونم میشه با کمت از ٣۵٠هزار یک آروانای دم زرد خرید و میشه تو یک آکواریوم ١۵٠ لیتری به طول ١٠٠ نگه داشت اگه میشه تا چند سال؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه بشه با کمتر از ۳۵۰ هم خرید نمیشه تو اکواریوم صد سانتی نگه داشت. البته در مورد عرض اکواریوم چیزی نفرمودید ولی از حجم مخزن مشخصه که اکواریوم کوچیکی هست و مناسب اروانا نیست

   پاسخ
 15. amir

  ببخشید هی سوال می پرسم آروانا دم قرمز آیا گران تر از دم زرده در سوال بالا هم منظور یک آروانای ٧/١٠سانتی است

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اینو باید از فروشنده ها و وارد کننده ها بپرسید. اصولا چنین ارواناهایی در بازار کمیاب هست و گاهی اوقات میارن و به قیمت بالا هم میفروشن. اروانا تماما قرمز هم اصولا قیمت بالاتری باید نسبت به باقی داشته باشه.

   پاسخ
 16. Kourosh

  سلام آروانا کوتوله و سیلور آلبینو یا آفریقایى پیدا میشه؟؟ چطور میتونم بخرم من مشهدم متاسفانه اینجا اکواریومیست یا کسى که حرفه اى ماهى ترانزیت کنه زیاد نیست

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اصولا بغیر از اروانا سیلور و جاردینی که خیلی رایجن و به راحتی پیدا میشن باقی رو باید بگردید یا سفارش بدید واستون بیارن. چیزی نیست که رایج و ارزون باشه و همه جا گیر بیاد.

   پاسخ
 17. امیر

  بعد از آریانا جاردینی ارزون ترین آروانا بین آروانا های کوتوله کدومش هست؟؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بنده قیمت ندارم. اروانا سیلور ارزون ترین اروانای بازار هست. جاردینی قیمتش از سیلور بالاتره. گونه های دیگه هم خدا میدونه هر قیمتی فروشنده ها دوست دارن روش میزارن.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code