غذای ماهی

غذا و تغذیه ماهیان یکی از مهمترین و موثرترین مورد در رشد و نمو ،رنگ امیزی،تکثیر و … ماهی میباشد لذا با وجود اینکه ماهیان موجودات کم توقعی هستند و اکثر غذاهایی که در اختیارشان بگذارید را میخورند ولی برای داشتن ماهیان زیبا،شاداب و قوی باید تغذیه انها را مورد توجه قرار دهید. و احتیاجات ماهیان خود را از لحاظ تغذیه بفهمید برای همین منظور در این بخش به معرفی انواع غذاها و کاربرد ان میپردازیم

غذای ماهیان اب شیرین


انواع غذاها :

۱- غذاهای خشک

۲- غذاهای زنده

۳- غذاهای فریز شده

غذاهای خشک : از سایر غذاها استفاده ی بیش تری دارند که اغلب آنها سرشار از ویتامین هستند . بیش تر آنها به شکل پولکی ، قرصی و گلوله ای ساخته می شوند که اگر به دور از رطوبت و نور نگهداری شوند ، مدت زیادی قابل نگهداری هستند .

۱- پولکی : غذایی لایه لایه می باشد که به رنگ های مختلف وجود داشته و بیش تر به عنوان مکمل غذا به کار می رود و به تنهایی ارزش زیادی ندارد ؛ به این معنی که این غذا تنها دارای مقدار کمی پروتئین برای متعادل نگهداشتن وزن ماهی ها بوده و در رشد آنها تاثیر بالایی ندارد . هر رنگ پولکی هم نشانه ی مقدار مشخصی پروتئین می باشد که معمولاً روی جعبه های آنها ذکر شده است .

نکته : از پولکی بیش تر برای تغذیه ی زنده زاها استفاده می شود .

۲- غذاهای گلوله ای : همانطور که از اسمشان پیداست ، بیش تر به شکل گلوله بوده که معروفترین آنها لوفاک می باشد .

لوفاک : غذایی قهوه ای و دانه دانه که بوی ماهی مانده می دهد و سرشار از پروتئین ( حدود ۵۰ % پروتئین ) است . چندین نوع لوفاک در بازار وجود دارد که لوفاک های روشن رنگ ، روی آب می مانند ولی لوفاک های پر رنگ ، معمولاً به ته آب فرو می روند . این غذا تقریباً مورد پسند تمام ماهی ها بوده و برای تغذیه ی اغلب آنها ( چه گیاهخوار و چه گوشتخوار ) مناسب است .

غذاهای رنگی : همانند لوفاک بوده با این تفاوت که نسبت به لوفاک از پروتئین کمتری ( حدود ۳۵ % ) برخوردار بوده و بیش تر به رنگ های قرمز و سبز موجود است . این غذا یکی از مناسب ترین منابع تغذیه برای گلد فیش ها و گیاهخوارانی که از روی آب تغذیه می کنند ، محسوب می شود .

مغز میگو : دانه های ریز نارنجی رنگی که سرشار از پروتئین بوده و به تنهایی قادر به تامین مواد معدنی مورد نیاز ماهی میباشد .

۳- غذاهای قرصی : بیش تر این غذاها با نام پروتئین عرضه می شوند که اغلب از خزه دریایی ( جلبک ) ساخته می شوند . این غذا بیش تر به عنوان مکمل پروتئینی برای زنده زاها به کار می رود ولی برای تغذیه ی گیاهخوارانی مثل کوریدوراس و کت فیش هم استفاده می شوند .

۴- کرم های منجمد شده : از بهترین منابع پروتئین به شمار می روند که با فشرده کردن کرم هایی چون کرم خاکی ساخته می شوند . از رایج ترین کرم های منجمد شده ، می توان به کرم فشرده و کرم قرمز اشاره کرد .

کرم فشرده : کرم های سفید منجمد شده که به صورت مکعب هایی وجود داشته و برای تغذیه ماهی ها می توان آنها را به شیشه چسبانده و یا به صورت پودر شده استفاده کرد .

کرم قرمز ( خونی ) : کرم های قرمز یا خونی یکی از گونه های کرم خاکی هستند که در بازار به صورت منجمد وجود دارند . این نوع هم سرشار از پروتئین بوده و در سلامتی و رشد ماهی ها نقش بسیار زیادی دارد .

۵- تخم میگو : با حدود ۶۰ % پروتئین ، یکی از بهترین غذاهای منجمد به حساب می رود که تقریباً رایج ترین غذا برای تغذیه انواع بچه ماهی ها می باشد .

البته ماهی ها خیلی راغب به تغذیه با تخم میگو به صورت خشک نیستند ولی اگر به صورت زنده مورد تغذیه ی آبزیان قرار گیرند ، بسیار مورد پسندشان بوده و اثری از آنها در آب باقی نمی گذارند .

نحوه زنده کردن تخم میگوی منجمد : ابتدا در یک تانک یا ظرف شیشه ای مقداری آب بدون کلر ریخته و با استفاده از آبگرمکن دمای آن را روی ۳۰ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید . سپس علاوه بر قرار دادن یک سنگ هوا در تانک ، به ازای هر لیتر ۲ قاشق سوپخوری در آب نمک بریزید . ( بهتر است از نمک دریایی استفاده شود که هیچ افزودنی مضری ندارد . )

ابتدا مقداری از تخم های منجمد را حدود یک ساعت در آب تازه قرار داده تا رطوبت آنرا فرا گیرد ، سپس آنها را به تانک بریزید . دقت داشته باشید محلی که تخم ها در آن قرار دارند باید روشن باشد ، چون در غیر اینصورت بیش تر تخم ها خراب می شوند .

پس از ۴۸ ساعت بچه میگو ها از تخم در می آیند که برای تغذیه بچه ماهی ها آماده اند .

نحوه تغذیه بچه ماهی ها با تخم میگوی زنده : پس از در آمدن بچه ها از تخم ، پمپ هوا را خاموش کرده و در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک چراغ قوه در کنار یکی از گوش های تانک قرار دهید . مشاهده می کنید که بچه میگو ها به طرف روشنایی شنا کرده و در آن قسمت جمع می شوند .

در این حالت می توان با استفاده از سرنگ مقداری از آنها را گرفت و سیس روی تکه ای پارچه ضخیم که روی یک لیوان قرار دارد ریخت تا از آب جدا شوند . در این حالت به آرامی آنها را به تانک ریخته تا بچه ماهی ها از آن تغذیه کنند .  این مقدار برای تغذیه ۶۰ تا ۱۰۰ بچه ماهی کافی بوده و هر بچه ماهی حداقل در روز به دو بار تغذیه بدین وسیله نیازمند است .

غذاهای زنده :یکی از رایج ترین غذاهای گوشتخواران به شمار رفته که لذیذ ترین غذای آنها هم محسوب می شود و استفاده از این غذاها سبب رشد و سلامتی آنها می شود .

۱- ماهی زنده : مورد تغذیه ی بیش تر گوشتخوران قرار گرفته و معمولاً از ماهی های ریز رودخانه به این منظور استفاده می کنند . البته بچه های زنده زاها به خصوص گوپی هم دارای چنین کاربردی بوده و معمولاً برای تغذیه ی آنجل ها مورد استفاده قرار می گیرند .

تذکر : هرگز ماهیتان را با ماهی مرده تغذیه نکنید تا عامل مرگ آن ماهی ، سبب مرگ ماهی شما نشود .

۲- کرم خاکی : سبب تقویت رنگ ماهی ها شده و غذای مورد علاقه ی بیشتر گوشتخواران و گلد فیش ها محسوب می شود .

نکته : قبل از تغذیه ی ماهی ها با کرم خاکی ، آنرا کاملاً با آب بشویید .

چون در همه ی فصول نمی توان در جاهایی مانند باغچه به جستجوی کرم های خاکی پرداخت ؛ می توان آنها را جداگانه پرورش داده و سپس به عنوان غذای ماهی ها مورد استفاده قرار داد .

نحوه ی نگهداری و تکثیر کرم خاکی : ابتدا تعدادی کرم خاکی از باغچه یا محلی که دارای خاک مرطوب است پیدا کرده و سپس آنها را در یک جعبه که در آن مقداری خاک مرطوب است قرار دهید .

سپس مقداری از جعبه را درون آب قرار دهید تا خاک ها مرطوب باقی بمانند .

پس از گذشت مدتی ، چون کرم های خاکی دو جنسه بوده و نیاز به نر و ماده ندارند ؛ تکثیر شده و به تعداد مورد نظر شما خواهند رسید .

نکته : برای جلوگیری از خشک شدن خاک که سبب مرگ کرم های خاکی می شود ، هر روز مقداری آب را روی لایه های بالایی خاک بریزید .

۳- لارو پشه : کرم های ریز سفید رنگی بوده که به تسریع در رشد بچه ماهی ها کمک می کنند .

لارو ها معمولاً در بدن پشه ماده و یا پس از تخم ریزی حاصل می شوند که پس از شستشوی آنها می توان ؛ از آنها برای تغذیه ی ماهی ها استفاده کرد .

۴- دافنی ( کک آبی ) : حشره های ریزی ( ۳- ۲.۵ سانتیمتر ) که در دریاچه ها و یا جاهایی که مقداری آب مدت زیادی ساکن است رشد یافته و می توانند  به عنوان یک تنوع در غذای ماهی ها محسوب شوند .

چون دافنی ها در آب گرم از بین می روند بیش تر در فصل بهار و پاییز در آب های سرد یافت می شوند .

۵- کرم های ریز ( کرم پروانه درخت بید ) : به دلیل ریز تر بودن از تخم میگو ، مورد تغذیه ی بچه ماهی های بسیار ریز قرار می گیرند .

نحوه ی تولید کرم پروانه بید : ابتدا درون یک لگن پر از کره نباتی مانده مقداری بلغور جو ریخته و به اندازه ی مورد نیاز ، آب داغ را به این ترکیب اضافه کنید . ( بطوریکه خمیر شود . )

سپس برای مدتی اجازه دهید تا سرد شود و پس از یک روز آنرا کاملاً با هم مخلوط کنید . دو تا سه روز بعد کم کم ، کرم ها رشد کرده و برای تغذیه آماده می شوند .

نکته : پس از مخلوط کردن آنها ، روی آنها را پوشانده ولی چند روزنه در آن قرار دهید تا تبادل هوا بین محیط و ظرف صورت گیرد .

۶- Parmecium : بزرگترین باکتری تک سلولی می باشد ، که با چشم قابل رویت نیست ولی برای رشد ماهی ها ( به خصوص گیاهخواران ) بسیار موثر است .

Parmecium ابتدا باکتری های کوچک موجود در آب را خورده و سپس ماهی ها از آن تغذیه می کنند .

روش تهیه باکتری Parmecium : ابتدا در یک بطری پر از آب بدون کلر ، مقداری خیار خرد شده بریزید . سپس در بطری را بسته و چند روزنه برای تبادل هوا در آن قرار دهید . برای چند هفته ، بطری را در جای گرم قرار دهید تا باکتری ها در آب رشد کنند .

پس از این مدت می توان مقداری از آب بطری را به تانک منتقل کرده تا باکتری ها در تانک هم تکثیر یابند .

نکته : در صورتی که خیار های خرد شده در آب کلر دار قرار گیرند ، تمام باکتری ها نابود شده و در نتیجه خراب می شود .

۷- کرم گیلاس : کرم های سفید رنگی بوده که معمولاً درون گیلاس های رسیده قابل مشاهده هستند . این کرم ها را می توان پس از شستشوی کامل برای تغذیه ی ماهی ها به تانک منقل کرد .

۸- میگو : بی شک میگو یکی از قوی ترین منابع پروتئین به شمار می رود که می توان از این منبع پروتئین برای افزایش سرعت رشد ماهی ها بهره برد .

تذکر : تنها قسمت های نرم بدن میگو را به ماهی ها داده ، و از قسمت های سخت آن استفاده نکنید .

غذاهای فریز شده :بیش تر غذاهای زنده را ، چون مدت زیادی قابل به نگهداری نیستند می توان فریز کرده تا در فصول دیگر هم قادر به مصرف باشند .

۱- جگر و دل گاو ، گوسفند و مرغ : سرشار از پروتئین بوده که می توان پس از فریز کردن ، در هفته چند بار ماهی ها را با آن تغذیه کرد .

نکته : دقت داشته باشید در هر بار تغذیه ، مقدار کافی جگر یا دل به ماهی ها دهید تا سبب نفخ آنها نشود .

تذکر : هرگز یخ غذای فریز شده را توسط آب گرم ، ذوب نکرده و اجازه دهید کم کم با هوای خارج هم دما شود .

۲- دل گاو فریز شده : امروزه با پیشرفت تکنولوژی دسترسی به مواد مورد نیاز هم سریع و راحت تر شده ، تا جایی که دیگر لازم نیست دل گاو را منجمد کرده و می توان از دل گاو فریز شده که به شکل پولکی ساخته شده به این منظور استفاده کرد .

۳- کرم قرمز ( خونی ) منجمد : کرم های قرمز ( خونی ) را هم می توان منجمد کرده و در مواقع نیاز ، از آنها استفاده کرد .

۴- دافنی منجمد : معمولاً دافنی ها مدت بسیار کمی زنده می مانند و در همه ی فصول هم یافت نمی شوند ؛ که می توان در فصول بهار و پاییز که فراوانند ، آنها را منجمد کرده و در سایر فصل ها مورد استفاده قرار داد .

نکته : دافنی فریز شده در بازار موجود می باشد که برای ساکنان شهر ها طراحی شده است .

۵- کرم خاکی فریز شده : به دلیل کمیاب بودن کرم های خاکی در فصول سرد و اهمیت آن در تغذیه ماهی ها ؛ امروزه کرم های خاکی فریز شده در بازار موجود است که جانشینی برای کرم های خاکی زنده می باشد .

۶- میگو : همانطور که گفته شد میگو سرشار از پروتئین بوده و از این رو به چندین شکل مختلف ( تخم میگو ، مغز میگو ، میگوی زنده و … ) مورد استفاده قرار می گیرد . اما تولید هر کدام نیاز به مراقبت ها و صرف زمان زیادی دارد ؛ که به جای آنها می توان از میگوی فریز شده استفاده کرد .

تذکر : هرگز ماهی زنده ای که بدون دخالت شما ، در آب مرده است را فریز نکرده و به ماهی ها ندهید .

چند غذای ویژه :

۱- برای تغذیه گلد فیش ها می توان از مقدار کمی سیب زمینی آب پز شده و سبزیجات پخته شده ( به مقدار کم ) استفاده کرد .

۲ – غذایی مخصوص گوشتخواران : یک تکه دل گاو ، یک تکه جگر مرغ ، میگو ، آرد جو و مقدار کمی نخود فرنگی یا کاهو پخته شده را در یک کیسه بریزید . سپس آنها را کاملاً با هم مخلوط کرده و پس از آن به تانک منتقل کنید .

نکته : اگر در جگر یا دل مورد استفاده ، تکه ای از چربی ملاحظه شد ، آنرا جدا کرده و سپس با سایر غذاها مخلوط کنید .

غذاهایی که نباید به ماهی ها داده شود :

۱- چربی حیوانات ۲- ادویه ۳- نان ۴- گوشت سفید یا قرمز

تهیه غذا از دل گاو:

مواد لازم برای تهیه غذا از دل گاو:

دل گاو ۱ عدد

۲۵۰ گرم اسفناج آب پز

۲۵۰ گرم میگو

سبوس گندم

ژلاتین

پودر سیر(اختیاری)

چربی های دل را بخوبی تمیز کنید و سیاهرگ های آن را جدا کنید.این کار در صورتی که دل کمی یخ زده باشد راحت تر خواهد بود.دل را تکه تکه کنید و بصورت مکعب های ۲ سانتیمتری تقسیم کنیدتا کار غذا ساز شما را راحت کند.تکه های دل را داخل مخلوط کن یا غذا ساز بریزید.دل را تا زمانی که تکه ی بزرگی دیده نشود خرد کنید.ولی هرگز آن ها را بصورت مایع و یا خمیری شکل در نیاورید.زیرا ماهی ها به ساختار فیبری گوشت نیاز دارند.حال گوشت ها را در ظرف جداگانه ای بریزید.

کمی میگو رابپزید(خیلی کم) و سپس داخل غذا ساز بریزیدو خرد کنید. اسفناج ( آب پز ) را آب کشی کنید و به میگوی ریز ریز شده اضافه کنید.یک فنجان از سبوس گندم به مخلوط میگو و اسفناج اظافه کنید و هم بزنید.بعد از اینکه خوب مخلوط کردید این مخلوط را کنار بگذارید. ۱۵ گرم ژلاتین را به آب داغ اضافه کنید تا ژلاتین ور بیاید.

ژلاتین،مخلوط میگو و دل را مخلوط کنید و برای ۵ دقیقه به حال خود بگذارید. با یک قاشق بزرگ مواد حاصل را در پاکت فریزر بریزید ولی خیلی پر نکنید.بسته ها را در فریزر قرار دهید.

برای استفاده بسته را از فریزر بیرون بیاورید و به تکه های مناسب تقسیم کنید و داخل آکواریوم بیندازید.


نقل از:http://worldfish.blogfa.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

2,050 دیدگاه در “غذای ماهی

 1. Fh_ao

  سلام آقا مجتبی و شهریار و اساتید با تجربه ممنون میشم اگه راهنمایی بکنید . خیلی سردرگم و نگرانم تو همین سایت خوندم خوراک فیک برند های اروپایی زیاد شده یا تاریخ های انقضا رو تغییر میدن. از چند تا فروشنده هم سوال کردم گفتن تاریخ هارو پاک میکنن جدید میزنن و میگن کلا غذا چند ساله وارد نشده… از یه طرف از چند تا فروشنده هم که غذای تا تاریخ ۲۰۲۲ هم داشتن سوال کردم گفتن نه غذا هنوز وارد میشه مشکلی نیست تا چند ماه دیگه دوباره سری جدید هم وارد میشه و تو گمرکه تاریخ هارو نمیتونن عوض کنن چون اون نوشته تاریخ دستگاه مخصوص میخواد نمیتونن تمیز چاپ کنن… … خلاصه بشدت سردرگم و نگران از اینکه هم باید هزینه گزاف بایت یه قوطی کوچیک غذا بکنم بعدش هم معلوم نیست آیا فیک هست یا نیست یا اصلا تاریخش عوض شده یا نشده… لطفا راهنمایی بکنید این خوراک های jbl tetra tropical که تا ۲۰۲۲ تاریخ دارن واقعا اصله و حقیقته یا چی؟؟؟.. کلا ۳ ساله آکواریوم داری و شروع کردم از صفر تا صد تجربم از این سایت کسب کردم کلی هزینه آکواریوم با بهترین سیستم کردم و به لطف این سایت از تعداد زیاد ماهیی که تو این ۳ سال دارم تعداد تلفاتم دو رقمی هم نشده . خیلی برام سخته که بخاطر یه غذای ساده تلفات بدم دلسرد بشم از نگهداری آک..

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   سلام
   اره خیلی بد شده
   ولی نه نماینده هایی هستند و مثلا من میشناسم مثلا ابزیان هزاره واسه تروپیکاله جی بی ال نمیدونم سایت اینترنتی هم داره من خریدم و یکیش جعلی بود
   ببینید برنامه بارکدخوان یا اسکنر بریزید تو موبایلتون بعد وقتی رفتید مغازه اون بارکد غذا رو اسکن کنید بعد خود برنامهه یک بخش داره که تو گوگل سرچ میکنه و بزنید رو اون و تصاویرش رو ببینید یا ببینید اصلا تصویر میاره یا نه اگه تصاویر همون غذا رو اورد یعنی اصل و خوب اگه نیاورد یا یسری عکس دیگه اورد یعنی فیکه
   تاریخ هم نمیدونم اما اکثرا به تاریخی که درج شده اطمینان میکنم و بارکدش رو هم اسکن میکنم و دیگه با خیال راحت استفاده میکنم
   البته اصولا غذا بخش کوچیکی از تلفاته و سیکل اب و تراکم و حجم و فیلتر و کیفیت اب تاثیری که رو مرگ میذارن خییلی بیشتر از غذا هست

   پاسخ
   1. Fh_ao

    البته برنامه بارکدخوان دارم و شما یدونه بارکد اورجینال رو روی ۱۰۰۰ تا غذای فیک چاپ کنید باز هم با اسکن اون هزار تا صفحه ای و میاره که واسه غذای اصلی میاد روش درستی برای راستی آزمایی نیست… البته غذا بخش کوچیکی از تلفاته برای همینه که خیلی سخته بخاطر همین یه مورد تلفات بدم و مجبور شم کل سیستم و جمع کنم . به هر حال کمک بزرگی میکنن بقیه اساتید نظر و تجربشونو بگن کم تجربه هارو راهنمایی کنند آیا این غذاهایی که تا ۲ سال آینده انقضا دارن یا فروشنده ها میگن بار جدید هم داره وارد میشه اصل هستن یا تاریخ جدید چاپ میکنن وارد کننده ها

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اول که تلفات در موجود زنده طبیعیه و نمیتونید برای یک مورد تلفات کل اک رو جمع کنید .
     دوم فعلا همه از همین غذاها دارند استفاده میکنن و خیلی هم مشکلی ایجاد نمیشه و اینکه تاریخ ها رو برخی افراد سود جو به راحتی دست کاری میکنند واقعیت داره اما به صورت تجربی از روی رنگ و بوی غذا باید بفهمید که غذا فاسد شده یا خیر همینکه غذا فاسد نشده باشه قابل مصرف هست نهایتا تاریخ مصرفش گذشته و خیلی از خواص خودش رو از دست داره اما تا زمانیکه فاسد نشده بشه ماهی ها رو نمیکشه.
     باز منتظر نظر سایر دوستان باشید.

     پاسخ
 2. رهام گلچای

  سلام
  چند تا سوال داشتم
  ۱:سرکاری من فقط یک نوع غذای خشک میخوره.دل و غذای زنده هم نمی خوره دو روز گرسنگی بهش دادم بعد دل دادم بازم نخورد و تا دوباره غذای خشک خودشو ریختم با اشتهای تمام خورد . مشکلی براش پیش نمیاد؟
  ۲:غذا شو نمی جوه و خورد نمی کنه و درسته قورت میده ، چیزیش نشه؟
  ۳:وقتی زیادی می خوره شکمش باد می کن و دو سه تا برآمدگی گرد معلوم می شه، او نا چیه؟
  پیشاپیش ممنونم😇

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   سعی کنید به غذای دیگه ای هم عادتش بدید تا اگر بعد در آینده اون غذا رو پیدا نکریدی دچار مشکل نشید.
   خیر شما به طبیعت اطمینان کنید.
   خب زیاد ندید اون ورم شکمی هستش .و در آینده ممکنه دچار مشکل بشید.

   پاسخ
 3. A.James

  سلام من میخوام به اسکارام ماهی زنده بدم بخوره چون خیلی ترسو و ضعیفه خودش ۲۵ سانته و از اسکار ۱۵ سانتی میترسه ولی از یه نفر پرسیدم گفت انگل روده میگیرن خب من پس چطور بهشون غذای زنده بدم که نمیرن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه ماهی طعمه مورد نظر رو یک هفته قرنطینه کنید و از سلامتشون مطمئن بشید و بیماری نداشته باشن دلیلی نداره که انگل روده ای یا هر بیماری دیگه ای بگیرن

   پاسخ
 4. شایان

  سلام کسی میدونه این برند Energy چطوری هست کیفیت محصولش و کجاییه؟ من میخوام یه قوطی ۱ لیتری از FlatMix رو بخرم. میخوام ببینم خوبه یا نه دوستان کسی تجربه استفاده ازش رو داره؟چون با این قیمت ها دیگه خریدن تترا و اینا رو باید فراموش کنیم :(

  پاسخ
 5. 8080m.n(محمد رضا)

  برند انرژی مارک ایرانی بوده که معمولا غذاش از چین میاد و بسته بندی میشه کیفیت خوبی نداره و بهتره فقط برای تنوع غذایی استفاده بشه

  پاسخ
 6. شايان

  کسی غذای تولید داخل یا غذای غیر المانی خوب تا حالا مصرف نکرده؟ تترا و جی بی ال ٢۵٠ میلشون شده ١٧٠ تومن😔

  پاسخ
  1. ali.mns

   سلام.ببین دوست گرامی اولین کاری که باید انجام بدی اینه که غذا میکس درست کنی تا دو روز در هفته به ماهی هات بدی.دومین کار اینه بری عصاره سیر بخری تا با این حجم از غذاهای مقوی بدبختا ورم روده نگیرن و در کل خوبه و خیالت از بیماری ماهی راحت میشه.سومین کار اینه بری کرم فشرده یا خونی بخری.چهارمین کار اینه بری بیومار خوب بخری.پنجمین کار اینه میگو خشک بخری.اگه خواستی غذای دیسکس رو تو بسته های کیلویی میفروشن برو از اونم به مقدار نیازت بخر.من این مواد رو برا تغذیه استفاده میکنم.حالا ببین دوستان چی میگن.

   پاسخ
  2. ali.mns

   راستی ماهی هات چیا هستن؟؟؟من این غذاهارو واسه انجل و بلک گوست استفاده میکنم.

   پاسخ
   1. شایان

    ۲ تا پنگوسی گیاه خوار یه لوچ دلقک یه کت فیش شیشه ای یه بلک گوست یه شارک کرم و یه جلبکخوار چینی

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     این ماهیا همه چیز خوار هستند و از نظر تغذیه ای میتونید هم غذای میکس بدید و هم انواع غذاهای تجاری.

     پاسخ
 7. A.James

  سلام میخواستم بپرسم که کدوم غذا ها انگل و مریضی نمیارن که راحت به ماهی ها بدم چون یه مدت دل مرغ دادم شاید پنج روز یکی از اسکارام مرد و بعد از اون دیگه هیچی ندادم میخوام دوباره غذای مقوی بدم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   دل مرغ غذای خوبی نیست ولیکن اینطور هم نیست در ۵ روز اسکار رو بکشه زیاد مصرف کنید به مرور زمان باعث بی حالی ماهی شما میشه .
   غذا باید تاریخ مصرفش درست باشه و به مقدار مناسب مصرف کنید اگرزیاده روی کنید هر نوع غذایی باشه ماهی رو میکشه. تنوع غذایی هم لازمه و بهتره در طول هفته از حداقل سه نمونه غذای مختلف استفاده کنید.

   پاسخ
 8. A.James

  قبل از گوشت سالم بود ولی بعد پنج روز بی حال شد فرداشم مرد حتی فرصت نکردم دارو بریزم میدونم تنوع لازمه ولی نمیدونم کدوم غذا مطمئن تره که بدم؟

  پاسخ
 9. A.James

  مثلا غذای زنده بچه قورباغه یا حشرات یا کرم یا ماهی چطوره البته ماهی زنده نمیتونم همیشه بدم شاید ماهی یکبار ولی بقیه رو بیشتر میتونم بدم لوفاک هم دارم که همیشه از اون میدم ولی میخوام تنوع غذایی رعایت بشه ولی نمیدونم کدوم غذا مطمئن تره

  پاسخ
  1. ali.mns

   سلام.فعلا که وعضش خوبه.یه روز غذا ندی درست میشه.فقط اگه دیدی پولک هاش از نظم خارج شدن یعنی ورم روده گرفته :|

   پاسخ
  2. alirezaj

   سلام
   شبیه استسقا که نیس.
   اگه پولکهاش بیرون نزده میتونید از سولفات منیزیم و بالا بردن دما و عدم تغذیه برای تخلیه روده ماهی استفاده کنید.در ضمن این سوال جاش اینجا نبود.

   پاسخ
   1. SVK

    سلام
    نمی تونم تشخیص بدم.
    میشه یه عکس بذارید تا بدونم وقتی بیرون زده باشه چطور میشه چون این اولین باریه که به پولک ماهی دقت می کنم.
    ممنون

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بیماری استسقاء رو مطالعه کنید برای تشخیص بهتر باید از بالا به بدن ماهی نگاه کنید و اگر سر فلس ها از بدن جدا شده و بیرون زده باشه استسقاء داره.

     پاسخ
 10. علیرضا

  سلام
  من برای سیچلایدای مالاویم و جانستونی و سیلور اسکات یه غذا به نام آکوا وان سیچلاید کالر خریدم فروشنده میگفت غذای کاملی هست و قبلش هم میگو خشک می دادم،کاهو هم هفته ای یه بار می دادم یه غذای غیر شرکتی هم فروشنده بهم داد و گفت اینا برا رنگ ماهیات خوبه بعد ظهر بریز کنار غذاشون تا بخورن در ضمن دون قرمز هم هست
  نظرتون در مورد این غذاها چیه؟

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   این غذا ها ی شرکت آکوا _تاپ فیش -مالزی -حتی سرا -تروپیکال (البته دو مورد اخر کیفیتشون خیلی خوبه ولی توشون محصول بد هم هست
   این غذا هایی که نام بردم اصلا و ابدا مناسب تغذیه هیچ موجود زنده ای رو کره زمین نیست و پروتیین بسیار بالایی دارند و حتی الکی ادعا هم دارن که ما کارمون خیلی خوبه چون پروتیین غذا هامون بالاست ولی این اشتباهه و در مرور زمان کبد ماهی رو داغون میکنه و جزو بی کیفیت ترین غذا هان

   پاسخ
   1. علیرضا

    سلام
    این غذایی که من گرفتم قیمتش از غذاهای شرکت مالزی بالا تر هست ولی خب قیمت ملاک نیست ولی به این بدی هم نیست که میگین!؟درکل میگن باید برای گوشت خوار ها غذاهایی که پروتئنشون بالا هستش استفاده بشه

    پاسخ
    1. محمد پارسا

     قیمت ملاک نیست عزیز
     کدوم انسانی رو کره زمین بهتون گفته پروتیین بالا خوبه که شما داری به من میگی برای گوشتخوارا پروتیین بالا خوبه
     اره پروتیین بالا خوبه اما نه پروتیین بی کیفیت بذار مثال بزنم
     ببینید مثلا دل گوساله ۵۰ درصد پروتیین داره که خیلی مفیده اگه بدیم به ماهی ولی حالا بیان دل گوساله رو مثلا عصارشو بگیرن و تبدیلش کنن به گرانول دل گوساله و این گرانول ۵۰ درصد پروتیین باشه یه چیز افتضاحی میشه و گند میزنه به کبد ماهی
     الان غذا های هیکاری عالین و تمرکز زیادی رو پروتیین دارن شما برو نگاه بکن ببین ۹۰درصد غذا هاش زیر ۲۹درصد پروتیین دارن واسه همین موضوع که گفتم
     غذای مالزی صحبتش تو تالار گفتگو شد این شرکت اصلا شرکت نیست و وجود خارجی نداره
     خلاصه که حتی تروپیکال و سرا ۴۰۰تومنی هم مثلا بگیم چی بگیم دیسکاس گرانول سرا که ۴۰۰میلش ۴۰۰تومنه اما به مرور کبد ماهیو داغون میکنه و بهینه نشده
     حالا باز میل خودتونه برید اکوا بدید مالزی بدید انرژی بدید

     پاسخ
     1. علیرضا

      خو پس ما به ماهیامون باید چی بدیم دوست عزیز؟

      پاسخ
   2. علیرضا

    اگه براشون انرژی نچرال سیچلاید بگیرم خوبه؟

    پاسخ
 11. sajad78

  سلام من چند روز پیش غذا برای ماهی ها خریدم الان که دقت کردم دیدم که در هر گرانول چندین سوراخ هست تقریبا همه گرانول ها این سوراخ ها رو دارن میخوام بدونم این غذا مشکلی نداره تاریخش هم نگاه کردم تقریبا یک سال تا انقضا مونده.

  پاسخ
 12. sajad78

  مارک غذا انرژی هستش که ساخت ترکیه هست .

  پاسخ
 13. احمدرضا خرم آبادی

  انرژی به درد نمیخوره داداش

  پاسخ
 14. sajad78

  غذای خارجی میخواستم بگیرم ولی متاسفانه هیچ کدوم تاریخ نداشت بعد قیمت هاش هم خیلی گرونه .

  پاسخ
 15. احمدرضا خرم آبادی

  شما بگو چی ماهی نگه می داری تا من بگم چه غذا ها یی خوبه

  پاسخ
 16. sajad78

  اسکار و پرت و نایف و دوتا لجن خوار و یه سوال دیگه هم داشتم سایز این ماهی ها تقریبا بزرگ هستش برای اکواریوم ۱۴۵ لیتری حجم مناسبی هستش ماهی دیگه میشه اضافه کرد؟

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code