غذای ماهی

غذا و تغذیه ماهیان یکی از مهمترین و موثرترین مورد در رشد و نمو ،رنگ امیزی،تکثیر و … ماهی میباشد لذا با وجود اینکه ماهیان موجودات کم توقعی هستند و اکثر غذاهایی که در اختیارشان بگذارید را میخورند ولی برای داشتن ماهیان زیبا،شاداب و قوی باید تغذیه انها را مورد توجه قرار دهید. و احتیاجات ماهیان خود را از لحاظ تغذیه بفهمید برای همین منظور در این بخش به معرفی انواع غذاها و کاربرد ان میپردازیم

غذای ماهیان اب شیرین


انواع غذاها :

۱- غذاهای خشک

۲- غذاهای زنده

۳- غذاهای فریز شده

غذاهای خشک : از سایر غذاها استفاده ی بیش تری دارند که اغلب آنها سرشار از ویتامین هستند . بیش تر آنها به شکل پولکی ، قرصی و گلوله ای ساخته می شوند که اگر به دور از رطوبت و نور نگهداری شوند ، مدت زیادی قابل نگهداری هستند .

۱- پولکی : غذایی لایه لایه می باشد که به رنگ های مختلف وجود داشته و بیش تر به عنوان مکمل غذا به کار می رود و به تنهایی ارزش زیادی ندارد ؛ به این معنی که این غذا تنها دارای مقدار کمی پروتئین برای متعادل نگهداشتن وزن ماهی ها بوده و در رشد آنها تاثیر بالایی ندارد . هر رنگ پولکی هم نشانه ی مقدار مشخصی پروتئین می باشد که معمولاً روی جعبه های آنها ذکر شده است .

نکته : از پولکی بیش تر برای تغذیه ی زنده زاها استفاده می شود .

۲- غذاهای گلوله ای : همانطور که از اسمشان پیداست ، بیش تر به شکل گلوله بوده که معروفترین آنها لوفاک می باشد .

لوفاک : غذایی قهوه ای و دانه دانه که بوی ماهی مانده می دهد و سرشار از پروتئین ( حدود ۵۰ % پروتئین ) است . چندین نوع لوفاک در بازار وجود دارد که لوفاک های روشن رنگ ، روی آب می مانند ولی لوفاک های پر رنگ ، معمولاً به ته آب فرو می روند . این غذا تقریباً مورد پسند تمام ماهی ها بوده و برای تغذیه ی اغلب آنها ( چه گیاهخوار و چه گوشتخوار ) مناسب است .

غذاهای رنگی : همانند لوفاک بوده با این تفاوت که نسبت به لوفاک از پروتئین کمتری ( حدود ۳۵ % ) برخوردار بوده و بیش تر به رنگ های قرمز و سبز موجود است . این غذا یکی از مناسب ترین منابع تغذیه برای گلد فیش ها و گیاهخوارانی که از روی آب تغذیه می کنند ، محسوب می شود .

مغز میگو : دانه های ریز نارنجی رنگی که سرشار از پروتئین بوده و به تنهایی قادر به تامین مواد معدنی مورد نیاز ماهی میباشد .

۳- غذاهای قرصی : بیش تر این غذاها با نام پروتئین عرضه می شوند که اغلب از خزه دریایی ( جلبک ) ساخته می شوند . این غذا بیش تر به عنوان مکمل پروتئینی برای زنده زاها به کار می رود ولی برای تغذیه ی گیاهخوارانی مثل کوریدوراس و کت فیش هم استفاده می شوند .

۴- کرم های منجمد شده : از بهترین منابع پروتئین به شمار می روند که با فشرده کردن کرم هایی چون کرم خاکی ساخته می شوند . از رایج ترین کرم های منجمد شده ، می توان به کرم فشرده و کرم قرمز اشاره کرد .

کرم فشرده : کرم های سفید منجمد شده که به صورت مکعب هایی وجود داشته و برای تغذیه ماهی ها می توان آنها را به شیشه چسبانده و یا به صورت پودر شده استفاده کرد .

کرم قرمز ( خونی ) : کرم های قرمز یا خونی یکی از گونه های کرم خاکی هستند که در بازار به صورت منجمد وجود دارند . این نوع هم سرشار از پروتئین بوده و در سلامتی و رشد ماهی ها نقش بسیار زیادی دارد .

۵- تخم میگو : با حدود ۶۰ % پروتئین ، یکی از بهترین غذاهای منجمد به حساب می رود که تقریباً رایج ترین غذا برای تغذیه انواع بچه ماهی ها می باشد .

البته ماهی ها خیلی راغب به تغذیه با تخم میگو به صورت خشک نیستند ولی اگر به صورت زنده مورد تغذیه ی آبزیان قرار گیرند ، بسیار مورد پسندشان بوده و اثری از آنها در آب باقی نمی گذارند .

نحوه زنده کردن تخم میگوی منجمد : ابتدا در یک تانک یا ظرف شیشه ای مقداری آب بدون کلر ریخته و با استفاده از آبگرمکن دمای آن را روی ۳۰ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید . سپس علاوه بر قرار دادن یک سنگ هوا در تانک ، به ازای هر لیتر ۲ قاشق سوپخوری در آب نمک بریزید . ( بهتر است از نمک دریایی استفاده شود که هیچ افزودنی مضری ندارد . )

ابتدا مقداری از تخم های منجمد را حدود یک ساعت در آب تازه قرار داده تا رطوبت آنرا فرا گیرد ، سپس آنها را به تانک بریزید . دقت داشته باشید محلی که تخم ها در آن قرار دارند باید روشن باشد ، چون در غیر اینصورت بیش تر تخم ها خراب می شوند .

پس از ۴۸ ساعت بچه میگو ها از تخم در می آیند که برای تغذیه بچه ماهی ها آماده اند .

نحوه تغذیه بچه ماهی ها با تخم میگوی زنده : پس از در آمدن بچه ها از تخم ، پمپ هوا را خاموش کرده و در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک چراغ قوه در کنار یکی از گوش های تانک قرار دهید . مشاهده می کنید که بچه میگو ها به طرف روشنایی شنا کرده و در آن قسمت جمع می شوند .

در این حالت می توان با استفاده از سرنگ مقداری از آنها را گرفت و سیس روی تکه ای پارچه ضخیم که روی یک لیوان قرار دارد ریخت تا از آب جدا شوند . در این حالت به آرامی آنها را به تانک ریخته تا بچه ماهی ها از آن تغذیه کنند .  این مقدار برای تغذیه ۶۰ تا ۱۰۰ بچه ماهی کافی بوده و هر بچه ماهی حداقل در روز به دو بار تغذیه بدین وسیله نیازمند است .

غذاهای زنده :یکی از رایج ترین غذاهای گوشتخواران به شمار رفته که لذیذ ترین غذای آنها هم محسوب می شود و استفاده از این غذاها سبب رشد و سلامتی آنها می شود .

۱- ماهی زنده : مورد تغذیه ی بیش تر گوشتخوران قرار گرفته و معمولاً از ماهی های ریز رودخانه به این منظور استفاده می کنند . البته بچه های زنده زاها به خصوص گوپی هم دارای چنین کاربردی بوده و معمولاً برای تغذیه ی آنجل ها مورد استفاده قرار می گیرند .

تذکر : هرگز ماهیتان را با ماهی مرده تغذیه نکنید تا عامل مرگ آن ماهی ، سبب مرگ ماهی شما نشود .

۲- کرم خاکی : سبب تقویت رنگ ماهی ها شده و غذای مورد علاقه ی بیشتر گوشتخواران و گلد فیش ها محسوب می شود .

نکته : قبل از تغذیه ی ماهی ها با کرم خاکی ، آنرا کاملاً با آب بشویید .

چون در همه ی فصول نمی توان در جاهایی مانند باغچه به جستجوی کرم های خاکی پرداخت ؛ می توان آنها را جداگانه پرورش داده و سپس به عنوان غذای ماهی ها مورد استفاده قرار داد .

نحوه ی نگهداری و تکثیر کرم خاکی : ابتدا تعدادی کرم خاکی از باغچه یا محلی که دارای خاک مرطوب است پیدا کرده و سپس آنها را در یک جعبه که در آن مقداری خاک مرطوب است قرار دهید .

سپس مقداری از جعبه را درون آب قرار دهید تا خاک ها مرطوب باقی بمانند .

پس از گذشت مدتی ، چون کرم های خاکی دو جنسه بوده و نیاز به نر و ماده ندارند ؛ تکثیر شده و به تعداد مورد نظر شما خواهند رسید .

نکته : برای جلوگیری از خشک شدن خاک که سبب مرگ کرم های خاکی می شود ، هر روز مقداری آب را روی لایه های بالایی خاک بریزید .

۳- لارو پشه : کرم های ریز سفید رنگی بوده که به تسریع در رشد بچه ماهی ها کمک می کنند .

لارو ها معمولاً در بدن پشه ماده و یا پس از تخم ریزی حاصل می شوند که پس از شستشوی آنها می توان ؛ از آنها برای تغذیه ی ماهی ها استفاده کرد .

۴- دافنی ( کک آبی ) : حشره های ریزی ( ۳- ۲.۵ سانتیمتر ) که در دریاچه ها و یا جاهایی که مقداری آب مدت زیادی ساکن است رشد یافته و می توانند  به عنوان یک تنوع در غذای ماهی ها محسوب شوند .

چون دافنی ها در آب گرم از بین می روند بیش تر در فصل بهار و پاییز در آب های سرد یافت می شوند .

۵- کرم های ریز ( کرم پروانه درخت بید ) : به دلیل ریز تر بودن از تخم میگو ، مورد تغذیه ی بچه ماهی های بسیار ریز قرار می گیرند .

نحوه ی تولید کرم پروانه بید : ابتدا درون یک لگن پر از کره نباتی مانده مقداری بلغور جو ریخته و به اندازه ی مورد نیاز ، آب داغ را به این ترکیب اضافه کنید . ( بطوریکه خمیر شود . )

سپس برای مدتی اجازه دهید تا سرد شود و پس از یک روز آنرا کاملاً با هم مخلوط کنید . دو تا سه روز بعد کم کم ، کرم ها رشد کرده و برای تغذیه آماده می شوند .

نکته : پس از مخلوط کردن آنها ، روی آنها را پوشانده ولی چند روزنه در آن قرار دهید تا تبادل هوا بین محیط و ظرف صورت گیرد .

۶- Parmecium : بزرگترین باکتری تک سلولی می باشد ، که با چشم قابل رویت نیست ولی برای رشد ماهی ها ( به خصوص گیاهخواران ) بسیار موثر است .

Parmecium ابتدا باکتری های کوچک موجود در آب را خورده و سپس ماهی ها از آن تغذیه می کنند .

روش تهیه باکتری Parmecium : ابتدا در یک بطری پر از آب بدون کلر ، مقداری خیار خرد شده بریزید . سپس در بطری را بسته و چند روزنه برای تبادل هوا در آن قرار دهید . برای چند هفته ، بطری را در جای گرم قرار دهید تا باکتری ها در آب رشد کنند .

پس از این مدت می توان مقداری از آب بطری را به تانک منتقل کرده تا باکتری ها در تانک هم تکثیر یابند .

نکته : در صورتی که خیار های خرد شده در آب کلر دار قرار گیرند ، تمام باکتری ها نابود شده و در نتیجه خراب می شود .

۷- کرم گیلاس : کرم های سفید رنگی بوده که معمولاً درون گیلاس های رسیده قابل مشاهده هستند . این کرم ها را می توان پس از شستشوی کامل برای تغذیه ی ماهی ها به تانک منقل کرد .

۸- میگو : بی شک میگو یکی از قوی ترین منابع پروتئین به شمار می رود که می توان از این منبع پروتئین برای افزایش سرعت رشد ماهی ها بهره برد .

تذکر : تنها قسمت های نرم بدن میگو را به ماهی ها داده ، و از قسمت های سخت آن استفاده نکنید .

غذاهای فریز شده :بیش تر غذاهای زنده را ، چون مدت زیادی قابل به نگهداری نیستند می توان فریز کرده تا در فصول دیگر هم قادر به مصرف باشند .

۱- جگر و دل گاو ، گوسفند و مرغ : سرشار از پروتئین بوده که می توان پس از فریز کردن ، در هفته چند بار ماهی ها را با آن تغذیه کرد .

نکته : دقت داشته باشید در هر بار تغذیه ، مقدار کافی جگر یا دل به ماهی ها دهید تا سبب نفخ آنها نشود .

تذکر : هرگز یخ غذای فریز شده را توسط آب گرم ، ذوب نکرده و اجازه دهید کم کم با هوای خارج هم دما شود .

۲- دل گاو فریز شده : امروزه با پیشرفت تکنولوژی دسترسی به مواد مورد نیاز هم سریع و راحت تر شده ، تا جایی که دیگر لازم نیست دل گاو را منجمد کرده و می توان از دل گاو فریز شده که به شکل پولکی ساخته شده به این منظور استفاده کرد .

۳- کرم قرمز ( خونی ) منجمد : کرم های قرمز ( خونی ) را هم می توان منجمد کرده و در مواقع نیاز ، از آنها استفاده کرد .

۴- دافنی منجمد : معمولاً دافنی ها مدت بسیار کمی زنده می مانند و در همه ی فصول هم یافت نمی شوند ؛ که می توان در فصول بهار و پاییز که فراوانند ، آنها را منجمد کرده و در سایر فصل ها مورد استفاده قرار داد .

نکته : دافنی فریز شده در بازار موجود می باشد که برای ساکنان شهر ها طراحی شده است .

۵- کرم خاکی فریز شده : به دلیل کمیاب بودن کرم های خاکی در فصول سرد و اهمیت آن در تغذیه ماهی ها ؛ امروزه کرم های خاکی فریز شده در بازار موجود است که جانشینی برای کرم های خاکی زنده می باشد .

۶- میگو : همانطور که گفته شد میگو سرشار از پروتئین بوده و از این رو به چندین شکل مختلف ( تخم میگو ، مغز میگو ، میگوی زنده و … ) مورد استفاده قرار می گیرد . اما تولید هر کدام نیاز به مراقبت ها و صرف زمان زیادی دارد ؛ که به جای آنها می توان از میگوی فریز شده استفاده کرد .

تذکر : هرگز ماهی زنده ای که بدون دخالت شما ، در آب مرده است را فریز نکرده و به ماهی ها ندهید .

چند غذای ویژه :

۱- برای تغذیه گلد فیش ها می توان از مقدار کمی سیب زمینی آب پز شده و سبزیجات پخته شده ( به مقدار کم ) استفاده کرد .

۲ – غذایی مخصوص گوشتخواران : یک تکه دل گاو ، یک تکه جگر مرغ ، میگو ، آرد جو و مقدار کمی نخود فرنگی یا کاهو پخته شده را در یک کیسه بریزید . سپس آنها را کاملاً با هم مخلوط کرده و پس از آن به تانک منتقل کنید .

نکته : اگر در جگر یا دل مورد استفاده ، تکه ای از چربی ملاحظه شد ، آنرا جدا کرده و سپس با سایر غذاها مخلوط کنید .

غذاهایی که نباید به ماهی ها داده شود :

۱- چربی حیوانات ۲- ادویه ۳- نان ۴- گوشت سفید یا قرمز

تهیه غذا از دل گاو:

مواد لازم برای تهیه غذا از دل گاو:

دل گاو ۱ عدد

۲۵۰ گرم اسفناج آب پز

۲۵۰ گرم میگو

سبوس گندم

ژلاتین

پودر سیر(اختیاری)

چربی های دل را بخوبی تمیز کنید و سیاهرگ های آن را جدا کنید.این کار در صورتی که دل کمی یخ زده باشد راحت تر خواهد بود.دل را تکه تکه کنید و بصورت مکعب های ۲ سانتیمتری تقسیم کنیدتا کار غذا ساز شما را راحت کند.تکه های دل را داخل مخلوط کن یا غذا ساز بریزید.دل را تا زمانی که تکه ی بزرگی دیده نشود خرد کنید.ولی هرگز آن ها را بصورت مایع و یا خمیری شکل در نیاورید.زیرا ماهی ها به ساختار فیبری گوشت نیاز دارند.حال گوشت ها را در ظرف جداگانه ای بریزید.

کمی میگو رابپزید(خیلی کم) و سپس داخل غذا ساز بریزیدو خرد کنید. اسفناج ( آب پز ) را آب کشی کنید و به میگوی ریز ریز شده اضافه کنید.یک فنجان از سبوس گندم به مخلوط میگو و اسفناج اظافه کنید و هم بزنید.بعد از اینکه خوب مخلوط کردید این مخلوط را کنار بگذارید. ۱۵ گرم ژلاتین را به آب داغ اضافه کنید تا ژلاتین ور بیاید.

ژلاتین،مخلوط میگو و دل را مخلوط کنید و برای ۵ دقیقه به حال خود بگذارید. با یک قاشق بزرگ مواد حاصل را در پاکت فریزر بریزید ولی خیلی پر نکنید.بسته ها را در فریزر قرار دهید.

برای استفاده بسته را از فریزر بیرون بیاورید و به تکه های مناسب تقسیم کنید و داخل آکواریوم بیندازید.


نقل از:http://worldfish.blogfa.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,986 دیدگاه در “غذای ماهی

 1. صادق

  سلام. خسته نباشید. غذاهای بسته بندی تاریخ تولید و انقضاشون کاملا مشخصه. در مورد غذاهای فله ای بخصوص بیومار فرانسوی چطوری تشخیص بدیم که دیگه استفاده نکنیم؟ از فروشنده ها پرسیدم یکیشون میگه ۶ ماه یکی میگه ۱ سال ووو.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   باید خودتون تاریخ رو از روی بسته اصلی ببینید و همینطوری جواب شنیدن که نمیتونید مطمئن بشید.

   پاسخ
   1. صادق

    میگم دیگه فله ای هستش. بسته بندی نداره…

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     همون غذاهای فله ای هم بسته بندی دارن قربان همینطوری که نیست مثلا در بسته های ۲۰ کیلو و حتی ۵۰ کیلویی هستند و خود فروشنده اونها رو در بسته های کوچکتر میریزه و میفروشه .
     بنده هم گفتم خدمتتون باید تاریخ رو از روی بسته اصلی خودتون ببینید البته اگر فروشنده معتبر باشه و یا آشنا باشه گونی اصلی رو به شما نشون میده که تاریخش درست هست. در غیر اینصورت اعتباری به اون غذا نیست هم از نظر کیفیت و هم از نظر تاریخ.

     پاسخ
 2. شايان

  سلام میشه خواهش کنم یک تاپیک راجع به انواع مختلف غذای خشک و تفاوت هاشون بزنین
  مثلا جی بی ال بیتس با جی بی ال گرانول میکس چه فرقی میکنه
  یا تبلت هایی که داره جی بی ال با هم چه فرقی داره و هرکدوم برای چه ماهی مناسب هست البته برند های معروف مثل تترا و جی بی ال و سرا و……
  مثلا تترا ١٠ نوع گرانول و پلت و تبلت داره واقعا گیج شدم من😐

  پاسخ
 3. شايان

  فکر کنم پیامم دیده نشد دوستان کسی نمیتونه فرق این غذا ها رو بگه؟ یک هفته ای میشه پیام دادم

  پاسخ
 4. Zeinab80

  سلام
  فروشنده اکواریوم گفت ک لوفاک و بیومار تاریخ انقضا ندارن
  درسته؟!؟

  پاسخ
  1. H∀ⓂΞD20

   سلام
   صد در صد اشتباهه. از نظر اون ها هیچ چیزی تاریخ انقضا نداره و اگرم داشته باشه الکیه… 😐
   لوفاک غذای چندان مناسبی برای ماهیان آکواریومی نیست سعی کنید غذای معتبر خارجی تهیه کنید

   پاسخ
 5. Mojtaba

  سلام و خسته نباشید
  من یه سرسوسماری خالدار یه بیکر معولی و مونو دارم برای رشد بهتر به شون چی بدم واینکه کرم خاکی بیماری به وجود نمیاره

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کرم خاکی رو باید بشورید و یکی دو روز داخل آب باشه تا خاک داخل شکمش تخلیه بشه و بعدا مصرف کنید. برای رشد باید ابتدا در حجم آب زیادی نگهداری بشن پس ابعاد اک مهمه بعد کیفیت آب و تنوع غذایی و کلا شرایط نگهداری باید مناسب باشه بعد اگر غذای گوشتی هم بخوره بهتر رشد میکنن. روش تهیه غذای گوشتی دست ساز در تالار بیان شده مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 6. Hhyaree

  سلام…. ببخشید کرم فسرده،و دو نوع غذای ماهیه گلوله ای یکی گیاههار و یکی سیچلاید برای ماهی گوپی خوبه؟و کافیه براش؟؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر سایز دهان ماهی هاتون باشه مشکلی نداره.

   پاسخ
 7. Amin

  سلام من یک بطری باکتری پارمسی درست کردم با خیار خرد شده الان یه شش روزه گذاشتم تو جای گرم اونوقت یه بوی گندی گرفته میخواستم بدونم اینو بریزم برا تغذیه بچه ماهی بد نیست براشون؟ تا یه هفته ی دیگه خوبه بهشون بدم؟

  پاسخ
 8. karim

  با سلام.میگو های خشکی که تو بسته بندی ارائه میشن برای تغذیه ماهی های گوشتخوار خوب اند یا نه؟و چند بار در روز یا هفته باید میگو خشک شده به ماهی داد.میگو خشک شده برند ocean Free Ever Fresh Baby Red Shrimp خوبه؟

  پاسخ
  1. my_ac

   خوب و حتی عالی. ساختن واسه تغذیه ماهی و اگه خوب نبود که تولید نمیشد!
   سه تا چهار بار در هفته استفاده کنید، در کنارش غذای تازه هم استفاده کنید و حتی غذای تجاری

   پاسخ
 9. ناشناس

  سلام.امروز رفتم برای فایتر ارتمیا خشک شده بگیرم فروشنده این رو بهم داد.
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/01/1552502209991.jpg
  درضمن توی یک بسته بندی غیر شرکتی بود و از اونجایی که تاریخ انقضا نداره یکم نگران شدم.اصن این ارتمیا ها تاریخ انقضا دارن؟حالا اینا به کنار یه چیز دیگه ای که هست اینه که یه سری موجوداتی هستن توی همین بسته ش که نمیدونم چیه.زیاد نیستن در کل ۶-۷ تان.
  عکس اون موجود از بالا:
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/01/1552502601061.jpg
  عکس اون موجود از پایین:
  https://www.onlypet.ir/upload/user/box/01/1552502679991.jpg
  اینا همون ارتمیا هستن یا نه چیز دیگه ای ان؟ممنون

  پاسخ
  1. my_ac

   اینا اصلا ارتمیا نیست
   من موندم چجوری بجای ارتمیا اینو دادن به شما😱

   پاسخ
   1. ناشناس

    سلام.جدن؟اخه تو نت هم سرچ زدم ارتمیا خشک شده عکسش همینطوری بود تقریبا.حالا در کل پس اینا چین؟میشه استفاده کرد؟چون فروشنده خیلی تعریف میکرد ازش.

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اون عکس اول مشخص نمیشه چی هست ولیکن اینها که دورش خط قرمز کشیدین اصلا آرتمیا نیست و بیشتر شبیه به سوسک هست تا آرتمیا.

     پاسخ
   2. alireza st 1384

    سلام
    والا من نمیدونم اینا ارتمیا هستن یا نه ولی میدونم ی حشره ی اشانتیون بهتون دادن….. شوخی کردم.اینا ی چیزایی تو مایه های آفت هستن که حمله کردن به غذای شما.
    ولی به نظرم بله ارتمیا ی خشک هستن

    پاسخ
 10. Fh_ao

  سلام به تایگر بارب شارک و دالر غذای jbl novo rift میشه داد یا این ماهیا به پروتئین بالا نیاز دارن ضرر نداره ؟ چند بار درهفته میشه ازاین غذا داد؟؟
  در کنارش غذای دیسکس و بیومار دارم. در کل این گونه ها بیشتر به پروتئین بالا نیاز دارن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   غذای تخصصی این ماهیایی که اسم بردید نیست ولی میشه داد بهشون، در کنار دیگر غذاها
   خیر به پروتئین بالا نیاز ندارن، این ماهیا همه چیز خوارن و غذاشون متشکل از انواع پروتئین ها، فیبر و دیگر مواد مغذیه

   پاسخ
 11. محمد

  باسلام خدمت دوستان و سایت خوبتون این روزا غذای خوب شرکتهای معتبر مثل تترا.جی بی ال .سرا و…کمتر گیر میاد اگر هم باشه تاریخ مصرف اونها یا گذشته یا اصلا تاریخ ندارن .فقط غذاهای ایرانی مارک انرژی گیر میاد که تاریخ دارن .سوالم از دوستان اینکه از کجا غذاهای شرکتی تهیه میکنن وآیا همین غذاهای ایرانی مصرف بشه برا ماهیا ضرر داره؟بعضی از فروشنده ها میگن چون غذا ها خشک هستن مشکلی نداره که تاریخشون گذشته باشه . لطفا دوستان راهنمایی کنن .باتشکر

  پاسخ
  1. amirhossein1384

   سلام خب گیر میاد و اینطوریام نیست
   شما میتونید از نواب بهترین مارک های خارجی جی بی ال و تترا وسرا و سیچم و…….،تهیه کنید
   خب غذای ایرانی کیفیت خوبی نداره و آب روسریع کثیف میکنه……..
   موفق باشید.

   پاسخ
 12. امیرحسین

  سلام.. میتونم از کرم خاکی زنده برای تغذیه ماهی هایی مثل سیلور شارک، رد لاین، انواع تترا ها، پنگوسی گیاهی و گوپی و مولی استفاده کنم؟؟ و اگ بخام بدم کرم ارو برش بدم و قطعه قطعه کنم یا همون جوری بندازم؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتر استفاده نکنید باز روش صحیح استفاده از کرم خاکی در سایت اومده مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 13. حمید

  یه برنامه غذایی واسه زنده زاها بهم میدین

  پاسخ
  1. amirhossein1384

   سلام
   خب زنده زاه ها ب غذای زیاد متنوع ای احتیاج ندارن.
   ولی بهتره ۳نوع غذای متنوع داشته باشن.
   موفق باشید،

   پاسخ
 14. احسان قهرمانی

  با درود و تجلیل از سایت بسیار قدرتمند و کارامد انلی پت
  سوال اول دوتا سیچلاید سه بند انگشتی دارم همش حمله می کنن به پرت و اسکار و بقیه ماهیام خیلی اذیتشون میکنه چ کنم ؟؟
  ایا کرم خاکی از تو خاک پیدا کردم بدم به ماهیا مث اسکار پرت و سیچلاید و سوروم
  راه جلوگیری از مرض قارچ چیه ؟
  لج خوار چطور غذا بدهم ؟
  مدت زمان پمپ فیلتر اسون و هوا در روز چقد باشه ؟
  برای جلوگیری از اسیدی شدن ایا همون سرامیک تو بازار کافیه بذارم تو پمپ تصفیه
  با سپاس

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب سیچلاید آفریقایی با اسکار سازگاری نداره و باید در ترکیب ماهی هاتون تجدید نظر بفرمایید. ضمنا سیچلاید ها به دکور و مخفیگاه فراوان نیاز دارند.
   خیر ممکنه بیماری داشته باشه و حداقل قبل از استفاده از کرم بهتره اونها رو یک روز داخل آب قرار بدین تا خاک داخل شکمشون خالی بشه و بعدا به ماهی هاتون بدین.
   در طول شب یک برگ کاهو و یا کدو سبز آب پز در کف آک قرار بدین ت اصبح کت فیش ها میخورن البته کدو سبز آب پز و خیار سبز خام کمی کیفیت آب رو پیین میارن اما با روشن بودن فیلتر این مشکل برطرف میشه کاهو و اسفناج کمتر کیفیت آب رو خراب میکنن.
   ضمنا از غذای زیر ابی نیز میتونید به کت فیش هاتون بدین.

   پاسخ
 15. محمد

  سلام خدمت دوستان عزیز و تشکر بابت سایت خوبتون.در مورد غذاهای شرکتی و معروف توی شهر اصفهان غذای که تاریخ داشته باشه گیرم نیومد فعلا با همون غذاهای انرژی دارم سر میکنم لطف کنید دوستان عزیز اگه امکان داره راهنمایی کنید اگه جایی سراغ دارید یا یه سایت معتبر معرفی کنید برای تهیه غذاهای شرکتی .باتشکر

  پاسخ
  1. amirhossein1384

   سلام
   خب انرژی مارک جالبی نیست…
   میتونید از فروشگاه های اینترنتی خرید کنید و فروشگاه های اینترنتی معتبر غذاهای تاریخ دار دارن.
   موفق باشید.

   پاسخ
   1. امیر

    سلام غذایی که به ماهی هامیدهیم چه مدت بایدمصرف شود؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اگر محصول معتبری باشه خودش تاریخ مصرف داره.

     پاسخ
 16. mobinakharazi92

  یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  من الان به ماهی های گوپی، آنجل و زبرام دارم غذای aqua Astaxantin tablet میدم که به شکل قرص هست و به شیشه داخل آکواریوم میچسبه و ماهی ها میخورن. سوالم اینه که آیا غذای خوبیه برای ماهی ها؟

  پاسخ
  1. amirhossein1384

   سلام
   لطفا برای دریافت پاسخ صبر کنید.
   مارک جالی نیستش……….
   بهتره از غذای نوو کالر جی بی ال استفاده کنید ک خیلی عالیه. فقط ب تاریخش دقت کنید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 17. mobinakharazi92

  کسی جواب سوالای بالا نداد؟ بعد توی شهر ما بندرعباس میگو رو تازه صید میکنن و توی بازار ماهی فروش ها میفروشن که از دریای آب شوره و همون میگو رو فریز میکنیم. از این میگو میشه داد به ماهی اگه میشه داد چجوری باید بدیم؟

  پاسخ
  1. amirhossein1384

   سلام
   بهتره برا تغذیه ماهیانی ک شما داری بهتره از غذای خشک استفاده بشه.
   موفق باشید.

   پاسخ
 18. P.M.Z

  سلام
  برای ماکرو غذا های energy(اونایی که کمی گرون تر از انرژی ماهیران هستند) یا مالزیا یا آزو چطور هستن؟

  پاسخ
  1. alinoos

   سلام
   مارک انرژی یا نخرید یا میخرید هفته ای ۱ بار استفاده کنید .
   مارک آزو بهتر از اون استفاده کنید . مارک تترا و جی بی ال و تروپیکال اگه گیر آوردید عالیه .
   تاریخ انقضا محصول رو حتما چک کنید

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code