بیماری های رایج چشمی ماهی ها

بیماری های چشمی در صورت رعایت اصول بهداشتی به ندرت در ماهیان دیده میشوند ولی وجود دارند و گه گاه شاهد بیماری های چشمی هستیم بعضی از این بیماری ها به سهولت درمان میشوند و بعضی دیگر تا مرگ ماهیان و سرایت به سایرین پیش رفته و تلفات جبران ناپذیری به یار می اورند.در این قسمت سعی شده بیماری های چشمی رایج و راه های پیشگیری و درمان ان را به صورت خلاصه برای علاقه مندان قرار دهم امید است مورد توجه قرار گیرد

به ادامه متن توجه کنید


 

انواع بیماری های چشمی ماهیان:

میتوان بیماری های رایج چشمی ماهیان را به سه دسته تقسیم کنیم

بیماری برامدگی چشم (pop eye)

ابری شدن یا ایجاد پرده روی چشم

کور شدن یک چشم یا چشم ها

برامدگی چشم: در این بیماری یکی از چشم ها یا هر دو چشم ماهی به صورت کاملا محصوص بیرون زده و دور تا دور چشم نوار سفید رنگ یا پوستی شکلی نمایان میشود.دلیل بیرون زدگی چشم ها عوامل متعددی دارد که نسبت به سایر علائم بیماری باید تشخیص داده شود ولی در اکثر موارد عامل اصلی این بیماری باکتریایی میباشد که بر اثر شرایط نامناسب اب و عدم رعایت نکات بهداشتی ایجاد شده است.گاهی اوقات بیرون زدگی چشم ها بر اثر حساسیت و یا ضربات به چشم پدید میاید.به هر حال منبع بیماری باید مشخص گردد.

راه های پیشگیری:

سیفون کردن مرتب اب اکواریوم و ایجاد شرایط بهداشتی اب

عدم ایجاد استرس و سازگار نمودن اب برای ماهی تازه خریداری شده یا ماهیی که از یک اکواریوم به اکواریوم دیگر انتقال میابد

رژیم غذایی مناسب و غنی از ویتامینها مخصوصا ویتامین A

سازگار بودن ماهیان در یک تانک (عدم نگهداری ماهیان جنگجو با صلح جو)

درمان: متاسفانه از نظر عملی درمان بیماریبیرون زدگی چشمبه ندرت ثمر بخش بوده مخصوصا در مواردی که علائمی همچون گیجی ماهی و بی اشتهایی و عدم تحرک ماهی نیز نمایان شده باشد و اکثرا مداوای ان با عدم موفقیت همراه است.این بیماری در صورتی کشنده نیست که علائم فوق هنوز ظاهر نشده و ماهی در ابتدای بیماری به سر میبرد ولی درمان قطعی عملی برای ان نیز سخت است و با وجود اینکه منشا از بین میرود ولی چشمها مدتها به همان حالت باقی میماند.در صورت عدم درمانی مناسب بیماری به سایر نقاط بدن نیز سرایت کرده و باعث مرگ ماهی میشود ولی میتوان با درمان انتی بیوتیکی منشا بیماری را از بین برد و از مرگ ماهی جلوگیری کرد ولی بیرون زدگی چشم ماهی و برگشتن ان به صورت اولیه به ندرت اتفاق می افتد.

میتوان از انتی بیوتیک هایی مانند کلرامفنیکل یا تتراسیکلین استفاده نمود.روش درمان میتواند تا ۳ الی ۵ روز ادامه داشته باشد در صورتی که از تتراسیکلین استفاده میکنید یک چهارم اب به صورت روزانه باید تعویض گردد.

ابری شدن یا ایجاد پرده روی چشم: شاید راحت ترین بیماری چشمی برای درمان ابری شدن چشم ماهی باشد این بیماری بر اثر عدم شرایط مطلوب و بهداشتی اب پدید می اید و به راحتی در مراحل اولیه قابل درمان است

کدر شدن چشم ماهی ،ابری شدن چشم ماهیان

علائم:

کدر شدن و حالت سفیدی روی چشم ماهی (ابری شدن چشم)

تحرک کمتر ماهی

درمان :نیازی به قرنطینه کردن ماهی وجود ندارد و میتوان با تعویض نسبی اب و اضافه نمودن نمک بدون ید و داروی متیلن بلو به اب این بیماری را درمان نمود.در طول درمان بهتر است دمای اب را تا ۳۲ درجه بالا ببرید و نور اکواریوم را قطع کنید. این بیماری را با انتی بیوتیک ها در مراحل پیشرفته درمان میکنند

کور شدن یک چشم یا چشم ها: کور شدن یک چشم یا چشم های ماهی به ندرت اتفاق می افتد و بر اثر عدم تغذیه صحیح و کمبود ویتامین ها به وجود می اید. بهترین راه درمان تغذیه غنی شامل ویتامین ها مخصوصا ویتامین A و ایجاد شرایط بهداشتی و مناسب اب است.بهتر است در طول درمان تابش نور به اکواریوم را قطع کنید. متاسفانه درمان این بیماری مدت زیادی طول خواهد کشید

یکی دیگر از مواردی که بعضی از دوستان برای درمان ان سوال میکنند کور شدن چشم ماهی بر اثر ضربات به اجسام نوک تیز و بیرون امدن چشم ماهی توسط سایر ماهان است. که باید عرض شود متاسفانه شانس سالم شدن چشم ها بسیار کم و تقریبا محال است

در صورت کپی برداری لینک منبع (onlypet.ir ) را ذکر کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته


367 دیدگاه در “بیماری های رایج چشمی ماهی ها

 1. hiddenman

  سلام دستان. به کمک فوری نیاز دارم. مدتی به اب اکوریوم نرسیده بودم و حدودا بیشتر ماهی ها ورم چشم گرفتن ولی یه فلاور باکس کوچیک دارم که خیلی بدتر شده تا جایی که کلا چشماس عجیب قریب شده بود و از ماهی ها کتک میخورد. برای اینکه نکشنش جداش کردم حدودا ۳ هفته تو این مدتم از این ویتامینا خریدارم میزدم تو ابش و با مترونیدازول و تتراسایکلین حمامش دادم و امروز مجبوری انداختم تو تانک اصلی ولی همش میخوره به درو دیوار . یه چشمش که کلا مات شده زیرشم سیاهه و اون یکی چشمش تخم سیاهی چشمش سفیده. دوستان با تجربه به نظرتون میشه حداقل یه چشمشو درست کرد یا کاری نمیشه کرد.
  اینم بگم الان سعی میکنم کیفیت ابو بالا نگه دارم(سیفون میکنم ویتامین میزنم و ….) یه سوال دیگه من کپسول تتراسایکلین تو اب میزنم با سنگ هوام رو اب کف میکنه شدید؟ اینطوری نمیشه زد تو اب اصلی تانک؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا برای دریافت پاسخ صبر کنید.
   مترونیدازول که برای این مورد جواب نمیده و برای انگل روده ای استفاده میشه اما داروی ماهی شما همون تتراسیکلین هست اما نه در تانک اصلی بلکه در حمام دارو در تالار روش صحیح حمام دادن ماهی توضیح داده شده مطالعه بفرمایید فقط یک مرتبه و تنها ۳ الی ۵ دقیقه باید ماهی رو حمام بدین و نه بیشتر.

   پاسخ
   1. hiddenman

    ممنون از جواب. حمام همراه نمک باشه؟
    اگر خوب نشد چکار کنم راه دیگه ای نیست دیگه؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     اگر با نمک بدون ید باشه بهتره .
     با این وضعیت ماهی شما درمانش ۵۰ – ۵۰ هست.

     پاسخ
     1. hiddenman

      من به جای نمک، سنگ نمک گرفتن .. طریقه مصرف اون چطوریه؟ ممنونم از جواباتون

      پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       همون مقدار نمک. وزن کنید یا پودرش کنید و در پیمانه مورد نظر(قاشق) بریزید. مقدارش با نمک بدون ید فرقی نداره. برای حمام نمک ۱۵ تا بیست گرم و برای استفاده در اکواریوم اصلی نهایتا یک گرم در لیتر.

       پاسخ
 2. hiddenman

  دوستان و اساتید کسی راهنمایی نمیکنه؟
  یه سوال دیگه هم دارم . من نمک بدون ید پیدا نکردم ولی عطاری نمک دریاچه خالص داشت اونا خوبه؟؟؟. ولی رو کیسش زده که ید طبیعی داره!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نمک بدون ید آکواریوم فروشی ها نیز دارن اگر سنگ نمک هست و تصفیه شده نیست الکی زده ید طبیعی داره ولی باز ریسک نکنید و نمک بدون ید پیدا کنید مخصوصا آکواریوم فروشی هاییکه ماهی آب شور دارن نمک ریف و نمک بدون ید معمولی دارن که هر دو نمونه خوبه ولی نمک ریف گرون تره.

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سوالتون چیه؟ کجا پرسیدید. لینک دیدگاه لطفا؟
   نمک نباید ید داشته باشه و یدش مضره. هر نوع نمکی باشه اگه ید داشته باشه مناسب نیست. از اکواریومی ها نمک بدون ید بگیرید یا اینکه از نمک اب شور استفاده کنید.

   پاسخ
 3. امیر

  سلام من تو اکواریومم سیچلاید افریقایی دارم دوهفته خونه نبودم ک بهشوت برسم وقتی اومدم دیدیم چشم یکی از ماهیام .از داخل انگار سیاهیش در اومده .و کور شده.
  ایا مریضه یا ضربه دیده
  تو اکواریوم چندتا فرانتوزا .گرون دارم ایا اونا مشکلی براشون پیش نمیاد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   اگر چشم ماهی در اومده که در اثر درگیری و ضربه هست.

   پاسخ
   1. امیر

    نه در نیومده از داخل سفید شده مردمک نداره

    پاسخ
 4. hiddenman

  سلام- من تو همین صفحه مشکل چشم ماهی رو بیان کردن و حمام تتراسایکلین و نمک هم دادم فلاور باکسمو ولی چشمش خوب نمیشه. یه چشم کامل کور شده و از بین رفته و این یکی چشمشم وضعیت خوبی نداره(هی به درو دیوار میخوره ): . به نظرتون قارچ میتونه باشه یا انگله یا چیز دیگه…. یه راهکار میشه برای نجاتش به من بدید.ممنونم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اگر برای درمان ماهی دیر اقدام کرده باشید و یا کیفیت آب خراب باشه دیگه درمان نمیشه بهتره کیفیت آب رو بالا نگهدارید و بعد مجددا فقط یک مرتبه از حمام نمک بدون ید و تتراسیکلین به مدت ۳ الی ۵ دقیقه استفاده کنید اگر مجددا جواب نداد دیگه درمان نمیشه البته بلافاصله بعد از حمام معجزه نمیشه بلکه باید چند روز صبر کنید تا ماهی بهتر بشه و دارو اثر کنه ولیکن بیشتر از ۵ دقیقه نباید ماهی رو در حمام نگهدارید.

   پاسخ
   1. hiddenman

    الان که سعی میکنم کیفیت بالا باشه…. سیفون میکنم ویتامین میزنم، نمک میزنم و باکتازیوم انداختم تو اب ولی امیدوارم خوب شه. چشمش یا نمیبینه یا خیلی کم میبینه ولی جنبو جوش داره و غذام میریزم با دردسر بالاخره غذا رو پیدا میکنه میخوره… داروی قوی وجود نداره برای این بیماری؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     در ابتدای بیماری به راحتی میشه درمان کرد. داروهای انتی باکتریال برای این بیماری موثر هست. حتی حمام تتراسیکلین هم که بدید به خاطر ضد باکتری بودن انتی باکتریال ها میتونه مفید باشه. اما خب اگه کار از کار گذشته باشه و چشم ماهی کور شده باشه دیگه کار خاصی نمیشه کرد.

     پاسخ
     1. hiddenman

      یکی از چشم هاش کور شده ولی یکی هنوز نه(البته فکر کنم با اینکه مریضه بشه کاری کرد) از چشم مریض یه عکس میذارم و لطف کنید بگید تو چه مرحله ای هستش . سیاهی چشم خاکستری شده و یه مقدارم خون اطرافشو گرفته (انگل نیست؟)

      https://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1509400479581.jpg
      https://onlypet.ir/upload/user/uploadcase/1509400479622.jpg

      پاسخ
 5. Saghari

  سلام دوست عزیز اگه اونو جابه جا کردید تا ۲۴ساعت به اون غذا ندید
  در ضمن بهترین راه برای درمان رو اقا مجتبا گفتن

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   این یکی چشمی که در عکس گذاشتید کور نشده و درمان میشه حالا یا با حمام تتراسیکلین یا راه بهتر استفاده از داروهای انتی باکتریال وسیع الطیف آبزیان.

   پاسخ
 6. Miko

  سلام ببخشید من یکی از گورامی هام مریضی انگلی کرم روده گرفته بود و به همین دلیل از داروری ازو تریتمنت استفاده کردم برا درمانش ولی حالا که طبق دستور پشت دارو ۳ روز از مصرف میگذره و الان میخوام آب و سیفون کنم و ذغال اکتیو و بزارم که اثر دارو بره دیدم که رو یکی از چشمای یکی از انجلام یه ذره ابری شده خیلی کم نه مثل اون عکسی که تو سایت گذاشتین این و چیکار کنم همون آب و سیفون کنم و ذغال و بزارم خوب میشه
  راستی من نمک بدون ید ندارم اگر از نمک خوراکی استفاده کنم مشکلی به وجود میاد اگر نه چقدر بریزم برای هر لیتر ؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب ابری شدن چشم به دلیل کیفیت پایین آب هست و اگر با سیفون آب ماهی خوب نشد باید درمانش کنید.
   ضمنا حتما حتما باید نمک بدون ید باشه و اگر از نمک ید دار استفاده کنید ماهی رو میکشه و حداقل ماهی های حساس رو میکشه و به بقیه شوک دیدی وارد میشه و از عمرشون کاسته میشه.
   از نمک فقط در صورت لزوم استفاده کنید و اگر گیاه طبیعی و ماهی حساس به نمک ندارید تنها از نمک بدون ید و به ازای هر ۵۰ لیتر یک قاشق غذاخوری تقریبا ۲۰ گرم استفاده کنید.
   برای درمان ابری شدن چشم هم ابتدا کیفیت آب رو بالا ببرید و سپس یک حمام کوتاه مدت نمک بدون ید + تتراسیکلین به ماهی بدین روش حمام دادن ماهی در تالار بیان شده مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
   1. Miko

    ممکنه چون سیکل خراب شده این جوری شده باشه راستی به مدت یه چند ساعت دمای آب از ۲۷ ۲۸ اومده بود رو ۲۳ که درستش کردم ممکنه به خاطر اونم باشه ؟
    انجل و گورامی و رنگین کمان به نمک حساسا؟؟

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بله از سیکل آب میتونه باشه مخصوصا بیماری های چشمی معمولا از کیفیت آب هستند.
     نوسان دمایی و شوک حرارتی برای ماهی ها اصلا خوب نیست و باعث بیماری و ضعیف شدن ماهی ها میشه ولی ابری شدن چشم در اثر افت دما نبوده.
     برای این ماهی هاییکه فرمودین برای هر ۵۰ لیتر آب یک قاشق غذاخوری نمک بدون ید کافیه و بیشتر استفاده نکنید. یعنی تقریبا برای هر لیتر آب نیم گرم نمک بدون ید.

     پاسخ
 7. amerkhani

  سلام.ببخشیدمن یه سیچلایدافریقایی دارم که دورچشماش سفیدشده ایامریض شده یانه وچگونه درمانش کنم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   والا با این توضیحات کمی که دادید مشخص نیست. ممکنه طبیعی باشه و مربوط به رنگ و روی خود ماهی باشه. با این حال اگه برامده هست یا هر روز در حال بزرگ شدنه بله بیماریه و باید درمان بشه. اکثر این نوع بیماری ها باکتریایی هستن و از انتی باکتریال های تجاری استفاده کنید یا از حمام تتراسیکلین. روش حمام نمک یا دارو رو در سایت جستجو کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 8. amiresmaili

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.
  دوستان ماهی اسکارم مردمک چشمش از داخل کمی سفید شده میتونه همین بیماری باشه؟ایادراین مرحله باید چیکار کنم ؟
  وضعشم به این صورته که غذا میخوره ولی کم تحرکه وبیشتر میره کف اکواریوم ازش عکسم میزارم لطفا نظر بدین با تشکر.
  https://onlypet.ir/upload/user/uploadscase/15193079755621.jpg
  https://onlypet.ir/upload/user/uploadscase/151930797584142.jpg

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خواهشا سوال تکراری نپرسید بله همین بیماری ابری شدن چشم هست البته اگر ضربه نخورده باشه.

   پاسخ
 9. aryamehr22

  سلام من دوتا بلک مور یا همون چشم تلسکوپی دارم. یکیشون چند ماهه کور شده چشاش از داخل سفید شده مثل چش آدم کور و هیچ برآمدگی یا عفونتی هم نداشته چون غذای رو آبی میدم وقتی ماهیا میرن غذا بخورن اینم متوجه میشه و راحت غذا میخوره ولی غذایی که تو آب معلقه از بغلش رد میشه و نمیبینه الان یکی دیگه از بلک مورام باز یه چشمش داره سفید میشه.غذای شرکتی تترا میدم بهداشت آکواریومم هم فکر نکنم بد باشه سیکل هم گذروندم و فیلتر سطلی هم تو آکواریوم استفاده میکنم.به نظر استادان عزیز چه دلیلی میتونه داشته باشه که اینا دارن کور میشن.البته من ۱۰ تا گلد فیش دارم فقط بلک مورام اینجوری میشن. پرده سفید هم رو چشمشون نیومده چشاشون از داخل سفید شده.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   با وجود اینکه فرمودید کیفیت اب مناسبه اما اکثرا این مشکل به خاطر کیفیت پایین اب به وجود میاد، البته میتونه عامل باکتریایی هم داشته باشه. به هر حال کیفیت اب رو برسی کنید و در صورت نیاز حتما سیفون بزنید و از دارویی مثل تترا مدیکا گلدمد استفاده کنید که تا ابتدای بیماری هست و ماهی کور نشده درمان بشه. روش درمان با داروهای انسانی هم حمام نمک و تتراسیکلین هست و بعد از اون هم انتفال ماهی به اب کاملا تمیز. باز منتظر نظر دیگر دوستان هم باشید اگه نکته ای باشه پاسخ میدن خدمتتون.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   آقا شهریار کامل توضیح دادن فقط در مورد نمک بدون ید + تتراسیکلی نباید بگم که ماهی رو باید یک مرتبه و به مدت تنها ۳ الی ۵ دقیقه حمام نمک بدون ید + تتراسیکلین بدین که روش صحیح حمام دادن در تالار بیان شده فقط یک مرتبه حمام و انتقال ماهی به آب با کیفیت بالا کافیه دقت کنید شاید آب شفاف باشه ولی خواص شیمیایی اب هم مهمه که با چشم دیده نمیشه پس ممکنه آب شما بی کیفیت باشه و البته هست که چشم ماهی اینطوری شده.

   پاسخ
 10. ک.ن

  ببخشید سلام من چهار تا کوی ده سانتی داشتم چشماشون باد کرد دوتاشون مردن دو تای دیگه با سیر درمان شدن یعنی پف چشمشون خوابید ولی هنوز احساس میکنم نمیبینن چیکار کنم
  مرسی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   باد کردن چشم ماهی بیشتر عامل باکتریایی داره و شاید سیر درمان کامل و قطعی چنین بیماری نباشه. در مورد دیدشون هم چجوری نمیبینن؟ روی چشمشون پرده ای چیزی هست یا نه چشم ها طبیعیه ولی احساس میکنید نمیبینن؟ دقیقا توضیح بدید وضعیت چشم ها به چه صورته؟

   پاسخ
   1. ک.ن

    چشم هاشون کاملا از نظر ظاهری سالمه ولی احساس می کنم نمیبینن و شاید دیدشون خیلی خیلی کمه ولی غذا میخورنو عادی شنا می کنن اما میخورن به درو دیوار

    پاسخ
    1. ک.ن

     راستی دور چشم یکیشون و البته کمی از بدنش لکه های سیاه به وجود اومده دلیلش چیه

     پاسخ
      1. شهریار (onlypet.ir)

       والا جواب خاصی برای سوالتون به نظرم نمیرسه. ظاهرا شرایطشون طبیعیه(از نظر چشم). شاید به خاطر ضعیف شدن یا کهولت سن دیدشون کم شده باشه یا برخوردشون به در و دیوار طبیعیه و زیاد حساس شدید؟!
       لکه های سیاه به وجود اومده هم احتمالا به خاطر کیفیت پایین اب یا شرایط استرس زایی هست که داخلش قرار دارن. باز منتظر نظر سایر دوستان باشید شاید نکته ای رو اضافه کنن
       موفق باشید.

       پاسخ
 11. ـک.ن

  کهولت سن؟ مسن ترینشون چهار سالشه و درشرایط آرومی بودن توی یک تشت بدون موانعی مثل چیز میزای آکواریومی راستش اول فکر کردم ایک گرفتن سریعا انداختمشون توی آب گرم والبته کلر دار بعد اینجوری شد اگر تا جمعه دووم بیارن میندازمشون تو استخر باغمون پر جلبکه یکم ویتامین بخورن اگه خوب شدن که هیچی اگر هم نه بازم هیچی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   کهولت سن رو به عنوان یکی از دلایل عرض کردم و حتما دلیل بر این نیست که ماهیای شما هم سنشون زیاد باشه. به هر حال ما از شرایط ماهیای شما خبر نداریم و دلایل و مواردی که به ذهنمون میرسه رو عنوان میکنیم. در مورد رها سازی در استخر به خاطر خوردن جلبک هم ایده خوبی نیست و میتونید به روش دیگه نیاز های تغذیه ای ماهیاتون رو براورده کنید. این همه محصول تجاری و مولتی ویتامین تجاری و …. هست. اگه هم ماهیا در اب گرم و کلر دار قرار گرفتن و شوک زده شدن ممکنه به بافت های عصبی ماهی اسیب وارد شده بشه و درمانشون تقریبا سخت تا غیر ممکنه یا حداقل به زمان بسیار بالایی نیاز داشته باشه.

   پاسخ
 12. ـک.ن

  از قطره ویتامین آد استفاده کردم الان یکیشون خوبه اون یکی دیگه هنوز یکم بیناییش کمه ولی به هر حال می بینه

  پاسخ
 13. Mohammad_Amin

  سلام دوستان
  امروز دیدم دوتا از تگزاسام رفتاری شبیه جفت گیری از خودشون نشون میدادن و تا یک ساعتی ادامه داشت. حالا از همون لحظه روی چشم یکیشون ابری شده. باید چیکار کنم؟ خودش خوب میشه؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کیفیت اب رو بالا نگه دارید. در صورت امکان بیست درصد سیفون بزنید و مقداری نمک بدون ید (نیم گرم در هر لیتر از اب اکواریوم) اضافه کنید مشکل برطرف میشه. درگیری پیش اومده و ماهیا استرس داشتن و کیفیت اب هم پایین بوده یا پایین اومده و مقداری چشم ها عفونت کرده. کیفیت اب بالا باشه و درگیری باز پیش نیاد مشکل برطرف میشه.

   پاسخ
 14. رضا

  سلام امروز چشم یکی از اسکارام باد کرده از ماهی ها جداش کردم تو قرنطینه است تترا سایکلین با نمک به اب اضافه کردم ایا چشمش خوب میشه یا متورم میمونه اگه بیماری باشه به ماهی های دیگه صدمه میزنه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   در همین بخش توضیح داده شده چکار کنید مطالعه بفرمایید.
   همینکه جداش کردینخیلی خوبه اما باید کیفیت اب تانک اصلی رو بالا نگهدارید تا بقیه بیمار نشن. شرایط نگهداری در تانک قرنطینه هم باید عالی باشه ضمنا فقط یک مرتبه حمام نمک بدون ید + تتراسیکلین به مدت ۳ الی ۵ دقیقه کفایت میکنه برای درمان این ماهی و دیگه باید صبر کنید تا ماهی درمان بشه.

   پاسخ
   1. رضا

    ممنون از راهنمایتون ماهیم بهتر شد عامل بیماری هم مشخص شد اماهی پرت که ۸تا اسکار رو کتک میزد دم همه ماهی هام رو کنده

    پاسخ
 15. Kiana

  با تشکر از مدیریت سایت خیلی مطالب خوب و جامعی در اختیار ما گذاشتین میخواستم با اجازه ی فعالان عزیز سایت مطلبی رو در این باره بیان کنم
  ……………
  برای درمان این بیماری میتوان ابتدا ماهی را به تانک قرنطینه منتقل کرد یک حبه سیر را پوست کنده و در یک جوراب تمیز گذاشته و داخل تانک قرار می دهیم بعد از چند روز ورم چشمها می خوابد ولی ماهی همچنان بینایی خوبی نداری برای برگرداندن بینایی ماهی می توان از قطره ی ویتامین Aاستفاده کرد به امید بهبودی ماهی شما

  متشکر م از مدیریت سایت

  پاسخ
 16. ک.ن

  باعرض سلام و تشکر بابت وبسایت عالیتون
  من متاسفانه مدتی درگیر این بیماری بودم یک کوی داشتم با سه تا ماهی قرمز که ۴ سالی میشد که داشتمشون و تا به حال بیماری نگرفته بودن اما یکدفعه چشماشون باد کرد یکیشون همون اول متاسفانه مرد بعد از یک روز هم کویم تلف شد اما بعد کلی مطالعه یه سری روش هایی رو انجام دادم دوتا ماهی قرمز باقی مونده خوب شدن و الان یه عالمه تخم گذاشتن(فعلا در استخر باغمون به سر میبرن) اول یه حبه سیر پوست کنده توی یک جوراب تمیز قرار بدین ته جوراب رو کره بزنین و داخل تانک قرنطینه قرار بدین بعد از چند هفته ( اگه خوش شانس باشید چند روز) پف چشم ها می خوابه بعد ممکنه ماهی هاکم بینا یا نابینا باشن البته یادتون باشه تانک قرنطینه خالی از هرگونه سنگ یا اشیا تزیینی باشه از غذای کف نشین استفاده کنید ماهی خودش با کمک حس بویایی(اگه آرامش داشته باشه و بهش استرس وارد نکنین) راه غذا رو پیدا میکنه اما برای اینکه بینایی ماهی رو بهبود ببخشید باید از مکمل ویتامین آ یا قطره ویتا مین آد استفاده کنین ایشالا واسه شما هم جواب بده

  پاسخ
 17. سینا

  سلام برای برامدگی چشم غیر از این راه ها نمک دریایی معصره یا نه من یه بلو زبرا ( ماکرو ابی) دارم اوایل خیلی وحشی بازی درمی اورد جداش کردم انداختنش تو سطل دو روز بعد به همراه پرت اسکار انداختمش تو اکواریوم بلو زبرام دنبال اسکار پرت میکرد بعد فردا که دیدمش شناش به شدت کاهش یافته دیگه دنبال ماهیا نمی‌کرد ( گوشه گیر شده بود) چشماش از حدقه در اومد رنگشم بی حال شده و راه راهای بدنش پررنگ تنها غذایی که خورده بود یه زبرا زنده بود

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   نمک کمک زیادی برای درمان این بیماری انجام نمیده. برامدگی چشم یه بیماری باکتریایی هست و نمک تاثیر زیادی روی اون نداره و از انتی باکتریال ها باید استفاده کنید. مثل انتی بیوتیک یا داروهای تجاری انتی باکتریال مخصوص ابزیان
   ضمنا ترکیب ماکرو ابی با اسکار کاملا اشتباهه و مشخصا سازگار نیستن و باهم دعوا میکنن

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دهید یا دیدگاه بگذارید!

*

code