بیماری قارچ زدگی ماهیان اب شیرین

قارچ زدگی یکی از بیماری های رایج ماهیان اکواریومیست که دلیل عمده ان عدم رعایت بهداشت در اکواریوم است.ماهی مبتلا رفته رفته لایه پنبه ای شکلی روی بدنش ظاهر شده و بی اشتها تر از معمول به نظر میرسد.در صورتی که در همان ابتدا درمان اغاز شود شانس زیادی برای بهبودی ماهی وجود دارد و در غیر اینصورت قارچ، بیشترین قسمت بدن ماهی را فرا گرفته و ماهی تلف خواهد شد.بهتر است ماهی قارچ زده را سریعا از مخزن خارج کنید و در تانک قرنطینه به درمان ماهی بپردازید و برای پیشگیری از سرایت قارچ ها به سایر ماهیان، منشا تهاجم قارچی را پیدا کنید و حتی المقدور اب تانک را تا نصفه سیفون کرده و از داروی متیلن بلو برای جلوگیری از تهاجم قارچها به سایر ماهیان استفاده کنید

توضیحات کامل در ادامه متن

بیماری قارچ زدگی


قارچ زدگی

قارچهای آکواریوم معمولا بر روی باقیمانده مواد آلی مرده همچون مواد غذایی،تخمهای گندیده و لاشه ماهیها و دیگر موجودات مخزن زندگی میکنند.

عمومی ترین قارچ،ساپرولگنیاست که میتواند بر هر نوع ماهی اثر کند،اما عمدتا در گونه های سردآبی دیده میشود.تهاجم قارچی همیشه فاکتوری ثانوی برای دیگر مشکلات بهداشتی،مانند عفونت انگلی محسوب میشود.

علت آنکه به ماهی هایی که دچار قارچ زدگی شده اند دیگر هیچ کمکی نمیتوان کرد،آن است که قارچ به اندامهای داخلی نفوذ کرده و به آنها شدیدا آسیب رسانده است.به علاوه،فضولات ناشی از تغذیه و رشد قارچها شدیدا سمی بوده و تمامی اندامهای داخلی را مسموم می نماید.

علایم:

۱-رفته رفته کثیف و چرکی برجسته و پنبه ای شکل بر روی پوست،بیشتر بدن ماهی را میپوشاند.

۲-بی اشتهایی

۳-ماهی در آب کندتر از معمول شنا میکند.

۴-ماهی کمرنگ تر از حالت عادی میباشد.

درمان:

الف)تکه ای پنبه در آب خیس کنید،سپس آن را چلانه و در آیودین یا مرکورکروم فرو کنید.ماهی را از مخزن خارج کرده و در یک پارچه خیش قرار دهید.آنگاه پنبه آماده شده را برای پاک کردن و محو قارچ بکار ببرید.سپس ماهی را به مخزن درمان انتقال ساخته،با داروی ویژه موثر بر علیه میکرو ارگانیسم های متعدد درمان نمایید.

توجه:سرمنشا تهاجم قارچی را یافته و آن را برطرف سازید.

برای پیشگیری از گسترش بیماری های قارچی و یا در مراحل اولیه میتوانید ار نمک طعام یا متیلن بلو استفاده نمایید.همچنین جهت جلوگیری از هجوم قارچها به تخم ماهیها میتوانید از متیلن بلو بهره ببرید


ب)معالجه با متیلن بلو

ابتدا جهت ساخت محلول مادر،یک گرم از بلورهای متیلن را در یک لیتر آب حل کنید.

۱-یک میلی لیتر محلول مادر را در یک لیتر آب آکواریوم بریزید.پس از۵ روز،باقیمانده دارو را توسط فیل/تر ذغالی از آب جداسازید.

۲سه یلی لیتر محلول مادر را در یک لیتر آب در ظرفی جداگانه ریخته و ماهی را برای۳ روز در آن قرار دهید

۳.۲۰۰ میلی لیتر محلول مادر را در ظرفی مجزا در ۱۰ لیتر آب ریخته و ماهی را برای ۳۰ دقیقه در آن حمام دهید.

۴جهت جلوگیری از امراض احتمالی از حمل و نقل،۵۰ میلی لیتر محلول مادر را در ۱۰۰ لیتر آب در مخزن قرنطینه بریزید.

۵-برای پیشگیری از امراض قارچی،۳۰ میلی لیتر محلول مادر به ازای ۱۰۰ لیتر آب به مخزن تکثیر بیافزایید.

منبع:بهداشت و بیماریهای ماهیان آکواریومی-تالیف مهندس مهدی ارچینی

قارچ دهان

قارچ دهان ماهیان اب شیرین

نام بیماری :قارچ دهان ( Mouth Fungus )

اگرچه این بیماری قارچی نیست و توسط باکتری Chondrococcus columnaris که باکتری عامل بیماری کلومناریس است ، ایجاد می شود اما به این دلیل به این نام خوانده می شود که همانند قارچ در بدن ماهی ظاهر می شود .

بیماری کرک پشمی یک واژه ی عمومی است که بیش تر برای بیماری های قارچی که در پوست بدن ، باله ها و دهان اثر می کنند به کار می رود که رایج ترین نوع قارچ در این عفونت Saprolegnia و Achyla می باشد .

علائم بیماری :کرک پشمی سفید یا خاکستری رنگ که شباهت زیادی به تکه های رشته ای پنبه دارد در اطراف دهان ماهی رشد می کند که این تومور های سفید بیش تر در جاهایی که قبلاً انگل رشد کرده و یا آسیب دیدگی وجود داشته ظاهر می شوند.

قارچ دهان ماهیان اب شیرین

پیشگیری :

۱-چک کردن منظم میزان آمونیاک ، نیتریت ، و نیترات آب تا در صورت نیاز از افزایش آمونیاک و نیتریت در آب تانک جلوگیری شود . ( با فیلتراسیون درست آمونیاک ، نیترنیت و نیترات محلول آب نمی توانند از حد معمول افزایش یابند)

۲-هرگز بیش از اندازه به ماهی ها غذا ندهید .

۳-هرگز از غذاهای فاسد شده برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

۴-از غذاهای دریایی مثل دافنی ، توبیفکس (Tubifex  ) و … برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

۵-همیشه ماهی های مشکوک به بیماری را در محلول میکسازین ( Myxazin ) قرنطینه کنید .

۶-از کاهش ویتامین در بدن ماهی با استفاده از Vitazin جلوگیری کنید .

توجه :عامل بیش تر بیماری ها استرس بوده که در صورتی که از استرس در ماهی ها جلوگیری شود دیگر شاهد ماهی های بیمار نخواهید بود .

استرس می تواند عامل شیمیایی(pH و نیتروژن ) ، فیزیکی ( دما و کمبود اکسیژن ) ، بیولوژیکی یا زیستی ( غذاهای کم ارزش و کمبود  ویتامین ) و روانی (پرخاشگری سایر ماهی ها و لمس ماهی ها با دست ) داشته باشد که می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد .

جلوگیری از استرس = جلوگیری از بیماری ماهی ها

درمان :

۱کیفیت آب را افزایش دهید و میزان باکتری ها را به وسیله HumAquat کاهش دهید یا برای درمان از میکسازین ( Myxazin ) استفاده کرده و وسایل آکواریوم را خوب بشویید . در طی درمان هم هوادهی و فیلتراسیون تانک را افزایش دهید .

۲-ماراسین ( Maracyn ) ، متیلن آبی ( Methyl Blue ) ، داروی قارچ ( ( Fungus Cure و ضدقارچ جنگلی ( Jungles Fungus Elminator ) در درمان عفونت های داخلی و خارجی موثرند و آنتی بیوتیک هایی مثل ماراسین ۱ و ۲ ( Maracyn I & II ) هم برای درمان قارچ دهان به کار می روند .

۳-استفاده از نمک که در صورتی که همه ی ماهی ها به بیماری مبتلا باشند درمان در تانک اصلی و در صورتی که تعدادی از ماهی ها بیمار باشند درمان در تانک قرنطینه انجام می شود .

توجه :در صورتی که تنها ماهی های مولی شما مبتلا به غشاء ( تار ) سفید خاکستری روی دهان شده اند قبل از درمان ۱۰ تا ۲۰ درصد آب تانک را کاهش داده و ۱۰ درصد آب شور به تانک اضافه کنید .

منبع مطالب قارچ دهان: aqua-quast 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

564 دیدگاه در “بیماری قارچ زدگی ماهیان اب شیرین

 1. Reza

  باسلام امروز یه مشکل عجیبی برای یکی از ماهیام پیش اومد. وقتی که غذا رو ریختم داخل آکواریوم وماهیها مشغول خوردن بودند به طور ناگهانی مادرم که داشت اتاق رو جارو میزد دسته جارو برقی محکم خورد به شیشه آکواریوم وناگهان یکی از شارک ها که از همه بزرگتر بود ودو سال داشتمش شروع کرد سر خودش رو زدن به در و دیوار آکواریوم وبعد از چند لحضه به حالت خشک و ایستاده واستاد و دیگه نفس نکشید و اعصاب من رو داغون کرد چون خیلی واسه این ماهی زحمت کشیده بودم.میخواستم ببینم تا حالا با همچین چیزی برخورد کرده بودید. با تشکر.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب ماهی ترسیده و مشکلی نداشته.

   پاسخ
 2. ملسه

  سلام ما ماهی قرمزهامون توی حوض نگهداری میکنیم یکی از ماهی توی سرش از دو طرف یه چیزی شبیه غده سفید ایجاد شده که تقارن هم داره زیر پوست سرش هست ولی کاملا زرنگ و عالی هست به نظرتون چیه؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ممکنه قارچ زده باشه و یا عفونت باشه بهتره عکس بذارید تا بهتر بشه نظر داد.

   پاسخ
 3. محمد

  سلام ببخشید مزاحم میشم من قبلا یک ماهی مبتلا به قارچ داشتم بعد رفتم و یک محلول ضد قارچ که وارداتی هست ( تایلند) رو خریدم خب حمام جواب نداد … و ماهی تلف شد …. میخواستم بگم که این محلولی رو گرفتم فقط وقتی ماهی مبتلا شد باید بریزم یا نه مثل اون محلول ابی که ضد عفونی هست هر ماه بریزم اگه قرار باشه بریزم ماهی چند قطره؟؟؟؟
  اکواریوم هم طول ۵۰ عرض ۲۰ و ارتفاع ۳۰ هست

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   هیچ دارویی رو نباید الکی هر ماه استفاده کنید ضمنا ضد قارچ در حمام کوتاه مدت جواب نمیده. البته باید هر دارویی رو طبق دستور خودش مصرف کنید.

   پاسخ
 4. Sara ramezanpour74

  سلام دوستان من ۴ تا مولی خریدم روی باله ی دراز مولی نر یه قسمت کوچک اندازه ی سر سوزن یچیزی هست چسبیده شبیه دونه غذا گردهاس سفید کامل نیست. با دست گرفتمش با دستمال کاغذی یکمی اون قسمت رو لمس کردم ولی نرفت ادامه ندادم که بالش اسیب نبینه. ممکنه قارچ باشه? چه مدت بگذره قارچ رشد میکنه? وای اگه قارچ بود من تنها دارو هایی که در دسترسم دارو های ایرانی هستن ضد قارچ آبی رنگه که انگار هیچ اثری هم ندارن نمیدونم چکار کنم 😔

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   تصاویر بخش انگل لرنه آ رو ببینید و مطمئن بشید لرنه آ نباشه. اگر هم قارچ هست کیفیت آب رو بالا ببرید و از متیلن بلو و یا داروی ضد قارچ مرغوب استفاده کنید درمان میشه.

   پاسخ
 5. aminjan

  سلام دوستان
  دیشب دیدم مولی نر گوشه گیر شده دقت که کردم دیدم باله جلویی کنار آبشش سمت راست نوکش کمی تاخوردی یا چروکیدی داره و یک نقطه ریز سفید داشت امروز صبح کمی بیشتر شده بود و نوعی پف کردگی سفیدرنگ روی نوک باله اش بود وقتی هم شنا میکنه باله سالم رو بیشتر تکان می ده تا باله نوک پف کرده
  غذا رو می خوره و موقع غذا جنب و جوش داره حتی موقع غذا قلدر بازی سابق هم نسبت به بقیه مولی ها داره ولی بعدش گوشه نشین میشه تا حدی و فعالیت سابق رو نداره
  علتش چیه و باید چکار کنم؟
  اکواریوم ۱۰۰*۲۵*۵۰ هست و دارای بخاری و پمپ و تصفیه داخلی دو قسمتی هست
  ۱۳ روز از ماهی دار شدن آکواریوم می گذرد و چرخه نیتروژن کامل نیست 
  قبلا چهار ماهی سالم توی آکواریوم بود که الان هم شاد هستند ( شامل دو مولی و دو گورامی عسلی)
  سه روز پیش دو ماهی خریدم دو تا مولی نر که دیشب این مشکل برای یکی از نر ها دیدم ولی بقیه ماهی های آکواریوم (چه اونی که همراه این سه روز قبل خریدم چه بقیه که ۱۳ روز توی آب هستند) سالم و ظاهرا شاد و پر جنب و جوش هستند.
  دمای آب روی ۲۶ درجه ثابت هست.
  غذای که می خورن نمی دونم چی هست یک بسته کوچک رو آکواریوم فروش داد ۵ هزار تومن توی پلاستیک قهوه ای رنگ هست با دونه های خیلی ریز و بویی شبیه به میگو و غذاهای دریایی  و این چیزها میده
  کیفیت آب ها خوبه و رنگ آب سفید و زلال هست
  ممکن هست این ماهی موقع خرید بیمار بوده و الان بیماری رو نشون داده باشه؟ یا شرایط جدید ماهی باعث بروز بیماری شده؟
  خودش خوب میشه یا باید کار خاصی کنم؟ واگیر دار هست؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالا ماهیتون دچار قارچ زدگی شده. اگه برامدگی پنبه ای شکل روی باله یا بدنش بوجود اومده قارچ زده. باید طبق همین مطلب بالا ماهی رو درمان کنید.
   اون غذا هم احتمالا لوفاکه. از غذاهای دیگه هم در کنارش استفاده کنید.
   کیفیت اب هم فقط از روی ظاهرش مشخص نمیشه و شرایط شیمی اب ممکنه مساعد نباشه
   حتما ماهی باید درمان بشه و خود به خود خوب نمیشه مگر شرایط اب رو بهتر کنید و اگه بیماری قارچ زدگی هست اون رو درمان کنید.

   پاسخ
 6. aminjan

  با توجه به توصیه دوستان دما رو دارم تا ۲۸ درجه افزایش میدم و امروز غذای جدیدی رو به ماهی ها میدم تا تنوع غذایی داشته باشند
  ظاهرا هم باید با متیل بلو شست و شو بدم ولی تا حالا نکردم
  چطور باید با متیل بلو حمام بدم؟

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام در مورد اول خودتون دارید میگید که چرخه طی نشده و حیوون علایم مسمومیت با آمونیکو داره نشون میده از باکتری ساز و مدیای بیولوژیک داخل فیلتر استفاده کنید و گرنه بزودی تلفات شدید خواهید داد.
   غذا هم یا بیومار هستش یا لوفاک -چندان غذای جالبی نیس-که باید حتما از حداقل دو نمونه غذای دیگه هم استفاده کنید تنوع غذایی خیلی مهمه.
   در مورد قارچ زدن بالا بردن دما توصیه که نشده و رد هم شده و با متیلن بلو و حمام درمان نمیشه بلکه باید در تانک و به مدت چند روز از اون استفاده کنید.

   پاسخ
   1. aminjan

    سلام عزیزم
    مرسی از وقتی که گذاشتی
    ماهی از دورن خود آکواریوم مغازه دار مشکل داشت و باله هاش تاخوردگی خفیف داشت که متوجه نشده بودم و شدت گرفت
    حمام نمک دادم و الان ماهی سلامت کامل دارد و جنب و جوش قبلی رو دارد و تاب خوردگی و سفیدی باله ششی ماهی برطرف شده
    بقیه ماهی ها هم شاد و سرحال هستند و نشانه های استرس و فشاری در رفتارشون نیست
    سیکل آب کامل نیست (الان ۱۴ روز از ماهی دار شدن آکواریوم گذشته) ولی تعداد ماهی ها خیلی کم هست و حجم آب خیلی زیاد و پمپ هوا روی درجه بالا هست و پمپ تصفیه داخلی هم داره اکسیژن رو میده و تصمیم دارم تا چرخه یک ماهه کامل نشده ماهی ای اضافه نکنم
    مرسی از توضیحت در مورد دما و کیفیت پایین غذا حتما غذا رو بهبود میدم
    لطفا اگر جایی اشتباه کردم بهم بگو
    فرض من بر این هست که با تعداد کم ماهی و حجم بالای آب، چرخه بعد از یک ماه طی میشه و استرس شدیدی به ماهی ها وارد نمی شود. و تلفاتی در کار نیست
    لیست ماهی ها چهار عدد مولی و دو عدد گوارمی عسلی هست
    ابعاد آکواریوم ۱۰۰*۲۵*۵۰ هست که بالغ بر ۱۲۰ لیتر آب دارد

    پاسخ
    1. alirezaj

     زمان طی کردن چرخه بروش سنتی چهل روز تا دوماه طول میکشه و اگه ماهی با بیماری داخل تانکی باسه که چرخه رو نگذرونده باشه بیماری شدت میگیره و علایم مسمومیت با امونیاک تغذیه نکردن ضعف در تنفس و شنا کردن وخوابیدن کف اب هستش.
     رنگ شفاف اب نشون بر با کیفیت بودن اب نیس.
     وقتی باکتریساز شرکتی هستش چرا روش سنتی؟
     در اخر این سوالات در تالار گفتگو به خوبی باز میشه و دیگر دوستان هم در بحث شرکت میکنن به هر حال من هم ممکنه اشتباه کنم که دوستان در تالار گوشزد میکنند.

     پاسخ
 7. Alex

  با سلام من چند سالی ماهی قرمز در حوض خانه دارم و الان یکیشون که حدود ه ٧،٨ سالشه و حدوده ٢٠ سانت هست مریض شده و. درمان متلین بلو و نمک جواب نمیده،این ماهی رنگش سفیده ولی چند روزه بی‌حال یه وری کف آب می‌خوابه و تمام قسمت پوزه و کمر و باله پشتش قرمز شده،البته سعی می‌کنه حر کت کنه ولی مجدد بی‌حال کف حوض میخوابه،تو حوض حدوده ٢٠ تا ماهی دیگه هم هست در رنگ و انواع مختلف ولی همه خوب هستن،بنظرتون کاریش میشه کرد،تنها تغییر هم که بوجود آمده حدوده ٢ هفته پیش حوض رو تمیزکاریه سالیانه کردم البته بدون تعویض آب فقط آب رو بهم میزنم و فیلتر ها رو روشن میکنم و روزی دوبار تمیز میکنم تا آب صاف و شفاف بشه چون از تابستان گذشته تمیز نکرده بودم بخاطره سرما و مقداری شفاف کننده به آب زدم ولی از این داستان حدوده دو هفته گذشته و همه ماهی ها و حتی بچه ماهی ها سالم هستن!!

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ماهی شما قارچ نداره که از متیلن بلو استفاده کردین.
   احتمالا کیسه هوای ماهی مشکل داره و با این داروها خوب نمیشه و شانس درمانش ۵۰ درصد هست بهتره فقط یک مرتبه حمام تتراسیکلین بهش بدین شاید بهتر بشه. روش صحیح مام دادن ماهی در تالار گفته شده مطالعه بفرمایید.

   پاسخ
 8. آرش

  سلام. من یه ماهی جویل باکس دارم که یه نقطه قرمز که یه کم برجستس مثل یه جوش زیرپوستی تر اومده. تقریبا یه ماهی میشه که این لکه هست. اشتها هم داره و هیچ علایم دیگه ای نداره. آب آک رو هم هر ده روز یا دوهفته یه بار سیفون ۲۵ درصد میزنم. به نظر شما چیکار باید بکنم. در ضمن این لکه به شکل پنبه ای که تو عکسا گفتین نیست. قرمزه و برجسته.
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   عفونت های جلدی به این شکل رو به سادگی میتونید با حمام کوتاه مدت تتراسیکلین و نمک از بین ببرید یا حتی میتونید از داروهای تجاری جنرال مثل سرا امنیپور استفاده کنید

   پاسخ
   1. آرش

    ممنون و سپاسگزار از آقا شهریار عزیز. فقط این حمام باید چند بار تکرار بشه؟ آیا باید تتراسایکلین و نمک همزمان توی حمام استفاده بشه یا جدا جدا. بازم ممنون و سال نو رو هم به شما و دیگر اعضا و مدیران محترم تبریک میگم

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     حمام فقط یک مرتبه در طول دوره درمان . نمک و تتراسیکلین رو هم زمان استفاده کنید اما اگر دیدین ماهی کج شده و شوک زیدی بهش وارد شد سریع از حمام خارجش کنید البت هروش صحیح حمام دادن ماهی مفصلا در تالار گفتگو بیان شده مطالعه بفرمایید در سرچ خود سایت سرچ کنید براتون میاره.

     پاسخ
 9. حسين

  سلام کله سر سوسماری من سفید شده منتهی نه دون دون هس نه پنبه ای انگار گچ مالیدن بهش مثل یه خراش سفید هست کسی میدونه مشکلش چیه
  سیفون اب کردم
  سنگ نمک ریختم
  ضد عفونی ریختم
  هیچی به هیجی

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   این احتمال وجود داره که به جایی برخورد کرده یا کشیده شده و پولکاش رفته.
   اثری از جراحت در اون قسمت ملاحظه نکردید؟
   ماهی تغذیه میکنه و شرایط طبیعی خودش رو داره؟

   پاسخ
 10. حسين

  برخورد نمیدونم ندیدم. اما رو کمرش هم نامحسرس هس این سفیدی منتهی نه بنبه ای هس نه دونه دونه الانم شدیتر شده سرش به طوری که کاملا یه دایره سفید بسیار پررنگ ایجاد شده و تو ای هم رفتارهای غیر طبیعی مثل غلط زدن یا سعی در پریدن به بیرون اب داره
  بله تغیش خوبه از وقتی بنکوس منو خورد اینجوری شده
  اب من سامب داره زلاله درجش رو ٣٠هس نمک زدم دارو زدم نمیدونم چیکار کنم دیگه

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   چون سامپ دارید و آب زلاله دلیل نمیشه کیفیت آب بالا باشه چون علاوه بر خواص فیزیکی خواص شیمیایی آب نیز مهمه که با چشم قابل روئیت نیست و باید هر هفته و یا هر دو هفته بسته به شرایط یک سوم از آب رو حتما سیفون کنید.
   همون غلط زدن و سعی در پریدن بیرون خودش از نشانه های کیفیت پایین اب و بالا بودن درصد سموم اب هست و شاید سیکل آب نیز به هم خورده باشه.
   سر ماهی شما نیز یا ضربه خورده و یا قارچ زده. حتما کیفیت آب رو بالا ببرید و یک سوم از آب رو سیفون کنید و از مقداری متیلن بلو استفاده کنید. ضمنا به کل ذغال اکتیو رو اگر دارید از داخل سامپ خارج کنید و فقط گاهی اوقات و موقتا ازش استفاده کنید.

   پاسخ
   1. حسين

    از کجا بفهمم سیکل اب من خوبه یا نیست و چه جوری تنظیم کنم جز سیفون آب که متوجه شدم

    پاسخ
    1. مجتبی

     سلام
     بخش چرخه رو مطالعه بفرمایید توضیح داده شده.
     باید سیفون مرتب داشته باشید فیلتر دائم روشن باشه و مدیای بیولوژیک داخل فیلتر باشه و از باکتری ساز استفاده کنید تا سیکل طی بشه و برای تست کردن هم باید از کیت های آزمایش آب استفاده کنید که خب هزینه بر هست.

     پاسخ
 11. MILADAK-MIS

  سلام.ببخشید من بچه اسکارهام الان حدود ۵ روزه از تخم بیرون زدنه ولی تعداد خیلی کم حدود مثلا ۱۵ تا از لارو ها یه زائده مثل یه حباب به اندازه یک تخم اسکار زیر بدنشونه و ماهی به سختی میخواد بیاد روی آب ولی نمیتونه و میفته کف و آخرشم از بین میره.میخواستم بدونم این بیماری چی هست و راه درمانش چیه.ضمن یک سوم آب تانک رو هم هر دو روز یکبار با آب بدون کلر تعویض میکنم و مقداری کم متیلن بلو و نمک توی تانک هست.لطفا کامل توضیح بدید چون همچین بیماری رو جایی ندیدم راجع بهش نوشته باشه.با تشکر فراوان

  پاسخ
 12. حسنHTB

  سلام
  کیسه زرد زیر شکم که تا یک هفته هست که غذا شونه سیفون هم هفته ای یک بار کافیه بیشتر که بشه ماهی های ضعیف راحت تر از بین میرن
  غذای بچه ماهی هم از هفته دوم شروع میشه

  پاسخ
  1. MILADAK-MIS

   داداش کیسه زرد نه اینها الان ۲ روزه که دیگه دارن شنای آزاد میکنن کیسه زرد کلا جذب شده یه چیز بزرگتر از کیسه زرد اونم به اندازه یک تخم ماهی اسکار به زیر شکمش چسبیده و تو خالیه مثل یه حبابه و خیلی غیر عادی هست و باعث مرگ ماهی میشه.عکس از اون ماهی های مورد دار نتونستم بگیرم شلوغ پلوغه ولی این عکس بچه ماهی ها هست
   https://www.onlypet.ir/upload/user/box/01/1556192320841.jpg

   پاسخ
   1. مجتبی

    سلام
    ببخشید چند روزی نبودم و دیر جواب دادم.
    بنده حدس میزنم همون کیسه زرده هست چون جذب کیسه زرده ممکنه بسته به شرایط دیرتر انجام بشه مثلا وقتیکه لاروها غذای کافی در اختیار داشت هباشن و تغذیه کنن کیسه زرده دیرتر جذب میشه و موندگاری بیشتری پیدا میکنه اما باز اگر بچه ماهی رشد خوبی نداشته باشه و سالم نباشه کیسه زرده دیرتر جذب میشه. در این شرایط اگر شرایط نگهداری هم خوب نباشه بدون شک باعث تلفات در بین لاروهای چند روزه میشه.

    پاسخ
 13. علی رضا

  سلام
  چندتا مشکل داشتم ممنون ازمحبتتون
  ۱ماهی گورامی طاایی باله سینه ایش یه گوله سفید هسش که براثر برخورد به تنش روی تنشم جاش افتاهده حدود سه هفته هسش ۲نئونم دورلب بالاییش واون یکی اطراف دهنش عین اینکه ماتیک سفید کرده باشه سفید شده دمای اب ۲۹اک ۶۰لیتر فیلتر بیولووداخلی هم دارم همیشه کارمیکنن برای گورامی طلایی حمام نمک ونیترو فرانتویین دادم وواسه نئونم حمام نمک وتتراسایکلین دادم
  درضمن نمک وضدقارچم زدم راستی داخل فیلتر بیولوژیک هم دهتا دونه ذغال اکتیو جازدم حدود دوما میشه این اک راه انداختم

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   ماهی های شما قارچ زدن و فقط کیفیت آب رو بالا ببرید و از ضد قارچ معتبر و مرغوب و یا متیلن بلوی مرغوب استفاده کنید.
   از ذغال اکتیو نباید به صور تدائم در داخل فیلتر استفاده کنید و به جای اون بهتره از سرامیک و مدیای بیولوزیک دیگه استفاده کنید.

   پاسخ
   1. علی رضا

    سلام
    ممنون از محبتتون
    منظوراز بالا بردن کیفیت اب یعنی چه کار کنم غیراز دوهفته یبار سیفون ۳۰درصد از ته اک و هر روز ۴لیتر اب از روی اک عوض کردن درضمن نمک زدم راستی متیل بلو از قوطی ابزی دارو استفاده کردم کیفیت از نظر شما خوبه یا نوع خوبش معرفی کنین اخه تو یزد همه ابزی دارو دارم همه چی از ضدکلر وویتامین و…. شما از شرکت ابزی دارو تاحالا استفاده کردین درضمن دوتا فیلتردارم یکیش داخلی هسش بابرق کارمیکنه اون یکی بیولوژیک با فشار هوا کارمیکنه

    پاسخ
    1. پارسا

     سلام
     کیفیت اب یعنی هر هفته سیفون نه ۲هفته
     بعد مثلا غذا زیاد نریزید اب کثیف شه
     بعد زغال اکتیو بذارید تو تاپ فیلتر
     البته سرامیک و مدیر ها هم باید داشته باشید
     و از مواد سنگ آهکی استفاده نکنید و آکواریومتان جلوی نور نباشه تقریبا همینا باعث با کیفیت شدن اب میشه
     متیلن بلو از سایت اینترنتی بخرید
     مثلا مارک تترا

     پاسخ
    2. شهریار (onlypet.ir)

     سلام
     مشکلی برای سیفون و کیفیت اب نیست. مخصوصا اگه مدیای بیولوژیک در سیستم فیلتراسیونتون داشته باشید(اگه ندارید اضافه کنید) ضمنا از متیلن بلوی مرغوب تری استفاده کنید. بنده نمیتونم بگم محصول بدی هست ولی گزینه دیگه ای رو هم امتحان کنید. خودتون بتونید بلورهای متیلن رو بخرید و محلول مادر رو درست کنید عالی میشه.
     ذغال اکتیو رو هم از سیستم فیلتراسیون خارج کنید.
     ضمنا ماهیایی که قارچ زدن رو باید بگیرید. قارچ ها رو با گوش پاکن و اب نمک تمیز کنید. ماهیا رو به اکواریومی با شرایط ایده ال و اب تمیز اغشته به متیلن بلو( ترجیحا اکواریومی بغیر از اکواریوم فعلی) منتقل کنید. قارچ ها به راحتی از بین میرن.

     پاسخ
 14. علی رضا

  ممنون از لطفتون
  اکواریوم دیگه ندارم و دوتا دیگه از انجلام هم روی باله سینه ای شون یه نقطه سفید کوچیک زده فکرکنم از گورامی گرفتن بااینکه همیشه متیلن تو ابشون بوده وحتی از نوع خارجیش هم استفاده کردم ودما روی ۳۰ بود اونا هم میتونم همینطور که گفتین انجامش بدم راستی یه دفعه ای از ۴تا زبرام دوتاشون رنگشون تیره شده ودوتا گورامی پرلم دارم ازوقتی خریدم ۱۵روزی میشه ندیدم لب به غذا بزنن وهمش یه گوشه تانک میشینن تا دیشب یکیشون مرد واسه اون یکی میشه کاری کرد

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   خب اشتباه میکنید همیشه به آب متیلن بلو میزنید اولا که سیکل آب رو نابود میکنه دوما مقاومت دارویی ایجاد میشه و در زمان بیماری دیگه این دار وجواب نمیده سوما کیفیت آب رو الکی میارید پایین.
   به احتمال زیاد کیفیت آب به شدت پایین هست و سیکل آب هم طی نشده. حتما یک سوم از آب رو سیفون بزنید و هیچ دارو و مکملی به آب نزنید فقط آب بدون کلر و هم دما اضافه کنید و از باکتری ساز استفاده کنید تا سیکل آب طی بشه.

   پاسخ
 15. مجتبی

  با سلام و خسته نباشید
  یه کتفیش دارم که روی بدنش چندتا‌ زخم دیدم که فکر میکنم قارچ باشه
  خواستم بپرسم حتما باید جدا بشه یا توی تانک اصلی هم میشه درمانش کرد
  توی تانکم ۵تا اسکار ۲۰سانتی و یه کتفیش دیگه هم دارم
  ضمنا نمک دریا و ضدعفونی کننده هم اضافه کردم و دما رو تا ۳۲ درجه بالا بردم
  لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  پاسخ
  1. mohammmmadparsa

   زخم با قارچ فرق داره
   به احتمال زیاد اسکارا زدنش
   خب اک قرنطینه خیلی خوبه چون با بالا بردن دما اسکار های بیچاره به خاطر هیچی گرمشون نمیشه
   درضمن سیفون بزنید اک رو و متیلن بلو هم اضاف کنید

   پاسخ
 16. ایلیا

  سلام من تازه میخام اکواریوم رو راه اندازی کنم برای شوروع قطره هایی هست ضروری که باید چن وقت یک بار بریزم

  پاسخ
  1. mohamad parsa

   هیچ قطره ای ضروری نیست به جز باکتری مفید و که یکبار می‌ریزید و به وسیله فیلتر تکثیر میشن

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   هیچ قطره ای که خاصیت درمانی داره ضروری نیست. مثل متیلن بلو که ضدقارچ هست یا انواع داروهای ضدانگل و …. رو نیاز نیست در هنگام راه اندازی استفاده کنید.
   اکواریوم و وسایل رو با نمک ضدعفونی و ابکشی کنید و اکواریوم رو راه اندازی کنید. تنها می تونید از کاندیشنر هایی برای خنثی سازی کلر اب و فلزات سنگین برای بهینه سازی اب استفاده کنید. همچنین از باکتری ساز برای طی کردن سیکل ابتدایی اکواریوم، اما نیازی به استفاده از داروی خاصی وجود نداره یا نیازی نیست دارویی رو دوره ای به اکواریوم اضافه کنید.

   پاسخ
 17. TimsaR11

  سلام دوستان . من ی دیماسونی دارم ک لباش یکمی پنبه ایی شده .یه هفته رفته بودم مسافرت سپرده بودم به یکی از اشناها ک بیاد غذا بده بهشون حالا نمی دونم بخاطر زیاد غذا دادن اینطور شده یا اینه یه هفته دیرتر سیفون زدم .قابل حل شدن هست به نظرتون؟اکواریومو سیفون زدم اب نمکم ریختم تو اکواریوم…

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   کیفیت آب پایین بوده و به احتمال زیاد قارچ زده باید از متیلن بلوی مرغوب استفاده کنید و کیفیت آب رو بالا نگهدارید.

   پاسخ
 18. TimsaR11

  دوستان حمام اب نمک جواب میده به نظرتون ؟

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code