بیماری ایک یا سفیدک

بیماری سفیدک یا ایک از رایجترین بیماری های ماهیان اب شیرین محسوب میشود. در مراحل اولیه بیماری ایک یا سفیدک میتوان با استفاده از افزایش دما درمان را به سرعت میسر کرد اما با پیشرفت بیماری باید از درمان دارویی خاص استفاده شود که در ادامه مطلب توضیخ داده میشود. علل این بیماری ممکن است یکی از دلایلی مانند لمس شدن ماهی با دست،جدال بین ماهیان یا سرد شدن ناگهانی اب باشد.

به ادامه متن توجه کنید

ایک یا سفیدک

 

هر از چند گاهی ممکن است ماهیان اب شیرین به این بیماری دچار شوند، در مرحله پیشرفته نقطه های سفید بسیاری همانند دانه های نمک  سراسر بدن ماهی را می پوشانند. در این حالت، ماهی خود را به اشیاء داخل اکواریوم می مالد و سعی دارد تا انگل را از پوستش جدا کند. مدتی بعد شدیداً تنبل شده و رفته رفته انگل ها با چشم غیرمسلح به صورت لکه های سفید تا یک میلی متر قطر بر روی پوست ماهی قابل رویتند.Ichthyphthirius ها زندگی دوره ای دارند. آنها برای تولید مثل ماهی ها را ترک می کنند و پس از تولید مثل، سوراخ بزرگی در پوست ایجاد میکند که برای عفونت ثانویه باکتریایی یا قارچی باز است. انگل به کف مخزن رفته و یک پوشش ژله ای مانند به نام کیست در اطراف خودش ترشح می کند و درون این کیست به نوزادان بسیاری تقسیم می شود. سپس کیست می ترکد و نوزادان بیرون می ریزند که در حال شنای آزاد میزبان جدیدی را جستجو می کنند. همانند Cryptocaryon، مرحله بین پوست و مرحله کیست هر دو نسبت به درمان مقاومند.

زمان لازم جهت رشد یاخته در زیر پوست به دو عامل اصلی درجه حرارت و قدرت دفاعی بدن ماهی بستگی دارد. هر چه ماهی قوی و سالمتر باشد رشد یاخته به مراتب کندتر خواهد بود. در هر صورت، یک یاخته در درون جداره ای که به دور خود می‌سازد می تواند طی ۸ تا ۲۴ ساعت بیش از ۱۰۰۰ یاخته به وجود آورد.

چرخه حیاط انگل ایک

معمولاً بدن ماهی های مبتلا به این بیماری پس از بهبود تا حدود زیادی در مقابل آن مقاوم می شود. در این حالت، گلبولهای سفید خون دور یاخته ها کیست‌هایی ساخته و آنها را محسوب می کنند. تنها زمانی که قدرت دفاعی بدن ماهی ها بنا به عللی از جمله شرایط غیربهداشتی محیط زیست، تغذیه نادرست، کمبود اکسیژن و ضعف ناشی از سایر بیماری ها تحلیل رود، یاخته های محبوس در کیست ها مجدداً فعال شده و خود ماهی یا حتی ماهی های تازه به آکواریوم وارده شده را مبتلا می سازند.

درمان :می توان در مراحل ابتدایی با استفاده از روش افزایش درجه حرارت آب تا بیش از ۳۰درجه سانتیگراد به مقابله با این بیماری پرداخت ولی در مراحل پیشرفته، وقتی که انگل در پوست ماهی و یا در مرحله کیست است قابل درمان نمی باشد. جهت از بین بردن Ichthyophthirius، پیش از شکل گیری کیست و یا پس از ترکیدن آن باید داروی اختصاصی به مخزن اضافه شود. به هنگام کاربرد دارو، گیاهان و ذغال اکتیو فیلتر را از مخزن خارج کنید.

معالجه از طریق گرما :دما را به تدریج افزایش دهید، به طوری که این افزایش از یک درجه سانتیگراد در ساعت فراتر نرود. هدف ایجاد شرایطی است که ناقل بیماری یا قادر به حیات نباشد و یا حداقل قدرت تولید مثل خویش را از دست بدهد.

برای ماهیان حساس به افزایش دما، از شیوه های درمان دارویی استفاده کنید. جهت سایر ماهی ها، افزایش ۲ تا ۳ درجه سانتیگراد طی ۲ تا ۳ روز بسیار مفید خواهد بود. این عمل جدا از نابودی بسیاری از ناقلین بیماری ها، سبب افزایش پادزهر لازم در خون شده و قدرت دفاعی بدن ماهی را افزایش می دهد.

یکی از پیش شرط های لازم جهت درمان از طریق افزایش دما، تمیزی آب و اکسیژن کافی محلول در آب می باشد.

معالجه از طریق دارو :برای درمان با دارو باید از اکریفلاوین، مالاشیت گرین و یا سولفات کینین یا هیدروکلریدکینین استفاده کرد.

الف) درمان با اکریفلاوین (تریپافلاوین Acriflavin = Trypaflavin) :این دارو در درمان تیرگی پوست و باله ها، گندیدگی پوزه و باله ها، ضدعفونی در جراحات کوچک و به ویژه به هنگام ابتلاء به ایک کاربرد دارد. جهت درمان، ابتداء باید از دارو محلول مادر تهیه کرد. برای این کار یک گرم اکریفلاوین را در یک لیتر آب حل کنید. پس از تهیه محلول، در ظرفی جداگانه به ازاء هر لیتر آب ۵۰ میلی لیتر از محلول مادر ریخته و ماهی را به مدت ۲ تا ۴ روز در آن حمام دهید.

توجه : این دارو آب را شدیداً رنگی می کند.

ب) درمان با مالاشیت گرین (Malachit green) :مالاشیت گرین در معالجه بیماری های قارچی پوست، کدر شدن و یا جوش زدن پوست کابرد دارد. جهت مداوا ابتلا یک گرم از دارو را که به صورت بلورهای ریزی می‌باشد در یک لیتر آب حل کنید. سپس ۶ میلی لیتر از این محلول مادر را در ۱۰۰ لیتر آب حل کرده و ماهی ها را به مدت ۱۲ روز در آن حمام دهید. در روزهای سوم، ششم و نهم نصف مقدار داروی تجویز شده را به آب بیافزایید. پس از ۱۲ روز، نصف آب موجود باید تعویض شده و آب تازه وارد مخزن آبی گردد.

در صورت انجام درمان در ظرفی جداگانه، به دلیل تجزیه دیرتر دارو در آب تازه، مقدار ۴ میلی لیتر از محلول مادر در ۱۰۰لیتر آب کفایت می کند.

روش دیگر درمان با مالاشیت گرین، حل کردن ۱۳ تا ۱۵ میلی گرم مالاشیت در ۱۰۰ لیتر آب است که ماهی ها به مدت ۳ تا ۴ روز در آن حمام داده می شوند.

توجه : مالاشیت گرین بسیار سمی است که به هنگام تماس با پوست یا وارد دهان شدن باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

توجه : از نگهداری مالاشیت یا محلول مادر آن در یخچال حاوی موادغذایی اجتناب ورزید، زیرا علاوه بر سمی بودن سرطان زا می باشد. کاربرد مالاشیت در درمان و یا ضدعفونی در مورد ماهیان پرورشی خوراکی در برخی کشورها به طور کلی ممنوع اعلام شده است و در سایر کشورها پس از کاربرد در معالجه باید ماهی دوره ای در حدود ۲ تا ۶ ماه را پیش از عرضه به بازار مصرف بگذراند.

ج) درمان با سولفات کینین یا هیدروکلریدکینین (Quinine Sulfat or QuinineHydrochloride):یک گرم کینین را در ۱۰۰ لیتر آب حل کرده و ماهی ها را ۳ روز در آن قرار دهید. سعی کنید معالجه در ظرفی مجزا انجام شود. اگر آب به هنگام معالجه کدر شد باید محلول تازه ای تهیه کرده و ماهی ها را به داخل آن انتقال دهید.

توجه : این درمان را برای ماهی های بسیار کوچک و یا بسیار حساس نباید به کار برد.

در بالا مطالبی را از کتاب بهداشت و بیماریهای ماهیان اکواریومی نوشته مهندس مهدی ارچینی برای شما قرار دادم. در زیر سعی میکنم درمان رایج دیگری که که اکثرا در ایران از ان استفاده میکنند و تا حد زیادی هم مسمر ثمر است را برای اطلاعات بیشتر و درمان این بیماری قرار دهم

علائم و شکل بیماری

-نقاط سفید رنگی سر تاسر بدن ماهی را فرا میگیرد

-ماهی کم اشتها و نا ارام است و خود را به اشیاء داخل اکواریوم میکشد

درمان های  رایج

۱)درمان بیماری ایک ان هم در مراحل اولیه با بالا بردن دمای اب تا ۳۲ درجه سانتیگراد و استفاده از داروی ضد انگل میسر است روش کار بدین صورت است که ماهی را به تانک قرنطینه انتقال دهید، دمای اب را تا ۳۲ درجه سانتیگراد بالا ببرید(دما باید تدریجی افزایش یابد)،از داروی ضد انگل به میزان مندرج بر روی بسته استفاده کنید و هر روز قبل از استفاده مجدد دارو ،۲۰ درصد اب را تعویض کنید و بعد از دارو استفاده کنید. این کار را به مدت ۵ الی ۷ روز انجام دهید تا کاملا انگل از بین رود

۲)از نمک هم در درمان سفیدک میتوان استفاده کرد. روش کار به این صورت است که هم میتوان ماهی را در محلول نمک به صورت کوتاه مدت حمام داد و هم به صورت دراز مدت ولی حمام کوتاه مدت اکثرا موفقیت امیز بوده است

۱)حمام کوتاه مدت با نمک:۱۵ تا ۲۰ گرم نمک بدون ید(یک قاشق غذاخوری)را در یک لیتر اب حل کرده و ماهی را به مدت چند دقیقه در ان حمام دهید و سپس به تانک قرنطینه انتقال دهید و دما را تا ۳۲ درجه سانتیگراد بالا ببرید(در صورتی که ماهی در ضمن حمام دادن با نمک با باله های باز به روی اب امد سریعا ان را از محلول خارج کنید)

۲)حمام دراز مدت:یک گرم نمک در هر لیتر اب با افزودن دما تا ۳۲ درجه سانتیگراد میتواند برای ماهی مفید باشد ولی زمانی این درمان خوب عمل میکند و میتوان به عنوان یک درمان قطعی از ان استفاده کرد که از داروی ضد انگل یا پارازیت های پوستی نیز تواما استفاده شود

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

1,408 دیدگاه در “بیماری ایک یا سفیدک

 1. محمد مهدی

  سلام میخواستم بدونم به غیر از حمام نمک چه کارهایی برای از بین بردن بیماری سفیدک میتوان انجام داد؟
  دما رو هم نمیتونم بالا ببرم چون ماهی های سردآبیم دچار شدن

  پاسخ
 2. علیرضا

  سلام من ماهی مولی دم عقربیم دچار شده حمام نمک دادم ولی بخاری ندارم دیگه چه کار هایی میتونم انجام بدم که حداقل بیماری به سایر ماهی ها منتقل نشه

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   حتما نیازه بخاری تهیه کنید. دمای ۳۱ درجه این بیماری رو از بین میبره. البته طی یک هفته ده روز. نمک هم میتونه موثر باشه. داروهای تجاری مقابله با ایک هم از برندهای معتبر موجوده.

   پاسخ
 3. آبتین فروز

  سلام من چند تا تترا چشم چراغی از یکی گرفته بودم اوردم وارد تانک کردم متوجه شدم سفیدک دارن بلافاصله خارجشون کردم تو این مدت کم ۱۰ دقیقه ای ک تو تانکم بودن میتونن انتقال داده باشن ب بقیه ماهی های سالمم؟؟یا ی جایی از تانک رو الوده کرده باشن؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله احتمالش وجود داره. ایک یه بیماری انگلی هست و حتی با انتقال وسایل هم ممکنه منتقل بشه به تانک اینکه خود ماهی بیمار رو منتقل کردید قاعدتا ممکنه اکواریوم رو الوده کرده باشه. اما قرار نیست به این سادگی هم ماهیای شما ایک رو بگیرین و خیلی از ماهیا اصلا به راحتی در برابر این بیماری واکسینه هستن و اگه کیفیت اب و دما خوب باشه و ماهیا هم از قوای کافی و سلامت برخوردار باشن اصلا نمیگیرن. به هر حال برای چشم چراغی ها اگه دمای تانک رو ببرید بالا و کیفیت اب حفظ بشه از بین میرن. شرایط اکواریوم فعلی هم زیر نظر داشته باشید، فکر نمیکنم مشکلی پیش بیاد با این حال تحت نظر باشه و اگه بیماری مشاهده شد درمان رو در اکواریوم اصلی شروع کنید.

   پاسخ
 4. mohamad-65

  سلام دوستان
  یه آکواریوم اسکار دارم که ۶ ماهه راه انداری شده. از تاپ فیلتر با مدیای سیچم استفاده میکنم و سیکل آکواریوم برقراره.
  یه ماهی جدید اضافه کردم که ظاهرا سالم بود ولی با ورود به آک دونه های سفیدک روی بدنش نمایان شد. از فرداش یه ماهی دیگه هم بیحال شده و کف خوابیده و دو تا اسکار آلبینو هم بدنشون کمی سیاه شده.

  دما رو به تدریج بردم تا ۳۲ درجه
  به ازای هر ۴۰ لیتر یک قاشق غذاخوری نمک بدون ید اضافه کردم.
  آب هم کریستال هست.

  ۱- آیا کار دیگه ای میتونم انجام بدم یا همین وضعیت کفایت میکنه؟
  ۲- آیا این دوز از نمک باکتری های مفید روی مدیای سیچم رو از بین برده؟ سیکل به هم میریزه؟
  ۳- آیا سیاه شدن بدن اسکارهای آلبینو مربوط به همین ایک هست؟ شبیه به پیگمان دیسکس هست. آیا درمان میشه و پوستشون سفید میشه یا همینطور میمونن؟
  ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ۱- نه باید صبر کنید، اگه فقط مشکل سفیدکه و بیماری ثانویه ای وجود نداره.
   باید عادت کنیم هر چیزی رو میخوایم به اکواریوم اضافه کنیم رو با دقت اضافه کنیم. حالا موجود زنده است نیازه قرنطینه بشه یا وسایل و دکور و … هست باید ضدعفونی بشه. به هر حال….
   ۲- خیر. تاثیری روی باکتری ها نداره.
   ۳- احتمال میدم بیماری فقط ایک نیست و مشکل دیگه ای هم در اکواریومتون وجود داره. حالا یا بیماری ثانویه باکتریایی یا ….. شرایط رو به طور کلی بررسی کنید. حتی نیازه مقداری سیفون بزنید شاید سموم اب بالاست و با وجود اینکه فرمودید سیکل طی شده و مدیا هم دارید باز ممکنه شرایط شیمی اب خوب نباشه. برای همین سیفون زدن میتونه خیالتون رو از بهبود کیفیت اب راحت کنه. به هر حال اگه همه شرایط اوکی بود و ماهیا طی روزهای اینده بهتر نشدن از یه دوره داروی جنرال هم استفاده کنید. البته دقت داشته باشید داروهای جنرال سیکل و باکتری های مفید رو هم از بین میبرن.

   پاسخ
 5. علی

  سلام. لطفا و خواهشا هرکس اطلاعات دقیق داره و درمان رو میدونه به بنده اطلاع بده !!
  آکواریوم بنده ۳ ماه پیش درونش کرم های ریزی رو دیدم که اندازه تار موی انسان و حدود ۱تا۳ میلیمتر اندازشون بود. انواع و اقسام داروهای ضد انگل خارجی ، جنرال تونیک ، ضد حلزون رو استفاده کردم اما جوابی نگرفتم. حتی تمام وسایل رو خارج کردم و شن هارو دور ریختم ، بعضی از وسایل که امکانش بود رو جوشوندم ، تانک رو کامل با ریکا شستمش ، اما جوابی نگرفتم. لطفا و خواهشا اگر راه درمان دارید با ذکر روش استفاده دقیق بفرمایید که کلا دیگه نا امید شدم از آکواریوم .

  پاسخ
  1. poorya

   دوست عزیز من هم قبلا همین بیماری رو توی آکواریومم تجربه کردم هیچ دارو و دوایی نداره باید کل آکواریوم وسایلشو رد کنی بره ویه آکواریوم جدید با وسایل جدید بخری

   پاسخ
 6. poorya

  سلام من ماهی هام خیلی وقت بود که خودشونو به سنگ میمالیدن ولی اثری از سفیدک نبود تا دیشب که دیدم چنتا دونه سفید روی بال و دم اسکارم هست وچنتا هم روی بدن هم روی باله های اسکاتام ولی امروز بدن اسکات هام کمی بهتر شده بود به نظر شما چکار کنم؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   افزایش دما و بهبود کیفیت اب. حتما مقداری نمک بدون ید به اب اکواریوم اضافه کنید. (نهایتا یک گرم در لیتر)

   پاسخ
 7. حامد

  سلام
  من دیروز ۵ عدد گلدفیش ردکپ خریدم و امروز متاسفانه سفیدک زدن بودن. دما رو از ۱۶ درجه تو ۸ ساعت آوردم روی ۲۲ یک سیفون کوچک زدم و حدودا برای هر ۲،۳ لیتر یک گرم نمک بدون ید ریختم حجم آک هم ۱۵۰ لیتر هست. ماهی ها هم سرحال و غذا خور هستن فعلا.
  دما رو تا کجا باید ببرم بالا؟ کار دیگه ای هست که باید انجام بدم؟
  سپاس

  پاسخ
   1. حامد

    سلام
    ۳۰ درجه برای گلدفیش خیلی زیاد نیست؟!

    پاسخ
    1. Mr.x

     بله زیاد هست و نباید تو مدت کوتاهی تو این شرایط بمونن مخصوصا ماهی سردسیر بهتره ماهی هارو تو یه ظرف یا تنگ منتقل کرد، سپس از آکواریوم فروشی محلول ضد سفیدک بگیری و با ترکیب نمک بدون ید به مقدار مناسب(مقدار شما بسیار پایینه و فایده ای نداره) برای یک لیتر یک قاشق چایخوری نمک استفاده کنید و بعد ۱۲ الی ۲۴ ساعت ماهی هارو به آک انتقال دهید توجه داشته باشید محلول ضد سفیدک باید تو آکواریوم هم ریخته بشه و تا وقتی بیماری ماهی ها از بین نره سیفون نکنید موفق باشید

     پاسخ
 8. مهدی

  سلام وقت بخیر من تانکر ۶۰ لیتری پلنت دارم و داخلش ۲ تا انجل -۴ عدد ویدئو کالر – ۳ عدد دارف -۹ عدد تترا نئون دارم چند روزه روی بدن چند تا از ماهی هام نقطه های سفید مشاهده میشه دمای ا;واریوم من روی ۲۷ هست و هر هفته هم کار سیفون کردن اب انجام میدم میخواستم راهنماییم کنید که چکار کنم چون این چند روز دو تا از دارف هام و یدونه از انجل هام مردن ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. هاوش

   سلام باید ببینید نقطه های سفید حالت پنبه ای دارند اگر پنبه ای بودند قارچ هستند که باید با نمک بدون ید یا ضد قارچ درمان کنید و اگر نقطه های صاف بودند باید با داروی ضد ایک و بالا بردن دما درمان کنید

   پاسخ
   1. مهدی

    سلام وقتتون بخیر چطور میتونم تشخیص بدم ؟
    چون اندازه یه سر سوزن هست

    پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   درمان بیماری در اکواریوم پلنت کمی سخته و نیازه از داروهای تخصصی پلنت سیف استفاده کنید یا ماهیا قرنطینه بشن و اختصاصی درمانشون کنید و سپس شرایط اکواریوم رو با سیفون و تعویض اب و پاکسازی و …. ایده ال کنید و ماهیا برگردن سرجاشون که اینم خودش دردسرهای خاصی داره ولی چاره ای نیست.

   پاسخ
 9. Sara ramezanpour74

  سلام خسته نباشید. ببخشید سوالی داشتم. من اکواریوم حدود سی لیتریه و همه ی ماهی هام مولی هستن.

  به تازگی دو تا کف خوار کوچک از مغازه ماهی فروشی تهیه کردم که همون دو تا همش خودشون رو میخاریدن و به فروشنده قبل خرید گفتم چشونه که گفت طبیعیه.

  از زمان اضافه کردنشون به آکواریومم یک هفته ای گذشته الان همه ی ماهی هام خارش میدن خودشونو به دیواره ها.
  امکان داره ایک باشه؟ چون هر جایی سرچ میکنم در مورد خارش ماهی ها نتیجه میاد ایک ولی هیچ علائمی از دونه های سفید ایک ندارن امکان داره مراحل اولیه ایک باشه؟ ایا این خارششون خود به خود ممکنه خوب بشه؟ کیفیت آب کاملا خوبه دما ۲۸ درجه و هنوز نه از نمک استفاده کردم و نه از داروی ضد ایک.
  توی آکواریومم دو تا گلدون گیاه دارم. اگه ممکنه راهنمایی کنید پیشنهادتون چیه ؟ ممنونم.

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام
   ایک نیس انگل خارجیه که با اون دو تا ماهی بیمار وارد آکواریوم کردید.
   دارو برای درمانش زیاده ولی اکثرا کت فیش ها رو از بین میبرن.یه مقاله در سایت موجوده.میتونید مطالعه کنید.

   پاسخ
   1. Sara ramezanpour74

    سلام. تاپیک رو دیدم ممنونم فکر کردم ایکه ولی میخواستم بپرسم این مشکل با افزایش دما و نمک ممکنه حل بشه ؟ گیاه هامو از آکواریوم بیرون میبرم و میخوام در قدم اول نمک مخصوص اضافه کنم. دما رو بنظرتون برای مولی ها چقدر بالا ببرم الان روی ۲۸ درجس؟

    پاسخ
    1. محمد پارسا

     نمیدونم دمای تانکتون رو
     ولی من میدونما الان با این اوضاع من هی یه چی میگم اعصاب خورد میشه
     به هر حال
     کلا این مشکل احتمال بالا از چرخه نیتروژنه
     من بودم
     یه سیفون ۶۰درصد میزدم
     بعد شما باید یه فیلتر مناسب بگیرید (هنگان خوبه) بعد توش مدیا مثل سیپوراکس با یه باکتریساز مثل استابیلیتی سیچم اضافه کنی
     بعد چرخه نیتروژن بعد یکی دو هفته طی میشه در صورت شرایط و دمای مناسب .

     گیاه هم شرایط لازم داره مثلا دی اکسید کربن و بستر مخصوص و نور مخصوص و… اگه نباشن موقتی در حد یکی دو ماه هم کمتر ممکنه زنده بمونن

     پاسخ
     1. Mani mani mani

      سلام آقا ایشون کتفیش مریض وارد آکواریوم کرده چه ربطی به سیکل داره شما ماهی مریض وارد آک بکنی بقیه هم احتمال خیلی زیادمبتلا میشن

      پاسخ
  2. MAHDI Z

   سلام
   مشکل ماهیان شما طی نشدن سیکل نیست و صد در صد ماهیان شما دچار انگل پوستی شدند که باید یه داروی ضدانگل پوستی و البته ترجیحا و الزاما داروی برند خارجی استفاده کنید . یه تاپیک با موضوع انگل پوستی ( خارش بدن ماهیان ) در سایت هست ، جستجو کنید و از اون مطالب استفاده کنید

   پاسخ
   1. mohammad

    سلام دوستان
    این داروی سولفات کینین که گفتید داروی انسانیه واینکا واقعا درمان کنندس؟
    یه سوال دیگه هم دارم برای درمان دم خوره میشه ار اریترومایسین استفاده کرد شنیدم میگن فوقالعاده هست واقعیت داره؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     ایک رو راحت میتونید درمان کنید و نیازی به این دارو هم نیست. با افزایش دما و استفاده از داروهای تجاری میشه راحت این بیماری رو درمان کرد.
     انتی بیوتیک ها هم عموما برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده میشن و دم خوره هم چون عامل باکتریایی داره میتونه تاثیر داشته باشه. البته اینکه به چه صورت مورد استفاده قرار بدید مهمه و هر انتی بیوتیکی رو به راحتی نمیتونید در اکواریوم استفاده کنید.

     پاسخ
     1. mohammad

      اخه داروهای تجاری گرون قیمت شده
      و اینکه نیتروفرانتوعین هم برای دم خوره نوشته بودید دمان کنندس شما خودتون. به شخصه استفاده کردید؟

      پاسخ
      1. Mani mani mani

       سلام ایک رو بدون دارو کیتونید درمان کنید فقط افزایش دما و اضافه کردن نمک کافیه برای دم خوره هم بنده در هر سی لیتر یک قرص استفاده کردم و جواب داد. ۱۰ روز دارو تو آب بود. بعدش که دارو حذف شد دیگه دمها شروع به ترمیم کردن

       پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code