کت فیش آفریقایی

کت فیش افریقایی یا گربه ماهی راه رونده موضوع مورد بحث این قسمت میباشد. شاید شکل و شمایل این گربه ماهی شما را به یاد اژدها های چینی بیاندازد شاید هم مشاهده این همه سیبیلک و شکل و شمایل ان برای شما عادی باشد و شما را به یاد خانواده بزرگ گربه ماهیان بیاندازد که اکثرا سیبیل های واضحی دارند. به هر حال در ادامه متن بیشتر با این گربه ماهی زیبا و مرموز اشنا خواهیم شد.

به ادامه متن توجه کنید

نام علمی: Clarias batrachus

نام رایج: کت افریقایی، گربه ماهی افریقایی , کت فیش راه رونده

خانواده:Clariidae  گربه ماهیان

زیستگاه:  آسیای جنوب شرقی (در مالزی ، تایلند ، شرق هند ، سری لانکا، بنگلادش ، برمه ، اندونزی ، سنگاپور و …. یافت می شود)

دمای مناسب نگهداری: در محدوده دمایی بین ۱۰ الی ۲۸ درجه سانتیگراد 

سایز: ۳۰ سانتیمتر

شناخت: گربه ماهی راه رونده که در کشور ما بیشتر به کت افریقایی معروف است از ماهیان زیبا و هم خانواده گربه ماهیان است که بومی جنوب شرقی اسیا هستند. انها در نهر ها ، برکه ها ، مرداب ها و اب های ارام و حتی راکد و موقت زندگی میکنند. انها میتوانند از اکسیژن هوای بیرون تنفس کنند. نام راه رونده از قدرت حرکت و به اصطلاح راه رفتن انها در ابهای کم عمق و حتی خشکی نشعت گرفته است که به اصطلاح با باله های سینه ای راه میروند و شاید به همین دلیل راه رونده نام گرفته اند. انها میتوانند از برکه های موقت ابی که ایجاد شده و در حال خشک شدن است به برکه ای دیگر حرکت کنند. بدن این گربه ماهی فاقد پولک است اما پوستی لزج گونه و سخت دارد که بدن در برابر حرکت در اب های کم عمق و خشکی در امان بماند. سیبیلک های این ماهی نسبت به سایر گربه ماهیان بلند تر و بیشتر به نظر میرسد گرچه اکثر گربه ماهیان هم از سیبیلک های اینچنینی بی نصیب نیستند.

 

نگهداری: نگهداری انها در تانک های جمعی همیشه لذت بخش و خالی از دردسر نیست، انها پرخاشگرند و نمیتوان این خصوصیتی را که دارند نادیده گرفت. انها گه گاه به ازار و اذیت سایرین میپردازند و حتی گه گاه باعث مرگ ماهیان ضعیف خواهند شد ولی با قوی جثه ها مشکل انچنانی ندارند. البته نظرها درباره خصوصیات این گربه ماهی متفاوت است. حتی خود اینجانب نمیتوانم تصمیم صحیحی در مورد انها بگیرم با وجود اینکه چندین بار با ماهیان مختلف از انها نگهداری کرده ام که در هر شرایط خصوصیات خاصی از خود بروز داده اند. انها تقریبا شب کارند و در اکثر موارد باعث ازار سایرین و برهم زدن نظم اکواریوم خواهند شد. در روز علاقه به مخفی شدن دارند ولی از پرسه زدن در طول روز و غذا گرفتن هم استقبال میکنند. اگر مکان مورد نظر برای مخفی شدن را برایشان محیا نکنید خود دست به کار میشوند و با برهم زدن شن ها و حرکات مارپیچ خود شن ها را کنار میزنند و خود را به اصطلاح کنار شن ها قرار میدهند که در همین لحظه فاجعه رخ میدهد و شما با ابی کثیف و ذرات معلق در اب مواجه میشوید که البته بعد از چند لحظه با وجود تصفیه و ته نشین شدن ذرات همه چیز به شکل اول باز خواهد گشت. در صورتی که میخواهید در یک تانک جمعی از انها نگهداری کنید بهتر است ماهیانی قوی جثه انتخاب کنید تا به مشکل احتمالی برنخورید. این گربه ماهی رشدی عجیب و غریب داشته و به سرعت به سایز قابل توجهی خواهد رسید. حتما برای انها مخفی گاه قرار دهید تا احساس ارامش کنند. حتما درپوش اکواریوم را بدون کوچکترین روزنه انتخاب کنید و همیشه درپوش بسته باشد زیرا انها استعداد پرش به بیرون و حتی خزیدن به بیرون هم دارند و اگر این نکته را رعایت نکنید با گربه ماهی خود بیرون از اب مواجه خواهید شد که هنوز زنده است و ممکن است با بازگرداندن ان به اب مجددا زندگی خود را از سر گیرد ولی همیشه ممکن است اینقدرها شانس با شما یار نباشد مخصوصا انواع کوچک که سریع تلف خواهند شد ولی انواع بزرگتر تا چندین و چند ساعت بیرون از اب را تحمل میکنند و اگر پوست و بدنشان خشک نشود به این راحتی ها تلف نخواهند شد.

تغذیه: این گربه ماهی همه چیز خوار است و از غذاهای خشک تا گوشتی و زنده را تغذیه میکند. هر غذایی اندازه دهانش باشد در یک چشم به هم زدن تمام خواهد شد. انها قدرت بویایی فوق العاده ای دارند و در صورتی که غذا را هم مخفی کنید به سرعت ان را خواهند یافت

تشخیص جنسیت: از روی لوله تناسلی انها قابل تشخیص است.

    

نکته: بدن این گربه ماهی ممکن است مورد حجوم برخی ماهیان دیگر مانند کت فیش وارونه یا کت فیش لجن خوار قرار گیرد و انها از بدن این گربه ماهی تغذیه کنند

در صورت کپی برداری از این مطلب منبع (www.onlypet.ir) را با درج لینک یاداور شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

339 دیدگاه در “کت فیش آفریقایی

 1. محمد

  با سلام آیا یک کت آفریقایی ۱۵ سانتی رو میشه با ۲ اسکار ۱۲ سانتی با یک نایف ۱۵ سانتی یک لجنخوار ۱۳ سانتی و یک رافائل ۷ سانتی و پولی ۱۵ سانتی نگه داشت تا حالا که این ماهیارو نگه داشتم مشکلی پیش نیامده حالا میخوام ببینم میتونم به این ترکیب کت اضافه کنم .رافائل مدام توی غاره شه فقط در وقت غذا خوردن و شب بیرون میاد. همه ی ماهیارو با غذای گوشتی تغذیه کردم و همه قوی هستند.
  و لطفا بگید که نوع ابلغ ارزش بیشتری داره یا سفید کامل؟
  لطفا نظرتان را بگوئید.

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   اگه جواب رو به طور کلی میخواید خیر و این ماهیا باهم سازگار نیستن. نه نایف با اسکار میسازه و نه کت افریقایی با باقی ماهیا.
   کت افریقایی هم به نظرم اضافه نکنید. انواع بزرگش هم در شب ماهیای دیگه رو اذیت میکنن و هم کلا شن کف و همه چی رو بهم میزنن.
   در مورد ارزش ماهی که فرمودید هم همه ماهیا از جنبه های مختلف ارزشمند هستن اما خب از نظر قیمتی اگه منظورتون هست کت افریقایی در کل ماهی با ارزشی نیست(از نظر قیمتی نسبت به سایر ماهیای با ارزش عرض میکنم.) حالا سفید کاملش طرفدار کمتری هم داره و انواعی که خط و خال دارن بیشتر طرفدار داره. باز تصمیم با خودتون هست و بستگی به سلیقه خودتون داره.

   پاسخ
 2. محمد

  ممنون اما خیلی ها می گفتن نایف با اسکار سازگاره؟؟
  و ممکنه که کت آفریقایی رافائل رو بخوره؟؟
  منظور از اذیت چگونه اذیتی است؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   لطفا برای دریافت پاسخ صبر کنید.
   اذیت کردن یعی اینکه در طول شب ماهی های شما رو میزنه و تحرک ماهی زیاده چون کت افریقایی شب گرده ولی سایر ماهی ها نیاز به خواب و استراحت دارند.
   اگر رافائل سایز مناسبی داشته باشه خورده نمیشه.
   ببینید نایف در شرایط خاصی با اسکار سازگاره اول بگم نایف هم شب گرد هست و قلمرو طلب در طول روز اسکار نایف رو اذیت میکنه و در طول شب هم نایف تلافی میکنه و اسکار رو میزنه.ولی اگر فضای آکواریوم زیاد باشه و طول و عرض مناسبی داشت هباشه و دکور و مخفیگاه زیادی داشته باشید با رعایت سایزبندی نایف و اسکار رو میشه در کنرا هم نگهداری کرد البته باید از قبل نایف رو غذاخور کرده باشید چون سخته در کنار اسکار غذا بهش برسه. شاید لازم باشه چند هفته ای نایف رو با شیشه جدا کنید و زمانیکه غذاخور شد شیشه رو بردارید. البته فکر میکنم ماهی های شما جا افتاده باشند و این مشکلات رو ندارید فقط بگم بهتره کت آفریقایی اضافه نکنید چون همه چی رو میریزه به هم و بزرگ هم بشه روی دستتون میمونه و هیچکس بر نمیداره ازتون.

   پاسخ
 3. محمد

  ماهیام غذا خور شدن حتی نایف از اسکار سریعتر غذا رو میخوره پولی هم مشکل غذا نداره چون به اون هم غذای گوشتی مانند ماهیان رودخانه ای و دل مرغ میدم همه قوی و سرحال هستند و میخوام یک غار درست کنم برای ماهیا کت آفریقایی هم بزرگ شدنی یا میندازم رودخانه یا برکه ای چیزی …فقط میتونه تو رودخانه های بزرگی زندگی کنه؟؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   انچه که اصولی و صحیح بود ما گفتیم خدمتتون حالا دوست دارید کار اشتباه انجام بدین مسوولیتش با خودتون ضمنا کت افریقایی رو نباید در طبیعت رها کنید چون اکوسیستم منطقه رو میریزه به هم.
   بدون شک کت آفریقایی ماهی های شما رو اذیت میکنه هم نایف و هم پولی و هم اسکار رو.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code