کت فیش آفریقایی

کت فیش افریقایی یا گربه ماهی راه رونده موضوع مورد بحث این قسمت میباشد. شاید شکل و شمایل این گربه ماهی شما را به یاد اژدها های چینی بیاندازد شاید هم مشاهده این همه سیبیلک و شکل و شمایل ان برای شما عادی باشد و شما را به یاد خانواده بزرگ گربه ماهیان بیاندازد که اکثرا سیبیل های واضحی دارند. به هر حال در ادامه متن بیشتر با این گربه ماهی زیبا و مرموز اشنا خواهیم شد.

به ادامه متن توجه کنید

نام علمی: Clarias batrachus

نام رایج: کت افریقایی، گربه ماهی افریقایی , کت فیش راه رونده

خانواده:Clariidae  گربه ماهیان

زیستگاه:  آسیای جنوب شرقی (در مالزی ، تایلند ، شرق هند ، سری لانکا، بنگلادش ، برمه ، اندونزی ، سنگاپور و …. یافت می شود)

دمای مناسب نگهداری: در محدوده دمایی بین ۱۰ الی ۲۸ درجه سانتیگراد 

سایز: ۳۰ سانتیمتر

شناخت: گربه ماهی راه رونده که در کشور ما بیشتر به کت افریقایی معروف است از ماهیان زیبا و هم خانواده گربه ماهیان است که بومی جنوب شرقی اسیا هستند. انها در نهر ها ، برکه ها ، مرداب ها و اب های ارام و حتی راکد و موقت زندگی میکنند. انها میتوانند از اکسیژن هوای بیرون تنفس کنند. نام راه رونده از قدرت حرکت و به اصطلاح راه رفتن انها در ابهای کم عمق و حتی خشکی نشعت گرفته است که به اصطلاح با باله های سینه ای راه میروند و شاید به همین دلیل راه رونده نام گرفته اند. انها میتوانند از برکه های موقت ابی که ایجاد شده و در حال خشک شدن است به برکه ای دیگر حرکت کنند. بدن این گربه ماهی فاقد پولک است اما پوستی لزج گونه و سخت دارد که بدن در برابر حرکت در اب های کم عمق و خشکی در امان بماند. سیبیلک های این ماهی نسبت به سایر گربه ماهیان بلند تر و بیشتر به نظر میرسد گرچه اکثر گربه ماهیان هم از سیبیلک های اینچنینی بی نصیب نیستند.

 

نگهداری: نگهداری انها در تانک های جمعی همیشه لذت بخش و خالی از دردسر نیست، انها پرخاشگرند و نمیتوان این خصوصیتی را که دارند نادیده گرفت. انها گه گاه به ازار و اذیت سایرین میپردازند و حتی گه گاه باعث مرگ ماهیان ضعیف خواهند شد ولی با قوی جثه ها مشکل انچنانی ندارند. البته نظرها درباره خصوصیات این گربه ماهی متفاوت است. حتی خود اینجانب نمیتوانم تصمیم صحیحی در مورد انها بگیرم با وجود اینکه چندین بار با ماهیان مختلف از انها نگهداری کرده ام که در هر شرایط خصوصیات خاصی از خود بروز داده اند. انها تقریبا شب کارند و در اکثر موارد باعث ازار سایرین و برهم زدن نظم اکواریوم خواهند شد. در روز علاقه به مخفی شدن دارند ولی از پرسه زدن در طول روز و غذا گرفتن هم استقبال میکنند. اگر مکان مورد نظر برای مخفی شدن را برایشان محیا نکنید خود دست به کار میشوند و با برهم زدن شن ها و حرکات مارپیچ خود شن ها را کنار میزنند و خود را به اصطلاح کنار شن ها قرار میدهند که در همین لحظه فاجعه رخ میدهد و شما با ابی کثیف و ذرات معلق در اب مواجه میشوید که البته بعد از چند لحظه با وجود تصفیه و ته نشین شدن ذرات همه چیز به شکل اول باز خواهد گشت. در صورتی که میخواهید در یک تانک جمعی از انها نگهداری کنید بهتر است ماهیانی قوی جثه انتخاب کنید تا به مشکل احتمالی برنخورید. این گربه ماهی رشدی عجیب و غریب داشته و به سرعت به سایز قابل توجهی خواهد رسید. حتما برای انها مخفی گاه قرار دهید تا احساس ارامش کنند. حتما درپوش اکواریوم را بدون کوچکترین روزنه انتخاب کنید و همیشه درپوش بسته باشد زیرا انها استعداد پرش به بیرون و حتی خزیدن به بیرون هم دارند و اگر این نکته را رعایت نکنید با گربه ماهی خود بیرون از اب مواجه خواهید شد که هنوز زنده است و ممکن است با بازگرداندن ان به اب مجددا زندگی خود را از سر گیرد ولی همیشه ممکن است اینقدرها شانس با شما یار نباشد مخصوصا انواع کوچک که سریع تلف خواهند شد ولی انواع بزرگتر تا چندین و چند ساعت بیرون از اب را تحمل میکنند و اگر پوست و بدنشان خشک نشود به این راحتی ها تلف نخواهند شد.

تغذیه: این گربه ماهی همه چیز خوار است و از غذاهای خشک تا گوشتی و زنده را تغذیه میکند. هر غذایی اندازه دهانش باشد در یک چشم به هم زدن تمام خواهد شد. انها قدرت بویایی فوق العاده ای دارند و در صورتی که غذا را هم مخفی کنید به سرعت ان را خواهند یافت

تشخیص جنسیت: از روی لوله تناسلی انها قابل تشخیص است.

    

نکته: بدن این گربه ماهی ممکن است مورد حجوم برخی ماهیان دیگر مانند کت فیش وارونه یا کت فیش لجن خوار قرار گیرد و انها از بدن این گربه ماهی تغذیه کنند

در صورت کپی برداری از این مطلب منبع (www.onlypet.ir) را با درج لینک یاداور شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

421 دیدگاه در “کت فیش آفریقایی

 1. وحید

  سلام ،من دو عدد کت فیش ۲۰ سانتی دارم چند وقت پیش دنبال ماهی بودم که بندازم داخل استخر تا حشره ای داخل اب رو پاکسازی کنم ،اقا انداختم داخل استخر الان اب استخرم تمیز تمیز شده از اون مهمتر ماهیها چه حالی میکنن،تغذیه زنده میخورن حالشونم خیلی خوبه

  پاسخ
  1. Mani mani mani

   البته حواستون باشه دمای اب از حد تحمل ماهیا پایینتر نیاد

   پاسخ
 2. ناشناس

  سلام ماهی کت آفریقایی با اسکار سازگاره یا نه

  پاسخ
  1. alirezaj

   سلام در سایز کوچیک شاید ولی اگه بزرگتر بشه اصلا.

   پاسخ
  2. 30mahi

   سازگاری شاید ولی از من می شنوی کت افریقایی رو دورش یک خط قرمز بکش.
   این ماهی دو روزه می شه یه غول بی شاخ و دم که صاحب اول و آخرش هم خود شمایی .
   بزرگ بشه دیگه کوسه هم کنارش نمی تونی بندازی (مزاح ) ، ولی جدی بخوام بگم بزرگ شه یه جارو برقی سرخود می شه انصافا
   بجاش دراگون بخر ، هم با اسکار سازگارتره ، هم زیباتره، هم فردا از دستش خسته بشی ۴ نفر هستن بخوان بخرن .
   تازه آرامتر هم هست

   پاسخ
  1. 30mahi

   خب کت رشدش ۳ برابر اسکاره اقلا .
   می گم شاید خیلی دعوایی صورت نگیره ولی یه روز از خواب ناز بیدار میشی و می بینی که کت آفریقایی شب گذشته نچرال جئوگرافیک رو به خونتون آورده و اسکار رو زده به بدن .
   باید اسکار حداقل ۳ برابر کت باشه .
   بعدم اگه کاری بخوان به هم داشته باشن شما نمی بینی ، چون کت شیفت شب کار می کنه 😂

   پاسخ
 3. ناشناس

  من به آکواریوم داره گفتم دراگون بهتره یا کت آفریقایی گفت کت آفریقایی بیشار سازگاره الان پیش اسکاراست اندازه همن اگه یه کوچولو کوچیکتر میگرفتم اسکارام میکشتمش با اینکه اسکارام کوچیکن خیلی از ماهی ها را‌ کشتن رفتم با دراگون عوضش کنم قبول نکرد گفت میسازه حالا چیکار کنم

  پاسخ
 4. 30mahi

  در مورد اینکه بیشتر سازگاره موافق نیستم .
  البته فعلا مشکلی پیش نمیاد و شایدم اصلا چیزی نشد ، اگر سایز بندی رعایت بشه اسکار بلده از خودش دفاع کنه

  پاسخ
 5. ناشناس

  سلام من پنجشنبه یک کت آفریقایی خریدم که یکمی از اسکارام بزرگتره از امروز تاحالا غذا نمیخوره یعنی دیروز می‌خورد فقط اسکارا را دمشونا زده که متلین بلو ریختم غذا هم روی آبی ، زیر آبی ، زنده ، کرم خونی ، کلیکا ، دل هیچی نمیخوره فقط اسکارا را میزنه

  پاسخ
  1. saj!jad

   کت افریقایی به هیچ وجه مناسب یک اکواریوم دسته جمعی نیست کاش قبل از خرید به کامنت های اینجا یک نگاهی مینداختین…

   پاسخ
 6. MuhammadAliKarimi

  سلام عرض ادب
  به ماهی فرصت بدید الان تازه به تانک وارد شده و پر از استرسه
  نور تانک رو خاموش کنید و سه روزی به ماهی فرصت بدید درست میشه ان‌شاءالله
  در مورد اینکه اسکارهاتون رو هم میزنه راه‌حلی نیست هر ماهی مثل آدم‌ها یک خلق و خو داره حتی اگر از یک نوع باشه و قبل از خریداری باید به فکر این موضوع بودید.
  موفق باشید ان‌شاءالله

  پاسخ
 7. ناشناس

  سلام حلزون کیلر را میشه با ۲تا اسکار و ۱کت آفرقایی نگه داشت

  پاسخ
 8. ناشناس

  سلام میشه بگید با کت آفریقایی و اسکار چی میسازه ، سرماری باهاشون میسازه

  پاسخ
 9. ناشناس

  سلام اگه کت آفریقایی را در فاضلاب بندازیم میمیره یا نه

  پاسخ
  1. MuhammadAliKarimi

   سلام عرض ادب
   اصلا به چه دلیل باید اینکارو انجام بدید؟!!
   بله صد در صد میمیره
   اگر میخواید ردش کنید به صورت رایگان آکواریومی‌ها ازتون میگیرن

   پاسخ
  2. صادق

   گناه داره بابا. بجای اینکه بندازی تو فاضلاب ببر رایگان بدش به یه آکواریومی! دعاتم می‌کنه تازه.

   پاسخ
 10. یاشار

  تا دمای چند تحمل میکنه?
  منظور نزولیه.

  پاسخ
 11. محمد

  سلام بالغ این ماهی چن سانته توی یه سایتی نوشته بود فروشی ۹ تا ۱۲ سانت ینی اونا بچن؟؟و اینکه چطوری میتونیم بچه دار شدنشون رو ببینیم اگه یه ماده و نر رو تو تنها تو اکواریوم نگهداری کنیم؟؟ و اینکه تخم گذاره یا زنده زا و از بچه هاش مواظبت میکنه؟؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   کت افریقایی اگه منظورتونه خیلی بزرگ در حد ۵۰ سانت هم میرسن ولی عموما در اکواریوم ۳۰ الی ۴۰ رو سایز میگیرن و ماهی بزرگی محسوب میشه.
   مقالات تولید مثل این ماهی در برخی منابع لاتین هست و لازمه مطالعه کنید. اینکه چه شریطی رو برای تکثیر فراهم کنید و امکانش رو داشته باشید مهمه تا بتونید بچه دار شدن و تخم گذاری و …. رو ببینید.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code