بیماری نیوکاسل (طوطی ، سایر پرندگان)

نیوکاسل یکی از خظرناکترین و کشنده ترین بیماری طوطی ها و سایر پرندگان به شمار میرود و متاسفانه درمان قطعی برای ان وجود ندارد بیماری نیوکاسل ویروسی بوده و به دلیل واگیردار بودن میتواند از پرنده ای به طوطی یا قناری شما یا سایر پرندگان انتقال پیدا کند. با وجود اینکه درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما میتوان با رعایت برخی مسائل خطر بروز بیماری را به حداقل رساند.

به ادامه متن توجه کنید

 

بیماری نیوکاسل بیماری واگیردار و کشنده انواع پرندگان اهلی و وحشی و از جمله طوطی ها و کاسکو می باشد . شدت واگیری بر حسب شدت ویروس بسیار متفاوت است .گاهی بیماری در پرنده بالغ به صورت خفیف بروز می کند و گاهی نیز به فرم حاد یا فوق حاد تظاهر می یابد که در چنین حالتی معمولا علایمی نظیر : بی اشتهایی ، بی حالی ، نارسایی های تنفسی ، اسهال سبز ، علایم عصبی و فلجی بال و گردن دیده می شود. عامل بیماری نیوکاسل در کاسکو پارامیکسو ویروس تیپ یک (PMV1) است . ویروس نیوکاسل به سه گروه خفیف و متوسط و شدید دسته بندی می گردد . بیماری بوسیله آب ، غذا و ظروف آلوده و تماس مستقیم پرنده بیمار با سالم منتقل می شود .

نشانه های بیماری: بیماری در هر سنی طوطی ها را مبتلا می کند . ولی اصولا جوجه ها به این بیماری حساس تر هستند . فرم حاد و فوق حاد بیماری بسیار خطرناک بوده و می تواند در مدت کوتاهی طوطی را از پای در آورد . در فرم های حاد و فوق حاد بیماری علائم تنفسی بصورت سرفه و خس خس های متناوب ، ترشحات مخاطی ، علائم گوارشی نظیر اسهال سبز و علائم عصبی نظیر فلجی بال ها و گردن می تواند در طوطی اتفاق افتد . گاهی اوقات نیز تورم دور چشم ها و گردن دیده می شود .

پیشگیری و کنترل: پیشگیری از این بیماری بر دو اصل رعایت اصول بهداشتی و واکسیناسیون استوار است.

الف ) رعایت اصول بهداشتی: وسایل و ظروف داخل قفس طوطی را باید همیشه تمیز و بهداشتی نگاه داشت و در هنگام تغذیه سعی کرد غذای طوطی را از مراکز و فروشگاه های مطمئن خریداری کرده و در اختیار پرنده قرار داد . از قرار دادن قفس سایر پرندگان نظیر مرغ عشق ، قناری ، کبوتر و ماکیان در کنار قفس طوطی خودداری نمود . در صورت تمایل به خرید یک طوطی دیگر باید طوطی جدید را حداقل به مدت ٢ هفته در محل جداگانه ای قرنطینه کرد و پس از اطمینان کامل از سلامتی وی ، آنرا در قفس جداگانه ای در کنار طوطی قدیمی قرار داد .

ب ) واکسیناسیون: به ۴ صورت قطره ای ، اسپری ، خوراکی و تزریقی در دسترس می باشد و بهتر است از نوع کشته و روغنی آن که بصورت دوگانه ، سه گانه و یا چهارگانه تهیه شده باشد ، پس از مشورت با دامپزشک معالج استفاده نمود .

درمان: این بیماری درمان ندارد و در کشورهایی که طوطی ها را به طور قانونی وارد می کنند ، پس از اعمال مقررات قرنطینه ای چنانچه آلودگی یکی از آنان به این بیماری محرز شود ، تمام گله را کشتار نموده و از ورود آنها به داخل کشور ممانعت به عمل می آید .

مطلب بالا (بیماری نیوکاسل) از سایت tuti-shiraz.persianblog.ir نقل شده است

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
twiter facebook telegram googlepluse linkedin

202 دیدگاه در “بیماری نیوکاسل (طوطی ، سایر پرندگان)

 1. امیر

  سلام.من حدود ۱ماه وچندروز پیش یه جفت کبوترخریدم.چندروزخوب بودن .بعد
  ازچندروز یکیشون اسهال گرفت و دوروز بعدش دیدم .داخل حیاط سرگردونه هی به دور خودش میچرخه وغذاهم که جلوش میریختیم نمی تونست بخوره سرشابی هدف اینورواونور دونه می زد ونمی تونست بخوره.خودم بش غذا می دادم .تواین مدت حالش هی به نظربهترمیشد خودش قشنگ توحیاط می رفت جلوی آفتاب می خوابید.چندروز پیش دیدم نوک زدنش به زمین طبیعی شده وقشنگ صاف به زمین نوک میزنه ودونه رابرمیداره.امانمی تونه اونو قورت بده ودونه راپرت می کنه اونوروغذاکه جلوش می ریزم خیلی تلاش می کنه بخوره.دیگه هم مثل قبل به دورخودش نمی چرخه ورفتارش طبیعی شده.فقط گردنشا گاهی وقتا می چرخونه وغذا هم همونطور که گفتم هنوزنمی تونه بخوره
  به نظرشماخوب میشه وبایدچی کارکنم تا زودترخوب بشه ؟درضمن اسهال هم دیگه نداره .

  پاسخ
 2. امیر

  یه سوال مهم هم درموردچیزی که بالاگفتم دارم.پرنده که مریض شدتادوهفته کنارجفتش بودوجفتش بیمارنشداحتمالاقبلاواکسن خورده تازه بعدازدوهفته ازهم جداشون کردم.ویه دوهفته هم ازهم جدابودندحالاکه بهترشده کنارهم گذاشتمشون .به نظرشماالان ممکنه اون یکی هم مریض شه؟ببخشید طولانی شد.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نیوکاسل نبوده و به قولی کله گیجه و یا کله بادو بوده. بهترین غذا براش اول نخود بریز ( نخود برشته شده ) از همین نخود ها که داخل نخود کشمش هست باید روزانه بهش بدین و بعد از اون ذرت هم خیلی مقوی و خوبه اما ذرت چون سفته در زمان ضعف و بی حالی بهتره کمتر مصرف بشه و نخود بریز بهتر و زودتر هضم میشه در این حالت پرنده شما بهتره روزی سه وعده نخود و ذرت بهش بدین ۳ر – ۴ تا دانه نخود و ۲ – ۳ تا هم ذرت بهش بده البته هر وعده و بعد از دانه ها اب بهش بدین.
   ویتامین هم داخل ظرف ابخوریش بریزید برای هر دو کبوتر شما خوبه حتی نخود رو به کبوتر سالم هم میتونید بدین باید بندازید تو حلشون . ضمنا قبل از نخود یک حبه سیر تازه رو پوست بگیرید و نصفش کنید و به هر کبوتر نصف سیر بدین.
   ظرف آب جلوشون بذار تا آبتنی کنن .
   این بیماری واگیر نداره البته اگر کله گیجه باشه اما نیوکاسل به شدت واگیر دار و کشنده هست.

   پاسخ
 3. امیر

  سلام خیلی ممنون.من تواین مدت ۱۲ -۱۳روزشابهش سیردادم روزی تقریبانصف ححبه ونخود هم میدادم البته نه نخود برشته نخود معمولی خیس کرده.باز هم بهش سیربدم یاهمان نخودبرشته رابدم ؟چیز جدیدی که ازکبوتربیماردیدم این بود که الان نون اگه نرم باشه خودش میخوره ولی دانه نمی تونه بخوره خیلی تلاش می کنه سرشا محکم بالا میاره وسعی می کنه قورت بده ولی
  دونه پرت میشه اونور.
  .

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   نخود برشته باید استفاده کنید و نه نخود معمولی چون نخود برشته زودتر هضم میشه و نخود سالم و معمولی دیر هضمه.
   فقط یک کپسول تتراسیکلین هم داخل حلقش بندازید بعد از کپسول دو سه تا نخود برشته بهش بده تا بره پایین و گیر نکنه و روش کمی اب بخوره تا سه روز روزی یک تتراسیکلین بخوره بد نیست.
   فعلا با نخود و ذرت و به صورت دستی تغذیش کنید تا جون بگیره فکر میکنم سیر به اندازه کافی خورده باشه اما اگر دیدین بد تر شد دوباره سیر رو شروع کنید. ذرت سخت هضم میشه اما بسیار مقوی هست و جون میگیره در ظرف ابخوری هم مولتی ویتامین مخصوص پرندگان بریزید.

   پاسخ
 4. ذوالقدر

  سلام من یه عروس هلندی ماده دارم که تقریبا ۶سالشه
  بعضی وقتا مست میشدو از مستی تخم میذاشت
  ۱ماه پیش دوباره مست شد و حالت تخم گذاشتن گرفت ولی این سری هیچ تخمی نذاشت
  و الان یه هفتس که یهو خیلی آروم شده و همش خوابه و غذاش کم شده
  یکی دوبارم یه حالت سرگیجه بهش دست داد
  ولی مدفوعش مشکلی نداره و اصلا هم بالا نیاورده خدارو شکر
  میخواستم بدونم به خاطره چی هست؟
  امکان داره از تخم تگذاشتنش باشه؟یا بیماری خاصی گرفته؟
  ممنون میشم که کمکم کنید
  به نظرتون نیاز هست دکتر ببرم یا چیز خطرناکی نیست
  خیلی نگرانشم

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   ممکنه دچار مسمومیت شده. چیز مضری نخورده یا رژیم غذاییشو تغییر ندادید؟
   در وزش باد کولر قرار نگرفته و سرما نخورده؟
   اگه پرنده تخم داشته باشه و تخم در شکمش بچرخه و نتونه تخم بذاره پرنده شدیدا بیحال میشه و حالت پف کرده بهش دست میده و تغذیه نمیکنه و اگه به دادش نرسید طی یک روز تلف میشه.
   پرندتون احتمالا یا دچار مسمومیت شده یا مریض شده.

   پاسخ
 5. ذوالقدر

  سلام عروس هلندیم از امروز صبح سرش همش تکون تکون میخوره
  هرجا میپرسم میگن نیوکاسله
  هیچ راهی نیست که خوب بشه
  حس میکنم خیلی‌ داره عذاب میکشه
  دیگه غذا هم نمیتونه بخوره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   احتمالش هست و اگه سرش دچار لرزش شده و بیحاله و حرکات تندی از خودش بروز میده یا یکدفعه فلجی بهش دست میده متاسفانه نیوکاسل داره. کار خاصی نمیشه واسش کرد.

   پاسخ
  2. مجتبی

   سلام
   بله نیوکاسل هست و درمانی هم نداره حتی ممکنه نتونه تغذیه کنه بهتره یک کپسول تتراسیکلین و یا داکسی سیلین داخل یک لیتر اب حل کنید و ظرف ابخوریش رو با این آب پر کنید و تا سه روز دارو بهش بدین و هر ۱۲ ساعت داروی تازه براش درست کنید.

   پاسخ
 6. امیر

  سلام .من یه کبوتر دارم که کله گیجی داشت.همین جاهم درموردش سوال پرسیدم
  نظر ۱۱ تیر که همین جا هست پرسیده بودم.بعدازمدتی که نمی تونست غذا بخوره وخودم بش می دادم
  خوب شدوتونست غذابخوره.الان دو تاجوجه داره که یه ماهشونه ودوتا تخم دیگه هم گذاشته .ولی هنوز هم کامل خوب نشده بعضی وقتا دورخودش می چرخه و نمی تونه پرواز کنه.می شه کاری کرد که این آثاربرطرف بشه؟؟این جوری فقط داخل تور می تونم نگهش دارم ونمی تونم آزادش کنم.چون اگه ازپشت بام بپره پایین نمی تونه برگرده.

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   احتمال درمان شدنش خیلی کمه.
   با این حال نخود برشته شده و ذرت بهش بدین باید با دست بهش بدین تا کمی جون بگیره.

   پاسخ
 7. امیر

  سلام.کبوتر من چند روز پیش یه دونه تخم گذاشت.چرا بعد از سه چهار روز که گذشته دومین تخمشا هنوز نگذاشته؟تو این چند روز هم‌ فقط کبوتر ماده روی تخم می خوابید.

  پاسخ
 8. امیر

  سلام.ببخشید یه سوال دیگه هم دارم.من الان کلا هفتا کبوتر دارم .یعنی اولش دو تاداشتم و اون پنجتای دیگه هم بچه هاشونند .چند تا لونه‌ براشون داخل یک قفس درست کردم اما اون نر بزرگتر نمی ذاره هیچ کدومشون داخل لانه ها برند و می ره اونا رو بیرون میکنه توی این سرما.خودش هم البته بیرون می خوابد وفقط مادش داخله.چی کار باید بکنم؟؟البته تو این مدت بیشتر وقتا تو یکی از لونه ها یا تخم داشتند یا جوجه .ولی بازم نمی ذاره بقیه توی اون لونه های خالی برند

  پاسخ
 9. seyed.hani

  دوست عزیز سلام با توجه به تجربه گذشته خودم از نگه داشتن کبوتر خدمتتون نظرم رو عرض میکنم،سعی کنید از جفت کن کوچک با درب طوری دار استفاده کنید تا نر ماده و جوجه هارو بیرون نکنه و یا نر رو جای جداگانه نگهداری کنید تا جوجه ها دون خور بشن

  پاسخ
 10. امیر

  سلام خیلی ممنون کبوتر های من همشون داخل یک قفس بزرگ هستند.اگه قراره با جفت کن جدا بشن کار سخت میشه چطور بعضی ها تعدادزیادی کبوتر داخل یک قفس بزرگ نگهداری می کنند.جوجه ها هم بزرگ و دون خور شدن اما باز هم نر پدر با قلدری از لونه بیرونشون می کنه.اونا هم سردشون می شه .خودش هم داخل لونه نمی ره .فکر کنم نگهبانی میده کسی داخل لونه ها نره
  و فقط ماده ی خودش داخل یکی از لونه ها می ره.

  پاسخ
 11. هاتف

  سلام من یک عروس هلندی دارم چند روزه گردنش کچ شده غذا ش خوبه پف نمیکنه میگرده ولی گردنش گچ شده کسی میتونه راهنمایی کنه

  پاسخ
 12. Amir

  سلام من یک مرغ عشق دارم یک یا دو ماهشه الان افتادگی بال داره پرهاش پف کرده و اشتها نداره در ضمن اسهال آبکی داره بعضی مواقع آب خالی و گاهی سبز رنگ به نظرتون نیوکاسل گرفته یا نه بیماری دیگه ای اگه درمان داره هم بگین لطفا چون این پرنده خیلی خوش رنگ و دستیه خیلی دوسش دارم😔

  پاسخ
 13. طیب زاده

  سلام من عروس هلندی دارم.
  دقیقا نمیدونم چند سالشه اما بالغ هست و جوجه هم داده اما هر ۴ جوجش (سه چهار بار جوجه داده‌) برای نیوکاسل مردن
  امشب آب بالا میاورد
  ممنون میشم سریعا بگین براش چیکار کنم نمیره😢
  چون نر فوق العاده ایه و خیلی زرنگ

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه نیوکاسل داشته باشه که درمانی نداره و تلف میشه پرنده. بیماری نیوکاسل نیاز به پیشگیری داره تا درمان. پرندتون هم با توضیحاتی که دادید مشخص نیست چه مشکلی داره. بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا پرنده رو معاینه کنن.

   پاسخ
 14. Sina

  سلام ببخشید عروس هلندی من نیوکاسل داره امکان داره به من سرایت بکنه و اینکه چجوری خودم رو اگه نیوکاسل داشتم درمان کنم

  پاسخ
  1. Mr.x

   نه عزیز جان این بیماری فقط مختص طیوره

   پاسخ
 15. فاطمه

  سلام من عروسم دیروز دیدم پف کرده یک جا نشسته و چشماش بسته است و کمتر دون میخوره و وقتی دون میخوره حالش بهم میخوره فرداش دیدم اصلا دون نمیخوره فقط صبح چند قطره آب خورد اصلا دستشویی نمیکنه و دیگه تکون از سره جاش نمیخوره فقط میخوابه میشه بگید چش شده نیم کاسل گرفته لطف کنید زود جوابمو بدید

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   نه قطعی که نمیشه گفت نیوکاسل داره و ممکنه هر بیماری داشته باشه. از یک عفونت ساده تا موارد پیشرفته. بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا پرنده دقیق معاینه و درمان مناسب تجویز بشه.

   پاسخ
 16. عرفان

  سلام من یه عروس هلندی داشتم نیوکاسل داشت والان مرده یکی دیگه خریدم تو خونه احتمال اینکه یهو از محیط خونه ویروس مونده باشه وبگیره؟

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   اگه تمام تجهیزات و قفس و ابخوری و دون و اینا رو تمیز و ضدعفونی کردید خیر موردی نداره. تاکید میکنم تمام تجهیزات و محیط نگهداری پرنده. همچنین خیلی از پرنده های زینتی در زمان تولد توسط دامپزشک در برابر این بیماری واکسینه میشن.

   پاسخ
 17. 1400

  سلام دوستان،
  چند وقت یکبار از مغازه پرنده فروشی ارزن و دانه برای پرنده هام میخرم، احتمال آلودگی این دانه ها وجود داره؟؟ راهی هست بشه ارزن و دانه که از پرنده فروشی میخرم قبل از اینکه در دسترس پرنده هام قرار بدم ضدعفونیشون کنم؟؟؟
  ممنون

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   سلام
   بله وجود داره. ممکنه دونه ها حتی کهنه باشه یا سوسکی شده باشن یا …..
   میشه یه کارایی کرد. میتونید ابتدا اون رو شستشو بدید یا حتی از پودرهای ضدعفونی مخصوص که برای دون پرنده ها هست استفاده کنید و بعد کامل دون ها رو خشک کنید و سپس استفاده بشه. البته خب اینکارها هم کمی وقت گیر هست و هم گاها صرف نمیکنه. سعی کنید از مراکزی خرید کنید که انسان هستند و جنس اشغال به مردم نمیدن و خودشون اینکارها رو انجام میدن و هم برای پرنده های خودشون استفاده میکنن و هم به شما میفروشن. یا از پلت های تجاری پک شده استفاده کنید. همین.

   پاسخ
 18. FATEMEH78100

  سلام من امشب عروس هلندیم رو خریدم یک ماه و نیمش هست مادرش پرهای پشت گردنش و سینه اش رو کنده مشکلی داره یا نه؟ و میخوام بدونم چطوری دستیش کنم آخه آشنا نیس باهامون میترسم از ترس بمیره

  پاسخ
  1. شهریار (onlypet.ir)

   پرها مجددا رشد میکنه و موردی نداره. البته اگه پرها جویده شده باید صبر کنید پرها بیفتن و مجددا سبز بشه. برای دستی کردن هم بهتره بخش دستی کردن طوطی ها رو در همین سایت مطالعه کنید.
   لطفا هر سوالی رو هم در بخش مرتبط بپرسید. یعنی ابتدا جستجو کنید و مطلب مرتبط رو پیدا کنید و مطالعه کنید و اگه سوالی بود در همون بخش بپرسید
   با سپاس.

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code