سیچلاید الکتریک یلو (ماکرو)

در این قسمت یکی دیگر از اعضای خانواده بزرگ سیچلاید های افریقایی معرفی میشود که بومی دریاچه مالاوی است. این سیچلاید زیبا و خوش ترکیب که قرار است ان را معرفی کنیم “الکتریک یلو” نام دارد البته به این ماهی سیچلاید ماکرو، سیچلاید قناری و ….. هم لقب میدهند. به هر حال انچه بیشتر متداول است همان نام ماکرو میباشد و در کشور هم با همین نام به وفور یافت میشوند. گرچه در کشور عزیزمان به اکثر سیچلایدهای مالاوی که شکل و شمایلی مانند الکتریک یلو دارند ماکرو میگویند و تنها انها را از روی رنگ تمایز میدهند. مثلا ماکرو ابی، ماکرو زرد، ماکرو سفید و ….

به ادامه متن توجه کنید

نام علمی: Labidochromis caeruleus

نام های رایج: ماکرو، سیچلاید قناری، سیچلاید الکتریکی زرد. الکتریک یلو.  این ماهی شامل رنگ های زرد، ابی و شیری رنگ یا سفید میباشد

خانواده: سیچلاید (سیکلیده)

زیستگاه: دریاچه مالاوی

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد

پ-هاش: ۷.۵ الی ۸.۵

سایز ماهی: نرها بزرگتر از ماده ها هستند و نرها تا ۱۵ سانتیمتر و ماده ها تا ۹ سانتیمتر رشد میکنند

شناخت: همانطور که پیداست یکی دیگر از اعضای خانواده ی بزرگ سیچلاید ها معرفی شده که بومی افریقا و دریاچه مالاوی میباشد. ماکروها اجتماعی میباشند و تحرک زیادی دارند. نکته جالب توجه در انها این است که به صورت دهان پرور تکثیر میشوند یعنی بعد از تخم ریزی ماده و بارور ساختن تخم ها توسط نر ،ماده تخم ها را تا هچ شدنشان در دهان نگه میدارد ، همچنین نوزادان به مدت طولانی در دهان مادر پناه میگیرند. انواع انها در رنگ های سفید، زرد و ابی در بازار موجود است و مناسب تانک های اجتماعی سیچلاید ها ی افریقایی میباشد. متاسفانه در کشور ما گاهی اوقات این سیچلاید را به جای اوراتوس یا …. میفروشند و ان را اوراتوس زرد و …. مینامند که با وجود اینکه هم خانواده هستند و زیستگاه یکسانی دارند ولی دقیقا از لحاظ علمی دو گونه متفاوت هستند و دارای نام علمی و ریشه مجزا میباشند به هر حال خیلی از سیچلایدها به جای هم و به اسم هم به فروش میرسند مثل همین ماهی که معلوم نیست اسم ماکرو بر چه اساسی به ان نسبت داده شده است و متاسفانه به نظر من خریدارانند که مقصر اصلی هستند و قبل از خرید اطلاعات کسب نمیکنند تا به فروشنده ها تذکر دهند و انها را نیز راهنمایی کنند.

نگهداری:همانطور که در بالا هم کمی اشاره شد ماکرو ها را میتوان به صورت دسته جمعی با سایر سیکلیدهای افریقایی در یک مخزن متوسط تا بزرگ به نسبت سیچلایدها نگهداری کرد. دکر بندی اکواریوم به صورت سخره ای با مخفیگاه های متعدد میتواند یک مکان دوست داشتی برای این ماهیان زیبا و کلا سیچلاید ها به وجود اورد. انها مرتبا سنگ های کف را جابجا میکنند و لابلای انها تفریح میکنند بنابراین استفاده از شن سنگ ریزه ای با سایز کوچک در کف بسیار مناسب انها برای بازی و جولان بین انها میباشد. میتوانید از گیاهان طبیعی هم استفاده کنید ولی بهتر است از گیاهان طبیعی محکم و مقاوم مانند کریپتون استفاده کنید یا کلا از گیاهان پلاستیکی استفاده کنید چون تضمینی وجود ندارد که گیاهان شما سالم بمانند. از نظر دمایی انها با اکثر دماهای رایج مانند ۲۴ الی ۲۸ درجه و حتی بالاتر و کمی پایینتر هم مشکلی ندارند ولی بهترین دما برای انها همان دمای ۲۵ الی ۲۶ درجه میباشد و پ-هاش دوست داشتنی انها که به منطقه زیستیشان هم میخورد همان پ-هاش ۷.۵ الی ۸ میباشد البته پ-هاش خنثی را هم به راحتی تحمل میکنند و میتوان در انصورت هم انها را نگهداری کرد. کلا ماکرو ها ماهیان سازگار و دوست داشتنی هستند.

تغذیه: انها رژیم غذایی متنوعی را دریافت میکنند و بهتر است در رژیم غذایی انها از رژیم گیاهی حتما استفاده شود. نخود فرنگی، ذرت تازه، برگ کاهو و غذاهای اماده در بازار و حتی رژیم غذایی زنده مانند نوزادان ماهیان و میگوی اب شور و ….. میتواند رژیم غذایی انها را تشکیل دهد. میتوان به طور کلی انها را همه چیز خوار نیز بنامیم چون حتی جلبک های روی سنگ ها و ته مانده غذایی بین شن ها را نیز میخورند و از نظر تغذیه ای غذاهای متنوعی را میپذیرند. در برخی منابع یاد شده که از دادن غذاهایی با پروتئین بالا به این ماهیان پرهیز کنیم که دچار نفخ شکمی میشوند ولی بنده شخصا عقیده ای به ان ندارم و علل نفخ میتواند رژیم یکنواخت و کیفیت بد اب باشد. در صورتی که تنوع غذایی را رعایت کنید و در رژیم غذایی انها از فیبر و غذاهای گیاهی نیز استفاده کنید با دادن غذاهای گوشتی و پروتئینی هم مشکلی نخواهید داشت و نه تنها شکم انها باد نمیکند و بیمار نمیشوند بلکه به سرعت رشد کرده و زیبا جلوه میکنند

تکثیر: این ماهیان دهان پرور هستند و تخم ها و بچه ها را در دهان خود پرورش میدهند. ابتدا نر و ماده مکانی را بین صخره ها و حفره های محل زندگی انتخاب کرده و در ان مکان تخمریزی میکنند و ماهی نر تخم ها را بارور کرده و از اینجا به بعد ماهی ماده تخم ها را در دهان خود حمل میکند تا بچه ها متولد شوند و بعد از ان هم مدتی از بچه ها در دهان خود خود نگهداری کرده و هنگام خطر انها را حمل میکند ولی بالاخره انها را در کوشه ای از سنگ ها یا مخفیگاهی رها میکند و کار تولید مثل خود را به اتمام میرساند

تشخیص جنسیت: نرها بزرگتر از ماده ها میباشند و لکه های قهوه ای تا مشکی روی بدن نرها تیره تر از ماده ها میباشد. همچنین دهان و چشم ماهی نر متمایل به قهوه ای میباشد

برای تولید مثل در اکواریوم میتوانید جفت را در تانک تکثیر که به صورت سخره ای دکر بندی شده و پ-هاش ان روی ۸ تنظیم شده است قرار دهید و انها را تغذیه کنید، میگوی اب شور و لارو پشه بهترین غذا در این زمان میباشد و حتی انها را به تکثیر ترغیب میکند. همچنین اگر چند ماده را کنار یک نر قرار دهید جفتگیری انها زودتر صورت میگیرد و به امر تکثیر ترغیب میشوند. توجه داشته باشید ماکروهای ۳ الی ۴ سانتیمتری به بالا بالغ هستند و میتوان انها را تکثیر نمود. به هر حال پس از جفتگیری و انتخاب محل برای تکثیر که اکثرا تخته سنگی میباشد ماده شروع به تخمریزی و سپس نر به بارور سازی تخم ها میپردازد و سپس ماده تخم ها را در دهان تا هچ شدن لاروها نگاه میدارد و به همین دلیل به انها دهان پرور میگویند. بعد از هچ شدن تخم ها نوزادان تا چند روز از کیسه زیر شکمشان و در دهان ماده تغذیه میکنند و سپس میتوان ماده را از تانک خارج نمود و نوزادان را از دهان ماده خارج کرد و سپس با میگوی ارتمیا یا همان میگوی اب شور تغذیه شوند

این مطلب را به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه نوشته

1,478 دیدگاه در “سیچلاید الکتریک یلو (ماکرو)

 1. Alireza

  با سلام.
  میخواستم ببینم این ماهی (ماکرو) با اسکار و پنگوسی شکاری و پرت و سورم و کت فیش ردتیل سازگاره
  درتانک ۳۰۰ لیتری

  پاسخ
  1. هاوش

   خیر ماکرو با ماهی های شما ساز گاری نداره

   پاسخ
 2. F JAVAD F

  فکر نکنم چون امکانش هست تو این ترکیب خورده شه توسط پنکوسی و ردتیل

  پاسخ
  1. sina.A

   سلام ماکرو سیچلاید آفریقایی هست و با سیچلایدهای آمریکایی سازگاری نداره.
   پنگوسی هم با اسکار سازگاری خوبی نداره.
   باز منتظر نظر سایر دوستان باشید.

   پاسخ
   1. Alireza

    سلام
    حالا اگه کت فیش ردتیل رو رد کنم
    میشه ماکرو رو نگه داری کنم

    پاسخ
    1. F JAVAD F

     دوست من ترکیب شما کلا اشتباهه حرف آقا سینا درسته ماکرو آفریقایی هست و اصلا سازگاری خوبی نداره با آمریکایی ها

     پاسخ
 3. hamed

  سلام
  تو آب این سیچلاید ماکرو میتونم مارین بافر برای پی اچ ۸/۳ اضافه کنم؟ این مارین بافر برای آبشور هست اشکالی نداره؟

  پاسخ
  1. مجتبی

   سلام
   بهتره بافر رو با ماهی های آب لبشور نگهداری کنید و نه با سیچلاید آفریقایی.

   پاسخ
 4. Abbas_m

  سلام لطفا یکی سریع جواب بده … من شیش تا ماکرو از نوع های مختلف دارم که حدود یک ماه پیش خریدم الان یکی از ماکرو ها که ابی و نر هست اگه اشتباه نکنم رفته توی بشکه سنگ هارو دونه دونه میریزه بیرون و بقیه را میزنه جوری که همه توی مخفیگاه های گوشه اکواریوم قایم شدن ولی فقط یکی از ماکرو ها که رنگش زرد هست ازادانه داره میچرخه و نره کاریش نداره به نظر شما جفتن یا نه البته اینم بگم که ندیدم باهم جفت گیری کنن فقط کاری به کار هم ندارن اندازه زرده هم از ابیه کوچیک تره

  پاسخ
  1. ناشناس

   شک نکن جفتگیریه و به زودی دور هم میچرخن و حرکات جفتگیری نشون میدن و بعدم تخم ریخته میشه و توسط ماده هم داخل دهانش جمع میشه و بعد نر در کمال بیشرمی ماده رو هم میزنه!
   حتما مخفیگاه داشته باش که ماده کشته نشه

   پاسخ
 5. علی سرور

  سلام ، ممنون از سایت خوب و درجه یکتون .
  یه سوال دارم در مورد تکثیر ماکرو ، من تصمیم گرفتم تو یه آکواریوم ۵۰ سانتی ۳ تا ماکرو قرار بدم ۱ نر و ۲ ماده.
  سوال اول : این که میگن ماکرو دهان پروره یعنی تا چه زمانی تخم و لارو ها تو دهن ماده میمونه ؟
  سوال دوم : موقعی که لارو ها تو دهن ماهی ماده اند چجوریه تغذیه کنمشون؟
  سوال سوم : این که میگن ممکنه ماهی ماده یا نر بچه ها رو بخورن چجوریه؟
  سوال چهارم : لازمه برای تخم ها سنگ صاف بذارم توآکوارزوم؟
  ممنون.

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   یعنی تا چند روز تو دهن ماکروئه و ما برای تغذیه باید جداش کنیم
   همون دیگه باید جداش کنیم از دهنش بعد بچه ها رو تغذیه کنیم
   از استرس اگه به شیشه ضربه وارد کنید یا استرس به ماهی وارد شه تخماشو میخوره
   بذارید بهتره

   پاسخ
  2. شهریار (onlypet.ir)

   ۱- تا هفده هجده روز هم ممکنه داخل دهان ماده بمونن و چند روز نیست و پس از چند روز تازه تخم ها هچ میشن و تا مدتی که نوزادان کیسه زرده رو جذب کنن و بتونن شنا کنن هم داخل دهان ماده باقی میمونن. بنده طبق تکثیرهایی که خودم داشتم زمان رو گفتم و تا هفده هجده روز و حتی یکبار تا ۲۵ روز ماده از نوزادان داخل دهانش نگهداری کرد.
   ۲- ماده در این زمان تغذیه نمیکنه یا اگه تغذیه میکنه خیلی کم و با خفت! ماده در این دوره بسیار ضعیف میشه.
   ۳- خیلی ساده هست و ماده بیخیال تخم ها میشه و اونها رو میخوره. یا زمانی که لاروها رو رها کرد نر میزنه به سرش و همه رو میخوره حتی به کمک خود ماده!!
   ۴- خیر. نیازی به سنگ و اینجور چیزا نیست. سیکلیدهای افریقایی یه گوشه دنج میخوان.
   اگه لاروها رو زودتر از موعد از دهان ماده خارج کنید باید داخل انکوباتور نگهداری بشن. زمانی شما باید لاروها رو از دهان ماده خارج کنید که کیسه زرده زیر شکمشون جذب شده باشه و قادر به شنای ازاد باشن.

   پاسخ
   1. علی سرور

    بسیار ممنون بابت پاسختون جناب آقای شهریار بنده بارها و بارها که متن های سایت رو مطالعه میکردم از اطلاعات و پاسخ های شما به سایر دوستان استفاده کردم.
    فقط جساراتا فرمودید که ممکنه ماده بیخیال تخم ها بشه و اون ها رو بخوره ، راه هایی وجود داره که بشه درصد این احتمال رو کم کرد و در مورد تغذیه ماده در زمان نگهداری تخم ها قطره های ویتامینه موثر هست که در آب ریخته بشه؟

    پاسخ
    1. شهریار (onlypet.ir)

     اصولا زمانی که ماده جوان باشه و بار اولش باشه ممکنه اینکار رو انجام بده یا شرایط استرس زایی در اکواریوم وجود داشته باشه باز ماده اینکارو انجام میده. اگه ماهیای اطرافش ماده رو اذیت کنن ممکنه باز تخم ها رو رها کنه. این شرایط وجود نداشته باشه به احتمال قوی ماده تخم ها رو تا رهاسازی نوزادان از دهان به خوبی نگهداری میکنه و جای نگرانی نیست.
     مولتی ویتامین هم اگه مخصوص ماهیا باشه خوبه.

     پاسخ
 6. Madi .B

  سلام به همه ی دوستان من یه اکواریوم ۷۰ لیتری دارم و تازه کار هستم میخواستم بدونم چه ماهی گوشتخواری واسه من که تازه کار هستم مناسبه من قبلا یه ماکرو زرد داشتم با یه کالیکو و یه ماکروالبینو که ماکرو زرد با کالیکو درگیر شد وهر دلشون کشته شدند ماکرو البینو هم به دلایل نامعلوم مرد لطفا راهنمایی بفرمائید ممنونم .

  پاسخ
  1. Abbas_m

   سلام اقا مهدی اول یه چندتا نکته بهتون بگم و بعد بریم سراغ ترکیب
   نکته اول اینکه حجم شما زیاد به درد گوشتخوار نمیخوره ولی برای گیاهخوار عالیه
   نکته دوم اینکه یه مقدار در مورد تانکتون توضیح بدین مخفیگاه چقدر دارین…؟
   و نکته اخر… خودتون به چه ماهی علاقه دارین ماهی مورد علاقه خودتون را بگین تا ترکیب عرض کنیم…
   خب حالا اگه گیاهخوار میخواین میتونید ۱.از انواع مولی گوپی پلاتی دانیو تترا ها و لوچ ها …۲.یا خانواده بارب ها شارک ها گورامی ها و‌… استفاده کنید البته با رعایت سایز
   و اگه گوشتخوار میخواین توصیه من تانک اختصاصی هستش مثلا فقط اسکار بزنین از زدن تانک های تک گونه ای هم خودداری کنید چون درگیری زیاده و تو حجم کم به مشکل میخورین در ضمن دور و بر سیچلاید های افریقایی هم نرین که توی حجم اصلا جواب نمیده
   موفق باشید

   پاسخ
 7. Madi .B

  ممنونم ایا این ترکیب برای آکواریم من مناسبه؟ کت فیش و گورامی سیلور دالر و گلد فیش رد کپ .

  پاسخ
  1. Abbas_m

   خیر گورامی باله های گلد فیش را اذیت میکنه

   پاسخ
 8. Madi .B

  ممنونم ایا می تونم سیچلاید تگزاس سبز یا سیچلاید گورخر یا پرت فیش یا شورم را تو اکواریوم به صورت اختصاصی نگهداری کنم

  پاسخ
 9. Madi .B

  در ضمن توی آکواریم مخفی گاه های کمی دارم

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   بله می‌تونید اگه تراکم بیش از حد نباشه

   پاسخ
  2. Abbas_m

   بعله اتفاقا تگزاس به صورت اختصاصی خیلی هم قشنگ میشه و یا اگه بتونید سورم(نر) و پرت (ماده) بگیرین که دیگه خیلی عالیه چون هم از خود ماهی ها لذت میبرین هم میتونید تکثیرشون کنید البته به نظر من دور گورخری را خط بکشین چون سریع جفت میخوره و هنگام تکثیرشون با این حجم شما واقعا دردسر ساز میشه و باهم شدیدا درگیر میشن.
   موفق باشید

   پاسخ
  3. مجتبی

   سلام
   باید مخفیگاه بیشتر از تعداد ماهی هاتون داشته باشید و سایزبندی ماهی ها رو رعایت کنید و تراکم ماهی آک نیز بالا نباشه.

   پاسخ
 10. ناشناس

  سلام.
  چند تا سوال داشتم. لطفا راهنمایی کنید.
  ۱. آیا میتونم از ۲ ماکرو ماده و ۱ ماکرو نر “در یک آک ۴۰ L” یک جفت بگیرم و تو همان آک ۴۰L تکثیر کنم؟؟؟
  ۲. چطور ماکرو هام رو بدون وارد کردن استرس از یک آک به یک آک دیگه انتقال بدم؟؟؟
  ممنون از راهنمایی.

  پاسخ
  1. محمد پارسا

   خب یک جفت بهتره یک نر یک ماده
   آب به آبصون کنید

   پاسخ
  2. mahdi500

   بله.تکثیر میشه ولی اون ماده اضافه توسط جفت کشته میشه.
   منظورتون از جابجایی بعد تکثیره؟
   در حالت کلی باید خوب اب ب اب کنی تا استرس کمتری داشته باشن

   پاسخ
 11. ناشناس

  سلام ممنون از پاسخ
  ولی منظورم از سوال دوم این بود که : چون آک دکور صخره ای داره. موقعی که میخواهم ماکرو ها از آک در بیارم برای شست و شوی آک میرن پشت صخره ها قایم میشن.
  وقتی هم صخره ها رو بر می دارم باز هم بدون استرس نمی تونم از آک جدا شون کنم.”سرعتشون هم خوبه!”
  حالا چی کار کنم من؟؟؟؟

  پاسخ
 12. mahdi500

  خب نباید ک ابو کامل عوض کنی!
  باعث کمتر شدن و یا تلف شدن عمر ماهی میشه.
  باید سیفون ۲۰ درصدی اب در هفته از ته اک داشته باشی

  پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code